■OTTGERING ISTOOMEN VERVEN IN SNEEUWLAND. MAANDAG- 21 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Beroepskeuze en Jeugdige Werkloozen. Bij raadsbesluit van 22 September j.l. werd ter beschikking van B. en W. gesteld, een be drag van ten hoogste f 1000 voor de inrichting in het gebouw Prins Hendrikstraat 1 van de bureaux voor beroepskeuze en voor registratie van jeugdige werkloozen. Bij de uitvoering van dat besluit zijn B. en W. op bezwaren ge stuit zoowel van de zijde van den Minister van Sociale Zaken als van Gedeputeerde Staten. De Minister had bezwaar tegen de directe leiding door den ambtenaar voor de beroeps keuze over het bureau voor jeugdregistratie en tegen een inrichting van dat bureau zoo danig, dat daaraan kosten van eenige beteeke- nis zouden verbonden zijn. De Minister heeft zich thans vereenigd met het voorstel, om voor het bureau jeugdregistratie een afzondei-lijken leider aan te wijzen onder toezicht van den ambtenaar voor de beroepskeuze, onder voor waarde, dat op de exploitatie van het bureau voor jeugdregistratie geen kosten van sala- rieering van dezen laatsten zouden drukken. Voorts heeft de Minister toegestemd in een bijdrage van f 200 voor eerste inrichting, in verband waarmede overigens voor die inrich ting geen kosten worden gemaakt. Gedeputeerde Staten maakten bezwaar uit een oogpunt van onderwijsbelang, omdat in het gebouw Prins Hendrikstraat 1 nog een school gevestigd is en de onderwijsinspectie de vestiging van andere bureaux daarbij niet oorbaar achtte. B. en W. hebben, om aan dat bezwaar tegemoet te komen, de keuze van een gebouw, waarin de bureaux moeten worden gevestigd, laten vallen op het perceel Nassau- plein 2, waarin is gevestigd geweest het In stituut Oranje-Nassau. De kosten van inrich ting worden geraamd op f 700 voor het bureau beroepskeuze en op f 200 voor het bureau voor registratie van jeugdige werkloozen, terwijl voor het gebruik geen huur zal berekend wor den. B. en W. stellen mitsdien aan den Raad voor f 900 ter beschikking te stellen. Het ligt in de bedoeling met de registratie van jeugdige werkloozen zoo mogelijk 1 Maart a,s. aan te vangen. Vereeniging Dante Alighieri. „Een nieuwe periode ls ingetreden door de stichting dezer eigen bibliotheek", aldus de presidente der vereegniging, mevr. L. G. Van derveldenVijgh, toen zij Zaterdagmiddag de openingsplechtigheid verrichtte en de tot standkoming dezer boekerij verhaalde. De op zet werd mogelijk gemaakt, ten eerste door dat het centraal bestuur der Dante Alighieri te Rome een dertigtal boeken schonk, die de kern vormde, waaromheen andere geschen ken van particulieren en van vereenigingen zich groepeerden. Verder door de samenwer king met de bestaande bibliotheken der stad Haarlem. Deze Italiaansche boekerij is onder gebracht in een der bovenzalen van de R.K. Openbare Leeszaal, die den technischen dienst verzorgt en bovendien haar eigen voor raad Italiaansche boeken ter beschikking stelt. Verder heeft de Teyler Stichting evenals de Openbare Stadsleeszaal lijsten opgemaakt der in haar bezit zijnde werken, zoodat de le den van Dante Alighieri in den catalogus thans een overzicht hebben van hetgeen er aan Italiaansche lectuur in de stad Haarlem aanwezig is. Reeds een jaar lang is er onder de leden een Italiaansche portefeuille in om loop; de jaargangen dezer tijdschriften en weekbladen kunnen eveneens in de Dante bibliotheek gelezen worden. De presidente bracht haar dank uit aan het bestuur der R,K. Openb. Leeszaal, aan de bibliothecaresse der Teyler Stichting, mej. Dorhout Mees en aan den directeur der Openb. Leeszaal den heer De Wit voor de sa menwerking, die voor de toekomst was toege zegd. Daarna stelde zij den aanwezigen, den bibliothecaris der Dante-boekerij voor: den heer Jos. Vandervelden. Mr. J. F. de Vilder sprak als voorzitter der R.K. Openb. Leeszaal een hartelijk woord tot de vereeniging Dante Alighieri. Daarna bleef men nog lang bijeen om de prachtige plaat werken te bewonderen en de collectie boeken over het tourisme in Italië, die door het bu reau der E. N. I. T. te Amsterdam geschonken, zijn. en door hun fleurige omslagen de Ita liaansche sfeer van de smaakvol ingerichte zaal nog verhoogen. Mevr. Vandervelden deelde ten slotte nog mede, dat op 14 Maart een filmavond zal wor den gegeven over verschillende streken en steden van Italië. HET PENSIOENFONDS VAN HET TRAMWEGPERS ONEEL. Als Scheidslieden voor eventueele geschil len betreffende het Pensioenfonds van het tramwegpersoneel in dienst van de N. Z. H. zijn de volgende heeren benoemd: Door den Minister van Waterstaat als lid: Mr. J. B. Peyrot, oud-lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's Gra- venhage, en als diens plaatsvervanger ir. N. Th. Verweij, Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer te 's Gravenhage. Door de Maatschappij als lid: mr. P. A. Pijn- acker-Hordijk, Dijkgraaf van Rijnland te Lei den, en als diens plaatsvervanger mr. F. H. A. de Graaff adj. secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Haarlem. Door de Commissie van Bijstand als lid: dr. Henri Polak, lid van de Eerste Kamer te Laren, en als diens plaatsvervanger mr. J. R. H. van Schalk, lid van de Tweede Kamer te 's Gra venhage. Deze benoemingen gelden voor het tijdvak van vijf jaren. Heropening Motorenïiandel F. P. van Rum pi. Een fraaie, nieuwe showroom. De motorenhandel van de firma F. P. van Rumpt. Spaarnwouderstraat 103 heeft een belangrijke verandering ondergaan. De vroe gere werkplaats is geheel omgebouwd tot een fraaie en moderne showroom die ruimte biedt om vele motoren en ook eenige automobielen te exposeeren. De werkzaamheden, die eenige maanden in beslag namen, zijn thans geëindigd. Zater dagmiddag werd de vernieuwde zaak op eenigszins feestelijke wijze heropend. Talrijke cliënten en bevriende relaties van den heer van Rumpt kwamen hun felicitaties aanbie den. terwijl ook zeer vele bloemstukken be wezen dat de heer van Rumpt die thans dertig jaar in den motorenhandel werkzaam is, zich ■in veler sympathie mag verheugen. De showroom is bijzonder ruim gehouden en de Ariel, Velocette, D. K. W. en Norton- motoren komen hier dan ook uitstekend tot hun recht. Verder heeft de heer van Rumpt thans ook de D. K. W. auto's in zijn showroom opgeno men en zeker zal hij met deze fraaie wagen evenveel succes hebben als met de D. K. W motoren. Wij twijfelen niet of de heer van Rumpt zal van deze verbouwing veel genoegen beleven. Is Uw neus een doelwit? Is Uw neus ontstoken? Is hij verstopt met bacteriën-bevattend slijm? Heeft U door loopend last van verkoudheid in het hoofd, waardoor Uw smaak-, reuk- en gehoor- zintuigen niet meer behoorlijk werken? Mentholatum stelt U in staat catarrh op slag tegen te gaan. Zorg voor een vrijen neus en houd hem vrij met Men tholatum. Waxmeer de neusgaten ermee bestreken worden, vervluchtigt deze won- derbaarlijk-weldadige balsem onmiddellijk. De uitermatige actieve, antiseptische dampen maken het slijm los, verdrijven de bacillen, beëindigen infectie en maken de verstopte luchtwegen weer vrij. Daar, waar U Mentholatum aanbrengt, blijft het urenlang werkzaam, geneest hoofdver- koudheid in een enkelen nacht. Zelfs chronische catarrh wordt door Mentho latum met succes bestreden. Verkrijg baar bij apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) De A. V. R. O. bridgedrive. Zaterdagmiddag werd in de Gemeentelijke Concertzaal de A.V.R.O.-bridgedrive gehou den. Drie groote zalen waren noodig om de 408 deelnemende bridgers en -sters te her bergen. Opmerkelijk was dat bijna alle deelnemende leden van den Ned. Bridge Bond (afd. Haar lem) met een prijs naar huis gingen, wel een bewijs dat het dezer dagen door deze club behaalde kampioenschap van de Zuidelijke afdeeling van de Kennexnerbridgebond ver diend was. Het waren ook twee paren van deze club, d: het minste aantal matchpunten behaalden, de heer en mevrouw W. Cats met UVz n in de groepen van 6 tafels en de heeren J. Krouwels en A. Bosse met 14 m.p. in de groepen van 7 tafels. Zooals ieder jaar deden zich ook hier weer eenige aardige voorvallen voor. Aan een tafel gebeurde het, dat een jeugdige deelnemer ge plaatst werd tegenover een aan hem onbe kend geroutineerd paar. Hij vroeg of zij de les sen door de radio goed gevolgd hadden. Op een ontkenned antwoord, merkte hij op dat het zeer jammer was, aangezien de heer Goud smit de lessen op zulk een wijze uitlegde, dat voor practisch iedereen te volgen waren, maar hij kon best begrijpen dat niet iedereen de laatste spellen tot een goede oplossing had kunnen brengen, al hadden zij voor hem geen noemenswaardige moeilijkheden opgeleverd. Bij het eerste spel, dat daarop gespeeld moest, kwamen zij na een ongemotiveerd 2-Klaveren- opening in een klein slem 'bod terecht, dat „slechts" drie down ging, wat aan één der tegenspelers de opmerking ontlokte: „Dat heeft Goudsmit u toch zeker niet geleerd?" Iets dat zelfs de heer Goudsmit niet zal kunnen, is met ruiten 10 sec bij den leider van het spel, twee slagen maken. Iemand moest 4 Harten spelen en had nog in de hand: van schoppen het aas en een vuiltje, de laatste troef, tweede kleine klaveren en ruiten 10 sec! Op tafel heeft hij Klaveren aas en een klein tje en Ruiten heer en boer met twee kleine kaarten. De leider speelt Ruiten 10 voor, gooit bij de blinde niets in en behoudt den slag! Waarna hij met Klaveren naar de tafel (de laatste rentrée!) en speelt Ruiten heer, waar op hij zelf zijn laatste Klaveren weggooit! Daarna speelde hij weer Ruiten waarop rechts van den leider eindelijk ruiten aas gegooid werd, wel'ke met een „nu is U net te laat, mijnheer" getroefd werd, en het spel was precies gemaakt! Bij zijn openingswoord zei de heer Klerk, dat er dit jaar 4900 ïnschijvingen waren bin nengekomen voor deze wedstrijden. Het vol gende jaar hoopte hij de 5000ste inschrijver (ster) te kunnen huldigen. Wij laten hieronder den uitslag volgen, die zeer spoedig door den heer E. Goudsmit en zijn medehelpers berekend was. Onnoodig is het eigenlijk op te merken, dat het geheel onder zijn leiding een zeer vlot verloop had, waarvoor hij dan ook een hartelijk applaus in ontvangst moest nemen. De paren, welke twee aangekomen zijn, mochten alleeen in de kwartfinale, welke a.s. Zaterdag in Amsterdam gehouden worden, uitkomen, indien zij 21 of minder match points hadden behaald. Indien dit het geval was, zullen wij„geplaatst" achter hun namen zetten. Groep A: oneven lijn: 1. Mevr. Vogelpoel heer C. de Keizer, Haarlem; 2. heer en mevr. J. Koning, Haarlem; Even lijn: 1. dames J. BreyerDrage, Haarlem; 2. heer en mevr. Vetter, Heemstede geplaatst Groep B: oneven lijn: 1. heeren R. Meyer K. Schondorf, Amsterdam; 2. dames Gulde- mondiv. Dijk, LisseZandvoort; Even lijn: 1. heeren J. ThijssenE. Hoes, Santpoort Velsen; 2. heeren G. SorgdragerJ. Cramer, HeemstedeHaarlem. Groep C onèvenlijn: 1. heeren M. Dekker— D. de Leeuw, NaardenAmsterdam; 2. mej. E. Draayersheer J. Draayers, Haarlem (ge plaatst). Even lijn: 1. dames DaumaOkel, Haarlem; 2. S. LütgeReeserheer N. Felix, Overveen. Groep D, oneven lijn: 1. heer en mevrouw H. Schleper, Amsterdam; 2. dames S. Frede- riksC. de Haan, Heemstede; Even lijn: 1. dames WafelaarBode, Haarlem; 2. heer en meyr. Jolink, Haarlem. Groep E, oneven lijn: heer en mevr. Bak ker, Haarlem; 2. Dames J. Knuyt en Van Hesels, OverveenHaarlem, Even lijn: 1. heer en mevr. Uriot, Heemstede; 2. heer en mevr. P. Groeneveld, Aerdenhout. Groep F., oneven lijn: 1. heeren R. en M. Bloeh, Aerdenhout; 2. de heer en mevr. H. Rikkers, Bloemendaal. Even lijn: 1. heeren W. Diepgromd—J. Sweering, Amsterdam; 2. heeren H. Ruysenaarsv. d. Eynden, Sant poort. Groep G. oneven lijn: 1. mevr. J. Spruyt— heer W. Schalken, SantpoortHeemstede; 2. mevr. Pluggeheer L. Kuiper, Haarlem. Even lijn: 1. mevr. E. Jochemsheer H. Mulder, Amsterdam; 2. heeren F. VerkroostMar- chant, Haarlem. Groep H. oneven lijn: 1. dames E. GroenC. Wicherlinlc, HaarlemOverveen; 2. heeren J. Nijman—J. Dil, Beverwijk; Even lijn: 1. hee ren J. SchultzD. Lijnzaad, Heemstede; 2. mevr. Meyerheer A. Strach van Schijndel, Amsterdam. Groep J, oneven lijn: 1. heeren J. Krouwels A. Bosse, Haarlem; 2. heeren K. de Jager— A. Ostendorf, Amsterdam (geplaatst). Even lijn: 1. heeren K. Wiedijk—H. Vrielink, Am sterdam; 2. mevr. H. Hofman en heer H. Lazet, Heemstede (geplaatst). Groep K, oneven lijn: 1. heeren J. van Leu nen—E. Kofter, Heemstede; 2. mej. R. Eef- tinokmr. J. Ekering, Haarlem. Even lijn: 1. mevr. K. v. d. Willigenmevr. Woronich, Am sterdam; 2. mevr. v. d. Horstheer Houtman, Haarlem (geplaatst) Groep L, oneven lijn: 1. heeren G. v. Eerden J. Ramakers, Bloemendaal-Haarlem; 2. heer en anevr. J. D. Geerling, Amsterdam; Even lijn: heer en mevr. Hoomans, Haarlem; 2. mevr. M. Dils—heer J. Göbel, Aerdenhout. Groep M, oneven lijnDames Cats en F. Vos, Haarlem; 2. heer en mevr. L. Beyst, Over veen; Even lijn: 1. mevr Uniheer I, de 'Kadt, Haarlem; 2. mevr. J. Verheulheer C. Maas, Overveen. Groep N, oneven lijn: 1. dames van Peper- seelMoen, Bloemendaal; 2. heeren L. Bloe mendaalJ. Elsinga, Amsterdam. Even lijn: 1. heer en mevr. Keerwolf; 2. mevr. De Bruijn heer J. Nieweg, Amsterdam (geplaatst). Groep O, oneven lijn: 1. heeren W. Noord hofS. Blijstra, Aerdenhout; 2. heeren Ph. StolI. Alkema, Haarlem; Even lijn: 1. heer en mevr. W. Cats, Haarlem; 2. dames Jacobs Stibfoe, Amsterdam. Groep P, oneven lijn: 1. mevr. Van Rhoon heer v. d. Heuvel, Haarlem; 2. heeren M. Dui zend—M. Goudstikker, Amsterdam; Even lijn: 1. Mej. J. Reeheer J. Zijlstra, Amsterdam; 2. heer en mevr. C. Prins, IJmuiden (geplaatst). Alle eerst aangekomen paren zijn Zaterdag a.s. te Amsterdam in de kwart-finale ge plaatst. DE WINTERFLORA. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur deelt ons mede, dat met voldoening teruggezien wordt op de zoojuist gesloten Bol- bloemententoonstelling Winterflora 1938. De tentoonstelling heeft een groot aantal bezoekers getrokken en is een mooie propa ganda geweest voor het gebruik en de toe passing van de producten der bloembollen teelt. In de bloembollenstreek heeft men dit hernieuwd contact met de bloemenliefheb bers zeer op prijs gesteld en er veel voldoe ning in gevonden het uitgereide sortiment nieuwe soorten te demonstreeren. Wat het finaricieele resultaat betreft, het aantal betalende bezoekers is wel niet zoo groot geweest als in 1931 bij een overeenko mende gelegenheid, maar is toch zeer bevre digend. Van het totaal aantal personen dat de tentoonstelling bezocht en dat méér dan 15.000 bedraagt, waren er ruim 10.000 be- talenden. De inzenders zijn zeer tevreden over de be langstelling die de bezoekers getoond hebben; zij en hun vakgenooten zijn ervan overtuigd in de komende maanden, vruchten te zullen zien van hun inspanning. De school in het Zuiden der stad. Raadsbesluit door Ged. Staten goedgekeurd. Het College van Ged. Staten van Noord-Hol land heeft goedgekeurd de raadsbesluiten van 22 December 1937 tot stichting van een school voor gewoon lager onderwijs op het terrein, plaatselijk gemerkt Florapark 14. BAL-MASQüé OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGSVEREENIGING. Carnaval is weer in het land en door vele vereenigingen worden weer de j aarlij ksche bal-masqués gehouden. De Overijselsche Ont- spanningsvereeniging gaf Zaterdagavond haar vierde bal-masqué in café-restaurant „Dreef- zicht". Te half negen opende de voorzitter, de heer J. Westervoorde, het feest met e enkort wel komstwoord. Hij bracht dank aan allen die voor dezen avond hun medewerking hadden verleend, in het bijzonder aan de jury. Reeds vroeg bevond zich een schare gecos- tumeerden in de fraai versierde zaal. De deelnemers hadden allen veel werk ge maakt van hun costumes. Veel origineele groepen waren- er. Zoo zagen wij een groep schaatsenrijders, een heel negerorkest en niet te vergeten de bruiloft van Kloris en Roosje, die terecht den prijs voor de mooiste groep kreeg kreeg. Verder verdienen nog vermel ding: het zeer mooie paar Zomer en Winter, Jan de Tippelaar, Dik Trom, het Bridge-paar en de twee komieken Manus en Janus. De deelnemers zorgden zelf voor de noodige attracties, waarin wij noemen een jodelnum- mer van een aardig Tirolerinnetje en de uit voering van eenige oud-Hollandsche dansen. De jury, bestaande uit de heeren Van Hemert, Bennink ,en v. d. Storm, had waarlijk geen lichte taak om uit die bonte schare de prijswinnaars aan te wijzen. Tenslotte werd de uitslag als volgt vastge steld: Groepen: Folkloristische groep: Twentsche hooigroep. Komische groep: Kaartgroep. Hulde aan O.O.V.. Origineele groep: Hot-Jazz Het Fornuis. IJsclub Het Krabbelaartje. Hans en Grietje en de Heks. Mooiste groep: Bruiloft van Kloris en Roosje. Paren: Folkloristisch paar: Overijselsche kraamvisite, Overijselsch paar, Drentsche boei en boerin. Origineele paren: Bridge paar, Pinda paar, Excentrieke dames, Maanpaar, Toekomst voetgangers, Kip en Haan, Huzaren, Filmoperateur. Mooiste paar: Zomer en Whi ter (met lof van de jury, tevens publieksprijs), Komische paar: Manus en Janus. Individueel: Folkloristische enkelingen: Boodschappen doen in Raalte. Mooiste dame: Hollandsche vlag. Cowboy. Origineele dame: Tirolerin, Keukenprinses, Midinette, Kniertje. Origineele heer: Peter Pech, Tuinman, Jan de Tippelaar. Komische heer: Dik Trom, Straatmuzikant, Kok, Hup O.O.V. De dansmuziek werd verzorgd door de Moonlight Serenaders. De asphalteering der Ged. Oude Gracht. Waar komen de parkeerende auto's? Bij den gemeenteraad van Haarlem is in gekomen een verzoekschrift van den heer J. L. Tadema e.a. om bij asphalteering van de Gedempte Oude Gracht tusschen de Groote en de Kleine Houtstraat een zoodanig wegpro- fiel te doen aanleggen, dat zij gevrijwaard worden van het parkeeren van automobielen voor hun deuren. KORPS MOTORDIENST. De 2e ploeg van de dit jaar te houden her halingsoefeningen zal bestaan uit personeel van de lichtingen 1927, 1928 en 1931 tot en met 1934. De dienstplichtigen van de lichtin gen 1927 en 1928 komen op 23 Februari voor 10 dagen onder de wapenen, die van de overige lichtingen op denzelfden datum voor 17 dagen. De onderofficieren zijn reeds on der de wapenen. De sterkte zal ongeveer zijn: 12 dienstplichtige onderofficieren en 137 korporaals en soldaten. Hiervan zal worden gevormd de 2e compagnie (herhaling) on der bevel van den reservekapitein J. Hofman, waarbij tevens de reserve le luitenants R. W. v. Ammers, Mr. H. G. Wittebol en vaandrig C. Jongeneel zijn ingedeeld. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. De afdeeling Haarlem van het Ned. Ge nootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen houdt Vrijdagavond 25 Februari a.s. haar jaarlijksche algemeene vergadering in café Brinkmann, Groote Markt. Er moet voorzien worden in de bestuui-s- vacatures ontstaan door het periodiek aftre den van den heer G. J. Bouwens te Haarlem en het bedanken van de heeren Z. J. Leen te Zandvoort en J. van der Leek, te IJmui den. Openbaar Slachthuis. Om verlaging der tarieven gevraagd. Bij den gemeenteraad vaii Haarlem is inge komen een verzoekschrift van de Samenwer kende Organisatie voor den Vleeschhandel te Haarlem en Omstreken om verlaging van de slachthuistarieven. Door B, en W. wordt voorgesteld dit verzoek schrift te behandelen bij de ontwerp-begroo- ting voor 1938, CONCERT II. O. V. Met Willem Andriessen als solist. Behalve Schumanns „Manfred" Ouverture, brengt Frits Schuurman Dinsdag een eerste uitvoering van de Romantische (vierde) Sym phonic van Brückner. De „Brückner-gemeen- te" juicht deze nadere kennismaking me+ den lang miskenden componist van harte toe. Deze vierde heeft een groote mate van erken ning gekregen. De musicoloog Milligen zei- „Brückner gaat niet naar zijn hoorders, zij moeten tot hem komen." Zoo zij het! De altijd welkome kunstenaar en oud-stad genoot Willem Andriessen speelt het F mineur concert van Chopin met orkestbegeleiding, een fijnzinnig opus in de pianoliteratuur. Een programma, de aandacht overwaard. De uitbreiding van Haarlem. Een deel der gedetailleerde uitbreidings plannen kan ingetrokken worden. Hoewel volgens art. 36, 3e lid der Woningwet alleen voor die gronden, waarop in de eerst volgende jaren de bebouwing zich zal uitbrei den, de bestemming in onderdeelen bij het uit breidingsplan moet worden vastgesteld, is ge leidelijk aan voor een zeer belangrijk gedeel te van de nog onbebouwde terreinen in deze gemeente een z.g. gedetailleerd uitbreidings plan vastgesteld. Dit gedetailleerde plan biedt de mogelijkheid, om op de in het plan begre pen gronden rond 22.000 woningen te bouwen. Het is voor ieder, die eenigermate met de ont wikkeling van Haarlem op de hoogte is, zonder meer duidelijk, dat een dergelijk getal wo ningen in de eerstvolgende jaren zeker niet zal worden gebouwd zoo schrijven B. en W. aan den Raad. Uitvoerige berekeningen, waarbij met ver schillende op den woningbouw inwerkende factoren als: toeneming van het aantal gezin nen, onbewoonbaarverklaring van woningen, het vervallen van woningen in de binnenstad, door het gaan gebruiken dier perceelen voor zaken, kantoren enz. (cityvorming), enz., is rekening gehouden, toonen bovendien aan, dat het gedetailleerd uitbreidingsplan een capa citeit heeft, die in ieder geval tot 1961, waar schijnlijk tot 1963, en bij een zeer ongunstige ontwikkeling zelfs tot 1978 reikt. Het hoeft wel geen betoog, dat een dergelij ke toestand ongewenscht is.Het werkt toch het totstandkomen van een zeer verspreide be bouwing in de hand, met als gevolg steeds onnoodig grooter wordende kosten voor ver lichting, reiniging, politietoezicht enz. Boven dien is het niet gewenscht nu reeds in on derdeelen voorschriften te geven betreffende breedte, hoogte, dakbedekking, enz. van wo ningen, welke eerst in de verdere toekomst zullen worden gebouwd. Intrekking van een gedeelte van het gede tailleerde uitbreidingsplan is derhalve nood zakelijk. Ten einde te kunnen nagaan, welk gedeelte van het gedetailleerde uitbreidingsplan voor intrekking in aanmerking komt, hebben B. en W. nagegaan, hoeveel perceelen er in de eerst volgende jaren vermoedelijk zullen worden ge bouwd en bovendien, welke gedeelten van het gedetailleerde uitbreidingsplan thans nog niet in exploitatie zijn gebracht en daarom in de eerste plaats voor intrekking in aanmerking komen. Volgens bedoelde berekeningen zullen ver moedelijk tot omstreeks 1950 rond 12.250 wo ningen worden gebouwd. Ten einde het bestaande gedetailleerde uit breidingsplan tot deze op zich zelf nog rui me capaciteit terug te brengen, kunnen en kele daarvoor in aanmerking komende details van het uitbreidingsplan worden ingetrokken. Betoogd wordt door B. en W. dat in het oos ten der gemeente behoefte is aan recreatie gebied. Daarvan wordt bij de gedeeltelijke in trekking van het plan Zuid-Oost, uitdrukkelijk liet voor plantsoen aangewezen gedeelte uit gezonderd. B. en W. merken voorts nog op, dat de in trekking van een gedeelte van het uitbrei dingsplan voor gronden gelegen ten oosten van den Rijksstraatweg, slechts van zeer tijdelijken aard zal zijn. Deze intrekking houdt namelijk verband met een te ontwerpen verkeersoplos- sing. Het Iaat zich aanzien, dat hieromteent spoedig een beslissing zal worden genomen, waarna voor die gronden wederom een gede tailleerd plan zal kunnen worden vastgesteld. Voor de overige, bij de intrekking betrokke gronden is voornamelijk een plan-in-lioofd- zaak in voorbereiding. STOPPEN PERSEN TEL. 11561 (Adv. ingez. Med.) EEN METEOOR WAARGENOMEN. Een lezer schrijft ons: Zaterdagavond 19 Februari omstreeks 6.20 uur heeft zich een bijzonder sterke meteoor vertoont in Z. W. richting. De lichtsterkte overtrof die van de ster Sirius vele malen. De meteoor vormde een staart waarna hij plotse ling verdween. Ongetwijfeld zullen ook ande ren dit korte schouwspel hebben kunnen be wonderen Wij stijgen tot 2000 meter. IM en ik hebben onzen eersten tocht gemaakt en hij is volkomen gelukt. Het was een dag van een intenswijde diep-blauwe lucht, die zuiver en frisch ons deed toehappen; we dronken hem in, met diep ademhalen, en we voelden ons gelukkige en gezonde skiloopers. De eerste stap buiten, om kwart over ze ven, is koud. Zelfs ijskoud. Het kruipt langs je rug, het probeert onder je wollen muts je ooren te pakken, en als dat niet lukt wijdt het volle aandacht aan je gezicht. Hard en koud, strak rood worden je wangen en we pra ten niet, want het doet pijn aan je lippen. Het terrein is vrij vlak, over de eersie drie. kilometer stijgen we hoogstens een tachtig meter. We trekken het Tavetschertal door, Sedrun, Camischolas, de kleine dorpjes zijn stil en de huisjes slapen nog onder hun dikke witte sneeuwdak. Tegen acht uur staat Nikker, die het versche spoor maakt, opeens stil. We kijken naar boven; één klein zonne- vlekje teekent zich af op het allerhoogste topje van de Piz Badus. Crème-kleurig op wit, tegen een strakken achtergrond van blauw. Dap verandert het in zacht-rose, in lichtgeel, als parelmoer. Kleurig topje rust het op een onmetelijk stuk wit. Ook de Piz Oulmatsch krijgt zijn deel, de lichtende plek jes worden grooter, ze kruipen naar rechts, ze klimmen boven op de Crispalt-groep, de kleuren worden feller en dieper, rozig-oranje- rood tot fel geel en zonnegoud. Nu zijn we aan den rand van het bosch. De zeehondenvellen komen uit den rugzak te voorschijn en gaan nu onder de ski's. In twee uur tijd moeten we bijna 509 Meter stijgen. Nikker gaat nog steeds voorop. Vastbera den trekt hij zijn spoor en Pim en ik zitten er vlak bovenop. Het lijkt een gaaf spoor, van slechts één paar ski's en -het stijgt in serpentine-kronkelbochten steeds hooger door de dennen; er is geen begin en er is geen eind aan. Soms valt er een klompje sneeuw, dat rolt verder en al verder, ge- ruischloos met een bijna niet te volgen snel heid. We kiiken niet om. We glij-stappen verder in een onderbroken rythme, met diep in- en uitademen. Dan komt de rand van het bosch in het zicht. Nikker glijdt als eerste in de oneindigheid van stralende zon binnen, dan komen Pim en ik. De skistokken planten we stevig in de sneeuw, wollen wantjes op de knoppen en de windjacke gaat uit. De zon omkoestert ons, het licht weerkaatst hier fel en hard in ons gezicht en prikt in onze oogen. De zonnebril komt voor den dag. Roerloos staat een prach tige donkere den onder zijn dikken witten last Het is de laatste. Nu gaan we één groote fèl-zonnige sneeuwvlakte in. I-u-oeh! I-u-oh! galmt Nikker als we de Milez-hütte naderen. Geen zuchtje wind, roerloos hangt de Zwitsersche vlag er, als een droppel bloed tegen den helwitten ach tergrond. Met lange soepele schreden glij den we de laatste honderd meter over het sneeuwplateau heen. De rugzak gaat af, en de ski's gaan uit. Ze liggen met de vellen naar boven, naast ons in de sneeuw. Wij zit ten er stil en gelukkig, met ons drieën, als één-geheel A/jT AAR we moeten nog verder. Milez ligt op 1870 meter, en we stijgen nog door tot 2070. Tweeduizend meter! Een zonneland, een sprookje in wit en blauw en zonnegoud. Bruine handen, bruine armen, bruine ge zichten. Biindner brood met schapenboter, een thermosflesch met heete thee, kaas, si naasappels. Een ijlblauw rookwolkje stijgt als een spiraaltje uit Pim's pijp omhoog. En Nikker's oogen glanzen, groot en fel als hij vertelt over zijn tochten, over Alp Tgom, over Pazzola, over Piz Nér. De vellen hebben we in de zon gedroogd, ze hebben hun dienst gedaan, nu gaan ze in den rugzak mee terug. Wit en blinkend en onberoerd ligt de poedersneeuw voor ons. Snel doet Nikker een paar passen voruit, hij stoot zijn stokken in de sneeuw, zijn spieren spannen zich, zijn knieën buigen, le nig en diep. dan suist hij door de dikke losse sneeuw omlaag. Wolkjes poedersneeuw krin gelen omhoog, langs de skipunten, opstuivend langs zijn schoenen en uitwuivend in de laaiende zon. Pim en ik volgen. Even kijkt hij mij aan. Ski-heil zeg ik. Hij begrijpt me. Ski- heil! Geluk! Want gelukkig moet je wel zijn in zoo'n wondermooie natuur. We suizen omlaag, wolken van fijne witte poeder krinkelen omhoog. Kleine, diep onder de sneeuw bedolven alpenhutjes flitsen we voorbij, snel en suizend spat de sneeuw op, en de wind houdt je vast en vangt je op. Diéni en Ruéras liggen beneden ons. Recht en sterk loopt ons skispoor naar Valtgeva. Dan kronkelt het omlaag naar het dal. Dé HAAKMAN.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8