Haarlems Dagblad De Volkenbond. Verlichte brillen. Balmasqué Het belangrijkste 53e Jaargang No. 16771 Uitgave Loureri9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 23 Februari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand fl.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elkr regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. In het Engelsche Lagerhuis is de motie van wantrouwen, door Labour tegen de regee ring ingediend, met 330 tegen 168 stemmen verworpen. Dat was te verwachten omdat al in den aanvang der debatten bleek, dat in de meerderheid der Nationale regeerïng geen verdeeldheid was ontstaan. De premier Neville Chamberlain legde'tij dens het debat nog een belangrijke verkla ring af ten aanzien van den Volkenbond. Hij zeide: „Ik wil er in blijven omdat ik ver trouw dat hij gereorganiseerd kan worden en omdat hij belangrijk werk te verrichten heeft, maar ik betwijfel zeer of de Bond ooit zijn beste werk kan verrichten zoolang de leden in n a am verplicht zijn sancties toe te passen of geweld te gebruiken bij het toepassen van de Bondsbeginselen. Ik wensch geen enkel artikel te verscheuren, zelfs niet artikel 16 (betreffende de sancties) want ik hoop dat de Bond weer zoo georganiseerd zal worden dat het werkelijk mogelijk zal zijn, die krachten en functies te gebruiken, die de Volkenbond oorspronkelijk had moe ten hebben. Indien de Volkenbond den schijn van zich afschudt, dien iedereen door ziet, en openlijk verklaart wat hij wil doen, zal zijn moreele kracht als brandpunt van de openbare meening in de geheele wereld, on middellijk verveelvuldigd worden. Dan zal hij misschien weer tot werkelijkheid wórden en weer eenigen van hen -aantrekken, die het vertrouwen in den Bond hebben verloren. Dan zal de toekomst van den Volkenbond weer verzekerd zijn tot welzijn en redding van de menschheid". Men kan en sommigen zullen dat doen over zulke vooruitzichten glimlachen, of er mee spotten. Het is altijd zoo gemakkelijk te spotten met groote denkbeelden die niet op korten termijn verwezenlijkt worden. Maar het is erg goedkoop en het toont weinig in zicht in de historie der mensöhheid, die de verwezenlijking van zoovele groote gedachten en idealen bewijst. Niet zonder bedoeling ci teerden wij gisteren onder „Het Woord is aan"Frédéric Passy: In zaken van ideëelen aard kan men nooit van nooit spre ken. De Volkenbond heeft van zijn oprichting in 1919 af onder de sombere schaduw van het vredesverdrag van Versailles gestaan. Dat verdrag had zooveel onrechtmatigheden en gevaarlijke onevenwichtigheden gescha pen het is ook op deze plaats in den loop der jaren vele malen betoogd dat de Bond door de slachtoffers steeds als een schep ping werd beschouwd van overwinnaars, die er mee hun wil trachtten op te leggen. Ten slotte is gebleken dat veel herzien zou wor den ondanks het vredesverdrag, maar dat heeft teveel schokken teweeg gebracht om den Volkenbond een rustige ontwikkeling te kunnen laten. Te hevige tegenstellingen ont stonden nevens den Bond. Wat thans een man als Chamberlain wil, en wat ook door velen in ons land en in andere Volkenbonds- landen wordt ingezien, is een periode waarin men Samenwerking zoekt, nieuwe overeen stemming tracht' te scheppen tusschen de staten in en buiten den Volkenbond om een nieuwe basis te leggen waarop de kost bare regelen van internationaal recht zullen kunnen worden toegepast. Een Volkenbond is niet alleen een reeks rechtsbegrippen; hij eischt in de eerste plaats een overwegen de meerderheid van de in de wereld bestaan de grootmachten die bereid zijn die rechts begrippen gezamenlijk toe te passen. Anders is hij geen werkelijkheid. Niet alleen de me dewerking van Duitschland en Italië maar ook die van de Vereenigde Staten zal nood zakelijk zijn. Het is wel gebleken dat men het buiten dien geweldigen bond van achten veertig staten niet kan stellen. Velen zullen op dit moment nog pessimis tisch staan tegenover de mogelijkheid van samenwerking met de dictatoriaal-gere- geerde landen. Maar men moet die beproe ven. Men kan er den vrede „voor een gene ratie", zooals Chamberlain heeft gezegd, mee bereiken. Binnen dertig jaar zijn er geen Mussolini, geen Hitier, geen Chamberlain trouwens ook meer aan het bewind. Binnen dertig jaar zijn wellicht alle dictaturen ver dwenen. Zij zijn altijd maar tijdelijk geweest. Wat men zich thans zal moeten ten doel stellen: samenwerking van menschen met zeer ver uiteenloopende politieke gevoelens en inzichten, is een zeer zware taak. Maar men moet het beproeven als het eenige mid del dat den bodem rijp kan maken voor een werkelijke toepassing van internationale rechtsbeginselen, voor welker invoering ove rigens nimmer vergeefs is gewerkt en zal worden gewerkt, omdat op den duur de geest immer wint over het geweld. Hetgeen Napo leon niet alleen zeide, maar zelf ondervond. Eerste Cliiiieescbe luchtaanval op Japanscli gebied. Chineesche vliegtuigen bombardeeven de hoofdstad van Formosa. TOKIO 23 Februari (Domei). Chineesche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Taihokoe, de hoofdstad van Formosa en op Sjnitsjikoe. Verscheidene menschen werden door de vallende bommen gedood. Volgens Reuter namen aan dezen eersten Chineeschen luchtaanval op Japansch gebied, zeven vliegtuigen deel. Volgens Japansche berichten werd het vliegveld zonder resultaat gebombardeerd. (Een Weener heeft een verlichten bril uitgevonden, die doktoren, verpleegsters en in tal van andere toepassingen zooals bijv. auto- defecten in de avonduren goede diensten kan bewijzen.) De menschheid brilt vandaag den dag, Als men de statistiek der staten, Ook op dit punt gelooven mag, In ieder jaar weer sterker mate. Maar wie in 't duister kijken wil, Moet nog een andre hulp aanvaarden, Daarvoor is zelfs de sterkste bril Alleen van nul en geener waarde. Dan komt het kunstlicht in 't geding, Dat men niet alom kan verwachten, Zoo kwam een Weensche listeling Op „lumineuze" brilgedachten. De auto heeft haar licht, ;de fiets, Terwijl zelfs schepen ermee varen, De wandelaar heeft echter niets, Waarom geen bril met een lantaren? Het nut spring lichtend in het oog, Voor veel bijzondere gevallen. Maar 't is, dat hoeft wel geen betoog, Zoo nu en dan van nut voor allen. En 't zou gewenscht zijn bovendien, Als men de wereld dezer tijden, Door een verlichten bril kon zien, Dat zou ons van veel zorg bevrijden. in MONOPOLE, ZANDVOORT, A.s. ZATERDAG 26 FEBR., geopend tot 5 uur. Entree: GECÖSTUMEERD 0.75 NIET GECÖSTUMEERD 1.— (Adv. Ingez. Med.) Seyss Inquart maant cle Oosten- rijksche Nazi's tot kalmte aan. Brengen van den Hitlergroet ongewenscht. Dinsdag hebben studenten voor de univer siteit te Weenen een betooging gehouden. In verband daarmede heeft de minister van bui- tenlandsche zaken Seyss Inquart, in een dooi den omroep verspreide verklaring een beroep gedaan op de discipline der nationaal-socia- listen. De weg is vrij, aldus de minister, voor een doeltreffende actie van alle pro-Duitsche en nationaal-socialistische krachten voor mede werking aan den opbouw van Oostenrijk in le- galen vorm en binnen het kader van de grondwet, opdat de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen zoo nauw worden aangehaald als de geschiedenis en het belang van het ge heele Duitsche volk eischen. De minister be val den Nazi's verder aan, geen misbruik te maken van het hakenkruis en zich van den Hitlergroet te onthouden, omdat burgers van andere gezindheid er een uitdaging in kun nen zien. Hij deelde mede dat Schuschnigg op 24 Februari als verantwoordelijk staatsman zal spreken. Dan al'dus Seyss Inquart zal het uur komen om alles in de weegschaal te leggen voor het geheele Duitsche volk en het Oostenrijksche vaderland. Franco en Hitier wisselen telegrammen. Spaansclie nationalistenleider betuigt zijn instemming met Rijksdagrede. Generaal Franco heeft aan den Fuehrer een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Diep onder den indruk van uw rede. die een zekere waarborg voor den vrede is, haast ik mij, uiting te geven aan mijn diepgevoelden dank voor de gevoelens der gerechtigheid, dien uw woorden over de verhouding tot het rechtsche Spanje bezielen". In een danktelegram heeft Hitier uiting gegeven aan zijn „beste wenschen voor ver dere successen in den strijd tegen het volken- vernietigende bolsjewisme en voor het gedijen van het rechtsche Spanje". Film gemaakt van afkondiging gewijzigde Grondwet. Van de officieele publicatie van de verande ringen in de grondwet, welke Dinsdagmiddag in een voltallige zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden is afgekondigd, is een geluids film-reportage vervaardigd. Naast de belangrijkheid van de wijzigingen in de grondwet mag het wel als zeer bijzonder worden beschouwd, dat deze historische ge beurtenis verfilmd is en wel dank zij de bijzon dere medewerking van dit college. De film zal van Vrijdag a.s. af in de jour naals van nagenoeg alle theaters in Neder land worden vertoond. Wacht U voor de geslreepteii Merkwaardige straf voor verkeersovertreders in San Salvador. Een rechter van het opperste gerechtshof te Santa Ana (San Salvador) J. L. Allen, heeft 'n nieuwe straf uitgedacht voor bestuurders van motorvoertuigen, die een overtreding hebben begaan. Hun wagens zullen n.l. beschilderd worden met tien centimeter breede roode stre pen en dezen bestuurders zal het niiet toege staan zijn hun wagens te parkeeren in auto parken. gelegen op minder dan honderd meter afstand van eenige gelegenheid, waar alcoho lische dranken verkocht worden. Vooral per sonen, die onder beschuldiging hebben ge staan van dronkenschap of roekeloos rijden zullen het risico loopen ..gestreept" te worden. Tijdens de jongste zitting van het Britsch ,/abinet verdrong zich in Downing- street een dichte menigte, die een glimp van de ministers poogde op te vangen. De Haarlemsclie Bedrijven in crisistijd. Het gasverbruik zeer sterk afgenomen. Een gestadige vermindering valt pas goed op als men. vergelijkingen over een groot tijdperk maakt. Zoo is het ook met de omzet van de ge meentebedrijven in dezen crisistijd, Een vergelijking tusschen de jaren 1928 en 1937 geeft voor Haarlem de volgende uit komst: Afgeleverd door de Gasfabriek: 1928: 23.748.488 M3. 1937: 23.003.099 M3. Nu zou men gauw klaar 'kunnen zijn en de optimistische conclusie maken dat de om zet der fabriek slechts met 745.389 M3„ of ruim 3 pet., gedaald is, maar deze oppervlak kigheid zou zelfbedrog gelijken -wat het gas verbruik te Haarlem betreft. Een zuivere vergelijking biedt het verbruik per ingezetene van Haarlem. Aan de Statistische Gegevens der gemeente ontleenen wij voor 1928: „particulier verbruik en gemeentegebouwen" 19.634.945 M3. In een noot staat er bij „inclusief 4 a 5 pet. van het totaal voor miswijzing en lekkage. Stellen wij dit op 5 pet., dan blijft er voor 1928 over voor particulier verbruik en gemeentegebouwen 18.447.521 M3. Haarlem had toen 114.060 ingezetenen, zoo dat per hoofd 161.7 M3. gas verbruikt werd. Voor 1937 zijn de cijfers: „particulier ver bruik en gemeentegebouwen": 16.951.412 M3„ misrekening 5 pet. van het totaal, blijft over 15.801.357 op een bevolking van 134.200. Per hoofd dus 117.1 M3. Wij laten buiten berekening het gebruik voor de gemeentegebouwen, maar dit zal in 1937 in verhouding wel niet geringer zijn ge weest dan in 1928, In die 9 jaar is dus te Haarlem per ingezetene het gasverbruik gedaald van 161.7 M3. tot 117.1 M3. Een ach teruitgang van niet minder dan 27.6 procent. Dat de totaalomzet van de gasfabriek niet zooveel minder geworden is, komt doordat aan Bloemendaal nu 1.985.985 M3. geleverd is tegen 1.466.256 M3. in 1928. Zandvoort nam nu 1.147.105 M3. af tegen 372680 M3. in 1928. Het verbruik van hetProv. Ziekenhuis te Sant poort verminderde van 129425 M3. tot 89.297 M3. Voor openbare verlichting te Haarlem werd nu gebruikt 2.204.201 M3. tegen 1.523.999 M3. hi 1928. Haarlemmermeer gebruikte in 1937 434.449 M3. en Haarlemmerliede 106.641 M3. Deze beide laatste gemeenten waren in 1928 nog geen afnemers van de Haarlemsche fabriek. De sterke achteruitgang van het gebruik te Haarlem verdient de aandacht. Natuurlijk is die voor een zeer groot deel aan de crisis en de daaruit voortvloeiende bezuiniging toe te schrijven, maar de vraag dient onder oogen gezien te worden of de tarieven zoo gewij zigd kunnen worden dat zonder dat 'tsaldo dat de gemeente uit het bedrijf trekt en dat on der de tegenwoordige moeilijke financieele omstandigheden natuurlijk niet gemist kan worden, in gevaar komt, de omzet der fabriek weer belangrijk wordt opgevoerd. De behoef te aan gas der bevolking is in die 9 jaar ver moedelijk niet veel verminderd, zoodat aan te nemen is, dat als de tarieven zoo gemaakt kunnen worden, dat de inwoners weer het gas kunnen afnemen dat zij noodig hebben, de omzet weer zal toenemen. De achteruit gang is, naar den maatstaf van 1928, niet minder dan 4.350.000 M3., zoodat een groot debiet te heroveren valt. Want nu vergèlij- ken wij de cijfers van 1928 en 1937 tegenover elkaar, terwijl het toch logisch zou zijn als het gasverbruik in dien tijd was toegenomen doordat veel propaganda gemaakt is voor gasverbruik voor verwarming. De voortschrij dende begrippen over hygiëne zouden ook ten gevolge kunnen hebben dat er meer gas ver bruikt wordt voor badgeysers. Het Gemeentelijk Electriciteilsbedrijf le verde in 1928 21.787.461 KWU af tegen 41.481.886 KWU in 1937. Het gebruik volgens tarief te Haarlem (dus aan de burgerij) steeg in dien tijd van 7.062.072 KWU tot 9.828.785 KWU. Per inwo ner berekend is dit vrijwel hetzelfde, voor 1928 komen wij namelijk tot een gebruik van 62 KWU en voor 1937 van 63 KWU. Deze kleine stijging valt niet. mee, want als men bedenkt dat bij velen het gebruik .van eleetrisehe apparaten (stofzuiger, radio en verwarming) is toegenomen, moet door anderen bezuinigd zijn. De omzet van het Waterleidingbedrijf is per hoofd berekend belangrijk achteruitge gaan. In 1928 werd opgepompt 1.998.087 M3. er sn 1937 9 148 781 M3. Per hoofd berekend is dat 1928: 17.5 M3 en 1937 16 M3. Een ach teruitgang dus van ongeveer 8.5 pet. Ook dit. is ongetwijfeld een crisis-gevolg. Kinderen pleegden groot aantal diefstallen. Alles was van hun gading. Den laatsten tijd werd bij de politie te Gouda aangifte gedaan van talrijke kleine diefstallen. Nu eens verdwenen zakken met kolen, dan een plaid uit een auto, vervolgens een klokje uit een auto en ook werden geregeld artike len gestolen uit winkels op de veemarkt, uit schuurtjes achter woningien en ten slotte uit een school. Uft het politieonderzoek is eindelijk gebleken dat viw: kinderen, een meisje van 14 jaar en haar drie broertjes van 13, 12 en 10 jaar oud, uit Reeuwijk, zich aan deze diefstallen schul dig maakten. Bij een in de ouderlijke woning gedane huiszoeking heeft de politie veel ge stolen goed teruggevonden. Onderzocht wordt nu nog, of de ouders in deze een rol hebben gespeeld. In totaal zijn minstens 30 diefstallen gepleegd. Zal werklooze jeugd gedwongen worden aan cursussen enz. deel te nemen Regeering onderzoekt een en ander. Memorie van Antwoord van minister Romme aan Eerste Kamer. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag' der Eerste Kamer over de be- grooting van sociale zaken merkt minister prof, mr, C. P. M. Romme o.m. op dat de mi nister doordrongen is van de noodzakelijkheid, om de verdere invoering van de arbeidswet zooveel mogelijk te bevorderen. Of tot verkorting van den werktijd, die sinds 1 Januari 1929 voor verplegend personeel geldt, zou kunnen worden overgegaan, vormt bij den minister een punt van overweging. Een ern stige moeilijkheid is, dat reeds thans de ver- plegingsmrichtingen haar kosten veelal niet door de verplegingsgelden gedekt zien. Bo vendien is er, naar het den minister voorkomt, in het algemeen eer reden om de arbeidswet in te voeren voor groepen van arbeiders, voor wie die wet nog niet werd ingevoerddan over te gaan tot verkorting van de reeds van kracht zijnde wettelijke normen voor bepaalde cate gorieën. De goede naleving van de arbeidswet heeft de ernstige aandacht van den minister. In verband met de opmerkingen over het werken in twee ploegen in de kalkzandsteen fabriek „Arnoud" te Hillegom, deelt de minis ter mede, dat daar regelmatig proces-verbaal wordt opgemaakt. Het eerste proces-verbaal heeft, zooals men weet, dezer dagen geleid tot veróordeeling van den directeur. Een volstrekt verbod van overwerk zou, naai de naaister vreest, het beoogde doe) missen en daarwiboven in economisch-soclaal opzicht schadelijk werken. Met de voorbereiding van een wettelijke re geling van den werktijd van landarbeiders wordt de gewenschte spoed betracht. Het is de bedoeling, dat daarbij loonarbeid van leer plichtige kinderen verboden zal worden. Omtrent de vraag, of voor bepaalde groepen van personeel bij overheidsdiensten verkor ting van den werktijd gewenscht en mogelijk is, is tusschen den minister en eenige zijner ambtgenooten overleg gaande. Dat'ten departemente van sociale zaken de neiging zou bestaan, om meisjes zooveel moge lijk haar arbeidsterrein te doen vinden in het beroep van dienstbode, is te sterk gezegd. Er is in ons land een groot tekort aan dienst boden, ten gevolge waarvan nog steeds rond 20.000 buitenlandsche meisjes hier in huise lijke diensten werkzaam zijn. Het ligt voor de hand, dat men tracht, de plaatsen, thans door die meisjes ingenomen, waar mogelijk, te doen bezetten door Nederlandsche meisjes. Werkloosheid onder de jeugd. Ook de minister acht het een ongunstig verschijnsel, dat slechts een klein gedeelte van de werklooze jeugd gebruik maakt van de vele mogelijkheden, welke haar in den vorm van werkverschaffingen, cursussen, centrale werk plaatsen, kampen, enz. geboden worden. Het is niet buitengesloten, dat op den duur de overheid niet onverschillig blijft staan tegen over het feit. dat het grootste deel van de werklooze jeugd zich van al dit werk afzijdig houdt. Mede voor een juiste beoordeeling van eventueel op dit gebied te treffen maatrege len. is de "egistratie ter hand genomen Of aan dit, stelsel, dat slechts moei worden gezien al- een hulpmiddel ter verkrijging van het noodige inzicht, uitbreiding zal worden gegeven, kan thans nog niet met zekerheid worden gezegd. Het woord is aan Otto Weiss: Het schoonst zijn de jai'cn der jeugd, wanneer men er aan terugdenkt. Varela's troepen in Teruel. Verdediging verliet de stad toen algeheele omsingeling dreigde. Het Spaansche ministerie van defensie te Barcelona heeft een communiqué gepubli ceerd. waarin gezegd wordt, dat cie vijand Te ruel niet is binnengetrokken, vóórdat de re- geeringstroepen haar verlaten hadden. Tevo ren had de commandant de troepen, die het centrum der stad verdedigden. l-Jbvolen de stad te verlaten, zoodra zij een totale omsin geling vreesden.Daar de toestand Maandag ge vaarlijk was geworden, ging men over tot de ontruiming, die in volstrekte orde geschiedde, nadat de tegenstand van Mooren en Phalan- gisten. die den regeeringstroepen den weg trachtten te versperren, gebroken was. Terwijl de regeeringstroepen de stad indertijd in acht dagen hebben genomen, aldus vervolgt het communiqué, hebben de opstandelingen daar voor twee maanden noodig gehad. De regee ringstroepen zijn nog meester in Villa Espesa, Castralvo en Castellar. Een Havasbericht uit Saragossa meldt: Tegen twaalf uur Dinsdagmiddag was de „zuivering" van Teruel voltooid. In de stad zelf waren bijna tweeduizend krijgsgevangenen gemaakt. Om één uur deed generaal V*'-oia zijn intrede in de stad, die volkomen vernield is. De straten liggen bezaaid met kapotte meubel stukken en met vuil. Slechts een vijftigtal burgers was in de stad achtergebleven. De rechtschen achtervolgen de regeerings troepen in de richting van den weg van Huen- ca en de luchtstrijdkrachten bombardeeren .hen zonder ophouden. Nieuwe lichtingen opgeroepen. Blijkens een telegram uit Barcelona publi ceert het Staatsblad een decreet, waarbij alle officieren, onderofficieren en manschappen van de lichting '29 en de recruten van de lichting '40, die op 1 Maart 19 jaar zullen zijn, op dien datum onder de wapenen worden ge roepen. Rechtsche bombardementen hervat Van republikeinsche zijde wordt voorts nog gemeld De luchtmacht der opstandelingen heeft tweemaal Barcelona gebombardeerd en mate- rieele schade aangericht. In den middag heb ben de kruisers Canarias, Baleares en Almi- rante Cerveras, twee andere oorlogsschepen en drie vliegtuigen Sagunto en de haven van Valencia gebombardeerd. Iemand werd gedood, terwijl twee personen verwondingen opliepen. Watervliegtuigen bombardeerden vervolgens Sagunto, waar vijftig bommen groote schade aanrichtten. Het Fransche schip „Prado" werd getroffen door een bom, waard^r een lid der bemanning gewond werd. Republikeinsche vliegtuigen hebben vervolgens de vijandelijke schepen gebombardeerd. Waarschijnlijk is de Almirante Cervevas getroffen, terwijl later nog een schip moet zijn getroffen, daar men een groote rookkolom waarnam. Auto met drie inzittenden te water. meisje verdronken. DORDRECHT 23 Februari. Gisteravond om elf uur kwam de heer Van der Biggelaar uit Roosendaal, juist toen hij met zijn auto de Sluisbrug te Dordrecht was gepasseerd met een vrachtauto, bestuurd door B. V. uit Ba- rendrecht, in botsing, De schok van de aanrij ding was zoo hevig, dat het portier open sloeg en de bestuurder uit den wagen werd geslin gerd. Hij liep geen letsel op. Stuurloos reed de auto met drie inzittenden op de Kalkha- v-en toe en stortte in het water. De zeventien jarige zoon van den heer Van der Biggelaar en de zeventienjarige dochter Nelly van den ijzerfabrikant Konings uit Roosendaal kon den zich onder water uit de auto bevrijden en zich zwemmende in veiligheid brengen. De derde inzittende, mejuffrouw C. II. M. Ko nings. eveneens een dochter van den fabri kant, verdronk. Het lijk werd later met een dreg opgehaald. IHIebt U op dit oogenblik geen reden tot plaatsing van een Groentje in Haarlem's Dagblad? Dan morgen wel, of anders overmorgen. Maar verzuim het niet, als de gelegen heid zich voordoet. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Het gasverbruik te Haarlem is zeer sterk afgenomen. 1 De Tweede Kamer is voor verlenging van de wet op de evenredige vrachtverdeeling 3 Te Rockanje zijn twee menschen aan ko lendampvergiftiging overleden. 3 Neville Chamberlain noemde in het Lager huis den Volkenbond in zijn huidigen vorm te zwak voor het garandeeren der collectieve veiligheid. 4 De motie van wantrouwen tegen dé Engel sche regeering is verworpen. 4 De plechtige afkondiging van de gewijzigde grondwet. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Volkenbond 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 J. B. Schuil: Liefdescapriolen. 5 K. de Jong: Kunstkring Heemstede. 5 G. J. Kalt: Concert der II. O. V. 5 II. D. Vertelling: Marconist. g Sport in 't kort. 7 Dr. W. G. N. v. d. SlCCn: Per auto en boot door Zuid-Afrika. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1