Evenredige vrachtverdeeling verlengd. Courantenreclame verkoopt Kunst in Haarlem en daarbuiten. Echtpaar door kolendamp vergiftigd. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 HAAREEM'S DAGBEAD S TWEEDE KAMER. Het zorgenkind Suriname weer aan de orde. Allerlei klaagzangen. DEN HAAG, Dinsdag. Het was na een lang Kerstreces, even onder broken door de korte plechtige vergadering in verband met de geboorte van Prinses Beatrix, een prettig wederzien. En nog prettiger dan het „zien" was dit keer voor het eerst het „hooren", want tijdens de vacantie zijn er zeer deugdelijke geluidversterkers aange bracht die thans ook den zachtsprekenden af gevaardigde, mits hij het spreekgestoelte be stijgt, tot in alle hoeken van de zaal verstaan baar maken. Wie nu nog van hun plaats het woord blijven voeren, zooals vandaag de Nat.- Soc. Dieters die wat scheen op te merken omtrent het wetsontwerp dienende tot verla ging van het invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch, hebben het aan zichzelf te wij ten als o.m. de pers van hun onduidelijk ge brabbel niets naders weet mee te deelen. Intusschen zoo bleek bij de gedachten- wisseling over het voorstel, waardoor de wet i.z. de evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart tot 1 Juli a.s. gehandhaafd wordt kan, ook al beschikt een Kamerlid over een duidelijke stem, zijn voordracht toch nog heel slecht te volgen zijn. Dit deed zich voor met Mr. Buys de Beerenbrouck (R.K.) die in zijn maidenspeech het o.a. ver keerd noemde om de beurtbevrachting in de wilde vaart te bestendigen en die zelf zijn op merkingen in zulk een wilde vaart te berde bracht, dat hij gewoonweg niet was bij te houden. Vermeld zij alleen nog, dat hij aller lei prineipieele bezwaren opperde en dat hij het betreurde, dat de Regeering het wijzigings ontwerp niet eerder had ingediend. Ook Mr. Wendelaar (lib.) bleek weinig gesticht over het trage tempo van het Depar tement, te meer omdat eigenlijk vóór 1 Januari j .1. een gansch nieuwe regeling gereed had moeten zijn. Tot de sprekers, die o.a. soort gelijke kritiek uitten behoorden de commu nist d e V i s s e r en de heer Drop (s.d.) Deze laatste meende zelfs, dat misschien die ter mijn van 1 Juli nog wat versohoven diende te worden, n.l. in de richting van 1 Januari 1939, maar Minister v. Buur en verklaarde dat een dergelijk uitstel niet noodig was. Uit de bestaande wet vervalt de bepaling, dat straks de overgaven tot den normalen toe stand zal worden geregeld. Dit, aldus de Mi nister, om te voorkomen, dat bij het ophef fen der huidige wet, de geheele vrije vaart zal te-rugkeeren, wat immers niet zou passen in de a.s. verkeers-coördinatie, waarmee de nieuwe regeling i.z. evenredig vrachtverdeeling zal samenhangen. Het slot van den middag was gewijd aan het zorgenkind Suriname. De heer IJzer man (s.-d.) oefende kritiek uit op 't feit, dat z.i. de Gouverneur zich te veel beschouwt als agent van het centraal bestuur, en dat hij te weinig rekening houdt met de ziens wijzen van de koloniale staten. Voorts acht te deze spr. het door den Minister van Ko loniën in de stukken aan den dag gelegd „gematigd optimisme" niet gemotiveerd, Zigeunerin'9 voorspelt en zal voorspeld worden. zienswijze, welke ook Mr. Joekes (v.-d.), die ook nog den gezondheidstoestand in Su riname „buitengewoon slecht" noemde, al evenzeer deelde als ir. v. L i d t h d e J e u d e (lib.), die een treurzang aanhief naar aan leiding van de trieste vooruitzichten der ver schillende landbouwproducten. Toen hij ten langen leste de aandacht op één lichtpuntje kon vestigen (bauxit), eindigde hij meteen zijn rede, uit vrees, dat hij al voortgaande weer allerlei sombere dingen zou moeten ver melden. Woensdag, eerst beslissing over het verzoek van den heer Wijnkoop (commiun.) om Minister Patijn te mogen interpelleeren over de erkenning van den Koning van Italië als keizer van Abessynië. E. v. R. N. V. V. tegen Russen in I. V. V. Motie met algemeene stemmen aangenomen. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. die gisteren te Utrecht bijeen kwam, nam in zake de kwestie I.V.V. en het Russische vak verbond met algemeene stemmen de volgende motie aan, meldt „Het Volk": ,.De vergadering van de hoofdbesturen van vakvereenigingen, aangesloten bij het N.V.V., gehoord de besprekingen over aansluiting- van het Russische vakverbond bij het I.V.V. constateert, dat het N.V.V. zich stelt op het standpunt der democratie en zich verklaart tegen eiken vorm van dictatuur, ook tegen die, welke door het Russische vakverbond wordt aangehangen en gesteund; spreekt uit, dat zij uit dien hoofde prineipieele bezwaren heeft tegen aansluiting van het Russische vakverbond bij het I.V.V.". Deze resolutie werd door de hoofdbesturen- vergadering met algemeene stemmen aange nomen. Onderzoek van partij-commissie in zaak-Kies geëindigd. Advies: geroyeerde leden weer tot S. D. A. P. toelaten. Thans is verschenen en in extenso opgeno men in „Het Volk" het rapport van de com missie, ingesteld door den Partijraad der S.D.A.P., betreffende de zaak-Kiès en het daarmede samenhangende conflict in het ge west-Friesland der Sociaal-Democratische Ar beiders Partij. De commissie werd gevormd door de heeren prof. mr. dr. G. van den Bergh (voorzitter) en mr. M. J. A. Moltzer en B. J. j. Wijkamp. De commissie acht het haar plicht, den be voegden instanties in overweging te geven, de thans geroyeerde leden (metuitzonde- ring van Kiès) en de geschorste afdee- lingen wederom in de S.D.A.P. op te nemen. Zij acht het vanzelfsprekend, dat de bevoegde partij-instanties daar aan de door haar nood zakelijk geoordeelde voorwaarden tot hand having van de partij-discipline verbinden. Met name zal het lidmaatschap of het op eeniger- lei andere wijze steunen van de vereenigïng „Het Vrije Woord" met het partijlidmaatschap onverenigbaar moeten blijven. De grootst mogelijke clementie acht de commissie ge- wenscht. In opdracht van het Gemeentebestuur van Bussum heeft Willy Sluiter een schilderij van H. M. de Koningin vervaardigd, dat bestemd is voor de nieuwe raadzaal. Als zij voor den rechter zal verschijnen Goedgeloovig dienstmeisje voor 25. opgelicht. Een naïef dienstmeisje uit Amsterdam- Zuid is dezer dagen het slachtoffer geworden van haar goedgelooviglieid, uitgebuit door een „Zigeunerin" uit een woonwagenkamp te Haarlem. Behalve haar koopwaar bood de vrouw ook een blik in de toekomst langs de huizen aan. Ofschoon de meeste deuren bij het zien van de Zigeunerin weer haastig werden gesloten, had het meisje wel ooren naar hetgeen deze wijze vrouw in haar woordenvloed zegde van haar toekomst te kunnen onthullen. Daartoe moest het meisje dan op iedere hand een bankbiljet van tien gulden leggen en met deze waardepapieren zou de vrouw zich dan ter meerdere concentratie eenige dagen terug- Na korten tijd kwam de zigeunervrouw weer opdagen. Thans moest het meisje nog eens op iedere hand een rijksdaalder leggen en dan zou zij zeer spoedig heel veel te weten kunnen komen. Na een korte periode van geduldig wachten kwam zij inderdaad iets te weten. Namelijk dat zij 'voor haar gespaarde schat, te weten vijfentwintig gulden, was opgelicht. Gelukkig kon het meisje de vrouw aan de politie aanwijzen, waarop de zigeunerin op het bureau Overtoom is ingesloten Werken van Toon Dupuis aan (le Tweede Kamer aangeboden. De erven van wijlen den heer Toon Dupuis hebben aan de Tweede Kamer aangeboden, ter plaatsing in het gebouw der Kamer, borst beelden van de oud-Kamerleden Nolens, De Savornin Lohman en De Stuers. Het groote Amerïkaansche handelshuis Mc. Kesson Robbins is onlangs op de markt verschenen met een Engelsche jenever. Uitsluitend met courantenreclame, de kern van alle goede reclame, wordt het nieuwe merk, in de U. S. A., aan den man gebracht. In 45 plaatsen verschijnen de advertenties vier maal per week, in de voornaamste couranten. ^iHBBiniinBiiiMiMiiniiinHiiiiuiiiHHiiiiinBiHiniHmpiiiiniiinHniiiHiBiiiniBBiiiiniiiiiHPMiiiiiiiHiininiiniiiiiB Beelden en opdrachten; de Haar- lemsche kunstenaar Mari An- driessen. Het zal op een namiddag van den laatsten herfst geweest zijn, dat wij, toevallig in Mari Andriessen's gezelschap, er getuige van waren dat een goede kennis, die de dagbladen wat vlugger pleegt te lezen dan een ander, hem verraste met het bericht dat hem de Grand Prix voor beeldhouwkunst in de Hollandsche af deeling van de Parijsche tentoonstelling was toegekend. De verrassing was ernstiger be doeld dan ze opgenomen werd want eerst zette onze artist een gezicht van „nee, vader, mij neem. je niet", en toen het bericht hem met de stukken bewezen werd, vond hij het prach tig, maar blijkbaar verder óók niet de moeite waard om er veel ophef van te maken; hij nam onze gelukwenschen zonder opwinding maar heel vriendelijk in ontvangst. Mari An- driessen heeft gevoel voor humor en een daar bij passende waardeering voor de verschillende vormen van eerbewijs die iemand kunnen overkomen. Wat, naar het mij voorkomt, er toe bijdraagt te bewijzen dat'hij een gebo ren artist is bij wien het werk, de geleverde prestatie, zijn geluk verzekert en niet de „Schall und Rauch" die anderen er omheen maken. En inderdaad, het artist-zijn zit hem in het bloed. Terwijl we het genoegen hebben onzen lezers een foto naar dat succesrijke Parijsche beeld te vertoonen, kan het gepast schijnen hun tevens iets van den maker, Haarlemmer van geboorte en op weg Haarlemmer van be- teekenis te worden, te vertellen. De beeldhou wers hebben in dezen slechten tijd iets minder met tegenwind te kampen dan hun broeders van den penseele. Zij zijn minder in aantal en bos en, naar verhouding, op meer jonge ta lenten van wie men iets bijzonders verwach ten kan. Hun natuurlijke relatie tot bouw- en sierkunst geeft hun grooter kansen in net leven dan waarop de geheel vrije schilder kan rekenen, voor wie nu eenmaal een floreerende maatschappij en een op een zeker peil van artistieke ontwikkeling staand publiek, nood zakelijk zijn. De overheid en de architecten kunnen eerder beeldhouwers dan schilderijen makers aan werk helpen zonder van onnutte geldverspilling beschuldigd te worden en beide groepen van opdrachtgevers kunnen zich veel gemakkelijker buiten de immer teleurstellen de en trieste verwarring houden, die er lang zamerhand tusschen kunstbemoeienis en phi- lantropie is ontstaan. Toch is, ook voor clen begaafden jongen beeldhouwer, ons vaderland nog geen land van melk en honig, maar velen van hen kunnen althans behoorlijk doorwer ken, wat van bijna geen schilder of graphicus op dit moment gezegd kan worden. Kolendiefstallen te Rotterdam opgehelderd. Aantal mannen gearresteerd. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft zes personen aangehouden, die gedurende onge veer twee maanden er hun werk van maakten des nachts met een roeiboot er op uit te trek ken om kolen "te stelen van diverse met steen kolen geladen rijnschepen. Bovendien zijn twee mannen gearresteerd, van wie men wel iswaar niet kan bewijzen, dat zij bij deze dief stallen zijn betrokken, doch deze lieden heb ben zich aan het einde van het vorige jaar aan ijzerdiefstallen schuldig gemaakt. Alle acht zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het na de eerste aangifte van kolendiefstal ingestelde onderzoek leidde tot aanhouding van den 26-jarigen varensgezel J. C. N„ als mede drie broers, den 39-jarigen los-werkman G. van der V., den 26-jarigen koperslager H. van der V. en den 27-jarigen W. van der V., die geen beroep heeft. Het viertal ontkende, ondanks hun zonden- register, zich aan andermans kolen te hebben vergrepen. De eerste twee vielen echter spoe dig door de mand, toen de politie hun voor hield, dat de 45-jarige vrachtrijder H, L. S. eveneens was aangehouden. Deze gaf namelijk toe, dat hij voor verscheidene personen en ook voor enkelen van de gearresteerden ko len had vervoerd, waarvan hij vermoedde, dat zij van diefstal afkomstig waren. De gebroe ders H. en W. van der V. bleven echter ont kennen en ten slotte moesten zij wegens ge brek aan bewijs worden vrijgelaten. Uit het verdere onderzoek bleek echter, dat de gebroe ders van der V. een zwager hadden, n.l. den 24-jarigen koopman A. V. Een huiszoeking bij dezen zwager levérde resultaat op. Er werden kolen aangetroffen, welke waarschijnlijk afkomstig zijn van de schepen. Tevens werd vastgesteld, dat een ze kere G. V. in combinatie met een ander de ko len verkocht, o.a. in de Hillelaan. G. V. werd aangehouden. Inmiddels was uit de verhooren komen vast tee staan, dat ook W. van der V. bij de diefstallen aanwezig was ge weest en ook hij is gearresteerd. Voorts heeft de politie de hand gelegd op den mede-verkooper van G. V., den 41-jarigen klinker L. de H. Hoewel deze beiden ontken den, iets met de diefstallen uitstaande te heb ben, werden ook zij ter beschikking van de justitie gesteld. Het grootste gedeelte van de steenkolen is voor eigen gebruik bestemd geweest. Man tussclien buffers bekneld geraakt. Levensgevaarlijk gewond. Bij het rangeeren op het stationsemplace ment te Broek op Langendijk, geraakte Dins dagmiddag de 47-jarige arbeider-telegrafist D. v. d. Wijngaarden bekneld tusschen de buffers. De rechterschouder van den man werd geheel verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. De Heilige Genóveva. Het artist-zijn zit Andriessen in het bloed, zeiden we. En al zijn Mari's broers Hendrik en Willem, als volgers van den vader, ook be kend geworden als dienaren van Sancta Mu- sica, het beeldend element in de familie ont brak vóór hen, evenmin. De moeder der An- driessens was, dilettante, een zeer gevoelig aquarelliste, een grootvader schilderde. De beeldhouwer ontbrak en dat zou Mari worden. Maar na een klein slippertje op ander terrein. De in 1897 geboren lmaap teekende graag, paarden, ruiters, gansche veldslagen en men liet die zaken zien aan een vriend des huizes, aan Jan Bronner, den lateren beeldhouwer professor. Deze vond het werk wel aardig en zei: „laat den jongen maar eens bij mij Ko men". Togn Mari op zijn atelier gearriveerd was, zette hij hem voor een stilleven, om dat nu eerst maar eens te teekenen. Maar daar van bracht Mari niet zoo heel veel terecht; bo vendien verveelde het werk hem gruwelijk, zoo dat hij al heel gauw bezig was poppetjes te kneden uit de klei die hij op het atelier vond. Bronner merkte dat natuurlijk ook en be greep. Zoozoo, dan moeten we dien kant uit. Mari verdwijnt dan naar de Kunstnijver heidsschool op den Dreef, toen nog onder Von Saher, met Grabbijn en Ogier als docenten. Weer wat later gaat hij de Akademie in Mün- chen bezoeken en die in Amsterdam. In de Beyersche hoofdstad werkt hij bij Prof. Blee- ker, artist van Hollandsche afkomst; in Am sterdam is intusschen Jan Bronner professor geworden en kan dus onder zijn zeer vele goe de leerlingen ook Andriessen tellen. En dan wenkt het leven en heet hetafwachten. We schrijven hier geen volledige biografie. Ups and downs als in bijna ieder artisten- leven.... we laten ze onbesproken. In vogel vlucht terugblikkend heeft Andriessen niet te zeer te klagen. En nu hij net even veertig is en dus „artistiek rijp" kan geacht worden, bestaat er voor hem geen reden de toekomst te donker in te zien. Hij heeft werk uit op drachten die hij met vreugde om het werk ver hult: hij schep': dingen buiten een opdracnl om, waarin hij zich aeheel vrij gever, kan, en daar misschien nog een aparte vreugde aan beleeft. Wat wil men voorloopig meer! NATIONALE WONINGRAAD VERZOEKT VERLAGING VAN RENTE DER RIJKS VOORSCHOTTEN. Het hestuur van den Nationalen Woning raad, Algemeenen Bond van Woningbouwver- eenigingen. heeft zich gewend tot de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën met het verzoek de rente der rijksvoorschot ten ingevolge de woningwet een overeenkom stige verlaging te doen ondergaan als tenge volge van de conversie voor de staatslenin gen heeft plaatsgevonden. KONINKLIJKE SUBSIDIE AAN JEUGDIGE KUNSTENAARS. De Commissie voor de Kon. subsidie aan jeugdige kunstenaars heeft subsidie toege kend aan J. van Keulen, F. Hamers en N. Bornkhorst, terwijl verder 26 gratificatiën werden verleend. Een opdracht werd aanleiding tot een ate- lierbezoek en een praatje in de krant. Voor het stadhuis van Bergen-op-Zoom was een beeld gereed gekomen dat we mochten komen bekijken. Twee beelden uit het midden der vo rige eeuw die in nissen aan den gevel van ge noemd stadhuis prijkten, moesten vervangen worden: de „Justitia" zou door Andriessen's vriend Van Hall, de „Prudentia" door hem zelf gemaakt worden. Zoo hebben wij dan de Pruden tia (de wijze, voorzichtige, vooruitziende blik) in een geïmproviseerde nis in Andries sen's atelier zien staan en van die vrouwen figuur de gevoelige lijnen, de zachte spelingen van licht en schaduw, de in den goeden zin traditioneele voornaamheid van een beeld plastiek bewonderd. De muzikaliteit der fami lie en haar zin voor verfijnde kleur steekt ook in den beeldhouwer. Maar meer nog trok het rnij aan voor de lezers het Parijsche beeld te reproduceeren, omdat de kunstenaar zich daarin vrijer geven kon, het levendiger als gedachte-beelding en voor onzen tijd eigen aardiger in de uitvoering is. Het is een voorstelling van de heilige Ge nóveva, beschermheilige van Parijs, waarvan zij de sleutels aan den gordel draagt, terwijl de golvende lijnen op haar voetstuk de Seine suggereeren. De vrome maagd zou door haar gebed het beleg om de stad verhelderd heb ben, waartoe de Hunnenkoning Attila het plan zou hebben opgevat. Zij is hier de draagster van een boek, het geloof, terwijl een andere episode uit dit heiligenleven door Andriessen op fijnzinnige wijze met het voorgaande ver bonden' is. De kaars bij het licht waarvan zij haar gebeden las, zou, uitgeblazen door den duivel, vanzelve weer zijn gaan branden. De schoone idee vond hier een schoone plastische vertolking: de kleine demon die van achter Genoveva's schouder de kaars probeert uit te blazen en de rustig beschermende hand die den opzet verijdelt. Rijkaan gedachten opwekkende kracht is Andriessen's beeld, ook rijk aan bekorende vormen. De tegenstelling in de expressie van de elkaar haast rakende hoofden van demon en heilige, ze is gedurfd en boeiend tegelijker tijd, de stille afweer van de hand is prachtig en de breede plooienval van den rok maakt de figuur rijzig en monumentaal. De gecompli ceerdheid van den, met zijn blaasbalg bezigen kleinen duivel mag, op het eerste gezicht de statigheid der statue ietwat verstoren, aan de levendigheid der voorstelling draagt ze zeker bij en de gothische kathedraalversieringen hebben ons geleerd aan een grootsch geheel ook de weelderigheid der bijkomstigheden te waardeeren. Alles bijeen genomen: onze stad genoot heeft in Parijs een goede beurt ge maakt, waarover wij ons van harte verheugen. En dat wel niet alleen om zijn prettige per soonlijkheid als medeburger doch ook omdat het ons stijft in de meening dat ieder artist die iets ..is", al timmert hij niet aan den weg. per slot van rekening de waardeering krijgt die hem toekomt. J. H. DE BOIS Hulp kwam te laat. In den St. Annapolder te Rockanje is het echtpaar 't Mannetje gister nacht door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De broer van den man, die in het naastgelegen huis woont, kwam tot deze ontdekking, toen hij gistermor gen om zes uur zijn broer, die in den regel om vijf uur reeds buiten is, nog steeds niet gezien had. Hij ging het huis binnen en trof daar het echtpaar levenloos in nachtgewaad aan. Uit het feit, dat de man met een lantaarn in de hand werd gevonden, kan wor den afgeleid, dat hij de kolendamp moet hebben bemerkt. Waarschijnlijk heeft hij niet meer de krachten ge had verder dan de deur van de slaap kamer te komen, waar men ook zijn vrouw heeft gevonden. Een kind van vier maanden werd nog in leven aangetroffen. Pabst gaat in China filmen. Met „Reiger" Dinsdag vertrokkeju. G. W. Pabst. De filmregisseur G. W. Pabst is Dinsdag ochtend met het Indië-vliegtuig „Reiger" van de K.L.M. naar het Oosten vertrokken. Pabst werkt op het oogenblik voor een groot Fransch concern, dat een rolprent in uitvoering heeft, waarvoor vele opnamen in China gemaakt moeten worden. Enkele me dewerkers van Pabst zijn met het vorige lijn- toestel van den K.L.M.-dienst reeds vertrok ken. Gezagvoerder Te Roller brengt nu den regisseur zelf naar Bangkok, vanwaar hij per vliegtuig verder naar Hongkong reist. Onder de negen passagiers, die voor de „Reiger" geboekt zijn. bevindt zich ook de 80-jarige heer J. Rose uit Londen, die van Amsterdam jiaar Penang vliegt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5