Uit Haarlem's Gemeenteraad. leme is iot Omerikri lieveling Dobbel ma nn lekker, man DE BEHANDELING DER BEGROOTING 1938 BEGONNEN. MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD I Ook hi], die niet van dergelijke dwaasheden houdt, zal moeten er kennen, dat Sonja een knap meisje is. Hier in Holland doen wij niet aan zulke non sens en daarom dénken wij er éénvoudig niet over om Dobbelmann's IBIS tot Neêrlands lie veling te proclameeren. Maar als wij het deden, zou toch niemand kun nen ontkennen, dat IBIS tabak de lieveling van ontelbare Neder- landsche mannen is. Een somber beeld van den financiëelen toestand der gemeente. Wat kan gedaan worden ter verbetering Woensdagmiddag "vergaderde de raad van Haarlem. Voorzitter: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k, burgemeester. Goedgekeurd worden o.a. de volgende voor stellen Voorstel tot verhooging van het voorschot van f 53.055 tot f 67.055 aan de Woningstich ting „Patrimonium" voor verbetering van haar woningen. B. en W. stellen voor, aan de Haarlemsche Football Club (H.F.C.) voor een tijdvak van 10 jaren, hetwelk geacht wordt te zijn inge gaan op 1 Januari 1937, en dus zal eindigen op 31 December 1946, in huur af te staan een terrein aan de Spanjaardslaan ter grootte van resp. pl.m. 44.200 M2 en pl.rn. 3.000 M2 tegen een huurprijs van f 2100 per jaar. Voorstel tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Hospeslaan en Bartholomeuslaan. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land in de kosten voor het uitbaggeren van de Houtv 'vt. De uitbreidingsplannen. Nu de berekeningen hebben aangetoond, dat de thans in details uitgewerkte uitbreidings plannen te groot opgezet blijken te zijn voor den in de naaste toekomst te verwachten aan bouw van huizen, stellen B. en W. voor, een gedeelte dezer plannen in te trekken en die te vervangen door voorloopige uitbreidings plannen. Dit gedeelte heeft betrekking op terreinen, het verst van de bestaande bebou wing af gelegen. De heer van Tetering (r.k.) stelde voor dit voorstel aan te houden omdat de tijd voor de bestudeering der stukken te kort is geweest. De heer van Dam (V.D.) meende, dat grondeigenaren gedupeerd kunnen worden door de intrekking van gedeelten van het uitbreidingsplan. De procedure, hoe deze ge dupeerden in verzet kunnen komen, is niet in de wet geregeld. Toch is het.van beteekenis van die bezwaren kennis te nemen. De belang hebbenden moeten hun bezwaren aan den raad zenden. De heer R e i n a 1 d a (s. d. a. p.) wethouder, kon zich verklaren dat om uitstel van behan deling werd gevraagd. Als de raad tot intrek king van uitbreidingsplannen besluit, moet dit besluit door Ged. Staten goedgekeurd worden. Die weg moet bewandeld worden in het zeer groote belang van de gemeente. Daarom drin gen B. en W. aan op behandeling van hun voorstel in deze vergadering. Als de raad het besluit niet op korten termijn neemt kunnen de belangen der gemeente worden geschaad. Eventueiele bezwaren tegen het raadsbesluit kunnen bij het college van Ged. Staten ge bracht worden. De heer Van Dam handhaafde zijn be zwaren. Doordat de uitbreidingsplannen ge maakt zijn werden er verwachtingen bij de grondeigenaren gewekt, dat hun terreinen binnen afzienbaren tijd bebouwd zouden kunnen worden. Die particuliere belangen moet de gemeente toch ook in het oog hou den. De bezwaren moet de raad in elk geval hooren. De heer Wolzak (A.-R.) sloot zich aan bij het betoog van den heer Van Dam. De raads leden hebben ook meer tijd noodig om de zaak goed te bestudeeren. Er zijn lijvige boek- deelen, die door de raadsleden bestudeerd moeten worden. De raad ging daarop in geheime zitting over. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Deze bijeenkomst met gesloten deuren duur de ongeveer een uur. Na heropening der zitting werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Registratie van jeugdige iverkloozen. Voorstel om voor de inrichting van een bureau voor de registratie van jeugdige werk- loozen en voor het bureau voor Beroepskeuze, te vestigen in het perceel Nassauplein 2, een bedrag van f 900 ter beschikking te stellen. Mevrouw Scheltema (V.B.) zei dat aan dit voorstel ook de geheele exploitatie van het bureau vastzit. Indertijd heeft voorgezeten een combinatie met het bureau voor beroeps keuze, maar dit wordt nu weer prijsgegeven, omdat de regeering bezwaar had tegen die sa menvoeging. Het gevolg van den gang van za ken is, dat de gemeente voor veel grootere uit gaven komt te staan. De uitgaven voor de ge meente voor het bureau voor de beroepskeuze en het bureau voor het registreeren van jeug dige werkloozen zullen verdubbeld worden Daarom is voorzichtigheid geboden. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De ultkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden ƒ400; verlies van een hand, voel of oog 200; beide leden van een duim 100; één lid van een duim. ƒ50; alle leden van een wijsvinger ƒ60 één of twee leden van een wljsvingei 25; alle leden van een anderen vingei f 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles Indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke vei zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar De heer Van L i e m t (r.k.) wethouder, er kende dat de uitgaven waarvoor de gemeente komt te staan hooger zullen zijn dan aanvan kelijk verwacht is. De raad heeft evenwel in dertijd uitgesproken, dat hij het gewenscht acht, dat het bureau voor.de beroepskeuze weer heropend wordt. B. en W. hadden getracht het zoo voordeelig mogelijk te doen, maar die opzet is niet geheel gelukt. De beroepskeuze komt in de school in de Prins Hendrikstraat, maar Den Haag heeft er bezwaar tegen om in dit zelfde gebouw het registratiebureau te huisvesten. Daarom komt dit laatste in het gebouw aan het Nassauplein. Inzake het bu reau voor de registratie van jeugdige werk loozen moeten de aan wij zmgen van de re geering gevolgd worden omdat zij een deel der kosten betaalt. De heer Noordhoff (s.d.a.p) wees er op, dat de raad de bedoeling gehad heeft het bu reau voor de beroepskeuze zoo spoedig moge lijk te heropenen. Spreker spoorde aan het voorstel van B. en W. aan te nemen. De raad vereenigde zich met het. voorstel van B. en W. Benoemingen. Tot leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs worden benoemd: voor groep A (ouders van leerlingen eener openbare school): de heer W. Huygens Jr.; voor groep B (ouders van leerlingen eener bijzondere school): de heeren Dr. H. Veen en F. Mooi weer; voor groep C (onderwijzers eener openbare schooi)de heer S. Bosnia; voor groep D (onderwijzers eener bijzondere schoo'l)ide heeren O. Overbeek en G. Buist; voor groep E (overige inwoners der ge meente) de heer E, J. Jonckbloedt. Het afbreken der Magdalenakapel. De heer Visser (C.H.) had vrftgen gesteld over het afbreken van de Magdalenakapel (het vroegere hospitaal, dat door de N.V. „De Spaarnestad" werd aangekocht), die hij in strijd achtte met het raadsbesluit van 1931. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, verwees naar het antwoord van B. en W„ dat voor de raadsleden ter visie is gelegd. De heer Visser zette daarop uiteen, dat de bedoeling van het raadsbesluit van 1931 is geweest de oudste gedeelten van het vroe gere hospitaal te behoeden voor afbraak. In het bijzonder had de raad daarbij het oog op de Magdalenakapel. B. en W. zijn de toezeg ging aan den raad niet nagekomen. Het raads besluit machtigde B. en W. immers eenige ge deelten van het gebouw uit te sluiten van den verkoop. Het stukje oud-Haarlem is toch ra dicaal gesloopt, terwijl er niets van aan den raad is medegedeeld. Als B. en W. het raads besluit niet konden uitvoeren, had het col lege den raad daarover moeten inlichten. Het volle licht moet op deze quaestie vallen. De heer Reinalda (wethouder), zei, dat het college van B. en W. vrij uit gaat. De vra gen van den heer Visser moeten op een mis verstand berusten. Het raadsbesluit bevatte geen verbod tot slooping van de Magdalena kapel. De heer Slingenberg, wethouder, heeft in de raadsvergadering van 1931 alleen toege zegd, dat B. en W. zouden trachten de ka pel buiten den verkoop te houden, maar dit is niet gelukt. Personen die oog hebben voor het oude moeten zich wachten voor overdrijving. De Magdalenakapel was geen monument meer. Van binnen was alles gesloopt, alleen de buitenmuur bestond nog. B. en W. moesten kiezen tusschen het starre behouden van het oude en de belangen van de industrie. Het mooie poortje aan de Kinderhuisvest is be houden gebleven. Ook bij het departement in den Haag waar onder Monumentenzorg ressorteert, bleek men geen groote beteekenis te hechten aan het be houd van de Magdalenakapel. De heer Visser hield zijn bezwaren vol. Het poortje dat nu gespaard wordt heeft vol gens Monumentenzorg geen kunst-historische waarde. Dit had de kapel wel. In 1931 was er een ander college van B. en W., maar de kapel is pas in 1937 gesloopt en het tegen woordige college heeft daartoe zijn medewer king gegeven. Spreker wilde geen motie van afkeuring in dienen, maar hij blijft bij zijn meening, dat B. en W. het raadsbesluit niet zijn nageko- BEGROOTING VOOR 1938. Hierna kwam de begrooting voor 1938 aan de orde. De voorzitter verzocht bij de algemee- ne beschouwingen alleen te bespreken het be leid van B. en W. en den financieelen toestand der gemeente. Spreker drong er in het bijzon der op aan geen onderwijsaangelegenheden aan te snijden daar de wethouder van onder wijs de heer Boes, wegens een lichte ongesteld heid de vergadering niet kan bijwonen. De algemeene beschou wingen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) constateer de dat het beeld dezer begrooting nog som berder is dan dat in 1937. Toen was er een tekort van 4 ton. nu van meer dan 1 millioen. In I-Iaarlem's Dagblad is dezer dagen gewezen op het dalen van het belastbaar inkomen. Het belastbaar inkomen is nu reeds gedaald tot een cijfer beneden het kohier van vóór de annexatie. Ook moet daarbij in aanmerking genomen worden het feit, dat de uitgaven voor steun en armenzorg steeds toenemen. Spreker wees op de uitlating van den wet houder van financiën, in een interview in Haarlem's Dagblad van 20 Februari, dat het leggen van nog hoogere lasten op de ge meentenaren van Haarlem voor de gemeente noodlottig zou worden, mede in verband met de moeilijke positie waarin Haarlem verkeert ten opzichte van Bloemendaal en Heemstede Het streven der gemeente moet er op gericht zijn te zorgen voor het behoud van de licha melijk en geestelijke volkskrachten. B. en W. hebben daarvoor in het afgeloopen jaar een open oog gehad, zoowel wat betreft de werk loozen als de Stille Armen. De defensie-maatregelen der regeering ma ken, dat belangrijke inkomsten van het rijk voor langen tijd geblokkeerd zijn. Dit maakt, dat het rijk minder geld beschikbaar heeft voor noodzakelijke uitgaven. Hoe staat het met het dreigend gevaar dat steeds meer werkloozen overgeheveld worden van de steunregeling naar armenzorg. Spreker keert zich, zooals hij steeds gedaan heeft, tegen de aanpassingspolitiek der regee ring. Aanpassing beteekende bijvoorbeeld voor de gemeente Amsterdam bezuiniging op uit gaven van 30 millioen gulden, maar dit uitge spaarde bedrag moest weer uitgekeerd worden aan werkloozensteun. Engeland heeft in 1934 de aanpassingspolitiek opgegeven en daardoor is er in dat land weer een goede wind in ide zeilen gekomen. Zoo moet het ook in Nederland worden. Haarlem moet op eigen gebied hetzelfde doen. Aan werkverruiming moet zooveel mo gelijk gedaan worden. Spreker noemt in dit verband de verdere ophooging van de spoor baan, den bouw van een overdekte markthal, de uitvoering van het groote rioleeringsplan en 'de verkeersverbetering bij den Schoter singel. De gemeente moet het initiatief nemen om bij de Vereeniging van Nederlandsehe Ge meenten het denkbeeld aanhangig te maken om een gezamenlijke actie te voeren voor het uitvoeren van groote werken door de gemeen ten op normale wijze. Die normale wijze geldt zoowel voor patroons als werklieden. Het vraagstuk van het onderhoudswerk is niet al leen een quaestie voor Haarlem maar voor alle gemeenten. Waarom hebben B. en W. jaren tijd noodig voor de studie van het vraagstuk betreffende de medezeggingschap van het gemeenteperso- neel? Het geldt toch geen studie in het Ara bisch. In Rotterdam is 'door „Vreemdelingenver keer" een welgeslaagde tentoonstelling gehou- den„Ken uw stad". Kan zoo iets voor Haar lem ook niet op touw gezet worden. Hier ligt een taak voor „Haarlem's Bloei". Middenstandswoningen zijn er in Haai'lem genoeg, maar er zullen in de toekomst wel nieuwe arbeiderswoningen gebouwd moeten worden. Bij het rijk is den laatsten tijd een streven te constateeren om uitgaven van het rijk over te hevelen naar de gemeenten. Net zoo goed als ide gemeenten trachten de ziekenfondsen als pakezel te gebruiken. Het onderzoek naar den voedingstoestand van schoolkinderen is te Haarlem niet on gunstig uitgevallen. Maar is hetzelfde te zeg gen van den voedingstoestand in de gezin nen van de werkloozen? Spreker betwijfelt het. Het rijk heeft een commissie ingesteld om een onderzoek in te stellen, maar deze commissie strekt haar onderzoek niet over Haarlem uit. In Amsterdam is geconsta teerd, dat daar ondervoeding is in de gezin nen van de Stille Armen. Nog steeds moet het woord van Treub gelden: „In Nederland behoeft niemand honger te lijden". Spreker heeft zich er over verwonderd, dat een pas opgerichte jeugdvereeniging de actie begonnen is voor bestrijding der baldadig heid onder d'e jeugd. Voor zoo'n actie is z.i. geen reden. Spreker is het in deze eens met den Commissaris van Politie. Meer samenwerking tusschen gemeenten is mogelijk door de wet. Maar het is de vraag of die in onze omgeving niet zoo groot is als noodig is voor het belang der gemeente Haarlem. De samenvoeging van Haarlem en de rand gemeenten tot één groote gemeente Groot- 16 RiJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 912 uur, Avondspreekuren: Dinsdag en Donderdag 7—9 uur. Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.30—4 uur, Avondspreekuren: Maandag, Woensdag, Vrijdag van 7—9 uur. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem, zou de oplossing van de moeilijkhe den voor Haarlem brengen. Met wethouder Van der Wall is spreker het eens, dat zwaardere lasten op de Haar lemsche bevolking voor de gemeente Haar lem noodlottig zouden worden. Er is evenwel gebleken, dat de Regeering van zins is aan de gemeenten die voor te korten staan, te verplichten hoogere belas tingen te heffen. Dus ook aan Haarlem. Wel is iets gepubliceerd, dat de regeering daarne vens een forensenbelasting wil gaan invoe ren. maar uit de mededeeiingen in Haarlem's Dagblad is al gebleken, dat die belasting voor Haarlem geen oplossing zal brengen. Het beleggingsfront is in actie gekomen, met het gevolg, dat de Haarlemsche geld- leening' niet volteekend is. De wethouder van financiën is in deze te optimistisch geweest. Wil hij aan den raad mededeelen hoe het met die Haarlemsche leening verloopen is. De gemeenten worden weer de dupe van de financieele geste van het beleggingsfront. Het probleem der annexatie en de zuig kracht der randgemeenten die een lagere belasting hebben kan de gemeente Haarlem niet oplossen. Hier is ook weer samenwerking in de Vereeniging van Ned. Gemeenten te zoeken. Spreker wees op een belangrijke rede over deze quaestie dezer dagen gehou den door Prof. Polak. De quaestie der annexatie is en blijft voor Haarlem urgent. Niet alleen uit financieel oog punt. Ook de organisatie van een goede lucht bescherming pleit voor samenvoeging van werk- en woongemeente. De heer B ij vo e t (r.-k.) meende niet te boud te spreken als hij zei, dat het voor den wethouder van financiën- moeilijk geweest moest zijn deze begrooting aan den raad aan te bieden, want de financieele toestaod is zeer ongunstig. Het is evenwel een verdienste van het college van B. en W., dat men den toe stand niet verbloemd heeft, maar precies ge zegd heeft hoe 't er met onze financiën voor staat. Heeft het nog veel nut veel beschouwingen aan deze begrooting te wijden, omdat het rijk immers in veel zeggenschap heeft in gemeen ten die extra bijdragen moei vragen. Formeel leven wij nog steeds onder de Gemeentewet van 1856, die de autonomie der gemeenten waarborgt, maar in feite is daarvan niet veel overgebleven. Spreker had liever gezien dat men de oude vormen, desnoods tijdelijk, gewijzigd had, dan die oude vormen te behouden, maar het in nerlijk geheel te vervormen. De raadsleden komen nu soms voor een moeilijke beslissing. Herhaaldelijk worden ons bezuinigingen van hooger hand opgelegd, terwijl de raadsleden volgens de Gemeentewet zelfstandig hun stem moeten uitbrengen. Spreker herinnert aan de quaestie van de subsidie aan „Haarlem's Bloei". Niemand kon beter dan de raad beoordeelen hoe groot die subsidie moest zijn. Van hoogerhand is even wel aangedrongen die subsidie te halveeren, hoewel het bedrag, gezien de nuttige bestem ming, niet te hoog genoemd kon worden. De hooge autoriteiten moeten zooveel mogelijk de vrije hand aan de gemeente laten. Is het wel goed het tekort van 1936 van f 700.000 slechts voor 1/10 te brengen op de be grooting van 1938? Te -meer klemt deze vraag als men vrijwel zekerheid heeft, dat in de komende jaren geen verbetering van den fi nancieelen toestand te verwachten is. Zoo worden te korten op tekorten gestapeld. Het doet dan denken aan struisvogelpolitiek. Men moet natuurlijk rekening houden met de omstandigheid, dat de randgemeenten zuigkracht uitoefenen op belastingbetalers. Spreker betreurt het, dat de opcenten op de Gemeentefondsbelasting pas verhoogd mogen worden als eerst de o-pcenten op de Personeele belasting verhoogd zijn tot 200.Door die houding der regeering wordt het Haarlem on mogelijk gemaakt om de opcenten op de Ge meentefonds-belasting te verhoogen. Deze laat ste -belasting is een belasting naar draag kracht en dat is de Personeele belasting geens zins. Vele Stille Armen wonen in veel te dure huizen terwijl het hun niet mogelijk is die huizen te verlaten. Spreker is het met den wethouder van finan ciën eens, dat de opcenten op de Personeele belasting te Haarlem niet verhoogd kunnen worden. In de -memorie van antwoord van B. en W. is geschreven, dat de homogeniteit in het col lege niets te wenschen overlaat. Indertijd heeft Mr Gerritsz (op vragen van den heer Visser) gezegd, dat er van homogeniteit in het college geen sprake was en ook niet kon zijn in verband met de politieke geschillen, zoodat er alleen gesproken kon worden van collectieve verantwoordelijkheid. De inzichten zijn dus wel hi het college veranderd. Sprker betreurt de houding van het col lege van B. en W. voor zoover het betreft hun antwoord op een vraag, in de afdeelingen ge daan betreffende het tegengaan van propa ganda voor middelen tot geboortebeperking. De overheid heeft tot taak die zeer sterk af te keuren, propaganda zooveel mogelijk tegen te gaan, want hier kan gesproken worden van een kanker voor het volksleven. Het college van B. en W. staat dat toont deze begrooting voor een moeilijke taak. Spreker wenscht het college alle be kwaamheid en wijsheid toe om in dezen steeds den juisten weg te bewandelen. AVONDVERGADERING, Den heer Peper (communist) bracht hulde aan B. en W. voor het vele materiaal dat in de laatste weken verstrekt is ter toelichting van de verschillende voorstellen. De begrooting voor 1938 staat er zeer slecht voor. Met het tekort van 1936 zou het tekort voor 1938 eigenlijk 1' 1.700.000 zijn. Voor zeer langen tijd zijn de gemeentefinan- ciën in de war. Er is geen verschijnsel dat de werkloosheid aan het verminderen is. Aan de opleving is al weer een eind gekomen. De inkomens te Haarlem zijn zeer sterk ach teruitgegaan. Daardoor zal het steeds moeilij ker worden in Haarlem de gel-den op te bren gen die noodig zijn voor de verschillende uit gaven. Het gasverbruik te Haarlem is sterk ver minderd, evenzoo zelfs het waterverbruik. Dit is ook wel een bewijs van de verarming der ingezetenen. (Spreker haalde de berekeningen daarover aan die in Haarlem's Dagblad van Woensdag werden opgenomen). Het weer standsvermogen van de Haarlemsche bevolking- heeft door de crisis dus wel zeer sterk ge leden De financieele positie der gemeente zal moe ten worden verbeterd. Dit is evenwel niet te bereiken door bezuinigingen, want op dit ge bied is er immers zeer veel gepresteerd. In het bijzonder wees spreker op het onderwijs. Het budgetrecht der gemeente wordt steeds kleiner door de controle van den Haag. Wil een gemeente als Haarlem weer bestuurd kunnen worden zoöals een groote gemeente bestuurd moet worden, dan dient er veel te ge-beuren. De financieele verhouding tusschen rijk en gemeente zal grondig herzien moeten worden. Het rijk moet bovendien de tekorten der gemeenten overnemen, want die zijn ont staan door de afwending der lasten door het rijk op de gemeenten. In het bijzonder moet de gemeente de voorschotten van het Werk fonds kwijtgescholden worden. Dan moet er ook een einde komen aan de controle op de gemeenten, de autonomie moet weer volkomen hersteld worden. Spreker diende een motie in om den raad te laten uitspreken dat het ge wenscht is dat B. en W. van Haarlem het initiatief nemen om deze wenschen aan de orde te stellen in de Vereeniging van Neder landsehe gemeenten. Men kan dan gezamen lijk drang op de regeering uitoefenen. Voorts diende spreker een motie in om B. en W. uit te noodi-gen bij de regeering, in ver band met de stijging van de kosten van nood zakelijk levensonderhoud, aan te dringen op een verhooging van den werkloozensteun en de loonen in de werkverschaffing. Ook is noodig om de loonen van het ge- meentepersoneel te verhoogen. De raad was indertijd' tegen de opgelegde loonsverlaging. Nu is er een prijsstijging gekomen. Daarom is het redelijk dat de loonen nu weer verhoogd worden. Spreker diende een motie in om B. en W. uit te noodigen zich tot de regeering te wenden met een verzoek de loonen te mogen verhoogen. Als andere gemeenten ook zulke besluiten nemen zal dit zeker aandrang op de regee ring uitoefenen. Spreker meent dat Haarlem meer had kun nen doen tot converteeren van leeningen met hooge rente. Er loop-en nog geldleeningen van 4 en 4 i/4 pet. Ei moet getracht worden daar van af te komen, te meer daar er voldoende geld op de markt is. Het is juist dat de gemeente zich niet be moeien moet met de vraag hoe het gemeen- tepersoneel zijn verdiende geld besteedt, maar toch kan het gemeentebestuur wel in een spe ciaal geval iets doen. Er is namelijk een bak kersbedrijf bier ter stede waarin de werkge ver spot met de eischen van de Arbeidswet. Het bedoelde bedrijf brengt geen welvaart maar is een gevaar voor den goeden toe stand m het bedrijf. Daarom moet het col lege van B. en W. het gemeentepersoneel aan- -aden dit bedrijf niet te steunen.. Voorts besprak de heer Peper de burge meesters benoemingen. Uw benoeming was mij een genoegen, de couranten hebben uw afkomst geschetst en het is mij een eer als (Adv. Ingez. Med.) proletariër in uw gezelschap te verkeer en (ge lach). Spreker heeft tijdens de vacature eeni ge namen van candidaten hooren noemen, die hem deden rillen. Het college van B. en W. had invloed, moeten uitoefenen op de benoe ming van een burgemeester. De heer Reinal da had als leider der S.D.A.P.-fractie burge meester van Haarlem moeten worden. De S. D. A. P. had die candidatuur in het openbaar naar voren moeten brengen. Spreker had ook -ge-en bezwaar gehad tegen het -burgemees terschap van den heer Castricum of van het vroegere raadslid Kuipers. Als heer Reinalda tot burgemeester benoemd was geworden, zou de heer Westerveld in zijn plaats tot wet houder gekozen zijn en dan had. men twee soc.-democraten in het college van B. en W. Vroeger keken de communisten -bij de al gemeene beschouwingen steeds in het bui tenland. Nu is dat niet meer noodig. In het eigen land is stof genoeg gevonden. De Ne derlandsehe regeering heeft tot heden alles gedaan wat de kiezers niet gewild hebben. De politiek van aanpassing is bij de verkie zing veroordeeld. Wat de regeering doet werkt als een propaganda voor het fascisme. Spreker drong aan op een krachtige actie te gen het fascisme. De vrijheid van de voor standers van het Nieuw Malthusianisme is in ons land reeds aan sterke banden gelegd. Spreker protesteerde tegen den aanval van den heer Bijvoet, die beoogt om de be perkte vrijheid nog kleiner te maken. Het gaat niet aan over een zedelijk gevaar te spreken. Uit het pas gepubliceerde rapport over de be volking van Haarlem blijkt, dat ook het.aan tal kinderen onder de R.K. immers sinds 1885 met 22 pet. is achteruitgegaan. De eerste twee moties van den heer Peper werden ondersteund om ver-der behandeld te worden. De heer Wolzak (A.R.) wees op den on- gunstigen financieelen toestand. Haarlem deelt dit lot met vele andere gemeenten in ons land. Van de groote gemeenten verkeeren alleen Den Haag, Groningen en Utrecht in betere omstandigheden. De vermogenswel stand in den Haag is blijkbaar zeer goed, maar kunnen B. en W. niet eens informeeren hoe het in Utrecht en Groningen gesteld is? Spreker kan niet inzien dat de controle van het rijk op de gemeenten een einde maakt aan de autonomie. Als het rijk de ge meenten financieel moet bijstaan is er im mers recht van controle verkregen. Indertijd is de subsidie van f 5000 aan Haarlem's Bloei gegeven onder het beding dat uit de burgerij hetzelfde bedrag zou komen. Is aan die voorwaarde voldaan? Het rijk vindt nu goed dat er f 2500 subsidie wordt gegeven zonder beperkende voorwaarden. I-lebben B. en W. zich bij het samenstellen der begrooting niet te veel laten leiden dooi de gedachte dat het rijk toch het tekort zal bijpassen. De gemeente heeft weinig gedaan om het tekort te verkleinen. Van verster king van de inkomsten is afgezien uit vrees dat een aantal bewoners naar de randgemeen ten zal verhuizen. De gemeenten hebben geen recht op een extra subsidie van de regeering. Het is be denkelijk het tekort op de begrooting te dek ken door zoo'i) bijdrage te ramen. Haarlem moet er niet te vast op bouwen dat die extra bijdrage inderdaad ontvangen zal worden.Spre ker heeft gelezen dat de wethouder van fi nanciën gezinspeeld heeft op een mogelijke belastingverlaging voor 1939, Dat zou te op timistisch geweest zijn. Soberheid in den kapitaaldienst is ook voor de gemeente geboden, want er is wel minder te betalen voor rente, dank zij de conversie, maar aan aflossing betalen wij steeds meer. De burgemeester zei onlangs in zijn instal latierede „de schulden blijven ons toegere kend", ook al vroeg de nestor van den raad toen schuldvergeving (gelach) Het college van B. en W. staat voor een zware taak. Spreker wenscht het college wijs heid toe en kracht van beslissen als in de toekomst noodig zou zijn een voorstel te doen tot belastingverhooginï. (Vervolg op pag. 7.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10