iBREEMEN De schorsing van het W. B.-theater te Beverwijk JHLD.'V ertellini •BUICK •CHEVROLET Amsf. Rijtuig-Mij: N.V. nONDERD AG 24, F E B R U A R I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Uit Haarlem's Gemeenteraad (Zie ook pag. 6). Mevrouw Scheltema (V.B.) wees er op, dat het tekort van 1937 van 4 ton gestegen is tot bijna 11 ton voor 1938. We hebben nu een volledig inzicht over den slechten toe stand der gemeente. Het kan niet anders dan het tekort over 1936 te verdoelen over 10 jaar. Uit een berekening van den wethouder is ge bleken dat de gemeente 1 y2 millioen extra subsidie kan krijgen zonder noodlijdend te worden. De gemeente moet in elk geval er voor zorgen niet noodlijdend te worden. Rijk en gemeente moeten zoo zuinig moge lijk huishouden. Het is geen wonder dat het rijk controle op de gemeenten die extra steun vragen toepast. Het is beter „Haarlem's Bloei" buiten de begrooting te houden. De gemeente 'kan die stichting wel op andere wijze steunen. Als de werkloozensteun geheel rijkszaak zou worden, zou de gemeente er niet beter van worden want de armenzorg zou toch voor rekening der gemeente blijven. Spreekster brengt hulde aan het college van B. en W. voor het voorzichtige financieele be leid dat in de laatste jaren gevoerd is. Als er een verbetering in den financieelen toestand der gemeente komt, moet dit geld niet gebruikt worden voor de economisch zwakken, maar voor verlaging van lasten die nu op de nijverheid drukken, want daardoor zal ook de werkloosheid verminderen. Nieuwe bedrijven moeten zooveel mogelijk gesteund worden en dit kan ook door de lasten zoo laag mogelijk te maken. De raad moet niet te veel praten over an- nexatie, men moet praten over samenwerken. Haarlem moet veel spreken met de randge meenten over gezamenlijke belangen. Dan kan een goede samenwerking verkregen worden zonder annexatie. Een forensenbelasting zal Haarlem niets geven om uit de financieele moeilijkheden te komen. Spreekster zou tegen een verhooging van de opcenten op de Gemeentefondsbelasting zijn waarop de heer Bijvoet zinspeelde. De objecten voor werkverruiming moeten met zorg gekozen worden, het moeten objec ten zijn die economisch verantwoord zijn. De heer Wester veld (S.D.A.P.) stelde de vraag, welke financieele vooruitzichten er voor de gemeente bestaan om daardoor te ont komen aan de controle van het rijk en de gemeentelijke autonomie te herstellen. De invloed van de crisis liet zich reeds in 1929 merken. Toen stegen namelijk verschil lende uitgaven voor steun, ziekenverpleging, krankzinnigenzorg, enz. In latere jaren zijn die uitgaven nog meer gestegen niettegenstaande er vele bezuinigin gen zijn ingevoerd. Daartegenover is de belastingopbrengst in de crisisjaren zeer sterk gedaald. Door de vermindering van de rijksuitkee- ringen aan de gemeenten is Haarlem in 1935 al geheel aan den grond geraakt. Het scheepje van Haarlem is op een klip gekomen en alleen de rijksreddingboot kan ons er af halen. Over 1936 was er al een tekort van 700.000. De gemeente heeft om aan de moeilijkheden nog zooveel mogelijk het hoofd te bieden, be zuinigingen ingevoerd en de belastingen ver hoogd. De minst-draagkrachtigen in de ge meente zijn door die maatregelen het sterkst getroffen. De verteringsbelastingen zijn in den crisis tijd zeer sterk opgedreven. Van het beginsel .belasting naar draag kracht" is het rijk geheel afgeweken. Spreker 'is het eens met hetgeen de heer Bijvoet zei over het onbillijke dat zit in de Personeele be lasting omdat daarin geen progressie zit. Er is door de gemeente Haarlem zeer veel bezuinigd. Op onderwijs is van 1930 tot 1936 meer dan 27% bezuinigd. Over de jaren 1931 1937 is zelfs 44% op onderwijs bezuinigd. De gemeente Haarlem heeft steeds alle mo gelijkheden van converteering van geldleenin- gen te baat genomen, De kapitaalpositie dei- gemeente is niet ongunstig: Van de 43 millioen schuld is 31 millioen belegd in productieve be drijven. Er blijft dus over 12 millioen voor niet- productieve bedrijven. Daaronder worden dan gerekend schoolgebouwen, verkeersverbeterin- gen, enz. De vooruitzichten voor de toekomst van Haarlem zijn somber. Om weer vrij te komen jegens het rijk zou de gemeente voor 1938 f 1.000.000 moeten kunnen vinden." De ge- meente-financiën zouden er weinig bij gebaat zijn als de werkloosheid verminderde, want het rijk zou het meest, bijna alleen, profit.ee- ren van die verbetering. De subsidie aan Haar lem voor steun zou immers onmiddellijk ver laagd worden. De uitgaven voor Armenzorg stijgen voor Haarlem elk jaar onrustbarend. Dit is fnui kend omdat deze uitgaven geheel voor reke ning der gemeente komen. Moet Haarlem de belasting verhoogen? De heer Wolzak is met die gedachte gekomen. Vroeger heeft de soc. diem. fractie gepleit voor belastingverhooging, maar nu is de fractie daarvan geen voorstander meer, omdat het gevolg van belastingverhooging' zou zijn een uittocht naar de randgemeenten. In den raad is men het er blijkbaar over eens, dat Haarlem niet meer bezuinigen kan. In het belang der gemeente kan niet meer be zuinigd wórden óp plantsoenen, bestrating of onderwijs. Meer bezuinigingen zou zijn het paard achter den wagen spannen. Er moet een geheel andere verandering ko men in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De Vereeniging van Neder- landsche gemeenten heeft deze zaak gelukkig reeds ter hand genomen. Een motie Peper in dit opzicht is dus niet noodig. Er moet komen een andere subsidieering van het rijk voor den werkloozensteun. De ge meenten moeten niet alleen aansprakelijk ge steld worden voor de uitgaven voor Armen zorg. Mevrouw Scheltema heeft aangedrongen op samenwerking tusschen Haarlem en de rand gemeenten, maar dat baat ons niet. De rand gemeenten zullen aan Haarlem geen bijdrage geven voor armenzorg en daarom gaat het toch. Spreker is overtuigd, dat het college van B. en W. doordrongen is van het inzicht, dat het noodig is dat de financieele verhouding tus schen rijk en gemeente grondig verbeterd wordt, De zitting werd hierop verdaagd tot Don derdagmiddag'. VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM Woensdag. GEEN MANOEUVRES OP EEN VOOR- RANGSWEG. Hedenmorgen heeft de Ambtenaar van het O.M. er nog eens met nadruk op gewezen dat de automobilisten die den voorrangsweg nade ren 'de noodige voorzichtigheid moeten be trachten. Dit voornamelijk naar aanleiding van een gecompliceerde aanrijding die op 12 Januari j.l. te Heemstede plaats vond. Op dien dag reed een koopman uit Aerdenhout met zijn auto op de Hugo de Grootlaan; bij den Heerenweg gekomen, die ter plaatse voor rangsweg is, reed hij zeer langzaam om te zien of de weg vrij was. Er naderde toen met ta melijk groote snelheid een wagen bestuurd door een chauffeur uit Vogelenzang. Deze chauffeur verkeerde in de meening dat de auto uit de Hugo de Grootlaan die met de beide voorwielen op het asfalt stond, door zou rijden en maakte daarom een zwenking waardoor zijn wagen slipte en tegen een drietal fietsen de jongens opreed. Twee hunner moesten ten gevolge hiervan met kneuzingen en schaaf wonden naar de Maria-Stichting worden ver voerd. Beide autorijders stonden hedenmorgen terecht. De Ambtenaar eischte tegen den koopman die dus niet voldoende rekening had gehou den met den voorrangsweg een geldboete van f 25 of 10 dagen en tegen den chauffeur die te snel had gereden een boete van f 10 af 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde den koop man tot f 15 of 10 dagen en den chauffeur conform den elsch. Nederlandsche Montessori- Vereeniging. ALGEMEENE BAKKERIJ-COMMISSIE De Minister van Economische Zaken heeft o.a. benoemd tot lid der Algemeene Bakkerij- Commissie de heer H. C. Kloet, secretaris van den Ned. Bakkersbond, te Haarlem. FILMVOORSTELLING KENNEMER FILMLIGA. Zondagmorgen 27 Februari wordt in het Spaarne Sound Theater een voorstelling ge geven door de Kennemer Filmliga van de veelbesproken film „Tsjapajew". In verband met den strijd China—-Japan is deze histori sche film van groote beteekenis. Lezing van Dl*. Alexander Müller. Gisteravond hield de af deeling Haarlem van de Nederlandsche Montessorivereeni- ging een bijeenkomst in de Lagere Montes sorischool aan de Louise de Colignylaan. Dr. Alexander Müller, hield een voordracht over „Die Erziehung des Einzelnen, der Gruppe und der Masse". Mevrouw M. E. Land de Vries, voorzitster van de Montessorivereeniging heette spreker welkom. Dr. Müller begon daarop zijn lezing „De op voeding" aldus spreker, .omvat het geheele probleem van het menschzijn. Aangezien geen enkel menschelijk leven zich in absoluut gunstige of ongunstige levensomstandighe den bevindt kunnen wij ons in elk geval af vragen hoe of' de mensch zich in de omstan digheden, waarin hij zich gesteld ziet, het best kan rechtvaardigen. Wij moeten daartoe eerstens vaststellen wat voor een wezen de mensch eigenlijk is. De dieren hebben ter vergelijking geen opvoeding noodig; zij le ven uit hun instincten. De mensch bezit ech ter boven de behoeften van lichaam en ge moed, welker bevrediging op zichzelf geen al gemeen menschelijke voldoening schenkt, nog de geestelijke eigenschappen. Niet-bevredi- ging van lichamelijke behoeften leidt uiter aard tot den ondergang. Niet-bevrediging van gemoedsbehoeften kan echter hoogstens in direct tot den ondergang voeren. Met de ver zadiging van vitale waaronder begrepen gemoeds- en lichamelijke behoeften is de mensch niet bevredigd. Met de opolssing van de vraag; onder welke voorwaarden voelen mijn lichaam en mijn gemoed zich het beste is het vraagstuk van het „Dasein", niet van de baan. De mensch stelt zich namelijk vra gen, die onafhankelijk van zijn wel en wee zijn. Ons denken kunnen wij niet alleen doch moeten wij ook benutten voor onze lichame lijke handhaving. Wij moeten de vraag stel len; Hoe ligt de wereld voor mij? om ons ma terieel te handhaven. Dezelfde vraag: Hoe ligt de wereld voor mij? kan echter ook bóven de vitale belangen gesteld worden. Wij komen dan tot de geestelijke hoofdvragen van ons leven 1. Wat is hetgeen bestaat? 2. Wat is hetgeen worden moet? 3. Hoe is alles ontstaan en waarom? Uiteraard houdt de beantwoording van deze vragen onderling verband. De opvoeding van het kind nu moet zoodanig gericht zijn dat het later de antwoorden op deze levensvragen vinden kan. Om in deze beantwoording te sla gen moet het kind ten 1ste moed bezitten en ten 2de gemeenschapsgevoel. Deze eigen schappen moeten hem door opvoeding bijge bracht worden. Alleen wanneer een kind moedig is kan het de levensopgaven vervul len. Een kind dat moed heeft oefent en door oefening schept men weer moed. Het kind mogen de levensmoeilijkheden vooral niet te zwaar voorgesteld worden. Het is de taak van de opvoeders om het kind trapsgewijs moeilijkheden te laten overwinnen vooral niet te laten ontwijken! het uit «ijn suc cessen moed te laten putten doch het door zijn nederlagen niet te laten ontmoedigen. De invloed van de omgeving, de groep van kinderen, temidden waarvan het kind op groeit is in dit verband uiteraard van groot belang. Het samenzijn met anderen is voor de ontvouwing van de kuilden van een kind de grootste factor. Eerzucht brengt het kind slechts tijdelijk vooruit. Bij het ontmoeten van moeilijkheden leidt eerzucht vaak tot hét ontwijken van moeilijkheden, tot het willen verbergen van de mogelijkheid nederlagen te lijden, tegenover anderen en zichzelf, tenslot te tot het minderwaardigheidsgevoel. Ten aanzien van de groepsopvoeding kan het standpunt hetzelfde zijn als t.a.v. de op voeding van het individu, aangezien deze te- samen de groep vormen. De opvoeding der groepen moet erop gericht zijn de meest gunstige (hetgeen niet gemakkelijkste be- eekent! Integendeel!) voorwaarden te schep pen voor de ontwikkeling der individuen, zóó dat deze individuen onderling voor elkaar ook de meest gunstige ontwikkelingsvoor- waarden scheppen. Ten aanzien van de op voeding der massa is ook de individu het aanknoopingspunt. Massabewegingen vormen voor een cultuur he telement „luxe". In de massabeweging maakt de cultuur het zich gemakkelijk. De massa volgt namelijk de op voeders, die het meest beloven. In dien zin is de massabeweging een „luxe". En een cultuur kan aan deze „luxe" te gronde gaan. De wilden in den zin van bar baren vormden vroeger groepen in tegenstel ling tot 'de cultuurvolken. Dit element van wilden bevindt zich tegenwoordig vermengd in de cultuurvolken, en wordt gevormd door die menschen, die slechts hun vitale behoef ten willen bevredigen, die menschen, die mee- nen alles te mogen en geen verplichtingen te hebben Massabewegingen kan men tegen gaan resp. opheffen door opvoeding van de individuen in den zin dat zij voor elkaar de meest gunstige levensvoorwaarden scheppen. Ten aanzien van de opvoeding in het alge meen geldt de voorwaarde dat men zelf de drie groote vorengenoemde levensvragen moet hebben beantwoord om anderen op te kunnen voeden, want voor de opvoeding geldt niet zoozeer de kracht van het systeem doch de kracht van de persoonlijkheid der op voeders. De lezing van Dr. Müller werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd veel vuldig gebruik gemaakt. Mevrouw M. E. Land de Vries zegde spreker dank voor zijn voordracht. Gerechtshof eischt een jaar tegen Haarlemmer. Wegens bigamie. Een Haarlemmer had zich voor het Amster- damsche Gerechtshof te verantwoorden, om dat hij zich aan bigamie zou hebben schuldig gemaakt. De man was getrouwd; het huwelijk was echter niet gelukkig en het echtpaar besloot te scheiden. De man had connectie aange knoopt met een jong meisje, dat bij hem in dienst was en waarmee hij zoo spoedig moge lijk een nieuw huwelijk wenschte aan te gaan. Voor de scheiding was uitgesproken ging hij met het meisje naar Engeland en liet zich daar volgens de Engelsche wet in het huwelijk verbinden. Kort nadat hij weer in Nederland was teruggekeerd, stelde de justitie een ver volging wegens bigamie tegen hem in. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf van welker veroor deeling de man in beroep kwam. Voor het Hof verklaarde hij dat zijn eerste vrouw van de geheele geschiedenis op de hoog te was. De scheiding was kort na het Engel sche huwelijk uitgesproken. Verd. was van meening, dat het in Engeland gesloten huwe lijk eigenlijk niet geldig was. Hij was tot dit huwelijk overgegaan, omdat er dringende re denen voor waren. De procureur-generaal mr, J. Versteeg vor derde bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. S. B. de Leeuw pleitte op juridische gronden vrijspraak. Voorts voerde hij aan, dat hier moreel geen misdrijf is ge pleegd, formeel misschien wel. PI. drong subs, op een voorwaardelijke straf aan. Na repliek van den procureur-generaal stel de het Hof de uitspraak vast op 9 Maart. TONG TEGEN HOOFDINSPECTEUR UITGESTOKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag, het vonnis van den Politie rechter te Haarlem bevestigd, waarbij een 35-jarige schilder tot een week gevangenis straf is veroordeeld, omdat hij zijn tong had uitgestoken naar een hoofdinspecteur van politie. Ook de procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis geëischt. Schouwtjesllaan 23 - Telef. 10070 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. HOOGER ONDERWIJS. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heer A. L. Cense, Am sterdam; geslaagd voor het artsexamen le ged., de heeren J. C. Schroder, Arnhem. H. p. de Jong, Zaandam, L. Jambroes, Amsterdam, A. G. Berkhemer, Kediri en J. Koomen, Win kel. Geslaagd voor het cand. ex. in de geschie denis: mej. E. Brusse en de heer A. F. Mei link en voor het cand. ex. in de wis- en na tuurkunde (A) mej. G. Boekhoff. ACHILLES A.s. Zondag wordt door bovengenoemde ver eeniging, een begin gemaakt met de winter competitie, welke gaat over vijf ritten. Als eer ste rit zal gereden worden 20 K.M. voor alle categorieën. Wie voor een prijs in aan making wil komen, moet minstens vier ritten meegere den hebben,. Vertrek Zondagmorgen 10 uur van Café Bruggink aan de Koningstraat. GEDEPUTEERDE STATEN. Eerste waarschuwing van B. en W. onjuist? JAARBOEKJE VOOR DE GEREF. KERKEN IN NEDERLAND. Verschenen is het Jaarboekje voor de Ge- ref. Kerken in Nederland (in hersteld ver band) voor 1938. Vermeld wordt dat het aantal leden 236 bedraagt. In het boekje worde voort* herinnerd aar het groote werk door wijlen ds. P. A. Sillevis Smitt voor de genoemde kerk te Haarlem heeft verrischt. Ned. Bioscoopbond meent dat adverten ties niet gekeurd behoeven te worden. Voor het college van Gedeputeerde Staten onder presidium van mr. dr. A. baron Röell is gistermiddag behandeld het appel van den ex ploitant van het W(itte) B(ioscoop) Theater te Beverwijk tegen een schorsingsbesluit van B. en W. van Beverwijk voor den tijd van een week op grond dat de eerste waarschuwing die aan dit schorsingsbesluit voorafging' niet juist was. Het W. B. theater te Beverwijk is in 't bezit van het Plaatselijk Comité voor Katholieke Sociale Actie en wordt verhuurd aan een ex ploitant. Deze exploitant had in November '35 van B en W. een waarschuwing gekregen omdat hij een advertentie in een plaatselijk blad had ge plaatst van de film: The Kid from Spain" waarbij een foto was afgedrukt die velen aan stoot gaf. Op advies van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op de filmkeuring hadden B. en W. deze waarschuwing gedaan. De foto was namelijk niet door de Centrale Commissie voor Filmkeuring goedgekeurd. Voor den appellant trad op de heer A. de Hoop, directeur van den Nederlandschen Bios coopbond. Deze begon met vast te stellen dat een schorsing alleen kan volgen indien eerst een waarschuwing is gegeven en binnen 5 jaar een nieuwe overtreding volgt. In de tien jaren dat de Bioscoopbond thans bestaat is er nog nooit een geval van schorsing behandeld. De vraag doet zich voor: Is de eerste waar schuwing van B. en W. juist geweest? Deze vraag meende spr. ontkennend te moeten beantwoorden. Alleen die reclame foto's en litho's moeten door de Centrale Com missie voor de Filmkeuring gekeurd worden die bij de vertooning van de film voor het theater worden geëxposeerd. Deze Commissie heeft echter nog nooit om een advertentie ge vraagd, zou dat ook niet kunnen doen omdat dit in strijd zoit zijn met het in den Grond wet bepaalde omtrent de vrijheid van druk pers. Bovendien is het volgens de bioscoopwet on mogelijk dat men publicaties in de pers voor af laat keuren. Spr. concludeerde dus dat de eerste waar schuwing ongegrond is geweest en dat daar om het schorsingsbesluit vernietigd moet worden. Mr. J. Kale die namens B. en W. van Bever wijk optrad wees erop dat elke daad van den exploitant om reclame te maken voor een film onder de filmkeuring behoort te vallen. Na de waarschuwing van '35 is op 14 Nov. en 21 No vember '37 geconstateerd dat zich in het W. B. theater personen bevonden die niet den ver- eischten leeftijd hadden bereikt. Een schorsing was hier dus zeker niet onrechtmatig. Spr. meende bovendien dat het beroep niet tijdig was ingesteld; mocht het college meenen dat dit wel het geval was dan concludeerde hij tot niet-ontvankelij kverklaring. Mr. J. B. Bomans vroeg hoe het standpunt van den bioscoopbond zou zijn indien deze foto's als strooibiljetten voor het theater waren verspreid. De heer de Hoop antwoordde dat er dan in derdaad sprake zou kunnen zijn van een han deling in strijd met de goede zeden. Mi*. Bomans: Welk verschil is er dan als men de foto's' in een courant plaatst en op die manier verspreidt? De heer de Hoop meende dat men zich dan kon beroepen op het bioscoopbesluit en de vrij heid van drukpers. Mr. dr. A. baron RÖell concludeerde ten slotte dat men hier eigenlijk in beroep komt tegen de eerste waarschuwing, terwijl de wet een dergelijk beroep niet kent. Gedeputeerde Staten zullen hun beslissing in deze principieele zaak later bekend maken. GROENTENMARKT Witlof f 0.09—0.16 per kg. Tomaten f 0.300.45 per kg. Andijvie f 0.700.85 per kist. Sla f 2.25—2.50 per kist Spinazie f 1.752 per kist Boerenkool f 0.350.45 per kist Groenekool f 0.40—0.60 per kid Gelekool f 0.600.70 per kist Bloemkool f 0.300.35 per stuk Roodekool f 0.080.12 per stuk Knolselderij f 0,050.08 per stuk Peterselie f 0.050.08 per bos Selderij f 0.030.09 per bos Priei f 0.030.10 per bos Raapstelen f 0.03—0,05 per bos Radijs f 0.050.08 per bos Winterwortelen f 0.90—1.05 per zak Koolraap f 0.80—0.95 per zak Spruiten f 1.50—2.20 per zak Uien f 3.503.75 per zak. WINKEL EN BEDRIJFSTELLING. De raadsleden J. G. van Kessel, Mi*. F. A. Bijvoet, G. Wolzak en Joh. Visser stellen den raad voor: De raad, kennis genomen hebbende van het rapport, inzake de Winkel- en Bedrijfs- telling, noodigt Burgemeester en Wethouders uit, om bij de bestudeering daarvan en op grond van dit rapport te nemen maatrege len, de Kamer van Koophandel en de Plaat selijke Middenstands-vereenigingen in te schakelen. NED, BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Dinsdag werd in „Krasnapolsky" te Amster dam voor een geheel gevulde zaal een voorlich tingsavond met lichtbeelden gehouden over het onderwerp: „Hulp aan drenkelingen uit te water gereden auto's". De Bondsvoorzitter, de heer A. A. Bierlee. leidde den spreker, den heer A. J. Meijerink. met eenige vriendelijke woorden in; hij deelde mee. dat wegens het groot aantal belangstel lenden aan wie geen toegang verleend kon woiflen, nog een voordracht gehouden zal wor den over hetzelfde onderwerp op Dinsdag 1 Maart, wederom ln Krasnapolsky. Met groote belangstelling werd de spreker gevolgd; menige nuttige wenk werd gegeven. Aan het eind van den avond werden tal van vragen gesteld en beantwoord. De Bondsvoor zitter dankte den spreker voor zijn leerrijk be toog. Zaterdag a s. spreekt de heer Meijerink or verzoek dër directie van „Ons Huls" te Am sterdam voor een. jeugdgroep over: „Zwem men en zwemmend reddien." Gevaar, door DOLF OPDAM. Uw leven is dagelijks in gevaar, ge weet het en toch, veel vaker nog dan ge vermoedt, loert het gevaar op U. Ge ontmoet het in allerlei vorm, soms zelfs in den meest lieflijken een aardig meisje. Op straat, in huis, in de bioscoop, bij uw werk: ge botst tegen iemand op, die u zoo dreigend aankijkt, dat uw boordje u te nauw begint te worden; ge pakt in het donker in den kelder een verkeerde flesch, en merkt pas op het laatste oogenblik, dat het uw lievelingsmerk niet is, maar vergift; ge tracht juist tijdens een spannende scène uw plaats in 't midden van de bioscooprij te be reiken 't gegrom doet u 't eerste uur nog schrikachtig zijn; ge Zooals ge liet gevaar voortdurend onder oogen moet zien, kent ge natuurlijk ook het logisch gevolg ervan: de angst. Maar nooit zult ge zulk 'n ontzettende angst* in iemands stem gehoord hebben als ik gisteren, toen m'n vriend Rob me opbelde. .,Je moet me helpen." de intense vrees, welke in z'n woorden doortrilde, deed me geen oogen blik aarzelen, en ik zei: „Je weet, dat je altijd op me kunt rekenen," wat niet geheel overeenkomstig de waarheid was, maar op dat oogenblik meende ik 't al thans echt. ..Wat moet ik 'doen?" ,,'k Weet 't niet, maar je mo et me hel pen, want „Je maakt 't me wel heel moeilijk, Rob „Voor mij is 't oneindig veel moeilijker." Hij zuchtte of hij nooit weer lucht zou inademen. Dan vervolgde hij: „Hoie jaloersch, wantrouwend en kwaad denkend m'n vrouw is, is je volop bekend Dat is mij inderdaad bekend, en daarom volstond ik met een enkel „Ja". Nadat Rob nog eens zoo erg gezucht had. vervolgde hij: „En je weet ook wat 'n flair ik heb om met enkele lijnen een japon, welke ik eens gezien heb te schetsen Weer moest ik met.„ja" antwoorden, maar intusschen werd de zaak me allerminst dui delijker en steeds minder kon ik begrijpen, waarom Rob zoo ontzaglijk nerveus was. „Nu is er vanavond een fuifje voor het per soneel van de zaak, waarvoor de dames ook zijn uitgenoodigdEl wilde daarvoor een nieuwe japon hebben, en ik heb me daarmee in een leelijk wespennest gestoken. 'k Begon te vreezen. dat de hulp van gelde- 1 ijken aard zou moeten zijn, trachtte daarom zoo neutraal mogelijk te antwoorden en me ondanks m'n aanvankelijke toezegging tot niets te bindien. 'k Zei dus maar: „O". Rob vervolgde: „Ruim een week geleden moest 'k bij m'n collega Telsen zijn en zag-, dat z'n wouw een avondjapon droeg, die zij blijk baar reeds voor het feest van vanavond had gekocht. Toen. ik er thuis iets van vertelde, moest en zou ik voor El een paar schetsen er van maken, en gaf tevens een paar aanwijzin gen voor kleine verbeteringen, want El wilde er op haar voordeellgst uitzien, in elk geval voordeeliger dan mevrouw Telsen „Dat is toch niets ernstigs", Interrumpeer de ik. „Niets ernstigs? Niets ernstigs?"en weer was de vreeselijke angst er. „Hij is zoo juist gebracht, en als m'n vrouw 't merkt „Maar ze moet 't toch merken, want ze weet er toch alles van?" „O nee, je begrijpt het niet. Jij kunt me ook al niet helpen. Die japon moest wit zijn en ondoordacht heb ik zwart gezegd. Bovendien staat zwart El al niet bijzonder" (Nadruk -Verboden). Alle modellen 1938 voorradig. Official Dealer voor Haarlem en Omstreken, behalve Heem stede Showroom en Werkplaats PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. Ingez. Med.) De Emmabloem-collecte. De bekende jaarlijkschie Emmabloemendag ten bate van den algemeenen strijd tegen de tuberculose zal dit jaar, behoudens goedkeu ring van B. en W„ gehouden worden op Woens dag 6 April. Het Comité voor deze collecte hoopt opnieuw op aller medewerking te mogen rekenen, want ook bij de tuberculosebestrijding doen werk loosheid en verminderde inkomens zich ernstig voelen; daarom moet de collecte slagen. Dames en jongedames, die willen medewer ken aan deze sympathieke collecte, kunnen zich nu reeds opgeven als bloemverkoopster aan het Consultatie-bureau Gedempte Oude Gracht 41. PROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 25 FEBR. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 10.05 Diversen 10.35 Pa rijs Radio 12.05 Radio P. T. T. 12.20 Parijs Ra dio 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keulen 2.29 Radio P. T. T. 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 4.50 Keulen 5.20 Parijs Radio 6.20 Ned. Brussel 6.35 Fransch Brussel 7.20 Wee- nen 9.30 Pauze 9.35 Fransch Brussel 10.20 Keu len 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 7.20 Ber lijn 7,50 London Regional 8.20 Droitwich 11.05 London Regional 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen 7.— Eigen gram. platenconcert: Populair programma. 1. Ouver ture Dichter en Bauer, Odeon orkest; 2. Der Lindenbaum, Berl. Lehrer ges.: 3. Uns geht's immer fabelhaft, Humoresk Melodios- 4 Kirchweih Schottisch, Oberl. Kapelle; 5. Sailor beware, Bing Crosby; 6. La princesse jaune iFhilh. orkest; 7. Wir Ziehen durch die Heimat' Humoresk Melodios; 8. Leentje uit de Lange Nieseï. Louis Davids; 9. Churrasca. Rr. Canaro* 10. Ein Abend bei Paul Lincke, Strijkorkest 11. Wer hat dich du schoner Wald, Berl. L. Ges. verein; 12, My heart and you, Blng Cros-' by; 13. Bridge club kljk voor.je, Louis Davids* 14. Auf zum Tanz, Oberl. Kapelle; 15. Mi Bue nos Aires, Fr. Canaro. 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11