DE BRAND AAN BOORD VAN DE KOTA AGOENG DONDERDAG 24 FEB RU SRI 1938 HSSREEM'S DSGBESD Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. De brand aan boord van het m.s. „Kota Agoeng" van den Rotterdamschen Lloyd op 31 Augustus 1937, nabij Minicoy, waarbij in volle zee een lading dynamiet over boord moest worden geworpen en een gedeelte van de mail verloren ging, was Woensdagmiddag on derwerp van bespreking van den Raad voor de Scheepvaart voor het instellen van een on derzoek naar de oorzaak. ALs eerste getuige werd de kapitein van de Kota Agoeng gehoord, die in beknopte trekken het relaas deed van het ontdekken en van de bestrijding van den brand, die blijkbaar in of nabij de mailkamer was ontstaan. De leden van de bemanning', die onmiddellijk aan dek waren gealarmeerd en tot den vuurhaard trachtten door te dringen, konden door den dichten rook geen vuur ontdekken, zoodat zij blindelings met twee stralen water gaven, waar men de kom van een brand vermoedde. Spoedig' besloot men echter het luik lucht dicht te sluitemen stoom toe te voeren terwijl de reddingbooten aan dek werden gereed ge maakt en de passagiers midscheeps werden samengebracht. Inmiddels bleek, dat in het tusschendek een lading vaten carbid was ge stuwd, weshalve men het raadzamer vond de in de kruitkamer geborgen lading ontplof bare stoffen in zee te werpen om erger te voorkomen. Dit was een verlies van 317 kist jes dynamiet. Ofschoon men erop aandroilg om ook de andere lading van het schip, voor zoover deze uit chemicaliën bestond, overboord te werpen, heeft de kapitein verder den toe stand aan boord onveranderd gelaten en is hij, gezamenlijk met het s.s. „Laertes", dat hij verzocht had in de nabijheid te blijven, naai' Colombo opgestoomd. Bij het onderzoek, dat daar naar de oorzaak van den brand werd ingesteld, ontdekte men dat de brand inderdaad in de mailkamer had gewoed. Daar vond men o.a. een postpakket met gebroken haarwaterfleschjes, die met een annnoniakhouden.de vloeistof waren gevuld geweest. Omtrent de oorzaakdurfde getuige zelfs geen gissing te maken, het was hem en is hem nog een raadsel hoe op een plaats, waar sinds het vertrek uit Marseille niemand was ge weest, vuur kan zijn ontstaan. De machinist verklaart bovendien, dat van alle electrische leidingen de smeltzekeringen in orde waren, terwijl de bovengenoemde gevonden gebroken fleschjes evenmin een aanleiding tot brand hebben kunnen geven, 't Eenige, dat kans op waarschijnlijkheid heeft acht.hij de postpak ketten, waarvan de inhoud door de posterijen te Bandoeng is onderzocht. De tweede stuurman, die eveneens over dezen mysterieuzen en gevaarlijken brand ge tuigde, deelde mede, dat het aantal verbrande postzakken ruim driehonderd was van de ongeveer twaalfhonderd, die aan boord waren. Eén van deze laatste, die gevuld was met films, had getuige nog apart in zijn eigen hut opge borgen. De inspecteur-generaal voor d,e scheep- De kwestie van de lichtbehandeling der leprozen in het Bosscha- instituut in ïiulië. Een verzoekschrift tot den Minister van Koionïën gericht om kennis te mogen nemen van het rapport der Indische Kegeerings- commïssie. De heeren D. Roelofsma en G. v. Loghem hebben tot den minister van koloniën een verzoekschrift gericht inzake de kwestie van de lichtbehandeling van leprozen met de door wijlen Bosscha geschonken licht-installatie te Plantoengan in Ned. Oost Indië. In dit verzoekschrift wordt ge.vraagd om kennis te mogen nemen van het rapport, dat de Indische 'ï'egeeringscommissie inzake deze kwestie aan den minister van koloniën heeft doen toekomen. We ontleenen er net volgende aan: a. dat de leprozen te Plantoengan bij de lichtbehaandeling in dat instituut daadwer kelijk een niet te onderschatten verlichting in hun lijden ondervonden; b. dat dien lichtbehandeling' van wege de tegenwerking van de zijde van den Dienst voor de Volksgezondheid (D. V. G.) in Ned. Indië ontijdig moest worden stopgezet; c. dat ondanks de goedkeuring' van de Indische Regeering, dat de door wijlen Bos scha geschonken lichtinstallatie gedurende 3 jaren ten behoeve van de leprozen te Plan toengan zou worden aangewend deze door ambtenaren van dien Dienst voor de Volksge zondheid (D. V. G.) is „onttakeld, althans on bruikbaar" gemaakt voor het doel, waarvoor ze geschonken was; zoodat ruim '17 jaren geleden door toen van dien Dienst voor de Volksgezondheid (D.V.G.) aan de leprozen te Plantoengan de hen toege zegde lichtbehandeling is ontnomen en tot heden is onthouden en daarmee tevens de kans op genezing; dat m een bij dat adres behoorende Nota van Toelichtingen is uiteengezet, dat de lei der van de lichtbehandeling steeds bereid is geweest zijn werk m het Bosscha-Instituut te hervatten en in zijn schijven van 26 Februari 1934 zelfs mededeelde ook bereid te zijn tot het brengen van offers met betrekking tot het bij de oprichting overeengekomene omdat hij een oplossing van het conflict „in het belang van land en leprozen noodzakelijk" achtte; dat ook in die Nota van Toelichtingen is aangetoond, dat de pogingen van dien lei der, om tot hervatting van de lichtbehande ling te Plantoengan^ te geraken, schipbreuk leden, doordat geen medewerking daartoe werd verkregen van de zijde van de Ind. Re geering, die een aanroeren van de kern der zaak steeds ontweek sedert op 1 October '30 de D. V. G. in het Nieuws van den Dag van N. I. had doen lanceeren, dat deze dienst „definitief een einde had gemaakt aan de lichttherapie van Dr. D. Muider in de leprozerie te Plantoengan en dat Dr. Mulder in de toekomst niets meer te maken zou heb ben met de lichttherapie voor de leprozen" en daarna door uitingen van wege de Ind. Re geering de aandacht van de Bosscha-schen- king als zoodanig werd afgeleid, doordat open lijk zonder aanvoering van deugdelijke motieven de eer en goede naam van dien leider werd aangetast en hij en zijn werk bij het publiek in discrediet werden gebracht. Adressanten verzoeken den minister ten slotte van het door de Indische Regeerix^s- commissie uitgebrachte rapport te mogen kennis nemen. vaart was van meening, dat de brand in de mailkamer zelf is uitgebroken, vooral omdat de door het vuur aangerichte schade daar het grootst was. De oorzaak ervan wijt hij aan het onzorg vuldig invullen van de douaneverklaringen, welke bij de postverzending behooren en waarop niet of onjuist zou zijn aangegeven van welken aard de inhoud der zakken was. Het officieele onderzoek heeft echter nog geen definitief resultaat opgeleverd, maar door de verklaringen der getuigen acht de in specteur zijn meening wel gestaafd. De ka pitein heeft onder de gegeven omstandigheden moeilijk anders kunnen handelen dan hij ge daan had. Strengere bepalingen voor opticiens en masseurs. Zij zullen de geneeskunst niet mogen uitoefenen Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wet bij latere wetten is gewij zigd, regelende de uitoefening der geneeskunst. In de memorie van toelichting zegt de mi nister van sociale zaken, dat dit wetsontwerp een noodzakelijk gevolg is van de ontwikkeling der omstandigheden. Op de grensgebieden van de uitoefening der geneeskunst zijn zich eenige groepen van personen gaan bewegen, zóó, dat een meer nauwkeurige afpaling van de wet telijke grenzen van het terrein, dat wordt be streken door het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bijstand als be drijf, geboden is. In de eerste plaats wordt hierbij gelet op de praktijk der opticiens, zooals deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Een steeds aan groeiend aantal van hen, die zich opticien noemen, bepaalt zich niet tot het vervaardi gen en verkoopen van brillen, maar strekt zijn bemoeiingen uit tot het onderzoeken van de oogen met refracto- of ophthalmometers - zelfs wel met oogspiegels en adviseert op grond van dit onderzoek tot het nemen van een be paalden bril. Een dergelijk verschijnsel doet zich voor bij de praktijk van masseurs en heilgymnasten. Gelukkig zijn er verscheidene van dezen, die alleen op medisch advies iemand willen be handelen, maar velen onderzoeken zelfstan dig lijders aan een gebrek in eenig bewegings orgaan of lichaamsdeel, en gaan vervolgens over tot een behandeling. Al deze gebreken kunnen het gevolg zijn van ziekelijke aandoeningen en afwijkingen en daarom is onderzoek en behandeling bui ten medisch advies en toezicht om in zulke gevallen gevaarlijk. Het is in het belang van de volksgezond heid noodig om deze ontwikkeling binnen be paalde grenzen terug te dringen. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen de opticiens het recht behouden om brillen en brilleglazen te verkoopen aan de genen. die .zulks wenschen, hetzij op recept van een arts, hetzij door dezen uitsluitend met behulp van letterproeven en brilledoos in het bezit te stellen van de door hen gewenschte brilleglazen. Het zal den opticien evenwel niet geoorloofd zijn met instrumenten de oogen van den cliënt té onderzoeken; zij zullen zelfs den schijn moeten vermijden, alsof door hen een onderzoek wordt verricht. Voorts zullen de masseurs en heilgymnasten het recht behou den om op aanwijzing van en in geregeld overleg met een arts patiënten een behande ling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zij dit echter evenmin als thans ingevolge het bepaalde in het tegenwoordig artikel 1 dei- wet mogen doen; evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behandelen lichaamsdeel mogen verrichten of richtlijnen voor een behandeling mogen aangeven. DE DOOD VAN TSJIMENIN. De op het in de Seme gevonden lijk van den chauffeur Tsjimenin, den vroegeren Russi- sclien kolonel, verrichte sectie heeft uitgewe zen. dat Tsjimenin niet geworgd is. De veron derstelling, dat hij door misdrijf om het leven is gekomen, schijnt te kunnen worden uitge schakeld. Men gelooft eerder, dat Tsjimenin zich van het leven heeft beroofd of per on geluk in de rivier is gevallen. HONDERDJARIG JUBILEUM Honderdjarige jubilea van industrieele on dernemingen komen nu niet zoo heel veel voor want. iii elk tijdsverloop, zijn vele en zware stormen voorgekomen, dien men het hoofd moet kunnen bieden. Vandaar dat wij mel ding maken van het feit, dat het bedrijf van de heeren Zendijk, fabrikanten van fijne vleeschwaren te Twello, honderd jaar be staat. De fabriek werd opgericht door den overgrootvader der huidige directeuren. Ge durende de laatste kwarteeuw heeft het be drijf nauw samengewerkt met Simon de Wit's Levensmiddelenbedrijf. Men mag merkartikel niet beneden vastgestelden prijs verkoopen. Uitspraak der Amsterdamsche rechtbank. Woensdag werd door de arrondissemens- rechtbank-x te Amsterdam vonnis gewezen in het reeds eerder door ons vermelde proces tusschen E. Ostermann en Co's Handel-Maat- sehappij N.V. en eenige bokser-parfumerie zaken te Amsterdam. De bedoeling van E. Ostermann en Co's Han- del-Maatschappij N.V. was aan gedaagden wegens het daarin gelegen élement van on rechtmatigheid te doen verbieden, haar arti kelen Persei, enz. onder den door haar vast gestelden verkoopprijs te verkoopen. De rechtbank1- heeft in haar vonnis; eische- resse in het gelijk gesteld en het gevraagde verbod tot verkoop van de artikelen van eischer beneden de vastgestelde prijzen ge geven met oplegging van een dwangsom van f 50 voor iedere geconstateerde overtreding Voorts werd gedaagd everoordeeld tot vergoe ding van de "schade, op te maken bij staat. (IIN/T IN lITTIRIN^j MUZIEK Ceref. gem. koor „Door Zang Vriendschap" Zonder éénig uiterlijk vertoon hoegenaamd heeft dit koor Woensdagavond het feit ge vierd, dat het thans 25 jaar bestaat. Ds. A. M. Boeijinga, eere-voorzitter heeft slechts een kort woord tot de aanwezigen gesproken, na dat hij den avond had geopend met gebed. Spr. herinnerde aan „de late kinderziekten" waar aan het koor den laatstén tijd sukkelde, maar die het nu met succes is te boven gekomen. De tijd van hard werken, waarop hij in 't inlei dend woord van het tekstboek wees, is reeds aangebroken. Inderdaad is er, onder de leiding van den dirigent Andries Fr. de Braai, een nieuwe geest in het koor gevaren. De opmerkelijke dis cipline bij de opstelling op het podium deed al aanstonds goede dingen verwachten, en de voordracht der Valerius-zangen stelde die ver wachting niet te leur. Er is met vrucht ge werkt aan de vier koorpartijen, zóódanig tevens dat elke partij haar eigen karakter heeft. Dit trof vooral bij de tenoren, waar schifting heeft plaats gehad, zoodat het mannenkoor belang rijk heeft gewonnen. Ten aanzien der Valerius- zangen zij mij de opmerking vergund, dat het laatstgezongen koor minder voldeed dan de twee voorgaande, omdat de dirigent hier niet bedacht, dat hij slechts een matig bezet zangkoor voor zich heeft, dat ook bij den grooten volumineusen klank moet leeren rea- geeren op een zoo sober mogelijk gebaar. Slechts massakoorzang, zooals bij Koningin nedag b.v. duldt een te hulp roepen van alle uiterlijke middelen. Opmerkelijk nu was, dat later op den avond, en wel bij werken die aan de directie veel hoogere eischen stellen, de heer de Braai met soberder gebaar veel meer bereikte. Herinnerd mag worden aan het vier de deel uit het Requiem van Brahms, dat bij zonder goed werd weergegeven, ook naar den geest van het woord en de muziiek. De orkest partij, die aan den vleugel werd gespeeld met veel vervie en expressie, zegde overduidelijk, dat Brahms, ook in transcriptie, geen vreemde is voor mej. Betty Davelaar. Het was voor haar een prachtige revanche, na de onbenullige par tijen die J. D, Ramshorst zette bij zijn kinder liedjes. Ei- zong n.l. op dit concert ook het Geref. Kinderkoor. En met verwondering vraag ik mij af, hoe de heer De Braai zijn keuze'kon laten vallen op zulke futiliteiten als deze kin derkoorliedjes. Zelfs werkten de liederen van Hendr. C. van Oost, die toch grootelijks „vieux jeu" zijn en door den heer De Braai gewetens vol aan den vleugel werden begeleid, als een geestelijke verademing na zóóveel muzikaal gestamel, waarbij mej. Davelaar nog veel trachtte te camoufleeren aan den vleugel. Met een zij gezegd dat.geen der liedjes op toon werd gezongen. Waarom zingen al die jongens waarbij vast en zeker sopranen zijn, de alt partij? Slechts één ventje zong sopraan; zoo dat men overtuigd mag zijn, dat in principe althans de heer De Braai niet meeloopt met de groote hoop. die de jongensstemmen zoo ver onachtzaamt. Ten aanzien van Ramshorst dacht ik bij het lied: „Had ik uw adem nachtegalen" met spijt aan onze Hendrika van Tussenbroek, en bij „Te land en ter zee" aan Viotta. Vooral hét eerste, met zijn licht zwevende klavierpartij, moge den heer Dé Braai, hartelijk zijn aan- gevolen. Het was jammer, dat het programma zoo overladen was. Nu bleek er, ook omdat er reeds over tijd begonnen werd, niet de belangstel ling voor het slotdeel van het programma, waarop toch een Bachcantate met solisten recht heeft. Na de cantate „Herr, wie du willst, so Schick mit. mir", volgde nog Handels Halleluja uit de Messias. Het is begrijpelijk, dat na een zoo ernstige studieperiode het koor gaarne de resultaten daarvan wil toonen. Dan had echter het kin derkoor genoeg aan één maal optreden, en ook de solisten konden konden gevoeglijk hun pro gramma bekorten. Ten aanzien dier solisten volstaan wij met de opmerking, dat wij den zanger Hendr. C. van Oort in langen tijd niet te Haarlem hebben gehoord en dat mej. Man ny Ligthart mij kortgeleden in Zweers een zangeres bleek met een klankrijke, beweeglijke sopraan, die echter vooralsnog in Bach niet op z'n voordeeligst is. Een kwestie van tijd slechts en van studie. G. J. KALT. Toonkunst Afd. Haarlem. Vierde Kamermuziekavond Van vijf minuten na achten tot kwart vóór elven, met 25 minuten pauze er tusschen, heeft de 4de Kamermuziekavond van „Toon kunst" geduurd. Dat is volgens normale menschelijke begrippen veel te lang, niet alleen voor de toehoorders, maar ook voor de uitvoerenden. Wat de eersten betreft: wanneer zelfs de vakmusicus, die al de uit gevoerde werken door en door kent, ten slotte den indruk van overlading krijgt, hoe moet het dan den doorsnee-muziekliefhebber aan het einde van een dergelijken avond, na het beluisteren van zooveel ernstige kunst, vergaan? En wat de uitvoerenden betreft: ook voor hen is het haast onmogelijk om concentratie en energie op peil te houden. Zeker had men gisteren de vioolsónate van Franck, hoe mooi dit werk ook is, gerust weg kunnen laten, niet alleen omdat ze overbekend is, maar ook omdat de vertolking ervan, aan het eind van den avond, vooral bij den pianist teekenen van vermoeidheid toonde, waaronder correctheid en doorzich tigheid moesten lijden. Handel en Bach vóór, Brahms en Debussy na de pauze: dat ware een geschikte indeeling geweest, te meer daar de violist Henri Merckel in de 4de Partita van Bach al de voorgeschreven herhalingen, waarmee anders nog wel eens de hand gelicht wordt, respecteerde. Deze Partita droeg hij echter wel heel mooi voor, in 't bijzonder de groote Ciaccona, die het werk besluit, en waarin zijn schier ongeloofelijk pianissimo-spel af en toe fan tastische spanningen verwekte. Technisch was alles volkomen beheerscht. maar ik kan de manier waarop hij de drie- en vierstem mige accoorden, waarin een middenstem aangehouden moet worden, uitvoerde door ze van boven naar beneden te spelen, niet bewonderen. Behalve de Ciaccona bood de Giga staaltjes van voortreffelijke techniek en vast geheugen. De D dur-Sonate van Handel werd door den violist een beetje zwaar-op-de-hand voorgedragen, met een teveel aan vibrato en nadrukkelijke kracnt. Felix de Nobel's taak aan het klavier was in dit stuk betrekkelijk bescheiden; dat hij haar conscientiéus vol bracht spreekt vanzelf. Brahm's Sonate op. 78 bracht gelijkwaar digheid van beiden mee. Het samenspel was meerendeels goed; alleen rekte de violist een paar inzetten in het Adagio zóó, dat even stoornis dreigde. De tempoverhoudingen in het eerste deel waren niet steeds volgens de voorschriften: de aanmerkelijke versnelling bij het zangthema lijkt me niet doeltreffend en de doorwerking verlangt een „piü soste- nuto", dat bij de reprise weer voor „Tempo I" plaats maakt, waarbij dus accleratie noodig is. Debussy's Sonate werd voortreffelijk ge speeld en al beteekende de vertolking geen climax na die van den vorigen avond in Heemstede, toen jos. Clerck de vioolpartij speelde, het was me toch zeer welkom dit zeer eigenwaarde en mooie werk tweemaal na elkaar te hooren. Elke volgende keer ont dekt de opmerkzame hoorder er meerdere schoonheden, meerder thematisch verband in. Op de overladenheid na was het dus een avond die veel serieus muzikaal genot op leverde. waarvoor den beiden uitvoerenden Henri Merckel en Felix de Nobel warme hulde toekomt. K. DE JONG. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Kippendiefstal en gros. Een inwoner van iJmuiden-Oost was ver dacht dat hij in Assendelft er op uit was ge trokken om kippen te stelen. De verd. had zich op verschillende feiten beroepen en o.a. gezegd dat hij kippen wilde koopen, geld had de man echter niet bij zich gehad. De Officier had onmiddellijke gevangenneming geëischt waartoe de rechtbank overging en een gevangenisstraf gerequireerd van 5 maanden. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van 5 maanden. Diefstal van een portemonnaie. Tegen een zwerver had de Officier van Justitie 6 maanden geëischt daar hij ver dacht werd van het stelen van een porte monnaie van een juffrouw uit Beverwijk. De rechtbank veroordeelde hem heden tot een gevangenisstraf van 6 maanden. AANBIEDING EERSTE ASPERGES AAN PRINSES JULIANA. In den proeftuin van het Zuid-Hollandsch van ir. J. Riemens proeven genomen met het vervroegen der asperge-teelt. Deze proeven zijn uitstekend geslaagd. De asperges zijn onder plat glas geteelt, terwijl de bodem electrisch verwarmd werd. Het bestuur heeft besloten deze eerste asperges, die anders pas in Mei verkregen worden, aan H.K.H. Prinses Juliana aan te bieden en heeft van den kamerheer van H.K.H. baron Baud, een telegram ontvangen, waarin verklaard werd, dat deze attentie ten zeerste op prijs werd gesteld en gaarne aanvaard zou worden. N.V. RENTE CASSA. AMSTERDAM, 23 Februari. De jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V: de Rente Cassa heeft het divi dend over 1937 vastgesteld op 15 procent (als vórig jaar). De gezamenlijke reserves be dragen thans f 3.003.363.19. In de vacature van commissaris, ontstaan door het overlij den van den heer J. Stroeve J.Ezn., werd benoemd de heer dr. H. van Manen. Associatie Cassa. In de vxergadering van aandeelhouders dei- Associatie Cassa werd het dividend over 1937 vastgesteld op 15 procent (als vorig jaar.) HOCKEY. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden om het hockey-kampioen- schap van Nederland zijn als volgt geregeld: 6 Maart: Nijmegen: UnionB.M.H.C. 13 Maart: Bloemendaal: BMHCBreda. 20 Maart: BredaUnion. SCHAATSENRIJDEN. De Wereldkampioenschappen te Davos. Ballangrud wereldrecordhouder 10.000 M. Ballangrud. Naar men zich herinnert, hebben de beide Noren Ivar Ballangrud en Charles Mathisen m hun rit over 10.000 meter op den tweeden dag der wereldkampioenschappen in het hard rijden te Davos het wereldrecord over dezen afstand verbeterd. Voor beiden werd een tijd van 17 min. 14.4 sec. genoteerd; het oude wereldrecord stond op naam van Armand Carl- sen met een tijd van 17 min. 17,4 sec. Het officieele protocol van den wedstrijd heeft thans, naar wij vernemen, uitgewezen, dat Ballandgrud met miniem verschil, enkele centimeters, als eerste vóór Mathisen door de finish is gegaan. Hij is dus winnaar van den rit; het nieuwe wereldrecord op dezen afstand komt alleen op zijn naam te staan. VOETBAL. NEDERLAND-BELGIc. Veel belangstelling verwacht. In ons nummer van Zaterdag 12 Februari schreef onze medewerker in zijn rubriek „Sport in 't Kort", dat voor den aanstaanden voetbalwedstrijd NederlandBelgië geen groote belangstelling bestond, naar aanleiding van het feit, dat de door clubs en bonden aan gevraagde plaatsbewijzen voor honderd pro cent waren toegewezen. Niet meer dan 25 a 30.000 toeschouwers zouden den strijd bij wonen. Bij informatie ten kantore van den K.N.V.B. in Den Haag bleek ons. dat de belangstelling toch wel weer groot belooft te worden, want Dinsdag waren reeds meer dan 50.000 toe gangsbewijzen verkocht. Verwacht werd, dat het Feijenoord-stadion a.s. Zondag wel uit verkocht zal zijn. VOETBAL IN ENGELAND. ASTON VILLA AAN DEN KOP. Woensdag werd enin de tweede afdeeling van de Engelsche League drie wedstrijden ge speeld. De uitslagen hiervan luiden: Aston VillaPlymouth 30 Manchester UnitedWestham United 40 Tottenham Hotspur—Stockport County 20 DAMMEN. KIJK UIT. Uitslagen van de onderlinge wedstrijden voor de competitie van de Haarlemsche Dam club „Kijk Uit". Eerste klasse: W. PersoonC. v. d. Bogaard 20 W. VinkW. Strootman 02 F. KraaijenhageD. Klaver 20 Tweede klasse: G. GoetsDikkeboom 20 MeegdesA. v. Rooden 11 A. Tempelman—P. Keijer 20 NieuwenburgF. J. Verwaal 20 H. HendriksA. v. Vliet 02 BOKSEN. Wereldkampioenschap alle gewichten. Joe Louis slaat Mann k. o. in dc derde ronde. Uit New York: Woensdagavond werd in Ma dison Square Garden een gevecht geleverd tusschen Joe Louis, wereldkampioen op alle gewichten, en Nathan Mann uit Connecticut, waarbij de titel op het spel stond. In de derde ronde van den strijd, die op 15 ronden was bepaald, sloeg Louis zijn tegenstander voor tien tellen neer, zoodat de neger zijn titel wist te behouden. De uitdager Mann begon in de eerste ronde goed. Hij viel veel aan en behaalde daarmede een kleinen puntenvoorsprong. In de tweede ronde evenwel bokste Mann zeer ondoor dacht; hij verwaarloosde zijn dekking, waar door Louis verscheidene keeren zijn tegen stander met rechtsche en linksche stooten kon raken. Aan het eind van de tweede ronde ging Mann zelfs voor negen tellen neer. In de derde ronde kwam reeds het einde, tot groote teleurstelling van de 20.000 toe schouwers. Twee maal ging Mann neer, doch telkens stond- hij direct weer op. Ten slotte trof een harde stoot van Louis hem zóó zwaar, dat hij door scheidsrechter Donovan moest worden uitgeteld. Louis had daarmede zijn titel met succes verdedigd. De wereldkampioen zal op 8 April tegen Jimmy Adamick in den ring treden. KORFBAL. VOORZITTER VAN EEN KORFBALCLUB LEVENSLANG GEROYEERD. Op advies van de Oostelijke strafcommissie heeft het bestuur van den N.K.B. den voor zitter van de korfbalvereeniging Mercedes te Velp den heer A. Z. met ingang van heden als lid van den N.K.B. geroyeerd, op grond van het feit. dat om. door hem de goede naam van korfbal op zeer ernstige wijze is geschaad. Naar aanleiding' van de onregelmatigheden, die zich hebben voorgedaan tijdens den com petitiewedstrijd Mex-cedesZ.K.C., waardoor deze ontmoeting moest worden gestaakt, heeft de competitieleider, gelet op de uitspraak van het bondsbestuur, ingevolge het advies der Oostelijke sti-afconnnissie iix de strafzaak MercedesZ.K.C., de vereenigingen Mercedes en Z.K.C. reglementair beboet en haar eerste twaalftallen twee winstpunten in mindering gebracht. De wedstrijdcommissie heeft echter aanleiding gevonden, om deze straffen vol ledig te dispenseeren, zoodat de wedstrijd Mer cedesZ.K.C. zonder meer opnieuw is vast gesteld. (Tel.) CRICKET IN ENGELAND. In de Dinsdag op Lord's gehouden vergade ring van de M.C.C. zijn de voorstellen van de Commissie van Advies afgewezen. Het aantal eerste klasse counties blijft derhalve op 17 gehandhaafd. De over van 8 ballen, in Austra lië en Zuid-Afrika reeds gebruikelijk, zal iix 1939 ingevoerd worden. Voorts wordt een wij ziging in de puntentelling en de berekening van het gemiddelde voorgesteld, omdat de thans geldende regeling ook al niet blijkt te voldoen. Het seizoen wordt 30 April officieel geopend. BHJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN 2DE KLASSE KLEIN-BILJART. Voor bovengenoemd tournooi om den plaat selijken titel der 2e klasse op de kleine-tafel cadre 35 c.M. met een moyenne van 3 tot 5 hebben zich bij de biljartclub „Insulinde". welke deze wedstrijden organiseert, de vol gende acht spelers aangemeld: J. Hasselmeyer. B. Bonnet, K. de Jong en A. Corver, alle In sulinde": C. v. d. Hoek, G. H. Osterthun en J. D. Ronde, alle D.E.S. en J. A. Lamers „Excel sior" te Velsen-N. Er wordt alleen op Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagavond Zondagmiddag en -avond ge speeld in partijen van 150 caramboles.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13