Hel wapen van Prinses Beatrix. OVERVEEN BENNEBROEK DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 HA AR E EM'S DAGBLAD 2 Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen. Hoofd eener school verdacht van mishandeling. De rat; Staatsvijand No. 1. Voor behoud en vermeerdering van vakkennis. Men schrijft ons: Nogmaals komen wij de aandacht van onze jonge werkloozen -vestigen op de mogelijk heid, hun vakbekwaamheid te houden en te vermeerderen door deel te nemen aan de werkzaamheden, die uitgevoerd worden in de Centrale Werkplaats (Spaarnwouderstraat 12, ingang Beeksteeg 12). De goede naam van de werkplaats bracht mee dat de laatste weken vele deelnemers door verschillende patroons zijn geplaatst in hun bedrijf, zoodat er hier weer mogelijkheid is voor enkele schilders, timmerlieden, met selaars en bankwerkers. Behalve het behouden van de vakbekwaamheid wordt hier de eerste kans geboden oln bij de patroons, die over tuigd van het nut dezer instelling hier him nieuwe arbeidskrachten zoeken, aan het werk te gaan. Ook hen die niet zelf behoeven te profitee- ren van het nut der C. W. roepen wij op, pro paganda te maken voor het mooie doel, bij een zoo groot mogelijk aantal jeugdige per sonen liefde voor hun vak aan te kweeken en hen voor moreele depressie te behoeden. Hoewel zulks van algémeene bekendheid mag worden geacht, willen wij nog even ver melden dat aan iederen deelnemer een klein zakgeld wordt toegekend Aanmelding kan geschieden eiken werkdag van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 3.30 uur; al leen Zaterdags tot 11 uur. Amateurbaiids. Optreden van Arbeidsinspectie. Het bestuur van de afd. Haarlem van den Ned. Toonkunstenaarsbond doet ons de vol gende mededeeling: „De Arbeidsinspectie te Haarlem heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen lieden, die in amateursband spelen en tegen hulpkellners, portiers enz. indien zij overdag reeds arbeid verrichten. De arbeidsinspectie gaat na of iemand werkt. In een bedrijf, waarop de bepalingen der Ar beidswet van toepassing zijn. Is dat het geval en werkt men buiten de toegelaten uren, dan moet men een vergunning hebben van het districtshoofd van de Arbeidsinspectie. Boven dien is men verplicht den patroon er van in kennis te stellen. Voldoet men niet aan deze voorwaarden, dan volgt proces-verbaal." (Bij dit bericht kan worden aangeteekend, dat het werken van amateurs in bands alléén dan niet geoorloofd is, wanneer zij overdag reeds werkzaam zijnde in fabrieken, werk plaatsen enz., waarop de Arbeidswet van toe passing is verder nog zouden spelen in bands van ondernemingen (cafés e. d.) Er is dus geen bezwaar tegen dat zij spelen voor besloten clubs. En hetzelfde geldt mutatis mutandis ook voor den arbeid van hulpkellners, por tiers enz., die als zoodanig buiten hun gewone werkuren werkzaam zijn). ARROND. RECHTBANK DIEFSTAL IN EEN PAKHUIS. Twee losse werklieden uit Zaandam ston den terecht verdacht van diefstal van ver schillende goederen uit een pakhuis te Zaan dam. Een hoeveelheid aardappelen, anthra- ciet en groenten was door verdachten ont vreemd. Tweemaal 'op den avond van den 28sten De cember waren de Zaandammers naar het pak huis gegaan, eenmaal om de deuren van 't pak huis open te maken en éénmaal om de goe deren uit het pakhuis te halen. Dit laatste ge schiedde met een roeibootje. Verdachten bekenden-het hun ten laste ge legde en zeide uit armoede tot dezen diefstal te zijn gekomen. Uit de verschillende getuigenverklaringen kwamen de feiten vast te staan alleen ont stond een strijdvraag wie van de beide ver dachten die aanstichter zou zijn geweest. De officier achtte den diefstal met braak wettig' en overtuigend bewezen en eischte te gen den verdachte aan wien 't bootje toebe hoorde waarmede de goederen waren vervoerd een gevangenisstraf van 8 maanden. Tegen den tweeden verdachte over wien een gunstig reclasseeringsrapport was ver kregen eischte de officier een gecombineerde straf van 6 maanden waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De verdediger van een der verdachten mr. B. W. Stomps wees op de ongelukkige huise lijke omstandigheden waaronder deze ver dachte tegen wien de officier 8 maanden ge- eischt had, verkeerde en vroeg ook voor hem een gecombineerde straf. AGENDA. Heden: DONDERDAG 24 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Eereavond Louis van Tulder, 8.15 uur. Ged. Oude Gracht 104: Lezing Ds. G. J. Waardenburg, 8.15 uur. Sociëteit Vereeniging, Zijlweg' 1: Psycho metrische séance „Harmonia", 8.15 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat: Jeugdsa- menkomst, 8 uur. Café „Bolwerk": Jaarvergadering IJsver- eeniging Haarlem en Omstreken. 3.30 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Vijf en twintig gulden boete gecischt. Vrijwel de geheele hoogste klasse van de openbare school te Zuiderwoude, gemeente Broek in Waterland, zat Woensdag in de ge tuigenbanken van de rechtszaal. Een pijnlijke zaak wachtte op behandeling. Het hoofd van de openbare school te Zuiderwoude moest in het bankje der verdachten plaats nemen, om dat hij zich aan mishandeling van een zijner leerlingen zou hebben schuldig gemaakt. Muisstil zat de klas in de getuigenbanken, ditmaal onder toezicht van den dorpsveld wachter en niet onder dat van den meester, te wachten op de dingen, die komen zouden. Op 12 October van het vorige jaar ging de tijding: „Cor van Waveren heeft met den meester gevochten", als een loopend vuurtje door het dorp. De jeugdige van Waveren, een stevige, 14-jarige knaap, was tegen het ver bod van den meester op het sportterrein. Hij werd naar de school teruggestuurd en in de klasse nam hij een houding aan, die het hoofd der school weinig kon bekoren. „Tar tend en spottend" noemde hij het Woensdag. Hij wilde den recalcitranten leerling een tik geven, deze weerde af en de meester greep hem in den nek en wierp hem op den grond. De pijn scheen niet zoo bijzonder groot te zijn, ofschoon de hals van den jongen zoo- als later de dokter constateerde roode plekken vertoonde. „Ik zal het tegen mijn va der zeggen", was het bescheid van den lasti- gen leerling. Vader Van Waveren ging op hooge beenen naar den burgemeester om te klagen over den bovenmeester. De politie kreeg opdracht een onderzoek in te stellen. „Het viel me op", vertelde Woensdag de gemeenteveldwachter, „dat alle kinderen vrijwel precies hetzelfde verklaarden, hun verhalen waren bijna woor delijk gelijkluidend. Het is niet mijn werk om hier conclusies uit te trekken, maar ik heb het toch maar in mijn verbaal vermeld". De Officier achtte de mishandeling bewe zen en eischte f 25.boete. HET 8STE INTERNATIONALE WEGEN CONGRES Het 8ste internationale wegencongres dat m de tweede helft van Juni te Scheveningen wordt gehouden, wordt geopend in den namid dag van Maandag 20 Juni, de week van 20 tot 25 Juni is bestemd voor het eigenlijke congres- werk. Alle vergaderingen worden gehouden in het Kurhaus te Scheveningen. In de vergaderingszalen wordt een uitge breid leidingnet aangelegd, zoodat men naar believen den spreker zelf kan beluisteren of, door het inschakelen van een koptelefoon op de gewenschte taal, een der tolken, dus ter wij i de spreker aan het woord is De secti'ezittingen ter bespreking van de rond 90 ingekomen praeadviezen worden ge houden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 's ochtends en 's middags. Vrijdag hebben de congressisten rust, doch zal de redactie-commissie de in de sectiezit tingen aangenomen conclusies nader in de verschillende talen redigeeren, teneinde die conclusies in de plenaire vergadering in den namiddag van Zaterdag 25 Juni te kunnen doen behandelen en definitief vaststellen. JUBILEUM A. PAAP. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer A. Paap, poetser bij de N. Z. H. T. M„ bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving te zijnen huize bezoek van den Chef van Exploi tatie, ir. B. Nugteren, die namens de directie gelukwenschte en hem de gebruikelijke enve loppe aanbood. ZILVEREN JUBILEUM LAU EZERMAN. Men verzoek ons mede te deelen, dat de voorstelling van Dokter A. B. C., Vrijdagavond in den Stadsschouwburg ter gelegenheid van het 25-jarig tooneeljubileum van Lau Ezer- man, tevens de laatste zal zijn, welke het A. B. C. Cabaret te Haarlem zal geven. De huldiging van den jubilaris zal aan het slot der voorstelling plaats hebben. TEN BATE VAN HET ARTISTENFONDS. Voorstelling in het Frans Hals Theater. Zondagmorgen a.s. worden in het Frans Hals Theater, selecties vertoond uit de bekende Ar- tisfilm. De heer Fortielje heeft zich bereid verklaard, de films toe te lichten. De opbrengst komt ten goede aan het Artisfonds. HET ONDERHOUD VAN URINOIRS. Een onzer lezer, bewoneo.' van den Heeren singel, beklaagt zich bij ons over de slechten toestand van verschillende urinoirs in onze stad; hij acht het noodzakelijk dat deze in richtingen beter onderhouden worden. SYNAGOGEDIENSTEN. NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.16 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnstraat 11.. De overige diensten, alsmede Talmoed To rah worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Ooostelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND; Hoogste 775.9 m.M. te Neurenberg. Laagste 746.5 m.M. te ïngö. Het gebied van hóogen luchtdruk verplaatste zich Zuid-Oostwaarts en nam weer in beteeke- nis toe. De kern ligt thans met standen boven 775 m.M. over Zuid-Duitschland, De depressie in het Noord-Oosten trok af, die in het Zuid- Westen kwam iets dichter bij en verplaatste zich Noord-waarts. Als gevolg hiervan is de luchtdruk op IJs land aanzienlijk gedaald en daar nog dalende. In Noord-Scandinavië waait nog een krachtige tot stormachtige Westelijke wind. overigens is in het geheele waarnemingsgebied de wind slechts zwak tot matig. De bewolking is zwaar in Scandinavië en op' de Britsche eilanden, overigens is het meest helder tot licht bewolkt, echter komen vrij groote gebieden met och tendnevel voor. De vorst nam in Scandinavië verder af, plaatselijk is de temperatuur nog onder het vriespunt, doch over het algemeen is de temperatuur er boven. Op het vasteland van West-Europa was de temperatuur hedenmorgen overal onder het vriespunt met in West-Duitschland en Mid den-Frankrijk gebieden van matige vorst. Op IJsland en in Noord-Scandinavië valt eenige neerslag, overigens is het overal droog weer. Voor onze omgeving wordt verwacht, dat de wind naar Zuid-West of Zuid zal ruimen en in kracht tot matig zal toenemen. De lucht zal aanvankelijk helder tot licht bewolkt zijn met mogelijke ochtendnevel, later bestaat er kans op toenemende bewolking. Voor vannacht wordt .temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst verwacht, overdag' zal de temperatuur niet veel veranderen. Neer slag wordt niet verwacht. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A, FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 11.34 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.3021.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Uw owj., Uw &eucs ZIJN BEIDE TEVREDEN MET EEN BRIL VAN Cocci van Muizen - Cuiicicn KL. HOUTSTRAAT 15 - TELEF. 14112 Adv. ingez: Med.) Vrijz.-Deui. Bond. Het Rijk, de gemeenten en de werkloosheids bestrijding'. Woensdag organiseerde de afdeeling Haar lem van den Vrijz.-Democr. Bond de eerste van een aantal discussie-avonden voor haar leden, waar onderwerpen van staatkundigen en (of) sociaal-economisehen aard besproken zullen worden. De heer A. Jongbloed hield een inleiding over het onderwerp: „De financieele verhou ding tussehen het Rijk en de Gemeenten" en in verband daarmee over: „De werkloosheid en de werkloosheidsbestrijding". Spreker gaf een uitvoerig historisch overzicht van de ont wikkeling, die tot de huidige financieele ver houding heeft geleid en zette uiteen hoe wei nig bevredigend de tegenwoordige situatie is. De wettelijke regeling van 1929. die voorname lijk ten doel had, een nivelleering van belas tingdruk in de verschillende gemeenten, heeft ongetwijfeld groote verdiensten, maar was niet bestand teg:en de crisismoeilijkheden. Het rijk paste een korting toe op de uitkeeringen uit het gemeentefonds, terwijl bovendien dè ge meenten zelf in belangrijke mate hun uitga ven voor werkloosheids- en armenzorg zagen stijgen. Wel werden, door de instelling van het werkloosheïds-siibsidiefonds, deze lasten ten deele afgewenteld op de gemeenten, die weinig werkloosheid hadden, maar niettemin bleven de groote steden met groote tekorten werken, waarvoor een extra-bijdrage uit de rijksschat kist noodig was. De voorwaarden, waaronder deze bijdragen verleend worden, beteekenen vaak een ernstige aantasting van de gemeen telijke autonomie. De steunverleening is in het algemeen op be vredigende wijze geregeld. Minder voldaan is spreker over de werkloosheidsbestrijding. Wij hebben nog altijd, al is er sedert de devaluatie vooruitgang geweest, ongeveer 500.000 werk loozen. Met alle waardeering voor wat door de vorige regeering en ook door de tegenwoordige werd en wordt gedaan, meent de heer Jong bloed, dat de omvang van het kwaad mee brengt, dat nog veel meer moet gebeuren om werkloozen aan den arbeid te krijgen. Er wor den groote offers gebracht voor defensie, maar er mag ook niet geschroomd worden tot do uitvoering van groote openbare werken te be sluiten. Wanneer men zich rekenschap geeft van de degenereerende uitwerking van een jarenlange werkloosheid, dan mag men niet aarzelen, in dezen nood, zoo veel als eenigszins mogelijk is, te voorzien. Op de inleiding volgde een levendige ge- dachtenwisseling. Hieraan werd ook deelge nomen door Mr. M. Slingenberg, oud-minister van sociale zaken, die uitvoerig 'uiteenzette met welke groote moeilijkheden men bij de oplossing van deze vraagstukken te kampen heeft. De internationale oorzaken van de werkloosheid in ons land maken een nationale oplossing niet mogelijk. Mr. Slingenberg is het echter in alle opzichten eens met den in leider, dat alles wat maar gedaan kan wor den, om tot werkverruiming te komen, ge daan moet worden. Men moet daarbij echter oog hebben voor de internationale verhou dingen, opdat niet het eindresultaat tegenge steld zou zijn aan de'goede bedoelingen. Wegens het gevorderd uur. moest de twee de inleiding', welke nog op het programma stond, over: „Welke beteekenis heeft het Plan van den Arbeid thans nog voor. ons?" worden uitgesteld tot een ..volgende vergadering, welke binnenkort zal worden gehouden. Orgaan van het Nederlandsche Ratten- bestrij dings Comité. Wij ontvingen het Februarinummer van het orgaan van het Nederlandsch Rattenbestrij- dingscomité „Staatsvijand No. 1". De voorzitter van het Nederlandsch Ratten- bestrijdingscomité Mi'. C. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo schrijft een inleidend woord onder den titel „Wat beoogt het Nederlandsch Rattenbestrijdingscomité?" De ratten zijn ver antwoordelijk voor de verbreiding van de meest gevaarlijke infectieziekten. De ratten berokkenen ons jaarlijks voor millioenen schade, dobr hun vernielzucht en hun vraat zucht. De noodzakelijkheid van rattenbestrij ding valt derhalve niet te ontkennen. De vraag kan echter worden gesteld of afdoende bestrijding' met redelijke kans op succes mo gelijk is. Het comité meent deze vraag met een volmondig ja te kunnen beantwoorden. De Rattenbestrijding moet evenwel georga niseerd worden. In de meeste landen bestaan organisaties, die deze strijd in overleg met de Overheid voeren en die aangesloten zijn bij de „Association Internationale pour la Déstruction rationelle de Rats". Het NE.C, wenscht deze functie voor ons land te vervullen. Het comité stelt zich voor ook in ons land den strijd tegen de ratten te organiseeren zoodat deze systematisch en over de geheele linie kan worden doorgevoerd. Uit het artikel „De rat als vijand der men- schen." blijkt, dat in ons land 8.000.000 ratten jaarlijks voor minstens f 20.000.000 opeten. In de rubriek „Van den technieschen dienst" lezen wij dat voor het N.R.C. als deskundigen en adviseurs zullen optreden dr. A. Vedder, dr. J. W. Jongeneel en de heer De Monyé. Het secretariaat van de N.R.C. is gevestigd Oost einde 229 te Voorburg. „Van het Rattenfront" vernemen wij, dat in het begin van dezen mand onder leiding van het N.R.C. een georganiseerde rattenverdelgïng in West-Friesland gehouden werd en dat waarschijnlijk een anti-ratten offensief in Twente op komst is. KUNSTENAARSCENTRUM VOOR GEESTELIJKE WEERBAARHEID. Men schrijft ons: Het besturend comité van het Kunstenaars Centrum voor Geestelijke Weerbaarheid is bij den aanvang van het tweede bestaansjaar samengesteld uit: de schrijvers Jan H. de Groot, Johan W. Schotman, Garmt Stuive ling en A. Viruly; de architecten ir. J. B. van Loghem en Jan Wils; de tooneelisten Paul Huf en Jan Musch, de beeldende kunstenaars Frans Huysmans en Jelle Troelstra, den cera mist Chr. J. Lanooy en den musicus Albert van Raalte. In de beginselverklaringe welke is toege voegd aan den grondslag, staat o.a.: De waai'den van de beschaving zijn door geestelijken arbeid geschapen. Deze waarden kunnen door gewelddadige middelen alleen worden beschadigd of vernietigd; niet- of niet meer gediend. Hun behoud hangt uitsluitend af van de vraag of in een volk voldoende kracht en weerstand aanwezig is van dezelfde orde en gerichtheid als de kracht waardoor deze waarden zijn ontstaan. Vrijheid, verdraagzaamheid, humanistische gezindheid, rekening van redelijke normen dit alles is onontbeerlijk voor een waar achtige wetenschap en een zuivere kunst, voor Cultuur in den ruimsten zin. Er is geen andere nationale-eer en grootheid denkbaar dan die, welke op deze waarden berust. Naarmate nu een volk meer bereid is het geweld te aanvaarden, d.w.z. in het geweld te gelooven of in het aanwenden ervan te be rusten, is het minder in staat aandacht te schenken aan eigen geestelijk bezit. De ver- militariseering die in den huidigen vorm van krijgsvoering ook het geheele wezen (de psyche) van de menschen betrekt (psycholo gische voorbereiding)tast rechtstreeks de voorwaarden der beschaving aan, welke uit sluitend bestaan in de geestelijke openheid en aandacht der individuen. Tegenover deze gevaren, die met den dag dreigender worden, stelt het Kunstenaars Centrum aan kunstenaars, als uitsluitend- geestelijke werkers en erven, de taak het sym bool te zijn der werkelijke cultuur door: de eigen geest en den geest van hun volk 'weer baar te maken tegen de ondermijnende anti- geestelijlce krachten van het geweldsgeloof, op welke wijze dit zich ook uit en welke doel einden het ook beweert te dienen. JOSEPHINE BUTLERVEREENIGING. De afd. Haarlem van de Josephine Butler- vereeniging hield-Woensdagmiddag een druk bezochte bijeenkomst in het Kennemer Ly ceum. Mevr. Kool-Piersson sprak een inleidend woord, waarin zij nog eens het doel der ver eeniging uiteenzette. Leden en geld zijn noodig als steun voor de fédération internationale en hoewel in wetgeving en in opvatting veel veranderd is door dit werk op dit terrein is nog stage arbeid noodig voor een totaal veranderde publieke opinie. Mej. A. M. Hoekendijk sprak over: Red dend werk op moreel gebied. Uit Lucas 15 las spr. een gedeelte voor, zij legde den nadruk op: De goede Herder gaat en zoekt tot Hij het vindt. In haar jaren van arbeid op dit terrein heeft spr. den steun van God zeer sterk ge voeld, zonder dien steun zou ze ook nooit stand hebben kunnen houden. Want een menschenhart veranderen kan alleen God. Spreekster toonde aan, dat theorie niet voldoende is, maar dat men practisch een weg';moet wijzen om onderdak te komen en werk te vinden. Geduld en vriendelijkheid zijn hiervoor noodig, maar voor wie het doet is het een heerlijk werk. Verschillende gevallen passeerden daarop de revue waar vrouwen werden gered, soms alleen al, omdat ze gevoelden, dat er toch iemand was, die om- ze gaf. Na de" pauze was er gelegenheid, om vra gen te stellen over dezen arbeid. C. H. L. BAARTMAN t Directeur van de Lever's Zeep-Maatschappij. Dinsdag jl. overleed op 58-jarigen leeftijd de heer C. H. L. Baartman, in leven direc teur van de Lever's Zeep Mij. te Vlaardin- gen. De heer Baartman was reeds op jeug digen leeftijd bij de Lever's Zeep Mij. in dienst getreden. Aanvankelijk was hij werk zaam op het kantoor doch reeds spoedig werd hij bevorderd tot vertegenwoordiger in de provincie Noord-Holland en vervolgens tot inspecteur van den verkoop. Na gedu rende vele jaren de leiding van de verkoop afdeling gehad te hebben, werd de heer Baartman benoemd tot directeur van de maatschappij. In Staatsblad verschenen. Woensdag is uitgegeven Staatsblad no. 1, houdende een Kon. besluit van 18 Februari 1938, betreffende vaststelling van het wapen van de mannelijke en vrouwelijke nakome lingen in de mannelijke lijn uit het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana der Nederlanden met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden. Dit Kon. besluit luidt als volgt: Wij Wilhelmina enz. enz. enz. hebben goedgevonden en verstaan: aan de mannelijke en vrouwelijke nakome lingen in de mannelijke lijn uit het huwelijk van onze beminde dochter met Zijn Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlan den, Prins van Lippe-Biesterfeld te verleenen het navolgende wapen: gevierendeeld: I en rv in azuur, bezaaid met staande blok jes van goud, een klimmende rechtsgewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelf de, getongd en genageld van keel, in den reehtervoorklauw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ontbloot Ro- meinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen tezamen gebon den met een lint van goud; II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen van zilver; een hartschild van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. Het schild gedekt, voor de mannelijke af stammelingen, met twee helmen: De eerste getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helm- teeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel, met de stelen omhoog; de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel. en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud, tus sehen een vlucht van zilver; voor de vrouwelijke afstammelingen, gedekt met de koninklijke kroon, gelijkvormig aan die, bedoeld in artikel 4, sub a van ons besluit van 10 Juli 1907 (Staatsblad no. 181'), zooals dit is gewijzigd bij ons besluit van 13 Juli 1909 (Staatsblad no. 271). Schildhouders: twee leeuwen van goud, ge tongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met hermelijn, op gebonden met koorden, eindigende in kwas ten, "beide van goud, en gedekt met de bo vengenoemde koninklijke kroon. Onze minister van Algemeene Zaken is be last met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant en in het Staatsblad zal wor den geplaatst. Soestdijk, den 18den Februari 1938. WILHELMINA. De Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, H. COLIJN. Uitgegeven dén drie en twintigsterl Februari 1938. De Minister van 'Justitie, O. GOSELING. NED. FEDERATIEVE BOND. Door de afd. Haarlem van den Ned. Fede ratieven Bond van Arbeiders (sters) werkzaam in de fabriekmatige bedrijven wordt Maandag. 28 Februari een propagafida-avond belegd in het P.A.S.-gebouw, Bakenessergracht. De heer A. Langkemper uit Amsterdam zal spreken over: Rijkdom en Armoede. TENTOONSTELLING BOLLEN. Woensdagamiddag werd in de Juliana- school een tentoonstelling gehouden van de door de schoolkinderen gedurende den win ter getrokken bollen. 176 bollen waren uit gereikt en 120 kwamen er op de tentoonstel ling terug. Zooals ieder jaar trok de tentoonstelling veel belangstelling van den kant der ouders. „IIET WITTE KRUIS" Dezer dagen vergaderde in „Oud Berg en Dal" de afd. Bennebroek-Vogelenzang e.o. van „Het Witte Kruis", onder leiding van den heer A. Vis. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter de in het vorig jaar zoo tragisch om het leven gekomen mevr. v. Waveren. die jaren lang de leiding had van den Emmabloem-ver- koop. Uit de verslagen van secretaris, penning meester en magazijnbeheerder blijkt dat de vereeniging veel en nuttig werk doet. Er is een batig slot van f 774.03, De zuster bracht 2000 bezoeken in gewone gevallen, 400 aan t.b.c. patiënten en 200 aan kraamvrouwen. 352 maal werd een artikel uit het magazijn geleend. Het ledental gaat langzaam vooruit De heer v. Lierop werd herkozen als pen ningmeester. Er was een brief van het hoofdbestuur waaruit blijkt dat de heer Schotanus op juiste wijze tot bestuurslid is gekozexx, doch waarin de voorgenomen reglementswijziging, ten doel hebbende geneesheeren van bestuursambten uit te sluiten, ontraden wordt. Daarna werd behandeld een brief van Dr. van Halst, waarin deze als zijn meening uit spreekt, dat de bestuursverkiezing onregle mentair is geweest en verder strenger optre den vraagt bij de contributie-inning, den ma gazijnbeheerder onbekwaam acht en klaagt over onvoldoende verlof voor de verpleegster. De voorzitter zette uiteen, dat de bestuurs verkiezing regelmatig was en dat de contri butie-inning zoo goed mogelijk geschiedt. De klachten over den magazijnmeester zijn onderzocht, doch hebben niet tot een positief resultaat geleid. Inmiddels zijn door het bestuur maatregelen getroffen die voorvallen als door Dr. van Aalst gesignaleerd, verder onmogelijk maken. Ten opzichte van het verlof der verpleegster- zal het bestuur nader met de zuster praten. De heer Dubbis betreurde het dat Dr van Aalst niet aanwezig was en vond het vreemd dat klachten alleen van dezen arts komen er> nooit van Dr. Manschot. Rembrandt Theater: Benjamino Gigli in Moederlied. Op het tooneel: Joe Petersen. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Saratoga met Clark Gable en Jean Harlow. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Indische graf tem pel II: Monument eener groote liefde. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Uitstel van executie. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Politie-auto Nr. 17 en Joe Brown. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: 25-jarig tooneeljubileum van Lau Ezerman in Dokter A. B. C. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorioopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering. 3 uur. Haarlemmerlied e en S p a a r n- w o u d e: Gemeenteraadsvergadering. 10 uur voorm, VIJF EN DERTIG JAAR GETROUWD. Op 11 Maart a.s. zal het echtpaar Frederik Johannes JansenAlida Gerlings, Oranje boomstraat ,den dag herdenken waarop het 35 jaar geleden in den echt verbonden werd. CHR. GEMENGD KOOR „HAARLEM". Dezer dagen vierde het Christelijk ge mengd koor „Haarlem" dirigent de heer E. v. Zoest het 11de jaarfeest in de zaal van het „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt. Er was veel belangstelling, zoodat geen plaats in de zaal onbezet bleef. De tijdelijk voorzitter, de heer G. v. Dijk opende de bijeenkomst met een opwekkend woord. Uit het jaarverslag bleek, dat het koor het afgeloopen jaar 16 maal medewerking verleend had in kerk, ge vangenis, ziekenhuis, lichthoeve, enz. Hierna liet de zangvereeniging zich met eenige vroo- iijke nummers hooren, welke veel succes oogstten. Met een toepasselijk woord werd den heer v. Zoest een muziekboek aangebo den. Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht met het opvoeren voor voor drachten door de leden. Aan het einde werd een collecte gehouden voor Meer en Bosch en de Lichthoeve.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2