Uit Haarlem's Gemeenteraad. DE HAARLEMSCHE BEGROOTING IS GEHEEL „UITGEBEEND" TREFFERS ALS'TOM MUZIEK GAAT... OUDIADVOCAAT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 HAAR E EM'S DAGBEAD B. en W. verklaren zich tegen belas tingverhooging in verband met de bijzondere positie der gemeente. Zitting van Donderdagmiddag.' Voortgegaan werd met de algemeene be schouwingen. De heer V a n D a m (V.D.) constateerde dat de financiën compleet vastgeloopen zijn. De lage rentestand'opent de kans dat er op den duur eenige verlichting te verwachten is. In de gemeente Haarlem is van het begin van de crisis af steeds bezuinigd waar moge lijk was. Daarom is het te betreuren dat de regeering op kleine dingen toch beknibbeld, waaruit blijkt, dat de gemeentelijke autonomie in het gedrang komt. De regeering moest on derscheid maken tusschen de gemeenten. Ge meenten die steeds medegewerkt hebben tot bezuiniging en versobering moesten meer on gemoeid gelaten worden. De gemeente Haar lem is buiten onze schuld door de economische crisis in de moeilijkheden gekomen. Het be vreemdt bovendien dat Haarlem tot bezuini gingen op cultureel gebied gedwongen wordt, die niet aan Amsterdam gevraagd worden. Haarlem mag toch aanspraak maken op ten minste dezelfde behandeling. Er is evenwel tegenstelling in het beleid der regeering. Amsterdam en Rotterdam worden veel soepe ler behandeld. Het zijn wel is waar •kleine din gen, maar het houdt een ernstige onrecht vaardigheid in. ...,v Nu Haarlem voor de fmancieele moeilijk heden staat is er weinig te doen Er is gesproken over een mogelijkheid van annexatie, maar zoo'n proces duurt zeer lang en bovendien heeft de gemeente het niet in deDeaSagen van de conjunctuur komen voor een groot deel op de gemeente terecht. Er moet iets gebeuren, maar wat weet niemand aan te geven. Er is in de pers de mededeehng versche nen, dat sommige gemeenten die gesaneerd hebben, toestemming van 't rijk zullen kiij- gen om meer opcenten te heffen. Er is ge zinspeeld op een mogelijke verhooging van de opcenten op de Gemeentefondsbelasting, maar daar zou spreker zeer sterk tegen zijn. Het zou beteekenen het slachten van de kip die de gouden eieren legt. Haarlem is ni. omringd door Heemstede en Bloemendaai. Reeds nu blijkt uit de Statistische Gege vens dat Haarlem veel inwoners aan Heem stede en Bloemendaai verliest. In 1937 waren de cijfers ongunstiger dan in andere jaren na de annexatie. 1937 was een recordjaar Hoe is deze plotselinge vlucht te verklaren. Hebben B. en W. daarover gegevens? Met belastingverhooging komt Haarlem er niet. Zij zou voor de gemeente wel eens meer nadeelen dan voordeelen kunnen opleveren Verder is gebleken dat er m den Haag m overweging is de wederinvoering van een fo rensenbelasting. Die zou voor een gemeente als Haarlem een ramp zijn. want dan zou er minder trek uit Amsterdam naar Haarlem komen. Er zijn meer menschen die te Am sterdam werken en te Haarlem wonen, dan menschen die te Haarlem werken en m Heem stede en Bloemendaai wonên. Het eigenaar dige feit is dat in 1937 zich minder Amster dammers te Haarlem vestigden dan in vroe gere jaren. Een forensenbelasting zou zeker velen der 3000 Amsterdammers die nu te Haarlem wo nen, terugdrijven naar Amsterdam. Vele woonwijken in Haarlem zijn ingericht op het ontvangen van Amsterdammers. De woningbouw zou door een forensenbelasting dus ook veel lijden. Kunnen B. en W. de quaestie der forensen belasting niet in studie nemen en eventueel aan de regeering vragen om van dit voorne men af te zien. Het rapport omtrent de Bedryfstellmg heeft spreker niet geheel bevredigd, omdat daarin geen conclusies getrokken zijn. Uit de statistieken is gebleken dat er te Haarlem weinig menschen werkzaam zijn in de groot industrie. Er zijn hier nog slechts 25 grootbe drijven. waarin 4213 heele en 700 halve ar beidskrachten werken. Het is een zwak punt in onze structuur dat Haarlem te weinig groot-industrie heeft. In het rapport van Openbare Werken is er op gewezen dat Haarlem gunstig ligt, maar nadeelen zijn het huidige gebrek aan gereed industrieterrein en het bestaan der zakelijke belasting. Het is békend, dat Haarlem nu een haven gaat Aanleggen met industrie-terrein. Het bezwaar dat de zakelijke belasting een bezwaar voor de vestiging van de nieuwe in dustrieën is kan spreker niet inzien. De heer Van der Winden (s.d.a.p.): alle beetjes helpen. De heer Van Dam: als dat zoo is moeten wij overwegen om die belasting zoo spoedig mogelijk af te schaffen. Hoe denken B. W. over deze quaestie? Uit de Bedrijf stelling is moeilijk vast te stellen hoeveel arbeiders er in de klein-irn dustrie werken. De heer Van Tetering (r.-k.): 65 pet. De heer VanDam: uit het rapport is dat niet met zekerheid op te maken omdat het filiaalbedrijf niet zuiver is afgescheiden. Blijkbaar leven zeer veel menschen te Haar lem van uit 'kleinbedrijf. Uit de cijfers over de winkels blijkt, dat er in de laatste jaren onredelijk veel winkels zijn gebouwd, maar daaraan is nu niet veel meer Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen Toch zijn „TREFFERS" voordeelig 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen i Bijkantoor HANDELSBLAD - Haarlem (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) fEMPELIERSSTRAAT 32 - Telef 1020H (Adv. Ingez Mei te doen. De heer Van Kessel heeft een voor stel ingediend om aan de organisaties en de Kamer van Koophandel advies te vragen, wat de gemeente nu moet doen, maar eerst mag de gemeenteraad wel eens overwegen, wat men aan de organisaties wil vragen, want inmiddels is de vestigingswet in werking ge treden. Voor de gemeente is vermoedelijk niet veel te doen. Het is weliswaar noodzakelijk, dat er* iets gebeurt, maar het is de vraag, of de gemeente nog iets kan doen op dit ge bied. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Er is te Haarlem in den eersten tijd geen woningtekort te vreezen. Ook niet wat arbei derswoningen betreft. De voorziening in de woningbehoeften is bovendien primair een taak van de particuliere nijverheid. Practisch kan de gemeenteraad aan deze begrooting weinig doen, omdat er geen financieele moge lijkheid is om wenschen te verwezenlijken. Spreker heeft waardeering voor het beleid van B. en W.; verbetering voor Haarlem is pas te verwachten van verbetering der conjunctuur, waardoor de werkloosheid sterk zou afnemen. Misschien is het dan voor B. en W. mogelijk over eenige jaren met een gunstiger begroo ting te komen. De heer Van Kessel (r.k.) besprak ook het rapport der Bedrijfs- en Winkeltelling. Er is goed materiaal verzameld. Spreker zal er nu geen beschouwing aan wijden, want B. en W. hebben in de memorie van antwoord mede gedeeld, dat zij het rapport in studie hebben. Wij weten dat wij' nu in Haarlem op de 10 woningen één bedrijf of winkel hebben. Er is evenwel nog niets bekend over handelaars die geen winkel hebben. Die personen staan klaar om zoo gauw zij een kans krijgen het aantal winkels weer te vergrooten. Ook al is de Vestigingswet er nu, er blijft toch nog wel iets voor de gemeente te doen. Tot heden is er nog maar één bedrijf dat on der de Vestigingswet valt, terwijl voor twee bedrijven een spertijd is ingevoerd. B. en W. kunnen met de organisaties en de Kamer van Koophandel overleggen welke vragen bij het gevraagde advies aan de orde gesteld kunnen worden. Onder de organisaties kunnen ver staan worden werkgevers en werknemers. Er wordt bij het geven van ventvergun ningen niet of te weinig gelet op de belangen van het winkelbedrijf. Er moet permanent een adviesorganisatie uit het bedrijfsleven inge schakeld worden voor het verleenen der vent vergunningen. De heer Noordhoff heeft gesproken over het stroef loopen der samenwerking tusschen Haarlem en de randgemeenten, maar hij heeft die samenwerking zelf nog moeilijker gemaakt door te zinspelen op annexatie. Hoe kunnen de randgemeenten medewerken als men steeds bedreigt met aantasting van hun grenzen? Spreker zou graag een belangen gemeenschap tusschen Haarlem en de rand gemeenten opgericht zien. Er zijn vele punten die zich voor samenwerking leenen. Haarlem moet dan evenwel ophouden met het dreigen met annexatie, want daardoor wordt de vriendschap bedreigd. Haarlem zou niet in staat zijn het natuurschoon voldoende te waarborgen, het weinige dat zij aan natuur schoon heeft wordt nog opgeofferd. De heer Visser (C.H.) wees er op, dat door eenige sprekers aandacht gewijd is aan het verslag van een rede die wethouder Van der Wall voor de Christelijk Historische kiësver- eeniging gehouden heeft, omdat de wethouder zich daarbij zeer sterk zou hebben uitgespro ken tegen belastingverhooging. Spreker zegt niet, dat het bewuste verslag onjuist is, maar hij stelt daarnaast een verslag in een ander blad, waarin de uitlating van den wethouder minder positief is weergegeven. Spreker vindt het onbehoorlijk dat B. en W. enkele vragen, in de afdeelingen geuit door een ernstig raadslid, niet beantwoord hebben. Aan het onderhoud van straten en wegen wordt te Haarlem weinig geld besteed. In 1928 werd daaraan besteed 304.000. Voor 1937 was dit gezakt tot 85.000. Dit is evenwel een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Verschil lende straten hebben thans een bestrating die te wenschen overlaat. Voorzichtigheid bij het uitvoeren van groote objecten als werkverruiming is geboden. Belastingverhooging voor Haarlem acht spreker ongewenscht, ook al is het een kleine verhooging. Een druppel kan een emmer doen overloopen en nog meer inwoners naar de randgemeenten drijven. Het is op dit oogenblik niet noodig nieuwe arbeiderswoningen van gemeentewege te bou wen, daaraan is geen behoefte. Doordat er nogal dubbelbewoning voorkomt staan er veel arbeiderswoningen leeg. Er is gezegd, dat de-toestand in Zweden en Engeland beter is dan in Nederland, maar spreker ontkent dat dit juist is. Ik doe zoo zei hij aan die kleineering van Nederland niet mee! (geroep: je hebt gelijk. (Gelach). Er wordt gezegd dat annexatie het redmid del zou zijn voor onzen financieelen nood. Dit is evenwel onjuist. Een beperkte annexatie zou ons niet helpen, want dan zou het wegtrekken toch blijven bestaan over de dan verlegde grens. Aan de algeheele annexatie van Heem stede en Bloemendaai hoeft iemand die de politieke haast kent in de eerste tien jaar niet te denken. Sprekers fractie zou daarom tegen annexatie zijn. De idee dringt thans meer en meer door dat werkverschaffing beter is dan steun geven. Maar het nadeel is, dat te lang gewacht is met deze idee ook in toepassing te brengen, Voor de jeugdige werkloozen is te Haarlem weinig gedaan. Spreker heeft steeds gemeend dat de herbouw van den molen „de Adriaan" een goed werkobject was voor jeugdige werk loozen. maar nu hebben B. en W. het plan dien molen te laten herbouwen evenwel zon der hulp van de jeugdige werkloozen, omdat het werk is voor bekwame vakarbeiders. Spre ker is evenwel overtuigd, dat jeugdige werk loozen het best kunnen doen onder goede lei- ding. De heer Engelgeer (C.H.) heeft verge lijkingen gemaakt tusschen Haarlem en an dere gemeenten. Haarlem wordt, zoo was zijn conclusie, niet duur beheerd. In de laatste 7 jaar is op de uitgaven 32% bezuinigd, uitge zonderd de uitgaven voor werkloozensteun en armenzorg, die in verhouding zeer groot zijn. Op Onderwijs is niet minder dan 50% bezui nigd als men ook rekening houdt met het toe nemen der bevolking. Haarlem zal deze gegevens kunnen gebrui ken bij de onderhandelingen met de regeering over de extra subsidie. In verband met de positie van Haarlem tusschen de randge meenten, is het niet mogelijk de belastingen te Haarlem te verhoogen. Haarlem mag niet noodlijdend worden doordat veel geld moet worden uitgegeven aan Armenzorg. De heer Schaaf s ma (C.D.U.) uitte waar deering aan het adres van B. en W. in ver band met de uitvoering van hun moeilijke taak. Door B. en W. is een zoo zuinig mogelijk beheer gevoerd, misschien is het wel te zuinig geweest, o.a. wat het onderhoudswerk betreft. Haarlem is door de regeering gebonden aan handen en voeten. Van de autonomie is wei nig overgebleven. Belastingverhooging zal de gemeente niet baten. Haarlem is door de andspolitiek in het moeras gekomen. Geld dat beter gebruikt kon worden, wordt door het rijk door defensie-doeleinden gebruikt. Bij werkverschaffing en werkverruiming moeten zooveel mogelijk contractloonen be taald worden. Spreker betreurde dat B. en W. geen voorstel hebben gedaan tot het verstrekken van water, gas en electriciteit aan groote gezinnen met kleine inkomens tegen lagere tarieven. Daar om heeft spreker daartoe zelf een voorstel aan den raad voorgelegd. De heer Albrecht (s.d.a.p.) zal gaarne zijn stem geven aan het voorstel Van Kessel om aan de organisaties en aan de Kamer van Koophandel advies te vragen over de vraag wat de gemeente kan doen in verband met de gehouden Winkel- en Bedrijfstelling. B. en W. hebben thans weinig contact met de Middenstandsorganisaties, het zou goed zijn komt dan de nieuwste Philips' serie in onze showrooms beluisteren! Dat zijn echte muziekinstrumenten! Wie nu nog Radio verwerpt, kome thans" eens in onze Showrooms en hij zal genieten van een Concert als op de beste plaats in het Concertgebouw. Muziekinstrumenten koope men bij Specialisten op dat gebied! RADIO- EN G&.AMOFOQN SPECIALIST GR. HOUTSTR* 108 - TEL. 13046 - HAARLEM Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken voor den verkoop van N.S.F.-apparaten, (Adv. Ingez Mea.j meer te doen. Is er een permanent contact te bereiken door een vaste adviescommissie, waarin alle organisaties op sociaal en sociaal- hygiënisch gebied zitting kunnen hebben. Spreker diende daartoe een voorstel in. De heer van Engelen (K.D.P.) consta teerde dat de begrooting voor 1938 feitelijk een tekort aanwijst van f 1.700.000. Om dit te dekken moet de gemeente bij de Regeering aankloppen en het gevolg is, dat de gemeente velerlei eischen van de regeering moet inwil ligen. Nu het zoo is beteekent de behandeling der begrooting niet veel. Spreker heeft waardeering voor het werk van het college van B. en W. dat bij de onder handelingen met de regeering voor Haarlem redde wat gered kon worden. De gemeente moet een bedrag van f 250 voor schoolreisjes van arme kinderen op de begroo ting schrappen anders wordt deze niet goed gekeurd. Tevens hebben B. en W. in den raad bij de behandeling der begrooting een gemakkelijke taak, want de raadsleden kunnen aan de cij fers heel weinig veranderen. Het zou gewenscht zijn de laagste salarissen van het gemeentepersoneel iets te verhoogen omdat de prijzen van het levensonderhoud ge stegen zijn. Gaarne zou spreker ook iets doen voor de werkloozen, maar helaas is er op dit oogenblik geen kans iets te bereiken. Er moeten zooveel mogelijk objecten werkverruiming uitgevoerd worden ter ver lichting van het lot der werkloozen. Er moet een eind komen aan de belasting oasen in ons land, waardoor ook Haarlem heeft te lijden. Het vraagstuk der luchtbescherming biedt vele moeilijkheden, het dient dan ook ernstig bestudeerd te worden opdat een goede oplos sing verki'egen zal worden. De heer van Tete ring heeft enkele j aren geleden schertsend ge zegd: „Als er een luchtaanval komt, dan kan je in mijn kelder komen" De heer Van Tetering: Je kan nog komen. De heer Van Engelen: Ik weet dat ik het daar goed zou hebben, maar ik vraag mij af hoe ik uit dien kelder zou komen (gelach) Het is een ernstige zaak, ik geloof niet dat kelders een bescherming kunnen bieden. Als er een luchtaanval komt, ga ik liever naar de duinen. De heer Castricum (r.-k.) was het niet eens met de heeren die de stelling verkondigd hebben, dat de raad maar aanvaarden moet wat B. en W. voorstellen, daar er toch niets aan de cijfers van de begrooting te veran deren is. In de financieele raadscommissie is men het er volkomen over eens geworden, dat de financieele verhouding tusschen rijk en ge meente grondig herzien moet worden. Waar om is dit rapport der commissie niet gepubli ceerd? Wat is de gemeente an 1935 door het rijk aan belasting-ontvangst ontnomen en hoe veel heeft de gemeente daarvoor in anderen vorm teruggekregen? Hoe is het te verklaren dat uit de rekening- blijkt dat herhaaldelijk meer geld voor ver schillende dingen uitgegeven wordt dan bij de begrooting is bepaald? B. en W. moeten er naar streven dat niet meer wordt uitgegeven dan bij de begrooting is vastgelegd. Gaarne zou spreker eenige lasten die op de nijverheid en industrie' gelegd zijn ver lichten, maar de financieele toestand der ge meente laat dit helaas niet toe. Oolk de brug gelden -kunnen daarom niet verlaagd worden. Spreker zou gaarne zien dat B. en W. iets doen voor de groote gezinnen onder de werkloozen, bijvoorbeeld door het invoeren van lagere tarieven, lagere huishuren, enz. B. en W. moeten zorgen dat er niet meer werklieden en ambtenaren in dienst der ge meente zijn en blijven dan er noodig zijn voor 'het werk. Spreker vindt het onjuist dat de verkeers- verbetering bij den Schotersingel uitgevoerd zal worden met hulp van het Werkfonds. Dit is een normaal werk dat tegen normale loo- nen moet worden uitgevoerd. Er zit een gevaar in het voorstel van |B. en W. om het tekort van 1936 van f 700.000 over 10 jaar te verdeelen. Vlucht uit de gemeente om zich in een rand gemeente te vestigen en zich aan de belas tingen in onze stad te onttrekken vindt spre ker sociaal misdadig. (Protesten). Lage rente voor geldleeningen van rijk en gemeente kan een reden zijn voor beleggers om hun geld aan de industrie te geven. Daar aan zit een goede kant. Een bron van inkomsten voor de gemeente zou kunnen zijn een hooger tarief te rekenen voor electriciteit, gas en water die aan de in dustrie geleverd wordt. Dit tarief is thans veel te laag. De gemeente steunt nu feitelijk de industrie. Daarentegen zijn de tarieven die de bur gerij moet betalen veel te hoog. Die prijzen moeten naar beneden gebracth worden. Spre ker is daarom voor het voorstel van den heer Söhaafsma. Er is door de gemeente 40 pet. bezuinigd op verschillende uitgaven. Daartegenover staat evenwel dat er op sommige punten door de gemeente, althans wat de administratie be treft, veel te royaal is. In particuliere bedrij ven wordt veelal zuiniger geleefd. .,En forensenbelasting zal voor Haarlem van geen ibeteekenis zijn" zoo is gezegd. Spreker is het daarmee niet eens, wil althans het resultaat afwachten. Er is door de S, D. A. P. critiek geuit op onze landsregeering, maar zouden de zaken anders gaan als er eenige soc.-dem. ministers op het kussen zaten? Als het den arbeider weer beter gaat zal het ook weer beter worden met den winke lier en' middenstander. Als spreker dus ijvert voor den arbeider bevordert hij dus tevens de belangen van de winkeliers en midden standers. Het gemeentebestuur moet alles doen om de positie van de laatste groepen zooveel mogelijk te verbeteren. De heer Peper heeft gezegd, dat ide S.DA.P. recht had op de benoeming van een soc.-dem. burgemeester, maar spreker meent dat de r.-k. meer aanspraken hadden, want de r.-k. zijn sterk achteruitgesteld bij het vervullen van gemeentebetrekkingen. (Spreker hoopt dat de nieuwe burgemeester zal medewerken aan den achterstand voor de r.-k. op dit gebied te verminderen. De wethouders aan het woord. De heer Van der Wall(c.-h.), wethouder van financiën, zei dat verschillende sprekers er op gewezen hebben, dat iedereen een groot tekort op de begrooting voor 1938 verwacht te. De opbloei is niet doorgezet, de gevolgen van de devaluatie hebben niet doorgezet. Het aantal werkloozen is helaas niet noe menswaard verminderd. Het gemeentebudget wordt zwaar gedrukt door uitgaven voor steun, armenzorg, zieken- en krankzinnigen verpleging. De begrooting voor 1938 wordt vergeleken bij 1937, ongunstig beïnvloed door f 112.000 meer uitgaven voor Armen zorg en f 68.000 voor ziekenverpleing er krankzinnigenzorg. Hoogere uitgaven dus en minder inkom sten. Het gasbedrijf zal f 96.000 minder winst opleveren. Ook dalen de havengelden en het saldo van het Openbaar Slachthuis gaat naar beneden. Het samenstellen der begrooting voor 1938 stelde het college van B. en W. voor een moeilijke taak. Er is getracht opnieuw te be zuinigen, maar de begrooting was al zeer sterk uitgebeend, er kon niet veel meer uitgehaald worden. Sedert 1930 zijn bij het openbaar gewoon lager onderwijs de kosten per leerling gedaald van f 52.97 tot f 24.22. Voor het Middelbaar onderwijs zijn de kosten per leerling gedaald van f 533.79 tot f 328.53. Hoe het tekort op de begrooting te dekken? Het bleek ongewenscht de tarieven voor gas, water en electriciteit te verhoogen. Als de opcenten op de belasting verhoogd worden, zou misschien voor het eerste jaar een iets hoogere ontvangst te verwachten zijn, maar in latere jaren, zou dat voordeel geheel wegvallen in verband met de bijzondere positie die Haar lem inneemt ten opzichte van de randge meenten Heemstede en Bloemendaai. VAN WfiSctuL NEDERLANDSCHE EIEREN 7E, r l U betaalt bus nlut 1.1.50 ES. Oesch va „ii NIET-maathoudand. „6»l O" «°»r«"d'' s30). DB k«aHUIl Ogsch(60-65t.l.V2°vergelijk ze II - (Adv. Ingez. Med.) Hij heeft toen opgesomd welke belastingen de gemeente voor dit fonds moet afstaan, maar hij heeft niet de bedoeling gehad te zeg gen, dat die bedragen aan de gemeente wer den onttrokken. Hij weet zeer goed, dat die belastingbedragen in een pot gestort wor den waaruit aile gemeenten uitkeeringen ont vangen. Haarlem heeft het vorige jaar uit het Werkloosheidssubsidiefonds ontvangen een bedrag van f 977.000. Wat belastingverhooging te Haarlem betreft is spreker overtuigd dat die niet in het belang van Haarlem zou zijn. Wat bedoelde de heer Wolzak met zijn vraag over homogeniteit van het college van B. en W. In een moeilijken tijd als wij nu beleven moeten de wethouders zich naast den burge meester, vast aaneen scharen om zooveel mogelijk te bereiken en te doen voor de ge meente. De heer Wolzak heeft aangedrongen om het tekort op de begroeting te dekken door de opcenten te verhoogen. Als Haarlem de op centen voor de Pe-rsoneele Belasting van 185 op 260 zou brengen en de opcenten op de Ge meentefondsbelasting van 55 op 75 zou dit op papier een verhooging van Inkomsten geven van respectievelijk f 78.000 en f 254.000 per jaar. Voor 1938 zou dit een hoogere ontvangst geven die nog niet de helft is van het tekort dat 1936 heeft opgeleverd. De heer Van Dam heeft cijfers gegeven over het verlies van inwoners aan de buitenge meenten. B. en w. zijn bereid te onderzoeken of er een oorzaak is voor stijging van dezen trek in 1937. De zakelijke belasting is niet zóó drukkend dat die een belemmering zou kunnen zijn voor de vestiging van industrieën te Haarlem. De cijfers die den heer Engelgeer, die hoofd van een rijksaccountantsdienst is, heeft gegeven, hebben aangetoond, dat er te Haar lem een zuinig beheer wordt gevoerd. Er is niet meer te bezuinigen. B. en W. streven er natuurlijk wel naar, maar het moet een be zuiniging zijn, die niet de wijsheid bedriegt. Gezien de soberheid van deze begrooting en het streven van B. en W. om alles zoo goed mogelijk te regelen, eindigde spreker met de hoop uit te spreken, dat er in de naaste toe komst een verbetering voor Haarlem zal ko men. E. van der Wall, wethouder van financiën. Er zat dus niets anders op dan voor het tekort bijdragen van het rijik te vragen. Er zijn evenwel nog wel vooruitzichten voor de gemeente. Verschillende bronnen van in komsten gaan nog iets vooruit, o.a. de straat belasting. Er zal evenwel gestreefd worden naar de meest mogelijke soberheid. Eenige sprekers hebben spreker's rede voor de Christ. Historische Kiesvereeniging ter sprake gebracht. Spreker heeft daar berekend hoe de financieele positie der gemeente is ten opzichte van het Werkloosheidssubsidiefonds. M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethouder van Openbare Werken, zei, dat als hij een motto boven zijn rede zou moeten schrijven, hij zou kiezen: „De aarde is groot en goed, maar -de menschen zijn het niet". Wat de homogeniteit van het college aan gaat, zegt vanDaalen.dat homogeniteit be teekent „één in denkwijzen". Dit wordt ook van het tegenwoordige kabinet gezegd. Spre ker betwijfeld of de heeren in alles één zijn. Maar wat het college van B. en W. aangaat is te zeggen dat het een belang voor een ge meente is één te zijn in het streven om het schip van de gemeente zoo goed mogelijk te besturen en door den storm te leiden. In 1937 waren er 365 gemeenten in ons land die in eenigerlei vorm steun kregen uit het Werkloosheidssubsidiefonds van 30.000.000 gulden. 69 gemeenten krijgen alleen een extra bijdrage, 106 gemeenten bovendien een extra belasting-bijdrage en 69 gemeenten krijgen rijksonderstand. De bijdragen zijn gerekend buiten de -gewone bijdragen uit het subsidiefonds waarop alle gemeenten recht hebben. In 1931 werden de inkomsten der Neder- landsche gemeenten geraamd op f 720.000.000. De uitgaven werden geraamd op f 696.000.000 zoodat er saldi zouden zijn van f 24.000.000. De gezuiverde rekening (reserves buiten beschouwing gelaten) zou er een nadeelig saldo geweest zijn van 20.2 millioen. Voor het jaar 1936 zou een gezuiverde reke ning voor -de Nederlandsche gemeenten een nadeelig saldo opleveren van 40.4 millioen. Rekent daaraf de extra-bijdrage van het subsidiefonds van 30 millioen, dan is er een nadeelig saldo van ruim 10 millioen. Er zijn slechts 366 gemeenten die een batig saldo op hun rekening van 1936 heb ben. De motie van den heer Peper om de zaak aan de orde te stellen in de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is overbodig, want die vereeniging is steeds met deze quaestie bezig. Spreker is het eens met den heer Engelgeer dat Haarlem er voor moet zorgen niet nood lijdend te worden. Daarom moet er perspec tief in de toekomst van de gemeente zitten. De politiek, de kunst der mogelijkheden, moet uitgebuit worden. Er moet perspectief aan Haarlem gegeven worden, daaróm moeten wij (Vervolg op pag. 7.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10