WERKZAME NIEREN GARAGE RABO VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 HXAREEM'S DAGBEAD Uit Haarlem's Gemeenteraad (Zie ook pag. 6). optimistisch zijn. Ook de wethouder van fi nanciën is in dit opzicht optimistisch. Haarlem is een van de gemeenten die van het begin der crisis af straf bezuinigd heb ben en daaraan kan Haarlem rechten ont- leenen bij de onderhandelingen met het rijk. Het verwonderde spreker, dat het de heer Wolzak was die de vraag gesteld heeft of het niet tijd is de belastingen te verhoogen. Haarlem is geheel uitgebeend door bezui nigingen, laat de heer Wolzak nu aantoonen waarop nog bezuinigd zou kunnen worden. Spreker vindt het onjuist dat de gemeenten gedeeltelijk per circulaire uit den Haag ge regeerd worden. Dit is een staatkundig mon strum. Er komen uit Den Haag circulaires dat de gemeenten moet bezuinigen, maar als de gemeente aan de regeering vraagt hoe, dan krijgt zij geen antwoord. Als de gemeenten antwoorden: wij kunnen niet meer bezuini gen, dan komt er een nieuwe circulaire uit den Haag met de boodschap„en toch moet het!" Dat is de zorg van een groot deel der ge meentebesturen. Het college van B. en W. van Haarlem verzet er zich tegen om de lasten van de cri sis zooveel mogelijk af te wentelen op de minst draagkrachtigen. Het college wil aan de industrie zooveel mogelijk de voorwaarden geven om tot bloei te komen. De welvaart van het Nederlandsche volk is de belangrijke factor voor con junctuur-verbetering. Haarlem verkeert in een uitzondelij ke po sitie in ons land. De stelling der regeering is, dat gemeenten pas een belastingbijdrag'e krijgen als het maximum-aantal opcenten wordt geheven. Haarlem heeft gezegd, dat kan niet in verband met onze positie ten op zichte van de randgemeenten". Spreker is het eens met den heer van der Wall, dat er niet meer aan belasting ontvangen zal wor den als de opcenten verhoogd worden. Er zouden immers ver-schillende inwoners ver huizen. Als men menschen spreekt, die verhui zen zeggen zij altijd: „het is niet om de be lasting, maar omdat de lucht in Heemstede zooveel gezonder is" (gelach). Er is veel gesproken over annexatie, maar annexatie wil toch nog altijd zeggen: „sa menvoegen van gemeenten." Spreker ci teert wat de minister van binnenlandsche za ken onlangs gezegd heeft over samenvoe ging van gemeenten. Het opent perspectief voor de gemeente Haarlem. Het vraagstuk van samenvoeging der meenten in Zuid-Kennemerland is een quaestie die dringend om een oplossing vraagt. De verhouding tusschen Haarlem en de randgemeenten laat niet te wenschen over, maar samenwerking is moeilijk omdat de be langen dikwijls botsen;- o.a. wat het afschui ven van armlastigen betreft. Samenwerking is dus niet mogelijk, maar een goede op lossing is pas te verkrijgen als de samenvoe ging van de gemeenten van- hoog-erhand wordt opgelegd. Eerst dan komt er een einde aan de oasen op belastinggebied die Haarlem omringen. Spreker is voorstander van een streekplan voor midden-Kennemerland. De Haarlem merhout is ook voor de Bloemendalers, maai de recreatie gebieden in Heemstede en Bloe- mendaal zijn ook van de Haarlemmers. Dit zijn punten voor samenwerking van de ge meenten, maar een oplossing kan pas verkre gen worden door samenvoeging. Van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten kan geen initiatief uitgaan voor samenwerking der -gemeenten. Dit is een zaak voor het parlement. Haarlem heeft perspectief. Het is een mooie gemeente en kan op den duur ook weer goed worden. Maar wil het rijk verantwoord zijn om ons belangrijke bedragen te geven om ons door de moeilijke jaren heen te helpen, dan moet Haarlem toekomst hebben. Er moet ordening plaats hebben. Haarlem heeft een vrij hooge schuld. Op 1 Januari was die schuld zoo dat dit jaar afge lost moest worden f 2.253.500. Ongeveer de helft daarvan was voor productieve doel einden.' De vraag is gewettigd of de gemeente nu nog groote werken mag uitvoeren waardoor de schuld nog zal stijgen? Maar omdat te beantwoorden moet men de vraag stellen hoe is het met de schuld in den crisistijd gegaan. De schuld is van 1931 geste gen van f44.897.000 tot f46.889.000. Een ver meerdering dus van 2 millioen gulden, maar dit bedrag was bijna uitsluitend voor pro ductieve doeleinden. Het was dus voor dë gemeente verantwoord verschillende groote werken uit te voeren met hulp van het Werkfonds. B. en W. hebben met omzichtigheid gehan deld, maar het zou verkeerd geweest zijn al les stil te leggen. Verantwoord was het voorstel om de haven te graven en industrieterrein te maken. Het zal ons tonnen kosten, maar het is verant woord om-dat er dan kans is dat er nieuwe industrieën kunnen komen. Werk voor onze menschen. Voor de ophooging van de spoorbaan zijn 31/2 millioen gulden noodig. Dit geld zal ge geven moeten worden door het Verkeersfonds. Haarlem zal dan een bijdrage moeten geven, maar dat is verantwoord. Tenslotte het groote rioleeringsysteem. Ook uitvoering daarvan is verantwoord. B. en W. hebben het project gereed. B. en W. hopen daardoor een werk van zeer groote beteekenis tot stand te brengen. Het is gebleken dat afvoer van het rioolwater naar zee niet mo gelijk is. Het rioolwater zal biologisch gezui verd moeten worden. De totale kosten zullen daarvan bedragen 5 millioen gulden. Het werk zal 10 jaar duren, maar veel werk voor de arbeiders brengen. Het Haarlemsche gemeentebestuur werkt op buitengewoon aangename wijze samen met het Werkfonds. Haarlem is niet in staat de rente en de aflossing van die 5 millioen op te brengen, maar toch willen B. en W. het werk uitvoeren. Haarlem wil het bedrag betalen dat zij kan, maar het overige zal ergens anders vandaan moeten komen. De molen „de Adriaan" was iets moois. B. en W. meenen dat de zaak van den herbouw het best gediend kan worden door daarin de Hollandsche Molen en de vereeniging „Haer- lem" te betrekken. Wil de molen bruikbaar worden, dan zal de herbouw f 56.000 kosten. Een bedrag van f 25.000 a f 30.000 is evenwel economisch verantwoord. Maar er is een gaping tusschen beide bedragen. Particulieren willen trach ten f 10.000 bijeen te brengen. Haarlem zal dan overwegen wat de gemeente kan doen. De herbouw zal evenwel niet kunnen plaats hebben door jeugdige arbeiders. Het werk moet geschieden door volslagen arbeiders. Spreker protesteerde tegen de uitlating van den heer Castricum dat ambtenaren nog al eens de lijn trekken. Het college van B. en W. heeft groote waardeering voor de groote toe wijding waarmede de ambtenaren en werk lieden "zich wijden aan de belangen der ge meente (applaus). Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrij dagmiddag. •j® Een Europeesche vermaardheid, de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, n - Voor Nederland: (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Handelsvereeniging. Krachtige opwekking tot aanéénsluiting. De Vereeniging krijgt een eigen gebouw. De Haarlemsche Handelsvereeniging hield Donderdagavond haar jaarvergadering in de bovenzalen van „De Kroon", onder leiding van haar voorzitter, den heer B. W. Lasschuit. De voorzitter herinnerde in zijn openings woord aan de geboorte van Prinses Beatrix, die waarlijk de gelukaanbrengen.de moge zijn voor het Koninklijk Huis en ons vaderland. De verwachtingen gekoesterd ten opzichte van de devaluatie van den gulden zijn slechts ge deeltelijk in vervulling gegaan. Nog steeds leeft de middenstand onder druk, maar de middenstander verdedigt zijn positie met groote taaiheid. De breuk in de Middenstands Centrale stemt tot groote droefheid, maar de Haarl. Handels vereeniging heeft alles gedaan om die breuk te voorkomen. De groote middenstands demonstratie van April mag als geslaagd be schouwd worden, al stelden de financieele uit komsten teleur. Nog te weinigen volgen de zoo nuttige cursussen van de Haarl. Handels- vereen. De middenstander bedenke dat hèm thans veel hooger eischen worden gesteld dan aan zijn collega's uit vroegere perioden. De verkiezingen voor de Kamer van Koophandel gaven veel werk: vooral den heer A. van Eyk en mej. De Zwaan komt een woord van lof toe voor den door hen gespresteerden arbeid. De voorzitter deelde nog mede dat thans 14 vakcentrales bij de H.H. zijn aangesloten en er zullen er zeker nog meer volgen. Jaarverslag. De secretaris, de heer H. C. Sprenger, bracht hierna een uitvoerig jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend. Herinnerd wordt aan de actie in verband met de tot stand gekomen Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. De openbare vergadering op 14 October 1937 in Café-Rest. Brinkmann trok een stampvolle zaal. Het bestuur was zich van zijn taak in deze belangrijke aan gelegenheid bewust en richtte een cursus Al- gemeene Handelskennis op, welke zijn lessen aanving op 15 November 1-937. Het schoolbestuur bestaat uit de heeren B. W. Lasschuit, A. G. Spaargaren, H. C. Spren ger en A. J. Weijburg. Leeraar voor den 3- jarigen cursus is de heer A. L. van Lohuizen. Het komt mijoverigens voor, aldus de se cretaris, dat de Haarlemsche middenstand nog altijd niet het juiste -besef heeft van de groote beteekenis van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937. De belangstelling voor dit onder werp, dat voor de toekomst van dien Midden stand van enorm belang kan zijn, is maar matig in vergelijking met kleine plaatsen, als bijv. Alkmaar, Hoofddorp, Aalsmeer en Zaandam. Hoe komt het toch dat de Haar lemsche middenstander over het algemeen zoo veel minder belang stelt in zijn eigen groote belangen dan de middenstanders in de kleinere plaatsen? Dat men toch eens tot het besef kome dat het hoog tijd wordt zich met de toekomst, ik durf zelfs zeggen met een nabije toekomst die er heel anders uit zal zien dan het heden te bemoeien. Moge deze roep verstaan worden vóór het te laat is. Het informatie- en incassobureau verstrekte in 1937 niet minder dan 2.852 informaties en inde aan kleine vorderingen 3.602.16. Thans zijn toegetreden de navolgende vak organisaties. De namen achter de vereenigin- gen geplaatst, zijn de afgevaardigden, die daar door als adviseerend lid zitting hebben in het bestuur der Haarl. Handelsvereeniging. Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland, afd. Haarlem, H. C. Vemout; Al- .emeen Nederl. Drogistenbond, afd. Haarlem, J. Spaander; Ver. van Schilderspatroons „Haarlem en omstreken", P. Barend; Prot. Haarl. Begrafenisver. „Door Eendracht Ver betering", B. de Tello; Ver. „Onderling Be lang", afd. Haarlem van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders- en Slijter; Haarl. Ver. van Kooplieden in Groen ten, Aardappelen en Fruit „Sterk door Een dracht", A. Vermeer; Haarl. Broodbakkers- patroonsver., P. C. Bruyn; Ned. Banketbak- kersver. C. H. Comegoor; Aardappelen-, Groenten- en Fruithandelarenvereen. „On derling Belang", J. W. v. Zanten; Melkslijters- ver. „Onderling Belang", J. R. Plas; Ver. van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedr. „Eendracht Maakt Macht", afd. Haarlem, A. Schraal; Ver. van Behangers-, Meubelmakers- Stoffeerders- en Beddenmakerspatroons voor Haarlem en Omstreken, A. J. Weijburg; Haar lemsche Slagerspatroonsvereeniging. Over de individueele toetreding is de secre taris minder goed te spreken. Hij doet daarom een krachtig beroep op de nog ongeorgani seerde middenstanders zich aaneen te sluiten en op de leden, om hem bij zijn actie te steunen. De heer Sprenger eindigt zijn verslag als volgt: Wij gaan een tijdperk tegemoet, waarin voor den middenstand méér dan voor welke bevolkingsgroep ook het oud-Hollandsche spreekwoord: „Let op Uw Saeck" van toepas sing is. Voor wie niet blind is voor hetgeen in het maatschappelijk gebeuren plaats grijpt, moet het duidelijk zijn, dat het meer dan tijd is voor den middenstand om den achterstand in halen, welke op het punt van de organi satorische krachtsontplooiing te constateeren valt. Hoog tijd wordt het, dat de organisaties worden versterkt; dat de stands- en vakorga nisaties tot samenwerking, d.w.z. tot aaneen sluiting komen; dat de middelen worden ver schaft. die in staat moeten stellen de voor den middenstand van belang zijnde hedendaag- sche vraagstukken te bestudeeren en maat regelen van afweer te beramen en uit te voe ren tegenover de den middenstand belagende krachten. Hoog tijd wat het dus, dat over de midden standers vaardig wordt die geestelijke kracht, die standsbesef heet. Zorgt er nu voor. dat gij er later r.rotsch op kunt zijn tot .ie versterking van den ge- organiseerden Haarlemschen Middenstand hefo uiwe te hebben bijgedragen. Onze leus zij: Met de aloude H.H.V. naar een betere toekomst van den middenstand. Uit het jaarverslag van den penningmeester den heer A. J. Weijburg, bleek, dat 1937 een nadeelig saldo opleverde, veroorzaakt door de vele acties, in dat jaar gevoerd. De begrooting voor 1938 werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de periodiek aftredenden, de heeren B. W. Lasschuit en W. F. Bremer. De electriciteitstarieven. De voorzitter deed eenige mededeelingen betreffende de actie, die de 3 middenstands bonden gaan ontplooien om te geraken tot verlaging der electriciteitstarieven in Noord- Holland, welke actie op den duur zal worden uitgebreid over het geheele land. De actie heeft reeds preventief gewerkt bij het P.E.N. dat reeds in deze provincie met eenige ver lagingen is gekomen. De actie zal zich niet be perken tot het P.E.N., maar ook worden uitge breid tot die gemeenten, welke zelf haar elec- trische energie opwekken. Spr. deed een be roep op de medewerking van de leden voor de te voeren actie. De secretaris deed enkele mededeelingen omtrent de te Amsterdam zeer waarschijn lijk op 24 Maart te houden demonstratieve vergadering van middenstanders. Spr. wekte op tot een druk bezoek aan deze vergadering, waar verschillende voor den middenstand be langrijke onderwerpen zullen worden bespro ken. Nadat de heer Leo Meyers het bestuur dank had gebracht voor den arbeid, voor de H. Han- delsvereen. in 1937 verricht, sloot de voorzit ter de vergadering. Een eigen gebouw. Zij nog vermeld, dat de voorzitter de be langrijke mededeeling deed, dat een perceel in de Wilhelminastraat zal worden aangekocht, teneinde dit in de toekomst als eigen gebouw voor de Haarlemsche Handelsvereeniging in te richten. Gezellige bijeenkomst. De vergadering werd gevolgd door een ge zellige bijeenkomst met dames, waaraan medewerkten: het Dans- en Stemmingsorkest ,The Moonlight Serenaders", onder leiding van Jan Davids en Gerard de Vos. humorist en conferencier. Het HH.V. Geluksrad wentelde verder eenige malen en er werd tot laat gedanst. ZORG VOOR M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traaé fiinr.f-lnnneerenda traag functlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatiek, Isohlas of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een diuretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. Rugpijn Nieren Pillen J (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Christelijke Vrouwenbond. De 16de Jaarvergadering. Gisteravond hield de Nederlandsche Chris telijke Vrouwenbond, af deeling Haarlem en omstreken zijn 16de jaarvergadering, welke een feestelijk karakter droeg, in de zaal „Odeon". De presidente, mevrouw C. J. Belgraver, opende de zeer druk bezochte vergadering. De presidente deelde mede, dat vijf be stuursleden zich genoodzaakt zien af te tre den. De presidente zelf ziet zich, in verband met haar benoeming tot presidente van het gewest Noord-Holland en hoofdbestuurslid, eveneens genoodzaakt haar huidige functie neer te leggen. In de eerstvolgende ledenver gadering zal de verkiezing van een nieuwe presidente en nieuwe bestuursleden aan de orde worden gesteld. Mevrouw Belgraver her dacht in haar openingswoord de geboorte van Prinses Beatrix. Het koor zong onder leiding van mevrouw Loman eenige liederen. Aangezien de secretaresse, mevrouw C. A. v. Schuylenburg buitenslands vertoefde, las me vrouw J. Scherp namens haar het jaarverslag voor, waarin een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden der vereeniging op verschil lend gebied werd gegeven. 'Aan het eind van het jaar 1937 telde de bond 344 leden. Ver scheiden leden werden herdacht, o.a. mevrouw Maarschalk. Tot slot wekte spr. ertoe op dat zich nieuwe propagandisten zouden aanmel den. Mevrouw Kalbfleisch las het financieele ver slag voor, en deelde mede dat de financieele toestand niet onbevredigend was. Tegenóver het aantal leden, dat neeft moeten bedanken, staat een 35-tal nieuw gewonnen leden. De inkomsten bedroegen dit jaar 1383— (vorig jaar 1381.—). De uitgaven waren vergeleken bij vorig jaar veel hooger en wel gestegen tot 1138—, zoodat er een batig saldo van 245 in kas is. Mej. Dijkshoorn bracht verslag uit over het werk van de Surinamezending, die met gunstige resultaten werkt. Spr. bracht namens de broedergemeente dank aan de genen die het zendingswerk steunden. De presidente las vervolgens het verslag ovei de leesportefeuille van mevrouw Wentink voor, die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. bracht mevrouw Wentink dank voor de toewijding, die zij aan het werk van de leesportefeuille besteedde. De afdeelingen Beverwijk, Hoofddorp en Hillegom hadden afgevaardigden ter verga dering gezonden, die ieder met een kort har telijk woord de gelukwenschen van hun afdee lingen ter gelegenheid van deze 16de jaarver gadering' kenmaar maakten. Van de afdeelingen IJmuiden en Lisse waren schriftelijke gelukwenschen ontvangen, die voorgelezen werden. Mevrouw Van Leyden bood namens de leden aan mevr. Kalbfleisch, mevr. Scherp en mevr. Florijn boeken aan. Zoowel voor als na de pauze kwam een tableau tot opvoering. Vooral het tableau voor de pauze was zeer geslaagd. In een samenspraak tusschen „Loutje" (Lou- rens Coster's standbeeld op de Groote Markt' en het haantje van de St. Bavo werd ons de strekking van het werk van de Ned. Ck'Uist. Vertrek schoolhoofd L. van der Zweep. Vrouwenbond duidelijk gemaakt Ma de bracht het zangkoor onder leiding vatl He vrouw Loman ook nog eenige liederen „en bewezen werd, hoezeer hij een groote plaats gehoore. lln aller hart had ingenomen, want hij ont- Afseheidsreceptie in de Dr. A. Kuyper- scliool. Het bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer" stelde belangstellenden Donder dagavond acht uur in de gelegenheid, afscheid ten nemen van den heer L. van der Zweep, hoofd der Dr. A. Kuyperschool, die benoemd is tot inspecteur van het Lager Onderwijs te Leeuwarden. Dit afscheid had plaats in de ruim? gymnastiekzaal, die feestelijk met groen en bloemen versierd was. Aanwezig waren o.a. de heeren Mr. A. Beets secretaris van de. commissie van Toezicht op het L.O.: K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het L.O.; H. van de Weijer, inspecteur van het L.O., en eenige schoolhoofden. De bijeenkomst werd geopend door den vice-voorzitter, den heer W. F. Jansen, die mededeelde dat de voorzitter, de heer G. Wol zak Hzn. door ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. En de heer J. A. Pijzei- man, hoofdcommies ten stadhuïze, had doen weten dat de heer A. G. Boes wethouder van Onderwijs, wegens ongesteldheid tot zijn leed wezen niet komen kon. De heer Jansen richtte zich vervolgens tot den heer Van der Zweep. Spreker noemde het geen onvermengd genoegen dat hij hier het woord moest voeren, omdat afscheid ge nomen moest worden van iemand, die zooveel voor de school heeft gedaan. Hij herinnerde aan het afscheid eenigen tijd geleden van de schoolhoofden Kappers en Warmelink, die wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd hun ambt hadden neer gelegd. En thans gaat de heer Van dei- Zweep na een negenjarige werkzaamheid heen. Het bestuur van deze vereeniging had negen jaar geleden niet gedacht, dat de heer van der Zweep zoo spoedig zou vertrekken Spreker roemde het onderwijs, dat het schei dende schoolhoofd aan de jeugd heeft gege ven. Hij heeft het onderwijs in nieuwe banen geleid. Het bestuur koestert veel dankbaar heid voor dezen mooien arbeid. Ook de auto riteiten toonden waardeex-ing. Dit bleek eerst uit de benoeming van den heer Van der Zweep tot schoolopziener in Den Haag. Terwijl hij zat te wachten op den datum waarop hij met dit werk zou beginnen, volgde zoowaar zijn benoeming tot inspecteur van het Lager Onderwijs te Leeuwarden, zoodat hij als het ware „wachtend promotie maakte", zooals iemand schertsend had opgemerkt. Spreker hoopte tenslotte dat de heer Van der Zweep veel voldoening van zijn werk in Leeuwarden mocht hebben en dat het onderwijs in zijn geheel daarvan de vruchten mag plukken. Hij wenschte hem Gods zegen toe. De heer Van de Weij er stelde er prijs op, bij dit afscheid tegenwoordig te zijn. „Wij nemen ongaarne afscheid van u", zei hij „Wij hadden u liever nog langer hier gezien, maar wij gunnen u uw promotie gaarne. U was een voortreffelijk schoolhoofd en een uitstekend paedagoog. Het is een mooie pro motie, die u gemaakt hebt. Eerst was u de raadsman van uw onderwijzers; thans wordt u de raadsman van vele onderwijzers en van vele schoolbesturen, die met hun -moeilijk heden tot u zullen komen. Het is dan aan u die tot oplossing te brengen. Gij zult nu ook de adviseur van de collega's worden en de trouwe hulp van den hoofd-inspecteur. Ook zult gij advies moeten geven aan ge meentebesturen, Gedeputeerde Staten er aan het ministerie van Onderwijs. Uw ad viezen, ik twijfel er niet aan, zullen deugde lijk zijn. Ik wensch u van harte geluk met uw benoeming en wensch u Gods zegen toe, want dien zult ge noodig hebben, wat u als geloovig man zult weten. Ik hoop, dat u in de Friesehe hoofdstad met uw vrouw een ge lukkig leven zult hebben". De heer Brants wilde gaarne getuigenis geven van het vele, dat spreker in tal van jaren bij den heer Van der Zweep heeft op gemerkt. Hij feliciteerde het bestuur, dat de heer Van der Zweep deze mooie onderschei ding heeft gekregen, Dat is een bewijs, dat het bestuur negen jaar geleden een goeden greep heeft gedaan, toen het hem tot school hoofd benoemde. Als iemand reeds na negen jaar tot den top van het onderwijs komt, is dat een teeken dat hij niet zoo maar de eerste de beste is. Ook spreker schetste het zware en verantwoordelijke werk, dat de heer Van der Zweep in Leeuwarden te ver richten krijgt. Hij zal ook den dagelijkschen omgang met de schooljeugd missen. Hij zal gezonde zenuwen moeten hebben, want vele ontangename kwesties zullen opgelost moe ten worden. Dat kan men alleen met een opgewekt gemoed. De wereld zal hem als in specteur anders gadeslaan, dan als school hoofd. Spreker heeft altijd een gevoel van groote waardeering jegens den heer Van der Zweep gekoesterd. Toen de heer Brants van de inspeeteursbenoeming hoorde, dacht hij bij zichzelf: „zie zoo, nu zit hij op de goede plaats!" Want nu zal hij veel tot stand kunnen brengen. Groote menschenkennis zal van hem gevraagd worden; hij moet zijn opinie gauw klaar hebben. Dat is geen klei nigheid. Ook spreker wenschte hem veel wijsheid. Gods wijsheid toe. Het is goed, dat de heer Van der Zweep psychologie gestu deerd heeft, want dat zal hem nu te pas ko men. Spreker hoopte tenslotte, dat de heer Van der Zweep veel voldoening van zijn werk mag ondervinden. Mr. A. Beets sprak namens de Commissie van Toezicht op het Lager. Onderwijs. Hij dankte hem, voor wat hij voor de commissie gedaan heeft. Veel last heeft hij als school hoofd van deze commissie niet ondervonden. Ook in de vergaderingen van de commissie heeft de heer Van der Zweep uitstekende adviezen gegeven. De heer Lancée, de voorzitter der commis sie, die niet aanwezig kon zijn, had aan spre ker verzocht ook namens hem dank te be tuigen. Namens de Commissie wenschte spre ker den heer Van der Zweep geluk met zijn benoeming en sprak den wensch uit. dat het hem in Leeuwarden in alle opzichten goed mag gaan. De heer N a u t a sprak vriendelijke woor den namens redactie en lezers van het week blad „School met den Bijbel". Verder werd nog het woord gevoerd dooi den heer K. Hemstra namens de Christ. Ger, Kerk in Haarlem Noord; den heer W. Geu- zenbroek namens de ouders der leerlingen; Ds. A. M. Boeijinga namens de Ger. Kerk in Haarlem Noord. Al deze toespraken getuigden van de groote waardeering voor het werk van den heer Van der Zweep. De heer Van der Zweep dankte alle sprekers voor de hem gebrachte hulde en goede wenschen In het bijzonder richtte hij zich tot de hee ren Brants en Van de Weijer en tot het be stuur der vereeniging voor de ondervonden medewerking. Na afloop vereenigden zich het bestuur en onderwijzend personeel met de familie Van der Zweep in een intiem samenzijn, waar aan het scheidende schoolhoofd in tastbaren vorm (Adv. Ingez. Med.) ving geschenken van bestuur, schoolhoofden en onderwijzend personeel. I Afscheid van de oud leerlingen. Woensdagavond werd de heer Van der Zweep gehuldigd door zijn oud-leerlingen. Namens een hunner werd hem onder harte lijke bewoordingen een geschenk overhan digd. Men bleef eenigen tijd gezellig bijeen onder zang, muziek en voordracht. Aan het slot van den avond werd een foto gemaakt om den scheidenden hoofdonderwijzer als aandenken aan dit afscheid mede te geven. Afscheid van de leerlingen. Donderdagmiddag nam de heer Van der Zweep afscheid van de leerlingen zijner school. De ruim 350 kinderen wachtten hem in de gymnastiekzaal. Hij werd toegesproken door den eersten onderwijzer, den heer M. Hoek, waarna de kinderen in eenige liederen hun gevoelens vertolkten. Namens het onder wijzend personeel der school en de leerlingen werd den heer Van der Zweep bij monde van den leerling Jan Tak een bureaustoel aan geboden, welk huldeblijk met eenige harte lijke woorden door het scheidende hoofd werd aanvaard. Namens het schoolbestuur sprak de heer W. F. Jansen, vice-voorzitter, zoowel de leer lingen als den heer Van der Zweep toe; hij wees onderwijzers en leerlingen op de zeer bijzondere persoonlijkheid, die men in den heer Van der Zweep zal verliezen. Deze laatste schoolmiddag werd verder ge vuld met aardige reidansen, zang en voor dracht door de kinderen, die intusschen wer den getracteerd. Met eenige gevoelvolle woorden dankte de heer Van der Zweep zijn leex-lingen voor hun toewijding en ook voor hun groote liefde, op dezen middag betoond; hij wilde hun nog één les medegeven: „jongens en meisjes, wilt ge vooruitkomen, weest dan getrouw en werkzaam". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHF RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938. Progr, I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 10.05 Radio P.T.T. 10.35 Parijs Radio. 11.05 Londen Regional. 1.05 Ned. Brussel. 1.35 Keu len. 2.20 Ned. Brussel. 3.20 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 5.50 Radio P.T.T. 6.20 Londen Regio nal. 7.05 Keulen. 9.20 Diversen. 10.30 Keulen. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 4.20 Fransch Brussel. 5.35 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Verzoek programma. 8.0012.00 Diversen. BAZAR THEOSOFIA-STICHTING. In het gebouw van de Theosofia-Stichting, Nassauplein 8, zal Zaterdag en Zondag a.s. des middags en des avonds een bazar gehou den worden. De gezellige groote zaal levert n fleurig gezicht op 'door de keurig geëtaleerde stands en aardige attracties. In twee kleinere zaaltjes zijn een theeschenkerij en een boe kenstand ondergebracht, waar alle op het oogenblik door de eigen boekhandel der Theo sofische Vereeniging uitgegeven werken ge- etaleerd zijn. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - Tel. 17266 BETROUWBARE AUTO'S 9 v- zelfrijders (zonder chauffeur) 0 per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek, (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK Poging tot doodslag. Op 2 December behandelde de Rechtbank de zaak tegen een jongeman uit Zeeuwsch- Vlaanderen die liefde koesterde voor een vrouw in Zaandam en haar ondanks dat zij getrouwd was, lastig viel en met een revolver bedreigde. Indertijd had verd. reeds een aan slag op de vrouw gepleegd en op 2 Dec. moest hij zich weer voor dit feit verantwoorden. De behandeling van de zaak is toen uitge steld op verzoek van den verdediger mr. B. W. Stomps en in dien tijd is onderzocht of verd. soms in de landbouwkolonie zou kunnen wer ken om hem te dwingen een bestaan te vin den buiten het arrondissement Haarlem, zoo dat Zaandam voortaan van hem bevrijd zou zijn. Gistermiddag werd deze zaak voortgezet en uit de ingewonnen rapporten bleek dat de verd. niet had meegewerkt aan de kans die de Rechtbank hem had gegeven. Op het voorstel om in een landbouwkolonie te werken had hij slechts geantwoord: Het Is in ieder geval be ter dan de gevangenis. De Officier wees er in zijn requisitoir op dat het ingenomen rapport geen nieuw licht on deze zaak werpt en eischte thans 10 maanden evangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. B. W. Stomps betreurde het dat verd. een dergelijke houding aange nomen had. Komt de man echter na zijn ge vangenisstraf weer vrij dan bestaat de moge lijkheid dat hij wederom naar Zaandam gaat waardoor er misschien noodlottige dingen zouden gebeuren. Als verd. echter wordt overgeplaatst naar 'n andere provincie om daar te werken dan is de kans groot dat hij deze vrouw vergeet. Spreker verzoekt daarom toch e«a gedeal telijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 10 Maart.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11