Jttagyi*Aroma Verschillende wenschen ten aanzien van ïndië. Spoorwegen werkten zeer snel. Televisie-uitzendingen binnenkort te wachten. „Internationaal". V R IJ D A G 25 FEBRUARI 1938 H A"A"R E E M'S DAGEEAD 3 TWEEDE KAMER. Nederlandsch kapitaal moet helpen volkskracht te verhoogen. DEN HAAG Donderdag De heer v. Poll (R.K.)die er op wees, dat het thans op den spits gedreven nationali teitsgevoel overal in de wereld bezig is de vol ken ten verderve te voeren, blëek de vele nationaliteiten in ons Indië nog niet rijp te achten voor zijn staatsvorming. Zelfs niet het hoog ontwikkelde Javaansche volk, wat trou wens de besten daarvan zelf inzien. De Indi sche volken moeten tot autonomie worden opgevoed. Intusschen zal er van staatkundige zelfstandigheid waarvoor de petitie-Soe- tardjo gepleit had geen sprake kunnen zijn zoolang er nog geen financieel© zelfstandig heid is: voor een „Dominion-status" (wat ook onvereenigbaar ware met de huidige Grond wet) is Indië nog niet rijp. Onder invloed van den internationalen toestand (Japan!) is de wensch naar gecombineerde Nederlandsch- Indische conferenties naar voren gekomen; het ware verstandig thans de gelegenheid aan te grijpen tot het in 't leven roepen van een instituut ter versterking van een dergelijk contact. Spr. wees er op, hoe vrees voor Japan de in- heemsche nationalisten er toe gebracht heeft te breken met de propaganda voor „Indië los van Nederland" en hoe heden ten dage de weermacht steun krijgt van groepen, wier verleden in dit opzicht gansch anders was! Hoewel er een krachtige economische ople ving in Indië merkbaar was geweest, waren er verschillende zorgwekkende verschijnselen, Tengevolge van de wereldcrisis waaraan men tevergeefs een einde trachtte te maken, valt er een dalende lijn in de volkshuishouding waar te nemen. Krachtig ingrijpen in den onbeperkten concurrentiestrijd door de Re geering en een zich interesseeren van 't Ne- derlandsche kapitaal (natuurlijk onder over- heidsleiding en verleening van rentegaran ties) is geboden, mede ter verhooging van de volkskracht. Zoodoende zal opvoering van Indië's welvaart mogelijk wezen. Mr. Rast van Tonningen (nat. soc.) waarschuwde tegen de gevaren van commu nistische bedrijvigheid, tegen Moskou enz. kwam op voor de rechten van de Indo-Euro peanen op eigen grond, bepleitte Europeesche emigratie naar Nieuw-Guinea. Op kolonisatie gebied moet men volgens dezen spreker ter schole gaan bij de Italianen. Aan het beleid van 3 Gouverneurs-generaal viel z.i. te wijten een toeneming van de Indi sche schuld met 1100 millioen, terwijl de deflatye-politiek de bevolking in ellende heeft gedompeld. Met een lofzang aan het adres van Jhr. de Jong, den voorganger van den huidigen G. G. en met de opmerking, dat de vruchten van den arbeid van het Indische volk in de zakken van het internationale kapitaal terecht komen eindigde spr. z'n be toog, waarin hij o.m. nog eens gewag had gemaakt van een z.i. afkeurenswaardig over leg dat er met betrekking tot onze positie in Indië met Engeland zou hebben plaats gehad. Terwijl de heer v. Poll tegen overdrijving, wat in acht te nemen „huismoederlijke zui nigheid", had gepleit, bleek de heer Wage- Treinverkeer te Amsterdam gistermiddag weer normaal. Tot laat in den middag, hebben gisteren de mannen van de spoor 011- onderbrolcen doorgewerkt, om de scha de aan het rijdend materieel en de spoorlijnen op het emplacement Wa tergraafsmeer te herstellen. Om twee uur was men zoo goed als klaar met het verwijderen van de verongelukte toagons, aanzienlijk eer der dus dan men in de ochtenduren had verondersteld. Om tien minuten over twee was de laatste wagon, een goederenwagen, weer op de rails gezet en inmiddels was men begonnen met het leggen van den wissel, die in de plaats van de vernielde stukken rails zou komen. Om half drie was ook het afgaande spoor geheel hersteld, er waren vier nieuwe stuk ken rails ingelegd zoodat de eerste treinen weer konden passeeren, naar men ons ver zekerde met volle snelheid. De eerste was de trein naar Twente, die op den vastgestelden tijd. 14.11 uur van het centraal station was vertrokken. Bij den laatsten seinpaal voor de plaats van het ongeluk werd een oogenbük gestopt waarna de baan vrij werd gegeven. Onder gejuich van het arbeidende personeel, en niet minder van de reizigers reed de trein over de vernieuwde baan. Het werk, dat de Nederlandsche spoorwegen hier hebben verricht, getuigt, gezien den enormen spoed, die erbij betracht is., van een groot doorzettingsvermogen. De service,-'vuoi het publiek bleek hier op hoogen prijs gesteld te worden. Tegen 4 uur was het verkeer in beide rich tingen hersteld, zoodat de forensen, die Am sterdam Donderdagmorgen langs een omweg moesten bereiken, weer langs de gewone route huiswaarts konden keeren. 'naar ta.r.) het gewescht te achten daarvoor wel op te komen. De Indische militaire specialiteit der R.K. fractie, gep. generaal-majoor Ba j etto bleek niet veel vertrouwen meer te hebben in buiten- landschen bijstand ter verdediging van Indië's zelfstandigheid. Daarom moeten we volgens hem meer op eigen militaire kracht kunnen bouwen en hiertoe verdiende vooral verster- sterking van het luchtwapen aanbeveling. Voorts bepleitte deze afgevaardigde een rus tige ontwikkeling der staatkundige betrek kingen tusschen Nederland en Indië, met wat meer armslag in de regeling van specifiek eigen aangelegenheden. Hierna gaf de heer Meyer ink (a. i\), wederom een afgevaar digde, die dank zij verblijf en werkkring in den Oost, als deskundige kan gelden, te ken nen, dat stimuleering vah de Rijkseenheids gedachte en van economische samenwerking aanbeveling verdient, en dat nieuwe oriëntatie van Nederlandsche zijde gewenscht is. Maar van staatkundige nieuwigheden a la Soetardjo wilde spr. niets weten. Op zijn verlanglijstje stond verder nog een „ambtenarenverbod" voor N. S. B.-ers. Tot besluit van heden prees de heer Rutgers v. Rozenb ur g (c. h.) den tegenwoordigen G. G., om voorts met den heer Wagenaar een lans voor huismoederlijk zuinig beleid te breken en om tenslotte aan te dringen op" naleving van de bestaande voor schriften i. z. Zondagsrust. Ook deze spreker, die zuinig beheer van de overheidsdiensten wenschelijk had genoemd, bleek niets te voe- 1 len voor de staatkundige wenschen, neerge legd in de petitie-Soetardio. E. v. R. Marken sluit de cafés op Zondag. Ernstige schade voor vreemdelingenverkeer gevreesd. De Markensche gemeenteraad heeft een po litieverordening vastgesteld, waarbij soms felle discussies zijn gehouden. Een heftig debat ontketende de bepaling, om alle vergunning- en verlofzaken te sluiten van Zaterdags 10 uur n.m. ('s zomers) of 6 uur n.m. (*s winters) tot Maandag 7 uur v.m. Verder betrof de sluiting ook de dagen van Kerstmis en jaarwisseling. De heer G. de Jong (S. D. A. P.) maakte de opmerking, dat de veldwachter hem de ont- werp-verordening ter kennisneming had over handigd met de woorden: „We hebben een nieuwe politie-verordening gemaakt." Wie zijn die „we"? Heeft de veldwachter dan ook al wetgevende bevoegdheid? Wat het ontwerp zelf betreft, het vreemde lingenverkeer zal er groote schade van onder vinden. Daarop wees ook het request van de directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij. De houders van enkele be drijven hier zouden daardoor broodeloos ge maakt worden. De heer P. Schipper (a.-r.) juicht het ver bod toe uit prmcipieele overwegingen van Zondagsheiliging. De bevolking heeft op Zon dag liever rust. Voor het algemeen belang moet het persoonlijk belang wijken. Is de ver ordening er eenmaal, dan zal men zich daar bij, evenals bij de winkelsluitingswet, vanzelf wel aanpassen. Maar dan moet de raad ook consequent zijn en niet op Zondag het z.g. koppengeld als belasting innen. Na breedvoerige bespreking wordt deze be paling aangenomen met 4 stemmen voor (1 c.-h., 2 a.-r., 1 wild), 2 tegen cl c.-h. en 1 S. D. A. P.) en 1 blanco (c.-h.). Voorts was er nog de bepaling, waarbij aan de politie macht wordt verleend om, met in achtneming van enkele bepalingen, bij het opsporen van overtredingen ook in de privé- vertrekken der burgers binnen te dringen. Het artikel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Een verbod om kinderen te laten fotogra- feeren, met het kennelijk doel daarvoor be- loond te worden, werd afgestemd. Omroeporganisaties werken samen. THANS VOORDELIGERNIEUWE NAVULPRIJZEN FLACON O 1 2 3 (J) CENT IN KWALITEIT ONVERANDERD! Laat Uw ledig Maggi lleije opnieuw bij Uw winkelier vullen (Adv. Ingez. Med.) Staatkundig Gereformeerde Partij Jaarvergadering te Utrecht. Zes maanden tegen ontaarde stiefmoeder geëischt. Kind zeer ernstig mishandeld. Op 16 September van het vorige jaar had zich voor de Rotterdamsche rechtbank te ver antwoorden de 36-jarige R. G. huisvrouw van T. D„ voor het feit. dat zij haar veertienjarig stiefdochtertje Pietje D. op zoodanige wijze had mishandeld, dat het kind in een der Rotterdamsche ziekenhuizen moest worden op genomen. De Officier van Justitie eischte een gevan genisstraf voor den tijd van zes maanden. Een psycbiator had verdachte onderzocht en was tot de conclusie gekomen dat zij in zeer kleine mate ontoerekeningsvatbaar was. Hij achtte haar volkomen verantwoordelijk voor haar daad. Op de Woensdag te Utrecht gehouden jaar vergadering van de Staatkundig Gereformeer de Partij heeft ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een rede uitgesproken, getiteld: „Van goedertierenheid en recht". Aan deze rede is het volgende ontleend: Met gemengde gevoelens van blijdschap en bezorgdheid begroet ik u op dezen jaardag. Blijdschap was ook in den kring der Vorste lijke Familie, maar de geboorte der jonge Prinses heeft ook beteekenis voor geheel ons volk. Die beteekenis wenschen wij te waar- deeren, niet minder dan iemand anders. Nog een ander feit deed ons met blijdschap komen tot deze jaarvergadering. Dit jaar brengt den twintigsten geboortedag der Staat kundig Gereformeerde Partij. In die twintig jaren is de partij gewassen. Zelfs sinds 1925 verdubbelde het aantal kies- vereenigingen. Het maandblad ,,De Banier", sedert 5 Mei 1921 uitgegeven, veranderde De cember 1922 in een veertiendaagsch, in 1923 in een week- en in 1929 in een dagblad. Redenen hebben wij alzoo om met blijd schap saam te zijn en de groote goedertieren heden over ons te erkennen. Toch is er ander zijds ook reden om met bezorgdheid vervuld te zijn. Onze tijden zijn zeer zorgelijk. Te midden van de van top tot teen gewapende landen kan Nederland niet achterblijven. Sinds jaren heeft de regeering de noodige zorg aan leger en vloot geweigerd te besteden. Thans moet de achterstand ingehaald worden. En dat in zulk een drukkenden tijd als wij nu beleven. De schuld des lands is tot een ontzaglijke hoogte gestegen. In plaats dat de overheid tot ingrijpende maatregelen besloot, die door den nood vereischt werden, bleef men op al te duren voet voortleven, tegen welk beleid wij ons hebben moeten verzetten. De belastingen en de vele lasten ons volk opgelegd, druk ken op de verarmde bevolking met centenaars- last. Van verlaging is echter geen sprake. En dat kan ook niet, zoolang de regeering niet tot ernstiger bezuinigingen overgaat, doch haar overheidstaak steeds zoekt uit te breiden en haar sociaal-politieke bemoeiingen voortzet. De crisismaatregelen verorberen onnoemelijke sommen. Met beslistheid wordt door de regee ring afgewezen wie aan de groote bevoorrech ting van Rome, dat millioenen en nog eens millioenen uit de publieke kassen trekt, een einde wil maken. De verderfelijke partij-poli- Uek. waarbij de beginselen, behalve die van Rome, verwaarloosd worden, zorgt er wel voor, dat elk van de subsidies zijn deel krijgt. Dien tengevolge komt er van de hoognoodige, dooi den toestand des lands geëischte bezuiniging niets terecht. Onder deze regeeringen wint Rome van jaar tot jaar. Ons Calvinistenland wordt verrader lijk aan Rome overgeleverd. In de wetgeving van ons land dringt het Roomsche beginsel steeds meer door. No» meer knalbominen te Bolnes gevonden. Projectielen van Engelsche schepen afkomstig In verband met de ontploffing welke op 21 Februari j.l. te Bolnes heeft plaats gehad, zijn, na een ingesteld onderzoek, Donderdagmiddag op de scheepsslooperij der firma G. B. Pas en Zonen te Bolnes nog een veertigtal projectie len gevonden en door de gemeentepolitie van Ridderkerk in beslag genomen. Onderzoek der projectielen heeft uitgewezen, dat zij afkomstig zijn van Engelsche schepen. Zij hadden dienst moeten doen als knalbom inen, wanneer het schip in nood zou komen te verkeeren. Men acht het uiterst onverant woordelijk, dat men deze bommen zoo maar over boord heeft durven gooien. De firma Pas was door de krantenberichten opmerkzaam gemaakt op de gevaarlijke projectielen, welke al sinds jaren op een zolder lagen. PERSONALIA. De heer H. M. A. van Kuipers, ambtenaar bij de Inspetcie der Directe belastingen, is van Hoofddorp overgeplaatst naar Arnhem. Een Carel Fabritius aan liet Mauritsliuis geschonken. Mevrouw de wed. S. LarsenMenzel te Wassenaar heeft, ter nagedachtenis van haar echtgenoot, den heer Hans L. Larsen, aan het Mauritshuis ge schonken een der zeldzame werken van Rembrandt's leerling Carel Fa britius (16221654). den leermeester van den Delftschen Vermeer. Het is een studie in olieverf op paneel, voor stellend een ouden man met een mut? op. Het geheel is in fijne bruinen er U'ijzen vlot gedaan en raak gezien Het is op paneel geschilderd, 26 c.M. hoog en 22 c.M. breed. Mr. W. H. M. Werker overleden. Te Amsterdam is overleden op 66-jarigen leeftijd de heer mr. W. H. M. Werker, lid van den radio- raad en van het be stuur der rijksver zekeringsbank. Willem Hendrik Martinus Werker werd op 6 October 1871 te Utrecht ge boren. Hij studeerde in de rechten aan de universiteit in zijn geboortestad, waar hij in 1897 cum laude promo veerde. Van 1897 tot 1899 was hij advo caat en procureur te Utrecht. Daarna Mr. W. H. M. Werker (Vrijzinnig Dem. Bond) wera bij toe iyu3 adjunct-secretaris van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten te 's Gravenhage. Van 1903 tot 1914 was hij griffier van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. Gedu rende de periode van 1908 tot 1919 was hij lid van den gemeenteraad van Utrecht, in welken tijd hij tweemaal de functie van wethouder aannam. Van 1914 tot 1919 was hij tevens lid van de provinciale staten van Utrecht. In 1919 werd hij benoemd tot voorzitter van den raad van arbeid te Amsterdam, welke functie hij tot 1921 waarnam. In 1921 werd hij lid van den verzekeringsraad, tot 1934. Van 1927 tot 1934 was hij tevens lid van de pro vinciale staten van Zuid-Holland. In 1930 werd hij benoemd tot lid van den ra- dioraad en van de omroepcon trolecommissie. In de jaren 1929 en 1930 was hij voorzitter van de regeeringscommissie van advies voor de in voering der ziekteverzekering. Ook in het politieke leven nam de overle dene een belangrijke plaats in. Van 1920 tot 1925 was hij secretaris en daarna tot 192P voorzitter van het hoofdbestuur van den vrij zinnig democratischen bond. Van 1930 tot 1934 was hij voorzitter van het college van medisch tuchtrecht en oplossing van geschillen te 's Gravenhage. In 1934 werd hij benoemd tot lid van het bestuur van de rijksverzekeringsbank, welke functie hij tot zijn overlijden heeft waarge nomen. De crematie van het stoffelijk overschot zal Zaterdag a.s. op Westerveld plaats hebben. Zij zorgen voor programma's en financiën. De televisie-commissie wélke in Mei 1937 het eerste deel van haar verslag heeft uitgebracht over den stand van het televisie-vraagstuk en waarin zij voorstelde experimenteele televisie uitzendingen voor te bereiden, heeft thans een regeling voorgesteld voor de verzorging van dergelijke uitzendin gen. Het overleg, hieromtrent gepleegd met de instanties, welke hier te lande op het gebied van den radio-omroep een taak- vervullen, heeft tot volledige overeenstemming ge leid, terwijl de met de verzorging te belasten organisaties zich bereid hebben verklaard in de financiering van het experiment geheel zelf standig te voorzien. Deze regeling, waar- nede de minister van jinnenlandsche zaken ach heeft kunnen ver- lenigen, luidt als volgt: Rekening houdende net de opdracht, welke ran haar werd ver trekt en met inacht neming van hetgeen 2ij met de experimen tele televisie-uitzen dingen beoogt, is de lelevisie-commissie van Dordeel, dat een expe rimenteele televisie J. Tcrpatro Voorz. Televisie commissie. dienst als volgt zou kunnen worden opge richt. 1. De technische verzorging van de experi menteele televisie-uitzendingen geschiedt door de Nederlandsche omroep-zender-maatschap- pij „Nozema" N.V. 2. De programma-verzorging gedurende de experimenteele periode geschiedt door de Ne derlandsche radio-omroepvereenigingen. 3. Ter zake van de ontvangst wordt er naar 4gestreefd: Eenerzijds deze te doen plaats vinden openbare gelegenheden, waar publiek komt, dat geacht kan worden in beeldomroep belanj te stellen. Anderzijds huisontvangst op zoo ruim moge lijke schaal mogelijk te maken. 4. Ter voorbereiding en voor de algemeene leiding van de practische uitvoering der expe rimenteele televisie en tevens om gedurende de experimenteele periode een nauw contact tusschen de televisie-commissie en de bij het experiment betrokken organisaties mogelijk te maken, wordt een contact-orgaan gevormd, waarin zitting hebben onder presidium van den voorzitter der televisie-commissie: a. Eén of meer vertegenwoordigers, aangewe zen door de Nederlandsche omroep-zender- maatschappij „Nozema" N.V. b. Eén of meer vertegenwoordigers, aange wezen door de Ned. r'adio-omroepvereénigin- gen, niet vallende onder a. c. Eén of meer vertegenwoordigers, aange- De verhouding Nederland—Indië. En de invloed van de versnelling van den luchtdienst daarop. In opdracht van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Kolo niën N.V. is ter gelegenheid van het feit dat in 1937 een driemaal wekelijksche dienst tus schen Nederland en Indië werd ingevoerd, door den heer K. W. L. Bezemer een boekwerk samengesteld, dat o.a, een overzicht geeft van de ontwikkeling van deze luchtlijn. Het be langrijkste deel van het boek acht de samen steller echter het hoofdstuk, waarin de vraag behandeld wordt: Welke invloed zal de ver snelling van de verbinding tusschen Neder land en Indië op de verhouding tusschen deze beide deelen van het rijk hebben?" H. L. La Lau, gep. Lt. Generaal K. N. I. L.. schrijft in een aan deze vraag gewijd artikel: „Vele personen van gezag in Indië blijven de gevolgen van de snelle luchtverbinding Ne derlandIndië met een zeker wantrouwen gadeslaan. Zij vreezen, dat steeds meer „hee ren met een koffertje met instructies" uit het vliegtuig zullen stappen en dat steeds meer adviseurs uit Indië zullen worden opgeroepen voor rechtstreeksche besprekingen in het Moederland. Anderen zullen in het nauwere contact een voorbeeld blijven zien. Deze be roepen zich daarbij o.m. gaarne op de reis per vliegtuig van den directeur van het De partement van economische zaken mr. G. H. C. Hart. De schrijver gaat uitvoeriger in op den invloed van de versnelling der luchtroute op de bestuursleiding. Schrijver behandelt ook de verhouding van de in Nederland vestigde directies van ondernemingen in In dië tegenover hun vertegenwoordigers in Ned. Indië. „Ontegenzeggelijk" aldus schrijver, hebben snellere verbindingen de tendenz te knab belen aan de zelfstandigheid van de onder geschikten. Het vergemakkelijken van het 'elegrafisch verkeer en voor al ook de radio telefonie hebben 111 die richting gewerkt, zoo dat men wel eens wellicht schertsend want zoo erg was het gewoonlijk niet hoorde dat de vertegenwoordigers in Indië zich gingen beschouwen als „zetbazen". En nu zal bin nenkort de toestand intreden dat men in twee en een halven dag in Indië kan zijn. Zeker zal daardoor de graad van zelfstandig heid van het personeel in Indië in zeker op zicht worden verminderd, maar men ver- gete dit vooral niet zulks komt de homoge niteit der algemeene leiding ten goede Schrijver behandelt voorts nog het belang-- rijke personeelsvraagstuk en eenige andere I srêén thee zetten. wezen door de televisiecommissie, niet vallen de onder a of b. 5. Aan den voorzitter van het contact-orgaan wordt de bevoegdheid gegeven andere perso nen en/of vertegenwoordigers van andere or ganisaties en instanties uit te noodigen het contact-orgaan van voorlichting te dienen en aan de beraadslagingen van één of meer der vergaderingen tijdelijk deel te nemen, indien en voorzoover zulks bij de werkzaamheden van dit orgaan naar zijn meening, noodzake lijk mocht blijken. Martin, hoofd van den Dienst Amsterdam^ Batavia en dokter K. M. Slotboom. Talrijke illustraties verluchten den tekst. Jongetje in de vlammen omgekomen. Moeder kon hem niet redden. Bij een feilen brand in het pand Veenstraat 24 te Enschedé is Donder dagmiddag een driejarig jongetje om het leven gekomen. Omstreeks vier uur is de brand ontstaan in de bovenverdieping van het perceel, dat be woond wordt door de families Mekes, Huckrie- der en Nijenhuis en de modiste Schulenberg. Het vuur breidde zich snel uit en in een mini mum van tijd stond de geheele verdieping in lichter laaie. Op de bovenverdieping bevonden zich twee kinderen van het echtpaar Mekes. De moeder snelde onmiddellijk naar deze étage om de kleintjes in veiligheid te brengen. Zij slaagde er in haar kindje van drie maan den, dat in een wieg lag, te redden. Het andere kind, een jongetje van drie jaar, liep in zijn angst, juist toen de moeder hem op slechts enkele pas sen na was genaderd, pardoes in de vlammen, waaruit het lijkje 11a eeni- gen tijd geheel verkoold te voorschijn werd gehaald. De bovenverdieping is totaal uitgebrand, terwijl de benedenetage veel waterschade heeft gekregen. Bij de reddingspogingen heeft de moeder nog ernstige wonden aan de handen opgeloo- pen. mnten, die door de versnellingen van den uchtdienst geraakt worden. Generaal b. d. C. J. Snijders schreef een na woord. In de inleiding merkt de directeur der K. L. M„ de heer A. Plesman, op: Het Ls niet uitgesloten dat de werkelijkheid e r eenigs- zins anders zal uitzien dan door de samen stellers van dit geschrift is aangegeven. Ook is het mogelijk dat dit werk critiek zal uit lokken. Dit laatste zou- zelfs zeer wenschelijk zijn omdat, naarmate meer peisonen van ver schillende geaardheid en met onderling uit- eenloopende belangen, hun beschouwingen over één onderwerp geven, de kans grooter is dat de fouten van den een door den ander zullen worden opgevangen en een gemiddel de van de uiteenloopende opvattingen dicht bij de waarheid zal komen te liggen Het boek dal bij de fa. Andriës Blitz te Am sterdam uitgegeven werd bevat voorts bijdra gen van Dr. M. G. de Boer, historicus, Hans Gisteren zat ik in een wat men noemt inter nationalen trein. Wij ijlen van één punt in de wereld naar een ander punt. En wanneer je dat met z'n paar honderden doet in een lange rij smalle vertrekjes, dan zit daar al tijd iets aardigs en iets eigenaardigs in. Er zijn veel landgenooten in die kamertjes. Zij ijlen naar Nice en Monte Carlo en Menton. Zijn verheugd over het vooruitzicht. En een beetje anders dan anders door het uit-hun- gewone-doen-zijn. Aardige menschen, maar toch iets een beetje eigenaardig. Eén meneer is gepensionneerd. Werkzaam geweest bij het onderwijs. Dertig jaar. Twce- en-dertig-honderd-pop pensioen. Dat wist ik al in Roosendaal. Maar óók z'n eigen huis (vertelde hij vóór Antwerpen). En kinderen die 't gelukkig allemaal goed maken (Brus sel). „Ik profiteer van het leven zoolang ik geen angina-pectoris heb" vertelde hij aan de heele coupé (St. Quentin). En de heele coupé benijdde hem en gaf hem gelijk. Met Menton in het vooruitzicht geef je graag iedereen ge lijk. Een ander heer, die niet kon stil zitten en kilometerslange wandelingen in de gang maakte, gaf college over huwelijksmoraal en levensethiek. Hij is ongehuwd. En al zegt-ie het zelf, een man van hoog ethisch en moreel verantwoordelijkheidsbesef. Hij heeft (al zegt hij het zelf) het leven altijd ernstig genomen. Wij bewonderen hem. Juichen hem, zij het in rustige woorden, met groote nadrukkelijk heid toe. Wanneer je Cap Ferrat in vooruit zicht hebt: blauwe zee, blauwe hemel, mimo- dan juich je je medemensch graag toe. Wij weten vrijwel alles van elkaar. Wij zijn in tien uur een vast-aaneengesloten gezelschap geworden. Het gepensionneerde onderwijs tu toyeert de ethiek al en de mevrouw in den hoek heeft een onuitputtelijken voorraad zuur tjes; die zij ronddeelt. Gek, menschen die per jaar gemiddeld twee a zes zuurtjes eten, verorberen in tien uur treinen ponden zuurtjes. En er is één meneerNee maar, een meneer met een blauw alpino-mutsje op een rood rond hoofd. Hij is in den handel. Ik heb nog niet ontdekt in welken handel. Ik hel over tot de papierwarenbranche. Maar het kunnen even goed Noorsche sardines zijn. Dat komt nog wel. E11 die meneer zit al maar te mijn vriend de zeeman zou zeggen: „te don derjagen", maar dat kan ik hi e r niet toe gevenZegge ik dus: die meneer zit al maar te manipuleeren met een theepot, een soort draagbaar electrisch kofferfornuis en linnen zakjes-met-thee. Hij zet al-maar z'n eigen thee. Op zijn knieën. Gaat waterhalen. Komt terug. Gaatmanipuleeren met de zakjes en vertelt hij is nu ongeveer aan zijn honderdtwintigste College dat je-eigen- thee-zetten zoo intens gemakkelijk is, al is het moeilijk en al kunnen de meeste menschen Je krijgt nergens in het buitenland goed- gezette thee", zegt hij, „en daarom zet ik m'n eigen thee En hij kijkt triomfantelijk. En hij wil dat wij hem bewonderen om zijn boeiende inzichten èn om zijn thee zetten. Hij wil ons zijn thee opdringen. En ik heb hem gezegd, dat ik niet tegen thee kan. Dat ik er hoofdpijn van krijg. Hij zegt: „als de thee maar goed gezet is Sinds de ontmoeting met dezen heer kan ik werkelijk niet meer tegen thee. Enfin Zoo reizen wij door de wereld. Zonder angina pectoris Met pensioen. Met thee. Met zuurtjes...... Mr. E. ELIAS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5