THIJS IJS EN KWEK-KWAK Oostenrijk, een onafhankelijke staat. VRIJDAG 25 FEB RU ART 1938 H A" A R E E M'S D A G B E A D Schuschnigg's groote rede. want ik ken den aard van dit land en ik weet dat dit land nooit een oorlog zou ondernemen, tenzij het van meening was, dat deze oorlog zoowel rechtvaardig als onvermijdelijk is. Echter, aldus vervolgde Lord Halifax, ik en ieder ander verafschuwen den oorlog, gelijk ieder mensch met geheugen, of verbeelding, of natuurlijke aanhankelijkheid of zelfs met gewoon gezond verstand den oorlog moet ver afschuwen wegens de ontzetting, die hij met zich meesleept en de verwoesting van men- schenlevens en beschaving. Ik geloof, dat de tijd aan den kant van den vrede staat, mits de tijd goed gebuikt wordt. Handelsverdrag met Ierland komt spoedig af. Donderdag zijn de Britsch-Iersche handels besprekingen voortgezet en een handelsver drag kan naar de meening van Britsche krin gen elk oogenblik tot stand komen. Het wordt als een afzonderlijk punt behandeld, geheel afgescheiden van de kwesties van verdeeling en landsverdediging. De Iersche delegatie heeft voorloopig voor bereidingen getroffen om Zaterdag naar Du blin terug te keeren en de besprekingen te Londen op 3 Maart voort te zetten. Vier nationalistische leden van het parle ment van Noord-Ierland hebben De Valera een bezoek gebracht en hem erop gewezen, dat ruim een derde van de zes graafschappen in Noord-Ierland de eenheid van Ierland wenscht. Zware straffen in splonnageproces Duitsch handelsvertegenwoordiger te Parijs tot 15 jaar vestingstraf veroordeeld. Havas meldt uit Metz, 24 Febr. Na een behandeling van vier dagen heeft de militaire rechtbank heden uitspraak gedaan in een ernstige spionnagezaak. Baron von Juchen, handelsvertegenwoordiger te Parijs, geboren te Keulen, werd veroordeeld tot 15 jaar ves tingstraf, terwijl hem verder Verblijf in het land ontzegd wordt. De voormalige Oosten- rij ksche kolonel, Albrecht, vertegenwoordiger van een Duitsche firma, werd eveneens tot 15 jaar vestingstraf veroordeeld, terwijl Hart- mann, de correspondent van een Weensch dagblad te Parijs, tot twaalf jaar vestingstraf en een vierde verdachte Nolte genaamd tot vijf jaar vestigstraf veroordeeld werd. De lei der van de spionnen, Lorentz, werd bij ver stek tot twintig jaar vestingstraf veroordeeld. Voornaamste beschuldigingen legen Niemoellcr -zouden geschrapt zijn. Uitspraak volgende week verwacht. Duitschland erkende de Oostenrijksche souvereiniteit. Het eerste en eenige punt op de agenda luidt: Oosten rijk. Daarmede is de ge- heele inhoud der regee- ringsverklaring in al haar onderdeelen omlijnd. De regeering staat met al haar leden onwrikbaar op den grond slag van de grondwet van den eersten Mei 1934. Haar eerste en natuurlijke plicht is het, de onaangetaste vrij heid en onafhankelijkheid van het Oostenrijksche vaderland te hand haven. Zij beschouwt het als haar taak, den vrede naar buiten zoowel als naar binnen te waarborgen". Dr. Kurt von Scliuschnigg. Aldus begon de Oostenrijksche bondskan selier dr. Kurt von Schuschnigg gisteravond zijn met spanning verwachte rede voor den Bondsraad. Oostenrijk, zoo vervolgde Schuschnigg, wil in zijn bescheiden, doch eigen grenzen mede werken aan het lot van het geheele Duitsche volk. Voor Oostenrijk kunnen geen buiten- landsche voorbeelden in aanmerking komen, eenerzijds, omdat uit bepaalde politieke situa ties geboren slagwoorden in beginsel slechts binnen de grenzen van het land van oorsprong gelden moeten, anderzijds echter ook, omdat Oostenrijk met de grondwet van Mei 1934 nieuwe wegen heeft ingeslagen, zooals zij heden ten dage slechts in den dapperen vrij staat der Portugeezen een paralelle richting nemen. Volksfront uitgesloten. Met nadruk verklaarde spreker, dat de Oostenrijksche grondwet geen partijen en geen partijenstaat kent. Daarom is er ook geen sprake van coalities, noch in het politieke leven, noch in de regeering. De grondbegin selen van het volksfront zijn, aldus Schuschnigg, voor Oostenrijk even on aanvaardbaar als het dictatoriale be wind. Sprekende over het onderhoud, dat hij te Berchtesgaden met Hitier heeft gehad, zeide spreker te hopen dat dit een mijlpaal zal be- teekenen tusschen de beide landen, een mijl paal van den vrede. Souvereiniteit erkend. van een wijziging in de hartelijke betrek kingen tusschen Oostenrijk en Italië te spre ken, zooals -den laatsten tijd meermalen in de buitenïandsche pers geschied is. Schuschnigg besloot met te verklaren: het gaat thans niet om den staatsvorm, doch om het vaderland. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der aan eensluiting. „Tot in den dood: rood-wit-rood". Naar het Oostenrijksche telegraaf-agent- schap meldt hebben groote menschenmenig'ten te Weenen na. afloop van de rede van den bondskanselier patriottische betoogingen ten gunste van Schuschnigg gehouden. Hon derdduizenden trokken door de straten onder het zingen van vaderlandsche liederen en met den kreet „Leve Schuschnigg". Schuschnigg werd voor het gedenkteeken voor Maria Thei'esia een grootsche hulde ge bracht De in'druk in Duitschland. Havas -meldt uit Berlijn: De redevoering van Schuschnigg heeft een levendige indruk ge maakt op de openbare meening iep. Duitsch land. De opmerkelijkste passages voor het Duit sche puibliek zijn die, waarin de Oostenrijk sche bondskanselier, waar hij er den na druk op legt, dat Oostenrijk een Duitsche staat is, die trouw wil blijven aan' deze zen ding, met klem herinnert aan zijn wil tot ont- afhankelijkheid en aan zijn groote rol in het geheel der Europeesche cultuur. Italië deelt het Oostenrijksche standpunt. De door Schuschnigg in zijn rede uitge sproken wil om tot iederen prijs de Oosten rijksche onafhankelijkheid te verdedigen heeft te Rome een diepen indruk gemaakt. Men bevestigt in politieke kringen, dat het Oostenrijksche standpunt door Italië gedeeld wordt en dat Italië nooit getwijfeld heeft aan de toekomst dier Oostenrijksche onaf hankelijkheid. „Een moedige rede". De eerste indruk van de redevoering van Schuschnigg is in Tsjecho-Slowakije gunstig. „Het is een moedige redevoering".' zeg"t men in politieke kringen te Praag, „een moedigee en energieke rede, die schijnt aan te geven, dat Schuschnigg krachtig besloten'is tot het eind van zijn krachten te strijden voor de on afhankelijkheid en vrijheid van zijn land". Alle bladen laten de passages der redevoering over de Ootstenrijksche onafhankelijkheid duidelijk uitkomen en in het bijzonder de woorden: „Tot hiertoe en niet verder". Ook het blad van Henlein, den leider der Sudeten- Duitschers doet dit. Hongaarsche instemming. De wijze, waarop Schuschnigg uitdrukking- gegeven heeft aan on veranderlijken trouw aan de onafhankelijkheid van zijn land heeft een diepen indruk gemaakt in Boedapest, aldus Havas, na de redevoering van Hitier verwacht te men niet een zoo duidelijke manifestatie van Oostenrijkschen kant. Êen toespeling van van Schusschnigg op de slecht getrokken grenzen wordt verklaard als een betuiging- van sympathie vol begrip ten opzichte van het revisionistische standpunt der Hongaar sche politiek. Voorts wordt de trouw van Oos tenrijk aan de accoorden van Rome, die ook basis vormen van de Hongaarsche huiten- landsche politiek, bijzonder goed ontvangen in Hongaarsche politieke kringen. Eogelaod. Cliiïieezen pogen Formosa nog maals te bombardeeren. Uitgebreide afwcennaatregelen der Japanners. De Chmeesché luchtmacht heeft gisteren opnieuw getracht Formosa te bombardeeren, doch zij kon volgens Domei haar voornemen niet volbrengen tengevolge van de uitgebreide afweermaatregelen van de Japansche autori teiten. Te 9.40 werd het eerste alarm gege ven. toen de Chineesche vliegtuigen bij Tsjau Hang Hau in oostelijke richting vlo gen. Te Hankau is men, naar het Chineesche persbureau bericht, zeer verheugd over de aanvallen van de Chineesche luchtmacht op Formosa, waarbij veertig Japansche vliegtui gen werden vernield en een benzinedepot in brand werd geschoten. De Chineesche pers looft de vliegers, die dezen aanval hebben ge daan. Hierdoor is het moreel van de troepen aan het front gestegen. ENGELSCH VLIEGTUIG MET DRIE INZITTENDEN WORDT VERMIST. Een vliegtuig van de Royal Air Force, dat gebouwd is voor een. opging om een record te vestigen in een nonstopvlucht op den langen afstand en dat een oefenvlucht om Engeland had ondernomen, wordt vermist. Er zitten drie personen in het vliegtuig-, Per radio is door het ministerie van luchtvaart een oproep uitgezonden, waarin men verzocht wordt naar het toestel uit te kijken. Russische proefneiuing met cloode bacteriën. Geleerde wil bacteriën uit Mammouthlichaam tot leven brengen. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft men op het eiland Wrangel de overblijfselen van een mammouth ontdekt, en is thans een expe ditie van de universiteit van kunsten en we tenschappen onderweg om het geraamte over te brengen naar Wladiwostok. Aldaar zal prof. Kapteref trachten de bac teriën en parasieten, die gevonden werden in de bek, maag en ingewanden van het bevro ren dier, weer tot het leven te brengen. In de afgeloopen drie jaren heeft prof. Kap teref met succes tallooze soorten zeewier, mi croscopische rivierkreeft, zwammen, mossen en bacteriën doen herleven, die duizenden ja ren geleden leefden en thans in bevroren stre ken teruggevonden zijn. De geleerde is van meening, dat hij ook ditmaal zal slagen met de parasieten in de overblijfselen van den mam mouth. Mocht hij slagen dan zal zijn experiment licht werpen op het organische leven van het ijstijdperk. Men verwacht te Berlijn, dat in het proces tegen ds. Niemoeller in het begin der volgende week uitspraak zal worden gedaan. Het getui genverhoor is geëindigd en gisteren heeft men een aanvang gemaakt met het laatste requi sitoir en het laatste pleidooi. Men meent volgens Reuter te weten dat het- openbaar ministerie twee der belangrijkste beschuldigingen heeft laten vallen, n.l. die van verraad en die van deelneming aan een politieke of monarchistische samenzwering. Aan genomen wordt, dat de predikant zal worden veroordeeld tot verscheidene maanden gevangenisstraf en dat die straf als ondergaan zal worden be schouwd met het' oog op het langdu rige voorarrest. De bekende chirurg Sauerbruch en „minis- terialrat" Brandenburg, die als getuigen ge hoord zijn, hebben verklaard, dat de vader landsliefde van ds. Niemoeller boven alle ver denking verheven is. Reuter herinnert er aan, dat „Minlsterial- rat" Ernst Brandenburg, van het ministerie voor verkeer, tijdens den oorlog de beide bee- nen heeft verloren. Men zegt, dat Niemoeller zou wenschen te antwoorden op de tegen hem ingebrachte be schuldigingen en daarbij zou willen zeggen, dat de aanvallen, die hij naar beweerd wordt, zou hebben gericht tegen de ministers Goeb- bels en Kerrl, door hun optreden zijn uitge lokt. In rechterlijke kringen verzekert men, dat het proces zonder incidenten verloopt. Concert H. O. V. Solist Hans Byvanck. Vrijdagavond wederom twee eerste uitvoe ringen: de „Ouverture voor een öud-Hol- landsch blijspel" van Julius. Röntgen, bene vens een suite (No. 2) van Hans Bunge, deze suite is driedeelig. Ten slotte dirigeert Frits Schuurman „Aus der neuen Welt" van Dvorak. Onze populaire concertmeester Hans B-ij- vanck speelt het aan Francis Koene, den te jong gestorven vioolsolist die ook concert meester geweest is, opgedragen Concertstuk voor viool en orkest van Henriette Bosmans. Men heeft Bijvanck dit seizoen vele malen in obligate partijen gehoord, nu kan men hem weer als solist hooren. HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENI GIN G. De jachtrit, die in December wegens sneeuw niet doorging, wordt morgen Zaterdagmid dag gehouden. De meet is te kwart over twee bij de uitspanning „Kraantje Lek", Duin- lustweg te Over veen. Jagermeester is de heer J. L. Prins; Fieldmas.ter is de heer A. M. Lam- mers; het parcours loopt door de duinen in de omgeving van den Bloemendaalschen Zee weg, het strand te Zandvoort, Zuiderbad, Bre- derodeweg, Visscherspad. Het einde is circa half vijf bij „Kraantje Lek". 4 IJsvereeniging Haarlem en Omstreken. Donderdagavond hield de IJsvereeniging voor Haarlem en Omstreken haar jaarverga dering in café-restaurant ,,'t Bolwerk" aan het Kennemerplein. Van de bestuursleden trad af de voorzitter mr. J. D. v. d. Plaats, en de secretaris, mr, J. A. Vaillant, die zich beiden niet herkiesbaar stelden. Tot voorzitter werd gekozen de heer R. D. Baart de la Faille, die zich tevens be reid verklaarde, voorloopig het waarnemend penningmeesterschap op zich te nemen. Mr. J. G. Bettink werd tot secretaris gekozen. Het jaarverslag van den secretaris kon uiteraard kort zijn. De natuur heeft de schaatsliefhebbers dit jaar wel zeer slecht bedeeld, waardoor de vereeniging tot werk loosheid gedoemd werd. Dat ondanks dit het ledental toch nog gestegen is, is wel zeer ver heugend. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat het batig saldo per 1 Decem ber aanzienlijk hooger was dan dat van het vorig jaar. De voorzitter vestigde voorts de aandacht op het feit, dat er een ijsverzekering be staat, waardoor de leden voor een klein be drag tegen ongevallen op het ijs verzekerd zijn. Verder deelde de voorzitter mede, dat de directie van de Kunstijsbaan te Amster dam besloten heeft, aan de leden van den Ijsbond „Hollandsch Noorderkwartier", waar (bij de IJsvereeniging voor Haarlem en Om streken is aangesloten, een belangrijke re ductie toe te kennen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het zesde concert heeft plaats op Dinsdag 1 Maart, in de Gemeentelijke Concertzaal. Het Residentie-orkest speelt onder leiding van Prof. Georg Szell. Solist is Benno Moisewitch, piano. Het programma vermeldt: Eerste syimphonie C-moll op 68 van Joh. Brahans: 1. Uii poco sostenuto - Allegro, 2. Andante sostenuto, 3. Un poco allegretto e grazioso, 4. Adagio - Piü andante - Allegro non troppo ma con brio. Na de pauze: Concert voor klavier met or kest Bes-moll op. 23 van P. Tschaikowsky. 1. Allegro non troppo e molto maestoso - Allegro con spirito. 2. Andantino semplice, 3. Allegro con fuoco. Solist: Benno Moisewitch. Variationen über ein eigenes Theima van Georg Szell. BENOEMING DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de St. Augustinus- vereeniging, afd. Haarlem, den eerw. heer J. van Zon. PROGRAMMA ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. VARA-Uitzending'. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij duig. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang. 2.45 Voor ama teurs. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.35 VARA- Orkest en soliste. 4.35 Declamatie. 4.55 Vervolg concert en solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgel en zang. 6.30 Limburgsche uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Be- richten, A. N. P., VARA-Varia. 8.15 Kamer koor „Pro Musica", Esmeralda-Septet en so listen. 9.15 „En nu .Oké...." 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Sportreportage. 11.00 Souvenir orkest. 11.30 Eddy South en zijn Band. 11.45 Berichten. 11.50—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon muziek. 3.00 Kinderuurtje. 4.05 KRO-Boys en solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Me- lodisten en solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het zien van de natuur". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P. Mededee- lingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 KRO-orkest, KRO-Melodisten en solisten. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Film- praatje. 10.55—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Het New Coven try Hippodrome Orkest. 2.20 Gramofoonmu ziek. 3.154.55 Sportreportage. 5.00 Declama tie. 5.20 Harry Roy en zijn Band. 6.20 Berich ten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Morris Motors Band en solist. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Music- hall-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Ameri- kaansch nieuws. 9.55 Het Stratton strijk kwartet. 10.15 Het BBC-Theaterorkest en so list. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.05 Or gelspel. 12.10—12.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Cantrelle-orkest en zang. 4.05 Zang. 6.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-pro gramma. 10.25 Symphonieconcert m.m.v. so list. 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. JW Tïompetterskorps. 7.50 Danziger Lan- desork-est. 8.50 Viool en piano. 11.20 Amuse mentsorkest. 1,35 Gramofoonmuziek. 3.20 Om- roepkleinorkest en solisten. 6.30 Fritz Weber's orkest. 7.20 Leo Eysoldt's orkest. 9.5012.20 Georg Grüber en Eugen Jahn met him or kesten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Om roeporkest en -koor 5,20 en 6.35 Omroepsalon- orkest. 7.20 Viool en piano. 8.20 Cabaretpro- gramma. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.30 Concert. 11.35—12.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gr.muz. 12,50 en 1.30 Omroepsalon- oi'kest. 1.502.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Vereeniging' voor blaasinstrumenten en soliste. 5.35 en 6.00 André Felleman's orkest. 6.35 Belgisch kwartet van Oude Instrumenten (Met toelichting). 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonieorkest. 8.30 Cabaretpro gramma. 9.30 Vervolg concert (Om 9.35 repor tage). 10.30 Jean Omer's orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omoerporkest, E. Bauschke's dans orkest, kinderkoor en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Sportreportage. 9.55 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Hugo Riemann en zijn orkest m.m.v. oianoduo. Hitler had, naar Schuschnigg ver klaarde, tijdens de besprekingen uit drukkelijk vastgesteld, dat de Duit sche regeering de volledige souvereini teit van den bondsstaat Oostenrijk erkent, en beschouwt de binnen- landsch-politieke ontwikkeling in Oostenrijk, zooals de kwestie van het Oostenrijksche nationaal-socialisme als een zuiver Oostenrijksche aangele genheid, waarop zij noch direct, noch indirect invloed wil uitoefenen. Tevens werd vastgesteld, dat de Oosten rijksche bondsregeering haar politiek in het algemeen tegenover Duitschland steeds in een zuiver principieele richting zal leiden, die in overeenstemming is met het feit, dat Oostenrijk zich als een zuiver Duitsche staat voelt. Schuschnigg verklaarde voorts, dat door de overeenkomst van Berchtesgaden het voort bestaan van de protocollen van Rome in geen enkel opzicht in het geding is gebracht. Voortgaande zeide spreker, hoe na de ont spanning, die als gevolg van de accoorden van Februari 1937 was ingetreden, de span ning tusschen Duitschland en Oostenrijk tot Februari 1938 weder voortdurend gegroeid was. Hij was er evenwel van overtuigd, dat de thans getroffen accoorden alle voorwaarden in zich sluiten voor een bevredigende ontwik keling. Allen Oostenrijkers werd thans de vredes- hand geboden, ook den eerlijken strijder, die met het wapen in de vuist, met een werkelijk geloof in het hart op de barricade had ge staan. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de positieve resultaten, die zijn regeering heeft bereikt, zeide Schuschnigg: Het Va derlandsche Front heeft thans plaats voor al len. Naast het Vaderlandsche Front zal er in Oostenrijk geen politieke partij en geen poli tieke organisatie bestaan. Belofte van Hitler. Met Duitschland is overeengeko men, dat van Duitsche zijde geen inmenging in de binnenlandsch-politie ke aangelegenheden van Oostenrijk zal plaats vinden. Schuschnigg gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de weg dien Oostenrijk in de toekomst gemeenschappelijk met het groote Duitsche rijk zal gaan, tot welzijn van het Oostenrijksche vaderland zal strekken. Schuschnigg besprak vervolgens de be trekkingen. die Oostenrijk met zijn buren onderhoudt. In de eerste plaats stelde hij de vriendschappelijke verhouding met Honga- ^Oostenrijk is, zoo zeide spreker, vastbeslo ten, voort te gaan op den beproefden weg dei- protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn Lord Halifax „De tijd staat aan den kant van den vrede." In het Hoogerhuis is gisteren het aftreden van Eden behandeld. Namens de Labouroppositie zeide Addison, dat Chamberlain duidelijk het recht gehad heeft tot het nemen van zijn besluiten, maar dat hier een onheilspellend begin gemaakt wordt. Lord Lothian, liberaal, die uit eigen naam sprak, Lord Londonderry, conservatief, Lord Hurtwood, lid van de Natio nale Labourparij, Lord Ponsonby, van de op- positioneele arbeiderspartij en Lord Rankil- lour, verklaarden achtereenvolgens de politiek van Chamberlain te onderschrijven. Lord Strabolgi, van de oppositioneele La- bourpartij, deed een aanval op Italië, zeggen de, dat de ernst van den toestand niet ge legen is in het aftreden van Eden, maar in de wijziging van de Britsche politiek. Lord Robert Cecil zeide, dat het probleem in wex-kelijkheid als volgt gesteld moet wor den: „Treedt gij op voor internationale sa menwerking of voor een regeling met ge wapend geweld door elke natie afzonderlijk, volgens haar opvatting van recht?" Spreker verdedigde den Volkenbond en voegde hieraan toe: „Ik geloof niet, dat gij vrede zult krijgen door weg te loopen voor de dictatoren of door achter hen aan te loopen". Lord Halifax antwoordde op de gemaakte opmerkingen namens de regeering. Hij zeide, dat er nooit aan gedacht was, in besprekingen tusschen Britsche en Italiaansche of tusschen de Britsche en Fransche regeeringen, dat wan neer een overeenkomst tot' stand zou komen, dit een andere dan een Britsch-Italiaansche zou zijn. Er is nooit aan gedacht er een drie- mogencUiedenovereenkomst van te maken. Het groote doel van onze buitenïandsche politiek, zoo vervolgde spreker, moet voort durend de vrede zijn en wij zijn niet bereid toe te staan, dat een gelegenheid, waaruit de vrede zou kunnen voortkomen, verloren gaat. Ik kan u verzekeren, dat, wat de vorige week onze politiek was, onze politiek van vandaag blijft en dat de vreemde mogendheden zich ernstig zouden vergissen, wanneer zij dach ten. dat de recente gebeurtenissen eenige wijziging beteekenden. Wat de beschuldiging van een moreel in gebreke blijven ten opzichte van Abessynië betreft, zeide Lord Halifax, dat wanneer een Britsche-Italiaansche .regeling tot stand is gekomen de zaak de goedkeuring van den Volkenbond zal behoeven. Mits deze goed keuring verkregen wordt, zouden wij bereid zijn de erkenning van het feit der Italiaansche verovering van Abessynië te erkennen als een deel, maar alleen als een deel van een alge- meene regeling van alle tusschen ons han gende kwesties. Ik ben in het minst niet be vreesd voor Italië of eenige andere mogend heid ter wereld. Ik ben niet bang voor oorlog in" dien zin, dat ik bang ben voor een nederlaag, ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs was dus in de tooverkamer van Alasius aangekomen. Het ziet er daar niet erg gezellig uit, hè jongens en meisjes? Naast de tafel ligt tenminste eenbrrrr, wat eng Thijs keek met angstige oogen naar de trap, die hij zoo juist op gekomen was. Als Hoedepet naar boven zou komen, zou het wel eens heelemaal fout kunnen gaan en daarom was oppassen de boodschap. Hij zag een groot, dik boek liggen en bladerde het snel door. Es kijkenhoe maak ik een leeuw tot een olifanttjonge, die Alasius heeft hier een mooi boek.hoe maak ik een mug tot een tijgerhoe een aap tot een menschnou, dat scheelt niet zooveel! grinnikte Thijs. Nou es kijken, waar staat: Hoe maak ik een eend tot een mensch.ja, daar heb je het. Neem een toover- staftja, een tooverstaf, waar haal ik die zoo gauw vandaan. neem het eendje en zet het voor U Thijs leerde het gauw uit zijn hoofd, als een lesje op school. Dat kunnen jullie zeker ook goed, liê, lesjes.leeren? Maar flink je best doen, hoor! Als jullie allemaal overgaan, nou, wie weet, wat je vader je dan wel geeftll

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6