MUSSERT SPREEKT Moet een Raadslid zitting hebben in Maatschappelijk Hulpbetoon? ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. W. O. J. Nieuwenkamp ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 HAARDEM'S DAGBEAD II Raad Heemstede. Eert wensch van de soc. dem. fractie. "Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op. Vrijdagmiddag", onder leiding van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Disselkoen (wegens onge steldheid) Vaststelling rente. B. en W. stellen den Raad voor, te bepalen, dat door de gemeentebedrijven over het in 1937 verstrekte kapitaal, voor zoover daar voor nog geen geldleening werd aangegaan, eene rente zal moeten worden betaald van 3/2 pet. Goedgekeurd Fraudeverzekering. B. en W. stellen den Raad" voor, te besluiten goed te vinden, dat door B. en W. met ingang van 1 Januari 1938, door tusschenkomst van de Incasso Bank N.V. te Amsterdam, met Lloyd's te Londen een uitgebreide fraudeverzekering is gesloten tot een bedrag van f 30.000 en hen te machtigen om, indien hun dit ge- wenscht voorkomt, bovenbedoelde polis met ingang van 1 Januari 1939 voor één jaar of langeren tijd dan één jaar te verlengen. Voorts stellen B. en W. den Raad voor, goed te vinden dat met ingang van den dag van goedkeuring komt te vervallen de borgstelling van de Vereeniging van tot Zekerheidstel ling verplichte gemeente-ambtenaren, gesteld ten behoeve van Jhr. R. W. P. F. von Mühlen, als ontvanger dezer gemeente. De heer Rijkes (V. B.) vraagt of geen Ne- derlandsche instelling die verzekering had kunnen nemen. En als er iets gebeurt, is dan de Engelsche firma of de Incassobank verant woordelijk? Wethouder Jhr. v. d. Poll (C. H.) zegt dat Lloyd's belangrijk goedkooper is. Dat is de eenige reden. En Lloyd's is ook vrantwoorde- lijk voor de uitbetalingen. Moeilijkheden zouden er alléén en dan nog misschien kun nen komen in geval van oorlog met Engeland. De voorzitter zet nog uiteen dat men alleen heeft te maken met de Incassobank. Boven dien was een andere Onderlinge Nederland- sche onderneming veel duurder en eventueele processen worden gevoerd voor eén Neder- landsche Rechtbank. De heer Van Unen (V. B.) wijst er op dat men toch in ieder geval moet procedee- ren tegen Lloyd's en niet tegen de Incasso bank. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen. Wijziging Legesverordening. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een wijziging der legesverordening, waar bij volgens art. 105 van-het Besluit Bevol kingsboekhouding het verstrekken van in lichtingen of opgaven uit het bevolkingsre gister aan andere openbare diensten dan die, genoemd in het tweede lid van art. 104 van dat besluit, t.w. de departementen van alge meen bestuur, de provinciale besturen, de burgerlijke stand, het openbare ministerie en de Rijksstatistiek, alsmede aan openbare in stellingen en -bedrijven, geschiedt volgens een door den Raad vast te stellen- tarief, dat zóódanig is ingericht, datper inlichting of opgave ten hoogste 5 cent en voor een geldig blijvend abonnement voor 100, 500, 1000 of 10.000 inlichtingen of opgaven afnemende be dragen in rekening worden gebracht. Voorts stellen B. en W. voor, vrijstelling van betaling te verleenen voor inlichtingen of op gaven, bestemd voor een wetenschappelijk of philantropisch doel. Goedgekeurd. Monumentencommissie. Tot lid der Monumentencommissie (in de cavature ontstaan door het overlijden van prof. dr. F. W. Hudig) wordt benoemd prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, buitengewoon hoogleeraar in de kunstgeschiedenis aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Bestuur Maatsch. Hulpbetoon. Ter voorziening in de vacature in het be stuur van Maatsch. Hulpbetoon ontstaan door het bedanken van den-heer W. Thun- nissen, bevelen B. en W. aan: 1. den heer W. J. Saeys en 2. den heer J. F. Paanakker. De heer Dé Tello (S. D. A. P.) heeft met pijnlijke verbazing deze voordracht thuis ontvangen. B. en W. hebben blijkbaar de be sluiten van den Raad naast zich neergelegd. De Raadscommissie ad hoe heeft een aantal conclusies getrokken, o.a. dat bij de voorzie ning van vacaturen in M. H. met het leggen van contact 'met het gemeentebestuur reke ning" kon worden gehouden. Men kon toen olgemeen met die conclusie meegaan. Tel kens heeft dan ook de Raad den aftredende herbenoemd. Maar nu is hier geen aftreden de, zuiver een vacature. Nu was er gelegen heid om contact te bevorderen - tusschen M. H. en het gemeentebestuur. Maar was dit ge beurd, dan had de voordracht er anders uit gezien. Dit afgezien van de personen die op de voordracht staan. Waarom heeft men nu zich niet aan de genoemde conclusie gehouden? Spr. vraagt B. en W. de voordracht terug te nemen en zich er nader over te beraden. De voorzitter zegt, dat de heer de Tello blijkbaar bedoelt: waarom geen raads lid voorgedragen? Maar het contact met het Jemeentebestuur bestaat, want de heer onckbloedt, raadslid is gedelegeerde van het gemeentebestuur bij M. H. Er was dus nu geen aanleiding om nóg meer „contact" te zoeken. De heer R ij k e s (V. B.) is het met den voor zitter eens en begrijpt den heer de Tello niet. Het is niet juist, dat de wenschen van den Raad terzijde zijn gelegd. Waarom zegt de heer de Tello niet ronduit: ik wensch, dat nu een raadslid wordt benoemd. De heer De Tello (S. D. A. P.) zegt dat toch meermalen gewezen is op het wen- schelijke van méér invloed van het gemeente bestuur in M. H. Er is nu gelegenheid op dit gebied een stap te doen. De heer Jonckbloedt is slechts adviseerend lid. Blijft men op dep zelfden weg voortgaan, dan zal er te eeuwigen dage geen verandering kunnen komen in de groepeeringen in het bestuur van M. II. Wil men in dat bestuur niet iemand hebben, die behoort tot de groep, die spr's fractie in den Raad vertegenwoordigd, laat men dat dan zeggen. De heer Jonckbloedt (RE.) meent dat volgens de methode van den heer De Tello het bestuur van M. H. langzamerhand geheel uit raadsleden zou bestaan. Dit is toch niet wenschelijk. De gedelegeerde heeft wel alleen een adviseerende stem, maar hij heeft toch onmiddellijk contact met het gemeente bestuur. De heer Van Unen (V. B.) wijst er op dat de Raad heeft uitgemaakt dat M. H. zou blij ven zooals het was, maar dat er een gedele geerde benoemd is, was een uitvloeisel van de instelling, van een commissie ad hoe. Aan de wenschen van den Raad is niet voldaan. De heer v. d. Erf (R.K.) meent dat het contact altijd nog beter kon en dat kan door de benoeming van een raadslid in het bestuur van M. H. Misschien zouden daardoor klach ten kunnen worden voorkomen. Het zou spr. persoonlijk niet verkeerd lijken, als er een sociaal-democraat-in dit bestuur kwam. Zoo iemand is op de hoogte met de arbeiderstoe standen. De heer Rijkes (V. B.) is tevreden over M. II. Men moest maar eens we'ten, voor welke moeilijkheden M. H. staat. Spr. wil M. H. hul de brengen. Laat de heer De Tello met een bepaald voorstel komen. Doet hij die niet, dan stelt spr. voor: B. en W. te verzoeken hun voordracht terug te nemen en met een nieuwe voordracht te komen, waarop een raadslid staat. De heer Voors (C. H.) zou nog wel eens duidelijk de motieven van' het voorstel willen hooren. Voor arbeid als in M. H. heeft men menschen noodig', die er zich geheel voor kun nen geven. Waarom moet dit bepaald een raadslid zijn? De heer Rijkes (V. B.) heeft met zijn voorstel geen ander doel gehad dan den Raad gelegenheid te geven zich uit te spreken. De heer Meeuwenoord (R. K.) betreurt het dat de heer De Tello zijn wenschen en het voorstel van B. en W. door elkaar haalt. Spr. meent trouwens dat de groep van den heer De Tello reeds in M. H. vertegenwoor digd is. De heer v. d. Erf (R.K.) meent dat het vol doen aan den wensch van den heer De Tello critiek op M. H. zal kunnen voorkomen. Nadat nog de heer De Tello zijn standpunt nader verdedigd heeft, trekt de heer Rijkes zijn voorstel in. Wethouder dr. Droog zegt, dat B. en W. overtuigd waren, dat er iemand van de rich ting van den heer De Tello in M. II. zit. Het is volstrekt niet de bedoeling van B. en W. zijn partij te negeeren. De voorzitter wijst hier ook nog eens op. De heer De Tello (S. D. A. P.) zegt, dat B. en W. zich dan te goeder trouw natuur lijk vergissen. Maar hij neemt dankbaar nota van de mededeeling en hoopt dat hij en B. en W. elkaar dan wel zullen vinden. Alsnu wordt benoemd de heer W. J. Saeys. Vaststelling herziening Uitbreidingsplan. B. en W. stellen den Raad voor, te wijzigen herziening XLVI van het uitbreidingsplan der gemeente en voor de daarin bedoelde ter reinen (tusschen Cloosterweg, Molenwerfs- laan en Cruquiusweg) o.a. de bebouwings voorschriften vast te stellen in ons blad ver nield. Goedgekeurd. Het tijdstip der Raadsvergaderingen. De heer Rijkës (V. B.) vraagt of het de be doeling is, in 't vervolg altijd 's middags te ver gaderen. De voorzitter antwoordt toestemmend. Er is door enkelen om gevraagd. ..V Er komen nog al bezwaren van ^ërschiilen- de leden. B. en W. zullen zich hierover nader beraden. Hierna sluiting. JAARVERGADERING WIJKVERPLEGING. Vrijdagmiddag hield de Vereeniging voor Wijkverpleging haar 31e jaarvergadering in het Gezondheidshuis aan de Lieve de Keij- laan. De voorzitter, Dr. J. Laeyendecker opende de vergadering. In een uitvoerig jaarverslag gaf Dr. Laeyendecker daarna een overzicht van de werkzaamheden in 1937. Hulde bracht het verslag aan de wijkver pleegsters die welgemoed en met veel toewij ding hun werk verrichtten. Bracht zuster Derksen in 1936 bij 109 patiënten 3763 bezoe ken, in 1937 stegen deze bezoeken tot 4571 bij 131 patiënten, terwijl zij elf maal de laat ste hulp verleende. Bij zuster Dudok van Heel waren deze gevallen van 3714 bezoeken bij 119 patiënten in 1936 tot 5629 bezoeken bij 151 patiënten in 1937 gestegen. Hoewel zuster Dudok van Heel aanvanke lijk voor een jaar was aangesteld, is zij se dert Augustus vast aan de Wijkverpleging verbonden. Aan zuster Pol wordt gedurende 6 jaar een toelage van f 200 verstrekt, zijnde 'den tijd die nog moet verstrijken voor de verzekering haar uitkeering begint. Over het Zorgenkind, de vereeniging tot bestrijding der T.B.C. was het jaarverslag minder optimistisch. Terwijl de vereeniging voor Wijkverpleging wederom een behoorlijk batig saldo heeft, nl. f 415.98 heeft de vereeniging tot bestrij ding der T.B.C. steeds nadeelige saldi; be droeg dit hl 1935 f 1521,06, in 1936 was dit f 1884.23 en nu in 1937 zelfs f 2457.27. Mogelijkheden, 0111 b.v. nieuwe bronnen van inkomsten aan te boren, ziet de vereeni ging niet, zoodat ook dit jaar weer bij de gemeente aangeklopt zal moeten worden. Hulde bracht de verslaggever aan zuster v. Ketel die, rustig als steeds rond ging. steu nend, opbeurend en controleerend, vol toe wijding voor de aan haar zorgen toever trouwde patiënten. Uit het jaarverslag der penningmeesteresse freule v. d. Goes, bleek dat wat betreft de Wijkverpleging de inkomsten f 6360.66 en de uitgaven f 5348.63 en wat de T.B.C.-bestrij ding betreft, de inkomsten f 7102,70 en de uitgaven f 9559.97 waren. Als lid der kascommissie werd benoemd de heer Jac. Roest, terwijl als bestuursleden werden herkozen Dr. J. L. Laeyendecker en mevr. P. J. M. Ledeboer-Stevens. VOOR DE MISSIE. Zondagavond zal het tooneel-ensemble „Amicitia", onderafdeeling van de St. Jozef gezellen een tooneeluitvoering geven ten bate van de missie aan de Goudkust, waar Pater Couenberg in het begin van Maart weer heen gaat. Opgevoerd zal worden „De man die zich kon wreken", een stuk dat mede in de lijn ligt van de Vastenavond-viering. MARI VAN WARMELO. Wij vernemen, dat Mari van Warmelo niet an het nieuwe A.msterdamsche gezelschap 'an Cor van der Lugt Melsert zal worden verbonden. Het is te hopen, dat deze zeer mnsciëntieuse, talentvolle acteur, die zoo veel nooi werk in zijn lange loopbaan heeft ver- icht, emplooy zal vinden bij een ander ge zelschap, opdat zijn kunst niet voor het too- neei verloren zal gaan, De Geleidehond. Li café Brinkman, aan het Plein, hield de KynologencTub Kennemerland Vrijdagavond haar maandelijksche bijeenkomst. Nadat de voorzitter, de heer W. van Haaren, de vergadering geopend had gaf hij het woord aan den heer F. Louman, districtsvoorzitter van den R.K. Blindenbond. De heer Louman begon zijn causerie met te vertellen, dat het de blindenhond geweest is, die den blinde uit zijn isolement gehaald heeft en het mogelijk maakt, dat de blinden veilig kunnen wande len, ja zelfs reizen zonder hulp van anderen. Hij wees er echter op, dat de blinde den weg moet kennen. De hond loodst den blinde door het verkeer, geeft aan waar een hindernis is, waar een trottoir begint of eindigt, waar een zijstraat of kruispunt is, enz. Hierdoor kan de blinde zich orienteeren en aan zijn hond het commando rechts, links of vooruit geven. Wij kunnen ons, zei de heer Louman, dan zeker, vertrouwende op onze honden, langs de straat begeven. Dit vertrouwen op onze hon den wordt zoo sterk ontwikkeld, dat wij onze) zelfstandigheid geheel verliezen en alleen niet meer in rechte lijn kunnen loopen. De hon den, die afgericht worden, behoeven niet tot een bepaald ras te behooren, doch wel is aan bevelenswaardig dat ze groot zijn, waardoor hun bewegingen beter te voelen zijn. De af richting duurt ongeveer zes maanden; de prijs is f 200. Krijgt de blinde zijn hond, dan gaat er nog eenigen tijd mee heen, alvorens de blin de zich met zijn makker op straat zal kunnen begeven, daar zij aan elkaar moeten wennen. De heer Louman gaf vervolgens tal van bij zonderheden over zijn hond Dona. Zij leidt haar baas op het station altijd naai" een derde klasse coupé, dat mist nooit; zelfs bij electri- treinen komt het zelden voor, dat zij een ver keerd rijtuig aanwijst. Ook let Dona op of haar baas onder een ladder kan, zonder het hoofd te stooten, iets wat haar natuurlijk niet ge leerd is. U zult straks na de pauze, zei de heer Lou man verder, zien op een flimpje, dat de Avo vanéén mijner reizen naar Amsterdam ge maakt heeft, dat ik met behulp van Dona zekei en onopgemerkt door voorbijgangers mijn weg volg. Dona kent in tal van plaatsen in Neder land den weg naar de handelsrelaties van haar baas, die ofschoon volkomen blind zelf zijn artikel „Separaat'' (een preparaat om te voor komen dat vreemde honden uw hond besnuf felen) bij winkeliers plaatst. Na de pauze werden eenige films vertoond, die bewonderenswaardig te juister tijd geëx pliceerd werden door den heer Louman. Aan het eind van dezen interessanten avond werd de heer Louman met een welgemeend applaus beloond. Eenvoudige, modieuze japon. Een eenvoudig japonnetje, dat goed zit en goed staat, kan iedere vrouw altijd wel ge bruiken. Wanneer we eens even een boodschap in de stad moeten doen, of ergens een kort be zoek brengen, kunnen we niet altijd in „gala-toilet" verschijnen. En dan is zoo'n een voudig, pretentieloos jurkje een uitkomst! Het modelletje op onze illustratie is al bij zonder aardig. Als materiaal komen zoowel soepele zijde als dunne wollen stof in aan merking. De blouse bestaat aan voor- en achterzijde uit drie deelen: de middennaad gaat in den rok over in een openspringende plooi De mouwen vertoonen aan de schouders een wei nig ruimte, maar zijn verder geheel glad. Als eenige garneering dienen een strik als hals- afwerking, een paar manchetjes en een cein tuurtje van materiaal in een contrasteerende kleur. Wanneer men wollen stof kiest, heeft men 2'/o meter van 130 centimeter breedte noodig. Heeft men stof van 90 centimeter breedte, dan moet men 4 meter koopen. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 centimeter; taillewijdte: 74 centimeter en heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Heel aardig is om de japon in twee nuances van eenzelfde tint te houden. Zoo kan bij voorbeeld de japon donkerblauw zijn, terwijl de garneering in een lichtere tint blauw is gemaakt, enz. Prijs van het patroon is 26 ets. Het is van Maandag af- gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. Centrale Commissie voor de Film keuring bestaat 10 jaar. De heer D. van Slaveren tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan heeft de Centrale commissie voor de film keuring hedenmiddag in hotel Wittebrug een feestelijke bijeenkomst gehouden o.a. werd deze vergadering bijgewoond door den minis ter van binnenlandsche zaken, den heer II. van Boeyen. De voorzitter, der herdenkingscommissie mr. dr. J. N. van Thiel uit Amsterdam, nam het eerst het woord. Hij gaf een overzicht van de totstandko ming der bioscoopwet en over het keurings- werk. Spr. wees daarbij op de verbeteringen, die deze wet in den toenmaals verwarden toe stand inzake de filmkeuring heeft gebracht. Nu, na 10 jaren, is er alle aanleiding, te over zien wat er bereikt is sinds de oprichting dei- centrale commissie. Spr. bracht in het bijzonder naar voren het belangrijke werk, dat door den voorzitter gedaan wordt. Mr. van Thiel bracht hem hulde voor de groote krachtsinspanning, welke hij zich getroost. Als blijk van hulde bood spr. een portret van den heer Van Staveren aan. geschilderd door Anton Molkenboer. (Applaus) Aan de huishoudelijke commissie bood spr. een bureaulamp aan. Hierna was het woord aan den minister van binnenlandsche zaken. De heer Van Boeyen zeide, dat de regeering in haar taak tekort zou schieten indien zij Irij deze gelegen heid geen woord van waardeering zou spre ken voor het mboie werk der commissie. Spreker's meeste belangstelling' is niet naar de film uitgegaan. Maai- dat weerhoudt hem niet. grooten eer bied te hebben voor het werk der commissie, waarvan de leden een groote opvoedende taak vervullen. De regeering heeft behoefte grooten dank uit te spreken voor het goede werk, waarin de commissie geslaagd is. Tenslotte deelde spr. mede, dat H.M. de Koningin den voorzitter der commissie, den heer D .van Staveren, benoemd heeft tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau. De heer van Staveren dankte voor deze on derscheiding. WERELD-GEBEDSDAG VOOR VROUWEN. Evenals andere jaren zal ook in 1938 een Gebedsdag voor vrouwen over de gehecle wereld gehouden worden en wel op Vrijdag 4 Maart a.s. Het programma luidt: „De kerk een wereld omvattende gemeenschap". In Haarlem zal er op dien dag. Vrijdag 4 Maart, een Gebedssamenkomst worden gehou den in de kapel van Bethesda Sarepta. ingang Hazepaterslaan 26; aanvang 8.30 uur precies. De leiding van dezen avond zal berusten bij mej. E. Boeke, directrice van het Internaat t.o.v. huishoudelijke beroepen, en mej. I. Kalbfleisch, Ger. Theol. Candidate te Haarlem. Deze gebedsavond vereenigt allen, omdat alle waar gebed eenheid brengt. De volgende organisaties enz. steunen dezen gebedsdag: A. AnemaGertzen voor de Chr. Vereeni ging tot Kraamhulp: G. J. BelgraverBos voor Ned. Chr. Vrouwenbond; M. Bierens de HaanWaher, voor Union; Gr. van Delden voor Chr. Fröbelonderwijs: E. A. C. Duyvendak Ledeboer voor Luth. Meisjesbond; M. Eiken hout voor Jonge Vrouwen Organisatie; A. van EldenRuys voor Ring Kennemerland v/h Verbond;'M. Holder#Heil voor Kring Kenne merland v. d. Ned. Meisjesclubs; A. M. J. van Marselis Hartsinck—Schuyt van Castricum voor Vrouwenbond tot verh. van Zed. Bew.; M. J. Pot voor Bethesda-Sarepla; M. Rasker voor Jonge Vrouwen Gilde; A. G. de Vries Hoeksema voor Prt. Chr. Nijv. School; A. Voor hoeve voor Diaconessen huis; M. Waardenburg Lindeyer voor Plaatselijke Federatie; A. M. WeenerKnottenbelt voor Vrouwen-Zen- dingsbond. VRIJWILLIGE BURGERWACHT TE HAARLEM. Met ingang van 1 Maart is bevorderd tot hoofdman de Hopman J. A. Serno. DE 500e „WIJZE KATER". Huldiging van Jan Musch. In de feestvoorstelling van „De Wijze Kater" boosaardig sprookje van Herman Heyermans in den Stadsschouwburg te Haarlem op Don derdag 3 Maart a.s. treden op: (in volgorde programma) Adolphe Hamburger, Jan Musch, Jaap van der Poll. Mieke FlinkVerstraete. M. van Praag. Pierre Myin, Willem de Vries. Henk Schaer, Constant van Kerkhoven, Mary MuschSmithuysen, Jeanne van Rijn. van Staalduynen, Theo Vink, Ko van den Bosch. Jos. Schoch. Is. Monnikendam, Marcel Berck- mans, e.a. Het stuk is geheel nieuw en kostbaar gemon teerd. De decors zijn vervaardigd door H. Kief- meyer, de costuums zijn verzorgd door de fa A. Serné Zn., het kapwerk door de fa. D. II. Michels. Na afloop van de voorstelling zal de heer Jan Musch worden gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat hij dan voor de vijfhonderd ste maal zijn bekende rol van Hans. den Kater, zal hebben gespeeld. OPRICHTINGSVERGADERING „KUNST KRING VOOR JONGEREN". Vrijdagavond had alhier de oprichtingsver gadering plaats van den „Kunstkring voor Jongeren". De initiatief nemers, de heeren C. en B. Schneider en D. van Leeuwen namen het voor- loopig bestuur waar. In 'zijn openingswoord betoogde de heer C. Schneider, hoe door onderlingen steun en door samenwerking veel is te bereiken. In de toe komst is het de bedoeling, exposities, voor drachten en lezingen te houden. In een tijdschrift zal het doel en streven van den kring duidelijk belicht worden. Ver schillende belangrijke zaken werden verder nog besproken. En werd besloten een eigen clubhuis te openen. Na rondvraag volgde een gezellig samenzijn. OPRICHTING CHRIST.- HISTORISCHE JONGERENGROEP. Te Haarlem werd Vrijdagavond een C.-H. Jongerengroep opgerichj; voor Haarlem en omgeving. Na voorlezing van een gedeelte uit Mat- theüs 25 werd de vergadering geopend dooi den inleider dr. G. Sterringa, die vervolgens sprak over „Jongeren en C.H. politiek", waar na alle ter vergadering aanwezigen zich als lid opgaven. Hierop werd tot vaststelling van een huishoudelijk reglement overgegaan en een bestuur gekozen, bestaande uit de heer R. Smit, voorzitter, de dames H. van Ra- venswaay en C. Sandee en de heeren W. Roodenburg en L. C, van der Wall. De voorzitter sloot de vergadering met dankzegging. MAANDAGAVOND 14 MAART GEMEENTE CONCERTGEBOUW - HAARLEM Zaal open te 19.30 Aanvang 20.15 uur ONDERWERP „De Europcesche Politic k" VAN GENECHTEN SPREEKT. - Onderwerp „DE CORPORATIEVE STAAT". KAARTEN VERKRIJGB. 0.10 en /0.25 per stuk) aan de zaal en bij de KRINGHUIZEN Frans Halsplein 7 te Haarlem. Tclef. 14144 Lentelaan 4 te Heemstede, Tel. 29220 Kerk straat 7 te IJmuiden, Tel. 5340 en Zeestraat 5 te Zandvoort, Telef. 310. Adv. Ingez. Med.) Mr. W. J. Berger procureur- generaal bij Hoogen Raad? Benoeming zou worden overwogen. De benoeming van mr. W. J. Berger, den oudsten advocaat-generaal bij ons hoogste rechtscollege, tot opvolger van den procureur- generaal van den Hoogen Raad. mr. L. Ch. Besier, die einde.Maart de wettelijke leeftijds grens heeft bereikt, wordt, naar de Tel. ver neemt. overwogen. Mr. W. J. Berger, die zoo juist den leeftijd van 55 jaren heeft bereikt, promoveerde op 17 December 1907 tot doctor in de rechts wetenschappen aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam. In den zomer van 1912 trad hij op als subsituut-griffier bij de Arron- dissements-Rechtbank te Rotterdam, terwijl op 16 Mei 1916 zijn benoeming volgde tót rechter te Breda. In gelijke functie vertrok hij in Maart 1919 naar de Residentie, alwaar hij bijna acht jaren in gemelde betrekking deel heeft uitgemaakt van de zittende magistra tuur. Op 10 Januari 1927 werd hij geroepen tot het ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. VEREENIGING DANTE ALIGHIERI. De wegens ziekte uitgestelde lezing van dr. Enrico Mox-phurgo over Arte Fantasiosa met lichtbeelden, is thans vastgesteld op Vrij dagavond 4 Maart in de Kerkuil, Nieuwe Gracht 23. Op 14 Maart te 8.15 uur zal in het gebouw D.O.M.I., Zandvoorterpad, Overveen, een film avond gegeven worden over diverse gedeelten van Italië: Rome, Venetië, de Dolomiten enz. Elke film zal in het kort worden ingeleid door Comm. Giacomo Ferrario, directeur van de Enit te Amsterdam. TENTOONSTELLINCSWERK. W. O. J. Nieuwenkamp's expositie in het Frans Halsmuseum werd tot dusver nog niet. door zoovele Haarlemmers ais men had mogen verwachten, bezocht. Nu do laatste week na dert (ze sluit Zondag G Maart) willen wij er nogmaals op wijzen, dat deze oud-Haarlem mer de aandacht der kunstvrienden zeer zeker waard is en de laatsten zich, bij verzuim, een interessant genot ontzeggen. Er is in de hedendaagsche Hollandsche kunst geen gelijksoortig type van schilder aan te wijzen: Nieuwenkamp staat, als afzonder lijke, naast cle schilderkunst der Hagenaars en Amsterdammers en ook als teekenaar en graficus is hij een markante eenling. Dat maakt voor velen misschien een directe waar deering moeilijk, maar kan geen reden zijn het werk te onderschatten. Zoo is het al dadelijk onjuist aan de verleiding der gelijke Ooster- sche sujetten toe te geven en zijn werk met dat van Bauer te ver-gelijken. De haast speel- sche genialiteit van clezen is Nieuwenkamp vreemd maar ligt ook niet in zijn wezen en „te doen alsof" is niets voor hem. Niet in den droom van kleur en sfeer zal men zijn hoogste bedoelingen moeten zoeken, doch in een con sequent grillige, zeer eigendommelijke lijnen- compositie, waar tusschen de kleur, als inge vuld. ingemetseld soms, de gron d toeken ing bindt en met haar tezamen een -..hoon vlak vult, dat op eenigen afstand ge nen ook als kleurimpressie voornaamheid bezit cn decora tief aandoet. Wanneer men zoo de laatste, groote schilderijen uit Bali bekijkt treft de op die wijze bereikte fijnheid in het kleur- ensemble van „Het onbereikbaar ideaal". Nu eh dan zou men die groote Balische schilde rijen in een gedempt kamerlicht willen zien, de harmonie der verven verzacht willen on dergaan. Dan komt, als bij Lotusvijver (3), Taormind (9) of Stille Smart (4) de gedaente op, hoe mooi en weldadig die doeken zouden aandoen als ze als gobelins waren uitgevoerd. Een echt-schilderlijke noot treft in „Hanen gevecht" waar het rood hel geestig den don keren opbouw verlevendigt. En zeer mooi is, schilderlijk gesproken de achtergrond van het portoet van Jodjana tegen de lichtheid zelve van de figuur, opgelost. Velen zal dit dan sersportret, als schilderij, het liefst zijn, Het eigendommelijke in Nieuwenkamp's lijn is geen gezochte excentriciteit, doch een met hem saamgegroeide schriftuur. Als men het aardige, vroegere werkje, de speeltoren van Monnikendam beziet en er den fantastieken draai aan waardeert waarmee de gevels op het stille graohtje als een reeks sprookjes huizen gegeven zijn zal men gemakkelijker de gezindheid begrijpen waarmee de artist bergen en ravijnen, stroomen en oerwouden aan schouwt. De vorm is hem steeds belangrijker, in spireert hem meer dan de kleur, waaruit wel de gevolgtrekking gemaakt is dat hij meer teekenaar dan schilder zou zijn. Hetgeen na tuurlijk slechts in zooverre waar is, als men onder schilderijen slechts de impressionis tische werkwijze, waarmee men vertrouwd is geraakt, verstaat, Nieuwenkamp heeft ook iets in zich van den architekt, den kunste naar-bouwer wlen behalve de nuttigheid ook de muzikaliteit van vorm en versiering ter- harte gaat. Daar zal men dan ook den grond hebben te zoeken waarin zijn ethnographi- sche belangstelling wortelt. Bij zoo groote veelzijdigheid den artistic- ken wezenstrek te kunnen laten voortbestaan •riet alleen, doch deze in alles te doen over- heerschen. daarin ligt mijns inziens de be- teekenis en de waarde van Nieuwenkamp als Hollandsch kunstenaar, daarin ook zijn apart heid te midden zijner tijdgenooten. Alles te- zaam reden le over om het werk te kennen en hier te gaan zien, zoo men het nou niet kent. J. H. DE BOLSy

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11