Haarlem's Dagblad Ten Prinsenhove. Conversie-leeningen der provincie geslaagd. Fa. VAN BASTEN HEERENBUREAUX Boom-inhoud. 55c Jaargang No. 16774 Uitgave Lotirens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEER EBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 26 Februari 1938 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstaricven op aanvraag. Vraan en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Het woord is aan Honoré de Balzac: De meeste menschen zoo wel als de meeste dieren schrikken van en stellen zich gerust met nietigheden. Als laatste van het college heeft de burge meester Vrijdag-middag bij de beantwoording der algemeene .beschouwingen een kort en weloverwogen woord gesproken. Hij zei-de daarin te zullen zwijgen over de financiën ofschoon -de verleiding, erover te spreken, groot was v-oor een burgemeester die vijf jaar lang in Zwolle zelf de financiën had beheerd. Op de gestelde vragen was evenwel door den wethouder al voldoende geantwoord. Hetzelf de gold grootendeels ten aanzien van het' al gemeen beleid van B. en W„ maar de burge meester maakte voorbehoud ten aanzien van wethouder Reinalda's uitingen over het ge meentelijk perspectief voor zoover die het on derwerp samenvoeging van gemeenten betrof fen. (De wethouder had dit aangeduid als „een onderwerp dat binnen een aantal jaren In Zuid-Kennemerland om oplossing vraagt" en gezegd dat aan de oasen-methode in Ne derland een eind moet komen). Maar des bur gemeesters voorbehoud hield niet bij voorbaat in, dat hij" het met wethouder Reinalda's' in zichten niet eens zou zijn. Ten aanzien van gemeentelijke samenwer king wenschte hij nadere bestudeering maar liet hij zich in principe gunstig uit. De bur gemeester heeft ervaring op dit gebied, want in Overijsel was hij voorzitter van zoo'n sa menwerkend college; Hij verzocht evenwel den Raad, de taak van B. en W. niet te be moeilijken door er steeds op te wijzen wat anderen wel hebben en wij missen. Hetgeen zeker zijn uitwerking zal hebben want tel kens weer blijkt ook tijdens deze begrootings- behandeling, dat de Raad gaarne gevolg geeft, aan de verzoeken van zijn voorzitter. Dan was er een prettig en rustig woord over het onderwerp „de homogeniteit van het col lege". Als regel gaan de voorstellen van B. en W. van het geheele college uit. Dat is een uiterlijk teeken van homogeniteit. En de bur gemeester heeft in de tot dusver door hem ge leide vergadering tot zijn genoegen een goede samenwerking geconstateerd, gebaseerd op wederzijdscli vertrouwen. Voor het overige zijn de heeren natuurlijk niet eenstemmig wat hun politieke beginselen betreft, want als daarover eenstemmigheid bestond zouden eenige leden door him politieke partijen ge royeerd moeten worden. Inderdaad. Ik heb zoo'n vermoeden dat het onderwerp „de homogeniteit van B. en W." bij volgende Haarlemsche begrootingsbehan- delingen onder leiding van dezen burgemees ter weinig of geen redekaveling meer zal uit lokken. Want er zal weinig of geen reden voor zijn en de discussie bij deze begrooting had m.i. geen ander motief dan de traditie. Het is nu eenmaal een oud paardje dat jaarlijks van stal wordt gehaald. Maar ditmaal bleek al dat er niets meer aan te zien was. De replieken waren kort -en de voorzitter beperkte het debat pv-er het voorstel van eenige leden, om opnieuw f 1000 subsidie aan de Burgerwacht, te -geven. Dat wil dan weel zeggen hij verzocht zulks en met succes. Het had trouwens alleen een lange zooveelste herhaling kunnen worden. En na eenige stemmotiveeringen-in-tele-gramstijl staakten de stemmen erover (1919). Wethouder Boes (V. D.) was nog steeds afwezig wegens onge steldheid. In de volgende vergadering van den Raad zal opnieuw gestèmd moeten wor den. Aangezien behalve de Communisten, de S. D. A. P. en de heeren Van Engelen en Schaafsma ook de V. D. tegenstemden is het waarschijnlijk dat de subsidie dan opnieuw zal worden afgewezen. Met 2215 stemmen kreeg de Esperantor Kindercursus f 50 subsidie. Ziedaar dan toch een wijziging, in de begrooting! En natuurlijk kwam de heer Van Tetering (R. K.) opnieuw 1-os over de door de regeering (op de begrooting van '37) gehalveerde sub sidie aan Haarlem's Bloei, waarop wethouder Van Liemt, als voorzitter van dit instituut, zich strijdlustig verhief en zei dat B. en W. de -subsidie op de begrooting-'38 opnieuw op f 5000 uitgetrokken hebben en ervoor vechten zullen. Geen geld, geen vreemdelingen. Wat de gemeente ten koste legt aan Haarlem's Bloei is zuiver eigen baat. En het bestuur dei- stichting hoopt het ledental (elfhonderd) aanmerkelijk te kunnen verhoogen. Nu, het weet dat het op de medewerking van dit blad kan rekenen. 1-Iet blijft merkwaardig dat in Nederland het begrip, dat de overheid ook moderne reclame-methoden moet toepassen, zoo traag doordringt. Dat het Haarlemsche gemeentebestuur te dezen aanzien wel mo derne begrippen heeft is verheugend. De er varingen van het particuliere bedrijf zijn on miskenbaar en op den duur zullen de ge meenten die een open oog voor de werkelijk heid toonen hun zaak dan ook zeker winnen. Een kwestie van volhouden. Dan de H, O. V. Natuurlijk de H, O, V, Mr. Drilsma was opnieuw haar leidende pleitbezorger en hij had een nieuw strijdmid del: het batig saldo van de Frans Hals Ten toonstelling, waarmee wij Kunst en Cultuur moeten dienen. Hij had ook een nieuwe H. O. V.'sche aanleiding: het jubileum van het orkest, voor welks viering in het najaar men schoone plannen heeft. B. en W. hadden, in hun Memorie van Antwoord gezegd dat men maar eenmaal op deze wijze zou kunnen hel pen en vonden dat niet van belang, maar mr. Drilsma achtte dat niet belangrijk en ik stem met hem in. Hij noemde de mogelijkheid van een'Weerstandsfonds bestemd voor hei onder nemen van nieuwe concerten-reeksen buiten de stad, die men nu moet achterwege laten De Amsterdamsehe installatie voor automatisch interlocaal telefoon verkeer wordt Maandag door burgemeester Dr. W. de Vlugt officieel in dienst gesteld. Een overzicht van de centrale, waar de telefonisten tot nu toe het geheele interlocale telefoonverkeer verwerkten. Inzet de „finishing touch" aan de nieuwe installatie. omdat zelfs daarvoor het risico te groot is. Waarop de heer Johan Visser als concurrent verrees en de Frans Hals-winst voor de Haar lemsche schilders wou bezigen omdat Frans Hals dan toch een schilder was en geen musi cus. Het deed even wat griezelig aan: partij schappen ook onder de nobele vlag der Kunst met een groote K! Maar misschien kan het gemeentebestuur voor schilders en musici bei den iets doen. Ik keek het er eens op aan en kwam tot de slotsom dat wij nog nooit een college van B. en W. hebben gehad dat er zoo kunstlievend uitziet als het huidige. Mr. Drilsma moet dat ook wel gevoeld hebben: zijn geestdrift scheen nog nimmer zoo sympa thiek en belangstellend aan de college-tafel beluisterd- Bij de behandeling van de hoofdstukken, die nu volgde, diende de heer Van Boekho ven CS.D.A.P.) een motie in strevend naar uitbreiding van de taak der vaste raadscom missies en werd eveneens onder „Algemeen Beheer" de motie-Posthumus (S.D.A.P.) tot invoering van de speling-Marchant bij de ge meente-administratie behandeld. Merkwaar digerwijze haalde die motie, B. en W. uitxxoo- digend de spelling-Marchant in te voeren, een meerderheid (2116). Ik zeg: merkwaar digerwijze, omdat ik geloof dat dit nu een zaak is waarin de gemeenten geen aanspraak op autonomie moeten maken. In Nederland- sche aangelegenheden regeert Den Haag. Maar ja: als men den mensch ter eene zijde te— sl vrijheid van handelen ontneemt pro beert hij haar ter andere te bemachtigen. Het afwijzend antwoord van B. en W. in de Memorie doet evenwel verwachten dat zij de uitnoodiging, in de motie vervat, niet zullen aanvaarden en haar „naa-st zich neerleggen" zooals dat heet. Hetgeen de regeering overi gens met de spelling-moties van de Tweede Kamer ook heeft godaan. De avondzitting leverde verder niet veel belangrijks op. De Raad bleef om half elf steken in het hoofdstuk Openbare Veiligheid en zal a.s. Woensdag de behandeling van de begrooting voortzetten. Ik moet tot slot een onjuistheid in mijn vorig overzicht herstellen. Daarin wreef ik den heer Engelgeer aan dat hij gezegd zou hebben dat hij de waarde der begrootingsdebatten gering vond en dat de Raad toch geen dubbel tje aan de begrooting zou kunnen wijzigen. Dat zei hij niet; het was de heer Van Eingelen. Een afgekorte aanteekening wreekte zich hier. R. P. Het electriciteitsverbruik te Haarlem. Particulier verbruik is wel sterk gestegen. Eenige dagen geleden maakten wij uit cij fers van de Statistische Gegevens der gemeen te Haarlem op, dat het electriciteitsverbruik door Haarlemsche particulieren in den crisis tijd niet sterk vooruitgegaan is. De vergelij kingen waren gemaakt voor het gebruik vol gens tarief in de jaren 1918 en 1937. Onze aan dacht wordt er evenwel op gevestigd dat sinds 1928 veel particulieren en winkeliers overge gaan zijn naar de groep contractanten. Wan neer men het gebruik der particulieren te Haarlem dat in beide groepen zit bij elkaar telt komt men tot een gebruik van 71 KWTJ. per ingezetene in 1928 en 10J) KWU, in 1937. Dit is dus een belangrijke vermeerdering. De Gemeentebegrooting 1937. Door Ged. Staten goedgekeurd. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noord-Holland thans de begrootinig van de gemeente Haarlem voor 1937 goedgekeurd. Zooals bekend heeft Haarlem indertijd een ^xtra subsidie van f 400.000 uit het R.ijks- Werkloosheidssubsidiefonds gevraagd. Of de xemeente dit. subsidié nu zal krijgen en tot: welk bedrag hangt van de regeering' af: Ged. Staten hebben in dezen niet te beslissen. Bij de inschrijving op de 33 A pet. obigatieleening Noordholland groot f 34.883.000 is dermate van het voor keursrecht gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een ge ring percentage zal kunnen worden toegewezen. De toewijzing op de 2'A pet. 8-jarïge öbligatieleening Noordholland groot f 8.895.000 zal wegens de enorme overteekening slechts minimaal zijn. Haarlem „uitgebeend". In het hoofdartikel van gisteren zijn door een "zetfout de woorden opgenomen „Haarlem is „uitgeleend"". Dit moest echter zijn „Haar lem is „uitgebeend"", d.w.z. dat Haarlem aan het einde van zijn bezuinigingsmogelijkheden is gekomen. Vliegtuigenfabriek in Ned.-Indië. In Oost-Indië zal de heer Koolhoven een vliegtuigfabriek oprichten, die den naam van Eerste Nederlandsch-Indische Vliegtuigfabriek zal dragen. „RECHTS HOUDEN" IN OOSTENRIJK. Naar de Weensche bladen melden zal de be paling, dat in geheel Oostenrijk rechts moet worden gehouden, eind 1939 definitief inge voerd zijn. De kosten der verandering bedra gen voor Weenen 14 millioen en voor geheel Oostenrijk 20 millioen schilling. HEDEN GEOPEND KINDERWAGENS- en LEDIKANTENZAAK JAC. VAN WEERT, ANEGANG 46. De babyzaak blijft voorloopig nog' gevestigd: GIERSTRAAT 20. (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) IJ ZONDEK CHAUFFEUR ALLEEN TUPFMABKT 20 TELEF. 15738 BETROUWBARE WAGENS VANAF. r. 5." P. DAS (Adv. Ingez. Med.) (In Zweden is, ten behoeve van den boschboiuo, een toestel uitge vonden, dat binnen vijf seconden den inhoud van een boom met groote nauwkeurigheid kan vast stellen.) Wanneer u van een boom wilt weten, Wat nou precies de inhoud is, Dan moet u 't een en ander meten, Die opgave is lang niet mis, En als u dan, na veel gereken, Tenslotte komt tot een totaal. Dan is natuurlijk, strikt bekeken, De uitkomst nog maar zeer globaal. U zult niet gauw een taak aanvaarden, Die zoo zwaar en omvangrijk is, Maar voor den boschbouw heeft het waarde, Die uiteraard belangrijk is. Nu is een toestel uitgevonden, In Zweden, dat dien inhoud meet, In korter tijd dan vijf seconden, Dat spaart den Zweed een massa zweet. Er dient met nadruk op gewezen, Dat dit merkwaardig apparaat, Terecht als ingenieus geprezen. Alleen op houten boomen slaat. Men zal er niet erg ver mee komen En 't heeft ook niets te maken met Het meer figuurlijk soort van boomen, Dat overal wordt opgezet. Men mag dat een geluk verklaren, Want werkte 't ook op dit terrein, Dan zou men meestentijds ervaren, Dat d' inhoud nul punt nul zal zijn. P. GASUS. BEGRAFENIS VAN WIJLEN KHOUW KHE HIEN. MAGELANG, 26 Februari. (Aneta-A.N.P.) Het stoffelijk overschot van den sportvlieger Khouw Khe Hien, gedood bij het ongeluk met de Glenn Martin, is te Moentilan bijgezet. De legercommandant was vertegenwoordigd door majoor Blogg en de divisiecommandant door kapitein Heesterman. De Waterpachtcommissie van de Hengelaarsvereeniging „Tusschen het Riet" en Haar!. Hengclaarsbond is vanmorgen begonnen met hel „zegenen" van den Mooien Hel en hel Noorder Buitcnspaarne. Dit zou vandaag drie maal geschieden. Niettegenstaande liet bijzonder groote net werd bij den eersten keer geen enkel vischje verschalkt. Het vastrcclil voor eleclrieiteil Ic Haarlem. Wordt verlaagd voor rommel-zolders. Naar wij vernemen is door het Electrici- teitsbedrijf te Haarlem een verandering in gevoerd voor het berekenen van het vast- rechtbedrag bij het huishoud tarief. In het vervolg zullen niet gebruikte gedeel ten van zolders (zoogenaamde rommelzol ders! slechts voor de helft berekend worden bij het bepalen van de oppervlakte van de përceelen, welke oppervlakte de basis levert voor het vaste bedrag dat. betaald moet wor den. Vanwege het bedrijf worden de zolder op nieuw opgemeten. De spelling Marcliant. Invoering in de Haarlemsche gemeente administratie? De gemeenteraad van Haarlem heeft Vrij dagmiddag een motie van den heer Posthu mus aangenomen om B. en W. uit te noodigen voor de Haarlemsche gemeente-administratie de spelling-Marchant in tc voeren. Het college van B. en W. moet zich dus op nieuw over deze quaestie beraden. In de memorie van antwoord op het af- deelingsverslag hebben B. en W. geschreven, „dat de regeling van het gebruik van de een af andere spelling voor officieele stukken be hoort tot de taak van de Regeering. B. en W. achten het daarom juist, om. zoolang de van de Regeering uitgaande stukken volgens de oude spelling worden geschreven, eveneens deze spelling toe te passen, zooals trouwens door de officieele instellingen in groote meer derheid geschiedt. Afgescheiden daarvan zou het (zoo meenden B. en W.) nu nog geen zekex-heid bestaat, hoe de definitieve spelling zal worden, ondoelmatig zijn de spelling 1934 in te voeren, met het vooruitzicht binnen af- zienbaren tijd hierin wederom wijziging le moeten brengen". Subsidie aan de Haarlemsche Burgerwacht? Over ccn voorstel staakten de stemmen in den Haarlcmschcn Raad. Vrijdagmiddag staakten de stemmen in den Haarlemschen Raad over het voorstel om weer f 1000 subsidie aan de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht te geven, In de zitting' van Woensdag zal dus weer gestemd worden. Vrijdagmiddag waren alle dames en heeren aanwezig uitgezonderd de wethouder de heer A. G. Boes, die licht on gesteld is. Als de raad bij de herstemming voltallig is, kan worden aangenomen dat het voorstel verwox-pen zal worden, want de heer Boes heeft verleden jaar tegen de sxxbsidie gestemd TAFELS ÏN ALLE AFMETINGEN, strijktafels, keukentafels, vouw- en klaptafels, dientafels, werktafels, tuintafels enz., levert de Klompencentrale op het Pleintje, Reitz- straat 1. Dx\ Leydsstraat 10. Telefoon 11784, overal heen franco thuis. Ook heeft de Klom- pencentralë extra solide uitgevoerde stelten. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN16 PAGINA'S De conversie-leeningen der provincie Noord-Holland zijn geslaagd. 1 Het electriciteitsvei-bruik door particulie ren is te Haarlem sterk gestegen. 1 Verschillende Kamerleden zijn niet pessi- istiseh ten aanzien van Indie's toe komst. 3 De Twentsche Bank keert 5M: pet. divi dend uit. 3 Mr. F. J. Verschuur i.s gekozen lot voorzit ter der U.K. Staatspartij. 3 Lord Halifax is thans definitief tot Britsch minister van buitenlandsche zaken be noemd. 4 Bij een vliegongeluk in Frankrijk zijn 5 personen om het leven gekomen. 4 De Haarlemsche Raad heeft een molic- Posthumus aangenomen, B. en W. vcr- zoekende de spelling-Marchant in te voeren, 5 Bioscopen 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Ten Prinsenhove. 1 P. v. d. Hem: Dc Britsche ministercrisis. 3 Jhr. dr. B, de Jong van Beek en Donk: Anthony Eden, een eerlijk kampioen voor de Volkenbondsbegïnselen. 4 J. B. Schuil: De jubileumavond van Lau Ezcrman. 4 Schaakrubriek g C. J. Dinaux: Zonderlinge levens 7 J. H. de Bois: litteraire Kantteekeningen 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit 7 K. de Jong: Concert der H. O. V. 3 Financieel Economisch Weekoverzicht: Chamberlain's toenadering tot Italic haussemotief voor de beurzen. 9 J. II. de Bois: Tent«onstelling,swerk W. O. J. Nieuwenkamp De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1