GEMATIGD OPTIMISME INZAKE INDIE'S TOEKOMST. jOTTGERING^, Mr. T. J. Verschuur ISTOOMEN S VERVEN DE BRITSCHE MINISTERCRISIS ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 HAAR GEM'S DA'GBEAD 3 TWEEDE KAMER. Minister ontraadt immigratie van Nederlanders naar Nieutv-Guinea zeer sterk. DEN HAAG Vrijdag. Mr. Joe lees (v.d.) bleek ten aanzien van de economische toekomst van Indië in een niet oAGycimistische stemming te verkeeren. Dank zij internationale economische samenwerking" op dit terrein (rubber-conventie enz.) is een grootere stabilisatie van de productie bereikt, die tot gevolg zal hebben, dat men geen groote economische inzinking behoeft te verwachten. Een zeer groot deel van den uitvoer van Indië èn moederland gaat elders heen. Aan economische zelfgenoegzaamheid, der beide deelen behoeft men dus niet te denken. Doch natuurlijk is samenwerking tusschen Neder land en Indië tot op zekere hoogte mogelijk en ook gewenscht. Behoedzaamheid bij de uitgaven is ongetwij feld geboden, o.m. in verband met de defensie, doch daarnaast heeft men op andere dringen de behoeften voor Indië acht te slaan. En nu een politiek nootje. Het staatkundig beleid moet gericht blijven op bevordering van de harmonische samenwerking der verschil lende bevolkingsgroepen; geen uitsluiting bij benoemingen enz. op grond van ras-overwe gingen. Daarom zou spreker b.v. bij wijze van symbolische daad hier of daar gaarne een in lander tot 't burgemeestersambt geroepen zien. Mi-. Joekes keert zich vervolgens tegen zekere bedenkelijke uitingen van N.S.B.-voor- mannen in Indië en vraagt wat de overheid te dien aanzien doet. Een ambtenarenverbod in Indië zou wel op z'n plaats zijn. De v.d. woordvoerder kon in hetgeen de communist Roestam Effendi dezer dagen had opgemerkt ter zake van de gedachte „Indië los van Nederland" geen principieele koerswijzi ging bespeuren, want genoemde afgevaardig de had eigenlijk alleen gezegd, dat onder de huidige omstandigheden zijn geestverwanten propaganda voor verwezenlijking van die ge dachte achterwege wenschte te laten. M.a.w., het betrof hier louter verandering van tactiek, niet van beginsel. Overigens gaf spr. nog te kennen Indië nog lang niet rijp te achten voor een zelfstandige positie als de petitie- Soetardjo op 't oog had. Eenige punten over staatsrechtelijke Nederlandsch-Indische vraag stukken aanroerend, beval Mr. Joekes aan te zoeken naar een andere, betere, regeling t.a.v. de vaststelling der Indische begrooting, zóó, dat de Nederlandsche wetgever daaraan tij- diger (n.l. vóór den aanvang van 't begroo- tingsjaar) haar sanctie zou hechten. Dit dan door behandeling tegelijk met de begrooting van het Departement v. Koloniën waarbij men dan natuurlijk het algemeen beleid betreffen de Indië zou moeten kunnen bespreken. Nadat de heer Wijnkoop (commun.) o.m. betoogd had, dat men op den duur niet aan een ronde tafelconferentie zal kunnen ontkomen, dat er meer gouvernements-exploitatie met mede werking van Nederlandsch kapitaal moet plaats hebben en waakzaamheid tegen Japan- sche kapitalistische indringing op haarplaats is, schaarde Ir. v. Lidth de Jeude (lib.) zich bij hen, die vertrouwen koesteren in den tegenwoor- digen G.-G., terwijl hij ook diens voorganger lof wenschte toe te brengen, zij het niet zoo eenzijdig als Mr. Rost v. Tonningen, wien hij Voorts onjuiste financieele beschouwingen verweet, mede wat 'het beleid van vroegere Gouverneurs-Generaal aangaat. Ten aanzien van het financieel beleid gold volgens dezen spreker, dat er behoefte bestond aan de zui nigheid van de huismoeder en de voorzichtig heid van den huisvader. Staatkundige hervormingen noemde Ir. v. Lidth niet urgent: de economische ontwikke ling staat thans immers op den voorgrond. Voor wat er in Indië zelf is en wordt gepres teerd uitte deze afgevaardigde bewondering. Allerlei verschijnselen wijzen op snel econo misch herstel. Tot de door spr. gekoesterde verlangens behoorde o.a. nog bevordering van de industralisatie, en steun aan de kof fiecultuur. Gematigd optimisme, maar ook bedachtzaamheid moest men z.i. in het In disch beleid aan den dag leggen. De heer Sur in g (R.-K. hield zich speciaal met de oude kwestie van de pensioenkortin gen, de heer v. Sle en (s.-d.) met de positie van de ambtenaren en vooral van de onder wijzers bezig. Toen kon Minister W e 11 e r zijn rede aanvangen met de opmerking dat Rijkstuinbouwconsulent geschorst. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Economische Zaken met toe passing van artikel 90 van het alge meen rijksambtenarenreglement den rijkstuinbouwconsulent te Nijmegen geschorst en aan de administratieve hulp van dien ambtenaar ontslag aangezegd. DE INBRAKEN TE APELDOORN EN OMGEVING De Zutfensche rechtbank heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de zaak tegen een aantal dieven en inbrekers, die het vorige jaar Apel doorn en omgeving onveilig hebben gemaakt T. A. H. werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, H. II. tot drie maanden en C. B., W. V. en K. J. M. ieder tot tweè maanden. D. van L., de timmerman, die het terrein van de inbraken niet alleen tot Apeldoorn had beperkt, maar ook in Gorssel en Zutfen zijn slag trachtte te slaan, werd tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld De aclie in de Metaalnijverheid te Amsterdam. Arbeiders aanvaarden bemiddelings voorstellen. De Amsterdamsche arbeiders, georganiseerd in den Algemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond, hebben zich met 1016 stem men voor, 767 tegen en 9 blanco, uitgesproken ten gunste van de voorstellen van den rijks bemiddelaar, mr. S. de Vries Czn. Van de dertien ondernemingen, welke bij de gezamenlijke actie zijn betrokken, heeft het personeel van tien bedrijven de voorstel len met een vrij groote meerderheid aanvaard. De arbeiders van drie bedrijven, n.l. de Ne derlandsche Dokmaatschappij en Verschure en Co., verzetten zich met een kleine meerder heid tegen de voorstellen. Ook vergaderingen van den Christelijker! Metaalbewerkersbond hebben een groote meerderheid voor de voorstellen opgeleverd. tenslotte de Minister van Koloniën tegenover de Staten-Generaal de verantwoordelijkheid voor het beleid ook ten opzichte van Indië heeft te dragen. Voor de woorden van aanmoediging in 's lands vergaderzaal geuit, verklaarde de heer Weiter zich ten zeerste gevoelig, vooral waar zij toch eigenlijk tot Indië gericht wa ren. De internationale politieke situatie in ver band met Indië meende deze bewindsman om meer dan één reden n i e t te moeten be spreken: hij wenschte ook niet te komen op wat eigenlijk het terrein van zijn ambtgenoot Patijn is. Tegenover kolonisatie van handenarbeid verrichtende Europeanen een der losse punten, die de Minister heden nog even wilde aanstippen bleek de Minister vrij sceptisch te staan. Met den meesten ernst moest men immigratie van Nederlanders naar Nieuw- Guinea ontraden, zoo gaf Zijne Excellentie te verstaan. Ander afzonderlijk punt: de Zondagsrust. Zoov 1 mogelijk dienen legeroefeningen op Zondag achterwege te blijven, doch de Mi nister is huiverig om onze Zondagsrust op het inlandsche „passarwezen" te gaan enten en wat een verbod van Zondagsarbeid in de havens betreft, die vraag is thans weer in studie. De Indische Regeering overweegt nog of er maatregelen getroffen moeten worden tegen den leider der N.S.B., wegens diens bedenke lijke uitingen. Na opgemerkt te hebben, dat aan de oude pensioenregeling niets meer te doen valt, verklaarde Minister Weiter, dat hij wel geloofde, dat er reden voor verbetering van de salarisregeling bestaat, doch dat punt hoort eerst in den Volksraad thuis. E v. R. Twenlëclie Bank keert 5%% dividend uit. Naar wij vernemen zal op de algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 5J/2 procent (v. j. 5 procent). Auto na aanrijding in sloot geworpen. Twee inzitenden ernstig gewond. Vrijdagmiddag om half twee reed een per sonen-auto, bestuurd door den heer Vos uit Scheveningen op den Rijksstraatweg te Dub beldam, m de richting Willemsdorp. Een automobilist, die den wagen van den heer Vos wilde passeeren, moest tengevolge van een naderende vrachtauto uit tegenovergestelde richting scherp naar rechts uithalen, waar door de auto van den heer Vos werd gegrepen. Het voertuig werd van den weg geslingerd, sloeg tegen een betonnen brug en viel daarna in de langs den straatweg loopende sloot. Eenige omstanders snelden direct te hulp. Zij slaagden erin, den bestuurder en zijn echtge- noote uit de auto te halen. Een geneesheer constateerde bij den heer Vos zware inwendige kneuzingen en een ern stige hoofdwonde. Mevrouw Vos heeft een hoofdwonde opgeloopen, terwijl haar rechter arm gebroken is. Per ziekenauto zijn de slacht offers naar het ziekenhuis te Dordrecht over gebracht (Adv. Ingez. Medj Zware straffen geëischt tegen inbrekerscombinatie. Vele inbraken te Rotterdam gepleegd. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Vrijdagmiddag terecht gestaan de 23-jarige koopman J. H. B. wonende te Rotterdam, thans gedetineerd die in de laatste maanden van het vorige jaar een serie inbraken had gepleegd te Rotterdam en Hilligersberg. Op 11 November had hij ingebroken in het pand Rozenlaan 105 te Hilligersberg, waar is ondergebracht het laboratorium van N. J. Lansberg en Zonen apothekers. Deze inbraak was hem mogelijk gemaakt, doordat zekere C. v. d. G., die 12 jaar bij de N.V. in dienst was geweest, een raam had opengezet, zoo dat B. zich door inklimming toegang kon verschaffen. Hij heeft daar toen c.a. 39 K.G. opium gestolen ter waarde van f 400. Verdachte bekende alles. Toen de politie zijn huis aan de Putschelaan had doorzocht, vond zij een aantal voorwerpen, afkomstig uit woningen van den Randweg te Rotter dam. Al spoedig bleek, dat B. daar had in gebroken in negen verschillende woningen. Ook deze feiten bekende verdachte. Hierna heeft terecht gestaan de 38-jarige fabrieksarbeider P. B., wonende te Rot terdam, thans gedetineerd, die de opium en goederen van de andere diefstallen had geheeld. Het plan van den opiumdiefstal had hij in elkaar gezet. Ook hij bekende alles. Tot slot had zich te verantwoorden de 38- jarige C. v. d. G.. fabrieksarbeider wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, die G. H. B. bij den opiumdiefstal behulpzaam was ge weest. Hij ontkende op wacht gestaan te hebben, maar gaf toe, het raam van te voren geopend te hebben. Hierna nam de Officier van Justitie re quisitoir in de zaak G. H. B. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van 4 jaar met aftrek van voorarrest. P. B. en C. v. d. G. hoorden respectievelijk 3 jaar met aftrek van voorarrest en 1 jaar en 6 maanden met af trek van voorarrest tegen zich eischen. EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid aan de Geon. Universiteit te Amsterdam de heeren J. J. Prins en M. G. de Bruin. Voorzitter R.K. Staatspartij. Mr. T. J. Verschuur. Onder leiding van den waarnemend voor zitter, Mr. J. J. A. Houben begon Vrijdag avond de partijraad van de Roorasch Katho lieke Staatspartij zijn vergadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. In zijn openingswoord herinnerde mr. Hou ben aan de heugelijke gebeurtenis ten pa- leize Soestdijk. Vervolgens ging men in geheime vergade ring. Daar werd na een korte beraadslaging mr. T. J. Verschuur tot partijvoorzitter geko zen met 82 van de 116 stemmen. Tot lid van het dagelijksch bestuur werden gekozen: de heeren mr. dr. P. J. Witteman te Overveen, A. C. de Bruin te Utrecht, mr. E. PI. J. baron van Voorst tot Voorst te Ubbergen en mr. J. J. A. Houben te Breda. GARAGEHOUDERS EN AUTOMOBIEL HANDELAREN VOEREN ACTIE. Dezer dagen werd te Utrecht de zeer druk bezochte algemeene vergadering van den bond van automobielhandelaren en garage houders „Bovag" gehouden. Na de ope ningsrede van den voorzitter der ontvangen de afdeeling, den heer Wortman te Utrecht, gaf de waarnemende bondsvoorzitter, de heer Jansen uit Arnhem een uitgebreid over zicht van de velerlei acties door den bond ondernomen, dan wel' ingeluid. Ter sprake kwamen daarbij onder meer de saneering van den automobielhandel, waaraan dringend behoefte bestaat, het streven naar een unifor men benzineprijs voor het geheele land en een verdere gezondmaking van den handel in olie, banden en accessoires. Voor de Neder landsche garagehouders vormen deze kwesties een levensbelang, terwijl uiteindelijk ook de automobilist er de vruchten van zal plukken. De heer Jansen werd met algemeene stem men tot bondsvoorzitter gekozen. Ned. Ford maakt ecu goed jaar 1937. Netto-winst bijna verdubbeld- Met de conjunctuur-verbetering nam de verkoop van Fordproducten, volgens het jaar verslag der N.V. Nederl. Ford Automobiel fabriek te Amsterdam over 1937, belangrijk toe, wat uit den aard der zaak op de resulta ten der Maatschappij een gunstigen invloed had, terwijl daardoor tevens de arbeidsgele genheid werd verruipid. Met genoegen kan dan ook, zoo ontleenen wij verder aan het verslag, worden geconstateerd, dat de in het vorig jaarverslag uitgesproken gunstige ver wachtingen, in vervulling zijn gegaan. Gedurende de crisisjai'en verouderde het Nederlandsche wagenpark meer en meer. Het was daarom verheugend uit de officieele sta tistische gegevens te kunnen constateeren, dat het jaar 1937 in dit opzicht een keer punt heeft gebracht en dat vernieuwing in meerdere mate heeft plaats gevonden. Op grond van tiet bovenstaande mag, vol gens het verslag, worden verwacht, dat ook in het nieuwe jaar een bevredigende afzet zal kunnen worden bereikt. Een bedrag van f 200.000 werd geboekt op een bijzondere rekening „Personeelbelangen" teneinde een voorziening voor die belangen te treffen. Het ligt in het voornemen die voorzie ning te doen aanvangen op 1 Januari 1938 en daarvoor een zelfstandig fonds in het leven te roepen. Uit de Balans en Verlies- en Winstrekening blijkt, dat de netto-winst over 1937 bedroeg f 846.405 tegen f 469.000 over 1936 en f 402.000 over 1935. Voorgesteld wordt een slotdividend van 14 pet. (v.j. 7) uit te keeren. hetwelk met het in December 1937 betaalde interim di vidend a 6 pet. (v.j. 3) een jaardividend van 20 pet. (10 pet.) zal vormen.) Verlies- en winstrekening. Volgens de balans per 31 December 1936 bedroeg de winst tot en met dien datum f 1,248, 216 (1,157,949). Hiervan werd naar di videndrekening overgeboekt f 300.000 (210.000) Aan dividendbelasting betaald f 30.150 (21.105) samen f 330.150 (231,105), Saldo vorige boek jaren f 918.066 (916.844) Krachtens art. 12 der statuten werd gebruikt voor extra af schrijvingen op nieuwe aanschaffingen, welke gedurende dit jaar werden gebracht ten laste van Straat- en Wegenaanleg enz., Gebouwen, Machines, Werktuigen, Gereedschappen en Inventarissen f 163,301 (138,029), resteert f 754.764 (7778.814) waarbij gevoegd moet worden de winst over het afgeloopen boekjaar volgens Verlies- en Winstrekening, groot f 846.405 (469,401), zoodat de totale^ onver deelde winst tot en met 31 December 1937 bedraagt f 1,601.170 (1,138,216). Hiervan werd op 8 December 1937 reeds een interim-divi dend van 6 pet. (3) op rekening van het jaardividend uitgekeerd, waarvoor noodig was f 180.000 (90.000). Dividendbelasting a 10.05 pet. f 18.090 (9.045), samen f 198,090 (99.045). Wordt overeenkomstig het voorstel van het bestuur een slotdividend van 14 pet. (7) op de aandeelen uitgekeerd, dan is daarvoor noodig f 420.000 (210.000). Dividendbelasting a 10.05 pet. f 42.210 (21.105) samen f 462,210 (231.105). Totaal f 660.300 (330.159) en zal naar nieuwe rekening worden overgebracht f 940.870 (918,966). Conducteur Chamberlain; Alleen voor Rome Eden: Wat? Dan zit ik verkeerd I

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5