Haarlem's Dagblad ZOMERTIJD INGEZONDEN /TUKKEN Wind. BEGINT OP 15 MEI Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16776 Uitgave Lonrens Costcr, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.'V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleïn 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 1 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën j 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegelabonnementstarieven op aanvraag, Vraag en aanbod 1*4 regels f 0.60, elkr regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek Ongeval op de Groote Markt. De Commissaris der Koningin door een wielrijder aangereden. Hedenmorgen kwart over tien is de Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, Mr. Dr. A. baron Röell, op weg naar het Gouvernementsgebouw te Haarlem op de Groote Markt door een wielrijder aangereden, tengevolge waarvan hij viel en een lichte spierscheuring in het linkerbeen heeft opge- loopen. Hoewel dit ongeval niet van ernstigen aard is, heeft de Commissaris zich uit voor zorg naar de Maria-Stichting laten vervoeren. Het doodelijk schot te Doesburg. Slager in vrijheid gesteld. Het parket uit Arnhem heeft Maandag morgen te Doesburg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van de Zondagmorgen met een schotwond in het ach terhoofd, in de slachtplaats van een woning aan de Ooipoortstraat aldaar gevonden vrouw van den slager B, Het is gebleken dat hier geen sprake is van moord. De slager B,, die in hechtenis was genomen, is gisteren nog op vrije voeten ge steld. Afscheid huitendienstamhteiiaar Raad van Arbeid. Maandag 28 Februari, ontving de heer H. Souverein in verband met het bereiken van den pensioengerechtigdeen leeftijd eervol ont slag uit zijn dienst als adjuct-inspecteur bij den buitendienst van den Raad van Arbeid. Dit was de eerste maal dat een dergelijk ont slag aan dezen Raad plaats vond. Men meende dan ook dat dit afscheid niet zonder meer aan betrokkene mocht voorbijgaan. De heer Sou verein werd daarom, in tegenwoordigheid van zijn collega's van binnen- en buitendienst, door den voorzitter, den heer mr. C. J. Koch, in de Raadzaal van het gebouw van den Raad aan het Statenbolwerk, toegesproken. Spr. prees hem als een ijverig, plichtsgetrouw en vooral sociaal gericht ambtenaar, die van de oprichting in 1919 af zijn beste krachten aan het 'buitendienstwerk heeft gegeven. Ook als mensch stond de heer Souverein bij zijn su perieuren en zijn collega's hoog aange schreven. Hierna richtten nog twee van zijn collega's het woord tot den scheidenden ambtenaar die hem, als een prettig en goed collega slechts noode zagen vertrekken. Als blijvende herinnering mocht de ver trekkende ambtenaar van zijn collega's een gouden horloge met inscriptie ontvangen, ter wijl hem bovendien een groepsfoto, speciaal van zijn Buitendienst-collega's, werd over handigd. Ook door den voorzitter werd hem persoonlijk een geschenk aangeboden. De heer Souverein, die zeer gevoelig bleek voor de groote belangstelling die hem bij zijn afscheid zoo spontaan ten deel viel, dankte In 't bijzonder den voorzitter en ook zijn col lega's hiervoor met hartelijke woorden. Duitschers in Amerika moeten zich van politiek onthouden. Aansluiting bij Amerikaansche nationaal- socialistische organisatie verboden. De Duitsohe ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat de rijksregeefing haar in de Vereenigde Staten wonende onderdanen heeft bevolen zich te onthouden van aan sluiting bij Amerkiaansche nationaal- socialis tische organisaties. Zij die zich reeds bij dei-' gelijke organisaties hebben aangesloten, moe ten hun lidmaatschap direct opzeggen. In half-officieele kringen beschouwt men deze bepalingen als. ten doel hebbende de Duitschers er van te weerhouden deel te ne> men aan de Amerikaarische politiek. De Duitsche ambasadeur heeft een bezoek gebracht aan staatssecretaris Huil, dien hij op de hoogte heeft gesteld van de verklaring der Duitsche regeering. Volgens officieele Duitsche bronnen zouden de maatregelen betrekking hebben op onge veer een half millioen in de Vereenigde Sta ten wonende Duitschers. Volgens het Duitsche nieuwsbureau mogen de in de Vereenigde Staten wonende Duit schers ook geen lid zijn van de Amerika- Duitschen Volkenbond of mogelijke „Ersatz- organisaties". Rijlcsduitschers, die hiervan lid zijn of van de „Prospective Citizen League" moeten dit lidmaatschap direct opzeggen. Hoofdstad telefoneert automatisch Burgemeester De Vlugt verricht de ol'ficiëele indienststelling. Van Maandagmiddag vier uur af is de hoofdstad rechtstreeks opgenomen in het interlokaal automatisch tele foonverkeer en kunnen de geabon- neerden van het gemeentelijk telefoon net Amsterdam zich door het kiezen van het kengetal van het gewenschte kantoor en vervolgens door het draaien van een telefoonnummer zelf in verbinding stellen dat de aan geslotenen van 67 telefoonkantoren. Door het overhalen van een schakelaar een symbolische handeling overigens na ja renlange technische voorbereidingen heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt op verzoek van den directeur-generaal van P. T. T. dr. ir. M. II. Damme, de hoofdstad Maandagmiddag rechtstreeks op het inter lokaal telefoonverkeer ingeschakeld Na een lunch ten huize van den burgemees ter vereenigden autoriteiten en genoodigden zich tegen drie uur 's middags in het telefoon - gebouw Spuistraat, waar de plechtigheid ge schiedde. Nadat dr. ir. M. H. Damme en dr. W. de Vlugt het woord hadden gevoerd, heeft de burgemeester het net ingeschakeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, zoordt de kopij den inzender niet teruggegeven Ir. H. J. M. Bekkers, de directeur van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor- wagens J. J. Beynes N.V., is hedenmorgen op hartelijke wijze gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum. Door een haag van oud-gedienden wordt de familie Bekkers de fabriek binnengeleid. Voor het verslag dezer hïldiging zie men pag. 7. 'k Weet niet of u ook reden vindt, Om u erover te verbazen. Mij lijkt het toe, alsof de wind Veel meer dan anders pleegt te blazen. De een is nauwlijks uitgewoed. Of d' andre storm komt opgestoken Mij dunkt, op 't zoute water moet Het dit jaar ongezouten spoken. Hij loeit en buldert door de straat. Hij rukt en .rammelt aan de ruiten, Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. In vrijheid, die geen mensch kan stuiten. Wij luisteren naar de muziek, Die ons door hem wordt voorgezongen En volgen dan een politiek Van laat maar waaien, noodgedwongen, Kan 't wind zijn, door den mensch gezaaid. Waaruit wij deze stormen oogsten, Dan is 't nog lang niet uitgewaaid, Dan zijn wij nog niet op het hoogste. Ik weet nipt, wat u ervan vindt. Maar 'k deel als mijn opinie mede: Er is wel veel te'veel aan wind In onze droeve wereld heden. P. GASUS. Bij Kon. Besluit van 14 Februari is bepaald, dat in 1938 de zomertijd zal ingaan op 15 Mei en zal eindigen op 2 October. Chamberlain in moeilijkheden? Italië zou herstel der controle aan de Fransch-Spaansche grens eischen. LONDEN, 1 Maart (Havas). De Daily Herald, het blad der Labour Party, beweert dat Chamberlain reeds moeilijkheden met Italië heeft. Mussolini eischt wederinvoering van de internationale controle aan de FranschSpaansche grens. Chamberlain, al dus het blad, is natuurlijk volkomen bereid om dit toe te staan, doch de Franschen wil len niets weten van herstel der controle, daar Economische Zaken onder het mes Critiek en lof voor de Eerste Kamer. Ontleend is aan het voorloopig verslag dei- Eerste Kamer over het ontwerp "van wet tot vaststelling van hoofdstuk X (Departement van Economische Zaken) der rijksbegrooting voor het-dienstjaar 1938. Algemeen economisch beleid. Ettelijke leden verklaarden eeniger mate te zijn teleurgesteld door de economische poli tiek van dit kabinet, zooals deze tot uiting is gekomen in de uiteenzettingen, van de zijde van den minister daaromtrent gedaan bij de mondelinge en schriftelijke gedachtenwisse- ling over zijn beleid in de Tweede Kamer en in recente maatregelen. Zij hadden van dit ministerie een beleid ver wacht, dat in belangrijke mate zou afwijken van het destijds gevoerde, zulks te meer om dat in dit kabinet zitting hebben personen, behoorende tot die groep van de R.K. Staats partij, van waar uit steeds ernstige critiek op de vroegere economische politiek was ge oefend. Voorts zouden zij gaarne vernemen, hoe de minister een verlaging van de kosten van levensonderhoud denkt te bereiken. Deze leden drongen aan op een ordening in jröofcen stijl en bedrijfsgewijze, en op het "ten spoedigste nemen van maatregelen ten einde daartoe te komen. Enkele leden, die zich niet hadden kunnen vereenigen met de monetaire politiek van de beide vorige kabinetten-Colijn en van meening waren, dat te dier zake te laat het roer was gewend, duchtten, dat als gevolg hiervan thans, nu een nieuwe economische inzinking merkbaar wordt, ons volk deze niet zal kunnen te boven komen. Den eenigen weg om uit de impasse te geraken achtten de hier aan het woord zijnde leden gelegen in het voeren van een actievere monetaire politiek, als essentieel onderdeel van de algemeene economische. Deze leden achtten althans het depreciatie percentage van den gulden te gering en be lemmerend voor het concurrentievermogen van deze industrie. De hier aan het woord zijnde leden en anderen sloten zich hierbij aan bepleitten de bevordering van een parlementaire con trole op de monetaire politiek. Verscheidene leden verklaarden, in te stem men met de algemeene economische politiek der regeering. „DUITSCHE DAG" IN OOSTENRIJK GAAT NIET DOOR. De Oostenrijksche nationaal socialisten had den Zondag a.s. een z.g. „Duitschen dag" te Linz willen houden. 24 Extratreinen zouden de deenemers uit Opper Oostenrijk naar de stad vervoeren. Deze „Duitsche dag" zou plaats dej>pstandelingen vo-otdurend en bijna open- Jgg® in €en zaal' die 4000 P^onen kan be- -n„,+c„v,Q Tini,no„^n «A.,,.-»,.,*, "1" in een te Weenen gehouden vergadering is lijk Duitsche en Italiaansche munitie en vlieg tuigen ontvangen, Zij eischen eerst ,dat een einde komt aan het zenden van oorlogsmate riaal en een flink aantal vrijwilligers wordt teruggetrokken. daarna echter besloten genoemde bijeenkomst niet door te laten gaan. De lezing, die minster Seyss Inquart te Linz zou houden, is een dag vervroegd. De vroegere president der Vereenigde Staten. Herbert Hoover, heeft tijdens zijn reis door Europa ook een bezoek gebracht aan den president van Frankrijk, Albert Lebrun. Hcover bij het verlaten van het Elysée. Waarom belemmert liet gemeente bestuur van Haarlem arbeiders woningbouw? 200 werklooze bouwvakarbeiders kunnen aan het werk! In de Raadsvergadering van 23 Februari j.l. zijn eenige gedetailleerde uitbreidingsplannen ingetrokken. De toelichting (voorzoover in het openbaar tot uiting gekomen) vermeldt, dat demogra fische berekeningen hebben uitgewezen, dat het gedetailleerde uitbreidingsplan een capa citeit heeft van 22000 woningen, reikende tot 1961, waarschijnlijk zelfs tot 1978. Ten einde nu onregelmatige en verspreide bebouwing te voorkomen, en daardoor onnoo- dige kosten voor verlichting, reiniging, politie toezicht enz. te besparen, zijn eenige gedetail leerde uitbreidingsplannen ingetrokken, opdat de gemeente niet verplicht is, om bouwver gunningen, die gevraagd mochten worden, te verleenen. Logische redeneering niet waar? Maar onder de ingetrokken gedetailleerde uitbreidingsplannen is er minstens één, be strijkende het terrein ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. ten Oosten van de Delft, ten Zuiden Hollandsche Diep en ten Westen van de Vechtstraat (boerderij Rutten) alwaar direct aansluitende bebouwing ter hand ge nomen kan worden. De eigenaren zijn bereid om het terrein in exploitatie te brengen. De bouwer (N.V. Von delkwartier) staat gereed om te gaan bouwen. De architect had reeds de noodige opdrachten gekregen. De geldgever is bereid dit alles te finan cieren. Nog in dit jaar 1938 zou op dit terrein een aantal (200 a 300) arbeiderswoningen ge bouwd kunnen worden. Nog in dit jaar ruim 200 extra bouwvak arbeiders aan den arbeid! Geen steun, geen werkverschaffing, maar vrije arbeid, vrije loonen, naar het vernieuwde C.A.O.! Geen kosten voor de gemeente! Waarom verhindert de gemeente dit werk? De plannen waren aan het Gemeentebe stuur bekend! 't Is waar, 't is slechts particuliere bouw! Maar particuliere bouw gaat toch in Ne derland nog vóór, boven Overheidsbouw? 't Is toch geen bezwaar, dat ook een par ticulier (bouwer en grondeigenaar) iets ver dient? De grond wordt goedkooper verkocht dan gemeentegrond Toch geen concurrentie motieven? Gemeente als overheid werkt met uitbrei dingsplannen. als grondexploitant concur reert ze met particulieren. Of is het andersom, concurreert ze met uit breidingsplannen om particulieren niet te laten werken? Waarom ook krijgen andere particulieren, die grond willen exploiteeren, geen opgave van kosten van straataanleg, hoewel ze reeds maanden geleden zulks hebben aangevraagd? En waarom moest dit alles in het geheim worden bekokstoofd, hoewel de Woningwet juist de meest mogelijke openbaarheid wenscht? En waarom die overhaasting? Mr. M. SLINGENBERG. Antwoord van den heer Reinalda. De toon van bovenstaand ingezonden stuk van Mr. M. Slingenberg is van dien aard. dat hij mij van het stellen van een onderschrift waartoe de Redactie mij de gelegenheid bood zou terughouden, ware het niet, dat het gevaar bestond, dat uit den, zij het dan ook vragender wijze, geuiten gedachtengang bij het lezend publiek een onjuiste meening zou kunnen post vatten, omtrent de doelein den die 't Gemeentebestuur met de intrek king van uitbreidingsplannen beoogde en de richtlijnen welke het ter bereiking van dat doel meende te moeten volgen. Intrekking van uitbreidingsplannen was noodzakelijk. Dit wordt blijkbaar ook door in zender gevoeld, totdat gekomen wordt aan terreinen waar blijkbaar andere belangen gaan spreken, waardoor dan zooals helaas zoo vaak wordt ondervonden de aanvanke lijk nuchtere visie op de zaak wordt ver troebeld. Het gedeelte gronden, waarvoor het uitbrei dingsplan is ingetrokken, en gelegen tusschen de Delft en den Rijksstraatweg en ten Noor den van de Jan Gijzenvaart, is reeds jaren in handen van den tegenwoordigen eigenaar- grondexploitant en in de laatste jaren is er niet één huis op die gronden gebouwd. Nu zouden er plotseling enkele honderden wonin gen worden gebouwd? Bovendien woningbouw kan een algemeen belang zijn, maar teveel woningbouw botst te gen dat algemeen belang. Aan die 200 a 300 al dan niet arbeiderswoningen bestaat in Haarlem waarlijk geen behoefte. Als men ziet in hoe korten tijd en met hoe weinig vak men - schen een dergelijk bouwwerk wordt tot stand gebracht dan zijn de voordeelen zéér gering tegenover de groote nadeelen die het over compleet aan woningen oplevert. En hoe hoog zou de huur van die woningen moeten worden? Inzender weet héél goed, dat met een dergelijken arbeiderswoningbouw geen enkel arbeider wordt gediend! Maar daar gaat het niet om in dit ingezon den stuk. De kop van het artikel „Belemmering van arbeiderswoningbouw" en „200 werkloo- zen aan het werk" zou den indruk wekken alsof inzender op komt voor deze belangen leest men het stuk goed, dan ziet men dat in zender in wezen bedoelt op te komen voor den grondexploitant. Alle andere argumenten (meer op insinua ties gelijkend) passeer ik hier omdat het in zender te denken moet geven dat de afdoening- van deze aangelegenheid geheel geschiedt met inachtneming van de bepalingen van de Wo ningwet. De Gemeenteraad en hij alléén heeft te beoordeelen of overtreding plaats heeft. Dat de Raad hierover, evenals over de intrekking, anders dacht dan inzender, blijkt voldoende uit de eenstemmigheid waarmede het voorstel door den Raad werd aangenomen M. A. REINALDA. Wcth, van Openb. Werken. Het woord is aan Goethe: Het echte gaat nooit voor het nageslacht verloren. Prof. dr. Jan de Vries 80 jaar. Vermaard mathematicus. Heden viert professor dr. Jan de Vries, oud- hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, zijn tachtigsten verjaardag. Alhoewel reeds in 1928 afgetreden als hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, loopt zijn hart nog warm voor de wetenschap, waaraan hij zijn lange leven gewijd heeft, met succes in de hoogere meetkunde vorschend en keer op keer opduikend met nieuw opgeloste problemen. Professor de Vries zocht zijn voldoening in het werk zelf en was dankbaar als dit werken in de studeerkamer met succes werd.bekroond. Dan stelde hij de wetenschappelijke wereld van zijn bevindingen op de hoogte door zijn publicaties in de uitgaven van de Kon. Nederl. Academie, waarvan hij het voorrecht had reeds op vrij jeugdigen leeftijd lid te zijn. Ruim 250 verhandelingen verschenen van zijn hand in verschillende tijdschriften, alle meetkundige onderwerpen betreffend. Jan de Vries werd 1 Maart 1858 in Amster dam geboren. Hij bezocht daar de lagere school. Toen zijn ouders naar Dusseldorf ver huisden moest de zoon mee, die daardoor in het buitenland zijn middelbare opleiding ge noot. In 1876 keerde de familie terug naar Ne derland en werd de toekomstige professor stu dent aan de universiteit te Amsterdam. Daar voltooide hij voorspoedig zijn studies door reeds in 1881 te promoveeren op het proefschrift „Bolsystemen". Dr. de Vries was achtereenvolgens docent aan de middelbare school te Kampen (1880— 1S92), aan de H. B. S. in Haarlem (1892—1904) terwijl hij van 18941897 verbonden was aan de Polytechnische Hoogeschool te Delft. In 1897 werd dr. de Vries benoemd tot hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, totdat hij in 1928 wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie moest neerleggen. Zijn geheele wetenschappelijke loopbaan was gewijd aan de hoogere meetkunde. Japanscli siictes in Sjansi. Lifeng en Tsjocnton bezet. Reuter meldt uit Sjanghai: Volgens berichten uit Japausche bron heb ben Japansche troepen Lifeng- bezet en heeft een Japansche colonne de Gele rivier bereikt op een plaats, welke ten westen van Taiyoean is gelegen. Ondanks de Japansche beweringen, dat de Chineesche verdedigingslinies in het zuide lijk deel van de spoorwegzone tusschen Tient sin en Poekau zouden zijn vernietigd, schijnen de Japanners toch nog geen aanstalten te ma ken om op te rukken langs den grooten weg ten noorden van Pengpoe. De Chineezen be weren aan het front van Sjantoeng den Ja- panschen opmarsch tot staan te hebben ge bracht te Kiatsing, dat ten westen van Tsining is gelegen. De Chineezen deelen officieel mede Ishoei, dat op 150 K,M. ten westen van Tsing- tau is gelegen, na een verwoeden tegenaan val te hebben heroverd. Nader meldt Reuter uit Tokio: Naar van Japansche zijde wordt me degedeeld, hebben de Japansche troe pen thans weder op een ander punt de Gele rivier bereikt. Een afdeeling, die van Taijoean uit in westelijke richting is opgerukt, heeft Tsjoenton bezet, dat tegenover 't aan de andere zijde van de Gele rivier in Sjansi gele gen Woepoe ligt. HUWELIJK VAN ISHBEL MACDONALD VOLTROKKEN. De dochter van wijlen Ramsay MacDonald Ishbel is gisteren in het raadhuis van Hamp- stead met Norman Ridglcy in den echt ver bonden. oedkoop, eenvoudig, snel en zeker werkend. Dat zijn de eigenschappen van de Groentjes in Haarlem's Dagblad als middel om iets op te ruimen of te ver krijgen. Profiteer er bij gelegenheid van. HEDEN: 12 PAGINA'S De Zomertijd begint op 15 Mei a.s. 1 De nieuwe Economische Raad is gedeelte lijk organisch samengesteld. 3 Een autobestuurder is te Rilland Bath le vend verbrand. 3 Een nieuw vertrouwensvotum voor Cham berlain in het Lagerhuis. 4 Bij Hongkong is een Britsche vliegboot beschoten. 4 De Belgische minister-president acht de erkenning van het Italiaansche Impe rium op een geschikt oogenblik wensche- lijk. 4 Te 's Gravenhage is Mr. van Lier, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, overleden. g ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Monopoly. Langs de Straat: A. v. »t.Fietsende jeugd. Van onzen Weenschen correspondent: Stilte voor den storm in Oostenrijk? II. D. Vert.: Het familieportret. J. B. Schuil: Bonte avond „Albcrdïngk Thyin". De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1