Haarlem's Dagblad De Moskou'sche Processen. Cabriele d'Annunzio overleden. Niemoeller tot 7 maanden vestingstraf veroordeeld. lutetkatiokai 7,tucks iu Besietwageks Het belangrijkste 55e Jaargang Nö. 15777 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN KOBEK'J PEEKEBOOiM Booidredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vanmorgen om tien uur is er weer zoo'n vervaarlijk Moskou'sch proces in openbare behandeling gebracht, waarin de Russische dictator Stalin een aantal vroegere leiders van het communisme ter verantwoording roept. Er is ditmaal meer afwisseling in de beschuldigingen dan toen verleden jaar maarschalk Toecliatsjefski en een aantal andere militaire leiders terecht stonden en bijna allen ter dood veroordeeld werden evenals trouwens velen voor hen. Blijkens de tenlasteleggingen in het huidige proces, dat wel niet het laatste zal zijn, loepen de thans terecht staanden ook niet veel kans aan den beul te ontkomen. Er zijn ex-kop stukken der Sovjet-Unie bij als Rykof, Krestinski en Rosenholz, allen vroegere volkscommissarissen. Verder behooren tot de verdachten de oud-voorzitter der Derde In ternationale Boecharln, eertijds een van Lenin's beste vrienden en medewerkers, de vroegere chef der Gepeoe Jagoda en de oud premier der Oekraine Jakofski. Deze allen worden beschuldigd van terrorisme, vernie ling en pogingen om de Oekraine, Centraal- Azië, Georgië, Azerbeidsjan, Armenië en Wladiwostok van de Sovjet-Unie te scheiden. Dat laatste is natuurlijk hoogverraad, Een andere groep verdachten is die dei- vier medische professoren Levin, Pletnef, Kasakof en Maximof, beschuldigd van niets minder dan vergiftiging van (thans wijlen) den vermaarden schrijver Maxim Gorki en van aanslagen op het leven van anderen. Enkelen worden beticht van een complot om Stalin te vermoorden en, ja: indertijd al Lenin en Swérdlof. En het heele gezelschap, een-en-twintig man sterk, is belast inet Trotskiïsme, Boecharinisme en Mensjewisme. Aan veel moge onze tijd arm zijn, niet aan ismen en de Sovjet-Unie is er extra-rijk aan. 'He.t proces .is openbaar. Niet in den ver- gaanden zin, .dat iedereen er bij mag die daar lust in heeft, maar er "zijn vele toe gangskaarten verstrekt, ook aan vertegen woordigers van debuitenlandsche pers. En men zal zich bij voorbaat afvragen of er weer zoo'n 'merkwaardige reeks bekentenis sen zal komen, waarvan Rusland het zonder linge monopolie schijnt te bezitten.... be kentenissen waarbij'de beschuldigden niet al leen alles toegeven maar hun eigen zondig ik luide verwenschen, zich figuurlijk of let terlijk aan de haren trekken en dn het al gemeen een gansche demonstratie van zelf verachting op touw zetten.. .Intusschen kan het aan de aandacht van de buitenwereld moeilijk ontgaan dat deze pfocessenreeks niet bepaald getuigt van de hechtheid en weldoortimmerdheid van het régime-Stalin. Als menschen, die tot voor enkele maanden nog tot de knapste leiders van een groote mogendheid werden gere kend en in de bladen van die mogendheid voortdurend werden geprezen en verheer lijkt, bij bosjes van het kussen worden ge- stooten, gearresteerd en van de ergste mis drijven beschuldigddan is er iets totaal mis. Te snel slaat de verheerlijking in ver guizing om, te velen vallen. Dat zij zoo velen zijn, moet op zichzelf zijn noodlottigen in vloed doen gelden op de staatsmachinerie en ook op de organisatie der weermacht. Het is natuurlijk niet te ontkennen, afgezien van de methoden van het régime, dat de meesten hunner bekwame leiders en organisatoren zijn. Men stampt zulke lieden niet uit den grond: in Rusland evenmin als elders. En in het algemeen bereiken zij hun volle leiders capaciteit pas na jarenlangen arbeid en op gedane ervaring. Het is dus duidelijk dat de organisatie in de Sovjet-Unie zeer moet zijn verzwakt en dat Stalin daarmee de kans loopt op steeds meer hoogverraad jegens hemzelf. Temeer omdat al die veroordeelden natuurlijk vrienden achterlaten waarbij er zullen zijn die hen willen wreken en daarin aangespoord zullen worden door het besef, dat zij zelf vandaag of morgen gearresteerd kunnen worden. Hier dringt een historische analogie zich op: die van den leider der Terreur in de Fransche Revolutie, (Maximilien Robespierre, die tenslotte ten val werd gebracht door Tallien en Fouché, geen van beiden helden vooral de eerste niet maar beiden hande lend in angst voor hun eigen hachje. Kennelijk gaat Stalin niet minder ver in het uitroeien van zijn tegenstanders als in dertijd Robespierre. En evenals toen is dat een zeer hoog spel. Voor lederen uit den weg geruimden vijand kunnen er honderd of dui zend in de plaats treden. Ook duidt deze gang van zaken op de verwording van een revolutionnair régime, dat zich meer en meer schijnt te concentreeren in de krampachtige, wanhopige eigen machts-handhaving van één man. De indruk wordt gewekt dat de geweldige Russische tragedie tot hoogspanning is ge voerd en dat, wellicht binnen korten tijd, de ontploffing zou kunnen komen. Al moet men in de historische vergelijkingen met West- Europa in zooverre voorzichtig zijn, dat het hier een volk van gansch andere geaardheid van zeer bijzondere en voor ons zeer moeilijk begrijpelijke ras-eigenschappen geldt, R. Dichter en militair. Bezetter van Fiume in 1919. Gabriele d'Annunzio, de bekende Italiaansche dichter, de man die in 1920 Fiume bezette, is gisteravond op bijna 75-jarigen leeftijd op zijn bui ten „II Vittoriale" aan het Gardameer overleden. Men gelooft, dat de dichter lijdende was aan angina pectoris. Gabriele d'Annunzio. d'Annunzio werd gisteravond even voor zes uur onwel. Men dacht, dat hier sprake was van een voorbijgaand verschijnsel en hechtte er weinig waarde aan. Spoedig trad evenwel de doodstrijd in, verwanten en geneesheeren konden niet meer helpen. In een werkkamer van d' Annunzio werd een rouwkamer ingericht. De prefect van de provincie werd onmiddellijk met het overlij den op de hoogte gesteld en deze gaf het be richt door aan den Duce. De beeldhouwer Minerbi nam van den dich ter het doodenmasker af. Gabriele d'Annunzio, wiens eigenlijke naam Rapagnette was en in 1924 door den koning van Italië in den adelstand werd verheven met den titel van hertog van Monte Nevoso, werd in 1864 geboren te Pescare (Abruzzi). De "schrijver en dichter werkte van zijn zeventiende jaar af mede aan tal van te Rome verschijnende bladen. In 1889 werd hij lid van het parlement. d'Annunzio woonde daarna in verschillende deelen van Italië en Frankrijk. In 1915 keerde hij naar zijn land terug, waar hij een vurig pleitbezorger was van de inmenging van Italië in den oorlog. Hij nam dienst bij de gewapende macht en diende achtereenvolgens bij de cavalerie, de infanterie en de marine. Tenslotte kwam hij bij de lucht macht. Hij werd tijdens den oorlog gewond. Na den wapenstilstand stak d'Annunzio zijn verontwaardiging over de houding der geal lieerden jegens Italië niet onder stoelen of banken en in het kabinet-Nitti personifieerde hij de patriottische reactie tegenover de poli tiek der regeering. In 1919 vestigde hij de aandacht van de wereld op zich door de bezetting van Fiume, waar hij met een aantal vrijwilligers binnen trok. Het jaar daarop dwong de Italiaansche regeering hem echter de stad op te geven. Hij begaf zich toen naar Gardone, waar hij zich terugtrok in „II Vittariale", zijn in bizarren stijl gebouwde villa aan het Gardameer. In middels heeft Italië het aan d'Annunzio te danken, dat FiumeItaliaansch geworden is. d'Annunzio heeft onder het fascistische re gime altijd zeer hoog aangeschreven gestaan, ofschoon hij na het avontuur van Fiume vrij zelden op den voorgrond trad. Bij het begin van den Abessynischen oorlog deed d'Annunzio van zich spreken, doordat hij zijn gouden onderscheidingen en voorwerpen ten behoeve van zijn land afstond. Hieronder bevond zich het Britsche oorlogskruis, dat hem door koning George V verleend was. Verleden jaar werd hij tot president van de Koninklijke Italiaansche Academie als op volger van Marconi benoemd. d'Annunzio publiceerde zijn eerste werk in 1879, toen hij nog op school was. Van zijn verdere werken noemer, we Le Canzani della Gesta d'Oltremare (1912), Novelle della Pes- cara (1886), H Piacere (1889) II Fuoco (1900), Notturno (1921), La Gioconda (1899), La Nave (1908), en II Ferro (1914). Stefani meldt nader uit Gardone: Gabriele d'Annunzio werd getroffen door een beroerte, terwijl hij aan zijn werktafel zat. Overeenkomstig zijn wensch, welke hij verscheiden malen te kennen heeft gegeven, is het stoffelijk overschot in de rouwkamer op een baar gelegd, gekleed in de uniform van generaal der luchtmacht. Het ongeval overkomen aan baron Röell. Met volledig herstel eenige weken gemoeid. Het ongeval, dat den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell, Dinsdag op de Groote Markt te Haar lem is overkomen, schijnt van ernstiger aard te zijn geweest dan aanvankelijk werd ge dacht. Naar de behandelende geneesheer, dr. Koot, mededeelt zullen met een volledig herstel nog wel eenige weken gemoeid zijn. De wielrijder, die na het ongeval is door gereden, kón nog niet worden aangehouden. Ernstig ongeluk in Haarlem-Noord Zeventienjarige wielrijdster door auto aangereden. Dinsdagmiddag bij tweeën reed op den hoek Rijksstraatweg—Raadhuisstraat de 17-jarige wielrijdster M. van den B. in de richting van het Soendaplein. Zij wilde linksaf de Raad huisstraat inrijden. Op hetzelfde oogenblik reed daar een bestelauto, bestuurd door een reiziger uit Haarlem, in dezelfde richting. Volgens dezen bestuurder zou het meisje plotseling en zonder een teeken te geven de. file van wielrijders hebben verlaten om den straatweg over te steken. Door naar links uit te halen en krachtig te remmen trachtte hij een aanrijding te vermijden, maar dit mocht helaas niet gelukken. Het meisje werd door de auto gegrepen en met haar rijwiel eenige meters meegesleurd, waarna zij bloedend bleef liggen. Het rijwiel werd vernield. On middellijk waren een dokter en leden van den Ongevallendienst aanwezig om aan het meis je de eerste hulp te verleenen, waarna zij per ziekenauto naar de Mar ia-Stichting werd ver voerd. Volgens den dokter heeft het meisje een sleutelbeenfractuur, een hersenschudding en vermoedelijk een schedelbasisbreuk gekregen. Hoewel haar toestand niet levensgevaarlijk was, kon zij nog niet worden gehoord. De auto werd in beslag genomen; de rem men bleken in orde te wezen. Wegens gebrek aan getuigen kon de politie; de eventueele schuldvraag nog niet onderzoe ken. Daarom verzoekt zij aan hen, die het ongeluk gezien hebben, zich voor het ver strekken van inlichtingen aan het bureau Smedestraat te willen aanmelden. Hedenmiddag twaalf uur was de toestand van het meisje nog ongewijzigd. Arbeiderswoningbouw. In het antwoord van den heer M. A. Reinal- da, wethouder van Openbare Werken, op het ingezonden stuk van mr. M. Slingenberg: Waarom belemmert het gemeentebestuur van Haarlem arbeiderswoningbouw?, is tot ons leedwezen door een zetfout een onduide lijkheid ingeslopen. De heer Reinalda had aan het slot van zijn stuk geschreven: „De Gemeenteraad en hij alléén heeft te beoordeelen of overhaas ting plaats heeft. In ons blad was, foutief, het woord overtreding gebruikt. Straf door voorarrest voldaan. BERLIJN, 2 Maart (D.N.B.-A.N.P.) Het bijzonder gerechtshof heeft hedenmiddag het vonnis tegen Ds. Niemoeller geveld. De beklaagde werd wegens voortgezet vergrijp je gens paragraaf 130 a., artikel 1 van het wetboek van strafrecht veroor deeld tot zeven maanden vesting straf. Voorts werd hij wegens vergrijp tegen de verordening van 28 Febr. 1933 veroordeeld tot een geldboete van 500 R.M., en wegens een vei'der, gelijk vergrijp tot een geldboete van 1500 R.M. De vestingstraf en de 500 R.M. geld boete worden geacht door het voor arrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 R.M. komt, ingeval van niet-betaling een gevangenisstraf van drie maanden. Paragraaf 130 a. artikel l van het wetboek van strafrecht is de z.g.n. kanselparagraaf. De tekst hiervan luidt als volgt: „Een geestelijke of een ander bedienaar des woords, die in uitoefening of naar aanlei ding van de uitoefening van zijn beroep in het openbaar voor een menschenmenigte, in een kerk of op een andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde plaats vooj: verschei dene toehoorders aangelegenheden van den staat op een den openbare vrede in gevaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of bespreking, wordt bestraft met gevangenis- of vestingstraf tot ten hoog ste twee jaren".. De verordening van 28 Februari 1933, op grond waarvan ds. Niemoeller tot geldboe ten veroordeeld is, is de verordening tot bescherming van den staat. (De Braziliaansche „liongerkun- stenaarCadramel, die in Frank rijk optrad, is tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld, toen bleek dat hij 's nachts in het ge heim door een helpster werd ge voed.) Naar Frankrijk kwam een Braziliaan, Die in een hongerend bestaan Zijn daaglijksch brood wou winnen; Van „kunstenaars" van deze soort, Was langen tijd niet meer gehoord, Nu ging het weer beginnen. De man lag weken in een kooi. Aan d' ergsten hongersnood ten prooi. Ten minste naar men meende; Maar in het holste van den nacht, Werd stiekum hem de spijs gebracht, Die hem weer kracht verleende. Een helpster in den (hongers)nood, Bracht hem een hartig hapje brood En wat er bij behoorde; Want het was tusschen deze bêi, Van d' eersten dag af koek en ei, In waren zin der woorden. Nu zit die man nog in een kooi, Maar deze is niet half zoo mooi En heeft geen glazen wanden; Slechts een cipier kijkt naar hem om Geen kijkers meer in dichten drom Met franken in de handen. Men straf ie dezen man terecht. Want ongetwijfeld is het slecht, Om menschen te bedriegen, Door ze met voorgewende „kunst" En zielig vragen om hun gunst, Erin te laten vliegen. Maar als bij mij de rechtspraak lag, Dan had ik al den eersten dag, Een vonnis willen vellen; Ik vind het nog een erger zaak, V Om honger als een kijkvermaak. Publiek ten toon te stellen. P. GASUS. 19, Gr. Houtstraat, Haai-lem toont haar nieuwste, gedistingeerde voorjaars- en zomertoiletten op Dinsdag 8 Maart a.s.,-nam. 3 uur HOTEL DUIN EN DAAL te Bloemendaal. Thee Complet 1. Plaatsreserveering gaarne vódr Za terdag 5 Mrt. schriftel. of telefonisch aan de zaak. Tel. 12273 (Adv. Ingez Med.) Doktoren door de Koningin onderscheiden. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. H.M. de Koningin heeft benoemd tot com mandeur in de huisorde van Oranje: le. Bij bevordering dr. C. L. de Jongh, te 's-Gravenhage. 2e. Dr. C. T. van Valkenburg, te Amsterdam. 3e. Dr. J. de Groot, te 's-Graven hage. JOH. SWAALF, TELEF. 10663 (Adv. Ingez. Med.) Woensdag 2 Maart 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk» regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek Het woord is aan Sallustius: Dwingelandij is hard. maar duurt niet lang. Want nie mand wordt door velen ge vreesd, die niet velen heeft te vreezen. Jubileum van Dr. L. C. Kersbergen. Vrijdag 4 Maart 40 jaar arts. Vrijdag 4 Maart zal het 40 jaar ge leden zijn dat dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-directeur van het St. Eli sabeths Gasthuis te Haarlem den artstitel verkreeg. Dr. Kersbergen werd 30 Juli 1873 te Reeu- wijk bij Gouda geboren. Hij doorliep het Gymnasium te Gouda en studeerde vervol gens aan de Universiteit te Leiden waar hij in 1898 tot arts werd bevorderd. In 1900 promo veerde hij tot Doctor in de Geneeskunde op een dissertatie: Anaemia pseudoleukaemica infant. Dr. Kersbergen vestigde zich in 1900 te Haarlem en kreeg hier al spoedig een drukke practijk. Van 1907 tot 1919 was hij internist aan het Diaconessenhuis. In Maart 1919'werd hij benoemd tot genees heer-directeur van het- St. Elisabeths of Groote Gasthuis, te Haarlem. Onder zijn leiding heeft het Gasthuis een groote uitbreiding ondergaan en zijn er vele verbeteringen aangebracht. Dr. Kersbergen heeft in tal van commissies zitting die bijna alle de bevordering der volksgezondheid ten doel hebben. Vooral de tuberculose-bestrijding heeft al tijd zijn volle aandacht gehad. Sinds 1904 is hij voorzitter vair de Haarlemsche Vereeni- ging tot bestrijding der t.b.c. cn sinds 1908 secretaris van de Noord-Hollandsche Ver. met hetzelfde doel. „Brederodeduln" is door zijn initiatief ontstaan. Hij is voorts nog lid van het Dagelijksch Bestuur der Ned. Centrale tot bestrijding der t.b.c., lid van het Dag. Best. van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst van 19251926 en ook thans als voorzitter. Sedert 1934 is Dr. Kersbergen eveneens lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Dr. Kersbergen schreef de geschiedenis van het St. Elisabeths Gasthuis ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan dier inrichting en van ie Noord-Holl. Ver. tot bestrijding der t.b.c. toen deze vereeniging haar zilveren ju bileum vierde. Naar wij vernemen zal Dr. L. C. Kersbergen Vrijdagmiddag in het Carlton Hotel te Am sterdam van 35 uur recepieeren. Deze recep tie is belegd door de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst waarvan Dr. Kersbergen voorzitter is en is alleen bedoeld voor geinviteerden. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Gabriele d'Annunzio is overleden, i Het batig saldo van de Flans Halstcntoon- stelling zal f 20.000 a f 21.000 bedragen. 1 Ds. Niemoeller is tot 7 maanden vesting straf veroordeeld. j B. en W. van Haarlem namen nog geen be slissing inzake de vereenvoudigde spelling 1 In de Eerste Kamer is oplossing der „Bel gische Kwestie" bepleit. 3 Minister Weiter acht Indie's toekomst niet ongunstig. 3 Vermindering van overwerk is volgens mi nister Romme zeer gewensclit. 3 Goering over de taak van liet Duitsche luchtwapen. 4 Het Oostenrijksche Vaderlandschc Front legt groote activiteit aan den dag. 4 Haarlem streeft ernaar zeehaven te worden 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Moskousclie processen. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. g Van onzen Berlijnschen correspondent: Von Ossietzlcy's Nobelprijs. 4 v. H.: De weg terug. g H. D. Vertelling: De kostbare vaas. 6 3. B. Schuil over: Scotland Yard. n K. dc Jong: Zesde concert Bachvereeniging 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q De huldiging van Ir. II. J. M. Bekkers, directeur van de Haarlemsche fabriek van Spoorweg- en Rijtuig materiaal der firma Bcynes, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Ir. Ilupkes (geheel rechts) komt den jubilaris tijdens de receptie gelukwenschen,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1