ER SCHUILT EEN GEHEIM IN ONZE LANDKAART. INGEZONDEN /TUKKEN Scotland Yard. Zesde Concert WOENSDAG 2 MAART 1938 HAAREE M'S DAGBLAD lf Vlakke meetkunde leidt naar Prae-historie. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. Bi j zon de re correspon den tie etenschappelijke trouvailles zijn zeldzaam. Wie had ooit kunnen den ken, dat de prae-historie van ons land te benaderen zou zijn langs wiskundigen weg? Dat de prae-historie expe rimenteel kan worden onderzocht door zekere wetten der symetrie? Het geheim heeft altijd in de topografie van ons land gelegen. En plot ting heeft iemand het ontsluierd. ^~men met bepaalde analoge klanken blijken de hoekpunten van een gelijkbeenigen driehoek te zijn. Neem de landkaart: het verschijnsel manifesteert zich herhaaldelijk. Dé vondst van den oud-marine-officier Mul ler te Apeldoorn vormt den sleutel tot een theorie welke zeer aannemelijk schijnende conclusies aangaande de voorgeschiedenis van ons land in zich draagt. ^spomij-Jse connectie is Ds. J, rannebakker te Amersfoort, zich ook voor deze kwestie gaan interesseexen. In zijn vrijen tijd houdt hij zich met dit theoretische onderwerp bezig: „Liefhebberij", zegt hij. In vele plaatsnamen schuilt een onmisken bare overeenkomst. Opmerkelijk is, dat in al lerlei samenstellingen, weliswaar soms verbas terd, steeds het woord „kat" terug te vinden is. Katwijk, Kootwijk, Kesteren, Katendrecht, Kattenburg'. Verspreidingsrichtingen van de bezetting der Katten in ons land. Daar een enkele historicus verondersteld heeft dat Nederland hi een tijdperk, dat voor afging aan de komst van de Batavieren, be volkt -was met den stam der Katten, is hier voor een aanvaardbare verklaring gevonden. „Systematisch hebben wij tientallen namen gerangschikt", aldus Ds. Pannebakker, „waar in de woorden kat, klink, angel, mechel, mos sel, deen, ems of weesp voorkomen. Wij lieten ons bij de keuze van deze klan ken leiden door verschillende overwegingen Ten eerste door de hypothese, dat naast de Katten ook de Angelen, Denen en Mecklen- burgers een speciale rol gespeeld hebben. Een tweede belangrijke factor was het dialect de verbastering van sommige namen in den volksmond". Ds. Pannebakker pauzeert even. Hij legt een op dun perkament geteekend kaartje voor ons neer. „Ziet Uhier ligt bijvoorbeeld in de Ve- luwe de plaats Wezep. En hier bij Deventer Wezepe.... Verbindt deze beide punten eens door een lijn en deel deze dan rechthoekig middendoor. Nu komen wij de punt van het potlood glijdt omhoog nu komen wij bij Wezep in DrenteDeze drie namen vormen dus de hoekpunten van eeri gelijkbeenigen driehoekmen zou kunnen zeggen: toeval, nietwaar? Maar wanneer wij nu eens Een bundeltje kaarten van den topografi- schen dienst. Een wirwar, een chaotisch net van potloodlijnen verbindt steden en dorpjes op al deze kaarten is geëxperimenteerd en gezocht. Een nieuwe kaart komt op het tafel tje te liggen. „Wanneer wij nu eens Weesp in het Gooi en Jisp in Waterland verbinden een loodlijn vanuit het midden der basis en zie: wij komen bij Jaspe in Drenthe terecht." Meerdere voorbeelden volgen, welke de toe- valsgedachte geheel uitschakelen. Met stijgen- de verbazing kan men slechts zien, hoe deze onzichtbare driehoek dan eens op zijn kop. dan naar links, dan naar rechts gekpnteldl altijd in onze landkaart gewoond heeft. De eer lijkheid, waarmee hij de simpele wetten dei- vlakke meetkunde tegemoet komt, doet bijna onwaarschijnlijk aan. En de verklaring, de conclusie? „De Katten". „Ik zal U dadelijk aantoonen, dat de' Katten een bijzonder oorlogszuchtig volk waren, die waarschijnlijk ook onder de permanente drei ging' van den aanval hebben geleefd! Nu zegt deze driehoek iets over hun strategisch poli tiek, iets over een bepaalde krijgszuchtige for matie. Maar wij hebben ook nog marschrou- tes en steeds terugkeerende gelijke afstan den Ons land wemelt van de Katten. Wij heb ben een Katwijk aan Zee, .een Katwijk bij Mook een Katwijk in de Peel, een Katwijk bij den Haag. Bij Amsterdam en B'eilen in Drente vin den wij een Kattenburg, bij Arnhem en Oir- schot een Kattenberger zijn voorts vier Kattenbroeks: bij Linschoten, Hoogland, Zeist en Barneveld. Er is nog zooveel: Kathoek, Kat rijp.... Hier in Amersfoort hoorde ik den naam Kat- tenkamp. Het was een weiland, dat aan den Bisschopsweg' grensde, bij Randenbroek. Te genwoordig is het volgebouwd en wordt het be paald door den Bisschopsweg, de Pauw-, de Calkoen- en de Reigerstraat. Toen ik naar de herkomst van dien naam informeerde, kreeg ik spoedig een verklaring. Doch geen bevredigende. Een der boeren ver telde namelijk, dat het weiland in steeds klei nere perceelen versnipperd werd, zoodat ieder stukje tenslotte groot genoeg wasom je kat op uit te laten Ds. Pannebakker heeft maar één argument: de landkaart. Wat weet de gemiddelde Ne derlander van een landkaart? De voorstelling hiervan associeert zich onmiddellijk met een streng gezicht uit een verborgen hoekje her inneringAssocieert zich ook aan het idee, dat het onmogelijk is, al die wispelturig uitgestrooide plaatsen in je brein te prenten. Die landkaart doet je denken aan leelijke cij fers op je rapport. En daarom haat de ge middelde Nederlander de landkaart, zijn le ven lang. En daarom wettigt niets de veron derstelling, dat dit ééne argument zwak zou zijn. Het potlood wijst weer verder. „Hier ligt het Amersfoort,sche Katten-kamp. Volgens professor Wevers was de streek van onze gemeente tot Barneveld en Nijkerk in de prae-historie een groot, ondoordringbaar oerbosch. De eenige verbindingswegenna tuurlijk, de waterarmen. In dit lich bezien krijgt de ligging van dit terreintje een typische waarde. Er is namelijk geen ander punt aan te wijzen, vanwaar de drie waterwegen van Amersfoort Luhtersche Beek, Flierbeek en de Eem te beheerschen zouden zijn. De con clusie ligt voor de hand Ds. Pannebakker geeft andere voorbeelden. B'ij riviermonden liggen zeer dikwijls plaat sen en dorpen met Katten-namen, soms een heele serie tegelijk. En dan de zeekust! Daar moeten de Katten wel een massief blok ge vormd hebben een waren stultmuur. De hoogste plaatsen van lage terreineneen Kattennaam. Een waardevol strategisch punt, wanneer overstrooming dreigde. „Amsterdam staat op palen. Veengrond overal moest geheid worden. Uitgezonderd op de Kattenburg; dit bleek namelijk een oude zandtop te zijn De Katten zijn strategen van formaat ge weest. Als een stoottroep? Naast den driehoek ontstonden begrijpelij kerwijze de loodrecht snijdende lijnen. En de opmarschroute Vele plaatsen, die in dit onderzoek belang stelling verdienen, liggen namelijk op een rechte lijn. Doch vreemder is, dat onderling gelijke afstanden te constateeren zijn en wel in een dusdanig regelmatig verband, dat een beteekenis niet geloochend kan wordn. Mijn vriend Muller heeft een periodieken afstand van 53 k.m. gevandendaar ben ik nog niet achter Bij het veronderstellen van de opmarschen in verschillende richtingen, bleek het totaal beeld uit tien driehoeken te bestaan, steeds met een Katten-naam aan den top. Gingen de Katten als een stoottroep voorop? De invasie moet ongeveer vijf eeuwen voor Christus hebben plaats gehad. Ook in het buitenland zijn de marschlinies te volgen. Duitschland, Denemarken, Noor wegen om eenige landen te noemen heb ben waarschijnlijk ook met dezen volksstam te doen gehad. De bezetting in ons land moet volgens Ds. Pannebakker een uitgangspunt gevonden heb ben in het Noord-Oosten om waaiervormig in Westelijke tot Zuid-Oostelijke richting te ver vloeien. „De Katten, dat zijn met vrij groote zeker heid de Ghatti's uit Klein-Azië. De verhuizing ging over den Balkan en Duitschland naar het Noorden. Tenslotte België, Frankrijk, Zuid- West Duitschland. Wat zegt de Romeinsche geschiedschrijver Tacitus? Uit zijn werk is dui delijk af te leiden, dat de Ghatti's de Rijnpro vincie hebben bevolkt." Er komt eenig licht in de duisternis der prae-historie. Een theorie schuilt in onze land kaart, die wellicht niet het ijle bouwsel is van aanvechtbare spitvondigheden, doch een lo gische constructie genoemd mag worden, Nog is deze theorie niet volgroeid het blijft zoe ken en tasten. Maar waar een begin is Voor den inhoud dezer rubriek stelt da Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, g&plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Asylrecht. Geachte redactie. Met 'de grootste verbazing heeft onderge- teekende de foto gezien, in uw blad van Za terdagavond 26 Februari aantoonende de égards waarmee de Spaansche vluchtelingen door de Nederlandscheg regeering behandeld worden. Het is bij een groot deel der Nederland- sche bevolking bekend, dat wij in ons land twee soorten vluchtelingen herbergen, en wel anti-fascisten en fascisten. De fascisten wor den als de hoogsten des lands behandeld, de anti-fascisten worden in de gevangenis ge stopt. Waarom dit meten met twee maten? Zij vragen beiden hetzelfde, namelijk herber ging van vluchtelingen. Mogen wij als hu maan denkend mensch een dergelijk onder scheid dulden? Neen. In onzen kindertijd leerden wij op de schoolbanken, dat ons land open stond voor ieder die hulp vroeg, zij vonden hier asyl recht. Maar in dezen tijd worden zij, die hulp vragen, in de gevangenis gestopt, in af wachting van de uitspraak die de Nederland- sche regeering zal doen. En niet voor een week, maar soms voor een jaar. Ook in onze stad Haarlem zit in het Huis van Bewaring, sedert 4 Januari een anti-fas- cistisohe vluchteling te wachten op zijn von nis. Wat is zijn misdaad? Hij was naar hier. zonder geldige papieren uit Duitschland gevlucht als anti-fascist, even als de Spanjaarden uit Spanje, ook zonder papieren, maar als fascist. Hij in het Huis van Bewaring, zij in een hotel met „zon, bosch en heide". Waarom dit verschil? Beiden zijn het menschen, of zij rijk of arm zijn doet er niet toe. Hier moet recht gesproken worden. En in naam van recht en menschelijkheid eischen wij asylrecht voor iederen anti-fascistischen vluchteling, niet in hotels en dergelijke, maar als mensch. Met dank voor de plaatsing, S. Z.—J. 2 Maart; Alhier is overleden een oud-strijder uit de jaren 18301831, met name de heer Willem Michielse, geb. 17 Mei 1809. Hij nam deel aan verschillende gevech ten tijdens de belegering van de citadel van Antwerpen. De overledene was versierd met het Metalen Kruis. Misbruik maken van het biind zijn. Het is weer te Haarlem eenige maanden rustig geweest. Doch de laatste weken loopen er hier weer een tweetal blinden uit Schagen en Nieuwer Amstel huis-aan-huis verkapt te bedelen, het zij met een bordje voor de borst ,,Blind"i het zij met blaadjes voorzien van portret. Door de Blindencommissie wordt hier ge daan wat slechts mogelijk is, en deze perso nen uit andere plaatsen grijpen hun lichame lijk gebrek aan om door misplaatst medelijden de Haarlemmers geld uit de zak te kloppen. Ik doe een dringend beroep op u allen om niet te geven. Onzerzijds is de Commissaris van Politie uitvoerig ingelicht. Dergelijke personen moesten zich schamen om op deze wijze hun blindheid te exploiteeren Ze verdienen eerder onze minachting dan medelijden. Qok het venten met bons, waarvoor men artikelen kan krijgen vervaardigd door blin, den is niets dan. bedrog. Te Haarlem zijn de blinden uitsluitend te werk gesteld op de Haarlemsche Werkinrichting. Als men u dus ander blindenwerk, kwitanties voor vrijwillige bijdragen, blaadjes, etc. aanbiedt, weiger dit en waarschuw de politie. Onzerzijds wordt door het geven van werk en het beschikbaar stellen van geleidehonden gedaan wat maar mogelijk is om den blinden het gevoel van eigenwaarde terug te geven, Zij, die van hun lichamelijk gebrek gebruik maken om bij voorkeur in de hoofdstraten verkapt te bedelen, drukken hun lotgenooten weer naar beneden. Er kan dan ook in het waarachtig' belang van de lichamelijke mis- deelden niet krachtig genoeg tegen dergelijke individuen opgetreden worden. E. P. SCHUYT, Secretaris „Nazorg". De economische druk, die op de niet-Ariers wordt uitgeoefend, is in bijzondere mate voel baar in de kleine Joodsche gemeenten in Duitschland. Uit een overzicht in de Jewish Chronicle van 25 Febr. j.l. blijkt, dat te Jo hannesburg (O. Pruisen) 54 van de 59 Jood sche inwoners van hulp afhankelijk zijn. Vijf provinciale districten vertoonen een toename van 4 tot 14 pet. in het aantal der behoeftige Joden, vergeleken met de vorige winter. Naar schatting zijn de middelen, die thans nog ter ondersteuning beschikbaar zijn, ten minste voor een vijfde deel onvoldoende teneinde de minimale behoeften voor de rest van de win ter te dekken. In eenige gemeenten van deze districten beloopt het aantal Joden, wier bestaan van philantropie afhankelijk is geworden, 40 tot meer dan 90 pet. van het totaal.Te Alt-Lands berg verkeeren 70 op een totale Joodsche be volking van 140 in behoeftige omstandighe den; te Neuruppin 30 van de 35; Neidenberg 45 van de 60; Krojanke 38 van de 61; in het district Trier 203 van de 504. Te Frankenau zijn nog slechts enkele Joden overgebleven; de synagoge zal worden verkocht en de ge: meente zal tot liquidatie overgaan. Sedert 1933 heeft de Rijks vertegenwoordi ging, het vertegenwoordigende lichaam der Duitsche Joden, niet minder dan een millioen Mark verdeeld om 25.000 Joden economisch te steunen. Het belangrijkste deel der werk zaamheden is echter gericht op de bevorde ring der emigratie. Vier millioen Mark zijn reeds besteed teneinde 70.000 Joden bij hun emigratie behulpzaam te zijn, terwijl drie millioen Mark voor hun opleiding beschik baar zijn gesteld. Het Postkantoor. Geachte redactie, Ondergeteekende zou de Posterijen te Haar lem willen verzoeken, het daarheen te leiden, dat op het hoofdpostkantoor aan de Gedemp te Oude Gracht penhouders, pennen en vloei papier komen, daar deze benoodigdheden er den laatsten tijd weer totaal ontbreken! In afwachting. H. J. KROODBR. Haarlem, 28 Februari 1938. (De directie van het Postkantoor, aan wie wij deze klacht overbrachten, achtte haar zeer ongemotiveerd. Er wordt voortdurend toege zien, dat pennen, penhouders en vloeipapier aanwezig zijn; alleen zijn de stukjes vloeipa pier niet groot, omdat groote vellen vloei door het publiek misbruikt worden; er wordt op „geknoeid", pennen worden er aan afgeveegd enz.) Drama van anonieme brieven. Vrouw blijkt de schrijfster te zijn. De heer J. J. van H. te Stedum ontving sedert twee jaren geregeld uit Groningen ano nieme brieven en briefkaarten met beleedi- genden inhoud. Ondanks alle na^poringen bleef de dader onbekend. De onbekende had zelfs de brutaliteit in enkele periodieken en bladen verlovmgsadvertenties te doen plaat sen, waarvan de inhoud beleedigend was. De rekeningen voor die advertenties werden aan den heer van H. aangeboden. Hij deed daarom per radio het verzoek dergelijke advertenties niet meer op te nemen. Eenigen tijd bleef toen de toezending van beleedigende brieven achterwege, doch latei- begon de stroom opnieuw te vloeien. Thans is, verdacht van deze geheime brief- schrijverij, aangehouden de 45-jarige mej. D. van V., klerk te Groningen. De laatste belee digende briefkaart bleek op haar schrijfma chine te zijn getikt. Zij ging met de familie van H. om als goede vriendin. Het is gebleken, dat zij bijna 15 jaar gele den ook een andere Groningsche familie op dezelfde wijze veel leed heeft berokkend. Zij ontkende halsstarrig tegenover de politie, maar heeft tegenover particulieren een be kentenis afgelegd. Zij wordt thans in een ze nuwinrichting verpleegd. Directeuren van radio-lampen- fabriek in arrest. Verdacht van fraude. De politie te Eist heeft twee direc teuren der Thermion radiolampen fabrieken te Lent, welker personeel, bestaande uit drie honderd man, in verband met een reorganisatie Dins dag ontslag is aangezegd, in hechte nis genomen, als verdacht van het plegen van fraude. Deze fraude zou in verband staan met een kortgeleden gesignaleerde diefstal van radio toestellen en -onderdeelen, terzake waarvan de vorige week vier leden van het personeel zijn gearresteerd. Den directeuren was gelast een onderzoek in te stellen naar de gepleegde diefstallen, doch zij schijnen het onderzoek niet in de hand te hebben gewerkt, waardoor tegen hen verdenkingen rezen. De beide directeuren zijninmiddels naar Arnhem overgebracht om daar voor den offi cier van justitie te verschijnen. Personeel ontslagen Aan het personeel der fabrieken is Dinsdag het volgende schrijven gericht: „Wegens reorganisatie van het geheele be drijf zullen de fabrieken en kantoren geslo- tem zijn tot 3 Maart a.s. De directie ziet zich in verband met deze reorganisatie genoodzaakt het geheele per soneel op weekloon per 13 Maart te ontslaan Voor degenen met een maandsalaris geldt het ontslag per 1 April. Het ontslag omvat ongeveer 300 menschen. Armoede in Duitscbe Joodsche gemeenten. Veler bestaan van philantropie afhankelijk. ^MJN/T EN LITTEKEN^ HET TOONEEL De Vereenigde Schouwspelers Het is eigenlijk jammer, dat wij in onze kri tieken nooit de oplossing van het raadsel van een detective-stuk mogen geven, want juist om die oplossing is het den schrijver en het publiek te doen. Zoo ook in „Nebbia di Lon- dra", het Italiaansche detective-spel, dat thans onder den titel van „Scotland Yard' door de Vereenigde Schouwspelers in het Leidsche Plein Theaterte Amsterdam wordt gespeeld. Het laatste bedrijf, waarin de auteur Gaetano Fazio, ons het raadsel van den moord van Jessy Blond onthult, is verre weg het beste, maar het critisch fatsoen eischt nu eenmaal, dat wij daarover den sluier laten hangen, opdat dit geheim alleen ontdekt worde door hen, die Scotland Yard gaan zien. Want niet waar? een detec tive-stuk zonder de spannende vraag: „wie is de moordenaar?" is als een mergpijp zonder merg. Dat het de romanschrijver Frank Warren niet is, daarvan is ieder, die iets van detective stukken afweet, natuurlijk overtuigd. De Italiaansche schrijver doet zichtbaar te veel moeite om ons op het verkeerde spoor te lei dén en Frank Warren evenals zijn vrouw in onze oogen verdacht te maken. Nee, daar vliegt misschien de juf Houw uit Nieuwe Niedorp, die nog nooit een detective-stuk heeft gezien, in, maar de geroutineerde rot zegt dadelijk: „Frank Warren is het niet!" Maar wie dan? Dat, is een raadsel, dat ik ter oplossing geef aan allen, die zich Zondags avonds op dat terrein oefenen bij „Inspecteur Vlijmscherp" van de Avro. Heel moeilijk is het niet, want Gaetano Fazio is vergeleken bij Conan Doyle nog maar 'n broekje in het vak. William Mason, de inspecteur van- Scotland Yard, die den moord van Jessy Blond tot klaarheid moet brengen, lijkt mij niet de snuggerste van het detective-gilde en toen ik hem aan het werk zag, verwonderde het mij niet, dat er nog zooveel moordenaars in Londen vrij rond loopen. Waarmee ik echter allerminst wil zeggen, dat dit Italiaansche stuk in zijn soort niet geslaagd is. De auteur had de aardige gedachte om een schrijver van detective-romans van de theorie eens in de praktijk te brengen en de rol van een speurder te laten spelen en omdat zijn te genpartij geen al te gladde jongen is, wint hij de partij. Het is alles wat erg opzettelijk en Gaetano Fazio mist het raffinement van een Wal lace, waardoor de eerste drie bedrijven nu en dan slepen, maar in IV haalt hij zijn schade in en stelt hij zijn publiek voor vele verrassingen. En hij werkt wat een groote deugd is niet met schoten, valluiken, ge heime deuren en de andere accessoriën van het detective stuk. Wij hooren alleen maar van den moord op Jessy Blond, maar het slachtoffer zien wij niet. En hij brengt in zijn stuk een paar grappige bijfiguren zooals Henry Jackson, den koopman „op afbe talingstermijnen" en Edgar Davis, den tand- techniker, beiden zeer geestig gespeeld door John Timrott en Gerard Hartkamp. die kleur, leven en humor geven aan de scènes, waarin zij optreden. En hij zorgt ook voor de uoudige spanning, al werkt hij dan ook met zwaar gewicht. Scotland Yard wordt in goede decors door De Vereenigde Schouwspelers gespeeld in den geest van den schrijver. Het had zeker althans in de hoofdrollen wat lichter ge kund, maar de voorstelling' boeit in deze opvoering toch ongetwijfeld. Pierre Mols weet karakter te geven aan Frank Warren, den romanschrijver, die het onderzoek van Scotland Yard doorkruist. Enny de Leeuwe gaf al haar routine aan Harriet Warren en bleef daardoor misschien te veel een tooneelfiguur en Jan Mulder leg de centenaren gewicht in de rol van den in specteur van Scotland Yard. waardoor deze Engelschman wel wat weinig flegma kreeg voor een Engelsch politie-man. maar ver moedelijk heeft de auteur het zoo gewild. John Timrott en Gerard Hartkamp roemde ik reeds. Zij beiden speelden hun bijrollen geestig en vermakelijk. Over het geheel is dit Scotland Yard geen slechte keuze van De Vereenigde Schouw spelers, alleen moet men in het voorwoord van het programma den naam van Piran dello schrappen, want van Pirandello heeft Gaetano Fazio even weinig als Herman Göring van mij. Het publiek volgde gespan nen het spel en heeft het aan het slot niet aan applaus laten ontbreken. J. B, SCHUIL. MUZIEK Haarlemsche Bachvereeniging Prof. Georg Szell, die, zooals men kort ge leden in de dagbladen heeft kunnen lezen, door het Residentie-Orkest als zijn toekomsti- gen vasten dirigent gewenscht wordt, stelde zich als dirigent Dinsdagavond aan de élite van het Haarlemsche publiek voor met de interpretatie van twee werken, waarvan een tevens zijn begaafdheid en kunde ais com ponist in 't. licht stelde. Het andere, de Eerste Symphonie van Brahms, waarmee het concert begon, is zóó bekend en hier zóó vaak uitge voerd, dat het ons de gelegenheid schonk vooral aan de artistieke hoedanigheden van den orkestleider onze aandacht té wijden. Bij de beoordeeling dier hoedanigheden naar den maatstaf, dien de resultaten gaven, die nen we in aanmerking te nemen, dat Prof. Szell pas enkele dagen geleden in ons land aangekomen is en dus nog geen gelegenheid kan hebben gehad om het orkest, dat in den laatsten tijd door de voortdurende wisseling der dirigenten min of meer uit zijn onderling verband geraakt is, geheel naar zijn hand te zetten. Ei- kwamen althans oogenblikken voor, waar het scheen alsof orkest en leider geen volledig contact met elkaar hadden, zoodat ongelijkheden ontstonden, die we van het Haagsche orkest niet gewend zijn te hooren, zeker niet in een symphonie van Brahms. Im mers, dank zij den opvoedenden arbeid van den vorigen langjarigen vasten dirigent Dr. Peter van Anrooy, Brahms-kenner en -vertol ker bij uitnemendheid, mag het Residentie orkest als doorkneed in de weergeving van Brahms' werken beschouwd worden. In duidelijkheid van détailleering evenaarde Georg Szell den uitnemenden Van Anrooy welhaast. Hij gaf het eerste hoofddeel hoekig en scherp-rhythmisch, waarbij de harde con flicten meer naar voren kwamen dan de zach tere stroomingen. In het Andante had ik gaarne wat meer warmte waargenomen; het Allegretto liet vrij onverschillig en de ver tolking miste alle doorzichtigheid. Doch de interpretatie der Finale werd een revanche: hier was niet alleen opperste duidelijkheid, maar ook grootschheid en geweldige stijging naar het slot. We mogen dus met groote be langstelling tegemoet zien wat mogelijke duur zamere samenwerking tusschen het orkest en dezen dirigent zal kunnen brengen, doch kun nen reeds thans den wensch uitspreken dat het in dit geval Prof. Szell moge gelukken zijn voor het publiek zichtbare bewegingen wat te beperken en te matigen. Die bewegingen leidden nu vaak de aandacht af in plaats van het begrip te bevorderen. De „Variaties op een eigen-Thema", een op 17- jarigen leeftijd gecomponeerd werk van den thans ruim 40-jarigen Georg Szell, waarmee het concert besloten werd, toonen in de har monische wendingen den invloed van zijn toenmaligen leermeester Max Reger, en be vatten hier en daar herinneringen, b.v. aan Rich. Strauss' „Till Eulenspiegel" en aan frag menten uit Mahler's oeuvre. Hoe zou 't anders kunnen bij werk van een 17-jarige? Daar nevens geeft het blijk van een talent en een compositorische techniek, die voor zulk een jeugdigen leeftijd phenomenaal mogen heeten. De pianistische techniek van Benno Moisci- witch zou eveneens phenomenaal genoemd worden, indien zij in dezen tijd een zeldzame uitzondering was. Groot is ze in elk geval; met schijnbaar gemak overwint ze alles wat ge woonlijk als moeilijk geldt. Maar ze maakt vaak den indruk meer doel dan middel te zijn en zoo werd zijn vertolking van Tchaikowsky's alom bekend pianoconcert, ondanks zeer veel wat van de zeer persoonlijke visie van den solist blijk gaf, meer een aaneenrijging van effectvolle fragmenten dan een geheel. Het verblindde, doch verwarmde weinig. Het was als een demonstratie van eigenschappen der statistische electriciteit met behulp van een electriceermachine. Geisslersche buizen, flik- kérplaten en Leidsche flesschen: schitterend door de uitwerking der hóoge potentiaal verschillen, doch wegens de geringe stroom- sterkte weinig calorisch effect sorteerend. Het orkest secondeerde onder leiding van Prof. Georg Szell over 't algemeen den pianist zeer goed. Veel bijval was beider deel. K. DE JONG. Gezocht KINDERJUFFR. ter verpl. van een v. roodvonk genezenden jongen, door juffr. welke al roodv. heeft gehad. Verpleg duur pl.m. 4 w. Voorst. Zondag v. 10-12 Asterl. 2 Aer- denhout. Mevr. Huijsman, Wilhelmlna- straat 55, Haarlem vraagt per 1 April (wegens ziekte) net Meisje-Alleen P.G., zelfst. kunn. werken en koken, v. g. g. v. Persoonl. aanm. 's. av. na 8 uur BIJVERDIENSTE GEZOCHT door heer die veel ruimte, o.m. pakhuis en open terreinen in Haarlem, alsmede geld beschik baar heeft. Br. lett. O. Adv .bur. A. Vernout, Warmoesstraat 10. LOOPJONGEN GEVRAAGD 15 a 16 jaar. Timmerfabriek Middenweg 212 H.Nrd. Wegens vertrek te huur prachtig vrij bovenhuis op de Groote Markt 45 p. maand. Eventueel eenige meubelen en stoffen over te nemen. Br. no. 8658 bur. van dit blad Zit-SIaapkamers dispon. PENSION HUSSLAGE, Heemst. Dreef 7, Heemstede. CAFE in Haarlem te koop gevraagd, liefst met ver gunning. Spoed. Br. no. 8661 bur. van dit blad Te Koop zeer mooie D. Herd- 9 mnd., lief voor kinderen, in huis ge wend, prijs naar overeenkomst. Heerenweg 20 Heemstede

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3