doHe&z Haarlem streeft ernaar zee haven te worden. Maakt restauratie van historisch Kerkgebouw mogelijk! „DE SPAARNESTAD" WOENSDAG 2 MAART 1938 HSSRIjÉM'S DAGBEAD 5 Naar overeenstemming in het vrijwilligersvraagstuk Sovjet Unie zou Britsche formule willen aanvaarden. IN „FRANS HALS" VANAF VRIJDAG 4 MAART A.S. BESPREEKT REEDS NU UW PLAATSEN (Adv. Ingez. Med.) HOTELSTAKING TE 'NICE GEDEELTELIJK GEëINDIGD. PARIJS, 2 Maart (Havas-AN.P.) Uit Nice wordt aan de „Matin" gemeld, dat, aan gezien de directies van drie hotels gisteren een arbitrale uitspraak aanvaard hebben, het personeel het werk hervat heeft. Daarentegen zijn gisteravond weer twee andere hotels door het personeel bezet. HEEMSTEDE. Gemeentebestuur wil alle noodige maatregelen nemen. LONDEN, 2 Maart (Reuter/A. N. P.) Volgens den diploma tie ken correspondent van de „Daily Telegraph" zou de Sovjet ambassadeur Maisky gisteren aan den voor zitter der niet-inmengingscommissïe, Lord Plymouth, medegedeeld hebben, dat de Sov jet-regeering bereid is de Britsche formule te aanvaarden als basis voor het voeren van be sprekingen over het toekennen van belligè- rentenrechten en het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. NED. CHRISTEN VROUWENBOND De algemeene vergadering van het Gewest Noord-Holland van den Ned. Chr. Vrouwen bond zal Donderdag 24 Maart a.s. in Hotel ./Lion d'Or" gehouden worden. Aan de orde komen o.m. de verkiezing van een vice-presi- dente, de bespreking van de te houden land dag en de te voeren propaganda en van de wij zigingen in statuten en huishoudelijk regle ment. De vergadering vangt om 2 uur aan. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS Een lezer brengt onder onze aandacht, dat op de mooie, nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg een goede berging en beschutting zoowel voor de rijwielen als voor den bewaar der, zeer gewenscht is. Voor de fietsen is er nu alleen een rekje en de bewaarder moet in weer en wind staan. ENGELSCHE SCHOLIEREN PAASCHTOUR. De leider van de Engelsehe scholieren Paasch toer in Haarlem en omgeving schrijft ons: De organisatoren voor Haarlem en omgeving verzoeken hen die een inschrijfformulier in hun bezit hebben en gastvrijheid wenschen te verleenen aan een of meer Engelsehe scho lieren met Paschen a.s., deze formulieren om gaand in te zenden aan het Internationaal Va- cantiehuis, Korte Parkweg 1, te Bloemendaal. Hoewel op de formulieren vermeld staat, dat tot 1 April a.s. formulieren kunnen worden in geleverd, begrijpe men goed dat deze toer zeer veel voorbereiding vereisclit. Door de inschrijf formulieren zoo spoedig mogelijk in te zenden helpt men een goede voor-organisatie mogelijk te maken. Het aantal scholieren dat met Paschen a.s. naar Nederland komt bedraagt thans 720. Ook ditmaal is het niet mogelijk jongens naar Haarlem te brengen. Het juiste aantal scholieren waarvoor in Haarlem en om geving gastvrijheid wordt gevraagd bedraagt 194 en 7 medereizende docenten. Ook voor deze docenten wordt gastvrijheid gevraagd. Paschen nadert snel en er moet nog zeer veel werk ver zet worden. Het moet mogelijk zijn het ge noemde aantal Engelsehe meisjes vóór 15 Maart a.s. allen geplaatst te hebben. Helpt al len een handje mede door de formulieren nog heden in te vullen en op te zenden. BLOEMENDAAL DE HEER G. J. VAN ABS HOOFDCOMMIES. Naar wij vernemen is de heer G. J. van Abs, tot nu toe commies-redacteur ten Raadhuize, benoemd tot hoofd-commies in plaats van den heer C. de Groot, die zooals bekend eenigen tijd geleden tot gemeente-secretaris benoemd werd. DE ALLERBESTE ANTHRACIET. Afm. 22/35 per H.L. (86 K.G.) ƒ3.05 15/20 „2.50 Beperkte voorraad. Wij bezorgen ook 1 H.L. BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 - TELEF. 14164 (Adv. Ingez, Medj Feestmarkt in het Boschhuis op 3, 4 en 5 Maart. De bestuurs- en beheerscolleges der Ned. Ilerv. Gemeente te Heem stede hebben het voornemen, over te gaan tot restauratie van het histo risch Kerkgebouw op het Wilhelmina plein. Deze restauratie zal 40.000 kosten, die op drie manieren bijeen worden gebracht: er is een rentelooze leening gesloten, die geslaagd is; er zijn vele giften ingekomen, die teza men een belangrijk bedrag vormen en er wordt op 3, 4 en 5 Maart in het Boschhuis van de Stichting „Meer en Bosch" een bazar of feestmarkt ge houden, die slagen zal! Die slagen zal. Dit is niet zoo boud gespro ken als menigeen misschien zal denken. Maar gij, die wellicht nog twijfelt, hebt ook niet, zooals wij, het voorrecht gehad van een on derhoud met eenige der enthousiaste organi- zitting: ds. G. A. Barger, mevr. M. Barger— Gregory, mevr. A. C. van Lennep, architect Adr. Moen en mevr. W. SpoorEldering en in het Eere-comité o.a. jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester; jhr. A. v. d. Poll, wet houder dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-genees heer der Stichting Meer en Bosch; de nog in leven zijnde oud-Heemsteedsche predikanten: ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker en prof dr. P. W. A. Korff en voorts vertegenwoordigsters van oud-Heemsteedsche families).. Gij twijfe laar, weet nog niet, welk een toegewijde, ver satoren van den bazar (in het Comité hebben trouwende en opgewekte geest er heerscht bij de dagelijksche leiding van de feestmarkt: gij hebt niet gezien, met hoeveel belangstelling de „gastheer", dr. Ledeboer, zich telkens in het Boschhuis komt overtuigen of „alles in orde" is en of er misschien nog een wensch van het comité is te vervullen. Gij hebt nog geen ken nis gemaakt met dien aardigen folder (het werk van architect Moen) die zoo droog begint als een jaartallenboekje1345 Kapel te Heem stede gesticht; 1347 Kapel tot Parochie ver heven: 1573 Kerk verwoest tijdens het beleg van HaarlemJa, maar weet u wat het laatste jaartaai van het lijstje is? Zie: 1938. De uit- en inwendige restauratie voltooid! En dan volgt onmiddellijk een teekeningetje met het onderschrift: De gerestaureerde kerk Ao. 1938. Een staaltje van eenigszins vrij moedigen humor of humoristische vrijmoedigheid? Toe gegeven, maar er blijkt toch maar uit, met welk een opgewektheid en frisschen moed de voorbereiding van deze feestmarkt is aange pakt. Twijfelaar heeft ook niet gezien, die geestige teekeningetjes in den folder, waarin tot uit drukking komt „wat men over Kerk en restau ratie al zoo zegt"; hij heeft ook nog niet ge zien (maar hij zal het gaan zien en dan twij felt hij niet meer) wat daar in het Boschhuis is gewrocht door architect Moen, die het in wendige van het Boschhuis (dat zooals bekend de vroegere directiekeet van den bouw van Het Scheepvaarthuis te Amsterdam is) geheel en al gemetamorphoseerd heeft en van de groote „gebogen" zaal een smaakvol interieur heeft gemaakt, met verschillende winkelstra ten en stands. Tegenover den ingang treft dadelijk het beeld van „de gerestaureerde kerk" en aan denzelfden wand hangt een groote collectie geestig geteekende kaarten (alweer het wordt eentonig werk van den heer Moen) die betrekking hebben op de restauratie en op de feestmarkt verkocht zullen worden, Wat er op den bazar nog meer te zien en te doen ente koopen zal zijn? U zult er door een rijstebrijberg heen kunnen eten en dan in Luilekkerland terecht komen; u zult bloemen en vruchten, comestibles en sigaren kunnen koopen en wat niet al meer; dames schenken u een kop thee, waarvoor de ingrediënten wor den aangeboden door de firma van Nelle. In één woord: het is verwonderlijk wat hier op deze feestmarkt door de- belangelooze mede De Herv. Kerk op het Wilhelminaplein, zooals zij er na de restauratie zal uitzien, werking van velen is verkregen. Het geheel is door den architect in cremeren goudbruin ge houden en als versieringsmotieven zijn kran sen en schilden gebruikt. Dat de Kerk op het Wilhelminaplein een historisch monument is moge blijken uit de volgende bijzonderheden. Door toedoen van den lateren Raadspen sionaris van Holland, Adriaan Pauw. toen Am bachtsheer van Heemstede, werd in 1623 de eerste steen voor de restauratie der tengevolge van het beleg van Haarlem vernielde kerk ge legd, volgens een oud opschrift op één der balken. In den zomer van 1625 werd de her bouwde kerk in gebruik genomen. Reeds spoe dig bleek vergrooting noodig te zijn. Jhr. Adriaan Reijniers Pauw heeft den eersten steen gelegd voor het Noorder Kruispand in 1652. De kerk was inmiddels met tal van ge brandschilderde glazen versierd, waarvan nog slechts luttele resten over zijn. Uitbreiding is sindsdien aan het gebouw niet meer gegeven. In de thans voorgenomen restauratie Is mede uitbreiding opgenomen. Voor deze restauratie zijn de plannen ont worpen door den architect H. Korringa. Dit restauratieplan, waaraan „Rijksmonumenten zorg" haar goedkeuring heeft gehecht, omvat de volgende onderdeelen: le. het vervangen van het tegenwoordige ijzeren raamwerk der overige 11 ramen door metselwerk en het aanbrengen van glas in lood; 2e. het uitbreiden van den Westervleugel door verplaatsing van den staanden wand over pl.m. 5 Meter, waardoor een evenwichtiger grondvlak wordt verkregen; 3e. het aanbouwen van twee nieuwe por talen aan West- en Zuidzijde; 4e. het vervangen van het huidige intérieur door een geheel nieuw (eiken banken en lam briseering) 5e. het aanbrengen van centrale verwarming en electrische verlichting. Op de feestmarkt zal men ook nog een mooie smalfilm kunnen bewonderen: „Film- flitsen van de Heemsteedsche Kerk en ge meentelijk leven". Deze film de mooie scherpe opnemingen zijn van den heer Koch zal vertoond worden met muziek, gesynchro niseerd, is speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigd en geeft een duidelijk beeld van het opgewekt, geestelijk leven, dat -heerscht in de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede op ver schillend gebied. Wie de film gezien heeft, zal er zich niet over verwonderen, dat vele leden van deze gemeente er in geslaagd zijn, zulk een artistieke, prettig aandoende feestmarkt, die veel méér is dan een gewone „bazar", te or- ganiseeren. Die feestmarkt moét slagen: de geest, waar mede zij werd voorbereid, staat daar borg voor. En het mooie doel verdient een schitterend PAPIERFABRIEK FA. VAN GELDER ZONEN. VELSEN Dinsdag. In de isteren gehouden vergadering van commissiarissen der N.V. Vereenigde Konink lijke Papierfabrieken der firma Van Gelder. Zonen is besloten in de a.s. algemeene verga dering van aandeelhouders der vennootschap een voorstel te doen tot uitkeering van een dividend van 8 procent op de gewone aan- deelen en 6,4 procent op de cumulatief prefe rente aandeélen. MADKT GlilCIITIN PURMEREND, 1 Maart 1938. Gemeentel. Kaasbcurs. Verhandeld 15 par tijen, wegende 16.000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 24. Kleine Boeren aanvoer 1, per 100 K.G. met Rijksmerk f 22. Kleine Fabrieks f 24 per 100 K.G. met Rijksmerk. Boter 198 150—152 per K.G. Weiboter 153 per K.G. Runderen, totaal 446 stuks. Vette koeien 145 6872 per K.G. stug. Gelde koeien 105 17—220 per stuk matig. Melk koeien 150 18—310 per stuk matig. Stieren 18 58—64 per K.G. matig. Paarden 12 80170 per stuk stug. Vette kalveren 20 3060 per K.G. matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 118 714 per stuk vlug. Nuchtere kalveren voor de fok 1117 per stuk vlug. Vette varkens voor de slacht 143 5961 per K.G. matig. Magere var kens 56 26—40 per stuk vlug. Biggen 322 16—26 per stuk vlug. Schapen 701 17—32 per stuk matig. Bokken 19 3—13 per stuk matig. Kipeieren 3—3,30 per 100 st. Eendeieren 2,85 per 100 st. Noordholl. bl. 6800 0,80—0,85 per K.G. Oude kippen en hanen 2100 0,45—0.50 per K.G. matig, Konijnen 0,50—1,75 per stuk. Eenden 300 0,30—0,60 per stuk. Duiven 0,40 per paar. COÖP. CENTRALE EIERVEILING G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 75.000 eendeieren f2,95—f3; 70.000 kippeneieren 65/66 K.G. f3,35f3.40; 63 64 K.G. f3.20—f3,30; 60/62 K.G, f2,85—f3.10; 58/59 K.G. f2.80—f2,95; 56/57 K.G. f 2 75— f2,80; 53/55 K.G. f2,70—f 2,80 50/52 K.G. f 2.65—f De mogelijkheden van Haarlem als zeehaven. R.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Naar aanleiding hiervan hadden wij een onderhoud met den heer van der Wall over de plannen der gemeente Haarlem om na te gaan welke mogelijkheden Haarlem bood als zee haven voor kleine schepen. Het I-Iaarlemsche gemeentebestuur blijkt op dit gebied zeer actief te zijn en verschillende instanties zijn reeds bezig met een onderzoek, van welks re sultaten binnenkort rapporten ver wacht kunnen worden. Indien deze tot de positieve conclusies komen, welke men meent te mogen verwachten, zul len door het gemeentebestuur ter stond de noodige stappen gedaan en de vereischte werken uitgevoerd wor den om nieuwe bronnen van welvaart voor Haarlem te openen. Lezing- van Dr. J. F. M. Sterck. Op 17 Maart des avonds houdt Dr. J. F. M. Sterck in het lokaal van de R.-K. Openbare Leeszaal een lezing over het onderwerp: „De H. Stede en het mirakel van Amsterdam". Deze voordracht wordt geïllustreerd met lichtbeelden. „DER FLIEGENDE HOLLaNDER" BIJ IIAARL. GEMENGD KOOR. Ter herdenking van den 125sten geboorte dag van Richard Wagner, op 22 Mei a.s. zal Haarl. Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, een uitvoering geven van de bekende opera „Der Fliegende Hollander". De repetities, welke op Vrijdag in het gebouw de Bavo Smedestraat gehouden worden, zullen a.s, Vrijdag aanvangen. Nieuwe leden, kunnen zich aanmelden Bij de Haarlemsche Scheepsbouw-Mij. alhier is Dinsdagmiddag met goed gevolg te water gelaten een rivierboot, motorschip, gebouwd voor „Argentine States of Bovril Ltd" en bestemd om dienst te doen tusschen Buenos Aires en St. Helena (Rio Plata, Argentinië) voor het vervoer van bevroren vleesch. Werk voor vele handen verwacht. Dinsdag motorschip voor Argentinië te water gelaten. Niet alleen dat een gemakkelijk door zee schepen te bereiken haven nieuw vertier voor Haarlem zou beteekenen, ook zou men er een herleving van de Haarlemsche metaalindustrie van mogen verwachten, zoowel wat den bouw van nieuwe schepen als wat het vestigen van reparatie-inrichtingen voor kleinere schepen betreft. Haarlem heeft een groot aantal zeer bekwame metaalarbeiders, waarvan helaas ve len werkloos zijn. Mooi werk der Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij. Bij de Haarlemsche Scheepsbouw- Maatschappij is Dinsdag-middag met goed gevolg te water gelaten een in opdracht van het Engelsehe Bovril- concern gebouwd motorschip, be stemd voor het vervoer van bevroren vleesch in Argentinië. Het schip heeft een lengte van 146.6 voet, Ss 23,11 voet breed en heeft over de geheele lengte een vriesruim met inhoud van 12.000 kubieke voet onder de vleesch - dragers. Deze vriesinstallatie is door de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij zelf ontworpen en de vloer bestaat uit een onderlaag van hout, een laag kurk en daarna weer een laag teakhout, terwijl de zijden en het dek eveneens zwaar zijn geïsoleerd. Het vaartuig heeft accomodatie voor vier pas sagiers. Het wordt voortgestuwd door twee Deutz Diesselmotoren, met een normaal ver mogen van 150 p.k. elk, die het schip een snelheid van 10Vz mijl zullen geven. De outillage is zeer modem met electrische laad- lieren, electrische stuurmachine, electrische ankerspil, enz. Het Bovril-concern heeft 600 mijl de Para- na-rivier op, eigen slachterijen en het schip is bestemd om bevroren vleesch vandaar naar de koelhuizen te Buenos Aires te vervoeren. De opdracht voor Nederland kwam tot stand door bemiddeling van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam, hetwelk in opdracht van de Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij tegen het einde van April voor het transport naar Argentinië"zal zorgen. Het schip zal op eigen kracht naar Buenos Aires varen. Het is voor het eerst sedert langen tijd, dat te Haarlem weer een voor het buitenland bestemd schip ge bouwd wordt en het Haarlemsche ge meentebestuur gaf dan ook blijk van zijn belangstelling door de aanwezig heid van den wethouder van Finan ciën, den heer E. van der Wall, den chef van dè afdeeling Openbare Werken, den heer H. Meeusen, en den directeur der Gemeentehavenwerken, den heer A. van Driel, terwijl te vens bij de tewaterlating aanwezig waren de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur van de Scheepvaart, en de heer Walker, directeur der Bovril-fa- brieken te Londen. Namens het gemeentebestuur van Haarlem sprak de heer Van der Wall zijn vreugde er over uit, dat te Haarlem wederom een voor het buitenland bestemd schip van stapel liep, en hij sprak de hoop uit, dat dit een be gin zou zijn van nog grootscher gebeurtenis sen op dit gebied. E. v. d. WalL Wat de mogelijkheden om Haarlem van het Noordzeekanaal uit te bereiken betreft, meent men thans reeds met zekerheid te kunnen zeg gen, dat schepen tot 2000 ton in het Buiten- Spaarne zullen kunnen komen. Het nieuwe zij- kanaal C heeft een hefbrug, waardesnoods nog grootere schepen onderdoor kunnen, ter wijl het kanaal naar Spaarndam een diep gang heeft van circa 5 meter. De sluizen bij Spaarndam zijn 100 meter lang, 5 meter diep en 12 meter breed en voorbij deze sluizen be vindt zich een wijde waterplas, de Mooie Nel, die indien men .tot overeenstemming zou kun nen komen met Haarlemmerliede en mits voorzien van boeien en ducdalven, een zeer goede ligplaats kan bieden. De doorvaart bij de sluizen te Spaarndam. Haarlem interesseert echter in de eerste plaats de verdere doorvaart van de sluizen bij Spaarndam naar het Noorderbuitenspaarne, waar de eigenlijke haven zou moeten komen. Reeds eenige jaren geleden heeft men daar een kademuur van verscheidene honderden me ters lengte laten bouwen. Den langs dezen.muur loopenden Spaarndammer weg heeft de ge meente van het rijk in beheer gekregen. Wan neer de plannen levensvatbaar blijken te zijn en rijk en provincie ook dit gedeelte van het Buitenspaarne de gemeente in beheer en on derhoud willen geven, zal het Haarlemsche gemeentebestuur niet aarzelen om de kade van de noodige outillage als rails, kranen en loodsen te voorzien en om het vaarwater op peil te houden, dat noodig is voor schepen van circa 2000 ton. Nabij deze haven zijn uit gebreide industrieterreinen beschikbaar. Bij de nog steeds voortgaande toene ming van de kustvaart met kleine mo torschepen gelooft men in Haarlem, dat een deel van deze kustvaart gaarne gebruik van een Haarlemsche zeehaven zal maken, zonder dat daar door andere Nederlandsche havens noemenswaardig zullen worden ge schaad.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9