Verdere behandeling der Begrooting voor 1938. Uit Haarlem's Gemeenteraad. Ü1VIÉEIA-PLAN DONDERDAG 3 MAART 1938 HAARDEM'S DAGBEAD 9 Ged. Staten keurden de begrooting voor 193 7 onder reserve goed. Met 19 tegen 18 stemmen werd besloten tot het ontwerpen van een verorde ning om het reclamemaken voor anti-conceptioneele middelen strafbaar te stellen. Er komt voorloopig geen verordening tegen het verontreinigen van trottoirs door honden. Wat te Haarlem gedaan wordt voor luchtbescherming. 100 krotwoningen zullen onbewoonbaar verklaard worden. Maat regelen tegen te grooten aanbouw van midden standswoningen. Woensdagmiddag zette de Raad van Haar- lem de behandeling der Begrooting voor 1938 voort. Begrooting 193 7. De voorzitter las voor een brief van het college van Gedeputeerde Staten, waarin medegedeeld werd, dat het college de goed keuring van de begrooting voor 1937 niet lan ger wilde aanhouden. Dit besluit werd geno men in de overtuiging dat de Raad bereid zal zijn besluiten tot wijziging van de begrooting te nemen, als vaststaat welk bedrag van de extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidie- fonds niet zal worden ontvangen. Het college maakt deze opmerking onder herinnering aan de plaats gehad hebbende correspondentie betreffende de inkomsten uit niet geheven belastingen en de niet geheel uitgevoerde be zuinigingen op den dienst van den Hout en de Plantsoenen. Subsidie aan de Burgerwacht. ïn herstemming kwam het voorstel-Weus- tink c.s. om f 1000.— subsidie aan de Vrij willige Burgerwacht te Haarlem te geven. Het voorstel werd nu verworpen met 19 tegen 18 stemmen. BEGROOTING VOOR 1938. Daarop werden algemeene beschouwingen over de Politie voortgezet. De politie. De heer Weustink (r.k.) vond het jam mer, dat het transformatiehuisje van het G. E. B. bij het begin van den Wagenweg bij het Plein, nog niet verwijderd kan worden. Het is een leelijke sta-in-den-weg voor het verkeer. De heer Van Kessel (r.k.) constateerde dat de politie zich in het algemeen goed van haar taak kwijt. Spreker heeft eenige aanmer kingen. Winkeliers moeten niet de straat tot étalage maken, vooral niet in drukke straten zooals de Kruisweg, Er moeten maatregelen genomen worden te gen verontreiniging van trottoirs. Vooral in de buitenwijken is het schandelijk zooals de toe stand is. Een artikel in de Politieverordening daartegen het strafbaar stellen van het verontreinigen van trottoirs zal ook preven tief werken De heer Wolzak (A.-R.) ondersteunde het verzoek van den heer Mars om op en kele punten waar wegen op een weg uitloo- pen die langs water ligt, waarschuwingsbor den te plaatsen. Een zoo'n punt is waar de Romolenstraat op den Heerensingel uitkomt. Het transformatorhuisje op den Wagenweg hp.lemmert het uitzicht. Het zal zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Laten B. en W. daarop hun aandacht nog eens vestigen. Spreker huldigt B. en W. voor de verbete ring van de verlichting op den Wagenweg en den Amsterdamschen weg. Het betoog van den heer Van der Veldt inzake het verbieden van propaganda voor geboortebeperking kan spreker volkomen deelen. I-Iet is niet de bedoeling om de over tuiging van anderen aan banden te leggen, maar er is hier een taak voor de overheid om de propaganda daarvoor tegen te gaan. De heer Visser (C.-H.) vond het auto- busverkeer in de Spekstraat een gevaar voor de veiligheid van het verkeer Spreker is op de fiets daar eens bijna over reden. Er moeten door chauffeurs op den hoek absoluut signalen gegeven worden. Is het niet mogelijk de bussen een andere route te geven Met het betoog van den heer van der Veldt is ook spreker het eens. Op dit gebied is van excessen te spreken. Een rijkswet zou beter zijn maar de gemeenten mogen maatregelen nemen. De heer Castricum (r.k.) heeft als voor zitter van de vereenig'ing die het gebouw St. Bavo exploiteert goede ervaringen van de politie-maatregelen in verband met het toe zicht op vergaderlokalen. Er worden geen overdreven eischen gesteld. Er zijn dit jaar 1560 verkeersongevallen te Haarlem voorgevallen. Spreker hoopt dat alles gedaan zal worden om dit groote aantal naar beneden te brengen. Spreker gaf in overweging op drukke uren ook het rij wiel verkeer op de Gravesteenen- brug te verbieden. Om 12 uur 's middags loopen er zooveel voetgangers dat er geen plaats is voor fietsers. Ik loop er om dien tijd vaak en ik waarschuw fietsers dat ik niet uit den weg ga (gelach), ik laat me niet over de leuning van de brug duwen. Burgers moeten er voor zorgen dat hun hon den niet de trottoirs van anderen bevuilen. De heer van Engelen fKD.P.) zei dat de politie één bekeuring heeft gemaakt in zake het kalken in verkiezingsdagen. Er zijn toen 1200 biljetten van sprekers partij in beslag genomen en dat was absoluut verkeerd want daarom is het bewuste artikel van de Politie verordening niet gemaakt. fBove71staan.de is reeds in een deel onzer vnriao nvlarip nvaenomen.) Spreker verwacht weinig van de maatrege len tegen luchtaanvallen. Voor zware bommen zijn kelders noodig mot een afdekking van beton van 4 meter dik. Onze tegenwoordige kelders zijn dus absoluut onvoldoende, Het is veiliger de duinen in- te gaan. Een bescher ming die iets zou kunnen beteekenen zou mil- lioenen kosten en de regeering wil die niet be schikbaar stellen. In een der officieele stukken heeft gestaan dat men op het waarschuwings- sein bij een luchtaanval 10 c.M. zand op den zolder moet strooien. Voor een arbeidershuis wil dat al zeggen 5 M3. zand. Moet moeder de vrouw die 5 M3. zand in het kwartiertje naar boven brengen als haar man aan het front is. Afgezien nog van de vraag of het mogelijk is zooveel zand op een zolder te brengen. (Geroep; zand er over heen!) De luchtbescherming wordt op zoo'n wijze door de autoriteiten tot kinderspel verlaagd. De heer de Braai (A.R.) zei dat de be moeiingen van het gemeentebestuur inzake de luchtbeschermirïg enorm zijn uitgebreid. De verdediging tegen luchtaanvallen moet voor bereid worden, want het kan helaas noodig zijn. Men moet niét weerloos op dit gebied blijven maar doen wat mogelijk is. Het standpunt der democraten te dezen opzichte begrijpt spreker niet. De mensch is verplicht om te doen wat hij kan en dan mag hij het verder aan God over laten. Spreker herinnerde aan eenige voor vallen uit de geschiedenis van het volk Israel. De voorzitter: mijnheer de Braai, wij zijn aan hoofdstuk politie De heer van Dam (V.D.) wil zijn oordeel over de quaestie der propaganda voor ge boortebeperking opschorten tot hij den tekst heeft van het voorstel van der Veldt. Spreker kan zich indenken dat er iets voor te zeggen is dat de overheid geen propaganda zal toelaten. Maar men moet niet het doel hebben de zaak zelf te willen tegen gaan. Andersden kenden moeten geheel vrij gelaten worden. Het voorstel van Kessel c.s. (de verontrei niging van trottoirs strafbaar stellen) zal moeilijk uit te voeren zijn. Het zou er op neer komen dat niemand zijn hond meer kan laten losloopen. Zelfs niet met zijn hond aan een ketting wandelen, want ook dan kan het dier een trottoir verontreinigen. De heer Schaafsma (C.D.U.) is het eens niet het standpunt van den heer van der Veldt inzake de propaganda voor geboortebeperking. Zoolang de luchtbescherming het karakter van voorzorg heeft, kan sprekers partij daar mee accoord gaan. Lucht bescherming is plicht, luchtafweer is af te keuren. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) drong er op aan in de commissie voor de ventvergun ningen ook plaats te geven aan vertegenwoor digers van de organisaties van venters. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, vond het gewenscht ook zijn standpunt inzake de propaganda voor de geboortebeperking uit een te zetten. Het is thans gebleken dat de Hooge Raad heeft uitgemaakt dat de gemeen ten bevoegd zijn maatregelen te nemen op dit gebied. Nu het mogelijk is acht spreker het ook gewenscht. Op het gebied der winkelslui ting zijn de gemeenten ook voorgegaan. Pas later is de rijkswetgever met algemeene be palingen gekomen. Zoo kan het ook op dit ge bied gaan. De heer van der Wall (C.H.), wethouder, kon zich hierbij aansluiten. De heer B ij v o e t (r.k.) zei, dat de heer van der Veldt wegens ziekte afwezig was. Hij ver zocht hem zijn taak over te nemen. Het reeds aangekondigde voorstel houdt in aan de rechtsgeleerde commissie te verzoeken een verordening te ontwerpen, waarin straf baar gesteld wordt het maken van reclame voor geboortebeperking, alsmede het verkoo- pen of voor verkoop in voorraad hebben van middelen. Het is een misverstand het voor te stellen of de bezwaren tegen geboortebeperking in het bijzonder van de R.K. kerk afkomstig zijn. Geboortebeperking botst tegen een natuurlijke zedenleer en daarom treedt de R.K. kerk er tegen op. Geboortebeperking door onthouding is een heel andere quaestie. Onjuist is de vaak ge hoorde meening dat de R.K. opdracht krijgen zooveel mogelijk kinderen ter wereld te bren gen. Verkeerd zou evenwel zijn van de weten schap op dit gebied misbruik te maken. Geheel anders staat het evenwel met de ge boortebeperking die nu in het geding is, daar hier van een zedelijk kwaad gesproken kan worden. Daartegen moet worden opgetreden. De overheid, ook de gemeente, heeft hier een taak. De voorzitter zei dat de meerderheid van het college van B. en W. van meening is, dat het niet gewenscht is een opdracht aan de meer Als de politie uw fiets zondof achterlicht ziet óf: als 'n automobilist u il mocht zien Dan kan u dat duur.te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn I I Maar let op 't „RIJKSKEUR"! n JOOt). RUWIELACHTÏR1;I£HT DAARTOE BENT U VERPL1CHTI1 rechtsgeleerde commissie te geven zooals de heeren v. d. Veldt c.s. voorstellen. De heer Drilsma (s.d.a.p.) hield vol dat hier een zuiver R.K. beginsel aan de orde is. Spreker kan de quaestie van de geboorte beperking niet erkennen als behoorende tot de algemeene zedenleer. Als anderen een andere opvatting van de zedenleer hebben als de heer Bijvoet, dan mag de heer Bijvoet nog niet zeg gen, dat hij alleen den goeden maatstaf heeft aangelegd. Het gaat hier niet om een alge meen zedelijk beginsel, een kwaad dat de volkskracht zou ondermijnen. Als dat trouwens zoo zou zijn, zou de Minister van Justitie, die geen maatregelen daartegen neemt, immers ernstig in de uitoefening van zijn taak te kort schieten. Spreker is evenwel overtuigd, dat de regeering niet ingegrepen heeft omdat niet erkend wordt dat hier een algemeen zedelijk beginsel in het gedrang is. Excessen wil spreker tegengaan, misbruik der middelen wil hij tegen gaan, maar ge bruik is igeen ondermijning der volkskracht. De heer Van Dam (V.D.) wilde wel zijn steun geven aan een voorstel om overmatige propaganda tegen te gaan, maar men moet ieder vrij laten zijn eigen gedachten na te leven. Principieel ziet spreker geen verschil tusschen onthouding naar een bepaald systeem en geboortebeperking door middelen. Mevrouw Scheltema (V.B.) was tegen het voorstel v. d. Veldt. Alleen tegen exces sen moet opgetreden worden, maar die zijn hier niet. De heer B ij v o e t (R.-K.) vroeg gesplitste stemming over de motie. Eerst kwam in stemming a (aan de rechts geleerde commissie verzoeken een verorde ning te maken om het reclame maken voor anti-conceptioneele middelen strafbaar te stellen) werd aangenomen met 19 tegen 18 stemmen. Daarna werd b (het strafbaar stellen van verkoop en voor verkoop in voorraad hebben van deze middelen) verworpen met 18 tegen 17 stemmen. De verdere behandeling van het hoofdstuk politie werd aangehouden tot de avondver gadering omdat de voorzitter eenigen tijd af wezig moest zijn. De heer Van Liemt nam den voorzittershamer over. In het verdere deel van de middagzitting werd toen het hoofdstuk Volkshuisvesting afgehandeld. (Zie hiervoor het verdere deel van dit ver slag) In de avondzitting werd de behandeling van het hoofdstuk Politie voortgezet. De heer Drilsma (S.D.A.P.) zei, dat het moeilijk zal zijn het verontreinigen van trot toirs door honden strafbaar te stellen. Als er een „corpus delicti" op een trottoir gevon den wordt, kan de eigenaar van een hond ontkennen dat het van zijn hond is. Moet er dan een scheikundig onderzoek ingesteld worden? De voorzitter begon met den heer Klein antwoord te geven over het aanbeste den van de politie-uniformen. B. en W. heb ben er geen bezwaar tegen een proef te ne men met een aanbesteding onder Nederland- sche fabrikanten. Den heer van Tetering antwoordt spreker dat de quaestie van de winkelsluiting op bij zondere feestdagen onder oogen gezien zal worden. De heeren Noordhoff c.s. hebben gevraagd vertegenwoordigers van de organisatie van venters op te nemen in de commissie die 14 dagen individueele reizen Vertrek eiken Vrijdag en Zaterdag Prijzen vanaf I 93.— (2e kl. trein? REISBUREAU LINDEMAN 5 Barteljorisslraat 3, Telefoon 12679 (Adv. Ingez. Med.) over de ventvergunningen beslist, Het opne men van zulke vertegenwoordigers past niet in het tegenwoordige stelsel, Laten de hee ren Noordhof c.s. goed vinden dat B. en W. dit voorstel voor prae-advies nemen, dan kan de quaestie nog eens onder oogen gezien worden. B. en W. zien bezwaar in een strafbepa ling tegen het verontreinigen van trottoirs door honden.Handhaving van zoo'n artikel zal moeilijk zijn. Het artikel in de politie-veror- dening zou een doode letter zijn. De opmerkingen van den heer Noordewier wat betreft controle op vergaderingen zijn niet gegrond. De politie treedt onpartijdig op. Met genoegen heeft spreker in het alge meen waardeering voor de politie gehoord. De politie verdient de huldiging ook inder daad. De meening van den heer Van Engelen, dat de politie te ver is gegaan wat het kalk- verbod betreft deelt spreker niet. De luchtbescherming is een ernstige zaak en verdient ook ernstig te worden besproken. Er kan nog geen toezegging gedaan wor den dat binnenkort een nachtoefening ge houden zal worden. Met genoegen heeft spreker de algemeene belangstelling voor het vraagstuk der lucht bescherming geconstateerd. Het eerste en laatste woord inzake de luchtbescherming is niet gesproken met het maken van vlucht- kelders. Zelfs meent spreker dat daarin niet hef zwaartepunt moet worden gelegd. Er wordt reeds nu regelmatig nagegaan of bij nieuwe bouwwerken vluchtkelders ge maakt moeten worden. Het onderzoek dat nu zal worden inge steld naar de aanwezigheid van geschikte vluchtkelders is niet tot mislukken gedoemd. Maar er kunnen meer maatregelen genomen worden ter bevordering van de luchtbescher ming. Een voorname taak is de burgerij in te lichten wat gedaan moet worden bij een luchtaanval. De burgers moeten weten hoe een begin van brand het best gebluscht kan worden, want de brandweer kan in zoo'n ge val niet overal te gelijk zijn. Dan de hulpdienst die veel menschen zal moeten omvatten. Voor elke wijk zullen per sonen aangewezen moeten worden om de leiding te nemen. Het eerste en het beste wat de burgerij than: kan doen is het steunen van de Vereeniginc voor luchtbescherming. Van gemeentewege hebben reeds verschillende personen een voor opleiding gehad om op te treden voor instruc teurs voor de andere personen die bij den hulpdienst zullen optreden. Een bezwaar is dat er nog geen voldoende materiaal is voor de oefening. Haarlem heeft recht op 650 gasmaskers, meer hpt gemeente bestuur is er nog niet in geslaafd van d- regeering te krijgen. De regeer >g heeft nu voorloopig 50 gasmaskers toegezegd, maar zij zijn er nog niet. Als zij niet binnenkort komen zullen B. en W. overwegen of het noodig zal zijn ze van gemeentewege aan te schaffen. B. en W. zijn overtuigd van de noodzake lijkheid van een goede organisatie van de luchtbescherming. De noodige maatregelen zullen dan ook genomen worden. De Vereeniging voor de luchtbescherming krijgt te Haarlem binnenkort een eigen bureau met een secretaris die de leiding van het werk op zich kan nemen. Laat de burgerij nu die vereeniging zoo veel mogelijk steunen. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei dat B. en W. dankbaar zijn voor de hulde van den heer Wolzak over de verbetering van de verlichting op enkele punten der gemeente. B. en W. zullen op den weg ter verbetering voortgaan. Er is geklaagd over het lange wachten bij enkele stoplichten. Nu zijn evenwel de moe- derklokken aangekomen waarop gewacht werd. Binnenkort komt er dus verandering en verbetering. B. en W. zullen overwegen om nog op enkele andere punten der stad automatische lichtseinen aan te brengen. Ook zal overwogen worden of het gewenscht is bij enkele vaarten en singels waarschuwings borden te zetten. B. en W. erkennen dat er een aantal straten is waar het autobusverkeer eenige moeilijk heden veroorzaakt. De heer Visser heeft o.a. de monding SpekstraatGroote Houtstraat genoemd. Dit punt is gevaarlijk in verband met het feit, dat de bussen een gevaarlijke draai moeten nemen als er auto's parkeeren in de Groote Houtstraat. B. en W. zullen nog een advies van den commissaris over dit punt vragen. Een uitgaaf van f 7500 voor de verwijdering van het transformatiehuisje bij den Wagen weg is niet verantwoord. Toch zullen B. en W. hun aandacht op dit punt blijven wijden. De Gravesteenenbrug doet nog dienst voor wandelaars en fietsers. Leerling-fietsers moe ten er niet rijden, vooral niet in de spitsuren Toch gebeuren er geen ongelukken omdat ieder van het gevaar overtuigd is. Het is even wel niet noodig de brug voor rijwielverkeer te sluiten. De raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. om het voorstel-Noordhoff (het opnemen van vertegenwoordigers van de or ganisaties in de commissie voor de ventver gunningen) aan B. en W. te geven voor prae- advies. De heer van Kessel (r.k.) wilde zijn voorstel (strafbaar stellen van 't verontreini gen van trottoirs door honden) handhaven. Amsterdam heeft ook pas zoo'n verordening gemaakt. De voorzitter: laten wij dan eens af wachten hoe de bepaling te Amsterdam werkt, dan kunnen wij het volgend jaar nog eens zien. De heer van Kessel: daarmee ga ik ac coord. V olkshuisvesting. De heer Wester veld (S.D.A.P.) consta teerde dat de complexen middenstandswonin gen belangrijke tekorten opleveren. Die tekor ten stapelen zich op. Er zullen tenslotte maatre gelen genomen moeten worden om die te korten te regelen. Het aantal leegstaande woningen is in het laatste jaar te Haarlem verminderd. Er is een te veel aan middenstandswoningen, maar het overschot van de huizen met lagere huren is veel kleiner, temeer omdat men toch geen rekening mag houden met de onbewoonbaar- verklaarde woningen. Oogenschijnlijk heeft de Woning- en Ge- zinstelling uitgewezen dat er geen tekort op woninggebied te Haarlem is. Maar als men de cijfers goed bestudeert, zijn er absoluut te weinig woningen met een lage huurwaarde. Dit komt evenwel omdat het inkomen van vele ingezetenen te laag is. De heer Visser (C.H.) was er verheugd over dat het aantal leegstaande woningen ver minderd is. Met voorzichtigheid zal de vraag beoordeeld moeten worden of er nieuwbouw moet plaats hebben. Particuliere bouwers heb ben goede woningen in Haarlem-Noord ge bouwd die niet duur zijn. Die nieuwbouw zal evenwel niet ten koste van de gemeentefinan- ciën mogen gaan.. De heer Meyers (S.D.A.P.) drong aan op spoed met de onbewoonbaarverklaring van een aantal krotwoningen. Nu het aantal leeg staande huizen afneemt is 't tijd om een stel krotten onbewoonbaar te verklaren, temeer omdat het dan nog eenigen tijd duurt voor ze ontruimd zijn. Er zijn te Haarlem 903 gezinnen die bij andere gezinnen inwonen. Dat is een onge- wenschte toestand. De middenstandshuizen die voor dubbele behuizing gebruikt worden zijn daarvoor te klein. Badkamers worden dan als keukens gebruikt. Bovendien is er meestal slechts één W.C. Particuliere bouwers voorzien wel in de be hoefte aan huizen voor goed-betaalde arbei ders en middenstanders, maar zij doen niets voor de arbeiders met lage loonen. Een aan tal arbeiders wonen in huizen waarvan ze de huren niet kunnen opbrengen. De gemeente zal een aantal goedkoope arbeiderswoningen moeten bouwen. Het zal moeten komen tot een ordening op het gebied van den woningbouw, daar te veel middenstandswoningen worden gebouwd en de huizen leegstaan is het dood kapitaal, dat beter anders gebruikt had kunnen zijn, bv. voor de industrie. De heer Noordewier (communist) was ook overtuigd, dat er goedkoope huizen ge bouwd zullen moeten worden. Er staan wel wat goedkoope woningen leeg, maar die vol doen niet aan redelijke eischen. Als voorbeeld noemde spreker 55 leegstaande huizen in de Tulpenstraat. Samenwoning moet tegengedaan worden omdat dit ongewenschte gevolgen heeft. De gemeente moet dan ook goedkoope ar beiderswoningen bouwen. Particuliere bou wers zorgen alleen voor huizen met huren van 6, 7, 8 gulden en hooger. Daaraan is geen behoefte en zij benadeelen de gemeente, ook al is er nu weer in de courant te lezen dat een bouwer klaar staat er weer enkele honderden van dat slag te bouwen. In enkele gevallen moeten bewoners van woningen van arbeiders-bouwvereeni- gingen verfraaiingen en verbeteringen in hun huis zelf betalen. Dat is onjuist, de kosten moeten door de overheid gedragen worden. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethouder, zei, dat B. en W. erkentelijk zijn voor de wijze waarop de Volkshuisvesting door den raad be sproken is. In den loop der jaren zijn groote te korten ontstaan op het terrein der volkshuisvesting. Op den duur zal de regeering moeten komen tot de afschrijving van de nadeelige saldi. Het zal misschien gemakkelijker worden door de rentedaling die te constateeren is. Het onderhoud der woningen is een be langrijke factor voor de volkshuisvesting. Soreker brengt hulde aan de bewoners in het algemeen, die er veel voor over hebben om hun huis zoo goed mogelijk te bewonen. De besturen der vereenigingen hebben zich ook (Adv. Ingez. Med.) goed gekweten van hun taak om de huizen zoo goed mogelijk te onderhouden. Als het financieel mogelijk is, zullen de hui zen van de oudste woningcomplexen zoo spoe dig mogelijk gemoderniseerd moeten worden. Anders is er gevaar dat die huizen minder ge wild worden. De inspecteur van de Volkshuisves ting- heeft van B. en W. een opgaaf gekregen van 100 woningen, die onbe woonbaar verklaard zullen moeiten worden. Spreker hoopte dat B en W. spoedig met een voorstel kunnen komen. Enkele raadsleden hebben al conclusie ge trokken uit het rapport van de Woning- en Gezinstelling. Dit is te gauw, want de tijd voor bestudeering is nog te kort geweest. B. en W. zijn ook nog niet klaar met him con clusies. De rente van de waardepapieren is gedaald, tot gemiddeld 3%. Goede maatschappijen (de levensverzekeringmaatschappijenhebben in 't algemeen voor hun bedrijf 'n 4% basis aange nomen. Het gevolg is, dat veel maatschappijen in den woningbouw vluchter waardoor mil- lioenen belegd worden ii m bouw van nieuwe woningen. Daaraar men ernstige bezwaren verbonden zijn, voor de ge meente Haarlem. Er is tot heden een regel- en een stelsel» looze aanbouw van huizen waaraan geen be hoefte is. Honderden middenstandshuizén staan leeg, hoewel de bevolking normaal is toegenomen, De aanbouw was vael grooter dan noodig was. Spreker spreekt over de hoofden van de raadsleden heen tot de personen buiten den raad die beweren, dat 't verkeerd is, dat de ge meente den bouw wil tegengaan van huizen in Haarlem-Noord. Zij zeggen dat dit in het nadeel is van de werldooze bouwvakarbeiders, maar dat gaat niet op, want door den bouw van zulke woningen, met een huur van 6 of 7 gulden, waaraan geen behoefte is, worden andere elementaire belangen geschaad. De dubbelbewoningen zijn een gevolg van economische achteruitgang, wij hebben be hoefte aan huizen met een huur van niet meen dan 4 gulden. De particuliere bouwer kan die niet bouwen. De overheid evenwel ook niet, maar toch moet getracht worden daartoe te komen. De gemeente Haarlem heeft behoefte aan goedkoope arbeiderswoningen en goedkoope woningen voor ouden van dagen. De raad zag af van replieken. V olks gezondheid De heer Peper (Communist) betreurde het dat B. en W. nog niet veel gedaan hebben om te komen tot bestrijding van de rundertuber- culose. Er wordt zeer veel tuberculeus veë aan het Haarlemsche Slachthuis geslacht. Er worden voor rekening der gemeente pa- tienten uitbesteed in particuliere rusthuizen. Daarvoor wordt 60 per maand betaald. Dat is te weinig om aanspraak te maken op een goede behandeling. Een arts zei spreker „kregen de menschen maar gevangeniskost". De nachtzuster die in zoo'n huis met 30 pa- tienten werkt begint 's nacht om half twee al haar patiënten te wasschen, daar ze anders niet klaar komt. De controle van den Genees kundigen Dienst beperkt zich tot een bezoek van een dokter per week. Het resultaat van het onderzoek naar den voedingstoestand der kinderen is niet zoo geruststellend als B. en W. meenen. De melk- verstrekking op de scholen moet zoo spoedig mogelijk beginnen. Onderzoekingen elders hebben aangetoond, dat ook de voedingstoestand van vele volwas senen, in het bijzonder in de gezinnen der werkloozen, tot bezorgdheid aanleiding geeft. De gelegenheid tot kosteloos zwemmen is te gering. De zweminrichting aan cle Hout vaart moet weer geheel voor het kosteloos zwemmen bestemd worden. Mevr. Me ij boom (S.D.A.P.) wees er op, dat de algemeene gezondheidstoestand in een crisistijd een bijzondere aandacht verdient. Het sterftecijfer is te Haarlem sinds 1928 ge stegen van 8.37 tot 8.79. Het is weliswaar een kleine stijging, maar de aandacht moet er op gevestigd blijven. Misschien is de stijging te wijten aan de eenigszins veranderde structuur der bevolking, maar er kunnen ook andere oorzaken zijn. Ei' zijn in de laatste jaren meer patiënten m de ziekenhuizen opgenomen. Dit kan een aanwijzing zij dat er meer ziektegevallen voor gekomen zijn die wijzen op een achteruitgang van den weerstand der bevolking. Volgens het pas gehouden onderzoek is de voedingstoestand der schoolkinderen in de laatste jaren stationnair gebleven. Dat op zich zelf zegt niet veel. Spreekster is door het on- dei'zoek niet gerustgesteld. Waakzaamheid is en blijft geboden. Zoo noodig moeten er maat regelen genomen worden. Aanstelling van een tweeden schoolarts, door B. en W. voorgesteld, juicht spreekster toe. Goed toezicht geeft een waarborg. Gelukkig geeft „Kindervoeding" goede resultaten. Melk- voeding op scholen moet er zoo spoedig moge lijk komen. De runder-tuberculose bij het vee is bij B. en W. in studie. Dit is een quaestie van groot belang voor de volksgezondheid. Spreekster uitte tenslotte waardeering voor het werk van den Geneeskundigen Dienst. De heer B a r t e 1 s (S.D.A.P.) wat 't eens met de verklaring van B. en W. in de memorie van antwoord, dat de commissie voor de licha melijke opvoeding thans niet veel heeft te beteekenen. Maar als de taak dei- commissie wordt uitgebreid, kan zij toch goed werk ver richten als een centraal punt voor de licha melijke opvoeding. Karakter en werkingssfeer der commissie moeten dan uitgebreid worden. Er bestaat een tekort aan speelvelden te Haarlem, sommige clubs moeten naar velden buiten de stad gaan. Ook is er een tekort aan zweminrichtingen. In het oosten der stad dient zoo spoedig mogelijk een zweminrichting te komen. De heer Wolzak (A.R.) drong er op aan met de schoolmelkvoeding niet aan te vangen voor de raad zich over deze quaestie heeft uit gesproken. Kennisgeving alleen is niet ge noeg. (Vervolg op pag.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10