•BUICK •CHEVROLET Amst. Rijtuig-Mij: N.V. HJD.'VertelIin: DONDERDAG 3 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Uit Haarlem's Gemeenteraad (Vervolg van pag. 6). De heer Klein (R.K.) was overtuigd, dat het onderzoek naar den voedingstoestand der schoolkinderen door den Geneeskundigen Dienst zoo serieus mogelijk is geschied. Mevr. Maarsc hall (S.D.A.P.) wees er op, dat vele bewoners van huizen bij fabrieken dikwijls klagen over last van rook en roet. Spreekster wil niet om een strafbepaling vra gen, maar B. en W. moeten toch eens te Heemstede informeeren hoe men daar bereikt, dat de omwonenden van fabrieken geen reden tot klagen hebben. De fabrikanten kunnen genoodzaakt worden hun schoorsteenen te verhoogen. In Heem stede is daarvoor een verordening vastgesteld. De heer van Tetering (r.k.) sloot zich aan bij de vraag van den heer Wolzak. De v o o r z it t e r antwoordde dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met den dienst voor de Volksgezondheid wat de runder-tuber- cu'lose betreft. Zelfstandig kan de gemeente niet veel doen. De klacht van den heer Peper over de ver pleeghuizen kan spreker niet gegrond verkla ren. De menschen die daar verpleegd worden hebben tot heden geen klachten geuit. Als de behandeling te wenschen zou over laten, zou dit zeker tot uiting komen. Er is geen enkele aanleiding het resultaat van het onderzoek naar den voedingstoestand der kinderen te Haarlem in verdenking te bren gen. De heer Peper heeft het resultaat van het Amsterdamsche onderzoek er bij gehaald om het Haarlemsche onderzoek af te breken. Even dwaas was het van den heer Peper om maar de stelling te verkondigen, dat melk alle voe dingsstoffen bevat die een mensch noodig heeft. Het onderzoek heeft aangetoond, dat te Haarlem geen ernstige gevaren bestaan. Het rapport geeft weliswaar geen absolute zeker heid, maar biedt toch een geruststelling. De opmerking van den heer Bartels over de commissie voor de lichamelijke opvoeding zullen overgebracht worden aan den wet houder van Onderwijs. Er behoeft geen vrees te bestaan dat over de melkvoeding op scholen door B. en W. een beslissing genomen zal worden buiten den raad om. Als er gebleken is, dat te Haarlem school- melkvoeding mogelijk is, zullen B. en W. daar toe een voorstel aan den raad doen. De heer Reinalda (s. d. a. p.) wethouder, antwoordde aan mevrouw Maarschalk dat B. en W. zullen probeeren maatregelen te nemen tegen rook en roet-overlast. B. en W. zullen ook te Heemstede informeeren. Openbare Werken. De heer vanKessel Cr', k.) zei, dat Haar lem haar naam van bloemenstad niet gekre gen heeft door haar plantsoenen. De bloemen velden zijn evenwel verdwenen. Nu zal Haar lem het van de plantsoenen moeten hebben Daarom is het jammer, dat de regeering heeft ingegrepen om te maken, dat bij den dienst voor den Hout en de Plantsoenen sterk bezui nigd moet worden. Wil Haarlem nieuwe bewo ners krijgen, dan moet haar toilet zooveel mogelijk verfraaid worden. Als wij zoo door gaan zal Haarlem haar naam als bloemenstad op den duur verliezen. Spreker herhaalt zijn wensch van vroegere jaren om te Haarlem een overdekte groente markt te maken. Met genoegen heeft spreker uit de memorie van antwoord vernomen, dat B.. en W. de zaak in ernstige studie willen ne men. Het zal evenwel goed zijn als B. en W. daarbij gebruik zullen maken van de kennis van de belanghebbende marktgebruikers. Is het niet mogelijk een commissie te benoemen? De heer van der Winden (s. d. a. p.) vond den toestand in de Haarlemsche haven niet goed. Het scheepvaartverkeer is in de laatste jaren sterk achteruitgegaan. Dit komt omdat onze havengelden veel te hoog zijn. Daardoor mijden de schippeprs de Haarlem sche wateren om door te varen. De doorvaart is van veel meer beteekenis voor Haarlem dan men oogenschijnlijk zou denken. In de gemeente Velsen zijn verschillende be drijven opgericht die exporteerên. Haarlem kan voor zijn doorvaart daarvan profiteeren, want een deel der goederen wordt uit Velsen naar het zuiden des lands vervoerd. De heer B o u m a n (vrije kiezers) drong aan op de stichting van een wachthuisje voor tram- en autobuspassagiers op de Groote Markt. De heer Meyers (s. d. a. p.) pleitte ook voor de stichting van een overdekte markt. Spreker kwam op tegen hetgeen de heer Castricum bij de algemeene beschouwingen gezegd heeft over de wérken die met steun van het Werkfonds worden uitgevoerd. Met het bestuur van dit fonds wordt met de orga nisaties van werklieden op verdienstelijke wijze onderhandeld over de loonen. Uitvoering van groote werken (b.v. de op hooging van de spoorbaan) mogen niet afstui ten op de moeilijkheid wat de loonen betreft. De belangen der arbeiders eischen dat uitvoe ring van het werk mogelijk wordt gemaakt. Spreker vond het onjuist, dat enkele arbei ders in lossen dienst der gemeente niet val len onder de bepalingen van het collectieve arbeidscontract hoewel dat indertijd is toe gezegd. Het aantal werkloozen te Haarlem blijft hoog. Daarom juicht spreker toe wat de wet houder van Openbare Werken bij de alge meene beschouwingen heeft gezegd over de uitvoering van groote werken in deze ge meente. De geestelijke weerkracht der bevol king moet in stand gehouden worden, ook al wordt dan ook de kapitaaldienst belast. Ordening in het bouwbedrijf is noodzakelijk. In Haarlem zijn 637 patroons in- het bouw vak, dat is zeker 400 te veel. Bij de ordening moet bekeken worden of die 637 patroons wel de geschikheid hebben om werkgever te zijn. Deze ordening moet evenwel niet uitsluitend overgelaten worden aan de patroons. De ge meente en de arbeiders hebben er ook belang bij. Mevrouw Scheltema (V.B.) vroeg of de vaargeul in het Spaarne diep genoeg is voor kleine zeeschepen. Een wachthuisje op de Groote Markt is noodig. Kunnen B. en W. niet tegemoetko mend zijn wat de precario-verordening be treft? Wordt de Raaks ook geasphalteerd als de onteigening nog niet voor elkaar is? Blijft de Maandagmarkt op de Ged. Oude, Gracht nadat deze weg geasphalteerd is? Ook spreekster vindt de verlaging der ha vengelden noodzakelijk. De heer Castricum (r.k.) handhaafde zijn bekende standpunt wat de loonen bij Werkfondsobjecten betreft. Er wordt meer malen normaal werk als een Werkfondsobject aangemerkt en dat is onjuist. Is het niet mogelijk aan de arbeiders die in lossen dienst der gemeente zijn ook kinder toeslag te geven? De heer Klein Schiphorst (r.k.) had zich voorgenomen zijn rust te bewaren, maar de heer Meyers heeft een beschouwing gehou den die weersproken moet worden. De bouwvakpatroons hebben de saneering van het bedrijf ter hand genomen. Nieuwe patroons worden niet meer erkend, maar de werknemers moeten er ook toe medewerken, dat afgevoerde patroons niet aangenomen, Alle modellen 1938 voorradig. Official Dealer voor Haarlem Overveen, Bloemendaal, Sant poort en Velsen Showroom en Werkplaats PLEIN 21 - HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. liigez. Med.) worden als werklieden. Anders wordt het een wisselend steun-trekken en optreden als werkgever. De heer Blanke voor t (V.B.) meende dat de Haarlemsche straten een vergelijking met steden in het buitenland kunnen door staan. Er moet tegen' gewaakt worden dat voor groote werken te veel geleend wordt, want de wissel moet in de toekomst betaald worden. Er moet voorzichtig gehandeld worden. Bo vendien moet zoo zuinig mogelijk gewerkt worden. Men kan bij een werk van f 30 zuinig zijn, maar ook bij een werk van een millioen. Nieuwe tijden eischen nieuwe maatregelen. De overheid heeft een grootere taak gekregen dan in vroeger jaren. Daarom moet het ge meentebestuur bij de regeering aandringen op uitvoering der groote werken bij de algemee ne beschouwingen door den heer Reinalda genoemd. De heer Visser (C. H.) vroeg hoe het te genwoordige college van B. en W. staat ten opzichte van de havengelden. Het vorige college remde het scheepvaartverkeer omdat het verkeer over de bruggen belemmerd wordt door veel scheepvaartverkeer. De gemeente heeft behoefte aan een ver- eenigingsgebouw. Wil het college van B. en W. zijn aandacht daaraan wijden. Misschien wil len de werklooze arbeiders zoo'n gebouw in hun vrijen tijd bouwen. De gemeente zou dan alleen de materiaalkosten behoeven te be talen. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, was dankbaar voor de hulde aan den dienst van den Hout en de Plantsoenen gebracht. In den raad wordt van vele zijden aange drongen op het uitvoeren van groote werken. B. en W. moeten hierbij evenwel voorzichtig heid betrachten, de uitvoering moet econo misch verantwoord zijn. Alle werken die tot heden te Haarlem voor het Werkfonds zijn uitgevoerd zijn objecten die anders niet zou den zijn uitgevoerd. De samenwerking met het Werkfonds is uitstekend. Over de loonen wordt steeds overeenstemming verkregen. B, en W. zullen op den weg voortgaan, ook al weten zij dat de arbeiders daarbij een offer zullen moeten brengen. Wat de ordening in het bouwbedrijf betreft is er een gevaar, namelijk dat de bouwvakpa troons alleen gevaar zien in het feit, dat de gemeente ook een patroon is, die werk in eigen beheer uitvoert. Spreker is het eens met het betoog, dat een aantal van 237 bouwvakpa troons voor Haarlem nog aan den hoogen kant zou zijn. Sympathiek is het denkbeeld om meer wachthuisjes te bouwen voor tram- en auto buspassagiers. B. en W. zullen zich met de maatschappijen in verbinding stellen, zoo noodig met een concessie wat de precario be treft. B. en W. zijn overtuigd dat er een "overdekte markthal moet komen, Als stichting mogelijk blijkt, zullen B. en W. voorlichting zoeken bij de belanghebbenden. Spreker betreurt dat de regeering be zuiniging voorgeschreven heeft wat de plant soenen betreft. B. en W. hebben ter bestem der plaatse hetzelfde betoog gehouden als de heer van Kessel. Op dit oogenblik werken alle losse gemeen te-arbeiders onder de collectieve arbeidsover eenkomst. Daarbij kan evenwel geen kinder toeslag gegeven worden. Wat het denkbeeld van den heer Visser be treft (de stichting van een verenigingsge bouw door werkloozen) zei spreker dat het overal elders waar dit geprobeerd werd op fiasco is uitgeloopen. De raad krijgt een afzonderlijk voorstel over de asphalteering van de Ged. Oude Gracht en de Raaks. De straten in Haarlem zijn niet al te best, zij hebben geleden door de bezuiniging. B. en W. doen evenwel wat mogelijk is. Het vraagstuk van het Noorder Spaarne is moeilijk. De sluis in Spaarndam is groot ge noeg om hier vrij groote schepen te laten komen. De vaargeul is evenwel te ondiep. B. en W. zijn met het rijk in onderhandeling om het Spaarne, dat nu aan het rijk hoort, over te nemen. De heer Van der Wall (C. H.), wethou der, zei dat de scheepvaart wil is waar ach teruitgegaan is, maar dit komt niet alleen door de havengelden, maar ook door het feit, dat het vervoer te land is toegenomen. B. en W. wijden evenwel aandacht aan de> havengelden. Het college meent dat het scheepvaartverkeer kan toenemen zonder dat het autoverkeer te land over de bruggen daar door in het gedrang komt. Hierna werd dezitting verdaagd tot Don derdagmiddag. ift| Vijf Spuiten doox HEINZ A. TIBEN. De wild-rijkdom in 'de heistreek verblijdde langen tijd niet alleen de wettelijk toegelaten jagers, maar ook de stiekeme genieters van de iacht, die den nacht tot het botvieren van hun iachtlust kozen, zeker omdat zij op klaarlich ten dag te veel kans hadden, te scherp het recht van het onrecht te onderscheiden. Tot de nacht-jachtvrienden behoorden in het bijzonder de Mooiendammers, die zich op een wijze aan het stroopen te goed deden en een brutaliteit aan den dag legden, die in de geheele streek berucht was. Bij een stilletjes voorbereide klopjacht ge lukte het in een goeden nacht den twintig sa mengekomen jagers en veldwachters de Mooiendammer stroopersbende te omsingelen. Deze probeerden naar alle windrichtingen te ontvluchten, maar tevergeefs. „Eindelijk! Die bende hebben we. zoo goed als zeker!" riep de een den ander toe. De kring was nu zoo nauw samengetrokken, dat- men na lang gebrul tot aanvallen en toepak- ken besloot. Men vièl aan en grèèp toe. Maar alles wat men greep waren de vijf spuiten van vijf ontglipte stroopers. Vijf spuiten. Nu lagen in een welgerichte rij de vijf ge weren op het groene, nu zwarte gras De c bij behoorende mannen bleven onvindbaar. Het geval werd in de streek druk bespro ken, opgeblazen, opgesmukt en leek na een Waar komt een filmcopie vandaan? Hoe de filmfabrikant spoedbestellingen uitvoert. Men heeft kunnen lezen dat de directie van het Frans Halstheater het noodzakelijk heeft geacht om van de film „De weg terug" een extra copie te laten komen voor de vertoo ning in onze stad. Men zal zich afvragen: „Waar komt zoo'n copie nu plotseling vandaan? Heelemaal uit Amerika? Of wordt ze in ons land. zelf ge maakt?" De vork zit als volgt in den steel. Van een Amerikaansche film worden voor Amerika zelf en voor de distributie onder de hoofdfilmkan toren in Europa, o.a. te Rome, Londen, Parijs, Berlijn en Praag ongeveer 30» afdrukken ver vaardigd. Acht men te Parijs de kans op succes van een bepaalde film gunstig dan laat men uit Amerika een filmnegatief zenden. Van dit negatief kunnen dan te Parijs zelf de afdruk ken vervaardigd worden. Voor de Fransclien worden de Amerikaansche films namelijk bij na alle nagesynchroniseerd. Men heeft daar voor bepaalde artisten, die de rollen van de Amerikanen „over spreken". Wil men in Nederland een bepaalde film uitbrengen dan is het niet noodig dat daar voor een negatieffilm wordt gezonden, want de films worden hier niet nagesynchroniseerd en derhalve kunnen zij in den staat, waarin Amerika ze aflevert, gebruikt worden. De Nederlandsche teksten worden volgens een smeltingsprocédé als het ware door het beeld heen, tot op het blanke celluloid gebrand. Voor Nederland voldoet bovendien meestal een beperkt aantal copieën, zulks in verband met het relatief kleine aantal theaters. Blijkt echter plotseling, dat een film in een bepaalde plaats groot succes heeft, en zijn er maar enkele afdrukken van in rouleering, die voor eenigen tijd bij voorbaat geboekt zijn bo vendien, dan zit de bioscoopdirecteur, die deze film toch nog zoo vlug mogelijk ook aan zijn publiek wil vertoonen, even met de handen in het haar. In de meeste gevallen duurt dat echter niet lang. Ook nu de film „De weg te rug" in Amsterdam zoo'n groot succes bleek te hebben dat de directie van het Frans Hals theater deze film in verband met haar betee kenis en mede met het oog op het gevorderde filmseizoen niet te lang aan het Haarlemsche publiek wilde onthouden, heeft zij door het betreffende filmverhuurkantoor een extra copie uit Engeland laten komen. Uiteraard uit Engeland, omdat het 't dichtst bij zijnde land is, waar de Amerikaansche films in origineelen staat, dus niet nagesyn chroniseerd en ook niet van tekstvertalingen voorzien, vertoond worden. EEN GESLACHT VAN WATERMOLENAARS. Dinsdag herdacht de heer Marinus Zoon, machinist van het dieselgemaal te Dirksland, den dag, dat hij 40 jaar in dienst van den polder Dirksland c.s. is. Hem is de eere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in brons verleend. Het merkwaardige is, dat de betrekking van watermolenaar sedert de stichting van den wind-watermolen in 1763, dus gedurende 175 jaar, steeds door een lid van de familie Zoon is uitgeoefend. De machinist behoort tot het vijfde ge slacht. PRO GRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 4 MAART Progr. 1: Hilversum I. Progr. II: Hilversum II Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 1.35 Keulen 2.20 Radio P. T. T. Nord 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 5.20 Parijs Radio 6.20 Keulen 8.20 Fransch Brussel 9.20 London Regional of Di versen 10.20 Ned. Brussel 10.30 Keulen 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional, 5.20 Droitwich 7.50 London Regional, 8.20 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra- mofoonplaten concert: Klanken uit Z. Afrika. Hongarije en Frankrijk. 1. Round the world with Reg. Dixon, Reginald Dixon. Zuid-Afrika: 2. Potp. van Afrikaansche Wijsies, 5 Vroolijke Kerels; 3. Studenten liederen, Studenten v. Kaapstad. Hongarije: 4. Tokayer, Erich Bör- schel; 5. A. Gipsy sing song, Zigeuner orkest en zang; 6. Ungarwein, Adalbert Lutter; 7. Hongaarsche Volksliederen. Magyari Imre. Frankrijk: 8. Potp. v. Chansons le deel, Lys Gauty; 9. Un Violon dans la Nuit, Miss Bartira 10. Bella Ragazzina, Tino Rossi; 11. Loin des Guitares, Tino Rossi; 12. Chante Gitana, Miss Bartira; 13. Potp. v. Chansons 2e deel, Lys Gauty. 8.0012.00 Diversen. ÉOQK VOOR DAMAVE TEL. 16884 WILHELMINASTRAAT 16 HAARLEM VERVORMEN' VERVEN" STOOM EN (Adv. Ingez. Med.) paar dagen op een niet van humor ontbloot blijspel. De gemeente bekommerde zich echter weinig om het gepraat en gespot en vooral in Mooiendam werd in het geheim naar de spuit- eigenaars gezocht. De geheele gemeente be moeide zich met het geval. Het speuren naar de vijf wapenbezitters bleek al erg eenvoudig. Aangezien er algemeen bekend was, wie een geweer in zijn bezit had, was men al gauw in staat vast te stellen, dat bij vijf inwoners de spuit ontbrak. Tegen deze vijf werd proces verbaal opgemaakt. Alle vijf ontkenden echter iedere schuld. Maar dat hielp niet. Een paar dagen later stonden ze op een rijtje voor de Middendorper rechtbank. Het publiek was in grooten getale verschenen. Jan de Ruyter, Piet Heineman, Jan van Bar- neveld, Groote Hugo en Kees Strop, als be klaagden, leken echter heel onschuldig. Ze wisten niets, zeiden niets, en te beginnen was er met, hen óók niets, hoeveel moeite veld wachters. officier en rechter zich ook gaven. „Bekijkt u de geweren!" riep de voorzitter ten einde raad. De vijf Mooiendammers wierpen een vluch- tigen blik op de vijf spuiten, die op de tafel voor den rechter lagen. „Kennen jelui die wapens"'" Vijf hoofden schudden op de maat van rechts naar links en weer terug. „Dan zullen jelui toch ten minste wel weten van wie in het dorp de wapens dan zijn?" Neen, dat wisten de vijf goeierds niet. „Geven jelui toe, dat de wapens uit Mooien dam komen?" De vijf gaven niets toe; ze hadden zoo goed als geen verstand van geweren, maakten ze duidelv'k de eer na den ande'- met dezelfde woorden en met dezelfde onschuldige nogen. Er viel niets met hen te beginnen. Het getuigenverhoor begon; het bracht niets Het Kruisereskader onder admiraal Graaf voii Spee. Lezing van luitenant ter zee le klasse A. Kroese. In de voorzaal van café-rest. Brinkmann had de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Ver. Onze Vloot gisteravond een bijeenkomst, waar als spreker optrad luitenant ter Zee le klasse A. Kroese met het onderwerp: De lotgevallen van het kruiser-eskader onder vice-admiraal Graaf von Spee in den wereldoorlog. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer L. J. van Rossem, nam luitenant Kroese het woord. Het Duitsche kruisereskader in het Verre Oosten bestond niet uit de nieuwste oorlogs schepen, want deze waren ingedeeld in de „Hochseeflotte". welke in Europa was gesta- tionneerd. Toch vertegenwoordigde dit krui sereskader een betrekkelijk groote gevechts kracht. De Engelschen beschouwden dit eska der als een overbodige luxe, een uiting van Duitschland's prestige-politiek, Duitschland heeft echter aan dit kruisereskader zijn veel belovende bezittingen in den Pacific te dan ken gehad. In 1912 werd admiraal graaf v. Spee chef van het kruisereskader. Von Spee wist, dat een botsing tusschen Engeland en Duitschland op den duur onvermijdelijk was, gezien de felle concurrentie tusschen beide landen op de wereldmarkt en hun toege- spitsten bewapeningswedloop. De Duitsche bevelhebber heeft zijn tijd in het Verre Oosten goed gebruikt. De beman ningen der kruisers werden intensief geoefend, radiostations werden gebouwd op een vijftal punten, waardoor een snelle berichtgeving over den westelijken Pacific was verzekerd. Vijf étappeplaatsen waren aangewezen, die in oor logstijd het kruisereskader van de noodïge be hoeften zouden moeten voorzien. De étanpes hebben goed werk geleverd, want niet minder dan 52 koopvaardijschepen hebben aan de ver zorging van het Duitsche kruisereskader me degewerkt. Alleen de étappe Batavia heeft ge faald wegens de strikte neutraliteitshandha- ving door de Nederlandsche regeering, die niet wilde, dat haar gebied een operatie-basis voor oorlogvoerende kruisers zou worden. Toen de wereldoorlog uitbrak, moest het Duitsche kruisereskader zich uit het Verre Oosten te rugtrekken, wegens de dreigende houding van Japan, dat zich later ook aan de zijde van Duitschland's vijanden schaarde. Tsingtau, het eenige beschermde steunpunt dat Duitsch land op de wereld bezat, werd hierdoor verlo ren. Na veel avonturen in de Pacific is het kruisereskader opgedoken op de Westkust van Amerika, waar het den Britschen Admiraal Cradock, aan het hoofd van een zwak smal deel, tegenover zich vond. Cradock had meer malen gewezen op de onvoldoende maatrege len, welke door de Britsche Admiraliteit in de omgeving van Kaap Hoorn tegen het krui sereskader van v. Spee waren genomen. De admiraliteit in Londen werd echter in beslag genomen door zware zorgen dicht bij huis en de stem van Admiraal Cradock op zijn verlo ren post werd ternauwernood gehoord. Op 1 Nov. 1914 werd Cradock's eskader door v. Spee voor Coronel vernietigd. Lord Fisher was inmiddels in Londen opge treden als „First Sea Lord" en deze nam ener gieke maatregelen om met v. Spee's eskader af te rekenen. Vijf geallieerde eskaders, snel ler en sterker dan dat van v. Spee, werden sa mengetrokken om de Duitsche kruisers naar alle zijden den pas af te snijden. Uit Engeland werden twee slagkruisers uitgezonden onder Admiraal Sturdee, die opdracht kreeg von Spee's eskader op te sporen en te vernietigen. Door een samenloop van omstandigheden liep het Duitsche kruisereskader admiraal Sturdee op 8 Dec. 1914 bij de Falkland-eilanden recht in de armen, waarna v. Spee's schepen na heldhaftigen tegenstand in den grond werden geschoten. Spreker eindigde met een woord van hulde aan de nagedachtenis der dapperen, die bij Coronel en Falkland, hoewel staande tegen over een verpletterende overmacht, den strijd volhielden, totdat hun schepen ondergingen. De lezing van 1ste luitenant Kroese werd met vele lichtbeelden verduidelijkt. VERBANDSCOMMISSIE NAZORG. Dinsdag 1 Maart hield deze commissie een druk bezochte vergadering in het gebouw der Haarlemsche Werkinrichting. De voorzitter, de heer W. P. J. Overmeer, deelde mede, dat mevrouw J. baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen het bescherm vrouweschap van Nazorg welwillend heeft aan vaard. Nu ook de Armenraad in de commissie ver tegenwoordigd is bestaat ze uit leden van 24 instellingen, welke direct of indirect met het Nazorgwerk in aanraking komen. Het jaarverslag en de rekening en verant woording over 1937 werden goedgekeurd; de aftredende bestuursleden, de heeren Hylkema en van Os, werden bij acclamatie herbenoemd, Dr. W. B. Smit hield een voordracht over: „De werkwijze van den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst te Haarlem". Met groote belangstelling werd naar deze deskundige uit eenzetting geluisterd. In verband met een excursie naar de school en internaten voor psychopathen te Rotter dam zette de Secretaris het doel en streven van de A. H. Franckeschool uiteen. anders teweeg, dan dat den vijf Mooiendam mers niets ten laste kon worden gelegd Officier en verdediger spraken en de recht bank trok zich in de raadskamer terug. Het eerste gedeelte van het groote stroopers-proces was ten einde. Het publiek wachtte in geladen spanning. Wat zou er met die vijf gebeuren. Aan hun schuld geloofde vrijwel iedereen in de recht zaal. Maar aangezien met het bewijsmateriaal niet te werken was kon „den vijf" bezwaarlijk iets overkomen. De vijf Mooiendammers zaten met den glo- rieschijn der overwinning als brave burgers op hun bank. niet als beklaagden, maar als de helden in een spannend drama. Gewoon uit dagend. Waar bleef de gerechtigheid, als die vijf vrijgesproken werden? Na een goed half uur verscheen het gerecht weer achter de groene tafels. „Vrijgesproken!" De rechter scheen zich over de vreugde der vrijgesproken vijf Mooiendammers te verheu gen. Hij legde het strenge ambtsmasker af. bekeek de vijf braven stuk voor stuk goedig glimlachend en zei eindelijk: „Wel. nu jelui vrijgesproken zijn, kunnen jelui wel weer naar huis gaan, jawacht nu even, neem die spuiten alsjeblieft óók mee, die moet ik niet hebben Nog blijder werd de lach van de vijf brave Mooiendammers. Waardig schoven zij tot aan de rechterstafel en kozen met veel bedacht zaamheid uit de vijf daar liggende spuiten, tot ieder z'n eigen spuit terug had. Dat ze e: ingeloopen waren, begrepen de vijf mooie jongens pas toen het te laat was en ieder reeds een stuk of wat maanden te pak ken had. (Adv. Ingez. Med.) De Oiigevallendienst. Verslag van de werkzaamheden in 1937. We ontvingen het verslag over de werk zaamheden enz. van den Ongevallendienst in 1937. Het bestuur onderging in 1937 geen ver anderingen. Het aantal aangesloten leden, geteld naar aanleiding vjn de in de administratie be rustende ledenlijsten, bedroeg per 31 Decem ber 1937: Haarl. Reddingsbrigade 35 (vorig jaar 30) R.K.T.C. 68 (v. j. 65); Snelverband 123 (v. j. 114). Totaal 226 (v. j. 209). Door de vereenigingen werd hulp verleend als volgt: Haarl. Reddingsbrigade 36 (v, j. 56) R.K.T.C, 834 (v. j. 910); Snelverband 750 (v. j. 775). Totaal 1620 (v. j. 1741) In 988 gevallen (vorig jaar 977) werd daarbij de tusschenkomst van het Centraal Meldings bureau ingeroepen. Het examen voor toelating tot den Onge vallendienst werd gehouden ais volgt: schrif telijk op 18 Juni in het gebouw ,jDe Nijver heid" en mondeling op 9 Juli in het gebouw van den G.G. en G.D., toen nog gevestigd Kenaupark 6. Het totaal aantal candidaten bedroeg 24, nl. 9 daanes en 7 heeren van Snelverband; en 1 dame en 7 heeren van de RH.T.C,. Hiervan slaagden 6 dames en 5 heeren van Snelver band en 1 dame en 4 heeren der R.K.T.C., to taal 16 (in 1936 bedroeg het aantal candida ten 41, waarvan er 32 slaagden). De uitslag van dit examen werd aan de plaatselijke pers doorgegegeven, waarbij tevens onder de aan dacht van het publiek werd gebracht dat het belang der bij ongevallen getroffenen het beste kan worden gediend door zoo spoedig 14141 op te bellen voor deskundige hulp. Met ingang van 28 October werd met mede werking van de betrokkenen ingevoerd een wachtregeling voor Zondagen door de leden, in het bezit van een telefoon op kosten der gemeente, zoodat van dien datum af op Zon dagen tusschen 818 uur altijd iemand te bereiken is. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleeningen over Februari 193S (1937). I. Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2025 personen (v. j. 2378), t.w. 1842 mannen en 183 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5418 per sonen (v. j. 5531), t.w. 5000 mannen en 418 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7443 personen (v. j. 7909) t.w. 6842 mannen en 601 vrouwen. Uitgeleend werden 8128 boeken (v. j. 7638). II. Filiaal „Huis te Zaanen": Bezoek aan de leeszaal door 792 personen (v.j. 861), t.w. 637 mannen en 155 vrouwen. Uitgeleend werden 2996 boeken (v.j. 2520). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 8235 personen, ('v.j. 8770), t.w. 7479 mannen en 756' vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 11124 boe ken (v. j. 10158). Vereeniging voor N. S.-personeel tot bestrijding van t. b. c. Vertooning propagandafilm. Gisteravond hield de vereeniging voor per soneel in dienst der Nederlandsche Spoor wegen ter bestrijding der Tuberculose een filmpropaganda-avond in de zaal van St. Bavo. De zaal was geheel bezet toen de voor zitter der vereeniging, de heer J. Mes de aan wezigen welkom heette. Spr. schetste in het kort den arbeid der vereeniging. De mannen- zangvereeniging „Electr. Materieel N. S." zong onder directie van K. Zeilmaker „In 't Bosch" en „Bede", Vervolgens werd de in dertijd in opdracht van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tu berculose door Willy Mullens vervaardigde propagandafilm „Waar een wil is. is een weg" vertoond. Deze film, die intusschen on geveer 6 jaren oud is. bewees op dezen avond toch nog zeer goede diensten. Een bewijs voor het vakmanschap van een Willy Mullens, één der eerste voortrekkers van de Neder landsche filmindustrie. De film toont ons de geschiedenis van een gezin, waarvan de vader aan T.b.c. is overleden. De dokter zorgt er voor dat er contact met het consul tatiebureau komt, en de dochter des huizes wordt onderzocht we volgen de verschil lende stadia van het onderzoek op den voet en zij gaat naar een sanatorium om er ge nezing te vinden. Haar overmoedige broer heeft echter niet de wilskracht, die hem tot herstel kan voeren. Aan het slot van de film trouwt de doch ter met een jongeman, en zij brengt een ge zond kind ter wereld. De moeder de eerste filmrol van onze onvolprezen Aaf Bouber is de vrouw op den achtergrond en zij maakt het zegenrijke resultaat van de t.b.c.-bestrij- ding mede, De film bewijst nog steeds juist door haar eenvoudigen opzet een groote propagandistische waarde te hebben. Na de pauze, voor het vertoonen van het 2de deel der film zong de mannenzangver- eeniging „Electr. Materieel N. S." nog eenige liederen \/00R DEN KANTONRECHTER BLOEMBOLLENKWEEKERS VEROORDEELD. Dat aan de bepalingen van het bloembollen- saneeringsplan thans streng de hand wordt gehouden bleek wel uit de behandeling voor het kantongerecht van verschillende zaken waar bloembollenkweekers die zonder vergun ning bollen geteeld hadden, werden veroor deeld. Drie kweekers uit- Hillegom en een uit Be verwijk hadden zich voor dit feit te verant woorden. De eerste verdachte werd veroordeeld tot f 40 of 20 dagen. De tweede verdachte die eveneens geen ver gunning had, doch thans we] aangesloten was kreeg een boete van f 5 of 3 dagen. De derde kweeker was niet verschenen en werd bij ver stek tot f 20 of 10 dagen veroordeeld terwijl aan den kweeker uit Beverwijk die vroeger wel een teeltrecht. bezat doch wiens vergun ning was ingetrokken, een geldboete van f 50 subs. 20 dagen dagen werd opgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11