Haarlem's Dagblad Packard-Nash De Gemeente begrooting. Schoonmaak. Jac.vanWeert HU Anegang 46 Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16778 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Bniten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 3 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Woensdagmiddag en -avond is de Haarlem sche Raad in zesde en zevende zitting over de gemeentebegrooting bijeen geweest. Vanmid dag zou de achtste volgen. En dan zal men Maandagmiddag, in negen zittingen dus, den finish wel bereiken. Het is natuurlijk lang geen bondig heids-record, maar een jaar of tien geleden had Haarlem's Raad zestien zittingen voor de begrooting noodig en in dien tijd deed de Amsterdamsche Raad er vijftig zittingen over. Die heeft zich sindsdien ook aanmerkelijk in geperkt, in de meeste andere gemeenten valt hetzelfde waar te nemen, zoodat wel eens ge constateerd mag worden dat de tijd der erge spraakwatersnooden voorbij is. Misschien gloort nog eens een dag, in de een of andere blijde toekomst waarin de wereld niet meer bewapening als voornaamste levensdoel be schouwen zou, waarop men besluit het Neder- landsche onderwijs tot de kunst van het spre ken uit te breiden. Dat zou dan, binnen een kwarteeuw of daaromtrent, tot een verkor ting van alle vergaderingen niet alleen die der openbare colleges met minstens de helft van den huidigen tijd leiden. Ik zal het niet meer beleven, maar ik gun onzen nazaten dit voor recht van harte. In zitting nummer 6 is een zeer juridisch debat gevoerd over de reclame voor- en den verkoop van anti-conceptioneele middelen. De heer Van der Veldt (R.K.) had voorgesteld bei de per gemeenteverordening te verbieden. Daar was bij de algemeene beschouwingen door hem en anderen al over gesproken. Nu was hij wegens ongesteldheid afwezig en zijn fractieleider, mr. dr. Bijvoet, nam zijn taak over. Zijn voornaamste opponent was mr. Drilsma (S.D.A.P.), en mr. Van Dam (V.D.) en mevrouw mr. Scheltema-Conradi (V.B.) namen ook aan het debat deel. Dit stond dus wel op hoog peil, gezien het feit dat de juristen krachtens hun aanleg en routine tot de beste sprekers in den Raad behooren. Vooral het duel Bijvoet-Drilsma was belangwekkend in een dispuut over de vraag, of een verbod van anti-conceptioneele middelen gerechtvaardigd is op gronden van algemeene zedeleer (stand punt-Bijvoet) of niet, waarbij mr. Drilsma zijn confrère zeide dat deze zich op het na tuurrecht baseerde, dat door zijn opponent niet als grondslag kon worden aanvaard. Overigens bleken zoowel mr. Drilsma als mr. Van Dam en mr. Scheltema-Conradi tegen excessen en dus ook tegen overmatige propa ganda gekant te zijn, met het gevolg dat de heer Bijvoet splitsing van het voorstel-v. d. Veldt voorstelde. Dit leidde ertoe dat de schep ping van een verordening, die het reclame maken voor anti-conceptioneele middelen strafbaar zal stellen, werd aangenomen met 19-18 stemmen. Het eveneens strafbaar stellen van den verkoop en van het daarvoor-in-voor- raad-hebben werd daarentegen met 18-17 .stemmen verworpen. Uitvoerige uitweiding over deze delicate aangelegenheid ligt niet op den weg van een dagblad, dat niet alleen door volwassenen ge lezen wordt; ik acht haar evenwel van te groot publiek belang om er niet, zoowel in het verslag van den Raad als in.dit overzicht, de noodige mededeelingen over te doen nu inder daad tot een verandering in den bestaanden toestand is besloten. Bij het hoofdstuk Open-bare Orde en Veilig heid werd voorts nogal wat ten beste gegeven over de luchtbescherming en over een zaak van veel minder belang: de verontreiniging van trottoirs door honden. In dit laatste aan gelegenheidje bleken B. en W. bezwaar te heb ben tegen instelling van een strafbepaling tegen eigenaars der delinquenten, omdat die moeilijk te handhaven zal zijn. Maar men zal onderzoeken hoe de in Amsterdam genomen maatregelen in de practijk werken. Ten aanzien van de luchtbescherming kwam nogal wat pessimisme aan den dag, vooral bij den heer Van Engelen, en werd door den heer Sc-haafsma het onderscheid gemaakt tusschen luchtbescherming waar hij voor en lucht afweer waar hij tegen is. De voorzitter noem de haar een ernstige zaak die ernstig bespro ken dient te worden, constateerde met ge noegen de algemeene belangstelling ervoor, zei dat het zwaartepunt van de kwestie niet moet worden gezocht in den bouw van vluchtkel- ders, achtte voorlichting en oefening der bur gerij een zeer voorname zaak en wees op de wenschelijkheid van steun aan de Vereeniging voor Luchtbescherming. Haarlem heeft recht op 650 gasmaskers, zei de burgemeester. Dat is dan toch zeker alleen maar een begin, want voor een gemeente van 135.000 zielen is dat een nietigheidje! Maar bovendien bleek dat Haarlem ze maar niet krijgen kan. Den Haag heeft er „voorloopig vijftig" toegezegd, maar zelfs die zijn er nog niet en als ze binnenkort niet komen, zullen B. en W. overwegen, ze van gemeentewege aan te schaffen. Gij lezer, begrijpt vermoedelijk niets van de gestie van Den Haag betreffende de luchtbe scherming, die toch in een wet is belichaamd. Ik kan u met de hand op het hart verzekeren dat ik er evenmin iets van begrijp, te minder na al den ophef waarmee indertijd het be wuste wetsontwerp is ingeluid. Het is alsof men tegelijkertijd wel en niet wil handelen een „vreemde figuur", zooals Den Haag dat zelf zou noemen. De behandeling van de hoofdstukken*- yolksgezondheid, Volkshuisvesting en Open- Maart de huisvrouw trekt ten strijde, Vastbesloten, zelfbewust, Zooals steeds te dezen tijde, Op den schoonmaakkamp belust. Want de zon schijnt nu weer helder En zij ziet het al te goed, Van den zolder tot den kelder, Dat er veel gebeuren moet. Dweilen, emmers, bezems komen, Tijdlijk op den eersten rang, Loopers worden opgenomen, Op de trap en in de gang, Meubels zijn opeens verdwenen, Daar ze worden opgeknapt, Vader breekt haast beide beenen, Als hij in het zeepsop stapt. Kussens, matten en karpetten Hangen in de voorjaarszon, Men maakt korte metten met een Mattenklopper op 't balcon. De gordijnen voor de ruiten Zijn er tijdlijk afgehaald, Vader zit te kijk van buiten, Maar geen menseh, die erom maalt. Moeder ^veet zoo aan te dringen, Dat hij haar zijn sanctie geeft, Op den koop van nieuwe dingen, Di# zij dringend noodig heeft. Wat onnoodig is geworden, Kan dan ook meteen aan kant, Moeder maakt ook dat in orde, 'n Advertentie in de krant. De bacil der schoonmaakwoede Heeft de huisvrouw in zijn greep, Heel het huis onder zijn hoede, Ruikt naar was en groene zeep. Vader moppert op de bende Met een klagelijk geluid, Hij 's het toonbeeld van ellende Maar steekt zelf geen vinger uit. Straks als moeder, moegestreden Trotsch is op haar zegepraal, Is ook vader's 'leed geleden En de toestand weer normaal. Dan moog' hij indachtig wezen, Dat hij 't harde werk waardeert, Moeder wordt wel graag geprezen En ook graag eens getraeteerd. P. GASUS. Volgens het D. N. B. vreesde men betoogingen wegens het milde vonnis. BERLIJN, 3 Maart (D.N.B.). In een eigen bericht van het Duitsclie Nieuwsbureau wordt medegedeeld: „Ds. Martin Niemöller moest gister avond in Schutzhaft. genomen worden, aangezien wegens het milde vonnis een zekere opwinding bij de bevolking heerschte en derhalve betoogingen tegen hem te verwachten waren". Havas meldde gisteravond reeds, dat ds. Niemöller des avonds bij het verlaten van het gerechtsgebouw te Moabit door de Gestapo werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Volgens Havas was deze maatregel getroffen om te voorkomen dat be toogingen ten gunste van den predikant zou den worden gehouden. Men verwachtte een spoedige vrijlating van den predikant. Overigens had ds. Niemöller zijn aanhan gers verzocht zich van iedere demonstratie te onthouden. Het vonnis is nog niet te Berlijn ge publiceerd. In gewoonlijk goed inge lichte kringen is men van meening, dat het als volgt luidt: lo. De rechtbank heeft zich niet uit te spreken over zaken, welke den godsdienst betreffen. 2o. Na diepgaand onderzoek is de rechtbank tot de conclusie gekomen, dat beklaagde handelde uit ernstige overtuiging. 3o. Beklaagde had zich evenwel be wust moeten zijn, dat onder zijn ge hoor zich ook lieden bevonden, die niet door godsdienstzin naar de kerk wer den gedreven, doch door vijandschap tegen den staat. JOH. SWAALF, TELEF. 10663 (Adv. Ingez. Med.) Een mooie ENGELSCHE f KINDERWAGEN (Adv. Ingez. Med.) bare Werken verliep snel en leverde geen schokkende gebeurtenissen op. Ten aanzien van een reeks détail-aangelegenheden die ter sprake kwamen meen ik te kunnen volstaan met naar het verslag te verwijzen. Wethou der Reinalda deed eenige belangwekkende mededeelingen, waaronder die van een brief aan den inspecteur van de Volkshuisvesting waarin B. en W. een opgaaf doen van 100 woningen, die onbewoonbaar verklaard zullen moeten worden. Voorts achtte hij ordening in het bouwbedrijf noodzakelijk, dat in Haarlem 637 patroons telt hetgeen z.i. 400 te veel is. B. en W. zijn ervan overtuigd dat er een overdekte markthal moet komen. R. P. Nederlander in België verdronken. Bootje met twee inzittenden sloeg" om. Op het Willebroeckkanaal in België is giste ren ter hoogte van Marly een bootje omgesla gen, waardoor de beide inzittende jongelui te water raakten. Een van hen kon zwemmen, doch de ander klampte zich aan hem vast, zoodat beiden verdronken. Het bleek, dat een der slachtoffers de Nederlander Ernest Hoffmann uit Scherbeek was. De ander was de Engelschman Philip Clarke. De politie heeft op de plaats des onheils gedregd, doch alleen het stoffelijk overschot van Hoffmann kon worden gevonden. Ds. Niemöller in Schutzhaft". Twee Amsterdamsche notarissen geschorst. Voor den tnhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopiden inzender niet teruggegeven. De Britsche Bewapening. En de Luchtbescherming. Uit een gisteren te Londen verschenen of ficiéél Witboek blijkt dat de Britsche uitgaven voor bewapening in 1938 geraamd worden op 343.250.000 pond sterling. Volgens den tegen- woordigen koers van het pond vertegenwoor digt dat een som van ongeveer 3100 millioen gulden. Het is één derde van het totaal der geheele Britsche staatsbegrooting. Voor de luchtbescherming zal ongeveer 8Y2 millioen pond, dat is ongeveer 76 millioen gulden, worden uitgegeven. Het proces te Moskou. Krestinski herroept zijn vroegere bekentenissen Overige verdachten bekennen. Op den eersten dag van het nieuwe politieke proces te Moskou deed zich een sensationeele gebeurtenis voor, doordat een der verdachten, de vroe gere plaatsvervangende volkscommis saris van buitenlandsche zaken Kres tinski, bij de vraag of de beklaagden schuld bekenden, plotseling opsprong en uitriep, dat hij geen Trotskist en geen spion was en zijn vroegere ver klaringen herriep. De 20 anderen bevestigden hun be kentenis. Men zie voor verdere bijzonderheden pag. 4. DENKT V ER OM Uw BEHANG bij BAKKER te bestellen? Alleen deze week krijgt U op elke 3 rollen 1 rol CADEAU GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. Woonden zonder toestemming standplaats. AMSTERDAM 3 Maart De Civiele kamer der arrondissements rechtbank, heeft van daag uitspraak gedaan in de voor dit college in raadkamer gevoerde strafprocedure tegen twee Amsterdamsche notarissen, die zich te verantwoorden hebben gehad wegens over treding van de wet op het notarisambt. Beide notarissen zijn door de rechtbank veroordeeld tot een schorsing van acht dagen, omdat zij in strijd met art. 5 van de wet op het notarisambt hun „werkelijk en gestadig verblijf" zonder toestemming hielden buiten de hun aangewezen standplaats (in dit geval Amsterdam), De officier van justitie had tegen beide no tarissen een schorsing" van een maand ge vorderd. pag. Ds. Niemoeller is in „Schutzhaft" genomen 1' Inbrekersbende voor de Haarlemsche Rechtbank 2 Minister Patijn handhaaft zijn standpunt inzake erkenning van Abessynïë 3 Indische wenschen der Tweede Kamer. 3 De rechtbank gelast een nieuw onderzoek naar de controle bij den Haarlemschen Incassodienst. 3 Te Hengelo (O.) is weer een geheime zen der in beslag genomen. 3 Krestinski zorgde voor sensatie in het pro ces te Moskou door zijn vroeger afge legde bekentenissen te herroepen. 4 De Hitlergroet en het hakenkruis zijn weer toegestaan in Oostenrijk. 4 De Haarlemsche gemeenteraad geeft geen subsidie aan de Burgerwacht. 6 en 7 Verzet tegen neo-Malthusianistische pro paganda in den Haarlemschen Raad. 6 en 7' ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De gemeentebegrooting. l J. B. Schuil over: Het uur van den staats greep. 2 Van onzen Berlijnschen correspondent: De uitspraak in het proces-Niemoeller. 4 H. D. Vertelling: Vijf spuiten. 7 K. de Jong: Cello-recital 9 v. H.: Serenade 9 Voor de Vrouw io De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen od 11 Het woord is aan Boerhaave: Eenvoud is het kenmerk van het ware. Arbeiderswoningbouw en werkloosheidsbestrijding. Ik ben den heer Reinalda, Wethouder van Openbare Werken, er erkentelijk voor, dat hij een onderschrift 'heeft willen geven bij mijn ingezonden stuk. En dat wel, nadat hij eenige schroom heeft moeten overwinnen wegens den toon, waarin mijn stuk gesteld was. Ik erken gaarne, dat mijn toon wat scherp was, ik deed zulks opzettelijk en heb er geen spijt van. Liever had ik deze discussie in de dagbladen vermeden, maar de Wethouder heeft mij hier toe genoopt. Immers 23 Februari, den dag der raadsvergadering, heb ik Z.E.A. des voormid dags pl.m. 10 uur telefonisch verzocht het raadsvoorstel eenige dagen aan te houden, ten einde gelegenheid te geven aan belang hebbenden om inzage der plannen te nemen, gelijk de woningwet zulks bedoelt. (Of deze wet overtreden is, is een andere vraag en wel een van formeelen aard, die ik hier niet verder zal behandelen; wellicht zal een hoogere instantie een oordeel kunnen uit spreken). De Wethouder, welwillend als altijd, hoorde mij vriendelijk aan en gaf mij den indruk, dat hij niet ongenegen was aanhouding te bevorderen. Omstreeks 1.15 kreeg ik echter mededeeling dat tegen aanhouding bezwaar was. Tijdens de raadszitting werd door eenige raadsleden ook uitstel van behandelen vraagd. Op voorstel van den Wethouder ging de Raad onmiddellijk in een besloten vergade ring en niemand vernam verder iets van de motieven der weigering. Of nu ook de Gemeenteraad, toen hij met algemeene stemmen de voordracht daarna in openbare vergadering aannam, wist dat door dit besluit een belangrijk werkobject voor 1938 onmogelijk gemaakt werd, waag ik te betwij felen. De Wethouder,, althans zijn amb tenaren, wist dit wèl. Door dezen gang van. zaken werd het mij onmogelijk gemaakt om den Wethouder tijdig nader in te lichten om trent de mogelijkheid van een groot werk, dat hier kon worden uitgevoerd en besloot ik zulks langs dezen weg te doen. Door het antwoord van den Wethouder zijn nu eenige feiten komen vast te staan, waaraan we conclusies kunnen verbinden; tevens kan ik daarbij een enkele vraag beantwoorden. 1. Dat het door mdj bedoelde grondcomplex onmiddellijk grenst aan de bestaande be bouwing, is niet tegengesproken. Ieder, die het terrein kent, kan zulks ook door eigen waarneming vaststellen. Voor dit grondcom plex gelden dus de motieven van het raadsbe sluit (onnoodige overheidskosten als gevolg van verspreide bebouwing) niet. 2. Het is juist, dat dezelfde grondeigenaar dezen grond reeds ruim vijf jaar bezit, zonder dat het tot exploitatie kwam. Maar nu is er iemand, en ik noemde man en paard; men kan het onderzoeken. Reeds een drietal weken geleden is zulks aan den dienst van Openbare werken medegedeeld; de bouwer komt dus niet opdagen. „Pour besoin de la cause". Is het zoo vreemd, dat zulks plotseling op komt? 't Komt in de beste ondernemingen voor, dat men eenige jaren wacht, voordat iets uitkomt. Een voorbeeld, wellicht den Wet houder niet vreemd. Jarenlang wacht men op de verschijning van een boek, waaraan de uitgever meent, dat behoefte is. Plotseling vindt de uitgever een auteur, en het boek is er! 3. Mijn betoog zou niet ingegeven zijn door het algemeen belang, maar door de belangen van den grondexploitant, Wat doet dit er toe? Ik heb nooit geschroomd, voor rechtvaardige particuliere belangen op te komen; maar heb toch ook nog voldoende belangstelling voor de publieke zaak, om dit niet te doen, als het particuliere belang in strijd komt met het algemeen belang. Maar hier gaan particulier en algemeen be lang (althans zooals ik dit inzie) geheel sa men. En tevens gaat dit belang samen met dat van een goed geoutilleerd bouwbedrijf, dat gedurende het laatste jaar gemiddeld 100 a 150 arbeiders in dienst had. Is dat niet een waardevol belang? Daarvoor te mogen opko men is mij een voorrecht, waarvoor ik pu bliekelijk gaarne in het strijdperk durf tre den. 4. Maar voor den gemeenteraad mag alleen het openbaar belang gelden; te behartigen (nietwaar?) in het openbaar! En nu is de be langrijkste stelling van den wethouder: De bouw van 200 a 300 (arbeiders) woningen is in Haarlem geen algemeen belang. Deze stel ling is voor mij nieuw. Ik wist niet, dat het aantal (arbeiders)woningen in Haarlem zoo overvloedig was: ik meende, ouderwetsch man als ik ben, dat een paar honderd woningen van lagere huur (waarover straks) aan den buitenkant van de stad, hygiënisch gebouwd, aan moderne eischen voldoende, hier een gunstigen invloed zouden uitoefenen ten aan zien van werkloosheidsbestrijding, niet alleen, maar ook ter bevordering van onbewoonbaar verklaring van krotten in de binnenstad en ter bevordering van lagere woninghuur voor min der draagkrachtigen. Ruim aanbod (hoe an tiek deze economische wet ook is) veroor zaakt nog altijd lagere prijzen. De huur der woningen, hoe hoog zou die moeten worden? zoo vraagt de wethouder. Mijn antwoord is de huur zal lager zijn dan f 6 per week; men weet misschien dat parti culiere ondernemers tegenwoordig met een heel kleine winst tevreden zijn. Zoo is het ook hier. En de huur zal belangrijk kunnen dalen beneden f 6,— indien de gemeente ten aanzien van de gevelbreedte, goothoogte en kapbedekking redelijke, maar sobere eischen stelt. En de huur zal wederom verlaagd kun nen worden (men is te dezen opzichte tot iverleg bereid) indien de gemeente de kos ten van bestrating overeenkomstig de circu laires van twee opvolgende, voor den woning bouw verantwoordelijke, ministers niet hooger stelt, dau den kostenden prijs; en wederom la ger als de grondeigenaar of bouwer zelf. na tuurlijk onder toezicht van het gemeente bestuur, mag bestraten. 6. Dat een dergelijk particuliere woning bouw niet in het algemeen belang zou zijn, waag ik vooralsnog te bestrijden. En ik be twijfel eveneens of de gemeenteraad het met deze stelling van den Wethouder eens is. Waarom anders in dezelfde zitting van 23 Februari gemeentegrond tegen hoogeren prijs aan denzelfden bouwer verkocht? 7. Mijn conclusie kan geen andeu-e zijn, dan dat het systeem Reinalda welbewust en onnoodig een groot aantal bouwvakarbeiders tot werkloosheid doemt, hun eerlijken, vrijen arbeid onthoudt. M. de Redacteur, ik geef mijn gedachten hiermee over aan de publieke opinie. Mijnerzijds zal ik, tenzij bijzondere opmer kingen mij daartoe zullen leiden, de discussie Haarlem, 2 Maart 1938, Ml". M. SLINGENBERG. Het antwoord van web houder Reinalda. Van de mij geboden gelegenheid om op dit tweede door den heer Mr, M. Slingenberg ingezonden stuk eenige kantteekeningen te stellen, maak ik gaarne gebruik, doch zal mij daarbij tot de hoofdpunten beperken. Waar in mijn eerste antwoord „overtre ding" stond zoo'n drukfouten-duiveltje heeft toch heel wat op zijn geweten! moet „overhaasting" staan. Van overtreding van welk wetsartikel ook is in deze heele zaak geen sprake! De mij persoonlijk gedane vraag om uit stel is in het college van B. en W. behan deld; het college gaf het antwoord dat te gen aanhouding bezwaar was. Voor ieder die de Woningwet kent en wie zou deze Wet beter kennen dan deze oud-Minister van Sociale Zaken moet het duidelijk zijn dat èn B. en W. èn Raad te recht besloten niet aan te houden. Als inzender opmerkt dat de dienst van Openbare Werken er van kennis droeg dat op de door hem bedoelde gronden een com plex arbeiderswoningen zou worden gebouwd, vergist hij zich. Als inzender meent, dat Haarlem gebaat zou zijn met den bouw van 200 a 300 wonin gen waarvan de huur omstreeks f 6 per week bedraagt, dan vergist hij zich wederom! Aan dergelijke arbeiderswoningen, waarvan de huur toch niet door de arbeiders kan wor den opgebracht, hebben de arbeiders waar lijk geen behoefte. Als er van behoefte sprake is, dan moet men gaan spreken van woning- huren van f 4 en daar beneden. En ook hier bij geldt het dan nog geen kwestie van wo ningbouw, maar van woninghuur. Zeker is het: lo. dat de door den heer Slin genberg bedoelde woningbouw niet in de be hoefte der arbeiders kan voorzien en 2o. dat er binnen de overgebleven uitbreidingsplan nen nog meer dan ruimte voldoende is om zijn woningen te bouwen, ook op gronden van particulieren. Ten slotte nog een enkel woord over de sug gestie, dat de wonighuren lager zouden kun nen zijn als de gemeente zich maar hield aan de ministerieele circulaires en de kosten van openbare werken niet hooger stelde dan de kostende prijs. Inzender weet, kan althans weten, dat per complex de bestratingen tegen den kostenden prijs in rekening worden ge bracht. Ja, als men in een complex woningen bouwt zonder parken, zonder groenstrooken. zonder terreinen voor spel en sport, ja, als men terug zou gaan tot de nu gelukkig verlaten methode om de arbeiderswoningen op een koopje huis aan huis te zetten, ja, dan zouden de grond eigenaren wat minder moeten bijdragen aan de gemeenschapskas. Maar de heer Slingenberg weet, kan althans weten, dat de kosten die de gemeente maakt en waarmede een bepaald bouwterrein wordt gebaat niet betaald worden door de belas tingbetalers. maar door de grondeigen a- ren, die door de werken der gemeente de waarde hunner terreinen zien stijgen. Mijn conclusie kan geen andere zijn dan dat het systeem Slingenberg welbewust en onnoo dig aan een klein aantal grondeigenaren de baten zou brengen ten laste van onze belas tingbetalers. Als ik ook mijnerzijds op deze plaat-s de dis cussie sluit, moge ik de hoop uitspreken dezen oud-Wethouder, oud-Gedeputeerde, oud-Mi nister, die de nooden der werkenden en werk- loozen bij het betalen van hun wekelijksche huur zoo van nabij kent, naast mij te vinden zoowel bij het zoeken naar werk voor de werk- looz-en als bij het treffen van maatregelen voor de verdere ontwikkeling van onze stad, van welke ontwikkeling de baten aan alle in woners moeten toevloeien. M. A. REINALDA. De asphalteering van de Ged. Oude Gracht. De indeeling van het wegprofiel. Door het college van B. en W. en de Com missie van Openbare Werken, werd een on derzoek ingesteld op de Gedempte Oude Gracht, teneinde een indruk te verkrijgen omtrent de nieuwe indeeling van het weg profiel in verband met de Maandag-markt en de oplossing van het parkeervraagstuk aldaar, na de asphalteering. Zooals men zich zal herinneren is door een aantal bewoners een adres aan den raad hierover gezonden. Omtrent de oplossing was geen eenstemmigheid ten stadhuize, vandaar dit onderzoek. Uiteraard der zaak trok het gezelschap nog al eenige belangstelling'van de zijde van het publiek. Op den weg waren ver schillende trottoirs en vluchtheuvels primitief aangegeven. B. en W. zullen over de asphalteering van de Ged. Oude Gracht een voorstel aan den raad zenden waarin over de indeeling van den weg een beslissing genomen zal kunnen wor den,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1