.7y-rfi A. PRINS Thee-aanbod wordt met 1 Aprii grooter BUFFETBEDIENDE Tandartsassistente DONDERDAG 3 MAART 1938 HXAREEM'S DAGBEAD 2 Mussolini bij het stoffelijk overschot van d'Annunzio. Begrafenis geschiedt heden op Staatskosten. Rouw in den lande. Woensdagmiddag arriveerde Mussolini te Gardone in gezelschap van minister Ciario. minister Alfieri, Starace en andere autori teiten. Na de familieleden van d'Annunzio begroet te hebben begaf zich de Duce naar de kamer, waar het stoffelqk overschot zich be vindt. Hier bleef hij eenigen tijd met gebogen hoofd staan. Nadat de Duce vertrokken was, trok de be volking uit de omgeving van Gardone langs het stoffelijk overschot van. den dichter om hem de laatste eer te bewijzen. Vanmorgen zou het lichaam in de kist ge legd worden. Op de affuit van een kanon zal het naar de kerk van San Nicolas worden ge bracht waar de kerkelijke plechtigheden zul len worden gehouden. Vervolgens zal het naar het schip „Puglia" worden gebracht, waar het den middag en den nacht zal blijven. De be grafenis, die heden plaats vindt, geschiedt op staatskosten. Vandaag is het een nationale rouwdag in het geheele. land. De vergadering van de kamer werd giste ren door president Ciano verdaagd tot Vrijdag. Te Rome en ook elders hangen, behalve van de openbare gebouwen, ook van de huizen van particulieren de vlaggen halfstok. De geheele pers verheerlijkt den overleden dichter en zijn werk als wegbereiders van het fascisme. De Giornale d'Italia doet uitkomen, dat d' Annunzio de Italianen heeft opgewekt weer aandacht te schenken aan de Middellandsche Zee en zich weer de hegomonie in deze'zee te verwerven. d'Annunzio heeft gevoeld, aldus het blad, dat het lot van Italië ligt in het oostelijk deel der Middellandsche Zee, in Afri ka en op de wereldzeeën, Zoo ziet het Ita- liaansche volk in hem den zanger der impe riale grootte van Italië. „Asch", d' Annunzio's laatste werk. De futurist Marinetti, die kort geleden nog een bezoek gebracht heeft aan d'Annunzio. heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat de overleden dichter op het oogenblik van zijn dood de laatste hand legde aan een werk, „Asch", getiteld, dat vol gens d'Annunzio zelf het grootste van al zijn werken is. FRANSCHE EN ITALIAANSCHE MATROZEN TE SJANGHAI SLAAGS. In een straat in de Fransche concessie van Sjanghai aan beide zijden begrensd door dansgelegenheden, zijn Italiaansche en Fran sche matrozen slaags geraakt. De twist be trof een Russisch danseresje. De vechtenden maakten gebruik van knuppels, flesschen en van hun vuisten. De Franschen waren in de meerderheid en na een gevecht van twintig minuten zochten de Italianen een toevlucht in eenige danslokalen, waarvan de ijzeren hekken gesloten werden. Toen verscheen de politie der concessie, die de Italianen bege leidde naar de haven, waar zij zich in- TENTOONSTELLLNG WERK VAN W. O. J- NIEUWÈNKAMP VERLENGD. De tentoonstelling van werk van W. O. J. Nieuwenkamp, door de afd. Haarlem van het Ned. Kunstverbond georganiseerd in het Frans Hals Museum, waarvan de opbrengst ten bate komt aan de kas dezer af deeling, zal, dank zij de welwillende medewerking van den schil der, verlengd worden tot en met Zondag 13 Maart a.s. Op Woensdag 9 en Zaterdag 12 Maart zal des namiddags te 3 uur precies de heer Nieuwenkamp persoonlijk een toelichtin; geven bij zijn werk. Mogen velen van deze gelegenheid gebruik maken om zich een juist beeld te vormen van den veelzijdigen en zeer bijzonderen arbeid van dezen begaafden kunstenaar. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts de heeren J. P. S. Wijthoff (Batavia) en G. J. Winter (Ede); geslaagd voor het artsexamen le ged. de heer E. Ri- cardo (Amsterdam). WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur Londen 8.96-34 Berlijn 72.3 1% Parijs 5.83M Brussel 30.33}4 Zwitserland 41.49% Kopenhagen 40. Stockholm 46.20 Oslo 45.05 New York 1.78 23/32 Praag- 6.28% Italië: a. vrije lire 9.47% b. reislire 8.60. c. bankpapier 7.35. AGENDA. Heden: DONDERDAG 3 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: 500ste op voering van „De wijze Kater" door het Gezel schap Jan Musch, 8.15 uur. Gebouw Sociëteit Vereeniging, Zijlweg 1 Lezing J. Kakebeeke voor „Harmonia", 8.15 u. Gebouw Protestantenbond: Openbare ver gadering Chr. Dem. Unie, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Peter Lorre en Georg Sanders in „De Spion der Lanciers" 2.30, 7 en 9.15 ,uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo en Char les Boyer in „Marie Walewska". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Annabella in .De burcht der stilte", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Lili Bouwmeester in „Pyg malion", 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Pekingzaak" en „Het geheimzinnige eiland", Teyler's Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 4 MAART Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Mas ker met „Het Adelaarsjong" 8.15 uur. Restaurant Brinkmann: Lezing Bond van Nederlandsche Fotohandelaren, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Inbrekersbende voor de Rechtbank Zware straffen geëischt. Recherche nog steeds met onderzoek bezig, aldus de Officier. Dank zij het ijverig speuren van den Bloe- mendaalschen rechercheur H. Smit is men begin December een wijdvertakte misdadi ge rsbende op het spoor gekomen die behalve inbraken in 't Gooi, ook de gemeenten Heem stede en Bloemendaal onveilig gemaakt heeft. Hedenmorgen stonden eenige leden van deze bende terecht in verband met inbraken te Aerdenhout en Heemstede. Op 22 September werd in een woning aan de Zonnebloemlaan te Aerdenhout ingebro ken waarbij na een sensationeele achtervol ging door den bewoner en de buren een dei- daders werd gesnapt en eind November werd hij door de Rechtbank tot 4 jaar veroordeeld. In de nabijheid van de villa te Aerdenhout had men twee rijwielen gevonden waarvan er een aan den gevat-ten dader v. d. H. be hoorde. Rechercheur Smit heeft, zooals reeds ge meld door een nauwkeurig onderzoek het mogelijk gemaakt dat ook de andere daders, die ontsnapt waren, werd ingerekend. Beiden, een dertigjarige zeeman en een 45- jarige boekbinder hadden zich heden voor deze inbraak te verantwoorden. Verschillende kasten waren opengebroken waaruit zilveren en gouden voorwerpen en een revolver werden vermist. De Officier van Justitie vertelde dat de recherche thans nog bezig is met de ontknooping van dit complot. Reeds meer dan 25 verdachten be trokken bij een 100-tal inbraken be vinden zich thans in arrest. De officier eisehte tenslotte tegen den zee man die 10 maal veroordeeld was een gevan genisstraf van 3 jaar en tegen den boekbinder die 7 maal veroordeeld was een gevangenis straf van 2 jaar. De verdedigers mr. B. W. Stomps en mr. W. G. J. Veenhoven bepleitten clementie vooral op grond van het feit dat de verdachten ook elders terecht moeten staan of reeds ver oordeeld zijn. De inbraak aan de Crayenesterlaan. Ook wegens een andere inbraak n.l. die aan de Crayenesterlaan op 13 September waar eveneens verschillende gouden en zilveren voorwerpen en juweelen waren ontvreemd tot een bedrag van f 3000 stonden deze verdachten met den koopman v. d. H. terecht. De koopman had aan de voordeur gebeld en toen er niemand opendeed hadden de ver dachten zich door het indrukken van een glas in loodraam toegang verschaft. De bewoonster van het huis verklaarde dat alles in de woning overhoop was gehaald. De officier eisehte tegen den koopman die reeds 16 maal veroordeeld was een gevange nisstraf van 2 jaar, tegen den zeeman 3 jaar en tegen den boekbinder 2 jaar. Na zijn pleidooi waarin hij op cle mentie aandrong heeft mr. B. W. Stomps namens de raadslieden woor den van waardeering en dank gespro ken tot mr. A. R. Andringa die van daag voor de laatste maal als officier bij de Haarlemsche Rechtbank optrad. De koopman hield tenslotte nog een uitvoe rige rede waarin hij zeide er van overtuigd te, zijn geweest dat al deze zaken samengevoegd zouden worden. De officier had hem dit als hij een volledige bekentenis zou afleggen beloofd. Verder was verd. van oordeel dat hij door zijn stilzwijgen bij de behandeling van zijn zaak wegens de diefstal te Aerdenhout tot een te hooge straf was veroordeeeld. Hij had echter niet uit halstarrigheid ge zwegen doch alleen om zijn mededaders uit de gevangenis te houden. Nadat dezen hem bedrogen hadden meende ook verd. niet lan ger te kunnen zwijgen. Diefstal te Bloemendaal. De volgende verdachte had in samenwer king met de koopman v. H. op 16 September in een villa te Bloemendaal ingebroken. Er was echter niets ontvreemd. Tegen deze verd. die ook al een respecta bele lijst van veroordeelingen heeft (9 von nissen) eisehte de officier een gevangenis straf van 1% jaar. De verdediger mr. J. H. C. Slotemaker be pleitte clementie, mede in verband met even- tueele andere veroordeelingen. „Een mislukte". Nog was de stroom van zaken niet ten einde. Op 4 Juli 1934 hadden eenige bendeleden zich toegang verschaft door een valschen sleutel tot een pakhuis aan de Nieuwe Groen markt te Haarlem. In het kantoor hadden ze met een boor getracht een brandkast open te maken, hetgeen mislukte. Het werd langza merhand dag en daarom maakten de inbre kers dat zij wegkwamen. Voor deze inbraak stond alleen nog een dei- daders, een 33-jarig Amsterdamsch koopman terecht. De officier merkt op dat ook de an dere daders gedagvaard zullen worden want het onderzoek in deze zaak is nog niet ge sloten. Spr. eisehte mede gelet op het feit dat verd. reeds meerdere malen veroordeeld is, een ge vangenisstraf van 2 jaar. Mej. Mr. E. Gouda bepleitte clementie. Uitspraken van al deze zaken op 17 Maart. Uw aoty, Uw fouts ZPN BEIDE TEVREDEN MET EEN BRIL VAN Caret van Huizen - (ititien KL. HOUTSTRAAT 13 - TELEF. 14112 Verlaging van het restrictie-percentage. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Zuidelij ken wind. aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later wellicht toenemende be wolking, droog weer, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 780.9 m.M. te Le Havre. Laagste 732.8 m. M. te Jan Mayen. De as van het hooge drukgebied heeft zich een weinig naar het Zuiden verplaatst, terwijl de kern in Oostelijke richting trok en thans over Midden-Frankrijk is gelegen. Het weer in dit hooge drukgebied, dat geheel Frankrijk, het Zuiden van de Britsche eilanden en Zuidwest Duitschland beslaat, is helder met betrekke lijk zwakken wind, zoodat de nachtelijke mi nima vrij laag waren. O-ver de Noordelijke helft van het waarnemingsgebied blijft de ac tiviteit der storingen nog aanhouden.Over Schotland en langs de Noorsche kust heer- schen krachtige tot stormachtige winden ter wijl tal van plaatsen regen of sneeuw melden. Over Noord-Zweden en Finland is de vorst weer tot streng toegenomen. Er mag verwacht worden, dat de kern van het hoogedrukgebied zich met vrij groote snel heid naar Centraal-Europa beweegt. Dienten gevolge is ten onzent naar Zuid krimpende wind te wachten. Het blijft aanvankelijk nog helder, terwijl later eenige toeneming van de bewolkin< waarschijnlijk is. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 773 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 4.49 uur; n.m. 17.03 uur. Strand berijdbaar van 9.45—15.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. FEESTAVOND „KOMPRENADO FARAS PACON". 7 Maart a.s. geeft de Esperanto-vereeniging „Komprenado Faras Pacon" in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente, Ged. Oude Gracht 104 een feestavond. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.28 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werk dagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De cursus vanwege de Joodsche Vrouwen- vereeniging „Bikdei Koudesch", welke geleid wordt door Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn.. wordt gehouden op Dinsdag 8 Maart ek. I- 8.15 uur in het Gemeentegebouw, Lang-:. Wijngaardstraat 14. (/^f HOE IS HET MOGELIJK DAT JIJ NOG NOOIT VAN VAN BREEMEN'S ANTHRACIET GEHOORD HEBT 11 (Adv. Ingez. Med.) Geen spoor van het vermiste Amerikaansche vliegtuig. Zoeken wordt voortgezet. ALBUQUERQUE, 3 Maart (Havas-A.N.P.) - Militaire vliegtuigen hebben tot dusver ver geefs gezocht naar het vliegtuig van de Transcontinental and Western Airlines, dat met negen personen aan boord op weg van San Francisco naar Albuerque was en gister nacht waraschijnlijk in de buurt van Fresno, den juisten koers kwijt is geraakt. De dikke mist belemmerde het zoeken. Het opsporings werk wordt voortgezet. ZILVEREN JUBILEUM P. H. J. MOONE. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer P. H. J. Moone, bestuurder bij de N.Z.H.T.M. bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De jubilaris ontving heden morgen te zijnen huize (hij heeft den dag vrij) bezoek van den Chef van Exploitatie, ir. B. Nugteren en den len Chef van den Uitvoerenden Dienst, den heer P. M. Gieske. Eerstgenoemde wenschte den heer Moone namens de directie geluk en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Verder kwamen afgevaardigden van het Jubileumfonds hem feliciteeren en hem een geschenk met oorkonde aanbieden. Daar de heer Moone werkend lid is van het Tramfanfare-coa'ps, brengen de leden van dat corps hem hedenavond een serenade. Nieuwe propaganda-actie voor fheeverbruik op komst? Het „International Tea Committee" heeft op 30 November 1937 vastgesteld, dat het r-estrictieperoentage voor thee voor de periode 1938/1939 is verlaagd van 12.5 tot 7.5 procent van de standaardinvoe-venDe Regeeringen van Britsch-Indië, Ceylon en Nederlandsch- Indië hebben daaraan haar goedkeuring ver leend. Deze -beslissing beteekent dus, dat met ingang van 1 April 1938 de thee-uitvoeren ver groot woa-den. De thans nog vigeerende restrictie-overeenkomst, voor een termijn van vijf jaren gesloten, eindigt op 31 Maart a.s., doch reeds in Augustus 1937 werd overeen gekomen na 1 April een nieuwe vijfjarige periode in te gaan. Uit den aard der zaak ging men daartoe alleen over, omdat de ver kregen resultaten zulks wettigden. De thans geldende standaard-uitvoeren werden als volgt vastgesteld: Britsch-Indië: 594.779, Ceylon: 251.522.617 en Neder- landsch-Indië 173.597.000 lb., in totaal: 807.714.396 lb. Aan de hand daarvan wordt telken jare bepaald, welke percentage voor uitvoer aan de drie betrokken productielanden wordt toegelaten. Over de vijf restrictie- jaren bedroeg dit: 19331934: 85%, 1934 1935: 87.5%, 1935-1-936 82,5%, 1936—1937 1,5% en 1937—1938: 87.5%. Na 1 April 1938 zal dit percentage d-us 92,5 bedragen. De door het Internationaal Theecomité genomen be slissing zal wel in hoofdzaak een gevolg zijn van een gemaakte prijsvergelijking, waarbij bleek, dat de prijzen van het vorige jaar be langrijk lager waren dan de huidige. Iptus- schen zijn er reeds stemmen opgegaan, die een verhooging van het percentage met 2,5 in plaats van met 5 verkieselijker hadden ge vonden, daarbij wijzend op een mindere sta biliteit in de theeprijzen gedurende de laatste maanden en een verminderde consumptie. Dit verminderde verbruik zou duidelijk volgen uit de wereldconsumptiecijfers. In de periode AprilAugustus 1936 bedroeg dit verbruik 331.8 millioen lb. tegen 322.6 millioen lb in de overeenkomstige periode van 1937. Bij de ver hooging der exportquota heeft ook de bedoe ling voorgezeten de theevoorra-den op een hooger peil te brengen, terwijl daarnaast be oogd wordt een betere prijsverhouding tot stand te brengen tusschen de verschillende theesoorten, waarbij wordt aangenomen, dat grooter aanbod de prijsmarges tusschen de diverse kwaliteiten zal vergrooten. Intusschen dient niet uit het oog ver loren te worden, dat bij het treffen van nieuwe maatregelen rekening moet worden gehouden met het feit, dat niet alle productie landen bij de restrictieovereenkomst zijn aan gesloten. Nu men met ingang van 1 April een vergrooting van het aanbod toelaatbaar acht, zal het prijsniveau daardoor zeker niet stijgen. Bedenkt men daarbij, dat Japan en China zijnde geen medecontractanten in den laatsten tijd hun uitvoer van thee hebben kunnen opvoeren, dan schuilt ongetwijfeld in de nieuwe overeenkomst een soort voorzich- tigheidsmaatregel. Een te hooge prijsstelling van de thee zbu vooraf op de niet-aarigeslo- tenen bij de. restxicti-eovereenkomst een aan moediging kunnen beteekeneii om den export te verhoogen. Daartegen wenscht het Inter nationaal Theecomité te waarschuwen, ge dachtig aan de door Brazilië gevoerde koffie- politiek. Het laaghouden der theeprijzen vooral van Engelsche- zijde gepropageerd zal ongetwijfeld bijdragen om -het verbruik te bevorderen. De vermindering der consumptie kan zeer zeker toegeschreven worden aan de plaats gehad hebbende prijs verhooging van het artikel. Ook in ons land wordt niet nagelaten het theeverbruik te stimuleeren, zulks in samen werking met de andere restrictie-landen. In tusschen heeft men in 't bijzonder het oog laten vallen op een toenemende consumptie in Amerika. Het is van groot belang juist aan dat gebiedsdeel groote aandacht te besteden. Immers, de consumptie over de geheele wereld blijft nog afnemen. Tegenover een wereldver- bruik van 874 millioen lb. in 1935, bedroeg dit in 1936 slechts 858 millioen lb. Naast zui ver economische zullen vermoedelijk ook politieke overwegingen een rol hebben gespeeld bij de in November j.l. genomen be slissing. Daarin schuilt een groot gevaar. In dat geval zou het immers niet uitgesloten zijn, dat bij-overwegingen de beslissing hebben uitgelokt. Overwegingen dus, die met het bedrijf als zoodanig maar ten deele ver band houden, doch die in zeker opzicht van bovenaf worden opgedrongen. Men zal over eenige maanden moeten na gaan, of de nieuwe restrictieregeling voldoet. Maar zeker is, dat een krachtige propaganda voor grooter verbruik niet achterwege kan blijven. Integendeel, deze zal met groote energie voortgezet moeten worden. Hoe meer succes daarmede bereikt zal worden, des te sneller zal het oogenblik benaderd worden, dat men van deze kunstmatige regelingen verlost zal zijn. MOLLERUS. Een badplaats aan de Doode Zee. Zeer geneeskrachtig water. Er zijn plannen ter sprake gekomen om een nieuwe internationale badplaats aan te leggen aan de noordelijke kust van de Doode Zee. Het schijnt, dat deze zee, die als laagste punt ter wereld wordt aangeduid, nl. 1300 voet beneden de zee-oppervlakte, een grooter zuurstofgehalte per kubieke meter bezit dan eenige andere plaats ter wereld. Deze zuurstof heeft een opmerkelijke ver sterkende uitwerking. Het water van de Doode Zee bevat boven dien een zeer hoog percentage aan minerale zouten. Reeds zijn eenige opmerkelijke gene zingen van rheumatiek bekend. De regen val is eveneens zeer gering, slechts iets meer dan twee centimeter per jaar en het klimaat is droog met voortdurenden zonneschijn. WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Te vijf uur vanochtend was de stand als volgt: 1. DeneefDekuysscher 204 pt., 2. Slaats Pellenaars 172 pt„ 3. Pijnenburg—Wals 133 pt., 4. Van SchijndelVan den Broek 109 pt., 5. BuysseBill-iet 98 pt., 6. Christensen—Stiele 43 pt., 7. ArchambaudGuimbretière 26 pt., 8 RonsseDepauw 22 pt. Op een ronde: 9. Kaers—Huys 45 pt. Op drie ronden: 10. Deryck—Naeye 110 pt., 11. VerreyckenDeclercq 89 pt., 12. Savelberg Muller 38 pt. Op zeven ronden: 13. MeerschaertVer- haeghen 71 pt. Op twaalf ronden14. Kremers—Bakker 99 pt. Of vijftien ronden: 15. LapebieChoque 20 pt. Op achttien ronden: 16. Huybrechts—Pal mans 50 pt. GROENTEMARKT HAARLEM. Witlof f 0.11—f 0.18 per K.G. Tomaten f 0.38f 0.48 per K.G. Andijvie f 0.70—f 0.85 per kist Sla f 2.25—f 2.50 per kist Knakpeen f 1.20—f 1.60 per kist Spinazie f 1.30—f 1.70 per kist Boerenkool f 0.40f 0.55 per kist Groenekool f 0.35f 60 per kist Gelekool f 0.45—f 0.65 per kist Bloemkool f 0.32f 0.35 per stuk Roodekool f 0.07—f 0.12 per stuk Knolselderie f 0.05f 0.C8 per stuk Peterselderle g 0.07—f 0.10 per bos Prei f 0.04f 0.09 per bos Raapstelen f 0.03f 0.05 per bos Radijs f 0.05f 0.08 per bos Winterwortelen f 1f 1.20 Koolraap f 0.95f 1.15 Spruiten f 1.60f 2.25 Uien f 3.25—f 3.75 HET TOONEEL HET MASKER. HET UUR VAN DEN STAATSGREEP. „Het uur van den Staatsgreep" speelt in het onrustige, woelige Frankrijk van tegenwoor dig. Stakingen zijn er aan de orde van den dag en ook de groot industrieel Dupont-Villiers wordt er niet van verschoond, al is hij dan ook socialistisch Kamerlid. Wanneer op een avond een bende bandieten de villa van den heer Dupont Villiers binnen dringt, behoeft de hoofdman slechts te zeg gen dat hij tot de revolutionnaire partij be hoort, of de familie gelooft niet anders dan dat het uur der afrekening voor haar is aange broken. De Duponts laten zich in den kelder opsluiten en wachten daar het oordeel van den volkscommissaris af. Daar in den kelder in den „nacht der re volutie" vallen alle conventies en klassever- schillen weg. Josephine, de keukenmeid com mandeert, omdat zij het is, die den sleutel van de provisiekast in haar bezit heeft, en meneer Dupont-Villiers is onmiddellijk bereid in dienst te treden bij zijn eigen secretaris, wanneer hij tot de ontdekking komt, dat deze tot de „bols jewieken" behoort. Als de nacht der verschrik king voorbij is, moet het kamerlid hooren, dat hij de dupe van een bende oplichters is ge weest, doch hij troost zich daar spoedig in, als hij het bericht ontvangt, dat de verzekerings maatschappij hem 8 millioen francs voor zijn verbrande fabriek zal uitbetalen. Hij heeft ge leerd, dat het bolsjewisme en het kapitalisme beide hun goede zijde hebben en besluit daar om zich toe te leggen op het fabriceeren van nieuwe „politieke hemden", van binnen vuur rood en van buiten blauw, zoodat ze voor alle gevallen zoowel bij fascistische als bolsje wistische revoluties gebruikt kunnen worden. In dit gegeven lag de stof gereed voor een vlijm-scherpe satire, maar de Fransche schrijver Pierre Chaine heeft het zoo hoog niet gezocht en was tevreden met een klucht. Vooral in het tweede bedrijf heeft hij zich de kans voor een scherp hekelend politiek stuk laten ontgaan, toen hij Josephine champagne liet aanrukken en de familie Dupont zich met haar bedienden een roes liet drinken. Dat was alles nog al grof van effect. In het derde bedrijf wist hij zijn stuk op wat hoo ger niveau te brengen en was de kluchtigheid van een veel geestiger gehalte. Vooral het verhoor van den politiecommissaris in dat bedrijf, waarbij de familie Dupont in de mee ning verkeert voor den r.evolutionnairen rechter terecht te staan, was een geslaagde, grappige scène, waarmee de stampvolle zaal zich uitstekend vermaakte. Het stuk wordt door Het Masker vlot en opgewekt gespeeld. Ko Arnoldi heeft er als regisseur voor gewaakt het kluchtige niet al te sterk aan te zetten in de vertooning, zoo dat wij op de grens van het blijspel bleven. Arnoldi typeerde vermakelijk het Kamerlid, dat even gemakkelijk naar rechts als naar links laveert en Magda Janssens sloot zich als mevrouw Dupont uitstekend bij hem aan. Zij vulde het tooneel met haar komisch le vendig spel. Clara Visscher had veel succes met haar robuste keukenmeid, die het is overigens nog al een goedkoop effect van. den schrijver niet anders dan in spreek woorden sprak. John Gobau was een waar dige revolutionnair. die aan het slot als be looning voor zijn kordate houding Claire Dupont Ank van der Moer tot vrouw Het Masker heeft betere vooral fijnere stukken op zijn repertoire, al heeft „L'Heure H." dan ook als klucht haar ver diensten. De stampvolle zaal de voorstel ling ging voor den Amsterdamschen Kunst kring „Voor Allen" heeft er zich best mee geamuseerd en aan het slot hartelijk ge klapt.. J. B. SCHUIL. Leer aar Piano en Theorie tlipl. Amsterd. Conservatorium Lessen aan beginnenden, gevor derden en vakstudeerenden. Tempeliersstraat 20 Telefoon 11221 HUWELIJK Wedn., 47 jaar, zoekt kennism. met nette juffr.. niet ouder dan 45 jaar. Br, no. 8663 bur. van dit blad Voor spoedige indiensttreding gevraagd een JUFFROUW. Sanitas-Winkel, Leeuweriklaan 1, IJmuiden-Oost. Gevraagd flink dienstmeisje niet onder 18 jaar. Mevr. Lagen dijk, Raadhuisplein 17, Heemst. Gevraagd per 15 Maart DIENSTBODE v. d. en n„ zelfst. k. w. en k. Loon 35. Mevr. VRIJ, Iepen laan 40. Bloemendaal gevraagd, ongehuwd, 20-25 jaar. Aanm. Stations-Rest. Gevr. voor direct beschaafde jongedame. Br. met uitv. inl. no. 8667 bur. v. d. blad

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2