Onverwacht begin van het Moskou'sche proces. THIJS IJS EN KWEK-KWAK De uitspraak in het proces-Niemöller. DONDERDAG 3 MAART 1938 HA'XREEM'S DAGECAD Krestinski herroept zijn vroeger afgelegde bekentenissen. Overige verdachten bekennen schuld. Bij den aanvang van het gisteren te Moskou begonnen proces tegen het blok der rechtschen en Trotskisten" was de gerechtszaal bijna geheel gevuld met agenten en functionarissen van de Gpoe. Voorts wordt het proces slechts bijgewoond door ongeveer twintig vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers en eenige buitenlandsche diplomaten. Om twaalf uur precies werden, be waakt door tientallen gewapende Gpoesoldaten, de 21 beklaagden binnengeleid. Boecharin en vooral Rykof maakten een volkomen versla gen indruk. Ook de andere beklaag den zagen er murw en willoos uit. Jagoda is geheel vergrijsd. Nicolal Krestinski, Even over twaalf uur verscheen Wyskinski in de zaal, gevolgd door het hoogste militaire gerechtshof. Als voorzitter opende "Ulrich de zitting de omvangrijke aanklacht wordt door Wyskinski voorgelezen. De voorlezing- duurt twee volle uren. Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, vroeg Ulrich den 21 beldaagden of zij schuld bekenden. Boecharin, Rykof en Jagoda ant woordden na elkander: „Ja". Onder - aldus de correspondent van Havas - groote sensatie sprong vervolgens ech ter Krestinski, de vroegere plaatsver vangende volkscommissaris van bui tenlandsche zaken te Berlijn van zijn stoel op en schreeuwde energiek: „Neen, ik ben geen Trotskist, neen, ik ben geen spion, neen, ik heb geen besprekingen gevoerd met Sedof (den zoon van Trotski)". De voorzitter in terrumpeerde Krestinski hierop en herinnerde hem aan zijn in de pro cessen-verbaal vastgelegde bekente nissen. „Neen, ik ben niet schuldig", herhaalde Krestinski. Alle andere beklaagden gaven toe schuldig te zijn. Volgens het Duïtsche nieuwsbureau zeide Krestinski: „Ik ben geen Trotskist. Ik ben geen misdadiger. Ik heb nooit iets te doen ge had met de berichtendiensten van buiten landsche mogendheden". De verklaringen van Krestinski werkten volgens het D.N.B. op den procureur-generaal en het gerecht zichtbaar als een bom, te meer, daar een be langrijk deel van de voorgelezen acte van be schuldiging was opgebouwd op bekentenissen van Krestinski. Gevraagd naar de waarde dezer „bekentenissen", aldus het D.N.B. verklaarde Krestinski met vaste stem „Ik herroep alle verklaringen, die ik bij het vooronderzoek heb afgelegd en die op schrift zijn gesteld. Krestinski verklaarde zijn bekente nissen onvrijwillig te hebben afge legd. De zitting werd hierna ge schorst. De aanklacht. In de acte van beschuldiging wordt o.a. ge zegd: Door de organen van het volkscommissa riaat voor binnenlandsche zaken is een on derzoek ingesteld, dat heeft aangetoond, dat de beklaagden in opdracht van spionnage- diensten van tegenover de Sovjet-Unie vijan dige buitenlandsche staten een. samenzweer dersgroep hebben georganiseerd onder de aanduiding „Blok van rechtschen en Trotskis ten" welke groep zich' ten doel stelde de in de Sovjetunie bestaande socialistische maat schappij- en staatsorde ten val te brengen, het kapitalisme en de macht van de bour geoisie in de Sovjet Unie te herstellen, de Sovjet Unie te verdeelen en daarvan af te scheiden de Oekraïne, Wit Rusland, de Midden-Aziatische republieken, Georgië. Ar menië Azerbeidsjan en het kustgebied in het verre oosten, zulks ten gunste van boven genoemde staten. Het „Blok van rechtschen en Trotskisten vereenigde in zijn gelederen illegale, anti- Sovjetgezinde groepen, Trotskisten, recht schen, Zinojefaanhangers. Mensjewiki, sociaal revolutionnairen, burgerlijke natio nalisten uit de genoemde, af te scheiden ge bieden. Dit alles wordt ook bevestigd door ma teriaal uit processen, die in verschillende plaatsen der Sovjet Unie gehouden zijn, o m in het proces tegen Toechatsjeski c.s. de leden van het blok, die binnen de Sovjet Unie geen steunpunten bezaten, stelden al hun hoop op gewapende hulp van buitenlandsche aanvallers-, die beloofd hadden deze hulp te verleenen op voowaarde van verdeeling van de Sovjet Unie en afscheiding van de boven genoemde gebieden. Contact met Gestapo en Intelligence Service. Een dusdanige overeenkomst werd verge makkelijkt, doordat vele leidende deelnemers aan deze samenzwering sinds langen tijd agenten waren van buitenlandsche spionna- gediensten. die in den loop van vele jaren werkzaam waren ten gunste van deze spion- nagediensten. Dit geldt vooral voor een dei- bezielers der samenzwering den volks vijand Trotiki. Zijn contact met de Gestapo is in de processen tegen het Trotskistisch- ïinofjefistische centrum in Augustus 1936 en tegen het Trotskistische centrum van Januari 1937 in vollen omvang bewezen. Tij dens het vooronderzoek werd nauwkeurig vastgesteld, dat Trotski reeds sedert 1921 met den Duitschen spionnagedienst en sedert 1926 met de Engelsche Intelligence Service in contact stond. Beklaagde Krestinski trad in 1921 in directen opdracht van Trotski in con tact met den Duitschen spionnagedienst. Be klaagde Rosengolz begon zijn spionnagewerk voor den Duitschen generalen staf in 1923 en voor den Engelschen spionnagedienst in 1926. Beklaagde Rakowski was sedert 1924 agent van de Engelsche Intelligence Service. Beklaagde Tsjernow werkte voor den Duit schen spionnagedienst. Beklaagde Sjarango- witsj werd in 1921 door den Poolschen spion nagedienst aangeworven en voor spionnage naar de Sovjet Unie gezonden. Beklaagde Grinjko werd in 1932 spion voor de Duitsche en Poolsche spionnagediensten. De leiders van het „blok van rechtschen en Trotskisten" en onder hen Rykof, Boecharin en anderen, warén volkomen op de hoogte van de spion- nagecontacten van hun medewerkers en be gunstigden met alle middelen de uitbreiding van deze contacten". De deelnemers aan de tegen de Sovjets ge richte samenzwering hadden zich ook in verbinding gesteld met Japan aldus de aan klacht. Rakofski heeft ln 1934 te Tokio de verbin ding tot stand gebracht met zekere kringen. De meeste leiders van het blok ontvingen hun instructies van Trotski. Volgens Kres tinski zouden dë betrekkingen met de Duit sche rijks,weer t reeds van 1921 dateeren. De rijksweer zou op zekere voorwaarden jaar lijks 250.000 m. als subsidie voor Trotski c.s. hebben betaald, veelal te Berlijn, doch ook te Moskou. Te Berlijn zou Von Seeckt heel vaak heb ben betaald. Krestinski bracht het geld per soonlijk naar Moskou, waar hij het Trotski overhandigde. Beklaagde Rykof bevestigde ten volle het bestaan van verraderlijke verbindingen der rechtsche groepen met het fascistische Polen, in het bijzonder met de Poolsche spióriiiage- organen, De onderhandelingen liepen over een afscheiding van Belo Rusland van .de Sovjet Unie. de stichting van een „onafhan kelijk Belo Rusland" onder protectoraat van Polen. Volgens Boecharin had Trotski tegenover Radek verzekerd de nederlaag van de Sovjet- Unie in een oorlog tegen Duitschland en Ja pan als de kans te beschouwen voor het blok de macht over te nemen. Na deze nederlaag zou de Oekraine aan Duitschland en het Verre Oosten aan Japan worden afgestaan. Aanslagen op treinen en fabrieken. De samenzweerders rekenden er op tijdens^ den oorlog de voornaamste wapenfabrieken in het socialistische land in de- lucht te la ten vliegen en te vernietigen, aldus vervolgt de aanklacht. Zij bereidden ook aanslagen voor op militaire treinen. Zij stelden zich tot taak het geheele bedrijfsleven van het land, de verpleging van het leger en de levering van oorlogsmateriaal lam te leggen. Op aanwijzing van den Japanschen spion nagedienst, werd op het station Wolotsja- jewski, een goederentrein tot ontsporing ge bracht, waarbij 21 personen werden gedood werken en Duitschland zou de Oekraïne krij- en 45 gewond. Ook werden op aanwijzing van de Japanners aanslagen gepleegd op kolen mijnen. Beklaagde Rosengolz deed mededelingen over de bemiddeling, welke zekere ambassa deurs daarbij hadden verleend. Op het gebied van den buitenlandschen handel liet men zich door drie zaken leiden: 1 Economische hulp van Duitschland aan Japan ten koste van de Sovjet-Unie. 2 Het berokkenen van economische verlie zen en schade aan de Sovjet-Unie en 3 Politieke benadeeling der Sovjet-Unie. Seheffer, de correspondent van het Berliner Tageblatt, was als Duitsch spion opgetreden. Rykof zeide, dat zijn vrienden en hij de leiding der communistische partij op geweld dadige wijze hadden willen ten val brengen en terroristische daden tegen leden van het politieke bureau, leiders der communistische partij-regeering had voorbereid, in de eerste plaats tegen Stalin, Molotof, Kaganowitsj en Worosj'ilof. In 1934 had Rykof reeds aan de door hem opgerichte terroristische groep Artemenko opdracht gegeven de auto's dei- leiders van partij en regeering te observee- ren. Boecharin noemde Jagoda een dei- moordenaars van Kirof. „Gorki moest verdwijnen". Bij het onderzoek werd vastgesteld, dat Gorki, Mensjinski en Koeibisjef slachtoffers zijn geworden van terroristische daden, die in opdracht van het vereenigde blok worden uitgevoerd. Volgens Jagoda was het de bedoeling Gorki van Stalin te verwijderen, doch Gorki bleef Stalin 'trouw. Daarom besloot Jagoda Gorki te laten verdwijnen. „Gorki moest tot ie deren prijs physiseh worden vernietigd". Op grond daarvan werd het besluit geno men Gorki te vermoorden. Met die ten uit voerlegging van dat plan verklaarde Jagoda te zijn belast. Jagoda verzekerde zich daarvoor van de hulp van dr. Lewin den vroegeren huis dokter van Gorki, prof. Pletnef, den secre taris van Gorki en zijn eigen secretaris. Ook Boecharin bevestigde dit. Tomski had hem er in begin 1935 over gesproken. Men vreesde, dat indien Gorki zou blijven leven, hij zijn protest tegen hem zou laten hooren, iéts wat zij niet konden dulden. Ook Rykof bevestigde de verklaringen van Jagoda. Beklaagde Boelanof verklaarde er persoon lijk van getuige te zijn geweest, dat Jagoda herhaaldelijk' Kru juts j kof, den secretaris van Gorki, bij zich liet komen en hem aanried er voor te zorgen, dat Gorki koude zou vatten. De longen van Gorki zouden dat niet kunnen verdragen. Dr. Lewin bekende schuld. Hij zeide niet de juist medicijnen te hebben voorgeschreven. Ook de zoon van Gorki, Pesjkof, moest uit den weg worden geruimd. Op instructie van Jagoda hebben dr. Lewin en dr. Kasakof ook de voorzitter der gepeoe Mensjinski vermoord. Jesjof werd. volgens de aanklacht, ver moord, omdat hij gevaarlijk'werd geacht voor de contra-revolutionaire samenzwering en als volkscommissaris van binnenlandsche zaken de contra-revolutionaire organisatie kon ont dekken. Complot tegen Lenin en Stalin. Uit het onderzoek is gebleken, aldus de acte van beschuldiging-, dat reeds in 1918, onmid dellijk na de October-revolutie, Boecharin en Trotski met hun groep een samenzwering ge smeed hebben tegen Lenin. Zij wilden het Sovjetbewindomverwerpen, Lenin, Stalin en Swerdlof vermoorden en een eigen regeering vormen. Boecharin bekende dit. f Het verhoor begonnen. Het proces begon met het verhoor van be klaagde' Bessonof. Deze bekende tegen de Oc- tober-revolutie te zijn geweest en in 1931 door Piatakof in de Trotskistische organisatie te zijn gebracht. Krestinski heeft hem aanwij zingen gegeven tot het saboteeren in zijn di plomatiek werk. In het kruisverhoor door den officier van justitie Wysjinski verklaarden Bessonof, Grinko en Rosengolz, dat Krestinski tot de Trotskistische organisatie behoorde en dat hij heeft deelgenomen aan de misdaden hiervan. Bessonof deed mededeelimgèn over de ■bijeenkomsten tusschen Krestinski en Trotski té- Meran. Krestihski gaf toe'op den "aange geven tijd te Meran te zijn geweest. Hij ont kende evenwel mét Trotski samen té zij li ge weest Bessonof verklaarde vervolgens, dat tijdens deze besprekingen een overeenkomst met de Duitsche nationaal-rsocialistische partij behandeld is. Trotski stuurde erop aan door een slechter maken van de verhouding tus schen Duitschland en de Sovjet Unie een oorlog te ontketenend De Trotskisten zouden dan een nederlaag van de Sovjet Unie be- gen. In de avondzitting werd Grinko verhoord. Hij bekende als oekrainsch nationalist tegen de Sovjet Unie te hebben gewerkt. Hij heeft wapenen naar de Oekraine gesmokkeld. Krestinski gaf toe, op. een vraag van den offi cier, dat hij Grinko in verbinding heeft gebracht met zekere „handelslui". Na een pauze in de avondzitting ging de rechtbank over tot het verhoor van Tsjernof. Hij stond, volgens zijn zeggen, in verbinding ■met naar het buitenland gevluchte Mensjewiki om de Sovjet Unie ten val te brengen met be hulp van kapitalistische staten.' Te Berlijn had een zekere kolonel hem voor gesteld, in dienst van de Duitschen geheimen dienst te werken, op welk aanbod hij inging. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Kijk ze maar eens hard loopen, lachte Thijs, terwijl hij naar het bosch wees. Kwek-Kwak stond naast hem en lachte. Dat hebben we netjes voor elkaar gebracht, niet Thijs? En nu is het maar zaak, dat ik weer een normaal mensch word, want ik vind dit leven heel leuk, maar toch niet voor altijd. Ik vind mezelf veel te klein Ga dan maar mee naar boven, Ik geloof, dat dat meisje daar ook nog moet zijn I zei Thijs. Maar wie is dat meisje eigenlijk, Kwek- Kwak?? Kwek-Kwak lachte. Het is een nichtje van mij, die bij me logeert. Ze heeft wel een spannend avontuur meegemaakt, vind je niet?? Maar Thijs lachte. Wat jullie, vriendjes en vriendinnetjes van de krant, hij heeft wel andere dingen meegemaakt, hè? Heel wat span nender avonturen. Kom, laten we naar boven gaan, Kwek-Kwak. dan zullen we eerst Kriel ophalen. Dat arme kind zal nog wel in angst zitten voor die leelijke Knot! Zoo gezegd, zoo gedaan, zij liepen dei trap weer op. Onze Berlijnsche correspondent schijft ons d.d. 2 Maart: IN aansluiting bij hetgeen ik Zaterdag heb gezegd, verzoek ik het hooge gerechtshof, mede in verband met het voorstel van zijn verdedigers, om vrijspraak". Met de voorgeschreven hoffelijkheid, maar tevens met den ijver van een strijdvaardig' man, die voor geen wereldsche macht terug schrikt, zegt ds. Martin Niemöller deze weinige woorden tot Landgerichtsdirektor dr. Höpker, den voorzitter van de speciale rechtbank, die nagenoeg een maand noodig had, om de zaak- Niemöller te berechten. Voor den tijd van vijf minuten wordt' ter verdere beraadslaging de zitting geschorst en de spanning, waarmede het^ vonnis sedert we- kén binnen en buiten Duitschland wordt tege- moetgezien, heeft thans haar hoogtepunt be reikt. Honderden belangstellenden staan bui ten in de Turmstrasse sedert uren in het koude voorjaarsweer geduldig te wachten en hoewel het vonnis volgens wettelijk voorschrift in het openbaar moet worden uitgesproken, blijft de tribune voor het publiek onbezet. Zaal 664 is dicht bezet en op het laatste nippertje moeten er nog drie banken naar binnen gesleept wor den om aan de vertegenwoordigers van het Kerkelijk Ministerie geheel vooraan een zit plaats te bezorgen. ni De buitenlandsche pers is vrijwel volledig verschenen, want men voorziet, dat deze uit spraak van beslissen den invloed zal blijken voor hét verloop van den strijd, die nu al vijf jaar lang tusschen den nationaal-socialisti- schen Staat en de beide Kerken wordt ge voerd. Diezelfde opvatting schijnt men thans ook in officieele Duitsche kringen toegedaan te zijn, want bij de uitspraak is niet slechts de Geheime Staatspolitie, maar ook het Rijks ministerie van Volksvoorlichting en Propagan da vertegenwoordigd. En noodgedwongen heeft men ditmaal ook de buitenlandsche pers toe gelaten waartoe speciale kaarten vereischt waren maar wij weten van tevoren reeds, dat de motiveering van het vonnis achter ge sloten deuren zal plaats vinden. Deze terughoudendheid tegenover de overige wereld doet zonderling aan, want terzelfder tijd ontvingen wij in opdracht van het Pro- paganda-Ministerie een ui-tnoodiging, om in hetzelfde gebouw toch vooral het proces tegen den advocaat van den pacifist Carl von Os- sietzky bij te wonen. De internationale belangstelling voor de zaak-Niemöller bleek, toen wij allen staande naar de uitspraak van de speciale rechtbank Engeland. Regeering erkentdat Italië de factoEthiopië regeert Tijdens Tiet proces, dat de negus een Brit- sche maatschappij heeft aangedaan,- ten ein de éen regeling te krijgen van de betaling dei- gelden, welke de maatschappij hem schuldig is, in verband met een overeenkomst over een draadlooze verbinding tusschen Engeland en Ethiopië, verklaarde een der advocaten, dat hij het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gevraagd of de Britsche regeering er kende, dat de Italiaansche regeermg „de fac to" de regeering- van Ethiopië was en of zij erkende, dat Italië in werkelijkheid geheel 'Ethiopië beheerschte. De advocaat zèide, dat het Foreign Office hierop heeft geantwoord, dat dé Britsche regeering dë Italiaan sche regeering' erkende als' regeermg' „de facto" over dat deel van Ethiopië, dat zij bezet houdt. Aangezien op het oogenblik Italië practisch geheel Ethio pië beheerscht, erkende de Britsche regeering, dat Italië de facto de regee- ring uitoefent in Ethiopië". De som welke de negus eiseht, bedraagt 10.613 pond sterling, De Britsche maatschap pij heeft erkend deze som schuldig te zijn, doch zij deed opmerken, dat ook de Italiaan sche regeering' er aanspraak op maakt en zij is niet voornemens aan twee personen het be drag uit te betalen.- De rechter heeft nog geen beslissing ge nomen. Gisteravond heeft de negus een. bezoek ge bracht aan het Foreign Office, waar hij werd ontvangen door Lord Halifax. bij monde van dr, Höpker luisterden: zeven maanden vestingstraf en 500 mark geldboete wegens overtreding van de wettelijke bepa lingen van 28 Februari 1933 en voorts een boete van 1500 mark wegens een vergrijp te gen het „Heimtückegesetz". In geval deze som niet kan worden opgebracht, moet beklaagde hiervoor een vestingstraf van 3 maanden on dergaan, Daar aan den eersten eisch door de bijna acht maanden voorarrest reeds is vol daan, kan beklaagde worden vrijgelaten. Vooral dit laatste feit had bij de advocaten en tallooze vrienden van ds. Niemöller een geweldig effect en velen keken naar de bank, waar de vrouw van beklaagde met diepen ernst naar het vonnis had zitten luis te rem Men kon haar van het gelaat lezen, dat zij deze vrijlating nog niet direct verwachtte, want men vreest maar al te zeer. dat de Ge heime Staatspolitie of het Kerkelijk Ministe rie een nieuwe actie tegen den gevreesde», tegenstander zullen ondernemen. Ds. Nie möller schijnt te -dien opzichte wat meer op timisme te hebben, want hij maakte een bui ging voor zijn rechters en drukte zijn advo caat de hand. Maar nog was de korte zitting niet ten einde, want de voorzitter vervolgde: „Daar de belangen van den staat door de motiveering van dit vonnis geschaad zouden kunnen worden, zal deze achter gesloten deu ren plaats vinden en het publiek heeft de zaal derhalve te verlaten!" Natuurlijk be hoorden ook wij tot dit publiek en dus bleef er voor ons niets anders over, dan met een vriendelijken groet van uit de verte aan de bank der beklaagden voorbij te wandelen. Al leen de officieele vertegenwoordigers der re geermg en enkele getuigen uit den kring' der Belijdenis Kerk, waaronder Superintendent D. Diestel mochten in de zaal blijven om naai de breedvoerige motiveering van het vonnis te luisteren. Maar nog waren de verrassingen niet ten einde, want in de Turmstrasse stonden hon derden mannen en vrouwen met minstens dezelfde spanning op ons te wachten, als wij zoo juist hadden doorgemaakt. „Is ds. Nie möller vrijgesproken? Komt hij dadelijk met zijn vrouw naar buiten? Is het vonnis- gunstig uitgevallen?" Met deze en soortgelijke vra gen werden wij bestormd en deze belangstel ling was zoo echt, -dat wij ons lieten verleiden tot een pakkend verslag van wat we hadden beleefd. Om den eisch van 1500 mark maakte men zich niet druk want de gemeente Dahle-m heeft heel wat leden, die maar wat graag dat sommetje voor hun geliefden predikant bij een zullen brengen, maar het feit, dat het vonnis zoo ongeveer in overeenstemming is uitgevallen met de maanden, welke ds. Nie möller reeds in Alt-Moabit heeft moeten „zit ten" wekte een storm van protesten. Dat scheen de inmiddels aangerukte politie min der sympathiek te vinden, want voor de monstraties ten gunste van een voorganger der Belijdende Kerk koestert zij klaarblijke lijk al even weinig sympathie als de Gestapo van Heinrich Himmler. Het wil ons dan ook twijfelachtig toeschijnen of de zaak-Niemöl ler met deze uitspraak definitief is geregeld. (Nadruk verboden). PROGRAMMA Oostenrijk. Hakenkruis en Hitlergroet toegestaan De minister van binnenlandsche zaken, dr. Seyss Inquart, heeft Woensdagavond besprekingen ge voerd te Graz met de vertegenwoordi gers van het „volks-politieke referaat" en de leiders van de nationaal socia listen. In een hierover uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat „in deze besprekingen de in de toekomst te volgen weg duidelijk en helder uiteen gezet werd. Bepaald werd, dat het dragen van het hakenkruis en het groeten met „Heil Hitier" in het par ticuliere leven ieder is toegestaan". De plaatsvervangende leider van het volks- politieke referaat, dr. Jury, hield Woensdag avond een radiorede tot de Oostenrijksche nationaal-socialisten, waarin hij o.a. zeide, dat, „wanneer hij als nationaal-socialist voor de Oostenrijkschhe radio spreekt, dit een teeken is van den Duitschen vrede van Berchtesgaden. De Oostenrijksche nationaal- socialisten kunnen thans vrij meewerken in Oostenrijk. Zij zullen dit doen in het Vader- landsche Front". Spreker spoorde zijn hoor ders aan tot discipline en herinnerde aan de dooden van het nationaal-socialisme. DEMENTI VAN BUR-GOS INZAKE BEWEERDE UITLATINGEN VAN QUEIPO DE LLANO. BURGOS, 1 Maart (D.N.B.-A.N.P.) De minister van binnenlandsche zaken van Fran co deelt mede, dat de verklaringen, die gene raal Queipo de Llano zou hebben afgelegd en volgens welke Gibraltar spoedig" weer Spaansch zou zijn, pure verzinsels zijn. Ook de minister van buitenlandsche zaken heeft in een mede- deeling aan den vertegenwoordiger van Franco bij de Britsche regeering de aan Queipo de Llano toegeschreven uitlatingen tegengespro ken. Tenslotte hebben de te Algeciras wonen de Engelschen aan hun regeering een tele gram gezonden, waarin zij vaststellen, dat Queipo de Llano de bedoelde uitlatingen nooit gedaan heeft. Chamberlain had gisteren op vragen in het Lagerhuis geantwoord, dat hij een verslag betreffende de juistheid of onjuistheid dei- persberichten over deze kwestie zou vragen. Na ontvangst van dit verslag zou men nagaan, welke beteekenis aan de verklaringen van den generaal zou moeten worden toegekend. VRIJDAG 4 1V#ART HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.— Gramofoonmuziek 8.05 Sportreportage 8.20 Gramofoonmuziek 10.— Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.— Om roeporkest (gr.opn.) 12.30 Renova-kwintet 1.30 Gramofoonmuziek '2.Declamatie 2.30 AVR.O- Dansorkest en solisten 4.Gramofoonmuziek 5.Voor de kinderen 5.30 De Ramblers 6.— Amateurs uitzending 6.30 Politiek radiojour naal. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 NW-Uitzen- ding 7.20 Gramofoonmuziek 7.25 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Lezen in den Bijbel" 8.— Zang en piano 8.30 Literaire causerie. 9.— VARA-Orkest en soliste 10.— „Fantasia" mmv. solisten 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijdïng 11.PSanovoordracht 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.5512.Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 301,5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de 8 00—9.15 en 10.— Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berichten 12.15 KRO- Melodisten, solist en Gramofoonmuziek 2.— Gramofoonmuziek 3.15 KRO-Kamerorkest 4. Gramofoonmuziek 4.15 KRO1-orkest 5.05 De KRO-Melodisten en solist 6.— Land- en tuin- bouwcauserie 6.20 Gramofoonmuziek 6.30 Be richten 6.45 Inleiding volgende uitzending. 6.55 Uit Weenen: Weensch Symphome-Orkest, Wiener Singakademie, Onderwijzerskoor en solisten 9.20 Gramofoonmuziek 9.30 Causerie „Het levenswerk van F. v. Zeppelin". 9.50 KRO: orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 Lily Mathe en haar Zigeunerknapenorkest 11.10—12.— Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. ll.40_ii.50 Pianovoordracht 12.10 Orgelcon cert 12.40 Sydney Kyte en zijn Band. 1.20 Cau serie „As I see it". 1.35—2.20 Het Londens Piano-kwartet 4.20 Gramofoonmuziek 4.50 Re- vue-programma 5.20 Zang. 5.40 Het Aeolian- Orkest en soliste 6.20 Berichten 6.45 Orgelspel 7.05 BBC-Harmoni-e-Orkest en solist 7.50 Or gelconcert 8.20 BBC-Variété-orkest en -Man nenkoor mmv. solisten 9.20 Berichten 9.40 Dis cussie 10.10 BBC-Orkest BBC-Mannenkoor en solisten. 11.15 Jack Harris en zijn Band. 11.50— 12.20 Dansmuziek (gT.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 8.55—9.40, 10.40 en 11.20 Gramofoon muziek 4.35 Zang 5.20 Trioconcert en zang 8.35 Zang 8.50 Radiotoon-eel 10.50 Gramofoonmu ziek 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest 7.50 Orkest van de Rijks arbeidsdienst. 11.20 Fredo Niemann's Blaasor- kest 12.35 De Bremer Stadtmusikanten 1.35 Omroep en solisten 5.50 Pianovoordracht 6..30 Gramofoonmuziek 7.20 Omroepsextet en ac cordeonorkest 8.20 Omroeporkest 9.5011.20 Hans Kallies en Jaro Miehalek met hun or kesten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 6.20 Omroepsalonorkest 6.55 Uit Weenen: Zie Programma Hilversum n. Hierna: Gra mofoonmuziek 9.50 en 10.30 Omroeporkest 10.5011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepsalon orkest 1.30 Cabai-etprogramma 1.502.20, 5.20 6.— en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Pianovoor dracht 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Omroep- symphoni-e-orkest "en solist (Om 9.20 Cause rie) 10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Orkestconcert 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten 9.40 Causerie „Woriiber man in Amerika sprichf'. 9.50 Cello en piano 10.05 Berichten 10.2011.20 Poolsche muziek (gr.opn.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6