Verdere behandeling der Begrooting voor 1938. Uit Haarlem's Gemeenteraad. Mr. A. R. ANDRINCA VRIJDAG 4 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Lange redevoeringen over onderwijszaken. Bezuinigingen algemeen betreurd. Donderdagmiddag zette de Raad de behan-1 deling der begrooting 1938 voort. De heer Boes, wethouder van Onderwijs, was aanwezig. Aan de orde was het hoofdstuk Onderwijs De heer Posthumus (s.d.a.p.) wees er op, dat in de afdeelingen is geconstateerd dat het met het onderwijs treurig gesteld is, tot schade van de" geestelijke weerkracht van ons volk. B. en W. hebben dit ontkend. Spreker houdt het woord „treurig" evenwel vol; de toestand is onvoldoende. Deze qualificatie geldt zoowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs. De schuld daarvan ligt niet bij de gemeente, want alles is een gevolg van de rijksmaatre gelen. De klassen zijn veel te groot. Volledig vruchtbaar onderwijs zou eischqn, dat er niet meer dan 15 leerlingen in een klas zouden zitten. Met 30 leerlingen zou nog genoegen ge nomen kunnen worden, maar nu gaat men daar veel boven uit. Daardoor is de taak van den onderwijzer zeer verzwaard. Er zijn nu te Haarlem wel scholen met 50 kinderen in een le klasse. Er zijn bij het openbaar onderwijs 52 klas sen (35 pCt.) met meer dan 40 leerlingen. Schoolorde en schooltucht kunnen niet tot hun recht komen. Dat de resultaten van het onderwijs niet zoo veel achteruit gegaan zijn danken wij aan de bovenmatige inspanning van het onderwijzend personeel. Bij het bijzonder onderwijs bestaat onge veer dezelfde toestand. Hier vindt men zelfs enkele klassen met 51, 52 en 54 leerlin gen. Totaal 57 klassen met meer dan 40 leer lingen. Blijkbaar zijn er eenige zoogenaamde Standenscholen bij het bijzonder onderwijs, waar kleine klassen worden gevonden. Dit be reikt men door meer kweekelingen met akte aan te stellen. De toestand bij het voorbereidend onder wijs is bedroevend, hoewel dit onderwijs toch zijn bestaansrecht voldoende bewezen heeft. De openbare scholen hebben ongeveer 7000 leerlingen. Er is veel te weinig plaats de kinderen die aangegeven worden op de scho len toe te laten. 188 kinderen moesten afge wezen worden. Het gemeentebestuur is on machtig om het aantal scholen uit te brei den. De salarissen van het personeel zijn zeer slecht. Zij kunnen ook treurig genoemd worden. De gemeente is gedwongen haar goede sa larisregeling bij het buitengewoon l.o. op te geven. Een onbillijkheid tegenover het perso neel, dat een zeer zware taak heeft. Van de goede regeling is zeer weinig over gebleven. Wat er nog over is, zal, vreest spre ker, binnenkort ook wel opgegeven moeten worden. Het personeel van de openluchtschool heeft ook zware offers moeten brengen. Ook is op voeding beknibbeld. Weliswaar is de voeding nog goed gebleven, maar de kinderen kunnen nu niets extra krijgen. Indien de ge meente vrij was gebleven zouden deze maat regelen zeker niet genomen worden. De schoolvoeding is nog wel goed, maar ook daar bij moet zoo zuinig mogelijk opgetreden wor den. f 250 voor schoolreisjes moest op de be grooting geschrapt worden. De schoolbiblio theken konden in jaren niet uitgebreid wor den: nu wordt f 10 per bibliotheek gegeven. Er kan veel te weinig beschikbaar gesteld worden voor het aanschaffen van leermidde len. De onmacht der gemeente dwingt ons daar mee genoegen te nemen. De gemeente mag het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen niet subsidieeren. Treu rig, dat niemand durft voor te stellen, dezen post weer op de begrooting te zetten, omdat men weet, dat Den Haag dat niet wil goed keuren. Bijna alle vakonderwijzers bij het L. O. zijn afgeschaft moeten worden. Er is veel kans, dat de kweekeling met acte, bij het uit gebreid L. O. zal moeten worden afgeschaft. Dan komen ook daar klassen met 35 en 40 leerlingen. Het instituut van den kweekeling met acte is eigenlijk een openlijke overtre ding van de L. O. wet. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Vroeger was een kweekeling met akte alleen de helper van een onderwijzer, nu wordt hem een volledige klas gegeven. Haarlem heeft bij het openbaar onderwijs 11 kweekelingen met akte die f 600 verdienen. Dit bedrag is veel te laag. Bij het bijzonder onderwijs zijn in verhouding meer kweekelin gen met akte, het salaris varieert van f 120 tot f 900. Plet laagste bedrag is een loon dat men nog niet aan een werkster geeft. Daardoor kan het bijzonder onderwijs con- curreeren met het openbaar onderwijs, recla me maken met kleinere klassen. De gelijkstel ling is daardoor in het gedrang gekomen. De instructies van het onderwijzend per soneel zijn te ouderwetseh en dienen herzien te worden, Nu is het hoofd alles en is de on derwijzer niets. Zoo'n regeling moet gemoder niseerd worden, want zij is uit den tijd. De voorzitter; „U hebt nu precies een uur gesproken De heer Posthumus: Waarom moet op den tijd voor onderwijs altijd zoo beknibbeld worden? In de afdeelingen is gevraagd „hoe het staat met het ziekte-verlof van het onder wijzend personeel?" B. en W. hebben daarop geantwoord „een onderwijzer heeft geen ver lof noodig om ziek te zijn." (gelach). Dit taal kundig lesje had ik niet noodig, zoo zei de heer Posthumus. Maar wat de zaak zelf aan gaat, blijkt, dat het aantal ziekte-dagen van het onderwijzend personeel in de laatste jaren met 50% is gestegen. Dat komt omdat de groote klassen zenuwsloopend zijn. De heer We us tink (r.k.) was erkentelijk voor de wijze waarop de wethouder van onder wijs heeft medegewerkt eenige nieuwigheden in te voeren, namelijk het telefoon- en het verkeersonderwijs. Zulk onderwijs is zeer nut tig. De betere verhouding tussehen politie en jeugd kan op den duur leiden tot verminde ring van de baldadigheid. Te Haarlem gaat de jeugd niet geheel vrij uit wat de baldadigheid betreft. Ruiten worden ingegooid, straatstee- nen in'de gracht gegooid, belletjes getrokken, enz. De politie kan. als zij goed optreedt, veel doen om aan de baldadigheid der jeugd paal en perk te stellen. Maar dan moet de verhouding "tussehen politie en jeugd goed zijn. Publiek en ouders geven soms niet voldoende steun in deze aangelegenheid aan de politie. Hier komt in het algemeen uit dat de eerbied voor het gezag verminderd is in dezen crisistijd. Door onderwijs en eigen voorbeeld moet de onderwijzer de jeugd weer eerbied voor het gezag inboezemen. De nieuwe minister van Justitie heeft een rondschrijven gezonden over het tuchtrecht van den onderwijzer; daarin staat dat kastijding geen mishandeling is als niet het doel is leed te veroorzaken, maar op te voeden. (De heer Drilsma: dat zit nog! Er moet iets gedaan worden tegen gezagsaan- randing en tuchteloosheid. De onderwijzers dienen te weten wat zij kunnen en moeten doen. Voor de scholen kon een nieuwe instruc tie gemaakt worden die toegepast wordt zoo wel op de openbare of de bijzondere school, want anders komt er ongelijkheid en sturen licht-ontstemde ouders hun kinderen van de eene school naar de andere. De klassen bij het L.O. zijn wel groot, maar niet t e groot. Misschien is het mogelijk dat het onderwijs voor enkele onderwijzers te zwaar is gebleken. De hooge cijfers van ziekte verlof schijnen daarop te duiden. Het instituut van den kweekeling met akte heeft ook sprekers sympathie niet, maar toch is de heer Posthumus te ver in zijn critiek ge gaan. Spreker gaf verschillende cijfers over de be zuiniging op onderwijsgebied. Op een enkele tak van L.O. is zelfs 68% in dezen crisistijd gekort. Toch blijkt dat de kosten op dit oogenblik nog beneden die van andere ge meenten gekomen zijn. Op Middelbaar onderwijs waar veel minder bezuinigd is, kan naar spre ker overtuigd is, nog wel wat afgesneden worden, zonder dat vitale belangen daardoor worden aangerand. Bij het M.O. zijn geen over bevolkte klassen, er zouden zonder nadeel van het onderwijs, wel eenige klassen gecombineerd kunnen worden. Mevrouw Scheltema (V.B.) wees er op, dat veel critiek die hier gehoord is, over het hoofd van het college heengaat, omdat de re geering daarvoor aansprakelijk is, B. en W. hebben steeds gedaan wat mogelijk is in het belang van het onderwijs. Enkele klassen bij het l.o. zijn absoluut te groot, zoo iets moet niet bestendigd worden. Is er wel reden in Haarlem-West (Ramp laan) een nieuwe openbare school te stich ten. Zal die voldoende kinderen hebben. Het lijkt spreekster beter die school iets zuide lijker te zetten, dan kunnen er meer kinderen van profiteeren. Aan gesteunde gemeenten wordt niet ver langd het voorbereidend onderwijs af te schaffen. Haarlem mag het dus ook houden. Maar waarom betaalt Haarlem veel minder salaris aan de onderwijzeressen dan de an dere gesteunde gemeenten? Kan voor het buitengewoon l.o. geen schoolplicht komen? Daaraan is behoefte. Stichting van een speciale school voor imbe cielen is ook dringend noodig. Bij het openbaar l.o. te Haarlem zijn 11 kweekelingen met akte. bij het bijzonder l.o. 70. Dit werkt ongelijkheid in de hand. Mevrouw Ma arschall (S.D.A.P.) wees op de zeer sterke bezuiniging die ingevoerd is bij het voorbereidend onderwijs, die bijna geheel verhaald is op het onderwijzend per soneel. Mevrouw Scheltema schijnt zich nu bezwaard te gaan gevoelen door dezen crisis maatregel. De achterstelling met andere door het rijk gesteunde gemeenten heeft al jaren lang bestaan. Met niet-gesteunde gemeenten is het verschil nog erger. Haarlem zit in het Ais ik geen ad vocaat was, dan zou ik Advocaat willen zijn - Ad vocaat van Oud.. VAN WUtVie NEDERLANOSCHE EIEREN ?c -u betaalt dus niet ,.50 p. «est* van fb "N|ET.maathoudenile mèér dan voor andero Qa kwams,t flesch (60-65 cl- wj t.U0J Vargelljk ze hebt U met s ^""utsucces aan eons. Het oordeel Is aan U, (Adv. ingez Med.j hoekje waar de slagen vallen. Spreekster durft niet met voorstellen te komen tot ver betering, maar zij durft het niet, omdat de regeering een stok achter de deur heeft, na melijk dreigen met de opheffing vair het niet verplichte onderwijs. Laten B. en W. even wel overwegen of zij zelf een voorstel willen doen om tot eenige verbetering te komen, te meer omdat er een gebrek komt aan gediplo meerde onderwijzeressen- De heer Peper communist) klaagde over het gebrek aan voldoende speeltuinen In het tekort is evenwel te voorzien door pleinen voor dit doel beschikbaar te stellen. Amsterdam doet dat ook wel. De leerlingenschaal bij het l.o. is veel te hoog opgevoerd. Hier staan groote belangen voor het volk op het spel. Geld voor verbe tering moet te vinder, zijn. Op Den Haag moet de gemeente'niet wachten. Spreker diende een voorstel in om B. en W. uit te noodigen zich tot de regeering te wenden om verlaging van de leerlingenschaal te krij gen. Deze motie werd voldoende gesteund. De heer visser (C.H.) vond het in het algemeen een gunstig verschijnsel dat 't bij- zonderonderwijs in staat is gebleken wat klei nere klassen te. hebber door meer kweekelin gen aan te stellen, Het is toch voor de jonge onderwijzers beter als kweekeling iets te ver dienen dan nu rond te loopen zonder werk en geheel zonder inkomen. Laat men trach ten ook bij het openbaar l.o. het aantal kweekelingen wat uit te breiden. Het is een geluk voor de gemeente dat zij het voorbereidend onderwijs nog in stand heeft kunnen houden. Daarvoor waren even wel strenge bezuinigingen noodig. De heer Boes (V.D.) wethouder, dankte voor de welwillende, opbouwende critiek. Ook mevrouw Maai'Schall heeft het niet moeilijk 'emaakt door niet met voorstellen te komen. Spreker zou vreezen, dat als er voorstellen aangenomen zouden zijn, het behoud van het voorbereidend onderwijs in zijn geheel in gevaar zou komen. B. en W. zullen zoo gauw hét mogelijk is met kans op succes met voor stellen komen tot verbetering van de salaris sen der onderwijzeressen. Voorloopig ziet hij die kans nog niet. Spreker meent dat de heer Posthumus ver schillende bezuinigingsmaatregelen voor het onderwijs treurig vindt (en velen zijn het daarmee eens), maar de toestand van het onderwijs zelf is niet als treurig aan te mer ken, dank zij de opoffering van het perso neel. Het onderwijs is gelukkig nog op vol doende peil. Het is juist dat er plaatsgebrek is op de voorbereidende scholen, omdat er te weinig scholen zijn. Er is evenwel geen kans dat de regeering goed zal vinden er een school bij te bouwen. Temeer niet omdat er dan ook een bijzondere school zou bij komen. Spreker betreurt evenals de heer Posthu mus veel der opgelegde bezuinigingen. Aanstelling van kweekelingen met akte is niet in strijd met de wet, wel met den geest van de wet; Nieuwe instructies voor de onderwijzers zijn in bewerking. Daarbij zal onder oogen ge zien worden het straffen d-oor den onderwij zer, zijn plicht om mee te werken de tuchte loosheid der jeugd zooveel mogelijk te bestrij den, enzoovoort. Van een toeneming van de baldadigheid der jeugd is spreker niet over tuigd. Spreker en zijn kornuiten waren in hun jonge jaren ook niet zoet (gelach). Toch is op het gebied van het tegengaan der tuchte loosheid misschien wel iets te doen. Er kunnen geen conclusies getrokken wor- TUIN-EN GAZONMEST (Adv, Ingez. Med.) den uit het toenemen van het aantal ziekte dagen van het onderwijzend personeel. Drie onderwijzers zijn een half jaar ziek geweest, een onderwijzeres bijna een vol jaar. Zulke ge vallen hebben veel invloed op een statistiek, De heer Posthumus heeft gevraagd propa ganda te maken voor het openbaar onderwijs. Dit ligt evenwel niet op den weg van het ge meentebestuur, wel mag men goede bekend heid geven aan de gelegenheden vooro onder wijs, maar dat is iets anders. De politie verricht mooi belangeloos werk voor het verkeers-examen. Daarvoor verdient zij hulde. Het gaat gelukkig op het oogenblik nog al met het aantal leerlingen in de klassen bij het L.O. Bijna de helft der klassen heeft nog geen 36 leerlingen. Het gemeentebestuur tracht de klassen die overvol zijn te .verkleinen door overplaatsingen. De gemeente kan niet meer kweekelingen met akte aanstellen, want er is geen ruimte in de scholen om verschillende klassen te splitsen. De school in het Zuiden der stad zal zoo spoedig mogelijk gebouwd worden. Openbare Werken werkt de plannen uit. De stichting van een school in het Ramp- laan-kwartier gaat met moeilijkheden ge paard. Het is evenwel 'te verwachten dat er spoedig een voorstel van B. en W. zal komen, Voorloopig kan het in elk geval geen groote school worden. Ouders zijn niet te dwingen hun kinderen te sturen naar een school voor buitengewoon L.O. Alleen kan zachte drang in het belang der kinderen uitgeoefend worden. B. en W. zijn van meening dat er iets gedaan moet worden om te komen tot een schooltje voor imbecielen. Als er een terrein of een gebouw gevonden wordt, zullen B. en W. met een voorstel komen. In den laatsten tijd is door de gemeente nog al iets gedaan tot uitbreiding van het werk der speeltuinen. Het is evenwel moeilijk nieuwe speelterreinen te vinden. Bij het ma ken van het nieuwe uitbreidingsplan zal met de behoefte aan zulke terreinen rekening gehouden worden. Met het eerste deel van de motie van den heer Peper (constateeren dat de leerlingen schaal te hoog is) is ieder het eens, maar het zal niets baten zich tot de regeering te wenden om op verlaging aan te dringen. De motie werd verworpen met 19 tegen 17 stemmen. De heer Posthumus stelde voor aan de onderwijsorganisaties te vragen hoe zij den ken over een opheffing van de commissie van toezicht op het L.O. De heer Boes antwoordde, dat B. en W daartegen geen bezwaar hebben. Mevrouw Scheltema (V.B.) meende dat het orgel in het Gem. Concertgebouw niet voldoende gebruikt wordt. Kunnen de prijzen niet verlaagd worden om het gebruik te be vorderen? De heer Visser (C.H.) steunde dit denk beeld. Voor het orgel zou het ook beter zijn als het meer bespeeld werd. Wethouder Boes zei dat B. en W. die ge dachten willen overwegen. De heer Castricum (R.K.) vond het goed dat een erediet van f 4440 beschikbaar ge steld wordt om in den Stadsschouwburg eeni ge verbeteringen aan te brengen, maar hij meende, dat de pachter die lasten moet dragen De heer Re in a ld a (S.D.A.P.)wethou der, zei dat dit in strijd zou zijn met het paehtcontract. Ondersteuning aan behoeftigen. De heer Mars (S.D.A.P.) drong aan op het uitvoeren van zooveel mogelijk werken ter bestrijding van de werkloosheid. Met genoe gen heeft hij bij de algemeene beschouwingen de toezeggingen van B. en W. gehoord. „Armenzorg" heeft niet toegepast de circu laire van den minister over den gezinstoeslag voor inwonende kinderen. Tengevolge van het feit, dat omliggeende gemeenten een lageren steun geven aan werk oozen, trachten veel werkloozen naar Haar lem te verhuizen. De „verhuisden" komen dan tot de ontdekking dat Haarlem niet den vollen steun aan hen wil geven, Dat is even wel zeer begrijpelijk. B. en W. van Haarlem treft hier geen verwijt, maar wel de bestu ren van enkele omliggende gemeenten. Spre ker, heeft, niet het oog op Bloemendaal en Heemstede, maar wel andere gemeenten. Er is een gevaar in de overheveling van werkloozen van den Werkloosheids-dienst naar Armenzorg. Ook al omdat dan de steun geheel voor rekening van de gemeen te komt. Arbeiders, die korten tijd voor eigen rekening gewerkt hebben, komen, als ze dan weer werkloos worden, niet meer in de steun regeling. Het aanvaarden van werk wordt dan gestraft en dat is onbillijk. Het college van B. en W. moet met alle mogelijke kracht te gen die onbillijkheid, die den Haag oplegt, optreden. Werkloozen die een poosje gewerkt hebben, krijgen als zij weer werkloos worden niet di rect weer den huurtoeslag. Ook dat is on billijk. In dit geval kan de gemeente zelf die onbillijkheid opheffen. Kan de circulaire van den minister die eeni ge verhooging van steun inhoudt, te Haarlem zoo spoedig mogelijk uitgevoerd worden. De heer Peper (communist) klaagde er over, dat in enkele gevallen de werkloozen niet zoo welwillend door de ambtenaren be handeld worden als door B. en W. wordt ge- wenscht. Het is moeilijk enkele onbillijke, beslissin gen gewijzigd te krijgen. Spreker erkent dat het niet aangaat dat welvarende gemeenten werkloozen afschuiven op Haarlem. Het zou evenwel goed zijn als getracht werd de betrokken werkloozen weer terug te voeren naar de gemeente waar ze vandaan gekomen zijn. Nog steeds bemoeit de gemeente zich met de organisaties van de werkloozen. Aan per sonen wordt soms belet zich bij een bepaal de organisatie aan te sluiten. Spreker diende de volgende motie in: „De Raad der gemeente Haarlem, constateerend, dat de stijging van de kos ten van het levensonderhoud den reeds zoo moeilijken toestand in de gezinnen der werk loozen schier ondragelijk maakt; dat deswege een verhooging van de steun- normen en werkverschaffingsloonen in de hoogste mate noodig is; verzoekt B. en W. zich met den meesten aandrang tot de Regeering te wenden om een verhooging voornoemd te trachten te berei ken". Voor het werk van het verplegend personeel van" het St. Elisabeths Gasthuis, beeft spreker waardeering, maar hij is toch van oordeel, dat er reden is tot klachten over de behandeling van de patiënten. Dit komt blijkbaar omdat er te weinig zusters zijn, in verband met de omstandigheid dat de inrichting van het oude gebouw een groot personeel eisebt. De heer van der Winden (s. d. a. p.! bracht hulde aan wethouder van Liemt voor de wijze waarop hij gehoor geeft aan klachten. Er blijven evenwel gegronde aanmerkingen bestaan over de wijze waarop de regeling van den huurtoeslag' wordt toegepast. De steunre geling op dit gebied werkt verstarrend. De schuld daarvan ligt evenwel in de houding van den minister. De heer van Kessel (r.k.) constateerde dat Maatschappelijk Hulpbetoon veel ambte naren in lossen dienst heeft. Van de 76 amb tenaren zijn slechts 35 in vasten dienst. Zoo'n toestand is ongewenscht. Er moeten meer vaste aanstellingen gegeven worden. Waarom is bij het Tehuis voor ouden van dagen de post zakgelden van f 3700 verlaagd tot f 3000? Het aantal verpleegden is niet ver minderd. De heer Castricum (r.k.) zei dat de leus der democraten bij de Kamerverkiezingen is geweest „werk voor het volk". Maar nu blijkt, dat wij weer meer armen moeten steunen. Er moet ook door de gemeente getracht worden zooveel mogelijk menschen aan werk te helpen en dan zooveel mogelijk tegen normaal loon. De vakcentrales hebben aangedrongen op verhooging van den steun, maar veel heeft dit helaas niet uitgewerkt. Wat de gemeente lean doen moet gedaan worden. Over het alge meen is spreker tevreden over hetgeen het col lege van B. en W. in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Spreker handhaaft zijn oude bezwaren te gen verplichte uitzending naar de werkver schaffingen. Een gezin met 11 kinderen krijgt 19 gulden steun. Een dochtertje, de oudste van 15 jaar, verdient f 3.50. Terwijl de vrouw in verwachting verkeert en een kind mazelen heeft, wordt de man verplicht naar een werk verschaffing buiten de stad te 'gaan. Een vader die in zulke omstandigheden is moet in het huis gelaten worden. De heer van der Winden (s. d. a. p.) En als zijn oude baas hem dan komt halen? De heer Castricum: Dat is een ander geval. Hierna werd de zitting verdaagd tot Maan dagmiddag. De Lichthoeve te Santpoort. Wij ontvingen het Maart-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kwee kerslaan te Santpoort. De directrice, J. Th. Kiuyck, schrijft een zeer gevoelig stukje naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix.. Zij hoopt dat God den naam, dien de Koninklijke Ouders aan hun kind gaven, tot werkelijkheid z,al maken. De directrice schrijft ook weer haar gebruikelijke schets, thans getiteld „De vrijheid in". Mededeelingen worden verder gedaan over de propaganda-avonden. O.a. dat niet altijd de kinderen meegenomen kunnen worden, omdat dit voor hen te vermoeiend en ook om dat dit te kostbaar zou zijn. Om nu toch den zang der kinderen op deze avonden te kunnen laten hooren heeftmen 'n gramofoonplaat laten maken, waarop aan den eenen kant het Licht hoeve-lied staat en aan de andere zijde het lied „Kaarsjes in den nacht". De leverancier stelt van elke verkochte plaat 10 procent be schikbaar voor dit Kinderhuis. Gehoopt wordt nu natuurlijk, dat veel van dit gramofoonpla- ten gekocht zullen worden. De belangstellende lezers en kindervrienden kunnen ook een aardig gekleurd boekje aan vragen, waarin bonnetjes zitten. Door een bonnetje van 25 ct. te koopen, verschaft men een kind een warmen maaltijd en met het koopen van een bonnetje van tien cent een ontbijt of avondboterham. De administrateur, de heer Stoelenga, doet tenslotte rekening en verantwoording van de binnengekomen giften in geld en natura. EEN WELGEMEENDE raad voor sm IEDEREEN DE WITTE KRVJtS slglc rheumdtiek, klesP 1 en fnensuualiepil000" „s.-kk™: (Adv. Ingez. Med.) ARR. RECHTBANK. wegens zijn vertrek toegesproken. Samenwerking was altijd uitstekend Waardeerende woorden van mr. E. J. W. Top. Na afloop van de strafzitting van de Arrond. Rechtbank is de subst. officier mr. A. R. An- dringa die zooals wij reeds gemeld hebben benoemd is tot Officier van Justitie te Rot terdam gisteren toegesproken. Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten, cle vice-president van de Rechtbank en verschil lende rechters waren hierbij aanwezig. Als president van de strafkamer voerde mr. E. J. W. Top het woord. Spreker bood aller eerst zijn gelukwenschen- aan met de benoe ming te Rotterdam. In de jaren dat ik met u heb mogen samenwerken, aldus spr., heb ik u leeren kennen niet alleen als 'n plichtsge trouw en ijverig ambtenaar maar ook als een edel en hoogstaand mensch wiens vriend schap ik steeds op hoogen prijs heb gesteld. Gij maakt thans wel 'n bijzonder eervolle promotie daar het anders de gewoonte is dat in de tweede stad des lands een Officier wordt benoemd die reeds elders als zoodanig werk zaam is geweest. Vele belangrijke zaken hebt gij tot klaar heid gebracht. Mr. Top herinnerde in dit verband aan de inbraken die in September aan het licht zijn gekomen en aan die welke gisteren door de Rechtbank zijn behandeld. Uw samenwerking met de strafkamer, den politie-rechter en den kinderrechter liet nooit iets te wenschen over. Moge het u in de Maasstad in alle opzichten goed gaan. Als collega sprak vervolgens de subst. officier mr. W. M. Paardekooper Overman. In de bijna 12 jaar van onze samenwerking hebben wij een fabriekje van dagvaardingen geëxploi teerd. Alles ging echtei' steeds in de beste ver standhouding en voor die prettige samenwer king wil ik u hierbij bedanken, aldus-besloot spreker. Mr. N. Reeling Brouwer bedankte namens de griffie voor de prettige verstandhouding en de goede samenwerking die er steeds tus sehen de griffie en den scheidenden officier heeft bestaan. Mr. A. R. Andringa zeide dat hij natuurlijk met deze benoeming was ingenomen. Het speet spreker echter dat hij genoodzaakt was de Haarlemsche Rechtbank te moeten, ver laten. De prettige sfeer van samenwerking en het wederzijdsche vertrouwen hebben ge maakt dat hij hier altijd met pleizier zijn taak vervuld heeft. Spr. dankte voor de waardeerende woorden die tot hem gericht waren en richtte speciaal nog eenige woorden tot mr. Paardekooper Overman. Ook gij staat hoog op de nominatie om be noemd te worden tot Officier. Moge het eenigszins hatelijke woordje substituut spoe dig ook voor uw naam verdwijnen. Mr. An dringa bedankte tenslotte ook nog den grif fier waarna mr. Top deze terechtzitting sloot. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 5 MAART 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Programma III. Keulen 8.00. Parijs Radio 9.20 Radio P.T.T. Nord 10.05. Parijs Radio 10.35. Londen Regional 11.35. Keulen 12.35 Ned. Brussel 1.20. Keulen 3.20. Parijs Radio (Fransch Brussel) 8.50. Keulen (Berlijn) 10.50. Progr. IV. N-ed. Brussel 8.00. Diversen 9.20. Droitwich 10.35. Londen Regional 2.20. Radio P.T.T. Nord of Diversen 4.20. Droitwich 5.20. Weenen 10.35 Londen Regional 10.50. Droit wich 11,50. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Verzoek- programma. 8,0012.00 Diversen. Rijwiel plaatjes gestolen, nagemaakt en verkocht. Vader en zoon staan terecht Anderhalf jaar en negen maanden geëischt. Een 61-jarige kellner stond terecht omdat hij eind November 1937 een fiets had verkocht waarop een valsch rijwielplaatje bevestigd was. Verd. had aanvankelijk aan de politie verklaard dat hij de fiets ook gestolen had maar thans herriep hij deze bekentenis. Hij had dit slechts gezegd omdat hij op dat oogen blik in een moedelooze stemming verkeerde. Verd. bekende het belastingplaatje zelf op de fiets te hebben gezet, zijn zoon had in een plaatselijk blad een advertentie geplaatst waarin een rijwiel met lamp en plaatje te koop werd aangeboden. Een 27-jarige broodbezorger had wel zin in de fiets maar hem was opgevallen dat het plaatje wat eigenaardig glom. De verd. had echter gezegd dat het een goed plaatje was. De vader van den broodbezorger had be merkt dat het plaatje niet deugde en was naar den kellner gegaan om een nieuw plaatje te vragen. Deze had hem echter niet te woord willen staan. De verdachte gaf een heel andere lezing van het geval en beweerde wel degelijk tegen den kooper gezegd te hebben dat het plaatje niet goed was. De Officier eischte tegen den verd. die reeds 12 maal is veroordeeld 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. De verdediger mr. W. de Rijke meende dat het bewuste plaatje heelemaal niet op een rijwielmerk leek. Deze handeling is dus eerder te beschouwen als oplichting. Het in de dag vaarding ten laste gelegde achtte spr. op dezen grond dan ook niet juist. Na deze zaak stond de zoon van den vorigen verdachte die op heeterdaad betrapt was toen hij op het Prinsenhof probeerde een rijwiel- plaatje te stelen, terecht. Verder was hem ten laste gelegd dat hij plaatjes had nagemaakt, valsehe plaatjes had verkocht en 'n rijwiel had gestolen, Verd. bekende al deze feiten. De Officier eischte 1 jaar en 6 maanden verd. is reeds 7 maal veroordeeld de verde diger mr. J. van der Hoeven bepleitte cle mentie. Uitspraak beide zaken 17 Maart.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10