Haarlem's Dagblad De Begrootings- debatten. Theeleut. Joh. Swaalf, Tel. 10663 Prinses Beatrix wordt in Den Haag gedoopt. E. Het belangrijkste 55c Jaargang No. 16779 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 4 Maart 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën t 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek Haarlem's gemeenteraad heeft in de acht ste begrootingszitting het hoofdstuk Onder wijs behandeld en zijn opmerkingen ge maakt over dat andere chapiter dat gansch den financieelen nood der gemeenten be- heerscht: werkloozensteun en armenzorg. Het kon geen vruchtbare zitting wordea. en het was er dan ook geen. Wel viel zij uiter mate lang. De heeren Posthumus (S.D.A.P,) en Weustink (R.-K.) hadden resp. vijf kwar tier en een uur noodig om hun opmerkingen over Onderwijs te maken een uitvoerigheid die tot dusver niet door andere leden bena derd was en hun uitweidingen maakten het wel zeer inspannend voor den Raad, ei volle aandacht aan te schenken. Inderdaad zijn vorm en voordracht van een rede nog altijd belangrijke voorwaarden voor haar succes. Overigens kon dit succes toch niet veel verder dan belangstelling en instemming „pro memorie" gaan. Met de klachten van den heer Posthumus over de te groote soms onmogelijk-groote klassen bij het L. O. gaat b.v. iedereen accoord, maar de gemeente Haarlem kan daar geen verande ring in brengen. Hetzelfde geldt voor den toestand bij het voorbereidend L.O., dat te weinig scholen en allerdroevigste salarissen heeft. En dan de kweekehngen-met-acte. De heer Weustink hoopte dat de betere verhouding tusschen politie en jeugd op den duur zou leiden tot vermindering der balda digheid en constateerde overigens dat de eerbied voor het gezag in den crisistijd ver minderd is. Door onderwijs en door eigen voorbeeld moet z.ï. de onderwijzer dat ver beteren. Hij was minder somber dan de heer Posthumus over het instituut kweekeling- met-acte en vond den toestand bij het L.O. in het algemeen zoo erg niet. Hij wou zelfs nog maar wat meer op het Middelbaar On derwijs gaan bezuinigen omdat hij vond dat daarmee 'geen vitale belangen geschaad zou den worden. Zonder eenig nadeel voor dat onderwijs zouden er, zei hij, wel eenige klas sen gecombineerd kunnen worden. Ik hoorde dit met verbazing van een on derwijsman. Al zijn de bezuinigingen op het M.O. niet zoo groot als die op het L.O., ze zijn niettemin zeer ingrijpend, de klassen zijn veel gröoter dan .vroeger, de leerstof is zooalswelbekend mag heeten zeer over laden, hetgeen niemand van het L.O. kan zeggen, en de gevolgen van nóg meer „af snijding" zouden dan ook m.i. zeer ernstig zijn. Ook voor het leerarencorps, dat in zijn salarissen al zoo zwaar is aangetast en dat tengevolge van de vergroote klassen een veel moeilijker taak heeft dan vroeger. Mevrouw Soheltema (V,B.) merkte zeer terecht op dat de meeste tot dusver gehoorde critiek over de hoofden van B. en W. heen gaat omdat de regeering aansprakelijk is. Ja, inderdaad. Men kan de gemeentebesturen voor een heeleboel dingen, die men hun vroe ger aangewreven zou hebben, niet meer aan sprakelijk stellen omdat zij er niets meer aan doen mogen. Maar toch wou mevrouw Schel- tema aandringen op verkleining van enkele abnormaal groote klassen, op stichting van een school voor imbecielen, op schoolplicht voor het buitengewoon L.O. Mevrouw Maarschall (S.D.A.P.) had het ook al over de nooden van het voorbereidend onderwijs en vond Haarlem achtergesteld bij andere door het Rijk gesteunde gemeenten. Met niet-gesteunde gemeenten is het ver schil nog erger. Haarlem zit in het hoekje waar de slagen vallen. Kunnen B, en W. zelf met een voorstel komen? Een motie-Peper om aan de regeering te verzoeken, de leerlingenschaal bij het L.O. te verlagen vond daarop voldoenden- steun om in behandeling te komen. Maar B. en W. zagen er geen nut in en de motie werd met 1917 stemmen verworpen. Wethouder Boes we waren blij hem her steld in de Raadszaal terug te zien en hij sprak vriendelijk, vaderlijk en openhartig als altijd kon als immer aanvangen met een dankwoord „voor de welwillende, opbouwende critiek". Geen Haarlemsch Raadslid zou het ooit in zijn hoofd halen dezen i wethouder onvriendelijk, laat staan onwelwillend of in afbrekenden zin te bejegenen, Men is er van overtuigd dat hij de zaken grondig - kent, ieder het zijne geeft- en in moeilijke om standigheden doet wat mogelijk is. B. en W. zullen salarisverbetering bij het voorbereidend L. O. voorstellen zoodra er kans op is. Maar ze zien de kans nog niet. En tegen over 's heeren Posthumus' droefheid over vele bezuinigingen op het L. O. stelde hij zijn op timistischer meening dat dank zij het perso neel de toestand van het L.O. zelf niet treurig is. Hij hoopt dat er een nieuwe school voor voorbereidend L.O. bijgebouwd zal mogen wor den. Dat het zal mogen van de regeering. En de kweekelingen-met-acte worden niet in strijd met den letter, maar wel in strijd met den geest van de wet aangesteld. De wethouder bracht de politie hulde voor haar verkeerson derwijs. Het is mooi belange loos werk. Daar had ook de heer Weustink iets over gezegd. De nieuwe school in het Zuiden der stad komt spoedig, leerplicht voor het buitenge woon onderwijs kan niet opgelegd worden (alleen zachte aandrang op de ouders is mo gelijk) cn B. en W. trachten al te groote klas sen bii het L. O. door. overplaatsingen te ver- (De regeering heeft als een der eischen voor het toekennen van extra subsidie gesteld, dat het gratis kopje thee tijdens raads vergaderingen moet worden af geschaft.) Alkmaar klopt bij de regeering Om extra subsidie aan. Omdat de gemeente nering Zonder hulp dreigt scheef te gaan. De regeering, zorgzaam vader, Is daar ook wel toe bereid Als zoon Alkmaar zich nog nader Aan het zuinig leven wijdt. Vader pruttelt dan bijvoorbeeld, Dat bij zitting van den raad, (Hetgeen vader streng veroordeelt) Gratis thee te pruttien staat. Het is dwaas, zoo uit te halen, Oordeelt vader ontevrêe, Elke gast moet maar betalen Voor zijn eigen kopje thee. Gaat die raad zich zoo te buiten Op dit thema, vraag 'k me af, Dat de vader moest besluiten. Als een Themis, tot zoo'n straf? Is zoo'n gat, door thee te schenken, In de thesaurie gemaakt? Nooit is toch de raad, zou 'k denken, Boven 't theewater geraakt. Hoe het zij, in den vervolge, Trekt de thee niet gratis meer, Alkmaar subsidiair verbolgen, Legt zich dorstig erbij neer. Groote tijden, groote wetten, 't Een brengt steeds het ander mee, Alkmaar mag geen thee meer zetten, Weg het potje voor de thee Ja, men mag er dan mee spotten, Maar men voele tevens mee, Alkmaar's raad komt toch tenslotte Op de koffie met z'n thee. (Adv. Ingez. Med.) kleinen. Het gaat nogal met de te groote klas sen; bijna de helft van het totaal is nu onder de 36. Zoo eindigden we dit hoofdstuk, met deft wethouder, in ietwat optimistischer toon dan het aanving. Maar daarna kwam „Ondersteu ning van behoeftigen". Daarover meer na de zitting van Maandag, waarin de behandeling zal worden voortgezet. R. P. Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. *j* In den ouderdom van 81 jaar is alhier over leden jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, oud-vice-president der arrondissementsrecht bank alhier. Jhr. de Marees van Swinderen werd in 1857 te'Groningen geboren en begon zijn loopbaan bij de rechterlijke macht in 1886 als substituut griffier bij de rechtbank te Zutfen. Na van 1896 tot 1901 rechter te Alkmaar te zijn geweest werd hij in gelijke functie te Haarlem benoemd. Vier jaar later werd hij vice-president en dit is hij gebleven tot 1 De cember 1926, toen hij ontslag nam. De teraardebestelling zal geschieden op Dinsdag 8 Maart des middags te 2 uur op de Zuiderbegraafplaats te Groningen. In Haarlem herinnert men zich den persoon van clen overledene met dankbaarheid. Hij heeft zich doen kennen in zijn ambtsuitoefe ning als een zeer bekwaam en humaan ma gistraat. LEENING VAN DE GEMEENTE BLOEMEN- DAAL. De gemeenteraad van Bloemendaal besloot in zijn zitting van Donderdagmiddag een lee ning aan te gaan van f 481.000 tegen 3 a pari, op onderhandsche schuldbekentenis en met een looptijd van 30 jaar. Verplaatsing van het Goederen- station te Haarlem? Ei' wordt een enquête onder belanghebbenden gehouden. Het Goederenstation van de Nederlandsehe Spoorwegen is, zooals men weet,, aan de Wes tergracht gevestigd. Meermalen is evenwel de klacht gehoord dat in de praktijk gebleken is dat dit niet de juiste plaats is. Nu de gemeente Haarlem binnenkort aan den Oostkant van het Noorder Buiten Spaarne een haven gaat graven en een industrie terrein gaat aanleggen, komt de vraag naar voren of het gewenscht is naar dit gebied ook het Goederenstation over te brengen. Daar mede hangen ook nog samen de plannen tot verdere ophooging van de spoorbaan Haar lem'Rotterdam, waardoor toch belangrijke spoorwegwerken zouden moeten worden uit gevoerd voor het Goederenstation al blijft dit aan de Westergracht. De quaestie van de verplaatsing van het Goederenstation komt aan de orde in de a.s. Dinsdagavond te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Ir. M. H. Maas, directeur van Open bare Werken te Haarlem zal over de eventueele verplaatsing een inleiding houden. Het ligt in het voornemen van het bureau var de Kamer van Koophandel aan de leden var 'e Kamer Dinsdagavond een voorstel te doe' m een enqute onder de 359 belanghebbende; te houden over de wenschehjkheid van de verplaatsing. Een foto van het gebouw, waar het proces tegen de Sovjet-diplomaten gevoerd wordt. Het is het vakvereenigingsgebouw, waarin vroeger de club van den Moskou'schen adel gevestigd was. Eerste aluminiumfabriek in ons land. N.V. Nederlandsehe Aluminium Maatschappij opgericht. AMSTERDAM, 4 Maart Naar wij vernemen is hier ter stede opgericht de N.V. Ned. Aluminium Maatscchappij met een maatschappelijk kapitaal van een millioen gulden, met het doel aluminium te produceeren langs elec- trolytischen weg. De oprichters der vennootschap zijn de Rottei'damsche Bankvereeniging N.V. en de heer G. J. J. Both te Overveen, oud-directeur van de Nederlandsehe Fordfabrieken, m Hiermede is dus de grondslag gelegd voor de eerste aluminiumindustrie in ons land., Naar men zich zal herinneren, heeft o.a. het Economisch Technologisch Instituut in Limburg zich geruimen tijd met het vraag stuk van de stichting van een aluminiumbe- drijf bezig gehouden. Een commissie van des kundigen, waarin o.a. enkele hoogleeraren zitting hadden, heeft terzake een diepgaand onderzoek ingesteld; welks resultaat in een omvangrijk rapport is neergelegd. Op een vraag, of de voorwaarden voor een aluminium industrie in Nederland aanwezig moesten worden geacht, heeft de- commissie een be vestigend antwoord gegeven, waarbij evenwel de nadruk werd gelegd op de wensehelij kheid dat de regeering het bedrijf behoorlijk zou steunen met het oog op de buitenlandsche concurrentie Omtrent de plaats, waar de fabriek zal worden gevestigd staat nog niets vast. Duitsclie cluikbooten voor de Spaansche kusten? Mededeeling van Barcelona. BARCELONA, 4- Maart (Havas - A.N.P.) De minister van landsver dediging publiceert een mededeeling, waarin verklaard wordt, dat sedert Februari 1937 de Spaansche autori teiten het optreden aan de Spaan sche kusten hebben kunnen waarne men van de Duitsche duikbooten „U 28", „U 29", „U 33", „U 34" en „U 36". In de eerste maanden van 1937, zoo wordt in de mededeeling gezegd, traden eenige de zer duikbooten op voor de Noord-Spaansche kust. in samenwerking met het depotschip „Wailin". Zij meerden verscheidene malen te Pasajes en El Ferrol. De tegenwoordige bases dezer Duitsche duikbooten zijn Cadix, de omgeving van Ceuta en een punt op de Balearen. Behalve de „Wailin", zoo gaat de verkla ring voort, hebben ook de „Liselotte", „Ess- berger", „Neptun' en „August Schultze" aan de Spaansche kusten met de duikbooten sa mengewerkt. De „Angust Schultze", die on langs te Ceuta en Cadix was en verscheidene malen de Duitsche onderzeebooten in volle zee geravitailleerd heeft, is eind Januari te Wilhelmshaven aangekomen, waarvan het schip 12 Februari weder naar Spanje is ver trokken. Doodvonnis wegens communisti sche activiteit. Executie vanmorgen te Berlijn voltrokken. BERLIJN 4 Maart (D. N. B. De door het volksgerechtshof wegens voorbereiding tot hoogverraad ter dood veroordeelde Ewald Funke uit Wuppertal-Elberfeld, is vanmorgen terechtgesteld. Hij had. in opdracht van de komintern, getracht, een communistische or ganisatie op te richten in een groote Zuid- Duitsche stad Kerensky over Moskou. „Op de helling van den afgrond". NEW YORK 4 Maart (A. N. P.) Alexan der Kerensky, de eerste revolutionaire minis ter-president van Rusland, heeft hier ver klaard dat het bolsjewistische regime, dat hem 20 jaar geleden uit het Kremlin heeft verjaagd, thans de helling van den afgrond nadert en door zijn eigen kwaadaardige voor nemens erin zal storten. Plechtigheid vindt begin Mei plaats. 's GRAVENHAGE 4 Maart. Naar wij vernemen, staat het thans vast dat Prinses Beatrix te 's Gravenhage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gunstige jaargetijde zal de doopplechtigheid echter niet eerder dan begin Mei plaats vinden. De saneer in o In het bakkers- en slagersbedrijf. Plet is bekend dat voor de oprichting van nieuwe broodbakkerijen en slagerijen thans vergunning noodig is van den Minister van Economische Zaken. De aanvraag gaat over de Kamer van Koophandel. Het blijkt dat veel verzoeken worden afge wezen. In den laatsten tijd zijn aanvragen be handeld van 11 bakkers en 2 slagers. Toege staan werden de oprichting van 1 slagerij te Heemstede, 3 bakkerijen te Haarlem en 1 te Heemstede. MOOI en GOEDKOOP. KROON - BEHANGSELS. Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179, - TELEE. 14269. (Adv. Ingez. Med.) Aanbod van Mussolini aan den Negus Deze zou dan formeel van Abessynië afstand moeten doen. LONDEN, 4 Maart (Havas)Volgens een specialen correspondent van het Labourblad „Daily Herald'' zou Mussolini van plan zijn den negus te vragen een formee'le verklaring te teekenen. waarbij deze Abessynië aan Italië zou „cedeeren". In ruil hiervoor zou hij aan het hoofd van een uitgestrekt deel van Abes synië geplaatst worden, doch natuurlijk aan de bevelen van den onderkoning onderworpen blijven. Zijn positie zou dan feitelijk gelijk zijn aan die van een Britsch ïndischen prins tegenover Engeland. Een officieele stap zou nog niet bij Haile Se^ lassie gedaan zijn, doch deze zou elk oogen- blik te verwachten zijn en ook de reden ge weest zijn van het bezoek, dat de negus eer gisteren aan Lord Halifax heeft gebracht. De „Grootekerk" vastgcloopen. Tusschen Terheiden en Kijkduin. MONSTER, 4 Maart. Vanmorgen te zes uur ontving de heer A. L. T. van Luik, het hoofd van de kustwacht, bericht van den strandwachter, dat er een schip zou zijn vast- geloopen. Korten tijd later meldde de commissaris van het loodswezen uit Hoek van Holland, dat hij radiografisch bericht had ontvangen, dat de „Grootekerk" ter hoogte van strandhoofd 16 en vlak bij mijlpaal 100 aan den grond zat. Er bestond geen gevaar. De reddingboot behoefde niet uit te varen. Het schip is van het strand af duidelijk te zien. Het ligt ongeveer 2 a 300 M. noordelijk van de kustlijn tusschen Terheiden en Kijk duin. Alleen een beetje rook uit den schoor steen duidt op de aanwezigheid van menschen aan boord. De „Grootekerk" is thans omringd door vier sleepbcoten, die zullen trachten omstreeks drie uur. dat is een uur voor hoog water, het schip vlot te krijgen. Volgens den heer Van Luik zou het vastloopen te wijten zijn aan „lage lucht", dat wil zeggen, dat een wolk het uitzicht be lemmerde, waardoor het schip uit den koers is geraakt, in het ondiepe water is terecht geko men en op een zandbank is gestooten. Het schip was vannacht te 3 uur uit Hoek van Holland vertrokken en was geladen met stukgoederen. Het woord is aan Ruskin; Het is veel moeilijker een voudig dan ingewikkeld te zijn, veel moeilijker het ver- toonen van zijn kunstvaar digheid op te offeren en de inspanning te staken waar het behoort, dan ze te pas en te onpas te besteden. Catastrofale omvang der over stroomingen in Californië. Vele duizenden dakloozen, 144 dooden. LOS ANGELES. 4 Maart <Reuter-A.N.P.) -Tot dusver hebben de overstroomingen 144 menschenlevens geëischt en is voor meer dan 5 millioen dollar schade aangericht, doch thans is het water beginnen te zakken. Intusschen zijn duizenden menschen dak loos, terwijl de schade aan den oogst nog niet te overzien is. In vijf dagen is ruim 25 c.M. regen geval len, en ook thans is bet weer nog zóó slecht, dat niet behoorlijk gezocht kan worden naar het vermiste verkeersvliegtuig, dat Woensdag op weg van San Francisco naar Albuquerque is verdwenen. De politie heeft opdracht gekregen, plun deraars bij betrapping op heeterdaad dood te schieten. Havas meldt nader, dat honderd steden en dorpen door de overstroomingen getroffen zijn, terwijl 20.000 personen dakloos zijn. Nu gisteravond de regen is opgehouden en het water is gaan vallen, is het gevaar in de omgeving van Los Angeles geweken. Het spoorwegverkeer tusschen Los Angeles en San Francisco is hervat, evenals de Incht- dienst. Volgens een schatting van het Roode Kruis zijn tot nu toe 1.500 huizen onbewoon baar geworden. Weer openstelling der Kolksluis? Rijnland heeft bezwaren. Naar wij vernemen acht de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem het ge wenscht dat de Kolksluis te Spaarndam weer wordt opengesteld. Thans wordt alleen de groote sluis gebruikt. Het hoogheemraadschap „Rijnland" heeft evenwel bezwaar gemaakt om aan dit ver zoek van de Kamer te voldoen. Fransclio Senaat aanvaardt arbitrage-artikel. Vertrouwenskwestie was gesteld. PARIJS, 4 Maart (Havas-A.N.P.) In zesde lezing heeft de Senaat het ontwerp inzake de verzoenings- en arbitrageprocedures met 191 tegen 71 stemmefi aangenomen. Het is thans definitief aangenomen. Chautemps had de kwestie van ver trouwen gesteld. De huldiging van dr. L. C. Kersbergen. Zooals wij reeds gemeld hebben zal Dr. L. C. Kersbergen die vandaag 40 jaar geleden den artstitel verwierf hedenmiddag van 3 tot 5 in het Carlton Hotel te Amsterdam recipieeren. Door een comité gevormd uit verschillende vereenigingen, patiënten en oud-patiënten zal den jubileerenden geneesheer-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis zijn portret ver vaardigd door den schilder Buisman en 'n radiotoestel worden aangeboden. Een beperkt aantal vertegenwoordigende personen zal hierna de gelegenheid krijgen Dr. Kersbergen toe te spreken. Hedenmorgen ontving dr. Kersbergen te zijnen huize reeds talrijke brieven, telegram men en bloemstukken. i en Groentje in Haarlem's Dagblad kost 1 tot 3 regels 30 cent Maar in verreweg de meeste gevallen is het veel meer dan een daalder waard. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Prinses Beatrix zal begin Mei worden ge doopt. i Rijnland heeft bezwaar tegen openstelling der Kolksluis. i Verplaatsing van het goederenstation te Haarlem wordt overwogen. 1 De Tweede Kamer keurt een crediet van f 25.000 goed voor bestrijding van epide mieën in China. 3 Krestinski, die in het proces te Moskou verklaard had, onschuldig te zijn, heeft thans weer bekend. 4 De „Schutzhaft" van ds. Miemoeller. 4 De Haarlemsche Raad betreurt algemeen de bezuinigingen op onderwijs. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De begrootingsdebatten. 1 M. V.: Eden's opvolger Lord Halifax. 4 Damrubriek. 9 Voor de Jeugd J. B. Schuil over; Dc 500ste wijze kater De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op m;

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1