CROSS COUNTRY TE TILBURG. ff Het groote Avontuur Met oliebollen en Goudsche pijpen werd Donderdagavond door de Am- sterdamsche Studentenvereeniging U.S.A. de „oudejaarsavond" voor deo 27sten dies natalis gevierd „Moeder en kind". Een pastel uit de collectie van wijlen Simon Maris, die door den heer M. H. W. E. Maris aan H. K. H. Prinses Juliana is aan geboden Jhr. mr. J. H. O. van den Bosch, die benoemd is tot waarnemend adjunct secretaris van de hoofdbank der Neder- landsche Bank te Amsterdam De onderofficiers-ruiterclub „Wilhelmina" organiseerde Don derdag te Tilburg een cross-country. Een der deelneemsters neemt een hindernis Prins Seif el Islam al Hussein, zoon van den vorst van Yemen, is uit Parijs vertrokken, om naar zijn land terug te keeren. Het afscheid op het station Het nieuwe gemeentehuis te Wehl is Donderdag in tegen woordigheid van talrijke autori teiten in gebruik genomen. Tijdens het vendelzwaaien voor het nieuwe raadhuis Maurice Chevalier groet ten afscheid bij zijn vertrek uit Parijs naar Afrika voor een tournée in Tunis De voorjaarspaardenmarkt te Assen genoot deze week veel be- Chineesche studenten te Oxford hebben een bazar geopend, waar zij langstelling. Een overzicht tijdens het drukke bezoek Chineesche snuisterijen verkoopen, teneinde hun vaderland financieel te 3 3 kunnen steunen FEUILLETON Koman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 47) Na een paar ©ogenblikken stak Reading den rechterarm zwaaiend de lucht in. De hout blokken werden voor de wielen weggenomen en het toestel rende over het veld, keerde zich om en zweefde spoedig" boven de hoofden van den aanwezigen. Kapitein Ringels hield de hand boven de oogen en staarde zijn leerling na. Die kerel zal een uitstekend vlieger wor den, zeide hij tot gouverneur De Bafort. Hij beschikt over stalen zenuwen. Ondertusschen was Reading spoorloos ver dwenen. Hij bevond zich boven de wolken, wat hem gedurende de eerste 10 minuten niet hinderde. Het was heerlijk door den schit terenden hemel te vliegen. Het dalen was ech ter moeilijker. De hoogtemeter wees 400 Meter aan en nergens ontdekte hij een opening, woordoor hij de aarde kon zien. Hij was ver plicht tot 350 Meter te dalen om door de wolkenbank te breken. De natte wolkenslier ten slingerden zich in zijn gelaat en even voel de hij de machine schommelen door de heftige windstooten. Het was hem alsof hij de even- wichtscontrole ging verliezen. Gelukkig was hij spoedig door de dikke laag heen en be merkte, dat hij zich aan het andere uiteinde van de stad bevond. Hij zag de hoofden van de voorbijgangers, die verschrikt het zoo laag vliegende toestel nastaarden. Reading wendde den steven naar het vliegveld en een paar minutenen later was het al bereikt. Nu moest hij alleen nog maar dalen. Nog nooit had hij dat van zoo geringe hoogte gedaan. Maar het zal wel gaan, meende hij. Aan de grens van hét veld had hij nog slechts een hoogte van 6 nieter. Met een ge weldigen bons raakte hij den grond. Als in een visioen zag hij kapitein Ringels met de armen zwaiaen. Te laat wist Reading, dat hij zijn berekening verkeerd had gemaakt. Er was maar één redding mogelijk: terug de hoogte m. Met een ruk trok hij den stuurknuppel achteruit. De machine gehoorzaamde aan deze stuurbeweging en sprong als een steigerend paard wel twintig Meter hoog. Op dat oogen- blik was het snelheidsverlies zoo groot, dat hij naar beneden stortte als een dooden vogel. Met een vervaarlijk gekraak kwam het vlieg tuig op den grond terecht. Het lag daar als een hoop verwrongen ijzer. Een ontzettende angst was de aanwezigen om het hart geslagen. Zij liepen naar het ver nielde vliegtuig, vreezend dat het elk oogen- blik m brand zou vliegen. Dat gebeurde ge lukkig niet. Vermoedelijk had Reading nog de tegen woordigheid van geest gehad den benzinetoe voer af te snijden. Gouverneur De Bafort en de drie officieren zochten naar Reading. Hier! riep deze. help mij, ik ben nog vast gebonden. Voorzichtig werden verwrongen staven en stukken zeil verwijderd en zoo bereikten zij den ongelukkigen piloot. Hij leefde nog. Hij klauterde op eigen kracht uit het puin en stond hi het midden van het veld zijn bezeer de gewrichten te wrijven. Hij werd met vra gen overstelpt, maar antwoordde flegmatiek: Het heeft niets te beteekenen. Het is de schuld van die verdomde wolken. Zijn jas was gescheurd en hij had bij het avontuur alleen een paar schrammen opge- loopen. Even later zaten de he eren een glas whisky te drinken om heelemaal op verhaal te komen. Hoe moet dat nu met het vernielde vliegtuig?, vroeg een van de officieren. We zullen rapport uitbrengen aan den gouverneur-generaal, zei de heer De Bafort. Wat zoo'n toestel kost? Dat zal wel bij de 500.000 frank zijn, meende kapitein Ringels. Reading dronk in een teug zijn glas leeg, haalde zijn portefeuille te voorschijn, vulde een cheque in ten bedrage van een half mil- lioen en overhandigde dit kostbare velletje aan gouverneur De Bafort. Of Reading nu niet genoeg had van de edele vliegsport? Volstrekt niet, nu meer dan ooit verlang de hij opnieuw te beginnen. Laat nu maar eerst zijn „De Havilland" aankomen. Enkele weken later vertrok Reading op in spectietocht naar zijn nederzettingen. Het was de laatste reis, d'ie hij zou doen per auto, want zijn vliegtuig zou met de eerstkomende postboot te Wahenia aankomen. Hij begaf zich nu naar Watsa, Nioka en Ndele, waar vlieg velden werden aangelegd. Tenslotte ging hij enkele dagen uitrusten op de hoeve van Ava- koebi. Avakoebi was het uitverkoren rustoord van Reading. Iedereen wist dat in de Oostelijke provincie. Daar zwierf hij uren en uren rond en men was nooit zeker er hem aan te tref fen, want het gebeurde vaak, dat hij op jacht bleef gedurende verscheidene dagen. Het was van deze zoogenaamde mstpoozen, dat de Amerikaan gebruik maakte om zich naar de geheime nederzetting te begeven. Toch was hij nooit erg gerust tijdens deze afwezig heden. Het zou vroeg of laat kunnen gebeuren dat men hem noodig had voor een officieele aangelegenheid en het feit, dat hij onvindbaar bleef, zou dan wel eens aanleiding kunnen geven tot achterdocht. Precies om die moge lijkheid uit te schakelen, had hij hoofdzakelijk besloten zich een vliegtuig aan te schaffen. Daarmee zou hij zich zoo dikwijls hij het ver langde, naar de geheime nederzetting kunnen begeven. Niemand zou ooit argwaan koesteren naar aanleiding van deze korte afwezigheid Lebon had opdracht gekregen een landings terrein aan te leggen. En nu ging Reading een laatste maal per boot naar hett ge heime kamp om het voltooide veld te bezich tigen. Toen hij te Wahenia terugkwam was zijn De Havillandtoestel aangekomen. Een week later stond het. gered voor het vertrek op het vliegveld en vergezeld door kapitein Rin gels ondernam Reading zijn eerste tochten. Bij de eerste landing voelde de Amerikaan zich ietwat zenuwachtig,maar toen die met welslagen was bekroond, kwam zijn zelfver trouwen heelemaal terug en spoedig werd hij zoo vertrouwd met zijn eigen toestel, dat hij het aandurfde alleen naar Avakoebi te vlie gen en van daar naar de overige nederzet tingen. Zoo kwam de dag, dat hij 's morgens vroeg in het kamp van Lebon landde. Zijn aankomst verwekte daar een vreugde van be lang. 's Avonds zat de Amerikaan in het huisje, waar eens zijn vrouw had geleefd. Nu was hij tevreden, nu kon hij hierheen komen zoo vaak hij het maar verlangde en dat te kun nen doen was hem een zeer groote voldoe ning. Hij hield van dit huisje, zooals hij van alles hield, dat hem herinnerde aan Ada Iljen Hij had zielsveel van zijn vrouw ge houden. Hij kon zijn wil plooien, want hij had een ijzersterk karakter. Alleen de herin nering aan Ada Iljen kon hij niet afschudden. Het was een ziekelijk verlangen, zich omringd te weten met voorwerpen, die haar hadden toebehoord. En in dit kleine huisje sprak alles zoozeer van haar. Hier dichtbij ook was zij verdwenen. Hij voelde zich aangetrokken naai de watervallen, waai- zij verdronk. Hij was overtuigd, dat zij om het leven was gekomen, maar toch hinderde het hem, dat uien nooit een doorslaaand bewijs had gevonden van haar dood, zooals het hem ook hinderde, dat de journalist spoorloos was verdwenen. Vroe ger verlengden de uitstappen naar het ge bied van de watervallen telkens met verschei dene dagen zijn afwezigheid van de bewoonde wereld. Thans stapte hij in zijn De Havilland en een paar minuten later zweefde hij al boven het geheimzinnige stroomgebied, waar Ada Iljen en Riefenberg waren verdwenen. Een verrassende ontmoeting. Toen Ada Iljen, Riefenberg en hun gevolg na den toch naar de rivier thuis kwamen, be merkten zij, dat de deur van Pikamalinga's kleine gevangenis open stond; de wachter lag met een speer in het hart op den grond. De mlandsche priester was gevlucht. Een oogen- blik stonden de twee blanken daar zonder te spreken, zoozeer waren ze verrast door het on verwachte en doortastende optreden van hun onderdanen. Wat nu gedaan?, fluisterde Ada Iljen. Zij liep naar den doorboorden bewaker. De man was dood als een pier. Zijn mond was vertrokken tot een vreesaanjagenden grijns. Dat is erg, mompelde eindelijk Riefen berg. Wat hier gebeurd is, bewijst, dat ons gezag aan het wankelen is. Hij dacht na over de houding, welke hij zou aannemen. Het verloop van de zaken binnen de veilige omheining van zijn woning afwach ten, leek hem onvoorzichtig. De negers im mers zijn als kinderen; ieder misgrijp moet dadelijk worden gestraft of zij worden over moedig. Wat hij zou doen, wist hij zelf niet, maar hij wilde onmiddellijk handelend optre den. Hij trommelde zijn mannen bij elkaar en verdeelde ze in twee groepen. Ik wil weten wat die heeren in het schild voeren, zeide hij tot Ada. Ik neem uw revol ver. Gij behoudt het geweer en blijft in de omheining met twintig man. Ik denk er niet aan. antwoordde Ada. Ik volg u. Het is onzin onze krachten te ver snipperen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9