Bij Haarlem-Feyenoord Zee-Spartaan. Nederland waarschijnlijk tegen Tsjecho-Slowakije te Le Havre De loting voor de Wereldkampioenschappen Mijn kijk op het spel MAANDAG 7 MAART 1978 HAARLE M'S DAGBLAD 5 Dit is keeper Vijgeboom, die op deze wijze zijn vreugde uitte toen één zijner kameraden het beslissende doelpunt tegen Feijenoord scoorde. Het was toen ook weer te begrijpen, dat de duizenden jongens op de groote staantribune de zoo pakkende hymne „We zijn niet bang!" aanhieven. We zaten tusschen een paar gemoedelijke Rotterdammers, die zich nog niet erg onge rust maakten. Ze gingen een weddenschap aan. Neeniet om een tientje of nog meer, maar om een potteke bier! Het volgende ge sprek had plaats: „Zeg, Pieterse, ik zet op Haarlem!" „Goed, Jansen, dan neem ik Feijenoord! En dan hoop ik, dat jij betalen mag!" Toen moest de zenuwsloopénde tweede helft nog beginnen. Hoe zouden de roodbroeken zich verder houden? Jan van den Berg, de Stadion- directeur, slaakte de verzuchting: „was ae wedstrijd nu maar afgeloopen", want het Haarlem-elftal had een wijziging ondergaan, doordat Huijsmans wegens een oude enkel blessure moest uitvallen. Zijn plaats werd door den back J. van den Berg ingenomen. Bijna een half uur bood de Haarlem-verde diging weerstand aan de storm-aanvallen van de Feijenoord-voorhoede. En toen gebeurde wat door velen gevreesd werd: De Vroet joeg den gelijkmaker in het net. Toen was er na tuurlijk uitbundige vreugde in het Rotterdam- schc kamp, want Feijenoord had immers aan een gelijk spel genoeg om kampioen te wor- den. Maar de roodbroeken gaven zich nog niet gewonnen. Telkens weer werd. het doel van Van Male onder schot genomen. Onder een enorme hoogspanning verstreek de tijd. Nog een kwartiernog twaalftien minu ten! Nog acht! En toen brak Kammeijer de spanning, door te scoren. In den resteerenden tijd hield Haarlem stand. En alsof de roodbroeken een kampioenschap gewonnen hadden, zoo holde het publiek het terrein op om de favorieten te bejubelen. Menigeen zal Zondagavond van de emotie een beetje in de war geweest zijn. Een Rotterdamsche dame, die een beetje witjes om den neus geworden was, troostte zichzelf met de woorden: „Nu ja, het is veel leuker, als Feijenoord a.s. Zondag in eigen sta dion kampioen wordt!" Ja, maar Xerxes en.... Haarlem zijn er óók nog!" Een woord van hulde tenslotte aan het Haarlem-bestuur, het legertje ordecommissa rissen en aan de politie voor het op voorbeel dige wijze bewaren van de goede orde. We heb ben geen wanklank vernomen. En tenslotte een pluim op den hoed van de musici van Stoop's Muziekgezelschap, die vóór den wedstrijd en in de rust er met pittige marschen de vroolijke stemming in hield. Nu a.s. Zondag Stormvogels-Haarlem en Feij eno or d - Xerxes Dat moet de beslissing brengen! achter elkaar speelden, waardoor Van dei- Hulst met through-passes en Kammeijer met ballen over de hoofden der beide linkshalf backs in staat konden worden gesteld tot een open aanval op het doel der bezoekers. Dank zij Effern en Vijgeboom en aan de andere zijde Van Male werden er geen doel punten gescoord, ofschoon de backs aan beide zijden daartoe door gebrek aan samenwer king enkele malen de gelegenheid boden. Zoozeer was men op afbrekend spel ingesteld, dat de spelers zich liever op doel terugtrok ken dan bij het ingooien op normale wijze de tegenstanders te dekken Opmerkelijk was het aantal scrimmages in het middenveld, waarbij soms meer dan acht spelers het leder in hun bezit trachtten te krijgen. Uit een dezer rugby-achtige worstelingen sprong de bal Van der Hulst voor de voeten en zijn welgericht schot gaf Haarlem een voorsprong die evengoed Feijenoord had kunnen ten deel vallen. Speelde de geluksfactor in de eerste helft dus een groote rol en kon het vertoonde voet bal den neutralen toeschouwer qua techniek en tactiek nauwelijks bevredigen, het tweede gedeelte van de match vergoedde aan span ning, tempo en volgehouden tactiek veel voor- wat men aan techniek moest missen. Even zag het er naar uit. dat Haarlem zich door Feijenoord zou laten regeeren, maar de vervanging van den gewonden Huysmans door Van den Berg bleek een versterking, daar deze invaller zich niet alleen goed op stelde, doch herhaalde malen door snel in grijpen op het uiterste moment een gevaar lijke situatie wist te verijdelen. Zijn door tastendheid heeft zonder twijfel een zeker doelpunt van Vente voorkomen en veel tot de overwinning bijgedragen, Na den gelijkmaker van de Vroet, na de pauze met Linssen de effectiefste aanvaller in de Rotterdamsche ploeg, heeft Haarlem de tactiek in de wagschaal geworpen. In plaats van een volledige verdedigende houding aan te nemen, namen de kanthalfs, van wie Van Gooi steeds beter in vorm kwam, en de bin- nenvoorwaartsen elke gelegenheid te baat, met lange passes de beide vleugelspelers en Van der Hulst in het bezit van den bal te stellen. Door het gebrek aan snelheid van Van Heel. het geringe anticipatie-vermogen van Kuppen en de onnoodige waaghalzerij der beide Feijenoord-backs, die zich voortdu rend te midden der Rotterdamsche voor- waartsen begaven, kregen zoowel de Winter als Van der Hulst meermalen een volkomen vrij veld, met alleen Van Male tusschen hen en verdere doelpunten. Zij liepen echter Zondag ben ik een eind gaan Ioopen Langs ons prachtig Zand voor tsch strand, Zonder jas. 't colbertje open En mijn hoedje in mijn hand. Heerlijk was 't, zoo vrij te stappen In den voorjaarszonneschijn, Om de lentelucht te happen En weer buiten warm tc zijn. Droomend gingen mijn gedachten Naar jolijt vaxi zomersport, 't Moet nog wel een tijdje wachten Maar ze komt nu, binnenkort. Vele duizendtallen vlassen Al op roei- en peddelvreugd, Of op zeilsport op de plassen, Of op tennisbaan geneugt. Toen ik zoover was gekomen. Met mijn peinzen op dien dag, Meende 'k werkelijk te droomen. Toen 'k een heer in zwembroek zag. 'k Heb mijn oogen uitgewreven, s Neen, hij was een tastbaar feit, Deze bader bleek te leven Als een bloote werklijkheid. Monter sprong hij door de golven, 't Water spatte om hem heen, Telkens een moment bedolven, Was hij daarna weer ter been. Ik moet wel volstaan met raden Naar de temperatuur van 't nat, Hoogstens vijfenveertig graden, Heb ik vluchtig het geschat. 't Was een da.g die zomersporten, Als een blij verlangen gaf, Maar je nu in zee te storten. Daarvoor bleef mijn hoedje af. P. GASUS. x-echt op den naar voren komenden doelver- dediger af, in plaats van te trachten door een zwenking naar links of rechts, hem te dwingen, den schiethoek grooter te maken, dan wel hem te omspelen. Derhalve bleef het bij een doelpunt van Kammeijer, die Van Male's zwakte op lage scheten afstrafte, door op een niet klemvast gestopten bal snel in te loopen en Haarlem de zeer verdiende zege te bezorgen. Blijft over de vraag, wat de gebroeders Haak en Lagendaal komenden Zondag zullen doen. De wonderen zijn de wereld niet uit en dus: Haarlem, de tanden op elkaar! CRITICUS. Een zeldzame gebeurtenis hebben we Zon dagmiddag' op het Haarlem-terrein meege maakt. Alleen door het simpele feit, dat elf roodbroeken veertien, dagen geleden in Delft met 7-3 van D.H.C. gewonnen hadden, waar door Feijenoord een misschien toen reeds be steld kampioensdiner nog niet verorberen mocht, waren Zondag ongeveer veertienduizend menschen naar het terrein aan den Schoter- weg gegaan, om daar den zoo met spanning verbeiden voetbalwedstrijd Haarlem-Feij en- oord bij te wonen, want deze wedstrijd was plotseling hoogst belangrijk geworden. Dat wil zeggen dat de kansen van Haarlem nog niet verkeken waren. En het waren heusch niet allemaal Haar- lemsche en Rotterdamsche toeschouwers. Wie zal ons bijvoorbeeld zeggen hoeveel enthou siasten er uit IJmuiden en andere plaatsen ge- komen waren? Er waren ook vele Bondsoffi- cials, scheidsrechters en oud-arbiters; be- stuursleden van vele andere clubs. Verder de 1 radio-verslaggever Han Hollander, die wel j moeite gehad zal hebben om bij het aan- schouwen van dezen spannenden en emotie vollen strijd zijn mond dicht te houden. Met zichtbaar genoegen zat hij naar het „getrap tegen den. bal" te kijken. En zoowaar kwam er iemand op het terrein, dien we daar nog j nimmer gezien hadden: de man van het „con- fectiepakkie!" Het was de heer Meerum Ter- wogt, die hem het eerst zag en heel -verrast riep: „hé, dag Louitje!" Het was te begrijpen, dat Louis Davids toen veler oogen op zich ge richt zag en dat hij zelfs met een applausje begroet werd, toen de ordecommissaris drs. Kleefstra hem nog juist een klein plaatsje op de hoofdtribune kon aanwijzen. Krijgen we nu,, wie weet, binnenkort een liedje op die dekselsche roodbroeken, die het klaar hebben gespeeld, een sterke kampioens club als het ware uit elkaar te rafelen en die zichzelf nu weer een behoorlijke kans op den begeerden titel hebben verschaft. Was dat nu de zoo gevreesde Rotterdamsche club, van wie velen gedacht hadden, dat ze op dezen dag na afloop van den strijd van ver schillende zijden gecomplimenteerd zou wor den? Het leek er niets naar! Integendeel. Men zag nu heel wat anders: inplaats van een zegevierend Feijenoord, thans een ver twijfelde ploeg en elf vastberaden, moedige Haarlemmers, die het er blijkbaar op gezet hadden, de herinnering aan de twee smadelij ke 8-1 nederlagen uit te wisschen. Wat hebben die jonge kerels gestreden! Ze weken geen duimbreed! En toen ze, naar mate de rust naderde, zagen dat ze de Feijenoorders „hebben" konden, toen waren ze heelemaal niet meer te houden. Hun harde werken werd dan ook nog juist even voor half. time met een kostbaar doelpunt van Van der Hulst beloond. Uit Parijs: Het organisatiecomité der we reldkampioenschappen heeft Zaterdag de acht landen aangewezen, welke beschouwd moeten worden als de sterkste deelnemers van het eindtournooi. Na langdurige discus§ies werden de volgen de acht landen in de sterkste groep ge-, plaatst: Italië, als titelhouder; verder Argen tinië of Centraal-Amerika, Brazilië, Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije of Griekenland, Tsjecho-Slowakije of Bulgarije en Frankrijk. Zaterdagavond had in .het ministerie van Buitenlandsche Zaken de loting plaats, welke het volgende resultaat had: a. DuitschlandZwitserland (of Portugal). b. OostenrijkZweden. c. Hongarije (of Griekenland)Noord- Amerika (of Nederlandsch-Indic). d. FrankrijkBelgië (of Luxemburg.) e. Argentinië (of Centraal Amerika)Roe menië. f. Tsjecho-Slowakije (of Bulgarije)Neder land (of Luxemburg). g. BraziliëPolen (of Zuid-Slavië). h. ItaliëNoorwegen. Naar wij vernamen is het zeer waarschijn lijk, dat de wedstrijd tusschen Nederland cn Tsjecho-Slowakije (als deze beide landen het eindtournooi bereiken) op Zondag 5 Juni te Le Havre wordt gespeeld. Het Nederlandsche bestuurslid in de F.I.F.A., de heer K. J. J. Lotsy, deelde mede, dat hij de indeeling van de acht sterkste landen niet onbillijk vond. De groote moeilijkheid was. of Frankrijk onder die categorie gerangschikt mocht worden. Zeer minutieus zijn de ï-esul- taten van dit land dit seizoen nagegaan, mede in verband met het feit, dat ook andere landen als Nederland, Zwitserland, Portugal en eventueel Polen voor deze achtste plaats in aanmerking kwamen. Deze resultaten we zen er op, dat Frankrijk inderdaad iets meer recht kon laten gelden. Dat Nederland een zwaren wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije tegemoet gaat. mag gerust aangenomen worden, zei de heer Lotsy. De loting is niet ongunstig, want ons land had slechter kunnen treffen in de achtste finale. Mocht Nederland deze ontmoeting winnen, dan zou Brazilië, dat wel van Polen of Zuid- Slavië zal winnen, de volgende tegenstander zijn. Indien men bedenkt, dat algemeen in Europa aangenomen wordt, dat Brazilië op het oogenblik het beste Zuid-Amerikaansche voetbal speelt, beter dan Uruguay en Ar gentinië. dan is het duidelijk, dat' er heel wat zal moeten gebeuren, voor Nederland zich in den halven eindstrijd plaatst. De loting voor de kwart-eindstrijden had het volgende resultaat: Eerste kwarteindstrijd: winnaar a—win naar c. Tweede kwarteindstrijd: winnaar ewin naar b. Derde kwarteindstrijd: winnaar hwin naar d. Vierde kwarteindstrijd: winnaar gwin naar f. De kwarteindstrijden zullen op 12 Juni te Parijs, Bordeaux, Rijssel en Marseille worden gespeeld. Op Donderdag 16 Juni worden te Parijs en te Marseille de halve finales georganiseerd. In de eerste halve finale staan tegenover elkaar de winnaars van den eersten en den tweeden kwarteindstrijd, in de tweede halve finale de beide andere winnende landen. Op Zondag 19 Juni wordt te Bordeaux voor de derde en vierde plaats gespeeld. Te Parijs zal de eindstrijd plaats hebben. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de regelingscommissie van de F.I.F.A., be staande uit de heeren Mauro, Bauwens en Delaunay, de zestien scheidsrechters voor de wereldkampioenschappen hebben aangewe zen. Er is één Nederlander bij, namelijk de heer Van Moorsel. Het volledige programma. Uit Parijs: Het organisatiecomité der we reldkampioenschappen is Zondagmorgen nog maals bijeengekomen, ten einde definitief het programma samen te stellen. Dit speelplan ziet er als volgt uit: Achtste finales: a. DuitschlandZwitserland of Portugal 5 Juni te Straatsburg. b. Oostenrijk—Zweden 5 Juni te Lyon. c. Hongarije of GriekenlandVereenigdc Staten of Nederlandsch Indië 5 Juni te Reims. d. Frankrijk—België of Luxemburg 6 Juni te Parijs. e. Argentinië of Centraal Amerika—Roe- nië 4 Juni te Parijs (Pare des Princes). f. Tsjecho-Slowakije of Bulgarije—Neder land of Luxemburg 5 Juni te Le Havre. g. Brazilië—Polen of Zuid-Slavië 5 Juni te Toulouse. h. ItaliëNoorwegen te Antibes 5 Juni. Kwarteindstrijden op 12 Juni: 1. winnaar a—winnaar c te Rijssel. 2. winnaar b—winnaar e te Marseille. 3. winnaar h—winnaar d te Parijs. 4 winnaar g—winnaar f te Bordeaux. Halve eindstrijden 16 Juni: Eerste halve finale: winnaar 1 tegen win naar 2 te Marseille. Tweede halve finale: winnaar 4 tegen win naar 3 te Parijs. De ontmoeting voor de derde cn vierde plaats wordt op 18 Juni te Bordeaux ge speeld, de finale in het Colombes-stadion op 19 Juni te Parijs. i door Criticus Dit is geen overgebleven foto van de roemruchte voetbalmatch Nederland- België, maar van den competitie wedstrijd HaarlemFeijenoord. De menigte juicht na het winnende doel punt van de roodbroeken. Haarlem—F eijenoord. Een gloriedag voor „Haarlfem", voor de spelers, den trainer en het bestuur. Voor de spelers, omdat zij een volkomen verdiende ovei'winning hebben behaald, voor den trai ner, omdat het goed ingestudeerde systeem doeltreffend is gebleken en voor het bestuur, omdat de regeling op en om het terrein niets te wensehen overliet. En thans.... de wedstrijd. In het Neder landsche competitie-voetbal is de tactiek niet het sterkste wapen, integendeel, want de clubs, die jaar op jaar een hoofdrol spelen, bereiken hun succes hoofdzakelijk door groo- De enthousiaste toeschouwers waren na net eindsignaal niet meer te hou den. Zij sprongen over de afrastering heen om de Haarlem-spelers van nabij te bejubelen. te technische bekwaamheid van het meeren- deel hunner spelers. De studie en de uitoefe ning der tactiek houdt daarmede geen ge lijken tred. Meestal toch laten de spelers zich beïnvloeden door den loop van het spel. door de grootere balvaardigheid van de te genpartij of door de weersomstandigheden. Men volhardt en beëindigt een match in de speelwijze, waarin men begonnen is, verras sende manoeuvres en verandering van tac tiek zijn een zeldzaamheid, kortom, men zet de zeilen niet naar den wind. Met des te meer voldoening mag ik daarom ditmaal constateeren, dat Haarlem haar overwinning door tactiek heeft behaald. Het systeem van den stopper-spil behoedde de Roodbroeken in de eerste helft voor een ach terstand en een mogelijke nederlaag, doch de tactiek in het laatste half uur bracht hun de zege. Het eerste gedeelte van de match 'beant woordde niet aan de hooggespannen ver wachtingen; zelfs de meest ervaren spelers (en daaronder bevonden zich niet minder dan zeven internationals) lieten hun tech nische capaciteiten door de zenuwen be ïnvloeden. Niemand durfde persoonlijk eenig risico te nemen, met uitzondering van Kam meijer en den Rotterdamschen linksbuiten Linssen, laatstgenoemde was voor de rust ongetwijfeld de eenige speler, wiens initia tief tot resultaten had kunnen leiden. Welis waar trachtte men hem voortdurend aan het werk te zetten, maar de passes van spil Kup pen, die de vergelijking met Anderiesen niet in de verste verte kan doorstaan, waren zoo wild en onzuiver, dat ze zelden in de open ruimte vóór dezen uitstekend geschoolden vleugelspeler belandden. Het bleef van beide kanten een zoeken naar de juiste combinatie, niemand wilde de verantwoordelijkheid voor den opzet van een plan dragen en elkeen probeerde het leder zoo snel mogelijk aan een teamgenoot over te geven. Het was des tructief voetbal in den eersten graad, zooals men dat in een Engelsche bekerfinale kan zien. De befaamde Rotterdamsche middenlinie deelde ten volle in de technische en tacti sche malaise: slechts Paauwe kwam zoo nu en dan met een dribbel voor den dag, waar aan men kon zien, dat hij zijn taak als steun van den aanval begreep. Van Heel was voor de pauze nergens. Kuppen had zijn lengte 'oor bij hel koppen, doch verwaarloosde zijn erdedigende taak volkomen en de geheele i ^eijenoord-verdediging maakte een uiterst j middelmatigen indruk. iDe linksbinnen de Vroet fungeerde als hoog noodigen helper van Van Heel, terwijl de backs aan de andere aijde van het veld

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9