I Uit Haarlem's Gemeenteraad. HEEREN C05TUMES IN DE NEGENDE ZITTING WERD DE BEGROOTING AFGEHANDELD. •BUICK •CHEVROLET Amst. Rijtuig-Mij: N.V. „GEJAAGD DOOR DE WIND" IS VRIJ!! G R: H0UT5TR.H0EK G R MARKTHAARLEM Zij is trotsch op haar lijn... URODONAL DINSDAG 8 MAART 1938 HA'AHEE M'S D A G B t A D 8 Hel voorstel Schaaf sma (aan groote gezinnen met een klein inkomen reductie te geven op het tarief voor gas9 water en electriciteitwerd verworpen De begrooting goedgekeurd, alleen de communisten Hemden tegen. Debat over de ordening op middenstandsterrein. Maandagmiddag vervolgde de Raad de behan deling der begrooting voor 1933. De heer Van Liemt iR.-K.) wethouder, beantwoordde de sprekers bij de algemeene beschouwingen bij het hoofdstuk Armen zorg. 'Armenzorg. De heer Noordhoff (S. D. A. P.) achtte deze motie een slag in de lucht, vooral daar de zaak pas in de Kamer aan de orde is geweest. De motie werd verworpen met 31 tegen 4 stemmmen. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Alle modellen 1938 voorradig Official Dealer voor Haarlem Overveen, Bloemendaal, Sant poort en Velsen Showroom en Werkplaats: PLEIN 21 - HAARLEM TELEFOON 1119810538. (Adv. Ingez MecL.j ten de menschen die er nu te veel in den middenstand zijn, hun brood verdienen bij ordening? Er zijn immers al duizenden werk- loozen. Er zijn te veel kleine zaken, maar zij kunnen bestaan door verkoop in de buiten wijken waarin ze gevestigd zijn. Waarom heeft de heer van Tetering spreker gevaarlijk genoemd? Hij heeft nooit iets tegen den mid denstand ondernomen. De heer Mey ers (s.d.a.p.) meende dat als de distributie van winkelgoederen beter ge regeld zal zijn de artikelen goedkooper zullen worden. Dan kunnen de consumenten meer koopen en door dien grooteren omzet kunnen er weer meer personen in den middenstand hun brood verdienen. De heer Noordhof f (s.d.a.p.) herinnerde aan den inhoud van het Plan van den Arbeid, waarbij de quaestie van de ordening breedvoe rig behandeld is. De heer Rein al da (s.d.a.p.), wethouder, zei dat het college van B. en W. niet aan het debat zou deelnemen voor zoover dit gaat over coöperatie. Ordening in het bedrijfsleven kan komen door het optreden van belanghebbenden of door het ingrijpen van de overheid. Prof. Aal- berse heeft eens gezegd: Het grootste gevaar voor den middenstand is de middenstand zelf. Dit geldt ook voor den tegenwoordigen tijd, hoewel geconstateerd kan worden, dat er meer belangstelling bij de middenstanders komt. De ordening is niet allereerst een zaak voor de gemeente. Hier ligt een taak voor de re geering. Maar B. en W. zullen wel hun aan dacht aan de zaak blijven wijden voor zoover het gemeentebelang daarbij betrokken is. Het rapport over de bedrijven en winkel telling te Haarlem is een document van veel belang. Spreker huldigt den arbeid daaraan verricht door de heeren Hooij, Mollerus en Taconis. Vooral aan den laatste brengt spreker een bijzonder woord van hulde. B. en W. zijn évenwei met hun bestudeering van dit belangrijke document nog niet klaar. Wel is er onmiddellijk uit te constateeren, dat er groote nooddruft moet zijn in de krin gen van den middenstand, maar de vraag komt daar aan de orde wat kan de gemeente doen om verbetering te brengen. Uit den raad zijn verschillende moties ge komen om reeds richtlijnen aan te geven voor de verdere bestudeering van de zaak. B. en W. zullen deskundige voorlichting uit het land moeten hebben om hun bij te staan om met goede voorstellen te kunnen komen. Alleen met adviezen van de Kamer van Koop handel, van Haarlemsche middenstandsver- eenigingen en van Haarlemsche raadsleden komt men er niet. Natuurlijk zullen die ter zijner tijd wel bij het overleg door B. en W. worden ingeschakeld. Daarom verzocht spreker aan de voorstellers der moties om deze in te trekken. Spreker hoopte, dat de winkeliers in staat zullen zijn in de toekomst meer licht in de etalage te laten branden. B. en W. hebben een commissie, onder voorzitterschap van den heer Klein Schiphorst, ingesteld om te onder zoeken- wat gedaan kan worden om dit te be vorderen, B. en W. hebben geen schade gezien in de reclame op de trottoirs. Bovendien vloeit er een bate voor de gemeentekas uit. De heer van Kessel (r.k.) vond het aan te bevelen bij de studie over de ordenings- quaestie meteen de organisaties en de Kamer van Koophandel in te schakelen. Dan kunnen er ook de landelijke deskundigen bij gehaald worden. De heer Re i n a 1 d a, wethouder, zei dat als het tot het overwegen van een practische toepassing mocht komen B. en W. onmiddellijk de plaatselijke organisaties zullen inschake len. Daarop werd de motie van den heer van Kessel ingetrokken, alsook de amendementen die daarop waren ingediend. Ook de motie Albrecht c.s. werd ingetrok ken. Belastingen. De heer Peper (communist) drong er op aan vrijstelling van vermakelijkheidsbelas ting te geven voor vergaderingen die opge luisterd worden door muziek of voordracht. De heer Visser (C.-H.) ondersteunde dat De heer v. d. Wall (C.-H.), wethouder, zei dat B. en W. de zaak zullen onderzoeken. Het is niet de bedoeling dat voor zulke bij eenkomsten belasting betaald zal worden. De Bedrijven. De heer Van Boekhoven (S.D.A.P.) zei dat men de overheidsbedrijven alleen als winstobjecten kon zien maar ook als objecten om goede producten te leveren, zonder over matig winst te maken. De S.D.A.P. hangt het laatste aan. De Haarlemsche bedrijven kce- ren zooveel winst uit dat zij een groot deel der inkomsten der gemeente opleveren. Er worden geen voldoende reserves gemaakt, waardoor de bedrijven uitgehold worden. De techniek maakt groote vorderingen en dat is een gevaar voor zoo'n bedrijf. Dit wordt reeds duidelijk bij de gasfabriek, die veel concurrentie ondervindt van de electriciteit. Zoo kan ook weer de electriciteit in het ge drang komen. Onze gemeentefinanclën verkeeren in nood, daardoor kan tijdelijk afgeweken worden van een goede commercieele bedrijfsvoering, maar is de crisis die wij nu beleven wel een tijdelijk verschijnsel? Mogen wij maar wis sels blijven trekken op de toekomst? Princi pieel is deze methode af te keuren. De heer Van der Winden (S.D.A.P.) heeft uit de begrootingen der bedrijven ge constateerd, dat de gemeente zeer veel winst haalt uit het electriciteitsbedrijf. Het geld is wel is waar op dit oogenblik niet te missen, maar berokkenen wij onze stad niet een na deel als wij den huidigen toestand bestendi gen. Onze tarieven zijn blijkbaar te hoog en dat maakt, dat de Haarlemsche ondernemin gen niet voldoende kunnen concurreeren. Dat is het slachten van de kip die de gou den eieren legt. Wij moeten er op uit zijn n-beid voor de menschen te vinden. Onder nemingen beialen in het algemeen 5 pet. van de algemeene kosten aan electriciteit. Dat is dus wel een factor van beteekenis want juist de vraag hoeveel een fabriek aan algemeene kosten heeft beslist of concurrentie geboden kan worden aan ondernemingen van bui ten. Het zou mogelijk zijn dat het electriciteits bedrijf financieel wel zou varen bij een verlaging van den stroomprïjs voor de in dustrie, want daardoor zou vermoedelijk de omzet stijgen. De industrie betrekt in het al gemeen stroom buiten de speruren. De heer Schaafsma heeft voorgesteld den prijs van de electriciteit voor groote gezin nen te verlagen, maar daar is spreker tegen, omdat dit meestal stroom is die in de sper uren gebruikt wordt. De heer Schaafsma (C.D.U.) had het volgende voorstel ingediend: „Ondergeteekende stelt den Raad voor aan gezinnen met meer dan 4 kinderen beneden de 18 jaren en waarvan het jaarlijksch inko men beneden de f 1200 ligt, een reductie te verleenen op hun gas-, water- en electrici- teitsverbruik van 10 pet. Spreker deelde mede, dat als hij alleen gelet had op den toestand der gemeentefinanciën hij het voorstel niet had ingediend. Er moet evenwel iets gedaan worden om het leed der minst-draagkrachtigen wat te verzachten. De groote gezinnen hebben het zwaar en daarom moeten zij tegemoet gekomen worden. Er zal nog niet eens 1 pet. van de winst van het electriciteitsbedrijf mede- gemoeid zijn. Volgens iglobale schatting" zullen er niet veel meer dan 1000 gezinnen onder 'vallen. Zoo'n gezin zal per jaar dan ongeveer 6 gulden min der betalen, waarbij dan natuurlijk nog wat administratiekosten komen. De regeering zal tegen deze wijziging van de begrooting wel geen bezwaar hebben. De heer Wester veld (s.d.a.p.) vond het jammer, dat de heer Schaafsma nu pas met zijn cijfers komt, Laat de heer Schaafsma zijn voorstel aan B. en W. geven voor prae- advies. De heer Wolzak (A.R.) erkende dat het voorstel Schaafsma sympathiek is, maar het kan toch niet door den raad aangenomen worden, want er zou daardoor een gat in de begroeting komen. Wat de winst uit de bedrijven betreft ge looft spreker niet dat er een gemeente in ons land is die geen belangrijke winst uit de bedrijven haalt. De winst is voor de ge meentelijke huishouding nooddg. De bedrijven moeten goede reserves maken, daaraan hapert het nu wel wat. In de toe komst moeten die weer gekweekt worden. De heer Van Engelen (K.D.P.) vroeg een praeadvies op het voorstel van Schaafsma. Uit de bedrijven komt een veel te grooten winst en de groote gezinnen betalen daaraan het meest. De heer VanderWall (C.H.)wethouder erkende dat de gemeente veel winst uit de be drijven haalt.. Spreker hoopt, dat de tijd nog zal kornen dat er weer goede resems gemaakt kunnen worden. Met het electriciteitsbedrijf gaat het goed, het particulier verbruik steeg na 1918 met 20 pet. Helaas gaat het gasver bruik achteruit. B. en W. komen den industrieelen zooveel mogelijk tegemoet wat de.prijzen voor elec triciteit beterft. Over 't voorstel van den heer Schaafsma, deelde spreker mede, dat B. en W. het niet kunnen aanvaarden. Uitvoering zou op groote moeilijkheden stuiten, want het zou niet gemakkelijk zijn het gezins inkomen vast te stellen, want dat vermeldde het belastingbiljet niet. Controle zou ook zeer lastig zijn, want het gezinsinkomen in deze groep van inwoners wisselt zeer sterk. Een onderzoek van B. en W. heeft aange toond dat er vermoedelijk ongeveer 1600 ge zinnen zouden zijn die onder het voorstel- Schaafsma vallen. Het z'ou aan de gemeente aan minder inkomsten ongeveer f 12.000 kos ten, plus nog veel kosten aan administratie en controle. Practisch zou het ook niet uit te voeren zijn. B. en W. ontraden dus de aanneming van het voorstel. De heer Schaafsma was teleurgesteld. Hij was het niet met den wethouder eens, dat er veel administratieve moeilijkheden aan zijn voorstel vastzitten. Het voorstel-Schaafsma werd verworpen met 25 tegen 11 stemmen. De heer Van Kessel (R.K.) drong er op aan de aanbestedingen voor het centraal ver voer vroeger in het najaar te houden. De heer Van Liemt (R.K.), wethouder, zei dat B. en W. zullen overwegen of bespoe diging mogelijk is. De heer Van Tetering (R.K.) heeft in dertijd het behoud van den Keuringsdienst voor waren toegejuicht, maar nu heeft de betrok ken handel weer met 20 pet. verhoogd, terwijl de keuringsdienst toch geheel in het belang der consumenten is. Wie heeft de verhooging .ingevoerd? De heer Van der Wall (C.H.) wethou der; De regeering. De begrootmg in haar geheel werd daarop zonder stemming goedgekeurd, alleen de communisten vroegen aanteekening dat zij tegen stemden. De nestor, de heer DeBraal (A.B.) hul digde de leiding van den voorzitter bij de be handeling van deze begrooting. Hij deed dit met straffe hand, maar geen raadslid had re den tot klachten. Het college van B. en W. heeft een moeilijke taak gehad bij de voor bereiding dezer begrooting. Spreker betrok in die hulde ook het gemeentepersoneel. De voorzitter uitte zijn waardeering voor den raad die het mogelijk gemaakt heeft de begrooting in een beperkten tijd af te wer ken. In een begrip van samenwerking is deze behandeling mogelijk geweest. Dit heeft spre ker een gevoel van voldoening gegeven. Spre ker huldigde ook het gemeentepersoneel voor het vele werk voor de voorbereiding van deze begrooting. Spreker hoopte dat de be grooting spoedig goedgekeurd zal worden, ESPERANTO. De Vereeniging Konrprenado faras pacon, hield Maandagavond een feestelijke bijeen komst voor leden en belangstellenden in het gebouw Ged. Oude Gracht 104. Vertoond werd eerst een film, daartoe welwillend door het hoofdbestuur der esperantistenvereeniging L.E.E.N. afgestaan, welke een. beeld gaf van iemand, die in Parijs verzeild was zonder dat hij Fransch of een andere rpoderne taal ver stond en natuurlijk radeloos werd, tot hij iemand ontmoette, die hem esperanto leerde, waardoor hij zich weldra in een zeer gemêleerd internationaal gezelschap thuis voelde. De film gaf heel aardige beelden uit Parijs, maar kon niet overtuigen, dat de rei ziger niet beter af geweest was als hij Fransch had gekend, 't Was trouwens slechts een aar digheid, gevolgd door eenige oorlogsbeelden, die een schrille tegenstelling vormden met de landelijke tafereelen, die daarna kwamen. Men weet het: esperanto is ook een vredes apostel; het brengt verbroedering der volken en de film gaf hieraan heel mooi uitdrukking. Daarna werd de avond gevuld met een ten- 'oonstelling. tombola en dergelijke, terwijl La Espero tot slot werd gezongen. De bijeen komst was goed bezocht en werd door muziek en zang opgeluisterd. Ook eenige buitenland- sche esperantisten waren aanwezig. HET IN BESLAG GENOMEN BOEK UW BOEKHANDELAAR heeft het (Adv. ingez. Med.) „Het iiiterneeriugskanip Boven- Digoel". Lezing van Dr. Schoonhcyt. Gisteravond hield dr. Schoonhcyt die als gouvernementsarts 2 jaren lang aan het in terneeringskamp Boven-Digoel verbonden was, op uitnoodiging van de districtsleiding der N.SJ3. in restaurant Dreefzicht een lezing over het interneeringskamp Boven Digocl. Na een kort inleidend woord van den voor zitter begon dr. Schoonheyt met een aardrijks kundige oriënteering; Boven Digoel ligt in Zuid-Oost Ned. Nieuw Guinea. Om de post te Aannah Merrah (roode aarde genoemd naar de roode leemsoort ter plaatse) te bereiken moet men 500 K.M. de Kali Digoel opstoomen tegen een 6 mijl sterken stroom in. De eigen lijke post bestaat uit drie afdeelingcn: Het •bestuursterrein, het militaire kamp, en het eigenlijke interneeringskamp. Het bestuurs- tewein omvat de bestuursgebouwen, dc wo ningen, een Protestante en een Kabholieke kerk. Er was in den tijd, dat dr. Schoonheyt gouvernementearts in Boven Digoel was, een klein electrisch lichtnet en een telefoonnet. Op het militaire terrein is sedert 1934 een splinternieuw kampement gebouwd, dat aan moderne eischen voldoet, doch vooi'dien vormde het militair ziekenhuis o.a. een schril contrast met het comfortabele ziekenhuis der communisten in. het interneeringskamp. Dit Wilhelminaziekenhuis kan 40 patiënten ber gen. De woningen der geïnterneerden zijn uit hout en zink opgetrokken en omgeven door tuintjes. Het geheel, aldus zeide spreker, kan met succes concurreeren met elke modelkam pong op Java. In het begin waren er 2000 ge- interneei-den. Thans wonen er nog' maar 560. Het klimaat noemde spr. gunstig; in Juli, Augustus en September krijgt men het staar tje van den Australischen whiter. In Decem ber en Januari kan het zeer werm zijn. De ge zondheidstoestand was voor 1930 niet vol doende. De malariabestrijding heeft evenwel veel succes gehad en ook zwartwaterkoorts komt percentsgewijs nog zelden voor. Als medicus wilde spreker vei-klax-en dat gezond- heidsheidstoestand thans zeer voldoende is. Ten aanzien van de geïsoleerde ligging merkte spr. op dat men zich er niet behoefde te vervelen. Flora, fauna en bevolking bieden een schat aan studiemateriaal. Ontvluchtingspogingen zijn herhaaldelijk ondernomen, doch slechts een klein percen tage hiervan had succes. Vluchtelingen, die in Australië belandden, wex-den weer uilge- leverd. Mannelijke Papoea's kwamen vaak op de post, de vrouwelijke minder. De Papoea's vor men een vroolijk zorgeloos volk, dat graag laoht. De vrouwen, die al het werk moeten opknappen, hebben echter een treurig bestaan. Op Boven Digoel kent men ook het zending missie pi-obleem. Nadat eenige lantaarnplaat jes vertoond waren besprak dr. Schoonheyt na de pauze de arbeid van de geïnterneerden. Zij verdienen thans 1315 per maand met weaken. Anderen zijn tokohouders. Er was een bioscoop, er waren voetbalvelden cn be tonnen tennisbanen. Vele gevallen zijn bekend van geïnterneerden, die nadat hun tijd verstreken was, verzochten in het kamp Ie xnogen blijven werken. In het inberneerings- kanip zijn alleen Inlanclsche communisten cn nationalisten. De geruchten over de aanwezig heid van Europeanen zijn geheel uit dc lucht gegrepen, aldus spreker. Dr. Schoonhcyt vatte zijn meening' over de psyche der geïnterneer den samexx in de conclusie dat zij te veel Wcs- tersche cultuur in een te snel tempo ge kregen hebben. De verkiezing van den Digoe- list Sardjono tot lid van de Tweede Kamer In Nederland heeft het Nederlandsche gezag veel schade gedaan. Spr. verbelde nog van het kamp der onverzoenlijken te Tannah Tinggfh, zij die niet wilden werken, doch zich de bui tensporige zorgen van het gouvernement gaarne laten welgevallen. Het terugzenden van Digoelisten heeft geleid tot het oprichten van vereenigmgen van ex-Digoelisten en zelfs tot activiteit in Nederland. Dr. Schoonheyt verluchtte zijn lezing met het vertoonen van lantaarnplaatjes en een smalfilm. Spr. besloot met eenige woorden van lof aan het adres van kapitein Bekking, de oprichter van het interneeringskamp. Superieur Sngeisch -- Kleermakers handwerk UJT VOORRAAD LEVÉRBAAR. (Adv. Ingez. Med.) DE BLOEMENDAALSCHE MONTESSORI SCHOOL. Woensdagmiddag 9 Maart zal wederom ge legenheid bestaan tot bezichtiging der school en der leermiddelen. Er zal kort gesproken worden over de wijze waarop de kinderen hier bezig zijn en leeren. KERK EN VREDE. Vrijdagavond 11 Maart organiseert „Kerk en Vrede" een getuigenisbijeenkomst in de Luthersche kerk. Sprekers zijn ds. A. R. Rutgers, Herv. predikant tc Rotterdam met als onderwerp: Heilige opstandigheid en dc heer A. Elffers Azn. met als onderwerp: Onze Toekomst. DE WERKVERSCHAFFING TE BAKKUM. De werkverschaffing te Bakkum is thans geheel geëindigd; het werk is gereed geko men. De tewerkgestelden zijn overgeplaatst ia ar de werkverschaffing te Halfweg. Wanneer er een begin gemaakt zal wor- len met de werkverschaffing te Bergen staat ïog niet vast. daar de onderhandelingen hier over met de regeering nog niet geëindigd zijn. Hij verzekerde, dat B. en W. doen wat mo gelijk1 is om het lot der werkloozen zooveel mogelijk te verzachten. De heer Castricum heeft gevraagd of B. en W. nog iets voor de werkloozen kunnen doen, maar spreker houdt vol dat B. en W. alles doen wat mo gelijk is. De 7 groote gemeenten in ons land werken vruchtbaar samen wat de steunregeling be treft. De motie-Peper kon het college van B. en W. niet overnemen. Het heeft geen zin aan de regeering te vragen de steunnormen en werkverschaffingsloonen te verhoogen. Er is pas door de regeering een verbetering in de steunnormen ingevoerd die in het bijzonder wat betreft veiTiooging voor de werkloozen die hun maximum uitkeering hadden. Deze wijziging Is zoo spoedig mogelijk door Haar lem toegepast. Om verhooging van de werkverschaffings loonen vragen zou niet goed zijn. want als de heer Peper de motie niet intrekt dient hij de belangen der werkloozen niet. De loonen zijn namelijk zoo hoog mogelijk gesteld. Als de heer Peper wil volhouden zouden B. en W. de'verdiende loonen bij de werkverschaffin gen te Castricum en te Halfweg bekend maken. Verleden jaar is ook bij de begrooting door de communisten geklaagd over de loonen. Spr. heeft toen aangeboden aan de heeren inzage te geven van de loonlijsten. Van dit aanbod hebben zij evenwel geen gebruik gemaakt. Wat de afschuiving van gesteunden naar Armenzorg bestreft, kan spreker mededeelen. dat het gemeentebestuur dit ook met teleur stelling ziet. Het departement is evenwel eigen rechter in deze zaak. B. en W. trachten zoo veel mogelijk de afvloeiingen te voorkomen, want die zijn niet in het financieel belang der gemeente. Het is te hopen, dat de instelling der Staats commissie tengevolge heeft, dat er een reoi;- ganisatie der steunregeling komt. want het is nu een zeer ingewikkelde toestand, daar de gemeenten gedeeltelijk door circulaires uit den Haag geregeerd worden. B. cn W. willen doen wat mogelijk is om werk voor jeugdige werkloozen te vinden. Te Haarlem is het evenwel buitengewoon moeilijk voor de jongeren werk te vinden. Er zijn na melijk weinig objecten cn men moet oppassen geen werk van de ouderen af te nemen. B. en W. doen wat ze kunnen. De heer Klein Schiphorst (r.k.): de jongeren zijn zoo langzamerhand oud ge worden. De heer Van Liemt: men moet bedenken, dat er elk jaar een leger jeugdige werkloozen bij komt. B. en W. wachten nog altijd op goede ad viezen om goede objecten te vinden voor de je u gd ige we rkloozen liet is inderdaad juist dat sommige ge meenten bevorderen, dat werkloozen en arm lastigen naar groote gemeenten, ook Haar lem. vertrekken. B. en W. doen wat mogelijk is om dit tegen te gaan. In enkele gevallen is het mogelijk gebleken een overeenkomst met de betrokken kleine gemeenten te tref fen. De heer peper heeft ook nu weer geklaagd over minder goede behandeling van gesteun den door de ambtenaren. Die klachten zijn evenwel ongegrond. Het zijn onwaarheden, het is goed dat eens 'duidelijk te zeggen, anders wordt er een legende in de stad ge boren. Ambtenaren van den Werkloosheids- dienst cn Maatschappelijk Hulpbetoon doen volkomen hun plicht, maar er zijn wel arm lastigen en werkloozen die het den ambtena- ren lastig maken. In de vereenigingen van werkloozen wor den alleen werkloozen toegelaten die in een vakvexeeniging thuis hooren. B. en W. houden het -oog op het aantal losse ambtenaren bij Maatschappelijk Hulpbetoon en den Werklooshcidsdienst. Wie vast aange steld kan worden, krijgt een aanstelling, maar men moet bedenken, dat het crisisdiensten zijn. zoodat men moet oppassen, dat er niet te vee! vaste ambtenaren komen, want het is toch mogelijk, dat de tijden weer eens nor maal worden. Juist is. dat als een werklooze een werkje voor eigen rekening uitvoert (al is het maar het schilderen van zijn eigen huisje voor een woningvereeniging) hij uit de steunregeling wordt afgevoerd. B. en W. zijn dankbaar voor de lof die uit den raad gebracht is voor de wijze waarop het college optreedt voor de werkloozen. B. en W. willen op him beurt ook hulde brengen voor de goede samenwerking met de besturen der vakvereenigingen. De voorzitter: Wil de heer Peper zijn motie intrekken? De heer Peper: Wij hebben in deze motie op het oog verhooging van de steunnormen voor alle werkloozen t;e vragen. De regeering oefent voortdurend controle uit op de loonen der werkverschaffing. Men behoeft dus niet bang tc zijn, dat iets over de loonen bekend wordt, dat men in Den 1-Iaag niet weet. Wij vragen alleen aan de menschen zooveel te be talen als door de regeering is goedgevonden. Spreker trok het laatste deel der motie in. Het moge waar zijn. dat 98 pet. van de beslissin gen over den steun juist zijn. maar voor die 2 pet. is het toch zeer onaangenaam De motie Peper werd dus als volgt gewijzigd; „De raad der gemeente Haarlem, constateerend, dat de stijging van de kosten van het levensonderhoud den reeds zoo moei lijken toestand in dc gezinnen der werkloozen schier ondragelijk maakt, dat deswege een verhooging van de steun in de hoogste mate noodlg is, verzoek! B. cn W. zich met den meestei aandrang tot de regeering te wenden om een verhooging voornoemd te trachten te be reiken." De heer R e i n a 1 da (s.d.a.p.)wethouder, deelde mede, dat ieder in de stad overtuigd is, dat de zieken in de Haarlemsche zieken huizen uitstekend verpleegd worden. De klachten die de heer Peper over het St. Elisabeth's Gasthuis uitte, konden niet onder zocht worden doordat de heer Peper wei gerde de namen der betrokken patiënten te noemen. Hoe kon de heer Peper pas op 3 Maart feiten mededeelen die reeds op 11 en 14 Februari zouden moeten zijn voorgekomen. Hij had onmiddellijk met een klacht bij B. en W. moeten komen, dan had het college de zaak kunnen onderzoeken. Nu kan gezegd worden dat alleen sensatiezucht den commu nisten drijft. De heer Peper: de zaak is niet gediend met het noemen der namen. Wij hebben de gevallen alleen genoemd als staaltjes om aan te toonen dat er in de derde klasse te weinig verpleegsters zijn. Van een geval weet ik de naam van de patiënt. De heer B ij v o e t (r.k.)staaltjes die niet waar zijn. De heer Re in a Ida: Blijkbaar is de heer Peper zelf niet meer voor 100 pet. overtuigd van de juistheid van zijn klachten. Bij de re genten is geen enkele klacht over de verple ging binnengekomen. De voorzitter iedereen is nu wel in staat om zijn eigen conclusie te trekken. Ordening van den Middenstand. De heer Wester veld (s.d.a.p.)de ordening van den Middenstand besprekend, was' overtuigd, dat de raming van Mr. van Dam (bij de algemeene beschouwingen) dat 57.000 personen in de stad betrokken zijn bij den handel en den winkelstand, te royaal is ge weest. Bovendien zegt dit cijfer alleen niet alles, men moet ook weten voor hoeveel ne ringen en winkels er te Haarlem plaats is. Zeker is dat er thans veel te veel zijn. Er zijn en loopt longen tijd, zonder ver moeidheid noch kortademigheid, met frissche teint en heldere oogen. Haar organenfunctionneeren prima,omdat ze het urinezuur, dat de organen ver giftigt en vroeg oud maakt, oplost mét Urodonal. Is dit het heele geheim? Ja. Urodonal lost de kwade stoffen, die in Uw organen achterblijven, op en houdt U frisch en jeugdig. beschermt U tegen rheumatlek lAdv. Ingez Mea.) nu bijvoorbeeld 552 kruidenierswinkels en dat is overdreven veel. De Haarlemsche bakkers hebben bij elkaar ongeveer 200 ovens, terwijl 48 reeds genoeg zou zijn. Wat een zotte we reld, wat een verspilling van arbeid en geld. Spreker heeft zijn conclusies getrokken uit de wetenschap die hij heeft van een groote coöperatie hier ter stede. Ordening op het gebied van den midden stand zal door distribuanten zelf nooit af doende geschieden. Wel kan die komen als de consumenten hetzelf doen door zich algemeen aan te sluiten bij de coöperaties, want coöpe ratie beteekent ordening. De heer Van Tetering (r.k.) had met ge noegen de rede van den wethouder van Open bare Werken bij de algemeene beschouwin gen gehoord over hetgeen het college van B. en W. wil doen om de belangen van handel en industrie te bevorderen. In het algemeen worden er in den Raad goede klanken op dit gebied gehoord, getuige de uitlating vaix deix heer van der Winden, die de scheepvaart wil bevorderen. In de s.d.a.p. is ook een kentering ten goede gekomen ten gunste van de belan gen van handel en industrie, alleen een uit zondering vormt de heer Westerveld, „een slechte zoon vaix een goed middenstander" (gelach). In sprekers eigen partij maakt de heer Castricum een uitzondering, terwijl men ook den heer Visser in de gaten moet houden (gelach). 's Avonds moet er licht in de stad komen, dc winkels moeten verlicht worden, dat geeft een levendigen aanblik aan de winkelstraten. De gemeente moet den stroom daarvoor zoo laag mogelijk verkoopen. Voor reclame op trottoirs heeft spreker geen bewondering. „De middenstand wordt onder den voet geloopen." Het brengt precario op, maar de stad wordt er niet door ver fraaid. De heer Van Dam (V.D.) verwees naar zijn rede over de ordening van den midden stand bij de algemeene beschouwing gehou den. Hij hield zijn toen gegeven cijfers vol, Wat wil de heer Westerveld doen met het te veel aan middenstanders? Blijkbaar wil hij den heelen Middenstand van de aarde weg vagen, door alle menschen zich te laten aan sluiten bij de coöperaties. Men zou de vraag kunnen stellen of er wel bestaansrecht voor de coöperaties Is. Er is een teveel aan middenstanders en nu gaan menschen die buiten het bedrijf staan er nog een zaak bij maken. Wil men tot or dening komen dan moet men zich in elk '.eva! houden aan de stelling „schoenmaker houd je bij je leest". De heer Visser (C.H.): Waarmede moe-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10