Een jubileerende paedagoog. ff Is Uw neus een doelwit? LTH:Hir«TT?ïïTrci Nieren DTNSDAG 8 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Twee jubilea van den heer A. Schneiders. Ieeraar-Nederlandsch van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg is voor onze goede stad Haarlem en wijd daar buiten geen onbekende. Niet zoozeer, omdat hij.bijna 12y2 jaar inwoner is, dan wel omdat hij dat inwonerschap steeds met eere en originaliteit heeft gedragen. Als docent is hij evenzeer geducht als geliefd! Niemand kon je zoo op je plaats zetten als hij, dik wijls met een of ander laconiek ge zegde, waarvan de volle beteekenis eerst veel later tot je doordrong. Maar je wist toen al met je jongensachtige intuïtie, dat hij het meende, en je mocht hem! Ja, als het moest kon hij meters hoog boven je staan, maar toch gaf hij je altijd, zoo Hollandsch betoomd, de genegenheid van zijn hart. En je begreep en waardeerde in hem zijn eerlijkheid, zijn liefde voor alles, wat echt en zuiver was. Pas laat drong het tot ons door, dat de heer Schneiders in dit voorjaar niet minder dan twee jubilea had te vieren: dat van zijn 25- jarige onderwijswerkzaamheid en dat van zijn 12j/-jarige leeraarsfunctie aan het Over- veensche Lyceum. Toen we naar aanleiding hiervan eens her en der gingen informeeren, bleek alras hoe graag men van hem het feest varken wilde maken! Immers, ieder herinner de zich nog met karakteristieke duidelijkheid episodes uit de Nederlandsche les, en.... de tongen kwamen los! Enkele eigengemaakte romans uit de tweede klas waren met merk waardige snelheid te voorschijn getooverd, sommige zelfs rijk geïllustreerd. Achteraf be grepen we, hoeveel we daarmee geleerd had den. Daarna kwamen al gauw de spreekbeur ten, voordrachten en opstellen van de club- en practicum-uren ter sprake. Ja, wat waren die practicum-beurten veel en veel beter ge weest dan de vaak dwaze, nog onbeheerschte beurten van het clubuur in de eerste klassen, en tochwat wist meneer Schneiders altijd fijntjes de hiërarchie der levenswaarden te suggerereerenNu pas ontdekten we hoe veel en hoe ongemerkt hij gewerkt heeft aan de verbetering van het klassepeil. Maar dan in de hoogere klassen: hoe ging de wereld wijd voor je open, als hij den Reinaert behandelde; wat werd dat oude Reinaertverhaal dwingend- actueel voor je. Hoe wist hij ook een gedicht waar je eerst niets in zag, tot waarachtig geestelijk voedsel te maken! Hoe kon hij je laten „weten" wat Kunst was en waar de scheidslijnen lagen tusschen goed en kwaad. In de vierde klas maakten we gedichten. Zoo bijvoorbeeld dit: WIL! Champagne-glazen vol van schuimende, bruisende levensdurf een lijn om de mond en het staal in de oogen, de voeten gegoten, en een vierkante vuist krampachtig gesloten EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet.-ex. in de economische wetenschappen de heer H. J. van Hees. LEZING DS. B. E. J. BIK. Op Donderdag 10 Maart a.s. zal ds. B. E. J. 'Bik, Luthersch predikant te Enkhuizen, een lezing houden in de Kerk der Broederge meente aan de Parklaan no. 34, hiertoe uitge- noodigd door het Comité voor Opwekkings- samen komsten. Ds. Bik zal Donderdag 31 Maart andermaal een spreekbeurt vervullen. BOND VAN R.K. HOTELPERSONEEL. De Ned. R.K. Bond van Hotel- Café en Rest. Geëmpl. St. Antonius afd. Haarlem houdt a.s. Woensdagnacht half een een ledenvergade ring' in gebouw St. Bavo, Smedestraat. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN T/M. 13 MAART 1938. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per- m.s. M. v. St. Aldegonde 9 Maart gewone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Welte vreden 9 Maart gew. st. 22.30; luchtdienst AmsterdamBandoeng 10, 12 Maart gew. st. 2.15. Suriname, mail en zeepost over Amsterdam 11 Maart gew. st. 3.25; luchtdienst Duitsch- landZuid Amerika 9 Maart gew. st. 3.25; luchtdienst FrankrijkZuid Amerika 12 Maart gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curacao, mail en zeepost over Amsterdam 11 Maart gew. st. 3.25. Luchtdienst als Suriname. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Le Havre 8 Maart gew. st. 19.10; via Cher bourg 11 Maart gew. st. 19.10. Brazilië, via Lissabon 12 Maart gew. st. 16.45. Pernambuco, Bahia. via Londen 11 Maart gew. st. 6.via Lissabon 13 Maart gew. st. 6.—. Luchtdiens naar Argentinië. Brazilië, Chili en Uruguay, als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 8, 11 Maart gew. st. 9.30. Philippijnsche Eilanden en Mant-sjoerije. via Siberië 11 Maart gew. st. 9.30; Luchtdienst AmsterdamBangkokHonkongManilla 10 Maart gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Damascus 11 Maart gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 9 Maart gew. st. 22.30; via Piraeus 11 Maart gew. st. 22.30; via Piraeus 13 Maart gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 10 Maart gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 10 Maart gew. st. 10.via Napels 11 Maart gew. st. 19.10. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang. Siam, via Genua 9 Maart gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 9 Maart gew. st. 22.30; via Napels 11 Maart gew. st. 19.10. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 9 Maart gew. stt. 22.30; via Piraeus 11 Maart gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië.. Oost Afrika, via Marseille—Aden. 10 Maart gew. st. 10.via Genua 11 Maart gew. st. 22.30. Zuid Afrika, via Southampton 10 Maart gew. st. 16.45; luchtdienst Amsterdam— Alexandrië—Durban 12 Maart gew. st. 2.15. Australië, via Marseille 10 Maart gew. st. 10.—; luchtdienst Amsterdam—Singapore- Brisbane 12 Maart gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland. Luchtdienst als Australië. Het is maar één voorbeeld uit de duizenden, van de echt jongensachtige taalkunst, waartoe meneer Schneiders zoo bij uitstek wist te sti- muleeren en te richten. Sommigen van ons zijn mee geweest op de Spelling jacht, waarvan het verslag in dit blad verschenen is. Ook heb ben de lezers van Haarlem's Dagblad den Lichtstoet gevolgd en pas nog de Oranjepoëzie genoten, alles kenmerkend voor het levende, psychologisch-verantwoorde onderwijs van den jubilaris. De klassekrant werd natuurlijk niet vergeten, met binnen- en buitenlandsch nieuws, feuilleton en artikelen; het jaarver slag, telkens door een verslagcommissie opge maakt; ja, hoe wist deze leeraar tot in de hoogste klassen het principe van de zelfwerk zaamheid hoog te houden en te verwezenlij ken. We hebben de taalcultuur haast spelen derwijze en juist daarom zoo intensief ge leerd! De meesten hebben eerst veel later, in de maatschappij, ten volle gewaardeerd, wat ze voor hun intellectueele en emotioneele vor ming te danken hebben aan dezen bijzonde ren paedagoog. En juist daarom begrepen velen nog niet zijn vak-ootmoed! Hoe kon hij altijd getuigen: Nee, ik leer jullie je Nederlandsch niet. Ik ben met je ouders, de collega's hier, je vrienden en vele anderen, één van de schare, die je je taal leert. Maar vooral: vergeet niet, dat je feitelijk de taal alleen maar zélf leeren kan. Je leert pas goed Nederlandsch, als je goed aan je karaktervorming werkt, je waarheidsliefde versterkt, je gedachten en gevoelens onder tucht brengt, je inspant om het goede goed te zeggen en goed te schrijven! A LLEN wisten we ons nog dergelijke toespraakjes te herinneren. Wij leerden werkelijk niet voor de school, maar voor het leven. Taal is geen „kleedje voor je gedachten", maar een met genadeloozen ernst, zorgzaam heid en geestelijke training zelf-gewe- ven wondertapijt"! Hoe hebben we van hem geleerd: verantwoordelijkheid te genover onze eigen taal en cultuur. Zijn Moedertaal-onderwijs bevatte in derdaad het bijzondere, waarvan soms in de boekjes gewaagd wordt Het kon dan ook wel niet anders, of velen van de oude garde der schoolmeesters en ook vele leeken moesten bedenkelijk het gewich tige hoofd schudden over zulke vreemde za ken! Want en we erkennen het met groote dankbaarheid en bewondering hoe anders was steeds zijn onderwijs dan dat. wat tot ons „sprak" uit de geleerde schoolboekjes. Weljc een essentieel verschil tusschen de zinsont leding daar en zijn levenswarme dubbele ana lyse. En wat leerden we allemaal goed de spel ling prijkt niet het spelling-diploma aan den wand van menige studentenkamer, inge lijst en wel! maar tegelijk: wat begrepen we, dat die spelling, hoe sociaal-belangrijk ook, met taal bitter weinig had uit te staan. En wat begrepen we ook, dat spraakkunst aller eerst taai-observatie moest zijn, omdat ken nen nog geen kunnen is, en omdat alleen oefening den meester vormt! Zij, die na hun eindexamen talen zijn gaan studeeren, staan nu sterk door het gezonde taalinzicht, waarvan hij den grondslag gelegd heeft, waarvan hij ook in de „Nazorg" nog steeds de erkende en gewaardeerde mentor blijft. En zij hadden ook het voorrecht hem te leeren kennen als den v/etenschappelijken pu blicist. Aan welk vaktijdschrift heeft hij niet medegewerkt? Hoe gaan zijn didactische arti kelen niet van hand tot hand' onder de jonge re studenten! Hoe wordt ook zijn beteekenis niet officieel erkend, o.a. doordat hij samen met prof, dr. Kruisinga de redactie leidt van het toonaangevende tijdschrift „Taal en Le ven". Tenslotte staan zijn uitgaven voor het onderwijs in het middelpunt van de belang stelling zoodat hij ook onder de leeraren een man-van-formaat is, wiens stem gezag heeft. Het zou ons niet moeilijk vallen zoo door te gaan, en we zijn er dan ook van overtuigd bin- nen dit, ons toegewezen bestek meer niet dan wel te hebben verteld. We zouden ook nog tal van trekjes aan willen halen, waaruit blijkt, hoe gewoon de heer Schneiders als mensch is: staaltjes van humor, van een al te mensclielijk hart, van fel sarcasme ook, als het moet! Maar dit alles behoort tot de „histoïre intime", die zorgvuldig gereserveerd blijft voor zijn vrien den in den strikteren zin van het woord. Stel lig zullen zijn vele oud-leerlingen de gelegen heid niet laten voorbijgaan hem bij dit dub bele jubileum op intieme wijze in de bloeme tjes te zetten. EEN OUD-LEERLING. Een gevaarlijke Vrouw door Dionys Lippa. ET weekend villaatje lag eenzaam te gen den heuvelachtigen oever van de riv^pr. Een keurig huisje met een prachtigen tuin. die zich tot het wa ter uitstrekte. In de stilte van den nacht was alleen het eentonige zachte ruischen van de rivier te hooren. De vensters van de villa wa ren in duisternis gehuld. Clement Steven werd plotseling wakker. Hij opende de oogen en strekte zijn hand uit naar het electrisch lampje op zijn nachtkastje. Op eens trok hij zijn hand terug. Het geluid van een sluipende tred uit de kamer er naast drong tot hem door. Voorzichtig wipte hij het bed uit en ging naar de deur. Ingespannen luisterde hij. Geen twijfel mogelijk: achter de deur v/as iemand, die op en neer liep. Steven loerde door het sleutelgat en zag het licht van een zaklantaarn door de kamer glij den. De jongeman drukte langzaam de klink naar beneden en opende geruischloos de deur. Bij zijn schrijftafel stond een gestalte, met den rug naar hem toegekeerd, die bezig was een der laden open te trekken. Onmiddellijk knipte Steven het licht aan. Eerst thans had de indringer hem bemerkt en draaide deze zich haastig om. „Schiet niet!" hoorde Steven roepen. Het was een hooge stem, die vrij rus tig klonk. Nieuwsgierig keek Steven naar het jonge meisje, dat tegenover hem stond en dat zich zoo goed mogelijk trachtte beheerschen. Het stamelde eenige onverstaanbare woorden en klemde zich vast aan de schrijftafel. Onder andere omstandigheden zou dit meisje, met haar bleek, ovaal gezichtje en haar gloedvolle oogen, niet nagelaten hebhen een prettigen indruk op Steven te maken. Smeekend zag zij hem aan. doch de uitdruk king van haar met lange wimpers omscha- duwde bruine oogen scheen op dit moment weinig indruk op Steven te maken „Wal doet u hier?" vroeg hij barsch. „Ikikstamelde de indringster „Jaja, u dacht hier natuurlijk uw slag te Clidr TUIN EN GAI0NMEST (Adv. Ingez. Medj Jaarvergadering Holl. Bloem bollenkweekers Genootschap. In de voortgezette vergadering bracht de voorzitter dank aan den secretaris-penning meester den heer A. Raaphorst Hzn. die meer dan 10 jaar aan deze functie zijn krachten heeft gewijd doch thans aftreedt. Een groot aantal wijzigingen en aanvullingen der sta tuten werd na ampele discussie en eenige kleine veranderingen goedgekeurd.. De begrooting voor 1938 werd eveneens goedgekeurd. De afd. Langendijk en Omstreken stelde voor de bloembollenkweekers met een beteel- de oppervlakte tot 10 Are of 70 Rijnlandsche Roeden lid van het Genootschap kunnen worden tegen betaling van een contributie van f 2.50 per jaar. Het Hoofdbestuur beval dit voorstel aan, maar alleen bijwijze van proef. Hiertoe werd door de vergadering besloten met de bepaling dat ook hiervan 15 pet. in de afdeelingskas zal gestort worden. Als waarnemend secretaris penningmeester als opvolger van den heer Raaphorst werd de heer C. Preyde te Heemstede benoemd. Na de rondvraag sloot de voorzitter, de heer S. Schoneveld de vergadering. VERGADERINGEN VAN CHAUFFEURS. Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders worden deze week drie vergaderingen voor chauf feurs gehouden, namelijk hedenavond voor de vakgroep bus-chauffeurs, Woensdag avond voor de vrachtauto-chauffeurs en Donderdag voor de vakgroep taxi-chauffeurs. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 9 MAART 1938. Programma I: Hilversum II. Programma n: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.40 Diversen. 10.40 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Keulen 1,20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Danmarks Radio of diversen. 3.50 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Diversen. 7.20 Keulen 8.20 Fransch Brus sel. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Keulen. 11.20 Di versen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 Londen Re gional. 1.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.05 Pauze. 3.10 Droitwich. 6.40 London Re gional. 7.20 Droitwich. 11.05 London Regional. 11.20 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Beken de ouvertures: 1. Ouverture Egmont, Concertgeb. orkest. 2. Idem Leichte Cavallerie, Staatsopera- orkest. 3. Idem Martha, Staatsopera orkest. Tusschenspel van orgelspel door Reg. Dixon. 4. Trough Southern Climes. 5. Dixon Request Medley. Vervolg ouvertures. 6. Ouverture Si j'étais roi, Staatsopera-ork. 7. Idem Wilhelm Tell, Felton Work Band. 8. Idem Bagatelle, Ilja Livschakoff. 8.0012.00 Diversen. Is Uw neus ontstoken? Is hij verstopt met bacteriën-bevattend sljjm? Heeft U door loopend last van verkoudheid in het hoofd, waardoor Uw smaak-, reuk- en gehoor- zintuigen niet meer behoorlijk werken? Mentholatum stelt U in staat catarrh op slag tegen te gaan. Zorg voor een vrijen neus en houd hem vrij met Men tholatum. Wanneer de neusgaten ermee bestreken worden, vervluchtigt deze won- derbaarlijk-weldadige balsem onmiddellijk. De uitermatige actieve, antiseptische dampen maken het slijm los, verdrijven de bacillen, beëindigen infectie en maken de verstopte luchtwegen weer vrij. Daar, waar U Mentholatum aanbrengt, blijft het urenlang werkzaam, geneest hoofdver- koudheid in een enkelen nacht. Zelfs chronische catarrh wordt door Mentho latum met succes bestreden. Verkrijg baar bjj apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 25 ct. (Adv. Ingez. Medj slaan!" viel Steven haar ruw in de rede, „en als ik niet wakker geworden wasToen viel zijn blik opnieuw op het bekoorlijke ge zichtje en een gevoel van medelijden kwam over hem. „Ik heet Erika", zei de dievegge zacht. Haar oogen stonden vol tranen. „Ik was wanhopig, wist niet meer wat ik deed. Het raam stond open eigenlijk wilde ik alleen maar iets zoe ken om te etenErika snikte. „Ik denk. dat de politie daar weinig van gelooven zal. jongedame!" meende Steven koeltjes. „Eetwaren zoek je nu eenmaal niet in de lade van een schrijfbureau. U zult iets an ders moeten verzinnen". Even zweeg de jonge man. Toen zei hij met nadruk: „Huil nu maar niet, asjeblief. U had tevo ren moeten bedenken wat er voor u op het spel stond. Het is mijn plicht de politie op te bellen". Reeds greep Steven de telefoon, toen hij het jonge meisje zag wankelen. Snel legde hij de telefoon neer. Te laat. Geluidloos zonk de indringster ineen op het tapijt. Steven was radeloos. „Juffrouw.riep hij luid en schudde haar voorzichtig heen en weer. De hulpeloosheid van het meisje had hem on- KENNEMER BRIDGECLUB. Zaterdagavond hield bovengenoemde club in Hotel-Restaurant Boekenrode een bridge drive. Er schaarden zich 84 deelnemers rond de tafels. Deze drive is weer een groot succes ge worden. Er heerschte een prettige geest en er werd met animo gespeeld. Het kwam zelfs tot een eenigszins verrassenden uitslag. Iets waaraan men overigens bij iederen drive bloot staat, omdat er n.l. dikwijls ongelukjes bij het bieden voorkomen, waardoor z.g. cadeautjes gegeven worden, die den uitslag natuurlijk beïnvloeden. Maar dat is juist het fascineerende bij bridge drives, dat men nooit weet, hoe men ervoor staat, voordat het laatste spel gespeeld is. De namen der prijswinnaars zijn: Eerste prijzen: mevr. van Dijk. mevr. Schutsz, mevr. Kirchlechner en de heer Stutzer; de heeren Göbel en Schultz; de da mes Wafelaar en van Gooi, de familie Schaap en de heeren van Bakkum en Hoogenslag. Tweede prijzen: de heeren Koster en van Leunen, familie van Kalken, familie Ver- bruggen, familie Verschuur, dames Uriot en Hofman^ heeren Verkroost en Marchand. Derde prijzen: mevr. van Stobbe en den heer van Leyen; de dames Schultze en Bek- ker; de heerenr Verkroost en v. d. Velden; familie Kluit: mevr. Lazet. en den heer Dieckmann; familie Hendriksen. Na afloop bleven de gasten, na een dank woord van den voorzitter tot den wedstrijd leider den heer Uriot nog langen tijd gezellig bijeen. Zorg Voor Goede Doorspoeling der A LS GIJ DAGEN te bed moet blijven, "gljlaethebtvan rugoUn.hoofdpijn, gezwollen ledematen, stijve en pUn-1 lljke spieren, gij u verm zenuwachtig voelt en uw n verstoord wordt, le hat leven vaak een last. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergeet niet, dat zulke verschijnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond te houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, einde Jaren bekend ale het tfluratlsch middel bU uitnemendheid. fl.-.M.TSen (Adv. Ingez. Medj „TOONKUNST". Kamermuziekavond in den Stads schouwburg. Vrijdagavond a.s. zal in den Stadsschouw burg een Kamermuziekavond gegeven wor den. Het beroemde Cal vet Strijkkwartet zal het volgende programma uitvoeren: Strijkkwartet g-moll Op. 10, Cl. Debussy. Idem g-dur K.V. No. 387, W. A. Mozart. Idem f-dur, M. Ravel. Het bestuur van Toonkunst verzocht ons te vermelden, dat voor niet-leden deze Kamer muziekavond ook toegankelijk zal zijn. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Wij helpen Christen en Israëliet, Protestant of Roomsch, verschil maakt dat niet. Maar wil zonder onderscheid dan ook denken, Om aan onze kas naar Vermogen te schenken. Postgiro 212793. Telefoon 12255. LIEDEREN-AVOND. Rie Tuyl Schuitemaker. Op Woensdag 9 Maart zal de altzangeres Riel Tuyl Schuitemaker, aan den vleugel be geleid door rnej. Rie Bielle, een liederen- avond geven in de tuinzaal van ons Gemeen telijk Concertgebouw. Zij zingt liederen van Schubert en Wolf en de Zigeunerliederen van Brahms, Karei de Jong schreef verleden jaar in ons blad over Rie Tuyl Schuitemaker o.a.: „In alle liederen, die zij voordroeg, be merkten we de intelligente kunstenares, die den muzikalen en poëtischen inhoud volko men aanvoelt en over de artistieke middelen beschikt om dien weer te geven". niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii'.iiiniiiiiii: zeker van zich zelf gemaakt. Vlug haalde hij een kussen en een glas water en knielde bij de bewustelooze jonge vrouw neer. Langzaam keerde het bloed naar de wangen terug. Twee verbaasde, knipperende oogen staarden Steven aan. „Ik dank u", zei het meisje zacht. Lang zaam stond zij op en gelaten vertelde zij: „Ik ben geen dievegge. Nee, nog nietLaat de politie er buiten. „Toen greep zij Steven's beide handen en smeekte: „Toe, zeg dat u het niet doen zult". „Als u mij belooft dat dit de laatste keer is", zei Steven streng. ..U moest zich schamen Het jonge meisje boog het hoofd. „Ik dank u", fluisterde zij. „Ik zal uw goed heid niet vergeten." Enkele oogenblikken daarna was zij ver dwenen Twee maanden later, in het begin van den herfst, ontving Steven een bruine enveloppe, die niets anders bevatte dan een entreebiljet voor den schouwburg. Dien avond zat hij op een der voorste rijen en wachtte met belang stelling op den aanvang der première „Een gevaarlijke vrouw". Nauwelijks was het gordijn opgegaan of op hetzelfde oogenblik herkende hij in de diva het jonge meisje, dat in dien bewusten nacht op heeterdaad door hem betrapt was. „Schiet niet!" riep zij luid. Een man met een browning In de hand stond tegenover haar. „Schiet niet!" smeekte zij opnieuw. „Ik was wanhopig, ik wist niet meer wat ik deed!" Een uur na afloop der voorstelling zat Cle ment Steven met een elegante jongedame in het restaurant Colombo. „Ik snakte er naar", bekende Erika. „om mijn rol tenminste eens één keer in werkelijk heid te beleven. Het risico, tja, dat moest ik natuurlijk op den koop toe nemen. En ik ben blij, dat ik het gedaan heb, want daaraan schrijf ik het groote succes van hedenavond toe. En dat heb ik ook aan u te danken!" Het gesprek kwam op wat er dien zomer nacht gebeurd was. „Wist je. Erika" zei Clement langzaam, „dat het mij moeilijk viel je geen zoen te geven toen je daar bewusteloos op den grond lag?" ,.Ik wi st het....", fluisterde Erika. (Nadruk verboden Auteursrecht voorbehouden) Voor den Politierechter. De gelegenheid maakt den dief. Er was een vereeniging met het nobele doel aan arme kinderen een Sint Nicolaasfeest te verschaffen en des zomers uitstapjes met hen te maken. Velen hebben daar graag iets voor over. Er bestaat echter groote vrees, dat van die pretjes niet veel zal komen, want de pen ningmeester heeft een goed deel van de gel den opgemaakt. Dat was natuurlijk heel ver keerd van dien penningmeester, maar het was, zooaLs de officier opmerkte, ook onvoorzichtig van het bestuur om zonder strenge controle den man, die werkloos was en het dus arm had. de kas toe te vertrouwen. Men had dat gedaan, omdat die man als eerlijk bekend stond en voorzoover is kunnen blijken, had hij ook altijd een goed leven geleid, maar 't is nu eenmaal zoo. dat vele menschen door controle tegen zich zelf beschermd moeten worden. Zoo als dat gaat, had hij niet alles ineens gestolen, maar 't was met een kleinigheid begonnen met het vaste voornemen het in de kas terug te storten. Daar komt meestal nooit wat van en eenmaal op het hellend vlak gaat het steeds harder naar beneden. Toen het dan ein delijk tot controle kwam, was er zoowat f 250 te kort en waar moest de man met zijn f 3 steun dat geld vandaan halen? 't Gevolg was, dat hij nu voor den politie rechter stond en 6 weken gevangenisstraf te gen zich hoorde eischen. Hij vroeg om voor waardelijk en naar aanleiding van de gun stige rapporten kreeg hij voorwaardelijk, maar een der voorwaarden was. dat hij binnen den proeftijd van 3 jaar het geld aan de ver eeniging moet terugbetalen. Laten we er het beste van hopen. Als de man doet,.wat hij be loofde. om elke week een gulden van zijn steun te betalen, schiet hij al een aardig eind op. Een andere gelegenheidsdief was een bak kersjongen, die het broodgeld. dat de klan ten hem betaalden, aan sigaretjes en derge lijke besteedde, een tijdlang het eene gat met het andere stopte, maar er eindelijk niet meer uit kon komen en toen aan zijn baas vertelde, dat hij de portemonnaie met f 27.50 verloren had. Dat werd niet zoo een twee drie geloofd, vooral niet, toen de leege portemonnaie ereens m huis werd teruggevonden en een onderzoek bij de klanten, die volgens den jongen brood schuld hadden, uitwees, dat dit niet waar was. Die jongen kon zich niet op zijn armoede beroepen, maar by hem was 't. als zoo vaak bij die jongelieden, dat hy zich or.noodige le vensbehoeften schiep. Zijn vader had den patroon schadeloos ge steld en deze was overigens goed over hem te spreken; dit gevoegd bij zijn jeugdigen leef tijd bracht den officier er toe geen gevange nisstraf maar f 25 boete te vragen, welke straf werd toegewezen onder voorwaarde dat de jongen zich onder toezicht van een reclassee- ringsvereeniging zal stellen. Een derde, die de verleiding geen weerstand had kunnen bieden, was een Duitsch dienst meisje, dat in een warenhuis een toiletzakie van een dubbeltje had weggenomen, 't Ging hier. zooals de officier opmerkte, niet om de waarde, maar om het feit, dat iemand in een winkel iets, dat te koop ligt, wegneemt. Het meisje deed erg onschuldig en zei, dat ze vol strekt de bedoeling niet gehad had het zakje te stelen, maar ze had vergeten het te beta len. Dat klopte echter niet met hetgeen de controleur, die haar betrapt had, had gezien, want ze had het zakje meegepakt en in haar tasch gestoken, zonder de minste poging te doen een verkoopster te zoekenintegendeel was ze direct van de uitstalling weggegaan. De vergeetachtigheid werd dan ook niet geac cepteerd, maar omdat het hier slechts dief stal van een haast waardeloos ding betrof, kwam het meisje er ditmaal met 1' 5 boete af; de officier had er tien geëischt. Diefstal van electrische energie. De man, die terechtstond, omdat hij elcc- triciteit buiten den meter om. had gebruikt, kon men bezwaarlijk tot de gelegenheidsdie- ven rekenen, want hij had, om het te kunnen doen, eerst zelf de gelegenheid moeten schep pen. Hij had namelijk met een schaar een gaatje in het mtcaplaatje geprikt en daardoor een ijzerdraadje gestoken, waarmee hij de schijf tot stilstand bracht, waardoor hij niet alleen clcctriciteit kon gebruiken, zonder dat de meter het aanwees, maar ook het onmo gelijk maakte te bepalen, hoeveel clectriciteit hij had verbruikt. De man gaf een deel van zijn levensroman ten beste. Hij had een vrouw gehad, die in een vorige woonplaats hetzelfde kunstje met den meter had uitgehaald en er hem toegebracht had het hier te doen. Die vrouw, waarmee hij een zeer slecht leven had gehad, was wegge- loopen en had een anderen levensgezel geno men en hij had nu een betere vrouw, waarmee hij een goed leven had. In dien tusschentijd was hij alleen geweest met een ziek kind en zonder geld om brandstoffen te koopen. Toen had hij een electrisch kacheltje op afbetaling genomen en daarmee frauduleus ten behoeve van het zieke kind de kamer zoo'n beetje ver warmd. De nood had hem gedrongen, bat was nu wel allemaal heel tragisch, maar diefstal van electriciteit is een ernstig feit en boven dien had de man al eenige vonnissen op zijn strafregister. De officier kon dan ook niet an ders dan een onvoorwaardelijke straf van 3 weken eischen. De man vroeg voorwaardelijk, omdat hij de laatste 7 jaar niet gestraft was en nu zoo'n goed leven had. De rechter voelde aanvankelijk niet veel voor voorwaardelijk, gelet op de vorige straf fen, en den ernst van het feit. maar besloot ten slotte toch het eens met den man te pro- beeren, zoodat hij een maand voorwaardelijk kreeg met de bepaling, dat hij binnen 2 jaar aan de gemeente de schade, die op f 12 ge schat werd, moet vergoeden. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 28 Februari tot 5 Maart 1938 verstrekt 6522 porties warm eten. Eemstraat 1233, Overtonstraat 1462. Zoete- straat 1328. Kamperstraat 355, Byzantium- straat 734. Buitcngw. onderw. 712, voorm. Spaarndam 198. Uitbreiding van de uitvoercontrólc op groenten. Het uitvoer-contröle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen deelt mede. dat op 14 Maart a.s. de landbouwuitvoerwet van toepas sing zal worden verklaard op augurken, boo- nen. meloenen, peen. radijs, schorseneeren en spinazie, waardoor deze producten van ge noemden datum af alleen tot uitvoer kunnen worden toegelaten, indien zij zijn vergezeld van een certificaat. Door dezen maatrege! zijn thans nagenoeg alle tuinbouwproducten onder de verplichte controle gebracht. De vcrclschte certificaten worden verkrijg baar gesteld bij de veilingen, welke volledig bij deze controle zijn ingeschakeld en bij do controleurs van het U.C.B., indien na keuring blijkt, dat de producten voldoen aan de ge stelde minimum-eischen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11