Haarlem's Dagblad Haarlem's Begrooting. Brugmisère. De groote Schoonmaak komt of is er al! Haarlem's Dagblad Houdt U van Old Euplislt? H. M: BAKKER 55e Jaargang No. 16782 Uitgave Lonren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij IN.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buitcu Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN KOBER'J PEEKEBOÜM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 8 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Rcgelabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15, Groentjes «ie rubriek. Slotzitting. De gemeenteraad heeft Maandagmiddag de gemeentebegrooting afgehandeld. De negen de zitting bracht het einde der debatten en een goedkeuring z. h. s., waarbij de beide com munisten, zooals immer, aanteekening vroegen dat zij er tegen waren. Zoodat de eindstem ming eigenlijk was: 37-2. Daarop richtte de nestor, de heer MauritS de Braai, de traditioneele woorden van waar deering tot het college van B. en W. en de ambtenaren en hij verbond er een hulde aan de leiding van 's Raads nieuwen voorzitter aan, die den burgemeester zeker aangenaam in de ooren geklonken zal hebben en die bo vendien de algemeene opinie weergaf. Zijnerzijds dankte de voorzitter den Raad voor zijn medewerking en ook hij richtte vriendelijke woorden tot het gemeenteperso- neel, waarna hij de hoop uitsprak dat de be groeting spoedig goedgekeurd zal worden. Het geen, zou ik zoo zeggen, inderdaad verwacht mag worden. Waarom de begrooting-'37 pas in dit jaar goedkeuring kon verwerven is, on danks de veranderingen die de regeering erin gevorderd heeft, nooit volkomen duidelijk ge worden en het lange' uitstellen van die goed keuringen blijft, hoe men het ook ver dei- rechtvaardigen wil, een zonderlinge gang van zaken. De laatste zitting van het negental heeft geen bijzondere emoties gebracht. Er waren nog wel een paar voorstellen, maar zij legden het zonder veel strijd af. Een motie-Peper, waarin B. en W. werden uitgenoodigd zich tot de regeering te wenden om verhooging van de steunnormen te vragen, op grond van de stij ging van de kosten van het levensonderhoud, bezweek met 31-4 stemmen. Sommigen zullen zich daar misschien over verwonderen en zeggen „zoo'n gemeente kan het tenminste toch vragen"maar de inzet van zoo'n kwestie is niet of men er wel of geen sym pathie voor voelt, maar of het eenig nut heeft de vraag te doen, Aangezien nu in de huidige omstandigheden de kans op een gunstig ant woord gelijk aan nul is en het geen zin heeft doellooze vragen aan Den Haag te stellen kan men het in elk geval beter laten. „De motie is een slag in de lucht", zei de heer Noordhoff, „temeer omdat de zaak pas in de Kamer aan de orde is geweest". Zakelijker was een voorstel-Schaafsma (C. D. U.) strekkend tot een reductie van tien pro cent op de gas-, water- en electriciteitstarie- ven voor gezinnen met meer dan 4 kinderen beneden de 18 jaar en een jaarlijksch inkomen beneden de 1200. De voorsteller wilde den nood der minst-draagkrachtigen hiermede wat verminderen en rekende uit dat het nog geen vol procent van de winst van het G. E. B. zou kosten en ruim 1000 gezinnen betreffen. Maar wethouder van der Wall kwam tot 1600 gezin nen en 12000 minder inkomsten voor de ge meente plus kosten aan administratie en controle, die hij bovendien practisch niet goed uitvoerbaar achtte. De lieeren Westerveld (S.D.A.P.) en Van Engelen (K.D.P.) voelden voor een praeadvies maar er werd gestemd en de heer Schaafsma verloor zijn zaak, tot zijn teleurstelling, met 25-11 stemmen. Bij de behandeling van de bedrijven had de heer Van Boekhoven (SD.A.P.) gewaarschuwd tegen het onvoldoende kweeken van reserves dat zich in de laatste jaren doet gelden en dat tot „uitholling" van de bedrijven leidt. De techniek maakt groote vorderingen en dat is een gevaar voor een bedrijf met te hooge winstuitkeeringen. Men kan geen wissels blij ven trekken op de toekomst; deze methode is principiëel onjuist. Men kan al niet anders doen dan hem ge lijk geven. Het is een „noodbeleid" dat een der kenmerken van de financieel niet alleen geschokte, maar ook ondermijnde positie der gemeente oplevert. En particulier bedrij ven in dergelijke situaties zijn er dan ook kwaad aan toe. Hier is de vraag maar weer; wat zal het Rijk doen aan Haarlem's uitzon der ings-positie en zal Den Haag inzien dat men dit niet kan laten voortgaan? De ge meente kan geen belastingen verhoogen van wege de „concurrentie" van de ran'dgemeen- ten en tracht nog zoo lang mogelijk te voor komen, in den afhankelijken toestand van „noodlijdende gemeente" te gerakenZij zit inderdaad in den knel en dat wel in hoofdzaak doordat zij geen normaal ge bruik van de voor andere gemeenten gel dende mogelijkheden kan maken. Een andere klacht kwam van den kant van den heer Van der Winden (S.D.A.P.) die in de te hooge electriciteitstarieven voor de Haarlemsche ondernemingen, dewelke hun het concurreeren met ondernemingen-van buiten beletten, het slachten van de kip met de gouden eieren zag'. Hij achtte het moge lijk dat de omzet zou stijgen bij verlaging van den stroomprijs voor de industrie. De wet houder antwoordde dat B. en W. industx-iee- len zooveel mogelijk tegemoet komen. Waar uit men af zou kunnen leiden dat het een kwestie van onderhandelen is en dat er bij mogelijke stijging van het verbruik te pra ten valt. Het onderwerp Steun aan Behoeftigen, dat de gansche gemeentebegrooting beheerscht, leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Wet houder Van Liemt gaf een duidelijke uiteen zetting en zei o.a. dat „het departement eigen rechter is in de zaak van afvloeiing van ge- steunden naar Armenzorg" een belangrijke en voor de gemeente zeer kostbare aangele- (Na de vernieuwing van een brug dek te Weesp, waarover reeds jaren geklaagd ivas bleek de bas cule zoo verweerddat nog maar net een ongeluk kon worden voor komen en de vernieuioingsioerk- zaamheden opnieuw ter hand moesten worden genomen.) Jaren hadden Weespenaren Zich tot B. en W. en raad. Reeds gewend met huxi bezwaren, Echter zonder resultaat. Het betrof twee bruggedekken, Die verweerd waren en los, Het verkeer op deze plekken, Klonk als daverend gehos. Eindlijk kwam men aan de klachten Van de menschen tegemoet, Sterk geleid door de gedachte, Als wij 't doen, doen wij het goed. Het werd degelijk bekeken, Het werd degelijk gedaan. Maar toen 't klaar was is gebleken, Er ontbrak toch nog wat aan. Toen de eene brug gedekt was, Bleek daar de bascule stuk En 't onmiddellijk effect was Bijna nog een ongeluk. Zoover is het niet gekomen. Maar het werk, dat leek gedaan, Moest opnieuw ter hand genomen, De misère bleef bestaan. Eens zal dat ook weer verkeeren En krijgt Weesp zijn brug terug, Nu moet het zijn brug ontberen, Maar komt zwaar over de brug. Mag ik een conclusie trekken, Dan zal deze bruggenstrop, Eer tot Weesper mopper wekken, Dan wel tot een Weesper mop. SMAAKVOL EN TOCH GOEDKOOP KROON - BEHANGSELS. Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179 - TELEF. 14269 (Adv. Ingez. Med.) genheid, die de hoogte der Haarlemsche uit- gaven-voor-steun sterk beïnvloedt. Hij hoopt dat de instelling van een Staatscommissie tot reorganisatie der steunregeling zal leiden, want in den huidigen ingewikkelden toestand wordt men deels met Haagsche circulaires geregeerd. Slotsom van deze begrootings-behandeling: onzen burgemeester wacht een zeer belangrij ke taak bij het bepleiten der Haarlemsche be langen in Den Haag. Hem en zijn wethou ders. Haarlem is ten opzichte van de regee ring wel zeer onmiskenbaar in het hoekje beland, waar de slagen vallen. En men schijnt in Den Haag zijn uitzonderingspositie nog niet al te best te willen begrijpen. R. P. De komende Engelsch-Italiaansche besprekingen. Duitschlancl's koloniale eischen komen niet ter sprake. In het Engelsche Lagerhuis zijn gister middag talrijke vragen gesteld over de on derhandelingen met Italië, de vooruitzichten op besprekingen met Duitschland en de be trekkingen met Frankrijk. De arbeidersafgevaardigde Henderson vroeg den minister-president, „of de politiek der re dering, die een overeenkomst tusschen Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië wil doen sluiten, inhoudt, dat een dergelijke overeenkomst in het kader van den Volken bond tot stand komt". Chamberain antwoordde: „De regeering heef nooit in dergelijke termen een uiteenzet ting' van haar politiek gegeven. Zij is op grond van artikel 20 van het handvest ver plicht geen verbintenis te onderteekenen, die in strijd is met de clausules van het hand vest". Op de vraag, welke verplichtingen Engeland tegenover Frankrijk heeft, indien dat land wordt aangevallen, antwoordde de minister, dat die verplichtingen, afgezien van de ver bintenissen van het handvest, zijn vastgelegd in het verdrag van Locarno, zooals dat op nieuw bevestigd is bij de overeenkomst van 19 Maart 1936 te Londen. Chamberlain deelde verder mede, dat bij de komende onderhandelingen met Italië niet over de Duitsehe koloniale eischen gesproken zal worden. Fletcher (arbeiderspartij) vroeg den mi nister, of hij mededeelingen had te doen over het onderhoud tusschen Hitler en Henderson, waarop Chamberlain antwoordde: „De Duit sehe rijkskanselier heeft den Britschen am bassadeur op 3 Maart ontvangen. De bespre kingen hadden betrekking, op verschillende onderwerpen, die voor beide landen van be- teekenis zijn. Meer kan ik er niet over zeg gen". Op een desbetreffende vraag antwoordde de onderstaatssecretaris Butler, dat Hitier, voor zoover hij wist, er niet bij den Britschen am bassadeur op heeft aangedrongen, dat de Brit- sche regeermg een einde zou maken aan de perscritiek op het derde rijk. Hij kon de verzekering geven, dat derge lijke maatregelen niet genomen zouden wor den. Tenslotte verklaarde Chamberlain nog, dat de besprekingen met Duitschland slechts van voorbereidenden aard zijn. Op een vraag van den arbeidersafgevaar digde Shinwell antwoordde Chamberlain, dat het denkbeeld van een bemiddeling in Spanje moeilijk op.de agenda van de komende besprekingen met Italië geplaatst kan wor den. De mogelijkheid van bemiddeling zal echter zeker niet vergeten worden, als de ge legenheid zich voordoet. De verkeerslichten bij het Verwulft Einde dezer week weer in werking. Nog steeds staan aan beide zijden van het Verwulft politie-agenten op de bekende ton om het drukke verkeer te regelen. Wij verne men echter, dat aan het eind van deze week de automatische lichtseinen weer in werking zullen worden gesteld. Strijd tegen het Communisme. Hïrota wil hierover met Amerika, Engeland en Nederland onderhandelen. TOKIO, 7 Maart (Domei/A.N.P.) In de begrootingscommissie van het Huis van Af gevaardigden is aan den minister van Buiten- landsche Zaken, Hirota, gevraagd, of thans onderhandelingen gevoerd worden tusschen Japan en de Vereenigde Staten betreffen een controle op de actie der communisten, Hirota antwoordde, dat het Amerikaansche volk blijkbaar niet de gevaren van het commu nisme beseft. Het kapitalisme echter, dat in de Vereenigde Staten den toon aangeeft, is lijnrecht met het communisme in tegenstel ling. Daarom, aldus Hirota, zoodra het Ameri kaansche volk de gevaren van het communisme inziet, zullen onderhandelingen geopend wor den niet alleen met de Vereenigde Staten, maar ook met Groot-Brittannië en Nederland, teneinde den anti-communistischen geest aan te wakkeren. En stellig zal die wel aanleiding geven, om iets op te ruimen. Neemt U dan het vanouds be proefde middel te baat. Plaats een Groentje in Snél - Goedkoop - Zeker. 13 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent. De stand der werkloosheid te Haarlem. Het aantal ingeschreven werkloozen be draagt op het oogenblik 6222 en is dus, vergele gen bij de vorige week, met 155 gedaald. Het aantal is 265 minder dan op hetzelfde tijdstip in 1937 en 770 minder dan in dezelfde periode van 1936. De aanrijding in Haarlem-Noord. Zeventienjarige wielrijdster overleden. Het 17-jarige meisje M. van den Bosch, die de vorige week Dinsdagmiddag op den Rijks straatweg per fiets plotseling naar links ging om de Raadhuisstraat in te rijden, en daarbij door een bestelauto aangereden en zwaar ge wond werd, is in den afgeloopen nacht in de Maria-Stichting aan de gevolgen overleden. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bestuurder van de bestel auto geen schuld aan het ongeluk heeft. Tram en vrachtauto in botsing te Lisse. Twee ernstig gewonden. Het woord is aan George Washington: Het denkende deel der menschheid vormt zijn oor deel niet naar de uitkomst; en zijn gevoel van billijkheid zal even grooten roem toe kennen aan handelingen, die succes verdienen als aan de zulke die tevens met succes ivorden bekroond. De nieuwe electrificatie van de Spoorwegen. Hedenmorgen had te Lisse op den RijkS' straatweg een botsing plaats tusschen een tram en een vrachtauto, waarbij 2 personen ernstig gewond werden. Zooals uit de afbeel ding blijkt had de vrachtwagen het zwaar te verantwoorden. LISSE, 8 Maart. Op den Rijksstraatweg te Lisse ter hoogte van de Rijkstuinbouw school heeft hedenmorgen te ruim kwart over zes ten gevolge van den mist een bot sing' plaats gehad tusschen een vrachtauto uit Loosduinen, geladen met groenten, en een tram van de Noord-Zuid-Holandsche Tram weg Maatschappij. De botsing geschiedde juist op het punt, waar de tram van rechts komende naar links voor de helft den weg kruist. De botsing was zoo hevig, dat het voorste deel van de auto geheel werd ingedrukt en de lading groenten over de cabine van den vrachtwagen heen schoof. De beide inzittenden van den vracht wagen, die in de samengedrukte ca bine bekneld zaten, konden eerst na veel moeite worden bevrijd. Zij waren beiden ernstig gewond en moesten per auto naar een der zie-, kenhuïzen te 's-Gravenhage worden overgebracht. Het duurde tot kwart over acht vanmor gen voordat het opruim ings werk klaar was. De tramwagen was alleen aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder werd. doordat hij zich op het laatste moment bukte, niet ge wond. De glasscherven van de gebroken rui ten van het voorbalcon vlogen over hem heen. De passagiers in de tram kwamen er met den schrik af. Onder leiding van den inspecteur van poli tie J. Warmenhoven werd het verkeer op den Rijksstraatweg gedurende de stagnatie ge regeld. De gewonden werden ter plaatse behandeld door dokter A. J. Duymaer van Twist en F. G. M. Haase uit Lisse en J. Dommisse uit Sassenheim. Nader vernemen wij, dat de beide gewon den de 33-jarige C. K. en de 25-jarige A. van der T.. beiden uit Loosduinen, zijn opgeno men in het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage. De toestand van K. is ern stig, terwijl Van der T. is opgenomen met een beenbreuk en verwondingen aan het hoofd Kruiser „Koln" heeft geringe seliade opgeloopen. De Duitsehe kruiser „Köln", waarvan werd gezegd, dat een SOS-sein werd uitgezonden, hetgeen door den Duitschen consul te Aale- sund werd tegengesproken, is gisteren in de Noox-sche haven Christiansund binnengeloo- pen. De commandant van den oorlogsbodem heeft medegedeeld, dat het schip in een he- vigen storm is geraakt, doch de averij, welke hierdoor werd veroorzaakt, is slechts gering. Twee officieren en vier matrozen werden licht gewond. Treinen beginnen op 1 April te rijden. UTRECHT. 8 Maart. Op een enkel on derdeel na is de nieuwe spoorweg-electrifica- tie thans gereed gekomen. Gisterexx is het grootste gedeelte van het nieuwe net reeds onder stroom gezet. De reizigers hebben hiei*- van evenwel niets bemerkt de omgeving van Uti*echt zal voorloopig nog stroomloos blij ven. Hier zal men uiterlijk 28 Maart over kunnen gaan tot invoering van stroom. Deze maand zal men zich nog bepalen tot eenige proefx*itten xnet het nieuwe materieel. 1 April a.s. echter zullen eenige nieuwe electrische treinen in de gewone dienstx*egeling worden op genomen, waarbij de reizigers voor het eerst kennis kunnen maken met de nieuwe trein stellen. Successievelijk zal het aantal elec trische treinen daarna worden opgevoerd om op 15 Mei a.s. op volle kracht te kxxmxen rij den. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het personeel goed vertrouwd te maken met het nieuwe materieel, zoodat, bi,i de latex*e vrhoo- ging der snelheid, het personeel volkomen berekend zal zijn voor zijn taak en goed thuis op de vex-schillende geëlectrificeex*de baan vakken. Gottfried von Craimn gearresteerd Te Berlijn is gisteren bekend geworden, dat de tenniskampioen Gottfried von Cramm, die onlangs van een tournee door Amerika en Australië in Duitschland teruggekeerd is, door de Geheime Staatspolitie gearresteerd was. Het bericht werd door het Duitsehe Nieuws bureau bevestigd. De redenen vaxx deze ar restatie zijn voorshands nog zeer onduidelijk, zoodat wij omtrent dit voorval op het oogen blik geen nadere bijzoxxdex-hedexx kunnen mededeelen. PRINS ASCHWIN WEER IN ONS LAND. AMERSFOORT 8 Maart. Met den D-trein uit Bex-lijn, die om 8.24 uur te Amersfoort aankomt, is vanmorgen Prins Aschwin aan gekomen. Met een gereedstaande hofauto be gaf 's prinsen broeder zich naar het Paleis Soestdijk. De aankomst te Amersfoort droeg een vol komen onofficieel karakter. Slechts enkele be langstellenden hadden zich voor het station verzameld. Eexxige uren na zijn aankomst te Soestdijk heeft Prins Aschwin, vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard. een bezoek gebracht aan de militaix'e rijschool te Amersfoort. Te ruim tien uur kwamen de beide vorste lijke personen, in de bekende gele twoseater, voor de cantine, Prins Bernhard gekleed in de uniform van ritmeester der huzaren, zat zelf achter het stuur. De hooge bezoekers werden begroet dooi den directeur van de rijschool, overste D. A. Camex-ling Helmont, die hun later uitgeleide deed, nadat zij zich tot ongeveer elf uur met de officieren aan de rijschool verbonden had den onderhouden. Wij hebben een enorme keuze gezellige, warme behangsels voor intieme, behaaglijke kamers. Onze prijzen zijn geweldig laag, in de een voudige zoowel als in de betere behangsels. GEN. CRONJESTRAAT 135 TELEFOON 11657 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S De Oud-Katholieke Kei*k aan den Kinderhuissingel, die haar voltooiing naden pag. De verkeerslichten bij het Venvulft worden einde dezer week in werking gesteld. 1 De nieuwe electrische treinen der spoor wegen beginnen op 1 April a.s. te rijden 1 De kosten der Britsche bewapening blijken volgens Chamberlain nog lxoogcr dan de raming. 4 Binnenkort wordt ook een Belgische gezant te Rome benoemd. 4 Volgens Reuter zijn zeshonderd opva renden van den Spaanschen kruiser „Baleares" verdronken. 4 De Haarlemsche gemeenteraad heeft de gemeentebegrooting in de negende zit ting aangenomen. g Twee jubilea van den heer A. Schneiders 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Haarlem's Begrooting. 1 Van onzen specialen verslaggever: De nieuwe directeur der Ned. Spoorwegen. 3 H. D. Vertelling: Een gevaarlijke vrouw. 7 Van onzen Weenschen correspondent: Ro mantiek op het dak. 9 Schaaki'ubriek. g K. de Jong: Feestavond der V. A. R, A. 11 J. B. Schuil over: O. die professor, door To- nevo opgevoerd. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen Op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1