29» 32» 37- WINDSOR HOUSE KRUSCHEN SALTS WEERBERICHT Wat 'n pech GORDIJNEN WASSEN vaat Ucfasieue Heetettcoufeüie- DINSDAG 8 MAART 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD 2 Thermion-fabrleken te Lent volkomen geplunderd? Er zou op zeer geraffineerde manier zijn gefraudeerd. Het onderzoek, naar de fraude bij de Ther- mion-fabrieken te Lent heeft tot nu toe uit gewezen. dat op zeer geraffineerde manier door den gearresteerden directeur en den lei der van het verkoopkantoor Ameropa is ge fraudeerd. De N.V. Termion-fabrieken moet door beide mannen bijna volkomen geplunderd zijn. Vier jaren geleden aanvaardde de gearres teerde directeur zijn functie en zooals thans we! gebleken is, aldus schrijft het Alg. Hdbld. moet hij van den aanvang af het er op hebben toegelegd de zaak op alle mogelijke manieren te bezwendelen. Tot kort voor zijn benoeming tot directeur van de Termion-abrieken was hij leider van een verkoopskantoor van een wereldconcern (Philips) te Boedapest. Zooals later gebleken is, moeten de zaken ook daar niet goed zijn gegaan en op een kwaad oogen- blik Is hij in het holst van den nacht, verdwe nen. Het spreekt vanzelf, dat de justitie thans buitengewoon groot belang stelt in 's mans antecedenten en wel merkwaardig is het, dat steeds weer blijkt, dat al de vorige functies, die hij bekleed heeft, onder zeer verdachte omstandigheden, gewoonlijk op abrupte wijze, werden afgebroken. Het was een gewiekste koopman, met een wel zeer elastisch geweten, zoo luidt thans het oordeel over den man, die kans gezien heeft een bloeiende vennootschap in den tijd van enkele jaren volkomen te plunderen en zijn commissarissen al dien tijd een rad voor de oogen te draaien. Het onderzoek duurt nog steeds voort en het za! nog geruimen tijd vorderen, alvorens vol ledige klaarheid omtrent den omvang der mal versaties zal zijn verkregen. Maar dit staat reeds onomstootelijk vast, dat men hier met een zwendel te doen heeft van een omvang, als slechts zelden voorkomt. De bedragen, die hierbij gemoeid zijn, loopen ver over de honderdduizend gulden, maar nog steeds heeft men geen volledig inzicht, omdat met een geraffineerdheid te werk gegaan is, die gewoonweg verbijsterend is. Het kan even goed wel meer dan twee ton zijn als het zoo juist genoemde bedrag. Het" onderzoek van de accountants en de Justitie wordt ten zeerste bemoeilijkt doordat de beide mannen slechts die feiten bekennen, welke zij door het overstelpend bewijsmate riaal niet kunnen ontkennen. Maar overigens huldigen zij zich in een hardnekkig stilzwij gen. Waar het geld is gebleven is tot heden een raadsel. De Justitie tracht deze puzzle op te lossen, maar het vermoeden bestaat, dat hier mede een geraffineerd spel wordt bedreven. Naar de Tel. verneemt, is de N.V. Thermion- fabrïeken te Lent Maandag door de rechtbank te Arnhem in staat van faillissement ver klaard, op vordering van eenige crediteuren. Het staat nog niet vast of de fabrieken, wel ke voorloopig stilgelegd zijn. weer geopend zul len worden. De mogelijkheid tot hervatting van het bedrijf hangt af van het eventueel tot stand komen van een nieuwe licensie- overeenkomst met de N.V. Philips te Eind hoven. LIJK VAN MAN GEVONDEN. In de Leidsche Trekvaart onder Voorhout is Maandag het lijk gevonden van een naar schatting 65-jarigen man. Misdrijf wordt niet uitgesloten geacht. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 "uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.30»/2 Parijs 5.79 1/4 Brussel 30.29 1/4 Zwitserland 41.51% New York 1.79 1/16 12 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.30 Parijs 5.75 Va Brussel 30.28 Zwitserland 41.51 Kopenhagen 40 Stockholm 46.20 Oslo 45.05 New-York 1.79 Praag 6.28 Italië: a. vrije lire 9.47% b. reislire 8.60 c. bankpapier 7.45 Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.j AGENDA. Heden: DINSDAG 8 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Populaire opvoering van „Dokter A. B. C.", 8.15 uur. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nas- sauplein 4-6: Vergadering, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws, Frans Hals Theater: „De weg Terug", 2-30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Greta Garbo en Charles Boyer in „Marie Walewska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Mail-express" „Re cordvlucht", 8 uur. Teyler's Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 9 MAART Concertgebouw: Liederen-avond door Rie Tuyl Schuitemaker, 8.15 uur. Gebouw Gem. Geneeskundige Dienst. Nieuwe Gracht: Algemeene vergadering v. d. Vereeni ging Zuigelingenzorg. 9 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend au minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. t Christelijk W erkge vers verbond viert zijn 20-jarig bestaan. Buitengewone algemeene vergadering in „Oud-Wassenaar". Het Verbond van ProtestantschChriste lijke werkgevers in Nederland heeft Maandag ter herdenking van het 20-jarig bestaan een buitengewone algemeene vergadering gehou den in kasteel „Oud-Wassenaar". De voorzitter van het verbond, de heer A. Borst Pzn., heeft een openingsrede gehouden, waaraan het volgende ontleend is. In het oorlogsjaar 1918, in verwarde politieke, sociale en economische omstandigheden, kwamen op den 7en Maart de Christelijke patroons van Nederland, onder leiding van dr. H. Colijn, te Utrecht tezamen en stichtten bun Christelijke werkgeversorganisatie. Na twintig jaren is dit stekje nog geen forsche eik, maar wel een boom geworden, die schaduw geeft. De split sing van de oude patroonsvereeniging „Boaz" in drieën: werkgevers-middenstanders-boeren, is gebleken een juiste splitsing te zijn. De minister-president, dr. H. Colijn ver kreeg daarna het woord, niet om een rede, maar om een toespraak te houden. De regeering heeft voor de organisaties uit het maatschappelijk leven zeer veel aandacht. De vergaande staatsbemoeiing is een nood zakelijk kwaad, dat zijn noodzakelijkheid ont- leent.aan de maatschappelijke wanorde, welke het ontstaan van nieuwe vormen eischt. Na vijf jaren dit zeer nabij te hebben meegemaakt, kan spr. zeggen, dat die taak (der staatsbe moeiing met het bedrijfsleven) onzegbaar moeilijk is, ten minste als men nog iets wil overhouden van de door ieder Nederlander ge- wenschte vrijheid, Die taak is onuitvoerbaar zonder de medewerking van maatschappelijke organisaties. Sommigen meenen vraagstukken op te los sen door het liefkoozen van bepaalde woorden zonder meer. Anderzijds bestaat er in som mige kringen een al te ongemotiveerde schrik voor een woord. Men moet in deze dingen nuchter blijven en in gemeenschappelijken arbeid, mede door het opwekken van de maatschappelijke krachten, een oplossing trachten te vinden voor de maatschappelijke problemen. De taak der maatschappelijke or ganisaties is daarnaast de regeering op fou ten of gevaar voor fouten te wijzen. jhr. mr, D. J. de Geer, minister van staat, oud-minister-president, voorzitter der Chris- telijk-Historische Unie hield hierna een rede over het onderwerp: „De beteekenis van het christelijk beginsel voor het staatkundig en maatschappelijke leven". Het evangelie stelt volgens spr. geen voor schriften voor de maatschappij, maar geeft beginselen, welker juiste toepassing wij in iederen tijd naarstig moeten zoeken. Anders gezegd: het evangelie werkt niet mechanisch, maar organisch op de maat schappij in. Langs dien weg heeft het evangelie in achterliggende eeuwen het aanzien der we reld veranderd. En meermalen heeft daarbij zelfs de mecha nische opvatting storend gewerkt. Bij de ver eenzelviging van het Christendom met vigee- rende vormen werd dan zijn vrije geestelijke werking belemmerd en werden de tendenzen, die het bevatte, in hun ontwikkeling vertraagd. Meermalen ook wordt gezien, dat de adepten van deze richting ook in ons land en in onzen tijd op het ééne gebied utopist, op het andere steil-behoudend zijn. De organische opvatting daarentegen schept openheid van geest voor de kansen, die in de doorwerking van het evangelie ook voor de toekomst ver scholen liggen. In dit licht bezien, aldus vervolgde spr., be hoeven wij ons dus niet bezorgd te maken over het verschil van visie, dat in achtereenvol gende tijdperken der geschiedenis zich onder de belijders van het evangelie vertoond heeft. Middagvergadering. Na heropening der vergadering na de mid dagpauze spraken verschillende heeren korte toespraken uit, waarbij zij de betrekkingen van de door hen vertegenwoordigde organisa ties met het jubileerend Verbond bespraken. De heer Tilanus, lid der Tweede Kamer sprak over het onderwerp: „De Christelijk- Historische Unie en het Christelijke Werk geversverbond". Het contact tusschen beide organisaties was volgens spr. slechts indirect. In Chr. Hist. Kring zijn er, die sceptisch staan tegenover de Christelijke organisatiegedachte, doch het be grip voor dit isolement is groeiende. Voor de kennisneming der inzichten van het Verbond is de Unie steeds dankbaar. De heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, sprak over „De Anti-Revolutionnaire Partij en het Christelijke Werkgeversverbond". Ieder op eigen terrein streven beide organisaties naar het kennen en beleven der Christelijke begin selen in de maatschappij. Het „Christelijke Isolement" is noodig om die taak te vervullen. De taak, die nog wacht, is groot. Het is een voorrecht onvervulde idealen te hebben. Spr. vraagt zegen voor het werk van het Verbond. Voor het Christelijk Nationaal Vakverbond sprak de heer A. Stapelkamp. Woordvoerder van Patrimonium was de heer C. Smeenlc. Voor den Christelijk Nationalen Werkmans bond sprak de heer P. J. Nahuizen, voor den Christelijker, boeren- en Tuindersbond de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en voor den Christelijken Middenstandsbond de heer W. G. Scheeres. die allen de doeleinden van hun organisaties en die van het Werk geversverbond principieel belichtten en de verwantschap dier doeleinden aanduidden. Des avonds volgde een feestmaaltijd. TERAARDEBESTELLING JHR. MR. R. DE MAREES VAN SWINDEREN. Hedenmiddag had op de Zuider Begraaf plaats te Groningen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, in leven oud- vice-president van de Arr. Rechtbank te Haarlem. De rechterlijke macht te Haarlem was bij deze begrafenis vertegenwoordigd door mr. G, Sluis, president der Arr. Rechtbank en mr. W. M. Paardekooper Ovcrai?. u. subst. off. van Justitie. (Adv. ingez Med.) De Bilt voorspelt: In het Noorden meest matigen, in het Zuiden zwakken tot matigen Zuidweste lijken tot Zuidelijken wind, ochtendmist vooral in het Zuiden, later opklarend, droog weer, weinig verandering in tem peratuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 41 F. Hoogste heden 44 F. Het hooge drukgebied is over de Britsche eilanden sterk in beteekenis afgenomen. Het centrum bevindt zich thans nog over Oost- Frankrijk en Zuid-Duitschland, van waar uit de as zich Westzuidwestwaarts tot de Azoren uitstreekt. Over vrijwel geheel Duitschland, Zwitserland. Frankrijk, ons land en het Zui den der Britsche eilanden heerscht rustig weer. De sterke nachtelijke uitstraling brengt lage nachtelijke minima en veroorzaakt uit gebreide mistvorming. Overdag lost de mist weer op, vooral in Frankrijk worden dan hooge maxima geregistreerd. Voor de Noorsche kust ligt een zich verdiepende depressie, welke daar lokalen storm brengt. Over IJsland diept zich een volgend minimum uit. Tengevolge van deze dalingen is de windkracht over het Noor den van de Britsche eilanden wat toegenomen. Ons land blijft nog krachtig onder invloed van een Zuidwestelijke luchtstrooming. zoodat het weer zacht blijft. Vooral in het Zuiden is de kans op ochtendmist nog groot. Later op den dag volgt opklaring, wellicht echter met wat meer bewolking dan heden. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 769 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 7.37 uur; n.m. 20.12 uur. Strand berijdbaar van 12.30—18.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. bril stuk. WEBER verhelpt 't vlug en goedkoop. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Inat Uw - bi| WaSierij Klevérpark, Sanlpoorlerslraa! 41 -Tel 10131 - (Adv. Ingez. Med.) Augustus' geboortedag herdacht. In de aula der Amsterdamcshe universiteit is Maandagavond onder aanwezigheid van den Italiaanschen gezant, den burgemester van Amsterdam, verschillende curatoren en hoog leeraren en andere belangstellenden, het feit herdacht, dat Augustus tweeduizend jaar ge leden in 63 voor Christus is geboren. Prof. dr. D. Cohen heette allereerst namens de Allard-Piersonstichting en het bestuur der vereeniging Dante Alighieri, die de bijeen komst hadden georganiseerd, de aanwezigen welkom, en besprak vervolgens de figuur van Augustus van historisch standpunt. Hij wees er op, hoe zijn grootheid reeds daaruit blijkt, dat hij bezieling vermocht te geven aan de geniale geesten van zijn tijd, dichters, schrij vers, en kunstenaars, meer echter nog door zijn arbeid, die een einde maakte aan de bur gertwisten en den grondslag legde voor een blijvende staatsorde. Prof. dr. G. A. S. Snijder, schetste vervol gens als tweede spreker van den avond, de angst voor een catastrophe; den ondergang van Rome, die de laatste eeuw voor Christus beheerschte, den strijd om de res publica, een begrip, dat moeilijk te vertalen is, en in wezen het best door ons „gemeenebest" wordt weer gegeven, in werkelijkheid echter in dien tijd door „staat" in den zin van stand-van-zaken. Deze staat was voor velen, w.o. ook Cicero, een senaatsregiment, dat hij met hand en tand verdedigde, tegen usurpatoren als Caesar of Antonius en tegen ontbindende machten, door aanknooping aan bet verleden. Augustus treedt als jongeling in deze we reld, waar uitsluitend om de macht gestre den wordt, op. Hij heeft aanvankelijk de middelen van zijn tegenstanders gebruikt, en dit heeft hem vaak de reputatie van een sluw berekend diplomaat bezorgd. Men heeft daarbij aan zijn medeleven met de menschen van zijn tijd, zijn bereidheid en zijn vermogen de nooden daarvan te dragen, te kort ge daan. Langzaam neemt hij de teugels steeds vaster in handen Spr. schetst, tevens eenige portretten van Augustus besprekend, in hoofdtrekken diens beleid en stelt vast, dat meer en ineer het volk begreep in hem zijn redder gevonden te hebben. De tarieven bij de N. Z. H. T. M. Tarief voor dorpsverkeer wordt overwogen. Een halve eeuw geleden ra ^A/DS.cf' PRIMA ENGELSCHE HEEREN COSTUUMS In Serieprijs van 100% GARANTIE VOOR COUPE AFWERKING EN KWALITEIT! 78 GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 In het orgaan van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft een insider over de tarieven bij de N. Z. H. o.m. het volgende: „Tijdens de rondvraag der laatst gehouden conferentie werden ook enkele tarieven ter sprake gebracht en de vraag hierbij gesteld, of het niet wenschelijk was deze eens nader te bezien. Opgemerkt werd dat een enkele reis HeemstedeBloemendaal even duur is als een retour op dit traject. Tevens dat op de lijn HaarlemLeiden de enkele reisbiljetten dei- korte trajecten duur zijn in verhouding tot de bestaande knipkaart. Met deze knipkaart, waarop 22 knipvakjes voorkomen, kan op alle trajecten worden gereisd, behalve Krommert- Amsterdam en Waterland. Bij gebruik dezer knipkaart komt de prijs eener enkele reis on^ev. overeen met den alven prijs van een retourbiljet en is goedkooper dan een enkele reisbiljet. Een moeilijkheid voor het publiek is ech ter, dat de tarief grenzen voor biljetten, abon nementen en deze rittenkaarten geheel ver schillend zijn, waardoor soms de wonderlijke situatie ontstaat, dat iemand, die meer be taalt slechts een korter traject mag afleg gen. In de dorpen is het tarief: enkele reis 15 cent, op rittenkaart 9 cent; retourbiljet 25 cent. In Haarlem: enkele reis 10 cent; op ritten kaart 9 cent, retourbiljet 15 cent, terwijl ook nog een rittenkaart a 6 cent per rit verkrijg baar is voor zekere korte trajecten. In Leiden (stadslijn): enkele reis 7% cent, retour 10 cent. Een bezwaar van de rittenkaart is echter, dat men verplicht is ineens een uitgaaf van f 1 te doen. Ook in de dorpen heeft de crisis sporen achtergelaten en niet iedereen is in staat deze uitgave te doen. Om aan de bezwaren tegemoet te komen werd gevraagd de mogelijkheid te overwegen een tarief in te voeren voor het dorpsverkeer van 10 cent enkele reis en 15 cent retour. De directie zal deze zaak eens bezien en tevens het tarief Heemstede—Bloemendaal. (Adv. ingez. Med., Scheepvaart lam gelegd dooi den inist. Nachtluchtpostdienst naar Keulen een uur vertraagd. De hevige mist, welke Maandag in de avonduren een ondoordringibaren sluier spreidde over stad en wijde omgeving, heeft de groote scheepvaart geheel aan banden ge legd. Te IJmuiden traden de eerste mistver- schijnselen reeds in den vroegen middag op, zoodat de haven het grootste deel van den dag nagenoeg geheel uitgestorven was. Op een enkele schoener na gingen er geen schepen meer in of uit. In het Noordzeekanaal hebben de uit Amsterdam vertrekkende schepen vast gemaakt. Ook buitengaats wachten eenige schepen op helder weer. In de Amsterdmsche haven zijn in den avond de mistbellen in werking gesteld. Moeilijkheden hebben zich echter niet voor gedaan. Wat Schiphol betreft had alleen het nacht postvliegtuig naar Keulen een uur vertraging bij het vertrek, dat eerst tegen middernacht kon geschieden. Dit oponthoud werd veroor zaakt doordat de post, welke op Waalhaven gereed lag, per auto naar Amsterdam moest worden vervoerd, aangezien het Rotterdam se he vliegveld dicht was en daar geen tus- schenlanding kon worden gemaakt. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. PURMEREND MARKTBERICHT. Purmerend, 8 Maart 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 par tijen, wegende 22.000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 24. 3 Kleine Boeren f 23.50, vlug; 213 Kg. Boter f 1.50—f 1.50; 431 runderen; 190 vette koeien 68—72 per kilo, stug; 121 gelde koeien 160— 210 per stuk, matig; 105 melkkoeien 180—310 per stuk, matig; 15 stieren 5864 per lcilo, matig; 25 paarden 70—260 per stuk, matig; 18 vette kalveren 3060 per kilo, matig; 1376 nuchtere kalveren voor de slacht, 612 per stuk. matig; nuchtere kalveren voor de fok, 2227 p. stuk., matig; 176 vette varkens voor de slacht 56—58 per kilo, matig; 64 magere varkens 28—40 pers stuk. stug; 447 biggen, 1626 per stuk, stug; 663 schapen 17—34 per stuk, matig; 32 bokken 4—16 per stuk, matig; kipeieren 2.803.10 per 100 st.; eendeieren 2.60 per 100 stuks; 6900 Noord-Holl. blauwen 0.800.87'/< per kilo; 2600 oude kippen en hanen 0.450.50 per kilo; konijnen 0.50—1.70 per stuk; 1100 eenden 0.300.60 per stuk. Duiven 0.40 per paar. Afdeeling eieren. 35.000 eendeieren 2.652.70 75.000 kippeneieren. 65—66 K.G. f 2.90—f 3 10 1364 K.G f 2.85—f 2.95 10—62 K.G. f 2.70—f 2.85 58—59 K.G. f 2.60—f 2.75 56—57 K.G. f 2.55—f 2.70 53—55 K.G. f 2.50—f 2.70 Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 8 Maart: De candidaten voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Haarlemmermeer zijn, die der liberalen: de hoer Herman F. Bultman, die der anti-revolutionnairen de heer Mr. A. P. R. C. baron van den Borch van Verwolde, oud-lid der Kamer, die der R.-K. Kiesvereeniging Mr. F. T. M. A. Reekers, oud-lid der Kamer. Voor de Provinciale Staten: die der liberalen de heer J. H. Krelage, te Haarlem, die der anti-revolutionnairen en R.-Katho- lieken de heer G. B. 't Hooft, te Haar lemmermeer. De stijgende kosten der Armenzorg Een overzicht van de ontwikkeling. In het orgaan „De Vakbeweging" uitgave van het N. V. V. schrijft de heer Meijer de Vries, Hoofdinspecteur voor de Werkverschaf fing o.m. over de stijgende kosten voor ar menzorg, waaruit ons het volgende blijkt: Het staatje hieronder geeft in cijfers aan hoe of de toestand op het gebied van de ar menverzorging in den loop der jaren geweest is: bi) o 3 SJ '53 ïiÊ?SsS |Jpg ls gis^aB CL.Q <0 1879 11.867.117— 3,— 44 56 1888 13.407.029 3,— 44 56 1898 16.332.978 3,20 46 54 1908 21.709.902 3,80 52 48 1913 27.584.110 4,60 .57 43 1918 50.462.856 7,50 67 33 1928 90.066.377 11.70 75 25 1931 100.667.002 12,60 76 24 1932 110.758.549 „13,60 78 22 1933 116.815.530 „14,20 79 21 1934 115.398.595 13,80 79 21 1935 116.305.665 13,80 78 22 De bevolking bedroeg in 1879 4.012.693 en in 1935 8.443.266; ze is dus sedert 1879 ruim ver dubbeld, terwijl de netto uitgaven voor ar men verzorgmg stegen van f 11.9 mülioen tot f 116.3 millioen. Uit deze cijfers komt wel heel duidelijk naar voren dat er zeer veel in den loop der jaren is veranderd. In 1879 moest uit de f3,— per hoofd der bevolking niet alleen betaald worden wat men noemt de armenzorg in den beperkten zin van het woord, doch ook het geen nu onder de sociale wetgeving valt. On geval, ziekte, werkloosheid, voor dit alles was er toen geen voorziening, het moest alles wor de betaald door de armenzorg, werkend in een organisatie, welke in den tegenwoordigen tijd eenvoudig ondenkbaar is. Toen ik nu deze cijfers voor mij zag, aldus schrijft de heer Meyer de Vries, ben ik eens gaan rekenen en het resultaat er van moge ik hier laten volgen. Zooals ik reeds zei moest in 1879, toen ons land de helft van het aantal inwoners telde van wat het nu heeft, uit de f 3,per hoofd van de bevolking niet alleen de armenzorg worden betaald, doch ook de zeer primitieve sociale verzekering en werkloozenzorg, die toen nog onder de armenzorg werd gerekend. Willen wij nu zien, wat er veranderd is, dan moeten wij eens alle statistisch vastgestelde uitgaven voor armenzorg, werkloozenzorg en sociale verzekering bij elkaar gaan tellen. Wanneer we nu met ronde cijfers gaan wer ken komen wij tot het volgende resultaat: Uitgaven voor Armenwezen 116.000.000, Invaliditeits en Ouderdoms wet en Ziektewet (ontleend aan het boekje „De kleine Gids" uitgave van de Ver eeniging voor Raden van Ar beid) 88.0i00.000,— Uitgaven ten behoeve van werkloozen (Hieronder niet begrepen de bijdragen van de leden zelve voor de werk lozenkassen) 144.000.000,— 348.000.000,— Slaat men dit cijfer om over de heele bevol king van Nederland, die wij gemakshalve zullen stellen op 8% millioen inwoners, dan komen wij tot een bedrag per Nederlander, oud en jong, arm en rijk, van rond f40.Dit beteekent dus dat per Nederlander voor alle vormen van maatschappelijke zorg, zoojuist genoemd, f40,— jaarlijks wordt besteed. Het gezin verder stellende op 4 personen, be teekent dit verder een jaarlijksche uitgave van f 160,of te wel ruim f 3,per week en per gezin. Wanneer wij de cijfers nog wat na der bezien krijgen wij het volgende beeld. Wat de armenzorg betreft, zagen wij reeds dat per hoofd der bevolking wordt uitgekeerd f 13,80. Bij de werkloozenzorg komen wij op een cij fer van ongeveer f17,—hetgeen beteekent dat voor armenzorg en werkloozenzorg per hoofd der bevolking, dus ook weer jong en oud, arm en rijk, jaarlijks rond f31,— be schikbaar wordt gesteld. In bovenstaande cij fers zijn niet opgenomen de uitgaven van het Nationaal Crisiscomité, B-steun en enkele andere uitgaven, welke, wanneer men die er wel bij betrekt weer eenige verhooging van het totale beeld te zien zouden geven. ACTIE VAN BRANDSTOFWERKERS Sinds enkele dagen wordt door een aantal brandstofwerkers een actie gevoerd tegen de firma van Breemen, brandstoffenhandel hier ter stede; de betrokken arbeiders zijn bij het werk aan het posten. Van werknemerszijde vernemen wij dat deze actie wordt gevoerd, omdat de firma'den laat- sten tijd gebruik ging maken van losse krach ten, die een expediteur leverde tegen sterk verlaagde loonen en ook omdat de firma bo- dien arbeidskrachten uit de Haarlemmermeer tewerk stelt en als gevolg daarvan de Haar- lemsche brandstofwerkers zonder werk blijven. Van de zijde van de werkgeefster, de firma Van Breemen, vernamen wij bij informatie, dat de firma aan bedoelden expediteur het loon uitbetaalt dat ook aan een lid van den Bond van Transportarbeiders is betaald, Dc bedoelde arbeidskrachten uit de Haarlemmer meer (het zijn er maar twee) zij n al in dienst der firma, die zooals bekend, ook daar in de buurtverenigingen exploiteert. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. De besturen der afdeelingen Haarlem en Heemstede van den Volksbond tegen drank misbruik hebben tegen Donderdagavond 10 Maart een bijeenkomst georganiseerd in Café Restaurant ..Lido", Plein, waar de voorzitter van de afd. Haarlem der Natuurhistorische Vereeniging, de heer G. M. van Schaik. een voordracht met lichtbeelden zal houden over Natuurschoon rondom Haarlem" en „Op stap door üuid-Limburg".

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2