Vergadering Kamer van Koophandel. van Hyacinten. Het vermenigvuldigen WOENSDAG 9 MAART 1938 HS'AREEM'S DAGBEAD Inleiding van ir. M. H. Maas, over eventueele verplaatsing van het Goederenstation. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdag avond acht uur in openbare vergadering bij een onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. Swens. Deze opende de vergade ring met een herinnering aan de geboorte van Prinses Beatrix. .De blijde spanning is geweken voor een blijde zekerheid. Ik hoop, dat zij het geluk mag brengen, dat haar naam bedoelt, aan haar Ouders en Haar Grootmoeder". Spre ker deelde mede, dat de Kamer op 31 Januari een telegram van gelukwensch naar Soest- dijk gestuurd heeft, waarop een antwoord mocht worden ontvangen. (Applaus). Ir. Maas, De heer Swens herinnerde cr voorts aan, dat het op 1 Maart 25 jaar geleden was, dat ir. H. J. M. Bekkers in dienst trad van de firma Beynes. „De groei- van dit belangrijk bedrijf is voor een groot deel te danken aan de energie, werkkracht en goede leiding van den heer' Bekkers. Ik hoop. dat hij nog vele jaren in de gelegenheid gesteld zal worden, het bedrijf tot steeds grooter bloei te bren gen". (Applaus). Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd een verzonden brief van het Bureau aan den minister van Eco nomische Zaken betreffende aanvraag op ruiming van II. de Vries te Haarlem. Vischgebruik in Nederland. Het Bureau stelde voor. een subsidie van f 100 te verleenen aan de te IJmuiden geves tigde Commissie ter bevordering van het vischgebruik in Nederland. De heer Van Tetering achtte dit weg gegooid geld. Zoo lang de vlsch zoo duur blijft, zal de propaganda weinig nut afwer pen. Vroeger kon spreker voor tachtig cent een grooten kabeljauw koopen: tegenwoor dig moet hij voor een klein stukje van dat beest veel meer betalen. (Applaus). De voorzitter zei. dat het Bureau alle aanleiding heeft gehad om met ernst dit voorstel in te dienen. De heer Gunters kan deze blaam niet op den vischhandel te IJmuiden laten rusten. Spreker weet bij ervaring, dat dc visch in ons land niet duur is. Spreker kan in Zand- voort schoongemaakte bokking voor vijf cent per stuk koopen. De heer Koster is het met den heer Gunters eens; hij bestrijdt eveneens den heer Van Tetering; vroeger waren de levens omstandigheden heel anders. De Nederland- sche vischhandel maakt,, wat de prijzen be treft, een heel goed figuur in vergelijking met het buitenland. Naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter zei de heer Van Tetering, geen blaam op den vischhandel te hebben willen werpen. Het subsidie werd verleend. Telefoontarief te Haarlem. In behandeling kwam het rapport van het Bureau Inzake het tarief voor aansluiting aan de telefoon te Haarlem. De heer De Breuk vindt het niet onbil lijk, als men meer moet betalen, wanneer men meer aansluitingen krijgt. Zoo was ten minste zijn eerste gedachte. Maar later kwam hij tot de conclusie, dat er nog gelegenheid Is om over deze kwestie te onderhandelen. Als dit zoo is, dan zal hij zich scharen bij hen, die een verhooging van het tarief niet noodig achten. De secretaris. Jhr. Dr. J. C. M 011 e r u gaf een uitvoerige uiteenzetting van het rapport. De termijn van het onderhandelen is afgesloten. In 1936 en 1937 kon de P.T.T. nog niet tot verhooging van het tarief over gaan; dit mocht wel met ingang van Januari 1933. De heer Bekkers achtte een verhooging van het tarief gemotiveerd. Op voorstel van den voorzitter liet men de zaak verder rusten. Rondvraag. De heer Bekkers dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden bij het begin van de vergadering tot hem gesproken. Verplaatsing van het Goederenstation? Aan de orde kwam tenslotte het voorstel van het Bureau tot het instellen van een on derzoek betreffende een eventueele verplaat sing van het Goederenstation te Haarlem. Inleiding ir. M. H. Maas. De Voorzitter gaf eerst het woord aan ir M. H. M a a s. directeur van Openbare Werken, die een inleiding over dit onderwerp hield. ..Het is u bekend", zei spreker, „dat het ge meentebestuur zich alle moeite geeft om te komen tot de uitvoering van belangrijke werken, waarmee de ontwikkeling van onze gemeente ten nauwste samenhangt. Tot deze plannen behooren de ophooging van de spoor baan Haarlem—Heemstede ij de geleeltelijke uitvoering van het Havenplan. Beide zijn ob jecten van de eerste orde, omdat ze ingrijpen in het levensproces van onze groeiende stad. Was Haarlem in 1900 65.000 inwoners rijk. thans bevat het ruim 135.000 Afhankelijk van den groei door vestiging zal het totaal der bevolking in dc jaren 1980 en 2000 liggen tusschen 195- en 24Ö.000 zielen. De bevolking van Zuid-Kennemerland welke thans 220.000 groot is, zal omstreeks cle genoemde jaren kunnen zijn uitgegroeid tot het dubbele aan tal zielen. Wij staan dus in een sterk groeien de gemeente, liggende in een sterk groeiende streek. De bedoeling van het gemeentebestuur van Haarlem is, dat thans de noodige maat regelen dienen te worden genomen om de, met de komende groei samenhangende, be hoefte in de komende decennia t-e kunnen dekken. Vele aanvragen voor industrieterrein moesten worden afgewezen. Het is logisch, dat de bezwaren, welke het verkeer thans reeds in hooge mate ondervindt van het veel vuldig gesloten zijn der afsluitboomen der spoorwegovergangen, zoo spoedig mogelijk moeten worden weggenomen. Nadat Haarlem zich had bereid verklaard de kosten van een voorloopig project te dragen, namen de Ned. Spoorwegen de plannen voor de ophooging van de spoorbaan ter hand. In het laatstgenoem de plan wormt de ophooging van het empla cement met het daarbij behoorende goederen station een belangrijk onderdeel. Ten einde zeker te zijn, dat in de toekomst het haventerrein spooraanshüting zal kunnen verkrijgen, is bij het uitbreidingsplan van de havens daarmede rekening gehouden. In over leg met de Ned. Spoorwegen werd in 1934 een terreinstrook. langs de spoorbaan Haarlem Amsterdam, bestemd voor het maken van een toekomstig klein emplacement, van waaruit op de havens aansluitende sporen aftakken. Bij de voorbereidende besprekingen inzake de ophooging van de spoorbaan annex empla cement, kwam bijna zelf de vraag naar voren, of het niet mogelijk zou zijn de werken eventueel uit te voeren langs de spoorbaan HaarlemAmsterdam, uit te breiden tot een volledig emplacement. De Nederlandsche Spoorwegen hebben welwillend toegestemd in een bestudeering van het project op de-ze wijze. Toen in 1905 het huidige goederenstation aan de Westergracht in dienst werd gesteld, telde Haarlem ongeveer 70.000 inwoners. Zij, die hadden te oordeelen over de plaats van dit station Haarlem, stelden zich in op een betrekkelijk kleine stad, die moest worden be diend. Industrie buiten de toemalige grenzen bestond er praktisch niet, aan uitbreiding van terreinen daarvoor was geen behoefte, zoodat men meende een juiste greep gedaan te heb ben met de ligging aan de Westergracht. Ten behoeve van overladen van spoor in schip en omgekeerd werd een spoorhaven aangelegd, Al spoedig moet duidelijk geweest zijn, dat deze haven niet beantwoord heeft aan de ver wachtingen, die men daarvan heeft gekoesterd en thans komt die vraag of de ligging van het goederenstation wel juist is. In de periode, die na 1905 volgde, heeft zich een snelle ontwikkeling aan onzen gemeente voltrokken. De paarden tractie heeft afgedaan Ook bij de Spoorwegen heeft zich het vervoer gewijzigd. Als men een kijkje neemt in de Rozenstraat, zal men daar een groote auto- ;arage zien, die de auto's herbergt, welke voor Haarlem en omstreken de goederen transporten verzorgen. Het zwaartepunt van Haarlem ligt niet meer ten Zuiden van de oude stad, doch is tenge volge van de groote ontwikkeling thans ge legen ten Noorden van den Kloppersingel. Van de 135.000 inwoners der gemeente wonen thans pl.m. 55.000 ten Noorden van dezen singel. Bezien we de kaart, die de toekomstige uitbreiding van Haarlem aangeeft, dan is het duidelijk, dat voor dit relatief beperkte gebied de tegenwoordige ligging van het goederen station niet de juiste plaats is. Moeten we thans de vraag beantwoorden, welke de gunstigste ligging is van dit goede renstation, dan zullen we hebben te letten: op de toekomstige ontwikkeling van Haarlem en van Kenneonerland-Zuid ;het station zal moeten zijn gekoppeld aan het emplacement; dit emplacement zal, zoo mogelijk, dienst baar gemaakt moeten worden aan toekom stige havenbelangen. Al deze voorwaarden worden vervuld als bij de in voorbereiding zijnde ophooging van van de spoorbaan Haarlem—Heemstede de zich daarbij voordoende eenige gelegenheid tot verplaatsing van het emplacement wordt aangegrepen. Bouw-technisch is verplaatsing mogelijk naar het terreingedeelte, gelegen tusschen den Oude Weg en de spoorbaan Haarlem- Amsterdam. Dit gebied wordt op uitstekende wijze bereikbaar gemaakt. De verbreede Oude Weg wordt van bochten ontdaan door middel van een laag gelegen brug over het Spaarne. Eveneens is een goede verbinding met het gedeelte va-n de Oude Weg, thans geheeten voormalige Oude Weg, verkregen door laatst genoemde weggedeelte langs het water door te trekken onder de spoorbaan. Met een en ander wordt bereikt dat snelle verbinding met het stadscentrum en met de belangrijke ge deelten van Kennemerland-Zuid ontstaan zal. Zal deze ligging tot stand komen, dan be vindt het emplacement zich in de onmiddel lijke nabijheid van het haventerrein en het. ;egebied voor klein-industrie, waarvoor de di recte omgeving van den Ouden Weg is aan gewezen. Behalve de voordeelen van de ligging, zijn aan de uitvoering ook voordeelen verbonden voor de gebruikers. Immers een verplaatsing brengt mee, dat alle narigheid, die verbon den is met successievelijke ophooging van het bestaande emplacement, verdwijnt". Ten slotte wees spreker op een ander voor deel, dat met een eventueele verplaatsing sa menhangt. Een emplacement is een geluids producent, die bij nacht doorgaat met het verwekken van lawaai. Het emplacement Wes tergracht geeft voor de omgeving storingen, die in een intensieve bebouwing dienen te worden vermeden. Mocht voorheen de ligging ten opzichte van storing niet direct ongunstig zijn, op dit oogenblik, nu de bebouwing aan beide zijden van het emplacement practisch volledig tot stand is gekomen, is de ligging zeer slecht. Op dit oogenblik bestaat de gelegenheid, een plaatselijk ook aesthetisch slechte stads- indeeling te verbeteren; deze gelegenheid moet nu worden aangegrepen, want hier wordt een belang van eerste orde gediend. ..Samenvattend kan worden gezegd", zoo eindigde spreker, „dat verplaatsing van het joederenstation geëischt wordt' door de ont wikkeling van de gemeente en Kennemerland Zuid; dat de juiste plaats van een emplace ment met daarbij behoorend goederenstation evonden wordt in het terrein gelegen tus schen Oude Weg en spoorbaan Haarlem- Amsterdam en dat de verbindingswegen van een goederenstation aan den Oostkant van het Spaarne met de hoofdwegen uitstekend zijn. Daar groote kosten samenhangen met het omhoogbrengen van het emplacement aan de Westergracht annex het daar gelegen goederenstation moet de verplaatsing uitge voerd worden met de ophooging". De heer Maas ontving een luid applaus en een woord van dank van den voorzitter. Tenslotte werd het voorste-1 van het Bureau tot het instellen van een onderzoek betref fende een eventueele verplaatsing van het Goederenstation aangenomen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Februari was: Badhuis Koudenhorn 930 mannen, 420 vrouwen 98 werkl. baden, to taal 1448; Badhuis Leidscheplem 1430 m„ 656 vr., 612 schoolb., 157 werkl. baden totaal 2855 Badhuis Schotersingel 1916 m.. S69 vr.. 961 schoolb.. 256 werkl. baden, totaal 4002; Bad huis Hofdijkplein 1639 m„ 696 at., 968 schoolb., 338 werkl. baden, totaal 3641; Badhuis van Egmondstraat 1959 m. 1028 vr. 1163 schoolb. 527 werkl.baden, totaal 4677. LEZING MEJ. J. E. C. KUNNE. Hedenavond zal mej. J. E. C. Kunne uit Zandvoort. een lezing houden in het gebouw „Ons Huis" aan de Ged. Voldersgracht 15, hiertoe uitgenoodigd door de gemeenschap voor Practisch Christendom. Het gesprokene wordt afgewisseld met zang en muziek. DIENSTPLICHT. Inspectie. Behoudens onvoorzienen omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlij ksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1926 en 1929. Plaats en tijd van het onderzoek zullen na der worden bekend gemaakt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 10 MAART. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; Parijs Radio 10.35; 12.05 Radio P.T.T. Nord; 12.20 Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Radio P.T.T. Nord; 3.05 Parijs Radio; 3.35 Droitwich: 5.20 Ned. Brus sel;: 6.30 Keulen. 9.20 Warschau of Diversen; 10.10 Keulen (Stuttgart); 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 12.10 Droitwich; 12.50 Londen Regional; 5.20 Droitwich; 6.35 Fransch Brussel; 7.20 Droitwich; 10.40 Pauze; 10.45 London Regional; 11.25 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Po pulaire muziek. 1. Kaffeklatsch, Adalbert Lutter; 2. Potp. van Strauss walsen, Charley Kunz; 3. My Cavalier, Eldorado band; 4. Wanneer je alles had, Willy Derby; 5. Sitting in a jail house, Harry Torrani; 6. Dinah, Bos- well Sisters: 7. Liebesfreud, Vasa Prihoda; 8. Hungaria Marsch, Magyari Imre; 9. Marching along together, Billy Reid; 10. Hier ist erne Wohnung zu vermieten, Adalbert Lutter; 11. Liebesleid, Vasa Prihoda; 12. While the tango moans, Eldora band; 13. Alexander Ragtime band, Boswell Sisters; 14. Rakoszi Marsch, Magyari Imre; 15. Het meisje met den blauwen hoed, Willy Derby; 16. Pal of my dreams, Billy Reid: 17. Dan, dan the yodelling man. Harry Torrani. 8.00 12.00 Diversen. GETUIGENIS-BIJEENKOMST „KERK EN VREDE" De afdeeling Haarlem en Omstreken van „Kerk en Vrede" houdt Vrijdagavond 11 Maart in de Ev. Luthersche Kerk aan de Witte Hee- •enstraat een getuigenis-bijeenkomst. Ds. A. R. Rutgers uit Rotterdam zal spreken over het onderwerp: „Heilige opstandigheid" en de heer A. Elffers Azn., hoofdbestuurslid van Kerk en Vrede, over het onderwerp: „Onze toekomst". (Adv. Ingez. Med.) DE „ZWEEDSCHE SPHINX'' IN HET HUWELIJKSBOOTJE? Volgens hard nekkige geruchten zullen de fihnactrice Greta Garbo en de dirigent van het Stedelijk Orkest van Philadelphia, Leopold Stokowski, die op het oogenblik in Italië vertoeven, in het huwelijk treden. Zij zelf ontkennen het echter ten sterkste De Vlucht. J. P. BALJé. ET z'n zakdoek wischte hij zich het zweet van zijn vooirhoofd en wuifde zich daarna koelte toe. Gelukkig, hij had een coupé alleen, een uurtje sporen en hij kon de boot nemen. Eenmaal op hei, ruime sop, dan was hij veilig. Zijn oog richtte zich met welbehagen op de zwartleeren tasch, tegenover hem in het bagagenet. Dat was de buit, de zuurverdiende buit. De nachtwaker van de bank had hij er bewusteloos voor moeten slaan, misschien was de kerel wel dood veel tijd om daarnaar te kijken had hij niet gehad! zijn medeplich tige had hij bedrogen: gezegd, dat hij de kast niet had kunnen openknjgen en stiekum was hij 'm gesmeerd. Maar de buit was gelukkig binnen! Nu hoefde hij niet meer te ploeteren op een benauw kantoortje voor een honger loon, nu kon hij de droomen. de illusies van jaren, verwezenlijken, gaan reizen en trekken. Alles had hij daarvoor over gehad, zijn vrij heid op spel gezet, brutaalweg had hij de kast met een valsche sleutel geopend, een leegge- gapt. Hij keek op zijn horloge; nog drie kwartier. Op het nippertje kon hij de boot halen. Des te beter, dan zou de angst tenminste wat korter duren, dat ze hem er nog af zouden halen, zoolang ze niet van wal waren gestoken. Het landschap buiten vloog razendsnel voorbij, maar hoe schilderachtig ook, het vermocht zijn oog niet te boeien. Star bleef hij naar de zwarte tasch staren, hij zag alleen de buit voor zich, een dikke honderdduizend dollars. Wat kon hij daar al niet mee doen? Eerst zou hij eens flink ge nieten, zoodra hij in het vreemde land was gearriveerd. En natuurlijk zich. fijn in de kleeren steken en een metamorphose onder gaan, zoodat de knapste detective hem niet herkennen kon. Geen valsche pruiken, geen baard laten groeien, en al die ouwerwetsche poespas, maar van die kleine geraffineerde operatietjes, waar ze in bepaalde schoonheids instituten zoo handig slag van hadden. Jam mer, dat hij er nu nog geen gelegenheid voor had gehad, om even een beetje van uiterlijk te veranderen. Hij had gewild, zoover moge lijk van de plaats van de misdaad! Idioten, die dachten dat een misdadiger steeds terug keerde naar die plaats! Stel je voor, hoe verder weg, hoe liever. Hem zouden ze daar nooit meer zien! Hoe laat was het nu? Nog een half uur Verstrooid keek hij naar buiten. Bliksems, wat was dat? Voor het portierraampje staarde een gezicht naar hem! Het portier ging open en een man werkte zich zijn coupé binnen! ,,'t Was een heele klim", begon de op zoo vreemde wijze binnengekomen passagier, „een half uur heb ik er over gedaan, om een portier open te krijgen. Ik kwam op het perron, toen de trein al reed en kon nog net op de treeplank springen. Dit is de eerste coupé, die ik open kon krijgen. Hè, hè! Een heele klim!" Sprakeloos zat de ander in z'n hoekje ge doken, de schrik had zijn tong verlamd. „Ik zoek een moordenaar!" ging de pas- aangekomene voort, „een moordenaar, en te gelijk een dief. Meer dan honderdduizend dollar heeft die kerel gestolenen den nachtwaker morsdood geslagen! Ja, 't zijn me tijden tegenwoordig! Een verstokt mis dadiger natuurlijk. Moet in dezen trein zijn. Heeft een zwartleeren tasch bij zich, zooiets als die daar staat", knikt de man in de rich ting van de zwarte tasch in het bagagenet. Het angstzweet brak den dief uit. Zou hij op het allerlaatste moment dan tóch geknipt moeten worden? „U lijkt wel wat op den knaap, dien ik zoek' ging de ander weer rustig verder. „Heb het signalement in m'n zak, eens even kijken: Grijze oogen, donkerbruin haar. Dat klopt. Scherpe kin, klopt. Litteeken bij het linkeroor: klopt Met een schreeuw wilde de dief zich op zijn pijniger storten, maar diens rust was plotse ling verdwenen, en er blonk een browning üi zijn hand. Staalhard keken de oogen van den man met de revolver, zijn gezicht stond ern stig en dreigend keek hij den dief aan. „Ik ben Jac. O'Neill, detective", zei hij kalm „Wel eens van gehoord? Je medeplichtige, Bill Woodley heeft je verraden, wat overigens je eigen schuld is; als je je medeplichtigen tracht te bedriegen nemen ze wraak! 't Was een klein kunstje je te volgen". Als een zoutzak was de dief in een hoek van de coupé neergevallen. Zijn geestkracht scheen gebroken. Alle droomen waren ver dwenen, zooals droomen altijd plegen te doen. De diefstal, de moord, ze waren voor niets ge pleegdHem wachtte de strop Toen scheen plots het leven weer in hem terug te keeren. Als een dolle rukte hij on verwachts het portier open. en voor de ander hem had kunnen weerhouden, stortte hij zich uit den in volle vaart zijnde trein. Even keek de man in cle coupé uit het por tier, toen wist hij het met groote moeite dicht te krijgen en nestelde hij zich, sarcastisch glimlachend in de kussens. En door z'n hoofd ging het: „Zoo, dat is m orde. Als Bill Woodley nu maar passage voor de boot besproken heeft, dan is alles gesmeerd gegaan". Hij grinnikte zacht in zichzelf „Als Jack O'Neill, de beroemde dectective. eens wist, dat ik hem zoo prachtig geïmiteerd heb (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de ,,Utrecht", (Adv. Ingez. Med.) Mijn tante Clara haalt, alle voorschriften in kranten en tijdschriften ten spijt, haar bol- len-op-glazen jaar op jaar te vroeg uit de kast. En jaar op jaar bloeien die dan om de zen tijd met armetierige kleine trosjes, die tusschen het mal hoog opgeschoten loof be klemd zitten. Het geen mijn tante Clara niet verhindert om het volgend jaar weer net zoo te doen. Er zijn veel tante Clara's op deze wereld. Wie haar gepruts met bollen aanziet, ver baast zich over de vrijgevigheid van moeder natuur, die jaar in jaar uit, maar weer bollen klaar heeft voor deze droevige experimenten. Laten we in tusschen deze tantes niet al te zwaar vallen; ze moeten er ook zijn en als ze zich afzijdig hielden, zouden de bollenkwee- kers een flink percentage afnemers missen. Laten w'e ditmaal eens kijken hoe al die dui zenden en tienduizenden bollen, die ons kleine landje jaarlijks voor binnen- en buitenlandsch gebruik produceert, ontstaan. Waarbij we dan niet alleen de met-bollen-modderende eigenwijze Clara's, maar ook, en met dank baarheid, de gelukkig talrijke echte liefheb bers en- succesvolle amateur-kweekers memo- re eren, óók bollen-afnemers. Een hyacintenbol produceert na verloop van tijd verschillende kleinere bollen, maar dat gaat langzaam en nooit zouden de kweekers, als ze de natuur haar gang lieten gaan, op deze manier aan de vraag kunnen voldoen. Daarom is er iets op gevonden en de historie vermeldt als uitvinder een muis, die eens een vergeten bol in een schuur vond en er net precies het onderste middengedeelte uit weg vrat. Wat er daarna gebeurde, heeft een kwee- ker op het idee van het hyacinten-hollen ge bracht als middel tot vermenigvuldiging. Half Juni worden de hyaeintenbollen, die buiten op het veld zijn uitgebloeid en af ge rijpt, met een vlijmscherp, komvormig mesje bewerkt. Het onderste gedeelte worde hier mee uitgehold en de wond, om rotten te voor komen, met kalkwater bestreken. Dan gaan de bollen naar de hofkamer, een donkere, vochtig-warme ruimte, waar zij op gaas liggen met de uitgeholde zijde naar beneden, om ophooping van sappen in het bovengedeelte te voorkomen. In dat holle gedeelte gaan ze nu jonge bolletjes vormen en hun aantal kan va- rieeren tusschen 35 en 60 per bol. Half Novem ber wordt de bol met jonge bolletjes en al in den grond gezet. De oude bol heeft geen bloemtrosbeginsel meer dit is weggesneden bij het hollen en kan dus niet. meer bloeien: de jongen produceeren nog wel iets; één sprietje ieder. Zoo'n geholde bol brengt dus een plukje gras te voorschijn. Half Juni worden die jonge bolletjas weer opgenomen en tot half November bewaard, dan opnieuw ge plant. Dat doet men eenige jaren achtereen en na 3—4 jaar zijn de hollen verkoopbaar: bloeien (zij met met een klein trosje) doen ze soms al na twee jaar. Door deze holmethode brengt iedere bol veel meer nakroost voort dan wanneer men al leen maar de kleine bolletjes had, die zich anders rondom den ouden bol vormen en ook na een jaar of wat bloeibaar zijn. Er komt dus nog heel wat kijken eer een bol afgeleverd kan worden en alles bij elkaar verloopt er heel wat tijd tusschen het hollen van den ouden bol en het afleveren van de volwassen jongen, die dan bij goede behau deling, tante Clara een stevige, hooge, volle tros geurende bloemen zullen produ ceeren. Alleen al om het voorbereidend werk van onze vakmenschen niet te niet te doen zouden we moeten zorgen, met onze hyacin ten deze maand goed voor den dag te komen. Helaas ontbreekt daar vaak nog wel een en ander aan. L. S. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 8 Maart 1938. 1. A. J. H. Wortel, aannemer, wonende le Zwanenburg, Haarlemmermeer, Eikenlaan 24. Curator Mr. G. E. Mellema te Haarlem. 2. P. Timmers, aannemer, wonende te Haar lem. Delftkade 2. Curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. 3. Gerrit Schoen, sigarenwinkelier, wonende te Zaandam. Zuiddïjk 85. Curator Mi'. H. H. Riepma te Edam. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: 1. H. Rosies, schilder, wonende te Haarlem, Zaanenstraat 3. Curator Mi'. F. J. D. Theyse te Haarlem. 2. De N.V. Handel en Exploitatie Mij. „Ajax" kantoorhoudende te Aalsmeer, Stommeer weg 19. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. 3. De Commanditaire Vennootschap M. El- fers en Co., bloembollenhandel en kweekerij, gevestigd te Lisse, thans te Hamburg. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. 4. N. J. Meiland, lid der firma Elfers en Co., wonende te Noordwijkerhout, Havenstraat 1. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. W. J. Küppers. sierkunstenaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. 2. M. J. Schut, vervoerder, wonende te Koog aan de Zaan. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Haar lem. 3. G. A. Tervoort, tuinder te Velsen. Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. 4. De Naamlooze Vennootschap „N.v. Agen tuur Centrale" te Haarlem. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester tc Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord, aangebo den ih de aan F. A. Th. van Ditshuizen wo nende te Zaandam verleende verlenging van surseance van betaling.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10