Indrukken van een bezoek aan Indië. KAASRECLAME MODESHOW KOSTER WO KNS DAG 9 MAART 1938 HA ARK EM'S DAGBEAD De Europeesche woning komt in trek Van zwemmen, wandelen en tennissen- VOOR ik begin met U weer wat over mijn verblijf in Indië te vertellen, moet het me toch even van het hart, dat ik al succes had met mijn propa ganda voor het schoone Insulinde. Ik kreeg n.l. een brief van iemand, die in mij de schrijfster van deze brieven meende te her kennen en nu liep ze met plannen rond om ook de groote reis te maken. Ze wilde mij graag eens spreken en ik heb haar gaarne de noodige inlichtingen gegeven. Zij had al eenige jaren een getrouwde dochter in Soe- rabaja; daarna was haar zoon naar Indië gegaan, met wien ik toevallig de heenreis maakte; die had er nu al zoo'n mooie betrek king gevonden, dat die hem in staat stelde in Mei te gaan trouwen. Toen ik haar alles van de reis vertelde werd ze hoe langer hoe en thousiaster en het gevolg is, dat ze half Maart vertrekt om het huwelijk van haar eenigen zoon mee te maken, haar dochter te bezoeken en verder zooveel mogelijk te zien. Ze gaat dan net als ik in den besten tijd en het is haar plan om ook 5 maanden in Indië te blijven. De kinderen hebben mij al een paar maal geschreven, dat ik het met de warmte toch zoo had getroffen, want dat ik in de kente ring zeker niet zoo flink was geweest. En daarna komt de West-moesson met wel koelte, maar ook die aanhoudende regens, waar je hier eenvoudig geen begrip van hebt. Ik heb op Bali een paar van die buitjes meegemaakt, maar als je dan voor de koelte toch op de vóór galerij blijft zitten, kim je gewoon niets hooren of je verstaanbaar maken. En van dien regen hebben we hier in Holland meer dan genoeg. Neen, die heilzame zon mag dan voor onze kinderen, als ze een paar jaar in Indië zijn. dikwijls de verzuchting doen uiten: waren we maar weer eens in Holland met zijn heer lijk vóór- en najaar, het wisselend groen van boomen en planten en de heerlijke gezonde winters met sneeuw en ijs: voor hen, die een maand of wat naar Indië gaan en dan nog een portie Hollandsche kou mee brengen, zoo dat de zon nog niet zoo'n vat op ze heeft, heeft de warmte doorgaans een heel goeden invloed op de gezondheid. Maar daarom is het verlof toch ook een prachtig iets voor onze kinderen en genieten de meeesten in zoo'n halfjaar meer dan wij ons in jaren kunnen veroorlooven. Al sputte ren de meesten wel eens op Indië, zoo na 5 of 6 maanden gaan vooral de mannen er toch weer naar verlangen, vooral naar hun gere gelde werk, dat ze hier op den duur missen. Ook het klimaat, waarvan ze uit de verte alleen maar het mooie gezien hebben en dat hen bij een langer verblijf gaat vervelen met al die wisselingen van kou, wind en regen, ja, zelfs een hittegolf kunnen wij beter verdragen dan zij, omdat huizen, kleeding en werkverdeeling er hier niet op ingericht zijn. TT? R is in Indië toch ook heel veel goeds, ook omdat alles er op ingericht is de warmte zoo dragelijk mogelijk te maken. Al lereerst dan de huizen, waarover ik al met een enkel woord repte. Men vindt er tegenwoor dig allerlei typen, tenminste in de groote stad zooals Batavia. Het koelst zijn de echt Indische huizen met hun groote voorgalerij, binnen- en achtergalerij en voor en achter mooie tui nen niet dikwijis groote schaduwrijke boomen. Daar die echter veel onderhoud, dus veel be dienden eischen en bovendien bijv. op het Ko ningsplein heel duur zijn, zijn ze niet meer in trek en worden er daardoor veel meer Europeesche huizen gebouwd, tegenwoordig zelfs heel veel met twee verdiepingen, vooral in de buitenwijken. Het deed mij daar dikwijls aan de Heemsteedsche Dreef denken of ook wel aan Bloemendaal. De warmte in die huizen valt erg mee, omdat er bij het bouwen na tuurlijk rekening mee is gehouden; en wat voor onze kinderen een groote aantrekkings kracht is: ze doen zoo veel meer aan Holland denken, omdat'ze ook zooveel gezelliger kun nen ingericht worden met gordijnen, karpet ten en gewoon Hollandsche meubelen. De bovenpaneelen van alle deuren zijn in figuren uitgezaagd, zoodat de buitenlucht er altijd doorheen gaat en koelte meebrengt. Als de zon op volle kracht staat, wordt de hitte natuur lijk door matten of linnen marquises buiten gehouden. Het ten-as of „stoepje", dat voor alle huizen is aangebracht, is vooral in de vroege morgenuren het meest geliefde plekje om er het kopje koffie te drinken en van de koelte en de zon te genieten, die dan zoo'n vroolijk begin aan den dag maakt. Alle liuis- genooten zijn dan nog in pyjama, dat is een écht gezellig uurtje van den dag. Om 7 uur gaat men zich kleeden, er wordt ontbeten, de kinderen gaan naar school, de mannen naar him werk en om 8 uur begint de dag voor de dames. Eerst afspreken met de bedienden over het eten, boekjes opschrijven net als hier, bloemen verzorgen, wat naaien of handwerken en danbezoekjes afleggen bij de goede kennissen, want dat kan men na tuurlijk niet in het middaguur doen. Mijn eerste opmerking gold dan ook de open hui zen en het vreemde en onvrije, dat iedereen maar ineens voor je neus staat, want er is na tuurlijk nergens een voordeur, tenminste hoogst zelden. Je krijgt zoo het gevoel, dat je in huis feitelijk nergens vrij bent. Dat schijnt ook de klacht te zijn van iedereen, die voor het eerst in Indië komt. Er zijn er zelfs, die zeiden: je hebt in een Indisch huis geen kamer of hoekje, waar je eens even uit kunt huilen, als dat noodig is. De vroege ochtenduren worden ook gebruikt om boodschappen te gaan doen, want dan is het in de stad nog niet zoo warm. In Batavia zijn een massa mooie, groote Europeesche win kels. waar Holiandsch gesproken wordt en het is daar prettig koopen. 'S7ERDER wordt een deel van den -morgen ook ingenomen door hét zwemmen. In Indië wordt die sport natuurlijk nog meer beoefend dan hier. De kinderen beginnen er al op hun tweede jaar mee; gaan dan met de moeders mee en leeren het spelenderwijs. Zijn er schoolgaande kinderen, dan kunnen die al tegen 11 uur in het zwembad zijn als ze in de vier laagste klassen zitten; de ouderen gaan meest in de late middaguren, maar het water is dan nog warm. Daar ik natuurlijk den tijd ..aan mijzelf" had, ging ik vroeg, liep er om 8 uur heen. een wandeling van zoowat 20 minu ten. bleef dan een uur in het water en een half uur in de zon liggen en met deze en gene een praatje maken. Ik heb in Indië nooit anders een hoed ge dragen dan om bezoeken af te leggen en dat is me best bevallen; wel had ik altijd een goede zonnebril op. Het is wel typisch, dat je zoo op weg naar het zwembad nooit Europeanen tegen komt. tenminste niet te voet, wel op de fiets en natuurlijk in de auto, want daar zijn ze naar mijn meening te veel aan gewend. Bijna alle dames kunnen natuurlijk chauf- feeren. De meesten hebben een auto, maar iederen dag een paar maal een eind loopen zou de meesten geen kwaad doen. Mijn doch ter deed het iederen dag met haar jongsten zoon in het wagentje, omdat ze de kinderen niet aan de baboe toevertrouwt zooals veel moeders nog doen; met de ouderen gaat ze fietsen, hoewel ze een auto heeft maar die wordt alleen gebruikt, als de heer des huizes er met de familie op uitgaat. Ik adviseer dus iedereen die zijn kinderen in Indië gaat op zoeken en hier zwemt of wandelt, dat in Indië te blijven doen. Ik ben er 5 maanden geweest en heb feitelijk geen dag overgeslagen en ik geloof zeker, dat ik me daardoor zoo flink en gezond voelde, ondanks mijn 68 jaren. De mannen, die overdag hun werk hebben moeten den tijd voor sport natuurlijk erg uit zoeken, vooral zij die op kantoor zijn en pas tegen half zes thuis komen. De gouverne mentsambtenaren zijn tegen 1 of "twee uur klaar; die kunnen dus thuis eten. daarna rusten en daarna doen wat ze willen. Daar het in Indië zoo tegen 6 uur donker is, wordt er veel getennist op verlichte banen. Die zie je overal en het maakt een aardig effect. Het wordt ook 's avonds veel gedaan. Een groote attractie in Batavia is de Jacht club, die dikwijls wedstrijden organiseert, voor de jongeren met kano's. Natuurlijk wordt er tijdens de wedstrijden voortdurend gebaad en gezwommen. in Denemarken In Denemarken heeft men vorig jaar een collectieve reclame-campagne voor kaas gevoerd. Hoewel de campagne slechts betrekkelijk kort heeft geduurd, is de verkoop van kaas met 40 pCt. gestegen. De moord te Tilburg blijft raadselaclilig. Aangehoudenen hadden allen een alibi. Het onderzoek in de geheimzinnige Til- burgsche moordzaak, waarbij de 18-jarige brugwachtersdochter mej. R. slachtoffer "is geworden, is uiterst moeilijk, maar de politie verwaarloost geen enkele aanwijzing. Men heeft reeds verschillende personen aan een verhoor onderworpen, maar zij hebben hun alibi kunnen bewijzen, aldus schrijft Het Volk. In geen jaren heeft de Tilburgsche politie een zoo geheimzinnige zaak te onderzoeken gehad als deze. Alle onderdeelen van dezen moord want dat het jonge imeisje ver moord is, kan als vaststaand worden aange nomen zijn even raadselachtig. Het meisje had gewandeld met haar vrien din. Cafés hadden zij niet bezocht. Om een uur of negen maakten zij aanstalten weer op huis af te gaan, want de brugwachtersdoch ter mocht nooit te laat thuis 'komen. Het was kwart over negen toen de vriendinnen af scheid van elkaar namen. Tusschen kwart over negen en half tien moet het drama zich hebben afgespeeld. Op weg naar huis kwam het meisje twee jongens tegen. Zij riepen wat tegen haar, maar mej. R. voelde blijkbaar niets voor een ontmoeting en stak den weg over, om zoo de beide jongelieden te ontwijken. Badend in bloed Eenige minuten later kwam de in de na bijheid wonende landbouwer De B. toevallig zijn'woning uit. Tot zijn ontsteltenis zag hij vlakbij, het jonge meisje op den weg liggen, badend in haar bloed. De beide jongens ston den over haar heen gebogen. Bij het verhoor hebben zij verklaard, dat het meisje reeds een wankelenden gang had. toen zij passeerden. Dat was hun direct op gevallen en toen zij even later merkten, dat het slachtoffer op den weg was neerge vallen, waren zij dadelijk toegesneld, om hulp te bieden. De landbouwer De B. trad direct hande lend op. Hij stuurde de jongens naar de marechaus see en den dokter. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Tijdens het vervoer per am bulance gaf het meisje den geest. Geen woord, waarin men een aanwijzing zou kunnen vinden omtrent de identiteit van de(n) dader(sl is meer over haar lippen ge komen. Mej. R. is gedood door een steekwond in de linkerzijde, die het hart heeft geraakt. On danks naarstige nasporingen, waarbij ook po litiehonden aan het werk zijn gezet, is men er nog niet in geslaagd het mes, waarmee de aanslag moet- zijn gepleegd, te vinden. De beide jongelieden, die bij het stervende meisje zijn aangetroffen, zijn urenlang dooi de politie verhoord; tenslotte mochten zij weer huiswaarts keeren. Een omstandigheid, die het onderzoek nog bemoeilijkt, is, dat men op den weg, behalve op de plaats, waar het meisje is neergestort, nergens bloed heeft gevonden. Toch staat het vrijwel vast, dat zij na de aanslag nog een eindje voort is geloopen. Het slachtoffer was echter dik gekleed en haar kleeren hielden het bloed een tijdlang tegen. Zoodoende heeft men nog niet precies kunnen vaststellen, waai de moord is gepleegd. Natuurlijk heeft men ook nagegaan of de verslagene wel eens is bedreigd, dan wel of er iemand zou zijn, die reeds eerder booze be doelingen jegens haar kenbaar had gemaakt. Van het een noch van het ander is iets ge bleken VRIJZ. DEM. BOND. De afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond houdt Vrijdagavond in Hotel Lion d'Or een ledenvergadering, die als tweede discussie avond wordt belegd. De heer W. F. Happé zal dan een inleiding houden over het onderwerp: „Welke beteekenis heeft het plan van den ar beid thans nog voor ons?" De Koningin in de Nieuwe Kerk le Delft. DELFT, 8 Maart. H. M. de Koningin heeft hedenochtend de Nieuwe Kerk bezocht om zich op de hoogte te stellen van de restaura tiewerkzaamheden, welke voor zoover het in wendige gedeelte van het gebouw, sinds een half jaar voltooid zijn. Het was immers op 8 September van het vorige jaar, dat de kerk, zooals zij er thans uitziet, in gebruik werd genomen. De werk zaamheden aan den buitenkant vorderen goed. De Koningin kwam precies half twaalf in een open auto voor het gebouw aan. Naast Hare Majesteit was jonkvrouwe D. H. van Tets eerste hofdame, gezeten. In een tweede auto volgden C. G. Sixma baron Heemstra, parti culier secretaris van de Koningin en Hr. Ms. adjudant kapitein W. Romswinckel. Een auto van de rijksrecherche sloot den korten stoet, welke van de grens der gemeente tot het kerkgebouw door een motor met zijspan van de Delftsche politie werd voorafgegaan. Voor den ingang van de kerk waren ter be groeting van de Koningin aanwezig: de bur gemeester mr. G. van Baren, de president kerkvoogd prof. dr. H. B. Dorgelo. de secre taris van het college van kerkvoogden, de heer D. Waverijn, de leider der restauratie- werk zaamheden. De architect H. van der Kloot Meyburg en de dames van Barenvan der Voorn Grootenboer en DorgeloPlomp, onder scheidenlijk voorzitster en secretaresse van het- voormalige Delftsche damescomité, hetwelk een actie tot het bijeenbrengen van gelden voor de restauratie der kerkglazen heeft ge voerd. Het bezoek van de Koningin duurde 35 mi nuten. Hare Majesteit toonde haar groote be wondering voor het volbrachte werk. Bij het verlaten van de kerk improviseerde de organist, de heer J. H. Storm op het- orgel, waarop hij gezang 50 speelde. Bij het wegrijden juichte een vrij talrijke menigte Hare Majesteit hartelijk »toe. JHR. MR. R. DE MAREES VAN SWINDEREN TERAARDEBESTELLING Op de Zuiderbegraafplaats te Groningen werd Dinsdagmiddag ter aarde besteld 't stof felijk overschot van wijlen jhr.mr. R. de Marees van Swinderen, oud-vice-president van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. Van de familie van den overledenen waren bij deze eenvoudige plechtigheid aanwezig de heer B. Dorhout Mees, jhr mi'. H. J. van Idde- kinge, jhr. S. M. S. A. de Marees van Swin deren, mr. W. M. Paardekooper Overman, subst, off. van Justitie te Haarlem; mr. W. H. van Nes van Meerkerk, jhr. dr. J. W. de Marees van Swinderen, jhr. A. E. Hoeufft en H. M. L. F. baron van Imhof. Van de verdere belangstellenden noemen we den President van de Rechtbank te Haarlem, mr. G. Sluis, jhr. E. W. Lewe van Neijenstein, Haren, nota ris J. Offerhaus Wzn., Groningen, en de heer T. T. Pahud de Mortanges, Schalkhaar bij Deventer. Aan het graf werd niet gesproken. De heer B. Dorhout Mees, Groningen, dank te voor de eer zijn oom bewezen. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. Dinsdagmiddag werd in hotel Duin en Daal in Bloemendaal terwijl buiten een stralende voorjaarszon de prachtige omgeving zijn aller modernste lentetoilet had aangetrokken, een modeshow gehouden door de firma Koster, hierin bijgestaan door de firma Muller, welke de passende hoeden bij de toiletten liet zien. Zes mannequins toonden de laatste creaties, en zij deden het met de noodige gratie en over tuiging voor deze mode, die gevaar heeft vast te loopen in details; die zich zou kunnen ver liezen in, wat onze grootmoeders kwikjes en strikjes noemden, en die daardoor soms eigen aardig aandoet als van een ouderwetsche groepsfoto, u weet wel, met handen op schou ders en met oogen in portretalbums. Vooral de avondjaponnen verloren zich wei eens alteveel in détails, en wanneer men dan een toilet zag van zwarte, zware ruischende zij met een zeer diep wegvallend wit voorpand, dat, wanneer het als voor een ouderwetsche révérence opzij werd gespreid, lint en strik- garneering toonde, kreeg men de neiging om er de crinoline bij te wenschen, opdat al dit gewarrel tenminste tot zijn recht zou komen. Bij deze avondkleeding waren ook eenvou diger toiletjes, zooals het zwart zijden organdie lijfje, met witte kant bewerkt, over een langen zwarten rok gedragen. Of de vele gebloemde toiletjes met de moderne, korte pofmouw en het vaak in horizontale strepen verwerkte pa troon. dat iets stugs en vierkants geeft aan het ;eheel. Streng en ietwat stug waren ook soms de mantelcostuums waarmee de show werd be gonnen, hoewel bij sommige de detailleering de strengheid van'het geheel onderbrak, zoo als bijvoorbeeld een zwart mantelcostuum, gegarneerd met randen zwart ciré blaadjes over de schouders. Hierbij werd een purperen blouse gedragen, terwijl het hoedje een gar neering vertoonde van een matblauwe en pur peren sluier die van achteren afhing. Complets werden er vele en velerlei ge toond: een beige mantel met bont behoorde bij een japonnetje met bruinen rok en beige taille met bruin gegarneerd: een blauw toiletje met rood gegarneerd had een los bolero'tje, met rood gevoerd, terwijl een heel kort licht bedrukt jasje paste bij een rok van dezelfde stof, met hooge taille, en daarboven een blousetje in een warme tint rood. Veel donkere kleuren doen opgeld, maar het wil mij voorkomen, dat er vooral onder de middagtoiletjes nog weieens waren, die met hun donkerblauw of zwart en hun lange mou wen ook in den winter niet misplaatst zouden zijn geweest. In den zomer wil men nu eenmaal weieens wat fleurigers zien dan zwart en don kerblauw met lange mouwen en hooge halzen! De bijpassende hoeden bij dit alles waren goedgekozen en smaakvol: ongetwijfeld is er voor ieder hoofd in het komende seizoen wel iets te vinden dat er volkomen bij past. of het nu een kittig klein pannekoekje is met een vuurrood toefje bloemen bovenop en een lint achterom het haar, of dat het een vroo- iijke donkerblauwe is met opgeslagen rand en aan de hooge zijde gegarneerd met een witte bloem van lint, of dat u een kapje van kleu rige veertjes ambieert, of wel een kapje van zwarte aigrettes, of misschien een groote zwarte met geel-groene keelbanden, of anders een zwarte met een vuurroode strik van ach teren die van voren aan een haarlint-van- vroeger doet denken dit doet er niet toe. voor iedereen is er iets dat haar zeker staat van de allerplatste tot de allerhoogste model len toe. En daarbij met zwier door de manne quins gedragen, wat zich begrijpen laat bij zooveel afwisseling. Dat de show veel te laat begon en dat er door een miverstand bezoeksters te vroee weg gingen, was jammer en dit bracht de 'bruid, waarmee het traditioneele einde kwam. wel eenigszins in de verdrukking, zoodat zij wat gehaast den aftocht blies. Loterij van „Haarlem's Bloei". Trekkingsdag 29 Maart. De laatste paar weken van de loterij yan ..Haarlem's Bloei" zijn ingezet. De propagan da er voor is zoo juist op volle kracht ge bracht. De verkoop van speciale in prijs gehal veerde loten voor begunstigers, zoowel als van de gewone 60-cts loten is tot zoover alleszins bevredigend geweest. Naarmate de trekkingsdag. 29 Maart a.,' nadert, stijgt de loten verkoop in snel tempo. Het publiek vindt het wel een aardig denk beeld, door het koopen van een of meer loten een instelling als „Haarlem's Bloei" te steu nen en tegelijkertijd een kans te verwerven op een der vele fraaie prijzen, zooals de 4-per- soonsFord Junior 1938. het Philips Sympho nic Radio-toestel of een der geheel vrije reizen naar het buitenland voor een of twee personen. Ook een stofzuiger, waschmachine, gas-oven of een der vele andere prijzen zal men natuurlijk ook gaarne winnen. .Haarlem's Bloei" heeft bij deze loterij het aantal loten tot 10.000 beperkten on danks dat betrekkelijk kleine aantal loten tóch al die mooie prijzen, zulks is alleen mogelijk geworden, mede dank zij de bereid willigheid van een aantal Haarlemsche fir ma's. die sympathiseeren met „Haarlem' Bloei". Het is dus zeer wel mogelijk, dat reeds ge- ruimen tijd vóór de trekking alle loten zijn uitverkocht. Wie beslist ditmaal een lot- wil hebben, wachte dus vooral niet tot het laatst. Waterleiding-tarieven voor industrieele doeleinden. De in de Provincie Noord-Holand geves tigde Kamers van Koophandel hebben reeds geruimen tijd geleden overleg met elkander gepleegd omtrent de tarieven voor het ge bruik van water voor industrieele doeleinden. Als gevolg van dit overleg werd een commis sie benoemd, onder leiding van den heer S. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Alkmaar, welke Commissie zich in verbinding -zou stellen met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Deze bespreking heeft plaats gehad, nadat men van te voren een onderhoud heeft gehad met den direc teur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf te Bloemendaal. Op 25 Februari jl. werd aan het Bureau van de Kamer van Koophandel medegedeeld, dat er op dit oogenblik geen uitzicht bestaat op verlaging van deze tarieven, vóórdat de watervoorziening uit het IJselmeer gereed zal zijn. De voorzitter der commissie heeft thans voorgesteld, de pogingen op dit oogen blik te staken. Het Bureau der Kamer heeft zich met dit voorstel kunnen vereenigen. Nationale Reclasseeringsdag. De collecte op 7 Mei. De Nationale Reclasseeringsdag te Haarlem is Dinsdag begonnen met de voorloopige werkzaamheden voor de collecte op 7 Mei a.s. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. P. J. Overmeer. voorzitter; W. F. G. L. Kelder, vïce-voorzitterD. G. de Jong. secretaris; M. A. M. Langemeijer. penningmeester; G. J. Bouwens, 2e penningmeester; alsmede de dames: mevr. H. C. Sinnecker-Kroonstuijver, 2e secretaresse, en mevr. wed. mr. dr. W. F. M. Schutte-Struyck. algemeen adj-uncte. Het secretariaat is gevestigd: Anna van Buuren- laan no. 40 alhier. Bij den Natiorialen Reclasseeringsdag zijn de instellingen van alle gezindten aange sloten. Voor Haarlem: Het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der gevangenen; de R.-K. Reclasseeringsvereeniging; het Leger des. Heils; de Protestantsch-Christelijke Reclasseeringsvereeniging; de Nationale Christen-Geheelonthoudersvereeniging; de Nederlandsche Vereeulging tot Afschaffing van- Alcoholhoudende Dranken: de Interna tionale Orde van Goede Tempelieren, en het Consultatie-Bureau van Alcoholisme. Dinsdagmiddag vergaderde het voorloopig uitvoerend Comité, dat- de verschillende plannen uitvoerig besprak. Op 7 Mei a.s. zal de collecte plaats vinden, waarbij weder als vorige jaren op groote medewerking gerekend wordt van de burgerij en van da mes en heeren om te collecteeren. Om een voorbeeld te geven van de zegen rijke gevolgen, welke de voorwaardelijke ver oordeeling alleen reeds heeft, moge onder staand overzicht dienen: Totaal aantal gevallen Afloop in van waarin de proeftijd het totaal eindigde (Bii misdrijven) gunstig ongunstig 1930 1588 33.8 16.2 1931 1686 34,7 1 5.3 1932 1707 82.9 17.1 1933 2179 85.4 14.6 1934 2679 86.0 14.0 1935 3331 86 04 13.6 Wanneer men nu nog wpet, dat in het al gemeen ongeveer 40 van alle veroordeel den recidiveert en van de tot- gevangenisstraf veroordeelden zelfs ongeveer 55 V dan vor men deze getallen wel het sprekendste be wijs van de heilzame werking van de voor waardelijke veroordeeling. zoowel voor den betrokkene als voor dc gemeenschap. Het spreekt vanzelf, dat tal van personen dit omvangrijke werk. dat hieraan verbonden is. niet alleen geheel belangeloos verrichten, maar er ook heel wat aan ten koste leggen. Maar daarnaast moet vooral in de centra van het land. het voorlichtingswerk worden verricht door bekwame ambtenaren, die in sommige plaatsen in dienst ziin van de ge zamenlijke Reclasseeringsinstellingen. Het werk moet voor een belangrijk deel met eigen middelen in stand worden ge houden. Alle Reclasseeringsvereenigingen doen elk jaar meer werk. Het kan alleen worden voortgezet, wanneer het noodige en ons thans ontbrekende geld wordt bijeen gebracht. Voorts moge nog o m. gewezen worden op het celbezoek. de zorg voor die ontslagen ge vangenen, die werkelijk willen meewerken aan hun eigen reclasseering en de Kinder bescherming. Een belangrijk en kostbaar stuk werk gaat gebeuren. Nog steeds zijn met het Departement van Justitie onderhandelingen gaande om mede werking te verkrijgen tot het openen van werkkampen voor jeugdige voorwaardelijk veroordeelden, waarvan het immers zoo overduidelijk is. dat de ledigheid er sterk toe bijdroeg, hen tot onevenwichtige menschen te maken, die zich niet meer tegen de ver leiding konden verzetten. Dit nieuwe middel om te trachten, jonge pienschen hun evenwicht te doen heiwinden, moet niet de gelegenheid tot ontplooiing ontnomen worden wegens geldgebrek, inte gendeel. het moet aelceenheid hebben uit te groeien. Daarom kan en moe! een ieder iets doen tot instandhouding van dit niet alleen sociaal en humaan, maar ook christelijk werk. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Journalistenkring. De Haarlemsche Journalistenkring kwam Dinsdagavond in café-restaurant ..Centraal'' aan het Plein in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer F. Primo, heette in zijn openingswoord drie nieuwe leden welkom. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H. D. Kammeijer. werd goedgekeurd. De heeren Primo. Kammeijer. j. H. Voskuil en Drs. Th. B. F. Hoijer werden herkozen resp. ais voorzitter secretaris, penningmeester en vice-vóórzitter. Laatstgenoemde tevens als gedelegeerde bij het bestuur van den Ned. Jouunialistenkring. Er werd een commissie voor ontwikkeling en verpoozing benoemd, bestaande uit de heeren J. N. Tromp, Drs. Th. B. F. Hoijer, F. C. Derks, B. S. Korsten en F. Wildeboer. ENGLISH ASSOCIATION. Maandagavond 14 Maart- houdt mr. C. F. Cook FR.S.A. van de English Association in de Kroon Groote Markt een lezing met licht beelden over het onderwerp: Britsche schil ders, hun geschiedenis en hun kunst. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 9 Maart H. K. H. mevrouw de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophie der Neder landen, heeft aan de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid opnieuw een blijk van hare be langstelling en stoffelijke medewerking gegeven door de aanneming van het eere-lidmaatschap van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum. In 1879 vereerde H. K. H. het Museum van Kunstnijverheid met een gelijke onder scheiding. HOLLANDAMERIKA LIJN. Lochkatrine, Vancr. n. Rott. 7 v. San Diego. Beemsterdijk, New-Orleans naar Rotter dam 7 v. Havana. Burgerdijk, Rott. n. Tampico 7 te Havana. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, 7 v. Les Falaises te Glasgow. Stad Dordrecht 8 v. Vlaardingen naar Pto. Ferrajo. HOLLANDAFRIKA LIJN. Nijkerk (thuisr.) 3 v. Antwerpen n, Bremen Jagersfontein (thuisr.) 7 van Lissabon. Boschfontein (uitr.) 6 van Dakar. Randfontein 8 v. Amsterdam n. Beira. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitr.) 7 van Singapore. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (uitr.) 8 te Dakar. KON NED STOOMBOOT MIJ Baarn, Chili naar Amsterdam 8 van Liver pool via Duinkerken. Boskoop 8 van Antwerpen te Amsterdam. Rhea 8 van Gdynia te Amsterdam. Venus, Rottm. n. Tanger p. 7 Ouessant, Ariadne, Sctubal n. Midd, Zee p. 8 Gibral tar. Costa Rica 6 v. Cristobal n. Cartagena. Fauna, Palermo n. Amsterd. p. 8 Dungeness Boskoop, Antwerp, n. Amst. p. 8 Vlissingen Ajax 7 v. Napels n. Catania. Hebe 5 v. Pto. Barrios n. Amsterdam via Curacao. Mars 7 v. Samos te Tzmir. Odysseus 7 v. Leixocs te Opporto. Stella. Bourgas n. Amst. 7 v. Malta. Telamon 8 v. N.-York n. pto. Cabello. Vesta, Piraeus n. Amst. p. 7 Finisterre. Perseus, 8 v. Kopenhagen te Amsterdam. Iris, 8 v. Stettin te Amsterdam. Aurora, 8 v. Venetië te Amsterdam. Euterpe, 8 v. Bordeaux te Amsterdam. Flora 6 v. W.-Indië te New-York. Stuyvesant 7 van W.-Indië te New-York. KON. HOLL. LLOYD Amstelland 6 v. B.-Avres n. Amsterdam. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ Glenaffaric, Japan n. Amst. 8 v. Singapore. Helenus 6 te Batavia voor Amsterdam. Glenapp. Dairen n. Rott. 5 v. Hongkong. Penmacdhui, Japan n. Rott. p. 8 Gibr. Polydorus, Batavia n. Amst. via Londen 6, 330 mij] Z.Z.W. van Land's End. Protesilaus Rott. n. Japan 8 te Port Said. C. of Singapore. Dairen n. Rott-. 8 te Havre. Laertes 8 van Hamburg te Amsterdam. KONINKLIJKE SHELL. Agnita. Londen n. St. Kitts p. 7 Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena 3 v. Rotterdam n. Hongkong. Aludra (thuisreis) 8 v. Rio Janeiro. ROTTERDAMSCRE LLOYD. Siantar (thuisreis) 6 te Belawan. Kota Agoeng (uitreis) p. 7 Pantellaria. Kota Gede (thuisreis) p. 7 Sagres. Weltevreden (uitreis) p. 8 Finisterre. Indrapoera (uitreis) 8 (4 n.) van Port Said. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Simalocr (thuisr. 8 van Hamburg. Singbep (uitr.) 7 van Djeddah. Tabinta 8 van Djeddah te Batavia. Chr. Huygens (thuisr.) 8 te Genua. Poelau Tello (uitr.) 5 van Antw. en p 6 (v.m.) Vlissingen. Enggano (uitr.) 7 van Belawan. Mapia 6 van Batavia naar Amsterdam. Poelau Roebiah 8 van Amsterdam n. Ham burg. WIJK LIJN. Katwijk Amst. n. Povena p. 7 Ouessant Winterswijk 7 v. Baltimore n. Bremen. Naaldwijk 7 te Londen uitg. n. Stamboul. Haulerwijk Susak n. Plymouth 7, 150 m, Z.O. van Land's End.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11