Twee Beverwijksche be middelaars voor de Rechtbank. TEMPELIERSSTR. 32 H JD.'Vertelling Slop dien hoest AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP 49c 34 35 25 20,, ALBERT HEIJft I I WAAG UW GEZONDHEID NIET VRIJDAG 11 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Tegen beiden twee maanden geëischt. Een adres in een sigaret. Twee Beverwijkers hadden eind Augustus en begin September 1937 eenige jongemannen geld verstrekt om naar Spanje te gaan en zich daar te voegen bij de republïkeïnsche troepen Na vele omzwervingen en ontberingen waren deze jongemannen weer in Nederland terug gekeerd. Twee van hen hadden wel een solda tenuniform aangetrokken doch toen was hun de moed in de schoenen gezakt zooals de Officier in zijn requisitoir opmerkte en hadden zii ingezien dat men als Nederlander niet tusschen vreemde soldaten moest gaan vechten. De bemiddelaars hadden behalve het geld ook nog een sigaret gegeven waarin zich een papiertje bevond dat een adres bevatte te Parijs waar de jongemannen zich moesten vervoegen. Als eerste getuige werd een los werkman uit Den Helder gehoord, die verklaarde f 27 in een enveloppe te hebben ontvangen. Officier van Justitie: Wisten je ouders dat je naar Spanje ging?" Getuige: Ja, mijnheer. Officier: En vonden ze dat goed? Get.: Nou, m'n moeder wilde het eigenlijk niet hébben, maar ik was meerderjarig. President: Toen je in het Zuiden aankwam en moest vechten, ben je er toen van door ge gaan? Get.: Ja mijnheer. Pres.: Het principe zat er dus niet erg diep in De volgende getuige was een dertigjarige arbeider uit Beverwijk die eveneens in Augus tus het plan had opgevat om naar Spanje te gaan. President: Waarom bent U eigenlijk naar Spanje gegaan? Get.: Ik dacht dat ik daar werk zou kunnen krijgen. Pres.: Maar vechten is toch geen werk. Get.: Nee, ik dacht dat ik burgerlijk werk zou kunnen verrichten. Pres.: Maar dat is hier toch niet door ver dachten aan u voorgespiegeld. Get.: Neer, maar ik had hier niets Uit het verdere verhoor bleek dat getuige eenigen tijd in een concentratiekamp opgeslo ten was geweest. Na zijn vlucht had hij ook nog twee maanden in een ziekenhuis in Frank rijk doorgebracht. Ook thans was hij nog onder dokter's behandeling. Een der verdachten merkte op dat hij nooit had gezegd dat er in Spanje ander werk te vinden zou zijn dan deelnemen aan den oor log. Over financieele voordeelen is nooit ge sproken. De derde getuige, een 29-jarige Beverwijker, was met het geld niet verder gekomen dan Beverwijk. Hij had namelijk een vriend ontmoet die hem voorgesteld had om „maar 'n borreltje te nemen". Dit verleidelijk aanbod werd aan genomen met het gevolg dat van het geld geen cent meer over bleef. Waarom hebt U, toen u merkte dat het idee van Spanje geen bekoring meer voor u had, het geld niet teruggegeven, merkte de President op, dit is eigenlijk verduistering. Geen ronselarij. De subst. Officier van Justitie mr, W. M. Paar- dekooper Overman zeide in zijn requisitoir dat men hier niet te doen had met ronselarij. Het plan is van de getuigen zelf uitgegaan. De ver dachten hebben eerst ontkend doch later toe gegeven gelden te hebben verstrekt. Na heel veel moeite zijn de getuigen weer naar Neder land teruggekeerd, dit heeft ook de regeering die de terugreis voor een groot deel moest be talen, veel geld gekost. De verdachten die terdege wisten wat de- jongemannen in Spanje te wachten stond hadden verstandiger moeten zijn en het plan moeten afraden. Hierdoor zouden zij de jon gens en hun ouders veel leed hebben bespaard. Spr. achtte de gepleegde feiten strafbaar en eischte tegen ieder der verdachten een gevan genisstraf van 2 maanden. De verdediger mr. S. de Jong kon zich met dit requisitoir wel vereenigen. Spr. bepleitte echter ten aanzien van de bepaling van de strafmaat uiterste clementie. Uitspraak 24 Maart. NED. ZIONISTENBOND. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Zionistenbond, in samenwerking met de Vrouwenvereeniging voor Praktisch Palestina- werk, organiseert op Zondag 13 Maart in de tuinzalen van het Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat een Purimfeest. De op brengst is bestemd voor het Joodsch Nationaal Fonds. In het cabaretprogxamma treden o.a. op: Hans Krieg, Voordrachtskunstenaar, Phi lip S. Vlessing, cello, mej. Netty Vlessing, piano Dr. Herbert Rosenthal, chansonnier, Lin Yal- dati, danseres, Heinz Kalman, conferencier. Na afloop bal „MATTHaUS PASSION" DOOR DE CHRIS TELIJKE ORATORIUM VEREENTGING. Op Donderdag 17 Maart geeft de Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem haar jaar- lijksche uitvoering van Bach's „Matthaus Pas sion" in de Gemeentelijke Concertzaal. Als vocale solisten zullen optreden: de da mes To van der Sluys, sopraan en Annie Woud. alt en de heeren Louis van Tulder, tenor, Max Kloos, bas en Laurens Bogtman, bas. Instrumentale medewerking verleenen de heeren Piet Halsema, orgel en H. Brands Buys clavecymbel en het Utrechtsch Stedelijk Or kest. Met het koor der C. O. V. werkt voorts het Jongenskoor van den heer Willem Hespe mede aan deze uitvoering, welke geleid zal worden door den dirigent der C. O. V., den heer George Robert. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1.90 per maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209 (Adv. Ingez. Med.) is wispelturig! Daarom heeft Uw regenjas het vaak zwaar te verduren. Laat die eens grondig op knappen en waterdicht ma ken door Peeperkom. Regenjas chem. rein. f. 2.25 Demï-Saison f. 1.80 Costuumf. 2.— Japon eenvoudig f. 1.50 PEEPERKORN Jli Bel op 28890 - 5' korting! (Adv. Ingez. Med.) IIAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Het zevende concert wordt gegeven op Dins dag 15 Maart in de Gemeentelijke Concert zaal. Het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam speelt onder Prof. Bruno Walter. Solist is: Prof. Bruno Walter, piano. Het programma luidt: Symphonic D gr. t. (B.u.H. no. 10) Joseph Haydn; Concert A gr. t. (KV 488) voor piano met orkestbegeleiding W. A. Mozart: Tod und verklarung, Tondichtung (Op. 24) Richard Strauss; Voorspel „Die Meis- tersinger von Nürnberg". Richard Wagner: Siegfried-Idyll, Richard Wagner. RECEPTIE „NIEUW LEVEN" De Geheelonthouders Vereeniging „Nieuw- Leven" afd. Haarlem van den Alg. Ned. Ge heelonthouders Bond zal* Zaterdag 12 Maart een receptie houden in het geboiiw van den Oosterspeeltuin van 3 tot 5 uur. ter gelegen heid van haar 25 jarig jubileum. PASTOOR F. C. VAN BEUKERING OVERLEDEN Woensdagmiddag is alhier in den ouderdom van 68 jaar plotseling overleden pastoor F. C. van Beukering van de Parochie St. Joseph te Haarlem, waar hij sinds 1932 zijn werk ver richtte. Hedenavond half acht worden in de St. Josepliskerk de Metten gezongen en Zater. dagmorgen half tien de plechtige Lauden, waarna de plechtige uitvaart en begrafenis op het R.K. Kerkhof St. Barbara. COMlTé ZOMERPOSTZEGELS TE HAARLEM. Wij vernemen, dat zich ook dit jaar wederom een comité voor den verkoop van Zomerpost zegels heeft gevormd. In dit comité hebben zitting: mevr. J. Baronesse de Vos van Steen- wijkvan Royen, eere-voorzitster; G. D. Gra- tama. voorzitter, mevr. R. J. PfaffReudler. mevr. C. Heineke—Hendriks, mej. L. Heerkens Thijssen, A. van Weerden, Mi'. L. L. F. André de la Porte, secretaris. KUNST AAN IIET VOLK. Op Woensdag 16 Maart. a.s. den laatsten afoon- nementsavond van de vereeniging „Kunst aan het Volk", treedt de bekende Haarlemsche altzangeres Ans Stroink op, met Theo van dei- Pas als begeleider. Behalve de namen dezer beide kunstenaars stelt een rijk gevarieerd programma, met liederen o.a. van Wollf. Mahler, Badings en Strawinsky, een avond van groot kunstgenot m het vooruitzicht. lllllljllllilHlIlillllillilillilllflIllilllllllllllllllIM Verboden te rooken. door HANS DE LA RTVE BOX. RAUSE was nog jong en daarom niet alleen een. scherp opmerker maar bovendien erg ijverig. Zijn oudere collega's en zij die reeds jaren op cle internationale treinen reden, haalden glim lachend de schouders op en noemden hem onder elkaar een dienstklopper. Krause had dat spoedig' in de gaten, maar stoorde er zich niet aan. Dienst was nu eenmaal dienst en bij, de controleur, moest zorgen dat de ge schreven en ongeschreven spoorwegwetten niet ontdoken werden. Krause verkeerde in de stellige meening, dat hij alles wist, maar hij wist toevallig niet, dat hij nog bitter wei nig mensclienkennis bezat. En dit bezit is meer waard dan een heele rij fraaie diplo ma's. Nummer 813 stond op het tweede perron klaar voor vertrek. Het was de gewone drukte van een groot station. Nummer 813 zou over enkele minuten naar Berlijn vertrekken en de meeste reizigers leunden reeds in hun hoekjes. Krause liep langs een wagon met derde klas compartimenten. Het was géén wagen met een zijgang, want het achterste treindeel zou in Amersfoort worden afgehaakt. De por tieren waren reeds gesloten en uit een der af- deelingen stak een aardig blond meisje haar vriendelijk kopje als een lokkende voorjaars bloem naar buiten. Ze scheen niet op iemand te wachten, maar keek eens hier en daar en nam de drukte op het pexron met belang stelling op. Krause duwde zijn vierkante schouders naar achteren, schoof zijn dienst pet wat rechter en kwam tot de overtuiging dat moeder natuur deze jonge vrouw wel met bijzondere gaven gezegend had. Inderdaad zij was een blonde schoonheid. En ze bevond zich in een nlet-rook coupé. Plotseling stormde een heer de breede per- rontrap op. Een heer met een bruin voorwerp tusschen de lippen, dat kennelijk een sigaar moest zijn. Deze haastige vreemdeling torste in elke hand een koffertje en hijgde van het hollen. „Een tweede klasje, meneer?" riep Krause ijverig, zooals zijn plicht was. .Durde", mompelde de man, kauwend op zijn sigaar. Toen kreeg hij het meisje in de gaten, bleef staan, keek langs haar i:i de leege coupé en zette ostentatief zijn bagage op den perronrand. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK De besturen der af deelingen Haarlem en Heemstede van den Volksbond tegen Drank misbruik hadden Donderdagavond een bijeen komst- georganiseerd in Café-Restaurant „Lido". De voorzitter van de afdeeling Haarlem der Natuurhistorische Vereeniging, de heer G. M. van Schaik, hield een voordracht met licht beelden, waarin hij sprak over „Natuurschoon rondom Haarlem" en „Op stap door Zuid- Limburg". Tijdens zijn lezing vertoonde de heer van Schaik een groot aantal lantaarnplaatjes, naar vaak zeer mooie foto's van de Haarlemmer meerpolder met zijn suikerbietcultuur, van Elswout, het Naaldenveld, Thysse's Hof, de Amsterdamsche Waterleidingduinen en het strand. In het tweede deel van zijn voordracht be handelde de heer van Schaik achtereenvol gens de St. Pietersberg en zijn exploitatie en het Geuldal. De interessante voordracht werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. VEREENIGDE HUISEIGENAREN. Woensdagavond hielden de Ver. Huiseigena ren hun algcmeene vergadering in hotel De Leeuwerik, Kruisstraat. Nadat de voorzitter de talrijke aanwezigen had verwelkomd werden de notulen voorge lezen. Vervolgens brachten de secretaris en penningmeester hun jaarverslagen uit. Ook in 1937 was de vereeniging tot steeds grooter bloei gekomen; het aantal leden bedraagt nu bijna zeshonderd, meer dan het dubbele van drie jaar geleden. Ook de financieele re sultaten waren schitterend; in verband hier mede werd een nieuwe regeling voor vergoe ding van ontruimingskosten voorgesteld, welke een niet te onderschatten voordeel voor de leden zal opleveren. Dit jaar zal de vereeniging haar 30-jarig bestaan vieren, in verband waarmede het houden van een eventueele feestelijke her denking werd besproken. Er had een geanimeerde rondvraag plaats. Tenslotte sprak de voorzitter een slotrede uit, waarin hij de leden opwekte om steeds eendrachtig samen te blijven werken aange zien de tot dusver behaalde resultaten hebben bewezen, dat gezamenlijk veel bereikt kan worden EEN LOOPBRUG OVER DE DELFT. Aan het einde van het gekanaliseerde ge deelte van de Delft wordt tegenover de Zaa- nenlaan een ijzeren loopbrug geslagen. Men is reeds druk met dezen „brugbouw" bezig. Het terrein over deze brug. tusschen de Delft en den spoorweg naar IJmuiden moet nog ge heel in bouwexploitatie worden gebracht, waarmede straks ook een begin gemaakt zal worden. Ook moet de Delft van deze brug af in de richting naar de Jan Gijzenvaart verbreed en genormaliseerd worden Binnenkort zal dus rechtstreeks voetver- keer mogelijk zijn van het Spaarne, en den Spaarndamscheweg', via. Zaanenstraat en Zaa nenlaan, naar het terrein, grenzende aan cle spoorbaan, dus over de voetbrug. Deze beide breede straten, die Haarlem-Noord precies doorsnijden, zijn op een huizenblok na, geheel volgebouwd en vormen een prachtige verbin ding van de Oost- naar de Westgrens der ge meente. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop ls vanouds een natuurlijk kruiden middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, ■welker verrassende werking op aandoeningen der -ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste boest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ..codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-slroop". (Adv. ingez. Med.) Het meisje liet niet merken of zij deze geste van den man aangenaam of anderszins vond. Zij trok zich verder terug en nam in een hoekje plaats. Zij was de eenige passa- giere in deze coupé. De man duwde de deur kruk omlaag en dook naar zijn bagage. Op dat oogenblik voelde Krause, hoe waanzinnig dit ook moge klinken, een onbeheerschte ja loezie in zich opwellen. Wat? Hij zou straks in het voorste deel van den trein moeten con troleeren en deze man ging dat blonde schatje .ezelschap houden? Dat nooit. „M'neerrrrrwaarschuwde hij dreigend. De man keek verbaasd om. Het was een irriteerende man, vond Krause. Zelf rookte hij nooit en hij had een hekel aan mannen, die eenvoudig te lui waren hun sigaar of sigaret uit den mond te nemen, wanneer iemand tegen hen sprak. ,Hm?" deed de reiziger, hummend met ge sloten mond. „Het is géén rookcoupé, m'neer". De man knikte, plompte twee koffertjes op den ibodem van het compartiment, knikte ook in de richting van het meisje, dat het spiegel tje in haar taschje zal te bestudeeren en stapte naar binnen. Krause stond al op de treeplank. „U mag hier niet zitten, meneer", zei hij nadrukkelijk. „U rookt en het is hier verboden te rooken. Als u er niet dadelijk uitkomt, zal ik genoodzaakt zijn maatregelen te nemen". ,Ik rook niet", beet de vreemdeling hem toe. plaatste de koffers in het bagagenet en begon zich van zijn jas te ontdoen. Krause kreeg een aanvechting den man dwars op het perron te keilen, maar dat mocht niet, omdat het niet in de voorschriften stond. En de gehate reiziger zoog als een zuigeling op zijn sigaar en keek den jongeman rinnekend aan. Krause kookte „Meneer, deze dame heeft last van li", zei hij scherp. De man wendde zich vragend tot het meisje. TMAAKT u HETIOTI corodpal Delmonte Zalm per groot blik Philippe Canaud Sardines per blik 52. Goudsche Kaas fijnste volvette per pond 42, 28 Extra HoningKoek in carton, per stuk Champignons per blik 50. 30. ord.ee lig ste Kruidenier sbedrijf in Nederland (Adv. Ingez. Med.) POLITIE SPORTVEREENIGING HAARLEM. Voorjaarsmarsch 1938. Op Zaterdag 2 April 1933 organiseert de Politie Sportvereeniging Haarlem een wan deltocht over 25 K.M., genaamd Voorjaars marsch 1938. in de prachtige omgeving van Haarlem. Elke deelnemer (ster), die den tocht vol brengt binnen de daarvoor vastgestelde uren, ontvangt direct na afloop een fraai uitgevoer de herinneringsmedaille, mits tijdig wordt in geschreven. Bovendien worden fraaie groeps- prijzen beschikbaar gesteld. Om voor een groepsprijs in aanmerking te komen, moet de deelnemende burgervereeniging uit minstens 10 personen plus leider (ster), elke militaire- en politiegroep uit minstens 6 personen plus leider bestaan, welke den tocht binnen den vastgesteMen tijd zonder uitvallers volbrengt. Verder worden na beslissing der jury, fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor burgerver- eenigingen, militaire- en politiegroepen, en bovendien ontvangt de grootste burgerver eeniging, grootste militaire- en politiegroep en de verstkomende vereeniging c.q. groep een extra prijs. Inschrijvingen, met bijvoeging van het in schrijfgeld, te richten aan den secretaris van de Wandelcommissie der vereeniging, den heer J. G. Eising, Pleiadenstraat 34, Haarlem-N. alwaar ook verdere inlichtingen zijn te be komen. De start heeft plaats op Zaterdag 2 April Ï93'8, des namiddags te 3 uur, bij het gebouw Olympïa aan den Kinderhuissingel te Haar lem. De tocht moet volbracht worden in 4 1/2 uur, waarin een verplichte rust van 30 minu ten is inbegrepen. De leider van den wandeltocht is kenbaar aan een rood-witten armband; de regelings commissie aan een witten armband. Ongeval- lendienst en een auto voor uitvallers zijn aan wezig. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 12 MAART 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. IH. Keulen 8.00. 9.05. Parijs Radio 9.20. Pauze of diversen 10.3511.20. Keulen 11.20. Ned. Brussel 1.20, 1.30, 1.50, 2.20. Keulen 3.20. Ned. Brussel 5.20. Fransch Brussel 5.50. 6.05. Keulen 6.20, 6.30. 8.20, 9.20. Parijs Radio 9.30. Boedapest 10.10. Keulen 10.35. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 8.40: 8.45, 9.00. Diversen 9.20—10.35. Londen Regio nal 10.35, 10.50, 11.05. 11.35. Droitwich 12.05, 12.35, 1.20, 1.50, 2.05. 2.35, 3.05, 5.05, 5.20, 6.20 6.50, 7.05, 7.50, 8.20, 9.20, 9.40, 9.55. Londen Re gional 11.00. Droitwich 11.25, 11.50. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Verzoek programma. 8.0012.00 Diversen. .Last?" vroeg de blonde schoonheid. „Hee- lemaal niet". .Alles goed en wel, maar het is hier ver boden te rooken", hield Krause koppig vol. „Dienst is dienst en voorschriften zijn er om gehandhaafd te worden. Ik moet u helaas uit deze coupé verwijderen". De man plakte het peukje sigaar tegen zijn bovenlip. Het bleef er waarempel hangen en toen begon hij daverend te lachen. „Jij mij er uit gooien? Wees wijzer, con- ducteurtje. Pas maar op, dat ik jou er niet uitgooi". „Meneerrrrsiste Krause. „U zult daar meer van hooren Ik laat mij niet ongestraft beleedigen. Dus u weigert „Ik weiger absoluut en geen chef, geen di recteur, geen minister krijgt mij er uit", hoonde de ander. Krause sprong op het perron en haastte zich naar den chef. Het tweetal kwam met driftige passen naar de bewuste coupé. Krause barstte bijna van afgunst, toen hij den man dicht naast de jonge vrouw op dezelfde bank zag zitten. Ze waren opgewekt aan 't praten en het sigarenpeukje danste bij elke letter als een pijpje gummie op en neer. „Het is hier verboden te rooken, meneer", zei de chef vriendelijk. „Wilt u daar alsjeblieft aan denken?" Hij boog zich naar binnen en tikte even aan zijn platte pet. De heer in de coupé nam de sigaar uit den mond. „Dat weet ik, chef; ik rook niet". „De conducteur meende toch, dat u wel rookte „De conducteur vergist zich", klonk het lustige antwoord. „U rookt niet, maar u bent het misschien straks van plan", vervolgde de chef met een begrijipende glimlach. „Toch raad ik u aan dit te laten. Wanneer de daane er bezwaar tegen zou hebben „In het minst niet, chef. En bovendien zal vader ér niet denken te gaan rooken", merkte de jonge vrouw op. „Hij heeft juist gevraagd of ik een niet-rook coupé wilde uitzoeken, omdat hij persé niet in een wei-rook coupé wil reizen". „Dank u", antwoordde de chef. „Dan is de 'zaak in orde". Maar hij trok een gezicht of hij de zaak niet erg goed begreep. .De conducteur was een beetje voorbarig", vervolgde de reiziger met een blik naar Krau se. die langzaam retireerde. „Iemand met een sigaar in den mond hoeft niet een man te zijn, die rookt. Ik sloof mij op doktersadvies juist uit om het rooken te laten. Daarom heb ik den heelen dag dit eindje sigaar in den mond. Het is een nieuwe uitvinding die ik u kan aanbevelen. Wanneer men trek in een sigaar krijgt, neemt men dit eindje slechts in den mond en men taalt niet meer naar iets rookbaars". Geloof en Wetenschap. Voor de Vereeniging Geloof en Wetenschap sprak Donderdagavond in den Stadsschouw burg dr. W. P. Theunissen, uit 's Hertogen bosch over het onderwerp: „In de monniken republiek van den berg Athos". Zooals bekend is de landtong Athos een der uitloopers van het Chalcidiscli schier eiland. Sinds de tweede helft der 1.0e eeuw ontstonden hier een groot aantal kloosters en kluizenaarshutten, waarin tot den hui- digen dag duizenden (spreker noemde het getal 3000) monniken samenwonen. Dr. Theu nissen deelde mede in dit hoogst merkwaar dige centrum 14 maanden vertoefd en het leven der monniken medegemaakt te hebben. Er zijn 20 groote en een zeer groot aantal kleine kloosters, ongeacht nog de vele kleine hutten, op groote hoogten tegen de rotsen gebouwd en waarin de anachoreten leven. Na het ontstaan, den groei en den bloei van het Oostersche monnikendom behandeld te hebben, kwam het leven in de verschillende (o.a. Grieksche en Russische) kloosters aan de orde. De monniken, die gekenmerkt worden door een grooten eerbied voor de machten in de natuur, hebben in hun diensten een magisch ritueel; het licht en de bergen spelen bij hen een groote rol. De merkwaardige, vrouwenlooze wereld van Athos is een curiosum geworden. Men kan wel zeggen, dat gedurende vele eeuwen de toe standen hier dezelfde zijn gebleven. Zoo is er b.v. slechts één klooster, dat electrisch licht heeft en dat wordt het Duivelsklooster ge noemd. Men spreekt in deze wereld nog over de inneming van Constantinoipel door de Kruisvaarders, alsof deze gebeurtenis nog niet zoo heel ver achter ons ligt. In weerwil van misschien wel juist door hun hoogst eenvoudige levenswijze worden de monniken zeer oud; doorgaans 80 jaar en ouder. Een bezwaar en daardoor o.a. zal deze merkwaardige maatschappij toch op den duur tot den ondergang zijn gedoemd is, dat er bijna geen jonge krachten bij komen. Dan is de financieele toestand er thans zeer slecht en voorts zal de politiek op den duur wel maken, dat er een einde komt aan de mon nikenrepubliek van Athos. Spr. zeide nog, dat in een maatschappij van 3000 monniken hier en daar wel slechte toestanden geconstateerd worden. Maar men generaliseere daarbij niet. Spr. voor zich denkt vaak met diepe ontroering terug aan den tijd, door liem in dp monnikenrepubliek doorgebracht. De lezing werd verduidelijkt met prachtige lichtbeelden van de heerlijke natuur van Abhos en van de schitterende kloostercom plexen. Op dit gebied bezit dr. Theunissen waarlijk een zeer fraaie collectie. Eenige mooie gramofoonplaten gaven een juisten indruk van den kloosterzang. De voorzitter, mr. F. Vorstman, -dankte den spreker voor zijn inleiding. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Godsdienst: Creutzberg: De preek in den eeredienst. Dostojewsky: Woorden van Vader Sossima ontleend aan de „De gebroeders Karamazoff", samengesteld door R. Houwink. Van de Laar Krafft: Jeugd-Bijbel. De psalmen voor het moderne leven; verfc. Obbink. De Wilde: Levitious._ Opvoeding en onderwijs: Bourne: Zeemanschap voor jongens. J. de Jong: Kookboekje voor verkenners. J. R. de Jong: Verkenningen met het vizier» kompas. Morgan: Het zomerkamp; kampeerfland" leiding voor padvindersgroepen. Reys en Van der Sluys: Schoolhygiëne. Letterkunde Navarre (Marguerite de Valois): Reine de L'iheptaméron; contes et nouvelles. Smit: Contribution a l'étude de la connais- sance de l'antiquité au moyen age. Geschiedenis: Nederlandsche Heraldiek: uitgeg. door de N.V. Koffie Hag Mij. Picard: Geschiedenis van de Vlaamsche en Groot-Nederlandsche beweging; dl. 1. Nederlandsche romans: Griever: Zorg om den jongen. Van Iependaal: Kriebeltjes hoogtepunt. De Jong: Het boze gerucht (Merijntje Gij- zen's Jonge jaren 3). Duitsche romans: Dombrowska: Die Landlosen. Neumann: Kaiserreich. A. Zweig: Junge Frau von 1914. S. Zweig: Kaleidoskop. Idem: Die Kette. •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoord* nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gozulverd wordt van de erin voorkomende onzulverhoden dooi" deze bloedflitreerende organen. Laat het zo® ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds jaren bekend als het diuretisch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig an leven gevend blijft. (Adv. Ingez. Med.) NATIONALE VROUWENRAAD VERGADERT TE HAARLEM De Nationale Vrouwenraad van Nederland zal zijn negenendertigste algemeene vergade- ing houden op 7 en 8 April a.s. in Restaurant Brinkmann. Op deze bijeenkomst zal worden gesproken over het onderwerp: „De vrouw en de vakorganisatie". HARMONISCHE LICHAAMS ONTWIKKELING A.s. Zaterdag zullen in het gebouw van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging te Bloe- mendaal aan de deelnemers van de Hl.O.- vaardigheidsproeven de diploma's worden uitgereikt. Tevens zullen mededeelingen wor den gedaan omtrent de volgende H.L.O.- proeven. Het comité voor Haarlem en omstreken heeft voor 1938 nog dispensatie verkregen ten aanzien van de overgangsbepalingen, zooriafc de ouderen dit jaar vooi het laatst direct het diploma eerste eraad kunnen verkrijgen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10