Af üb Uit het leven van Mietje en May Terhaeyhen. SANTPOORT IN VROEGER EEUWEN EMSER-WATER KtetrveJib "JJktt SONATENAVOND VRIJDAG 11 MAART 193R HSSREEM'S DAGBLAD De veranderingen aan het Baurwegje, De Noordzijde van het Buurwegje (Midden Doi-pstraat) met oude huizen, gebouwd in de 17e eeuw. De heer J. S. Visser te Santpoort schrijft ons: Slechts 3 jaren zijn «sinds de verkooping van 1784 verloopen en wederom komt het huis in veiling. Het is 6 Juni 1787. De heer Jan Buyssant eigenaar van de Bleekerij en wonende aan het Burenwegje is overleden kort nadat hij het bekende Toesienderhuisje had gekocht. Waarschijnlijk was het bekend, dat ernstige onderhandelingen gaande waren over den verkoop van de Bleek. Runneboom «ls goede buur. rekende er dan ook stellig op, dat de nieuwe eigenaar van de Bleek ernstig gegadigde naar de woning van Buys sant zou worden. Hier was strijkgeld te ver dienen! Runneboom bood er dan ook lustig op los. Spoedig was de koopsom van 10 jaren geleden overschreden, f 700 werd geboden, f 750, 800 en tenslotte bereikte Runneboom zelfs de f 900. Niemand bood hooger vriend Runneboom had naar zijn overtuiging de plok reeds in handen. Maar, o wee, de toekomstige eigenaars van de wasscherij vonden den prijs te hoog. Bij afslag werd geen mond open gedaan, en 'buurman bleef er aan hangen. Uit den aard der zaak deed Runneboom alle mogelijke moeite om zich van den strop te ontdoen. Wij zien namelijk een nieuwe koopacte, gedateerd 11 Juli 1787, dus 5 weken later. Runneboom had een koo- per gevonden al was het onder zeer bezwa rende omstandigheden. Wederom lezen wij dat er een kustingsbrief was opgemaakt, waaruit ten volle blijkt dat Runneboom er ernstig op gesteld was om van het koopje af te komen. Maarten Klaver werd hum-der voor den tijd van 9 jaren tegen een huur van f 100 per jaar. Na de negende huursom be taald te hebben ging het pand stilzwijgend in zijn bezit over. Gedurende den huurtijd was Klaver ver plicht het huis met erf op zijn kosten in goe- den staat te onderhouden. Mocht Klaver ech ter twee achtereenvolgende jaren achterstal lig blijven, dan had Runneboom het recht de huur als geëindigd te beschouwen, zonder eenige verplichting tot terug betaling van eenig bedrag. Intusschen was het verder be zit van de Erven Jan Buyssant ook in an dere handen overgegaan. Wij lezen namelijk, dat de belendingen waren: Ten Oosten Run neboom, ten Westen Herman Hendrik Tim mer en Willem van den Bosch. Ten Noorden dezelfde heeren en ten Zuiden het Buren wegje met de Weyman en zijn stallen en schuren. Slechts een paar punten zijn uit deze overeenkomst nog te putten. Het be langrijkste is wel. dat het geheimzinnige Toesienderhuisje is verdwenen of althans opgeheven. Santpoort behoeft echter niet beangst te zijn want „Toezicht" is gebleven. In ons eerste stukje hebben wij de hulp in geroepen van de lezers om op die wijze op heldering te verkrijgen van het ons onbe kende woord „Toesienderhuisje". Bij ons on derzoek in de lexicons van oude Nederland- sche woorden kwamen wij niet verder dan het woord „opzichter" voor „Toesiender". Voor enkele dagen hadden wij het genoe- ge van den heer Kohier te Haarlem geboren 11 Mei 1856 te Bloemendaal een schrijven te ontvangen met volledige opheldering. De heer Kohier heeft van zijn 2e tot zijn 25e jaar in Santpoort gewoond. Hij heeft toen gekend twee „Toesienderhuisjes" waarvan één aan den Duin en Kruidbergerweg. Het was een klein houten huisje, gelegen ten Noord-Oosten van het tegenwoordige land huis „De Voorpost", iets voor den toegang naar het landgoed van mevr. van Hoorn. In den tijd van Kohier was het bewoond door den jachtopziener of koddebeier Wou Twist en droeg het toen nog den naam van Toe sienderhuisje. Uit informaties ingewonnen bij den weled. heer Cremer op wiens terrein het huisje had gestaan is gebleken dat Wou Twist omstreeks 1900 opgevolgd is door Jaap Twist. De naam Toesienderhuisje was toen buiten gesteld en in dien tijd spottenderwijs in de omgeving vervangen door den naam van „De Ark van Noach". Het tweede Toe- sienderhuisje heeft volgens den heer Kohier gestaan ongeveer ter plaatse van de tegen woordige kruising van den Middenduïnerweg en Enschedelaan. In zijn Santpoortschen tijd woonde daar de heer Grijzen die jachtopzie ner was en toezicht hield over het „Terras" en de „Neethof" eigendom van de familie Wickevoort Crommelin. Na Grijzen stond het bekend onder den naam van „Het Huisje van Poodt". Omstreeks 1915 is het afgebroken. Wij twijfelen er dan ook niet aan of ons Toesienderhuisje aan het Buurwegje was de woning van den koddebeier die belast was met het toezicht over de „Wildernisse" zoo als in 1700 de terreinen van het tegenwoor dige Bosc-hbeek in de officieele stukken wer den genoemd. Bezien wij het bekende bosch- wachterhuis met den in krulletters geschil derden naam „Boschbeek" dan zou het ons niet verbazen wanneer een nader onderzoek zou aantoonen. dat na den verkoop van ons Toesienderhuisje in 1787 aan de eigenaren van De Bleek, ons Boschbeek het nieuwe Toesienderhuis is geworden. Het tweede punt uit ons koopcontract betreft Dp Bleek. Wij meenen als vaststaande te mogen aan nemen. dat in het laatst van de 18e eeuw ons mooie buiten vlugthoven nog een be kende bleekerij was die floreerde. De nieuwe eigenaars woonden beiden aan het Buren wegje. Vermoedelijk in het vroegere Toe sienderhuisje. Blijkbaar was de wasscherij dus nog niet tot woonhuis verbouwd en ston den de twee droogschuren nog gedeeltelijk over den ouden Heerenweg. De schilder en glazenmakerswerkplaats van den heer Klaver ging goed vooruit. Jammer was het voor den ouden baas, dat hij geen zoons had. Bij zijn overlijden omstreeks 1820 ging de zaak in handen van zijn dochter over, die blijkbaar een gulden tijd medemaakte. Spoedig was ze verplicht paard en rijtuig aan te schaffen om op die wijze haar personeel te controlee ren. Alle groote buitenplaatsen in den verren omtrek behoorden tot haar opdrachtgevers en tal van de oudere Santpoorters herinne ren zich nog haar telkens te hebben gezien. Omstreeks 1865 werd het huis schilders werkplaats. tuin en boomgaard na overhj den van de eigenares aan den bekenden heer Schneider en later diens beide zoons overge daan, die tot heden de reputatie van de familie Klaver hebben hooggehouden. Het was onder den heer Schneider dat de eerste wijziging in den ouden toestand van het Buurwegje een aanvang nam. Hij liet voor zijn zuster door den meester timmerman Van Wort een flink modern huis bouwen (nu rage Koster) op het gedeelte van zijn boom gaard tegen het terrein van het oude Toe sienderhuisje aan, welk huisje intusschen verbouwd was in een flink woonhuis met schuur en kapberg voor den rietdekker Van Goeverden. Nog ruim 60 jaren moesten verloopen voor dat wederom ingegrepen kon worden. Een betrekkelijk kleine brand vernielde de stal len van de Weyman. Voorloopig konden het Gemeentebestuur en de eigenaar niet tot overeenstemming komen voor herbouw. En kele jaren later trof hetzelfde lot het oer oude „Waidmanshuis". Nieuwe onderhande lingen werden aangeknoopt. Het welbewust optreden der Gemeente in het algemeen be lang, gepaard aan een groote geldelijke op offering van den eigenaar van de Weyman ten algemeenen nutte maakte het voor en kele jaren mogelijk de geheele Midden Dorp straat tot een primaire wegbreedte te ver- breeden. En hiermede geachte lezers, eindigen wij. mede namens onze nieuwe stichting „De Vrienden van Oud-Santpoort" de geschiede nis over twee eeuwen van het oude Buur wegje. ®is reeds sedert eeuwen het beste middel tegen HOEST INFLUENZA. (Adv. Ingez. Med.) LAWNTENNIS. VOORDRACHT- EN FILMAVOND. Het bestuur van het district Haarlem van den Ned. Lawn Tennisbond organiseert op Dinsdag 15 Maart a.s. des avonds 8 uur in de aula van het Kennemer Lyceum een voor dracht- en filmavond. Op dezen avond zal de heer C. Vreeden- burgh, secretaris der Centrale Propaganda- commissie van den Ned. Lawn-Tennisbond een voordacht houden over wedstrijdtennis, spelregels en rechtspraak. Bovendien zullen enkele interessante nieuwe films worden vertoond, o.a. van Miss Round en Austin. Deze voordracht- en filmavond is o.m. Loe- jankelijk voor alle leden van den N.L.T.B. én voor de leden van de bij dien Bond aan gesloten vereenigingen. WIELRIJDEN. ACHILLES. Zondag houdt bovengenoemde vereeni- ging een clubontmoeting op den weg tegen de Ren- en Tourvereeniging „Nieuw Swift" uit Leiden. Er zal gereden worden A en B- klasse 75 K.M. C-kl. en Juniores 37','- K.M. De start zal plaats hebben te 12 uur. Voor deze ontmoeting zijn, behalve een clubprijs per soonlijke prijzen te behalen. Gezamenlijk vertrekt men te 10 uur van café Bruggink aan de Koningstraat 54. Het bestuur heeft de volgende renners aan gewezen om voor de vereeniging uit te ko men: A-klasse: A, Buys, D. Claassen, P. Gruij- ters, R. Groot, J. Klinkenberg, P. Korthals. J. Rijneveld, C. Siebeling. B. de Vries. B-klasse: H. Koelemij. J. H. Koppen, J. Stet, S. Schrama. C. de Veer, J. Ekel, C Por- tegies, A. v. Sprundel, P. Duins, T. v. d. En den. K. Oosterbaan. De andere renners starten voor de C-klasse. OLYMPISCHE SPELEN. I. O. C.-BIJEENKOMST DOOR KONING FAROEK GEOPEND. Veel belangstelling voor <lc Spelen van 1940. Uit Cairo: De 35sle bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité is Donder dag door koning Faroek van Egypte geopend. Op deze bijeenkomst zijn I.O.C.-leden van 21 landen aanwezig. Tijdens dit congres zul len verscheidene uitstapjes worden geor ganiseerd. De eigenlijke werkzaamheden zullen worden gedaan op de bijeenkomsten welke op het Nijlschip „Victoria" worden ge houden. Dit vaart in de periode van 10 tot 18 Maart van Assuan naar Cairo. Onderweg zullen de I.O.C.-leden aan excursies naar Egyptische oudheden deelnemen. Indien men het oor in dit interna tionale milieu te luisteren legt wordt het duidelijk, dat de meeste leden van het I.O.C. voorstanders zijn van de organisatie der Olympische Spelen te Tokio. Woensdag heeft graaf De Baillet Latour president van het I.O.C., een telegram van den burgemeester van Tokio onvangen, waarin werd verklaard dat de burgers van de hoofdstad van Japan alles doen, ten einde de Spelen van 1940 te doen slagen. In het tele gram wordt aan het I.O.C. om sympathie en steun gevraagd, op dat alle moeilijkheden ten aanzien van de organisatie kunnen wor den overwonnen. Het hoofd van de Japansche delegatie, prof. Kano, legde een verklaring af, waarin hij dui delijk liet uitkomen, dat het I.O.C. zelfmoord zou plegen, indien dit college zou besluiten de Spelen van 1940 Tokio af te nemen. In dien het I.O.C. zijn belofte niet zou nako men, zal geen land ter wereld meer in staat zijn, in de toekomst de Spelen te organisee- ren. Intusschen schijnt men te Ca'iro toch wel duidelijk onderscheid te maken tusschen de winter- en zomerspelen. Prof. Kano zei in dit verband: „De zomerspelen zullen, het koste wat het kost. in ieder geval te Tokio moeten worden gehouden". Het I.O.C zal de voorbereidingen, door Ja pan ten aanzien van de Winterspelen ge troffen, nader bestudeeren. En dan is er nog de moeilijkheid van de amateurkwestie ten aanzien van de Ski-leeraren, waaromtrent tijdens het- onlangs te Helsingsfors gehouden F.I S.-congres een duidelijke uitspraak geval len is. Het I.O.C. zou, indien wij de stem ming te Caïro juist aanvoelen, Japan willen adviseeren de Winterspelen op te geven, en deze dan aan Noorwegen te geven, mits de F.I.S. op haar besluit van Helsingfors terug komt. In dit verband is een bericht uit Oslo op merkelijk te noemen. Dezer dagen is nl. het Noorsch Olympisch Comité bijeengekomen met vertegenwoordigers der sportbonden. Noorwegen's wensch om de Winterspelen over te nemen, werd nog eens officieel vastgelegd: het spreekt vanzelf, dat men de organisatie der Spelen slechts dan zal verlangen, in dien Japan zich zal terugtrekken. De eerste bijeenkomst werd een grootsche demonstratie voor de Olympische idee en tegelijk een indrukwekkende plechtigheid voor den onlangs overleden eere-president baron Pierre de Coubertin. Het Operagebouw was fraai met vlaggen en bloemen versierd, toen koning Faroek de bijeenkomst officieel opende. Minister Barakat Pascha sprak de hoop uit, dat deze bijeenkomst een stimulans zou moeten zijn voor de bevordering van de licha melijke ontwikkeling en den bloei van de sport in Egypte. Graaf De Baillet Latour zei o.m. dat Egyp te met zijn tot in den tijd van de Pharao's reikende cultuur, uitstekend geschikt was om de leden van het Internationaal Olympisch Comité in het jaar. waarin de schepper van de moderne Olympische Spelen is overleden, te vereenigen. Dat deze bijeenkomst op Afri- kaanschen bodem plaats heeft, dat de Spelen der a.s. Olympiade in Azië worden gehou den en dat de belangstelling in Centraal- en Zuid-Amerika steeds toeneemt, zijn even zooveel bewijzen voor de stelling, dat de droom van De Coubertin meer en meer ver wezenlijkt en dat de Olympische gedachte over alle werelddeelen verbreid wordt. Op het oogenblik kan de door de Olympi sche beginselen geregeerde sport de rol ver vullen, die De Coubertin haar had toebedacht: de verheffing van het zedelijk niveau van de jeugd der wereld. VOETBAL. BELGIë—NEDERLAND. Blijkens een bericht in de „Sportkr." zal de bekende Engelsche scheidsrechter Jewell op 3 April den wedstrijd BelgiëNederland leiden. HAARL VOETBALBOND PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 12 M AART. FINALE KENNEMERLAND-BEKER. JohezV.V.IJ. 3.30 uur S. de Boer. (terrein Schoten) (Grensrechters: A. G. Peperkoorn en O. J. M. van Waveren). COMPETITIE. A Geen wedstrijden. B VEW—VVB 3 u. H. J. Boeree Kennemerland 3—ZSV 3.30 u. N.N. C SIZO 2—VGS 2 3.30 J. Steffens V.J.B. 2V.E.W. 2 3 u. G. H. Hesselink Jr. Kennemerland 6Kennemerland 5 3.30 A. Zomer Jr. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. Het gewone competitieprogramma bevat slechts twee wedstrijden, één voor de tweede en één voor de derde klasse. Patrimonium 2 ontvangt Onder Ons, dat nog een zestal ontmoetingen achter is, daar het later ingedeeld is.. Haarlem 3 ontvangt het ongeslagen Water vliet 2, dat reeds kampioen is en ook veel kans heeft Zaterdagmiddag te winnen. Voor de nacompetitie staan de volgende wedstrijden op het programma: A: Haarlem 1—Oosterkwartier; T.H.B.-Zwa- luwen. B: Meerlebosch—Aurora 1. C. Aurora 2—Haarlem 2 en Animo—S.V. 2. CHRIST. KORFBALBOND. C. H. K. V. „ONDER ONS". Wedstrijd-secretariaat Ursulastraat 11. In de klasse 2a is voor Zaterdag 12 Maart vastgesteld Onder Ons IIjsvogels 3 Den Haag. De wedstrijd wordt gespeeld op het O.O.- terrein aan de Zanderijvaart te Overveen. O.O. 2 heeft vrijaf. O.D.-adspiranten spelen te Hillegom te gen Patrimonium 2. TAFELTENNIS. HAARLEMSCHE TAFELTENNISBOND. Aan alle bestuursleden, cassières en orde commissarissen etc. wordt verzocht, Zater dagavond zeven uur aanwezig te zijn bij het Krelagehuis. Leidschevaart 8 te Haarlem, ten einde mede te werken en instructies te ont vangen voor de Nederlandsche kampioen schappen. welke Zondag 13 Maart in dit ge bouw gehouden worden. Bij verhindering (men gelieve zich zooveel mogelijk vrij te maken), gelieve men Zon dagochtend zeven uur aanwezig te zijn. Voor de cassières geldt in dit geval acht uur des Zondagsmorgens. SCHAKEN. EERVOLLE NEDERLAAG VAN HEEMSTEDE TEGEN DE A.S. KAMPIOENEN. In den wedstrijd tusschen de eerste tiental len van Aalsmeer en Heemstede, die van groot belang was voor het kampioenschap van hun afdeeling in den Noord-Hol], Schaak bond werd zeer scherp gespeeld. Aalsmeer moést winnen om zeker te zijn dat zij kam pioen zou worden,, al wacht de officieele ver klaring nog op een enkele arbitrage-partij uit den wedstrijd Haarlem-Aalsmeer. Zelfs indien deze ongunstig voor de Aalsmeerders moch ten uitvallen kan hoogstens de schaakclub „Weenink" uit Beverwijk met hen gelijk ko men in bordpunten, doch deze dient dan een zeer groote overwinning op Haarlem te boe ken wat niet waarschijnlijk is. Niettemin speelden de eerste vijf borden van Aalsmeer fel op aanval. En met succes, Aan de vier hoogste borden werd winst verkre- gein, hetgeen een mooie prestatie is. gezien de speelsterkte van de Heemstede-spelers. De gebroeders Noordhoek wonnen regelmatig van Minnema en Mantz: alleen in de partij Thiir- kowKempers had de jeugdige Kempers het to gemakkelijk omdat Thürkow een dame achterstand kreeg. KroezeGroenendijk was een e4-opening door Groenendijk, slordig gespeeld, vooral in de opening. Kroeze gaf in het eindspel geen kans. De staart-borden van Heemstede redden echter de siuatie. Schuster tegen Dr. Bon kwam volle kwaliteit voor, waarna Dr. Bon te recht de partij opgaf na langen tegenstand; Roosjen won van zijn oud-plaatsgenoot Pe ters eveneens door stukwinst en Kubatz kwam met zwart tegen Van der Schilden zelfs twee officieren voor tegen drie pion nen, waarbij de Aalsmeerder kansloos bleef. Steenken verloor na een combinatie-rijke partij van Smit, waardoor de eindstand 54 werd met één afgebroken partijBaalbergen G. Knibbe. die zeker remise staat, doch die door beide partijen nog nader wordt geanaly seerd om event-ueele winstcombinaties niet te verzuimen. Wanneer de uitslag 5'.'siV2 wordt voor Aalsmeer, heeft deze verdiend het kampioenschap gewonnen. De gedetailleerde uitslag luidt: Heemstede 1Aalsmeer I. 1. MinnemaF. Noordhoek 0—1 2. MantzC. Noordhoek 0—1 3. Van der LeekP. Knibbe 01 4. ThürkowKempers 01 5. KroezeGroenendijk 10 6. Baalbergen—G. Knibbe afgebroken. 7. KubatzVan der Schilden 10 8. SteenkenSmit 0—1 9. RoosjenPeters 1 10. Schuster—Dr Bon 10 4—5 Tegelijkertijd speelde Heemstede IV tegen Aalsmeer II welke strijd door Heemstede IV met 6Vs3Vo gewonnen werd. en aan Heem stede het kampioenschap opleverde. De Joden in de Duitsche banken. Scherpe woorden van dr. Ley. De Duitsche Rijksminister dr. Ley heeft gis teren in het Sportpaleis te Berlijn een rede gehouden voor het personeel van banken en verzekeringsmaatschappijen. Hij zeide hierin o.a., dat men niet zal rusten voor de laatste Jood uit de Duitsche banken verdwenen zal zijn. Vervolgens heeft dr. Ley een rede gehouden voor de Berlijnsche ambtenaren in de Deutsch- landhalle Hier heeft hij verklaard, dat het nationaal-socialisme geenszins den godsdienst vijandig is. HEEREN VANAF ƒ1.— PER WEEK. Elegant, modern Costuum n/maat v.a. 35. Vraagt coupeursbezoek met stalen. U belt 17273 of brieven: SCHAGCHELSTRAAT 19 c (naast Slager's Verfhandel). DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE. (Adv. Ingez. Med.) MAIKT GI1ICWÏEN GROENTEMARKT HAARLEM. Witlof f 0.12—f 0.17 per K.G. Tomaten f 0.45f 0.55 per K.G. Andijvie f 0.70f 0.85 per kist Sla f 2f 2.25 per kist Spinazie f 1f 1.20 per kist Boerenkool f 0.40—f 0.55 per kist Groenekool f 0.50—f 0.65 per kist Gelekool f 0.55f 0.70 per kist. Bloemkool f 0.32—f 0.35 per stuk Roode kool f 0.10f 0.13 per stuk. Knolselderie f 0.04f 0.08 per stuk Peterselie f 0.05—f 0.09 per bos Selderie f 0.04f 0.08 per bos Prei f 0.04f 0.10 per bos Raapstelen i' 0.02f 0.04 per bos Radijs f 0.04f 0.07 per bos Winterwortelen f 0.90—f 1.10 per zak. Koolraap f 0.85f 1.— per zak Spruiten f 1.60—f 2.50 per zak. Uien f 3.50—f 3.75 per zak. KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 31. stapels 49.000 K.G. Fa- briekskaas kleine f 25 per 50 K.G.; Boeren- f 22 per 50 K.G. Handel matie. Een warme zomersche dag in 1678 en in 1937. ain no 16 77 Mietje trad haar „theesalet" binnen, liet haar oogen glijden over het „hoeck theebuffet van costelijc hout" en over de „proper Inge legde, chineesch verlakte, met zilver en perle d'amour ingelegde theetafel", waarop het fraaie lange lij sen theeservies prijkte, om te zien of niets ontbrak. Het was een heele toer, alle benoodigde ingrediënten en alle soorten thee ordentelijk bij elkaar te krijgen. Mietje's wangen gloeiden van agitatie en zij ging het raam, dat uitzicht gaf op straat, openzetten. May laat iiaar vinger langs de „serveer-boy" glijden. Goed zoo. de nieuwe gedienstige had niet vergeten af te stoffen had ze ook thee in het busje gedaan Neen, dan maar even bellen. Grethe verschijnt en vertelt, dat de thee op was en zij niet wist welk merk te bestellen. „Maar. Grethe, natuurlijk het beste, (Wordt vervolgd). (Adv. Ingez. Med.) (IIN/T EN EETTEEEN^j MUZIEK Jacob Bijster en Jan Hoeben. De beide Haarlemsche musici Jacob Bijster en Jan Hoeben hebben de laatste jaren gere geld samengewerkt en de resultaten daarvan jaarlijks in 't openbaar doen blijken. Een groote verdienste van hen is, dat ze zich bij hun arbeid niet tot het gangbare repertoire beperkt hebben: reeds menig werk is door hun toedoen voor het eerst te Haarlem uitgevoerd. En zoo hun ijver en hun geestdrift hen vroeger wel eens het opnemingsvermogen der hoor ders hebben doen overschatten: de ervaring heeft hun getoond, dat overdaad schaadt. Uit die ervaring hebben zij leering getrokken en de laatste paar jaren hebben ze bewezen de juiste normen voor den omvang hunner pro- xamma's gevonden te hebben. Het programma van den Sonatenavond, dien ze Donderdagavond in de goed bezette boven zaal van het gem. Concertgebouw gaven be vatte niet meer dan drie werken, maar dat was ook volkomen genoeg. Want twee van de drie waren voor de hoorders noviteiten, al is een dier twee, n.l. Voormolen's 1ste Sonate, reeds meer dan 20 jaar oud. Gezien de snel vlietende en wisselende stroomingen in de mu zikale productie van onzen tijd zou men dus reeds bij voorbaat kunnen vermoeden dat dit werk niet meer up to date, modern of modieus kan zijn. Maar Voormolen's Sonate was eigen lijk bij zijn ontstaan, in 1917 reeds verouderd. Ln dat jaar had Debussy de drie Sonates, die we kort geleden collectief in Heemstede hoor den, reeds voltooid. Maar Voormolen volgde de richting, die Debussy een kwart eeuw daar vóór insloeg. Hij reeg de prachtigste none-ac- coorden en versierde de pianopartij met tien tallen guirlandes waarin alleen maar de lam pions ontbreken om „reflets dans Teau" van een avondfeest weer te geven. Voorts bracht hij een „hommage a César Franck" door het hoofdmotief uit het tweede deel van diens Symphonie in zijn Sonate op te nemen. Uit een en ander kan men reeds concludeeren dat dit werk in Fransche richting georiënteerd is. Het is meer dan dat: de voor- en bijschriften zijn in 't Fransch gesteld en copleeren nauw keurig de terminologie van Debussy, hetgeen nog niet noodzakelijk zou behoeven te volgen uit het feit, dat het in Parijs uitgegeven is. Erg oorspronkelijk is het dus in geen geval: erg interessant is 't ook niet. De 3 deelen toonen weinig onderscheid van karakter en techniek; de vioolpartij zwelgt haast voortdurend in ge forceerde uitbundigheden, de pianopartij in gebroken accoorden. Men zou moeite hebben om in dit werk den componist der geestige .Baron Hop"-suite en van het Concert voor 2 hobo's te herkennen. Veel belangrijker van factuur, veel moder ner en veel geconcentreerder is de verleden jaar geschreven Vioolsonate van Jacob Bijster die Donderdagavond ten doop gehouden werd. Het thematische materiaal is in de drie cy clisch verbonden hoofddeelen oeconomiseh maar veelzijdig aangewend; e,r laait een sterk temperament door en de bekwame contrapun- ticus doet er zich in kennen, vooral in het fu- gato over het in den phrygischen toonaard ge stelde thema dat in het Lento espressivo voor komt. Dit Lento espressivo zal het eerst zich vrienden verworven hebben: de hoekdeelen zijn door hun ingewikkelden bouw en hun har monische rusteloosheid bij een eerste auditie moeilijk te benaderen. Het klavier is in dit werk bevoorrecht boven de viool, die door de stormende klavierfiguren nogal eens in 't ge drang komt. Bijster speelde de zeer moeilijke pianopartij met volledige beheersehing en Hoe ben sioot zich in voortreffelijk samenspel bij zijn partner aan. Na de pauze kwamen we met Franck's So nate op bekend terrein. De beide concertge vers hebben er een geanimeerde en technisch 'eelszins uitstekende vertolking van gegeven. Het tempo van het Allegretto was aanvankelijk wat langzaam, maar herstelde zich gaandeweg en de dreigende snelheid waarmee Bijster het tweede hoofddeel inzette bleek geen gevaren op te leveren. Hoeben's viool Ls op de g- en de d-snaar niet krachtig of sonoor en de toon klinkt in het forte op die snaren gauw gefor ceerd, maar de degelijke musicus en violist heeft zich overal doen kennen. Het was dus een interessant avond. Maar als inplaats van Voormolen's Sonate een van Mo zart ware gesteld, zou dat voor de meeste hoor ders wél zoo aangenaam geweest zijn. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9