Haarlem's Dagblad Oostenrijk is Nationaal-Socialistisch Duitsche troepen trokken de grens over Oostenrijk Bezwijkt. Schuschnigg afgetreden na Duitsch ultimatum Nationaal-Socialistisch kabinet gevormd EEN TWEEDE ULTIMATUM SCHUSCHNIGG IN „SCHUTZHAFT". Hitier naar Oostenrijk? Bloemenkleur. Fa. VAN BASTEN Voor Meubelmakerij Z.H.P. BEHANGSELS TARIEFSVERHOOCING SINGER-TAX Hef belangrijkste 55e Jaargang No. 16786 Uitgave Lourcns Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarnc 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Zalerciajr 12 Maart 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelalionncmeutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk» regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek. Het kleine Oostenrijk is gisteren onder de vloedgolf van het Duitsche nationaal-socia- lisme bezweken. In naam vandaag nog een souvereine staat, is het dat in werkelijkheid al niet meer. Duitsche troepen hebben het bezet, de wil van den Duitschen dictator re geert het in den naam van den nieuwen Bondskanselier, dr. Seyss-Inquart. En de af getreden Bondskanselier dr. Schuschnigg bevindt zich met zijn collega's ex-ministers uitgezonderd twee die vannacht bijtijds over de T^echo-Slowaaksche grens gevlucht zijn onder politiebewaking in de Bonds- kanselarij. In dat gebouw werd in 1934 zijn voorganger dr. Dollfuss vermoord. Stervend gaf hij zijn taak aan Schuschnigg over. Die heeft als eerlijk bekwaam en moedig man ge tracht zijn land te dienen, volgens de grond wet waarop hij den eed had afgelegd. Des wege staat hij nu onder politiebewaking. Verscheidene andere autoriteiten onder zijn bewind zijn al gevangen genomen. Mevrouw Dollfuss, de weduwe van zijn voorganger, is vannacht gevlucht. Een later bericht meldt dat Schuschnigg is gearresteerd. Dat is een verschil met politie bewaking. Het beteekent natuurlijk de gevan genis inplaats van „Schutzhaft". Men weet wat deze man gedaan heeft. Hij heeft een volksstemming uitgeschreven, te houden op Zondag, waarbij het Oostenrijksche volk zich moest uitspreken pro of contra zijn onafhankelijkheid. Dat aanvaardde Berlijn niet. De Oostenrijksche Nazi's aanvaarden het ook niet. Zij begonnen met mede te deelen dat zij zich van stemming zouden onthouden, hetgeen op zichzelf de erkenning inhield, dat zij in de minderheid waren. En het Vaderland- sche Front van Schuschnigg begon een geest driftige campagne voor het plebisciet. Maar die heeft kort geduurd. Nauwelijks een etmaal. Berlijn heeft een ultimatum ge stéld: Schuschnigg's aftreden en de vorming van Berlijn's Oostenrijksche regeering, onder bedreiging met geweld. In die hopelooze situa tie heeft Schuschnigg gisteren rapport uitge bracht aan den Bondspresident Miklas en daarvoor is men moeten wijken. Met drama tische snelheid.- volgden de gebeurtenissen elkaar op. De bedreiging met geweld triom feerde. Er zijn natuurlijk menschen die, In de opwinding van deze gebeurtenissen, het erg heldhaftig van Schuschnigg gevonden zouden hebben als hij „den oorlog aanvaard had" of hoe men dat dan ook wil uitdrukken. Maar wij leven niet in 1638. Wij leven in 1938. Dat zou slechts een bloedige farce geworden zijn en een gruwelijke onrechtvaardigheid tegen over de onschuldige slachtoffers van zulk een strijd van 1000 tegen 1. Er was geen andere mogelijkheid dan toegeven. Natuurlijk had Schuschnigg zelf gemakkelijk kunnen vluch ten. Hij had per vliegtuig binnen een half uur uit het land kunnen zijn. Maar hij bleef en is nu een gevangene omdat hij zijn plicht heeft gedaan als premier van een souvereinen staat. Hij is inderdaad een zeer moedig man, zooals deze laatste dagen al is geconstateerd en zoo als hier herhaald moge worden. De geschiedenis zal leeren of hij, toen hij de volksstemming aankondigde als een laat ste poging om Oostenrijk's onafhankelijkheid te redden, den steun van Engeland had of meende te hebben. Da,ar zijn geen bewij zen voor. Toen in het Lagerhuis aan den premier Neville Chamberlain vragen werden gesteld betreffende de situatie, door de aan kondiging van de volksstemming ontstaan, weigerde hij antwoord te geven. De Engel- sche regeering koos dus geen partij. Dat was een omineus teeken. Er zijn nu ook weer opgewonden menschen die dat laf noemen. Zij moeten eens nadenken over de uitwerking van een eventueelen oorlog tusschen Enge land en Duitschland. Misschien zal de posi tie van de Nederlanders in een dergelijk con flict hen dan ook te binnen schieten. Kleine landen zijn niet machtig, zij kun nen heelemaal geen machtspolitiek voeren. Maar in 19141918 is al getoond dat zij heel bruikbaar zijn als slagvelden. Men kan zich op dit oogenblik de besprekingen, die giste ren te Londen tusschen den premier Cham berlain en den Duitschen minister van Bui- tenlandsche Zaken Von Ribbentrop gevoerd zijn, met eenige belangstelling herinneren. Wij weten niet wat er gezegd is. Dat is ge heim gebleven. Maar het feit van die be sprekingen op zulk een oogenblik stemt op zichzelf tot nadenken. Acht men het van belang te noteeren dat de Duitsche troepen Oostenrijk pas binnen gerukt zijn toen de nieuwe bondskanselier Seyss-Inquart Berlijn „om troepen verzocht had, teneinde bloedvergieten te voorkomen"? Welnu, het zij genoteerd. Voor de statistiek en voor diegenen die meenen, dat deze man onafhankelijk handelde. Interessanter is het voor u, de eerste pa gina van het eerste hoofdstuk van Hitler's boek „Mein Kampf" te lezen, waarop hij ver klaart dat Duitsch-Oostenrijk moet „terug- keeren tot het groote Duitsche moederland' en dat deze vereeniging „zelfs als zij schade lijk zou zijn toch zou moeten plaats vinden". En hii voegde daaraan toe: dat het Duitsche NA enkele dramatische uren is Oostenrijk nationaal-socia- lisliscli geworden. Duitschland heeft Vrijdag een ultimatum aan Oostenrijk gesteld, dat als voornaamste eisch inhield aftreden van den bondskanselier Schuschnigg. Als de gestelde termijn niet zou worden in acht genomen, zouden eventueel overeenkomstige maatregelen worden genomen. Daarop is de Oostenrijksche regeering afgetreden, verkla rende voor hel geweld te zwichten, en is een nationaal-socia- listisch kabinet onder Seyss Inquart gevormd. Aan dit alles was reeds voorafgegaan het besluit de Volkstemming a.s. Zondag niet te laten doorgaan. Volgens berichten van ver schillende zijden zijn Duitsche troepen de Oostenrijksche grens gepasseerd. Reeds in den loop van den dag wa ren gisteren berichten binnengeko men over troepenconcentraties aan de Duitsch-Oostenrijksche grens, welke berichten een sfeer van span ning teweeg brachten. Voor zoover het tot nu mogelijk is, zijn er aan Oostenrijk twee ultimatums gesteld: één betreffende de volksstemming en één betreffende het aftreden van Schuschnigg. Volgens Havas heeft de Duitsche regeering eerst een zeker aantal voorwaarden gesteld, beoogend het plebisciet een volkomen geheim karakter te geven. Aan deze voorwaarden werd voldaan. Vervolgens eischte men, dat de volksstem ming zou worden uitgesteld. Deze voorwaar de werd eveneens aanvaard. Hierna deelde men van de zijde der leiders van het Duit sche rijk aan de leiders van Oostenrijk in dreigenden vorm mede, dat de aanvaarding dezer voorwaarden niet voldoende was, maar dat de bondskanselier moest aftreden. Bo vendien liet men weten, dat de inwilliging dezer eischen verbonden was met de in acht neming van een zekeren termijn. Voorts eischte men, dat de nationaal-socia- listen in een nieuwe regeering de meerder heid zouden krijgen en dat talrijker formaties van het Oostenrijksche legioen in Duitsch land zouden kunnen repatrieeren om de macht der uitvoerende organen in Oosten rijk te doen toenemen. Indien de gestelde termijn niet zou wor den in acht genomen zouden door de rijks- regeering eventueel oveerenkomstige maat regelen worden genomen. Schuschnigg begaf zich direct naar Miklas om het verslag uit te brengen over den toe stand. De president heeft deze eischen der rijks- regeering niet ingewilligd, doch gaf tegelij kertijd het bondsleger last geen tegenstand te bieden bij een eventueele aankomst van een Duitsch leger op Oostenrijksch gebied. Omtrent dit besluit van bondspresident Miklas meldt Havas nog, dat Vrijdagavond volk geen moreel recht tot koloniaal-politieke daden bezit zoolang het zijn eigen zonen niet in een gemeenschappelijken staat vermag te bevatten. Het volgende programpunt is dus duidelijk. Het werd in den laatsten tijd trou wens al duidelijk genoeg. Kennelijk ontwikkelt de Europeesche situa tie zich nu steeds verder in de richting van een Duitsch machtsoverwicht. Het is onmo gelijk te zeggen waar dit zijn veroveringstocht zal staken. Het recht van den sterkste is blijk baar weer het eenige in de internationale ver houdingen geworden. Dat Frankrijk zich bij deze gebeurtenissen heeft neergelegd kan geen verbazing wekken. Het is geweldig bewapend evenals Duitschland maar het heeft in de laatste jaren zichzelf niet kunnen regeeren en door zijn verdeeldheid het rijkste land van Europa tot een politieken warwinkel met een berooide staatskas gemaakt. Het heeft op dit oogenblik geen diplomatieken invloed van be- teekenis. Wij hebben onlangs vermeld dat er 200.000 Joden in Oostenrijk zijn. Velen hunner waren al eerder uit Duitschland en Roemenië ge vlucht. Hongarije heeft vanmorgen zijn Oos tenrijksche grens gesloten. Ik weet niet hoe- velen hunner reeds naar Italië en Tsjecho- Slowakije gevlucht zijn. Ik beklaag hen. R. P. om tien uur nog de volgende mededeeling van de zijde van den bondspresident, werd „President Miklas heeft het aftreden van Schuschnigg niet aanvaard. De regeering blijft aan de macht en heeft besloten niet te wijken voor de Duitsche bedreiging. De regeering doet een beroep op alle ambtenaren op hun post te blijven. Toen te zeven uur vanavond generaal Muff, militair attaché van Duitschland te Weenen, en Keppler, die optreedt als Duitsche ge zant, president Miklas het ultimatum over handigde, waarin werd geëëischt dat een nieuwe regeering zou worden gevormd vol gens aanwijzingen van Duitschland, heeft president Mi Idas geantwoord, dat hij niet zou wijken. Hij zeide. dat hij, die door het Oos tenrijksche volk in vrije verkiezing is geko zen, zich voor God en zijn geweten verant woordelijk voelt en geen opdrachten van een vreemde regeering kan aanvaarden. Oosten rijk is en blijft een vrijen en onafhankelijken staat. De Duitsche gevolmachtigden hebben Oos tenrijk tot negen uur in den avond tijd ge geven. Tot nu toe is nog geen beslissing van Duitsche zijde genomen". Schuschnigg treedt af. tt NTUSSCHEN had dr. Schusch- nigg reeds om 19.45 uur meege deeld, dat hij aftrad. Hij nam af scheid van het Oostenrijksche volk en gaf in bewogen bewoordingen een uiteenzetting van de gebeurte nissen van Vrijdag en het hem ge stelde ultimatum. Dit ultimatum, dat langs diplomatieken weg werd gesteld en volgens sommige be richten door den plaatsvervanger van Hitier, Rudolf Hess, werd overgebracht, liep volgens een andere mededeeling om 19.30 uur af. (Vervolg op pag. 2.) Reuter verneemt, dat hl het tweede Duitsche ultimatum, dat per vliegtuig uit Duitschland was overgebracht, werd geëischt: 1) Schuschnigg moet aftreden en worden vervangen door Seyss Inquart. 2) Het nieuwe kabinet moet voor twee derden uit nationaal-socialisten be staan. 3) Het Oostenrijksche legioen moet weer in Oostenrijk worden toegelaten. 4) Het Oostenrijksche legioen moet tot taak hebben de orde in de hoofdstad te handhaven. 5) De nationaal-socialistische partij moet weer in haar geheel worden toege laten. Woning van den Oud-kanselier onder bewaking der S.A. In een bericht uit Parijs' meldt Reu ter, dat Schuschnigg in arrest is ge steld. Ook Havas meldt de arrestatie van Schuschnigg. De voormalige bonds kanselier is in „Schutzhaft" ge nomen. Een nader bericht van Havas meldt, dat de woning van Schuschnigg, wel ke in het Belvèdere-kwartier is ge legen, bewaakt wordt door een hon derdtal S.A.-liedcn met het geweer aan den voet, en om den arm een band met het hakenkruis. In de na bijheid staat een politieauto. Deze feiten wettigen de conclusie, dat de oud-bondskanselier vastgehouden wordt. Vanmorgen per vliegtuig naar Muenchen vertrokken. BERLIJN, 12 Maart (Havas-A. N. P.) Hitler is vanmorgen per vliegtuig uit Berlijn naar München vertrokken. Er is alle reden om aan te nemen, dat hij zich onverwijld naar Oostenrijk zal begeven. De mogelijkheid hiervan wordt althans in Berlijn niet ontkend. Nader meldt Reuter: Gelijk ook door het Duitsche Nieuwsbureau bevestigd wordt, deelen officieele kringen mede dat Hitiet zich naar München heeft be geven en daar voor het oogenblik zal blijven. Officieel wordt voorts bekend gemaakt, dat hij Goering heeft aangesteld om hem te ver vangen tijdens zijn afwezigheid uit Berlijn, welke door de gebeurtenissen noodzakelijk is geworden. Himmler te Weenen. WEENEN, 12 Maart (D.N.B.-A.N.P.) Rijksleider Himmler, de chef der Duitsche Staatspolitie, is hedenochtend om vijf uur per vliegtuig uit München te Weenen aange komen. Fransche regeering vroeg inlichtingen te Rome. ,,Op het oogenblik geen gelegenheid voor samenwerking Donderdag reeds waren aan den Fran- schen zaakgelastigde te Rome instructies ge geven te informeeren of er mogelijkheid be stond van samenwerking tusschen Frankrijk en Italië ten aanzien van Oostenrijk. Dit heeft aanleiding gegeven tot het antwoord, dat ..voor het oogenblik een dergelijke mo gelijkheid niet bestaat". Italië neemt diplomatieke discretie in acht. De woordvoerder der Italiaansche regeering heeft Vrijdagavond tegen over de buitenlandsche persverte genwoordigers. doelende op de be richten uit Oostenrijk, verklaard: „De gebeurtenissen zijn ernstig er delicaat en de Italiaansche regeerinr is verplicht de diplomatieke discrete en het stilzwijgen, dat in dergelijke gevallen gebruikelijk is, in acht tc nemen". Het woord is aan Antoine Berryer: Er bestaan geen leclijke vrouwenmaar er zijn vrou wen, die niet weten hoe aar dig te kijken. (B. en W. van Sasscnheim en van Hillegom hebben een verbod uit gevaardigd van verkoop van kunst matig. door inktopzuiging ge kleurde narcissen, die de 'laatste jaren veelvuldig te koop zijn aan geboden.) Zooals de natuur met bloemen Toovert tot een kleurenpracht, Daar kan nooit een mensch op roemen, Dat heeft niemand ooit volbracht En wanneer wij willen leeren, Welke kleur bij welke past, Gaan wij 't best voor ons studeeren. Dus bij de natuur te gast. Menschen kunnen bloemen kweeken Met veel smaak en vaardigheid. Die heel sterk zijn afgeweken Van wat in het wild gedijt. Maar op zoek naar nieuwe kleuren. Nieuwe vormen, fijn en puur. Kan tenslotte niets gebeuren. Zonder hulp van de natuur. Men kan voor het plantje waken, Dat het warm of vochtig staat, Of de aarde rijker maken Met een chemisch preparaat. Maar hoe menschen mogen streven, Naar een bloem die ons bekoort, De natuur houdt in het leven Van die bloem het laatste woord. De natuur te assisteeren Is een kunst die vreugde biedt, De natuur te corrigeeren Lukt ons (en ook past ons) niet. Cornelis had een glas gebroken voor aan de straat. Zoodoende zag iedereen, dat hij door een slechte huistrap was gevallen, U weet wel zoo'n trapje, dat men in een speelgoedwinkel koopt. Sinsdien gebruiken alle Coi'nelissen een huistrap met het stempel der Klompencen trale (Tel. 11784) er achterop. Het parool is voortaan voor iedereen SAFETY FIRST (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. ingez. Med.) ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) NU GEEN FOOIEN Mr. Cornelisstraat 56 en Garage „Bloemendaal", Dr. Bakkerlaan 12 TELEFOON 15013 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Oostenrijk is nationaal-socialistisch ge worden. 1 en 2 Schuschnigg is in Schutzhaft genomen. 1 en 2 Duitsche troepen zijn Oostenrijk binnen gerukt. 1 en 2 Tegen 19 beklaagden in het proces te Mos kou is de doodstraf geëischt. 4 Bioscopen o ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Oostenrijk bezwijkt. j Leerzame vergelijkingen over de financiën van Haarlem en Utrecht. 5 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 7 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 7 K. de Jong: Vijfde Kamermuziokavond Toonkunst, g Financieel Economisch Weekoverzicht: De bcwapeningsverdwazing.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1