Haarlem's Dagblad De Misère in Frankrijk Op een nieuw spoor. Het antwoord van Engeland en Frankrijk Bewapening steeds meer opgevoerd. BERICHT Dat valt op Het belangrijkste 53c Jaargang No. 16788 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Couraut-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuïder Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 15 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenticm 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Rcgelabonncmentstarieven op «anvTaag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» na rubriek. Onze Parijsche correspondent uit zich in een artikel in dit nummer in scherpe bewoordingen over de politieke misère in Frankrijk, waar men dermate verward is geraakt in de partij - geschillen dat het land zonder regeering was op het oogenblik van Hitler's machtsgreep naar Oostenrijk. Waarna bleek dat zelfs het uitvoeren van den Anschluss, in Fransche op vatting toch wel een zeer ernstige en zelfs dreigende gebeurtenis, niet kon leiden tot een regeering van nationale concentratie. Blum keerde als premier terug, met het Volksfront. In deze dagen heeft men van rechts de uiterste linkerzijde natuurlijk met verwijten overstelpt en haar beticht van schuld aan Hitler's succes. Ongetwijfeld heeft zij door haar drijven en stoken en door Chautemps te laten vallen Hitier aan een ideale gelegenheid geholpen om zijn plannen uit te voeren. Zelfs is Frankrijk's diplomatieke invloed zóó ver zwakt in Europa dat niet alleen Italië en Duitschland maar zelfs ook Engeland zich van de démarches van Frankrijk's gezanten al heel weinig meer schijnen aan te trekken. Te Rome heeft men den Fransehen zaakgelastig de niet eens ontvangen toen hij wou komen praten over Oostenrijk, te Berlijn heeft- men de Fransche protest-nota met onverschillig heid bejegend, te Londen is het voorstel van Corbin, om gezamenlijk front te maken ten behoeve van Tsjecho-Slowakije, bejegend op een manier die men op zijn best „reserve" kan noemen. In feite geeft de Engelsche regeering, die nieuwe bewapenings-verhooging heeft aangekondigd den indruk dat zij op dit oogenblik uitsluitend op zichzelf vertrouwt en weer tot het oude isolement ge neigd is. Dat zou natuurlijk kunnen veran deren als de regeering-Blum een snelle dui keling zou maken en er toch een nationale eenheid buiten de communisten om ge vonden zou worden. Onze Parijsche corres pondent verwacht dit en er zijn zeker ver schijnselen die het doen denken. In de eerste plaats wel de houding van Blum-zelf, die bij zijn optreden heeft gezegd dat hij liever een regeering op breede basis had gewild en zelfs erkende te beseffen, dat het volk een andere regeering wenscht. Dit laatste is wel heel merkwaardig:, het moet zoowel den Engelschman als den Hollan der uitermate verbazen. Stel u een Engelsehen of een Nederlandschen premier voor, die bij zijn optreden zou zeggen: ik weet heel goed dat het volk een andere regeering wenscht. Het is ondenkbaar. „Maar", zei Blum, „de om standigheden dwongen hiertoe". Dat zou geen motiveering zijn in een land, waar men in zul ke omstandigheden de Kamer ontbindt. Maar het geldt als een motiveering in Frankrijk, waar men' de Kamer niet tusschentijds durft te ontbinden in deze omstandigheden na tuurlijk minder dan ooit zoodat dit lichaam zich kan doen gelden als een staat in den staat of een volk in het volk.zooals u het noemen wilt. Deze traditioneel zwakheid van het Fransche régime, dat veel zwakker dan ,het Engelsche en het onze is, treedt voor de zooveelste maal duidelijk aan den dag. En zoo ziet de verbaasde buitenlander het schouwspel van een geweldig-bewapende mogendheid die het zoover heeft laten ko men dat zij schier geen gewicht meer in de diplomatieke schaal legt. Hetgeen bewijst dat soldaten, kanonnen, tanks en bommenwer pers op zichzelf niet voldoende zijn om macht uit te oefenen. Vele menschen zijn, in hun ontzag voor de Duitsche en de Ita- liaansche bewapening in den laatsten tijd vergeten dat de Fransche, die sinds den oor log ononderbroken is voortgezet en fantas tische bedragen verslindt, minstens even ge weldig is. Maar al zijn zij het vergeten, toch is het zoo. En men kan zich, dit bedenkend, zoo ongeveer voorstellen wat de Fransche militaire leiders van de Fransche politici zul len denkenen ongetwijfeld onder elkaar ook zeggen. Daarmee zij niet gezegd dat ik hoop op een Fransche militaire dictatuur de hemel beware Europa er voor maar wel dat het eigenlijk verwonderlijk is dat die. is uitgebleven. Overigens geeft de Fransche oppositie met haar verwijten aan de linkerzijde een een zijdige voorstelling van den gang van zaken. De rechterzijde zelf heeft, in de jaren toen zij aan het bewind was, de sociale wetgeving treurig veronachtzaamd. Frankrijk was in socialen zin achterop geraakt bij alle andere staten van West-Europa. De rechterzijde deed veel aan partijpolitiek maar weinig of niets aan de sociale ontwikkeling der natie. Daarbij deed zich een kenmerkende Fran sche eigenschap gelden, die zich altijd weer op dezelfde wijze in de historie van dit volk doet gelden. Als Frankrijk te rijk wordt en een te sterke positie in de wereld inneemt loopt de boel onveranderlijk mis. Dat was zoo toen de oorlog eenige jaren achter den rug was en het gebeurde in vrijwel denzelf den stijl als tijdens het bewind van keizer Napoleon IH. Ik behoef maar te herinneren aan de reeks financieele schandalen culmi- neerend in 'de Affaïre-Stavisky. Het is een algemeen menschelijk verschijnsel, dat zijn uitdrukking vindt in het spreekwoord: „het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen". Fransche beenen zijn in die situatie bizonder zwak zwakker dan die van andere volken Met gevolg dat het buitenland in zoo'n tijd altijd ^aat meenen dat Frankrijk heelemaal (Met. ingang van de nieuwe dienst regeling der Nederlandsche Spoor- wegen zullen de internationale treinen geen voorrang meer krij gen van de nationale, aangezien deze laatste sneller zullen rijden.) Vreemdelingen aller landen, Dit jaar, zooals ieder jaar, Reiken wij u beide handen, Welkom, allen met elkaar. Kom naar onze stranden, steden, Zoek in bosch en hei vertier, Neem nu vrouw en kindren mede, Vreemdeling, wees welkom hier. Want wij zullen u ontvangen. Vlot, hulpvaardig en beleefd, Gij zult niets kunnen verlangen, Dat ons landje u .niet geeft. Gij hebt slechts uw wensch te uiten, Vreemdelingen gaan hier voor. Eén ding echter staat daar buiten, Dat is het verkeer per spoor. Kom maar hier met uw gezinnen, Reis gezellig met den trein. Rijd ons landje spoorslags binnen, Nogmaals, gij zult welkom zijn. Maar komt gij hier binnenrijden Op een Nederlandsch station. Ja. dan komt u zoo bij tijden Niet direct aan het perron. Strakjes moogt u door verkeeren, Nu gaat u op 't spoor ernaast, Omdat wij juist arriveer en. Dus op zij, wij hebben haast. 't Wordt toch niet kwaad opgenomen, Als 'k het zoo ronduit zeg. U bent voor uw rust gekomen. Maar wij niet, dus.- uit den weg! BRENG ZON IN UW WONING MET KROON - BEHANGSELS. Alléén GR. HOUTSTRAAT 179 TELEF. 14269. (Adv. Ingez. Med.) gedegenereerd en uitgeput is. Dat dacht het in 1914 ook. Maar als de crisis komt, als het gevaar dreigt, zijn de Franschen plotseling één, is geen beproeving hun te zwaar, ontwik kelen zij een verbazingwekkend organisatie vermogen dat hun in de tijden van wel vaart geheel vreemd scheen te zijn beschik ken zij over een onuitputtelijk aantal knappe menschen en komen zij alle moeilijkheden te boven. Zoo toonden zij zich in 19141918 ook. Men kan deze mentaliteit bespotten en af keuren, zooals sommige doen. Men kan haar bewonderen, zooals anderen doen. Men kan er zich ook toe bepalen, haar belangstellend als een feit te erkennen en zich daarmee niet te vergissen in de werkelijke be teekenis van Frankrijk. In dezen tijd vol verandering men vraagt zich af wat dit jaar 1938 nog wel allemaal zal kunnen opleveren aan verrassende en schok kende gebeurtenissen is de naaste toe komst van Frankrijk tot een zaak van groote beteekenis voor Europa geworden. R. P. Franco maakt veroveringen in Aragon. SALAMANCA, 14 .Maart (Havas-A.N.P.) Het officieele communique van het nationa listische hoofdwartier meldt, dat de troepen van Franco alle hoogten rond Alcaniz in Aragon, alsmede deze belangrijke stad zelf, helbben bezet. Andere colonnes namen bezit van de dorpen Castel de Cabra, Camizar del Oliyar, Argallo en Lamata de los Olmos. De opmarsch wordt vortgezet. Het aantal krijgs gevangenen bedraagt reeds meer dan 1500. Aan het front van Granada worden de stel lingen in den sector van Motrill door den vijand aangevallen, doch deze werd met zware verliezen teruggeslagen. Bij een luchtgevecht werden zeven vijande lijke toestellen neergehaald. In het communique der regeering te Bar celona wordt medegedeeld, dat de vijand tot Alcaniz en Galance genaderd is. Alcaniz werd door een Italiaansche gemotoriseerde colonne bezet. Tijdens een luchtgevecht hebben de republikeinsche vuiegtuigen nabij Alcaniz 6 vijandelijke Fiattoestellen neergeschoten. Dank zij dit resultaat konden zij 50 stuks geschut, die zich te Alcaniz bevonden, in vei ligheid brengen. Het antwoord van Engeland en Frankrijk op den Duitschen stap inzake Oostenrijk is ENGELAND: 1. Algemeene veroordeeling. 2. Bewapeiiingsprograni zal worden herzien. 3. Gesproken wordt over invoering van verplichte natio nale dienst. FRANKRIJK: Bewapeningsfabricage zal worden versneld. Over dezen noodlottigen wedstrijd in bewapening, welke een gevolg is van de heerschende spanning in Europa, vindt men nadere bijzonderheden op de pagina's 4 en 5. Overboord geslagen van het s.s. „Groenloo,^ De Haarlemmer Th. H. van Leeuwen. Zaterdag is de 1ste machinist van het stoom schip Groenloo van de Stoomvaart Maat schappij „Noordzee", de heer Th. H. van Leeuwen uit Haarlem door onbekende oorzaak over boord van het schip geslagen, dat onder de Hollandsche kust voer. Men heeft van den machinist geen spoor teruggevonden, zoodat men aanneemt dat hij den dood in de golven heeft gevonden. Beroep der Russische veroordeel den verworpen. Zeventien doodvonnissen zullen voltrokken worden. Uit MOSKOU. Het door Boecharin, Rykof, Jagoda en veertien anderen ingediende beroep is verworpen. Deze zeventien veroordeelden zullen dus terechtgesteld worden. De Joden in Oostenrijk. Duitsche Ariërsparagraaf op hen van toepassing. WEENEN, 14 Maart (HavasiIn ge zaghebbende kringen wordt verklaard, dat de Duitsche wetgeving betreffende de Joden zal worden toegepast op de niet-Ariërs in Oos tenrijk. TeLinz zijn tien joden gearresteerd wegens „optreden in strijd met de belangen dei- natie." Hun vermogen is voor een deel in be slag genomen. SCHUSCIINIGG IN HET HUWELIJK GETREDEN? BRUSSEL, 15 Maart (Havas). De bijzon dere correspondent van de Nation Beige te Weenen meldt, dat- Schuschnigg gisteren in zijn woning bezoek heeft ontvangen van een geestelijke. Deze trof daar gravin Czernin aan. de vroegere Prinses Fugger. waarmede de oud kanselier sedert een jaar verloofd was. Het is bekend, dat hij pas zou trouwen, zoodra hij niet meer in functie zou zijn. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Incident met journalisten te Weenen. Een uur opgesloten in ministerie. WEENEN, 15 Maart (ReuterA. N. P.) De voornaamste buitenlandsche journalisten, die zich, zooals gisteravond was verzocht, he denochtend naar het ministerie van buiten landsche zaken hadden begeven voor het af halen van een vergunning om de ontvangst van Hitier te verslaan, zijn daar een uur vast gehouden. Toen de journalisten, in wier gezel schap zich een hooge Oosten rij ksche officier bevond, zich naar den gewo nen uitgang begaven, wees een Duit sche schildwacht hen barsch terug, verklarende, dat hij order had gekre gen onmiddellijk te schieten, indien de trap niet werd ontruimd. De Oos- tenrijksche officier scheen zeer verne derd. doch evenals de persvertegen woordigers achtte hij het beter, aan het bevel gevolg te geven. Er waren strenge orders gegeven om iederen uitgang van de kanselarij te sluiten, en practisch bevonden dc journalisten zich dan ook in arrest. Nadat zij zoo ongeveer een uur waren vastgehouden, kregen zij verlof, het ministerie te verlaten. JOEGO-SLAVIE TEVREDEN OVER DEN ANSCHLUSS. BELGRADO, 15 Maart (Havas). De Poli- tika, die een samenvatting geeft van de com mentaren in politieke kringen te Belgrado over den anschluss, schrijft: Wat onzen nieuwen buurman aan de vroe gere Oostenrijksche grens betreft, schijnt men de verzekering te geven, dat, gezien de her haalde verklaringen van leidende Duitsche kringen, Duitschland een sterk en vrij Joego slavië wenscht. Ons land dient niet den min sten twijfel te koesteren wat den dag van morgen betreft. In alle bevoegde kringen vat men in vol komen kalmte den toestand als volgt samen: „Met Oostenrijk onderhielden wij correcte be trekkingen, met Duitschland staan wij in vriendschappelijke relatie". Het woord is aan Een Russisch spreekwoord Niet hij leeft het meest die het langst leeft. De werkloosheid te Haarlem. Voortgaande daling. Nu het voorjaar komt daalt gelukkig weer het aantal werkloozen te Haar lem. Het tempo is en dat is een gunstige omstandigheid iets sneller nog dan verleden jaar. Daardoor is er weer eenige verbetering in de werk- loozenstatistiek gekomen. Verleden week verminderde het aantal werkloozen te Haarlem met 130 (verleden jaar 104). Er zijn nu te Haarlem nog 6092 werkloozen, dat is 290 minder dan midden Maart 1937 en 775 minder dan midden Maart 1936. Een nieuwe Duitsche landkaart. Duitschland heeft thans 73 milliocn inwoners. BERLIJN, 14 Maart (Havasi. De Duit sche bladen pubüceeren reeds kaarten van het nieuwe rijk. waarop de Duitsch-Oosten- rij ksche grens is verdwenen. Zij wijzen er op, dat Duitschland voortaan drie nieuwe buurlanden zal hebben, nl. Zuid- Slavië, Hongarije en Italië. Het ri^, aldus de bladen, telt thans 73 millioen inwoners. De Donau is de langste rivier van Duitschland Het Duitsche leger is vermeerderd met 100.000 man van het Oos- tenrijksche bondsleger. Haarlem - Bloemenstad. Een tulpenweek in Mei. In aansluiting op de bloemenversiering, welke in 1937 op verschillende punten van de stad is aangebracht, zal Haarlem, dat nog zoo kort geleden de aandacht op zich vestigde door de uitmuntend geslaagde „Winterflora", door een Tulpenweek den lande toonen. dat de Spaarnestad nog altijd Neerlands Bloemen stad is. Het initiatief tot deze bloemenweek is uitge gaan van „Haarlem's Bloei", welks bestuur erin mocht slagen de onontbeerlijke medewerking van de ,.Alg. Ver. voor Bloembollencultuur" voor dit plan te verwerven. De bedoeling is in de tweede week of derde week van Mei a.s. langs de voornaamste route door Haarlem, Cronjéstraat. Kennemerplein. Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Gr. Houtstraat, (Anegang). Houtplein en Wagenweg, een bloemversiering met tul- penbouquetten in vazen in de étalages van alle winkels te verwezenlijken. Hiertoe zullen ook de Afd. Haarlem en omstr. van den Kring Bloemisten-Vv'inkeliers. de Afd. Haarlem van de Ned. Bloemenwinkeliersver., zoowel als de afd. Haarlem van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde haar medewer king verleenen. overeenkomstig een gezamen lijk ontworpen plan van uitvoering. De individueele medewerking van alle win keliers wonende aan bovengenoemde route zal binnenkort door „Haarlem's Bloei" worden In geroepen, Wanneer deze proefneming slaagt zal vol gend jaar de étalage bloemversiering zoo mo gelijk tot een grooter aantal straten worden uitgebreid. Haarlem is aan zijn reputatie als Bloemen stad verplicht, dat dit initiatief van „Haar lem's Bloei" kan worden verwezenlijkt.... en dat kan als ook de betrokken winkeliers er hun medewerking aan zullen willen geven. SYMPHONIE-ENSEMBLE ORPHEUS". Ter gelegenheid van zijn 8-jarig bestaan geeft het symphonie-Ensemble ..Orpheus" Haarlem N. dir. de heer T. Th. Lindenbom. Za terdag 19 Maart a.s. een feestavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Medewerking wordt verleend door „The Harlém Kings". Na afloop wordt er gedanst. Behang van Bakker valt op in den gunstigen zin van het woord. Het is mooi en voor naam, rustig en modern, ge zellig en aangenaam. Toch en dat is het mooie, zijn onze prijzen zééi laag. Lager dan bij ieder ander. H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,Tel.11657 iAüv. ingei Mea.j HEDEN 14 PAGINA'S. Het nieuwe natioiiaal-socialistischc ministerie onder leiding van dr. Seyss Iuquart (x)j dat na het aftreden van dr, Sshuschnigg in Oostenrijk is gevormd. JAARVERGADERING HAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. Hedenavond wordt de jaarvergadering van den H.B.B. gehouden in een der zalen van het café-restaurant Brinkmann op de Groote Markt. Naast het behandelen der jaarverslagen en de periodieke bestuursverkiezing komt o.m. ook aan de orde het voorstel "om de Kon. goedkeuring aan te vragen op de gewijzigde statuten. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Zaterdag hielden de afdeelingen Amster dam en Haarlem een studieconferentie te Haarlem. Om 3 uur heette dr. j. w. Berkelbach v. d. Sprenkel, voorzitter der afd. Haarlem, de talrijke aanwezigen van harte welkom. Ver volgens verleende hij het woord aan dr. H Brugmans voor zijn inleiding: „Moeilijkheden van de Democratie en hoe die te overwinnen". Des avonds gif dr. C. D. J. Brandt, een uit eenzetting over: „De positie van de Demo cratische en anti-democratische machten in de wereld op het huidige oogen blik". Na beide lezingen ontspon zich een veelzijdige discussie. Behalve bestuursleden van andere afdeelingen woonden eenige hoofd bestuursleden de conferentie bij. Het ligt in dc bedoeling van de beide afdeelingen spoedig een tweede conferentie te Amsterdam te be leggen. pag- Het spoorwegpersoneel pleit voor ongekort pensioen. 3 De jaarbeursleidcvs zijn vol vertrouwen. 3 Doordat de chauffeur in een reisdeken ver ward raakte is nabij Goes een wielrijder gedood en een ander levensgevaarlijk gewond. 3 Herziening van het Engelsche defensie- program is door Chamberlain aange kondigd. 4 Duitschland's optreden wordt door Enge land scherp veroordeeld. 4 De wapenfabricagc wordt in Frankrijk versneld. 4 Er is een vrij sterke spanning tusschen Po len en Litauen ontstaan. 5 Verplichte nationale dienst in Engeland. 5 Engelsche schilders en schilderkunst; le zing voor de English Association. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De misère in Frankrijk. 1 J. B. Schuil over; De lach der Goden. 2 Tsjecho-SIovakije en zijn problemen. 2 Hitler's intocht te Weenen. 5 Van onzen Parijsclien correspondent: Volgt op het kabinet-Blum de nationale unie? Nog meer financieele vergelijkingen tus schen Haarlem en Utrecht. 7 II. D. Vertelling: Circus Parani. 7 Van onzen specialen verslaggeverEen land en een volk worden pasklaar ge maakt voor een nieuw regime. 4 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 0

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1