Hitler's intocht te Weenen. VOLGT OP HET KABINET-BLUM DE NATIONALE UNIE? m DTNSDXG IS SI A ART 1938 HXXR'EEM'S BA'GBE'AD Eerste toespraak van den Fuhrer in de Oostenrijksche hoofdstad. Afdeelingen van hel Oosten rijksche leger in München. Weenen had zich gisteren reeds vroeg voor dc ontvangst van rijkskanselier Hitier opge maakt. In de ochtenduren was het in de hoofdstraten zeer druk. Technisch personeel had op verschillende punten luidsprekers op gesteld. Al spoedig kon het publiek op straat reeds mededeelingen uit deze luidsprekers op vangen. Alle mededeelingen eindigden met de leuze „Eén rijk. één volk, één Führer". De politie had de stad op verscheidene plaatsen afgezet. Van uur tot uur werd het drukker op straat. Alle zaken werden om elf uur gesloten. Hitler. De geheel stad was in feesttooi gezet. In dei- haast waren uit Duitschland hakenkruisvlag- gen en standaarden gezonden. Uit de étalages der boekwinkels was het boek van Schusch- nig'g „Dreimal Oesterreich" vervangen door exemplaren van Hitler's „Mein Kamipf". Over al op straat werden foto's van Hitier te koop aangeboden en speldjes met het hakenkruis. Om kwart voor zes (Diuitsche tijd) kwam I-Iitler te Weenen aan. Langs de straten stond een dichte menigte opgesteld en overal klonk luid gejuich, toen de Führer passeerde. Alle Mok ken van de stad beierden. De tocht ging over het slot Schöntorunn naar het Imperial hotel, waai- Hitier zijn intrek nam. Toen de Führer hier was binnengegaan, verzamelde zich een menigte voor het hotel, die in spreekkoor verlangde, dat Hitier zich zou verfcoonen. Tenslotte gebeurde dit ook. ..Van het balcon af hield Hitier een korte toespraak. Hij zeide: „Niet alleen de twee milliocn mcnschen in deze stad, maar dc 75 milliocn van ons volk in één rijk zijn bewogen door dit keerpunt in dc geschiedenis. En zijn allen leven in één gelofte, wat er ook mag gebeuren, het Duit- sche rijk, zooals het thans staat, zal door niemand gebroken, door niemand verscheurd worden. Geen dreigen, geen nood en geen geweld kan dezen eed breken. Die eed wordt thans geloovig uitgesproken van de Duit- schers van Koningsbergen tot Keulen en van Hamburg tot Weenen". Hitier zal vanmorgen te 11 uur officieel op de „Heldenplatz" begroet worden, waarna troepen zullen defileeren. Maatregelen tegen kapitaalvlucht. Officieel wordt medegedeeld, dat de bonds- regeering ter verhindering van de politieke kapitaalsvlucht een wet heeft aangenomen op grond waarvan, de bondsminister voor de financiën in overleg met den bondsminister voor justitie en den bondsminister voor handel en verkeer voor crediet- en verzekeringsonder nemingen beperkingen van de uitbetalingen voor het binnenland kan vaststellen. Voor de ten uitvoer legging dezer wet heeft de bondsminister voor de financien een ver ordening uitgevaardigd, welke nadere be palingen inhoudt inzake de natuurlijke slechts tijdelijk uitgevaardigde beperkingen. Binnen een week mogen niet meer dan 1000 schellingen worden uitbetaald of overge schreven, met uitzondering van dienst- en loon betalingen, evenwel kan over spaargelden en rekening-courantsaldi die na 13 Maart zijn ontstaan door de betaling in baar of crediteering van valuta en deviezen op ieder oogenblik vrij worden beschikt. Effecten, ge kocht met geld, dat aan beperkingen onder hevig is, moeten bij de geld- of crediet-onder- nemiiig, die bij den aankoop haar bemiddeling heeft verleend, in bewaring worden gelaten. De opbrengst van verkochte effecten mag niet worden uitbetaald. Overtredingen dezer beperkende bepalingen worden gestraft met boeten van ten hoogste 100.000 schellingen en vrijheidsstraffen van ten hoogste een jaar. Ook pogingen tot overtreding zijn strafbaar. Gisteren zijn afdeelingen van het Oostenrijksche leger te München aangekomen, waar zij geestdriftig werden ontvangen. De omroeper van den zender van München haalde eenige Oostenrijksche soldaten voor de microfoon. Zij bepaalden zich er toe te verklaren, dat de laatste dagen „opwindend" waren geweest. Von Ribbentrop in "Weenen. De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. is gistermiddag per vliegtuig in Weenen aangekomen. Bondsminister Wolf was ter begroeting op het vliegveld Aspern aanwezig'. Ook Victor Lutze, de chef van den gene- ral?n etaf der S.A. is te Weenen aangeko men om de leiding der Oostenrijksche S.A. op zich te nemen. De Rijksleider van de S.S.. Himmler. heeft den groepsleider der Oostenrijksche S.S., dr. Kaltenbrunner. onder gelijtijdige bevorde ring tot S.S. brigadeleider, benoemd tot lei der der S.S. van de af deeling Oostenrijk. Dc gezantschappen. Havas verneemt, dat de Oostenrijksche ge zantschappen in het buitenland opdracht hebben gekregen zich ter beschikking van de Duitsche ambassades of gezantschappen in de plaats van hun residentie te stellen. Telegram der Südeten-Duitschers aan Hitier. Dc Oostenrijksche vereeniging der Sudeten-Duitschers heeft een tele gram van den volgenden inhoud aan Hitier gezonden: „Uit naam der 300.000 Sudeten- Duitschers, die in Oostenrijk wonen en die waken en handelen voor het geluk van hun oude vaderland, groet de Heimatbund der Südeten-Duitschers den Fuehrer en kanselier als be schermheer van het geheele Duit sche volk". Het telegram eindigt met een beves tiging van de „Eenheid der Sudeten. Duitschland en Oostenrijk, vereenigd in een drie-eenheid". Schuschnïgg nog steeds te Weenen. Van welingelichte zijde verneemt Havas, dat Schuschnigg zich nog steeds in zijn wo ning te Weenen bevindt als gevangene op eerewoord. Hetzelfde is het geval met baron Werkmann, een der leidende legitimisten. Men heeft plechtig verzekerd dat sedert het overnemen van de macht door de natio- naal-socialisten geen enkel aanhanger van de vorige regeering ter dood is gebracht. Verplichte nationale dienst' in Engeland De zinsnede in de Lagerhuisrede van Chamberlain, waarin de premier o.a. zegt: „Laat zich niemand beschouwen als staande buiten eenige uitbreiding der nationale krachtinspanning, die kan worden geëischt", wordt in som mige kringen te Londen aldus uitge legd, dat zij de mogelijkheid aanduidt van een nationalen dienst in een of anderen vorm. Reuter verneemt, dat er geen dienst plicht op militair of industrieel ge bied zal komen. Spanning tnssclien Polen en Litauen. Minister Beek breekt zijn Italiaan sche reis af. De Poolsche minister van buiten landsche zaken, Beek, die zich na zijn officieel bezoek aan Rome naar het zuiden van Italië had hegeven, om er eenige dagen rust te nemen, heeft zijn verblijf onderbroken. Hij zal onverwijld naar Warschau terug- keeren. Deze onverwachte terugkeer moet zonder twijfel worden toegeschreven aan den internationalen toestand. Wel ingelichte kringen te Warschau zetten uiteen, dat de minister van buitenlandsche zaken zijn verlof heeft onderbroken als gevolg- van de spanning, welke zich sinds eenige da gen openbaart in de Poolsch-Litausche be trekkingen, na het grensincident, waarbij een Poolsche grensbewaker werd gedood. Te Warschau is het gerucht in omloop, dat Litausche troepen aan de Poolsche grens ge concentreerd zouden zijn. Deze incidenten hebben een zekere opwin ding te weeg gebracht onder de bevolking van het grensgebied van Wilna. Tijdens een Zondag in deze stad gegeven concert, dat voor de radio werd uitgezonden, werden plotseling tegen Litauen gerichte kre ten gehoord. Er werd geroepen: „Wij willen opmarscheeren naar Litauen. Wij willen Me mel. Smigly Rydz zal ons Litauen verschaffen. De PoolschLitausche spanning heeft naar Havas meldt bovendien geleid tot een anti- Litausche demonstratie in den Poolschen se naat. De senator Foedakowski, die een inter pellatie aanvroeg, werd toegejuicht. Men schreeuwde: „genoeg Litausche uitdagingen" „naar Kaunas!" (de hoofdstad van Litauen Red.). Zooals men weet zijn de diplomatieke be trekkingen tusschen Polen en Litauen in 192.0 verbroken en sindsdien niet hervat. „Geduld niet onbeperkt". Het Poolsche agentschap Iskra schrijft, dat Kaunas niet op een onbeperkt geduld van Polen moet rekenen, in verband met het inci dent aan de grens tusschen Polen en Litauen. Men moet niet denken, dat Polen niet in staat is de vraagstukken, welke zijn gerezen door het verdachte gedrag van Litauen te regelen. Zij, die zich de verdedigers van den vrede noemen, behoorden pogingen te doen een middel te vinden tot vreedzame regeling van de verhoudingen, waarin de Poolsche min derheden in Litauen leven en de Poolsch- Litausche grens een Europeesch aanzien te geven. Polen kan miet dulden, dat op dertig kilometer van Wilna een toestand heerscht als in Patagonië. Men kan niet verwachten, dat Polen zijn minderheden aan de overzijde van de grens niet zal verdedigen, aldus dit persbureau. Officieel wordt uit Warschau medegedeeld, dat in Polen „secties voor landsverdediging" een soort legerreserve, zijn geschapen. De le den van deze secties zijn niet gekazerneerd en zullen slechts in geval van nood onder de wa penen worden geroepen. In normale tijden zullen zij slechts dertig dagen per jaar wor den opgeroepen voor oefening. Tot deze secties zullen geacht worden te behooren de vrijwilligers, die hun dienst in het leger hebben volbracht alsmede officie ren, onderofficieren en soldaten van de re serve. De leden van deze secties zullen hun wapens en uniform thuis bewaren. JOODSCHE RECHTERS IN OOSTENRIJK AFGEZET. WEENEN. 14 Maart. Bij decreet van den minister van Justitie zijn alle Joodsche rech ters en procureurs bij de Oostenrijksche recht banken afgezet. De Brandstof fenbijslag. Minimumbijslag van 13 Maart af. HAARLEM Dinsdag. De minister van Sociale Zaken bepaalde bij circulaire van 29 November j.l.. dat de termijn gedurende welken brandstoffenbijslag mag worden verstrekt, verlengd werd tot en met 16 April 1938. Echter mocht slechts gedurende het tijdvak van 28 November 1937 tot en met 12 Maart. 1938 de maximum bijslag worden gegeven, n.l. f 1.30 aan kostwinners en f 0.65 aan ka merbewoners. Met ingang van 13 Maart j.l. moet evenwel de minimumbijslag worden toegekend, n.l. f 1 voor kostwinners en f 0.50 voor kamerbewoners. Dc brandstoffenbijslag aan werkloozen wordt derhalve deze week teruggebracht van f 1 30 op f 1 voor kostwinners en voor kamerbewo ners van f 0.65 op f 0.50 Britscli-Iersche besprekingen geëindigd. Geen resultaat. LONDEN, 14 Maart Naar thans vernomen wordt zijn de Britsch- Iersche besprekingen zonder resultaat geëindigd. Het is mogelijk, dat zij later in het jaar hervat zullen worden. MUSSOLINI ANTWOORDT HITLER ROME, 14 Maart (Stefani). In antwoord op het telegram van Hitier aan den Duce heeft de chef der Italiaansche regeering tele grafisch geantwoord: ..Hitier Weenen. Mijn houding is bepaald door de door de as bezegelde vriendschap tus schen onze beide landen. Mussolini." DE POSITIE DER EVANGELISCHE KERKEN IN OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Maart Havas i. De Oosten rijksche Evangelische kerk wordt met de Duit sche samengevoegd. WOENSDAG 16 MAART. 1938. HILVERSUM I, 1875 M. cn 415.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. cn 7 30 —8.00 VPRO. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.00 Causerie „Kinderen van gescheiden ouders". 11.30 Voor de werk loozen. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA- orkest. en soliste. 1.301.45 Gramofoonmu ziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie. „Wat maken wij van onze woning?" 7.00 Gramofoonmu ziek. 7.10 Zang'. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Beirchten ANP.. VARA-varia. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.10 VARA- orkest, mannenkoor van „De Stem des Volks" en solisten. 10.00 Berichten A.N.P.. 10.05 Es- meralda-Septet. 10.30 Solistenconcert 1100 Viool en piano. 11.30—12.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst, 11.00 Gramofoonmuziek. 11,15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg con cert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Bas-bariton en piano. In de pauzes: Gramofoonmuziek. 3.00 Christ. Lectuur. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.40 Zang, piano en Gramofoonplaten. 4.40 Felicitaties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boek bespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP., Herhaling SOS-berichten. 8.10 Zang avond van de Bond van Christ. Zangver- eenigingen in de Zuid-Oosthoek van Friesland (9.10—9.40 Causerie „Petrus Dathenus") 10.10 Berichten ANP.. 10.15 Dampraatje. 10.30 Gra mofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. c.a. 11.50—12.00 Schrifle- zing. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11,50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Nortbern Orkest en solist. 1.05 Dansmuziek (gr. pl.) 1,352.20 Het Aston Hippodrome- Orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Piano voordracht. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Gramo foonmuziek. 5.40 Henry Hall en zijn Orkest. 6.20 Berichten: 6.40 Voor de boeren. 7.00 Leslie Bridgewater's harpkwintet. 7.35 De Band Waggoners, Orgelspel, e.a. 8.35 BBC- Symphonie-orkest, BBC-koor en solisten. (Om 9.40 Berichten). 11.15 Literair-muzikaal pro gramma. 11.40 Bram Martin en zijn Dans- orkest. 11.5012.20 Jazzmuziek, (sr. pl.t RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 9.159.40 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkest van de Gai'de Républicaine en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 cn 4.20 Zang, 5.20 Giardino-orkest. 8.50 Viool en piano. 9.20 Variété-programma. 10.50—11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 en 11.20 Militair Orkest. 12.35 Omroepkleinorkest en solist. 1.35 Sopraan en piano. 3.50 Amu sementsorkest en solist. 4.50 Het „R"-Trio.. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 „Glückliche Rei- se", operette. 8.50 Omroeptrio. 9.35 Gramo foonmuziek. 9.5011.20 Omroepkleinorkest en solist. BRUSSEL, 322 M. 12.24 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest en Gramofoonmuziek. 1.50- 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalon- orkest en Gramofoonmuziek. 6.50 Gramo foonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang en Gramofoonmuziek. 8.20 „Die Kö- nign befiehlt", operette. 10.5011.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Om roeporkest. 1,50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 en 5.00 Omroeporkest. 6.35 Bazeisch Trio. 7.35 Gramofoonmuzoek. 8.20 Radiotooneel. 10.30 en 10.4511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Omroepkoor en -orkest en solisten. 8.20 Duitschlandecho. 8.50 Declamatie en Gramo foonplaten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoor dracht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Omroep kleïnorkest en solist. Eransche regeering staat op wankele basis. (Van onzen Parijschen correspondent). ,st verbijstering mag men zich dezer dagen afvragen, of Frankrijk nog wel het land is. dat zoovele groote helder ziende geesten heeft voortgebracht, dan wel of het zoo gedegenereerd is, dat de leiders van het volk niet verder kunnen zien dan de enge grenzen van hun eigen partijtje. Wat gedurende deze ernstige dagen in Frank rijk gebeurd is, dagen, dat toch dreigend een oorlog voor de deur stond en slechts een heel klein vlammetje noodig was om. dat boordevol geladen kruitvat in de lucht te laten vliegen, dagen, waarin toch het bestaan van Frankrijk op het spel stond, grenst aan het ongelooflijke. Met een miskenning van alle realiteit werden in de vergaderingen van groepen en partijen kleinzielige politieke twistjes uitgevochten, werden tallooze combinaties opgebouwd en di rect weer afgebroken, omdat men den ander niet gunde, wat men zelf niet verkrijgen kon. Het slot is, dat Frankrijk gezegend is met een regeering. die geen beeld weergeeft van het land in al zijn schakeeringen, maar een zui ver strijdkabinet is voor alle weldaden van het volksfront! De politiek heeft gezegevierd, het landsbelang is op den achtergrond ge drongen. Op het oogenblik zijn we weer even ver als na de verkiezingen van 1936 en de idee van nationale unie, die een oogenblik scheen te zullen zegevieren is voorloopig weer van de baan. Frankrijk, dat in deze dagen eensgezind achter zijn regeering had moeten staan, zal weer in de naaste toekomst het beeld blijven opleveren van een door par lementaire twisten verscheurd land en met minder succes dan ooit zal het zijn stem kun nen verheffen in de beraadslagingen der groote mogendheden. Degene, die objectief de ontwikkeling van de Fransche ministercrisis in verband met den bliksemsnellen loop der dramatische ge beurtenissen in Centraal Europa heeft ge volgd. staat versteld over de passiviteit en het laconisme van degenen, die geroepen werden Frankrijk in deze moeilijke dagen leiding te geven. Een werkelijk beangstigende verantwoordelijkheid is hiermede op de schou ders der socialisten en in het hijzonder van Léon Blum gelegd. Op een oogenblik, dat van alle kanten bijna eenstemmig de kreet opging alle partij twisten te -vergeten en één groot front te vormen, het front van Frankrijk, meenden de socialistische kopstukken nog krampachtig vast te moeten houden aan het Volksfront. Nationale Unie, ja, ze waren er toe bereid maar dan nationale unie om het volksfront, een formule die tegenspraak en onmogelijk heid in zich zelve droeg, omdat het begrip volksfront nu eenmaal door zijn eenzijdigheid de eenheid van allen uitsluit. Waaraan die fanatieke vasthoudendheid van Blum te wijten is? Sinds eenigen tijd wordt in den boezem van de eigen partij een hef tige oppositie tegen hem en zijn naaste vol gelingen gevoerd door een groep, die zijn op treden niet vooruitstrevend genoeg vindt en die in zijn eischen soms nog verder gaat dan de communisten. Reeds eenmaal heeft de heer Bium door het toedoen dier oppositie op een socialistisch congres de nederlaag geleden en daar den 27sten Maart het nationale congres der partij vergadert, is het voor den invloed van Blum en zijn groep van het allerhoogste belang niet met leege handen te verschijnen, maar te kunnen zeggen, dat zij lipt schip van staat besturen. Hieraan moet grootendeels de hardnekkigheid worden toegeschreven, waar mede socialistische leider getracht heeft zijn opdracht uit te voeren en dit komt ook wel duidelijk tot uitdrukking in het antwoord, dat die andere socialistische leider, Dormoy, gaf, toen enkele kamerleden zich verontwaar digd toonden over de traagheid, waarmede de crisis werd opgelost: „De partij voor alles!" Aan dit alles doet niets af, dat in over- groote meerderheid het buitengewoon so cialistisch congres van Zaterdagmorgen den heer Blum de vrije hand liet in de samen stelling van zijn ministerie, noch dat de C. G T. een dagorder aannam, waarin voor het eerst van nationale unie werd gesproken, want al deze concessies aan de nationale eenheid werden beperkt door de restrictie: rondom het volksfront! Te voren was het im mers duidelijk, dat alle overleg omtrent een dergelijke oplossing van de crisis door de na tionale partijen van de hand zou worden ge wezen. terwijl eveneens bij de radicalen een zeer duidelijke strooming zich openbaarde tegen de deelname der communisten. Op deze ééne'beperking na: geen com munisten, geen partij, die zijn bevelen uit het buitenland ontvangt, in de regeering, heersch- te overeenstemming van uiterst rechts tot de socialisten toe. Men kan het de rechterzijde, centrum en een aanzienlijke groep radicalen niet euvel duiden, dat zij dezen eisch stelden: meer dan ooit zijn na het "oloed-proces te Moskou de kameraden van de derde inter nationale niet de aangewezen personen om een land achter de regeeringstafel te verte genwoordigen. Op deze basis had een groote, een éclatante eenheid verkregen kunnen worden, dochde socialisten hadden hier door een bondgenoot, die het hen als vriend al buitengewoon lastig maakt, in felle oppo sitie gedreven. De „partij" zou hieronder te lijden hebben en daar nu eenmaal de partij vóór het land gaat, heeft de heer Blum een oplossing gekozen, die misschien wel de on- gelukkigste is, die men zich bedenken kan. Doch niet alleen de socialisten dragen de verantwoordelijkheid voor dezen loop van zaken, ook de radicalen zijn zwaar belast. En hun aanzien heeft wel een zeer zwaren schok gekregen. Opnieuw zijn zij immers bondge- nooten van de communisten die door Chau- temps in een hoek werden geduwd, opnieuw moeten zij samenwerken met de socialisten, die hun enkele dagen geleden het vertrou wen opzegden. Zeer zeker hebben zij een uit leg gevonden om hun medewerking aan dit vierde volksfrontkabinet te verklaren: zij zijn er van overtuigd, zoo verklaart een door de partij uitgegeven communiqué, dat de crisis gebiedend noodzakelijk opgelost moest wor den en hierin hebben zij gelijk, maar zij vertellen er niet bij, dat zij zich met handen en voeten gebonden hebben overgegeven en dat te voren niets omtrent het toekomstig regeeringsbeleid beslist is. Met eenige onrust zal men zich afvragen, waarin dit beleid be staan zal: hoe staat de regeering tegenover de wisselcontróle, stokpaardje van socialisten en communisten? Wat zal haar houding zijn in zake de interventie in Spanje, ander stok paardje? Zal de zooveel geld verslindende ociale wetgeving nog verder woroen uitge breid tot totale uitputting der scnatkist toe? Talrijke vragen dringen zich op. waarop het antwoord op het oogenblik nog niet gegeven Blum. eerstkomende dagen klare taal gesproken zal moeten worden. Frankrijk heeft zich wel ln een zeer moei lijk parket gestoken en met eenige angst vraagt men zich af. wat de toekomst brengen zal. Hoe zwakker Frankrijk, hoe minder de democratische landen in te brengen zullen hebben tegen de harde woorden der dictatuur- landen, die zeer zeker hun laatste woord nog niet gesproken hebben. Met een zekere span ning vraagt men zich af, wat binnen niet al te langen tijd door Italië geëischt zal worden, want men is er hier van overtuigd, dat de pas siviteit van Italië door Duitschland gekocht Is met concessies op ander gebied. En nog wel concessies op korten termijn, want in den mo dernen tijd gaat alles zoo snel, dat niet meer vertrouwd wordt op beloften op langen ter mijn. Wat kunnen deze concessies zijn? Uiter aard moeten zij de Middellandschc zee betref fen en met eenige angst denkt men aan Tunis! Op slot van zaken zijn dit niets dan ver onderstellingen, maar die toch op zooveel rea liteit gebaseerd zijn. dat er ernstig rekening mee moet worden gehouden. En daarom ge- looven we. dat de idéé van Nationale Unie in Frankrijk toch dichter bij verwezenlijking staat, dan de oplossing van deze crisis laat vermoeden. Een lang leven zal het kabinet- Blum wel niet beschoren zijn, daarvoor is de oneenigheid tusschen radicalen en socialisten te groot en te diepgaand. En waar de radicale partij in haar communiqué de nationale unie als het meest gewenschte op den voorgrond zet („Zij (de partij) blijft van meening. dat in verband met de gevaren uit het buiten land en de binnenlandschc moeilijkheden de oprechte loyale vereeniging zonder eenige re serve van alle Franschen onontbeerlijk is voor het heil van het vaderland.") daar gelooven wij, dat achter de coulissen nog wel de noodige besprekingen zullen worden gehouden om eindelijk die zoo hoog noodige unie van alle Franschen tot stand te brengen, het eenige middel om Frankrijk weer er boven op te helpen. (Nadruk verboden) Kon. Vereen. Oost en West. Het 25-jarig' bestaan der af deeling. HAARLEM Dinsdag. Het was in Januari j.l. 25 jaar geleden, dat de afdeeling Haarlem en Omstreken der Ko ninklijke Vereen. Oost cn West word opgericht. Het bestuur stelt zich voor. dit feit te her denken op 24 Maart a.s. door het geven van een Indischen film-, Indïschen dans- cn voordrachtavond. De Kon. Vereen. Oost en West stelt zich ten doel. den band tusschen Nederland cn Neder- landsch Oost- en West-Indië te versterken cn zooveel mogelijk kennis omtrent Indië te ver spreiden. Gedurende het afgeloopen 25-jarig tijdvak werd er door de afd. Haarlem steeds naar ge streefd. tot de bereiking van dit cultureele doel een steentje bij te dragen o.m. door het organiseeren van een zeer groot aantal lezin gen met lichtbeelden over de meest verschil lende onderwerpen. Oost- en West-Indië be treffende en van vele filmavonden. Gedurende dit 25-jarig tijdvak traden ach tereenvolgens als voorzitter op de heeren W. F. L. Boissevain, J. P. Th. J. Brondgeest. H. F. Wagenaar Reisiger (vóórdien secretaris). A. G. Boes en P. L. van Bueren. Penningmeesters waren de heeren D. J. A. Vrijdag en O. R. A. Michelsen (tot Nov. 1937). Als Secretaris fun geert sinds 1924 de heer H. P. Dei num. De herdenkingsavond zal namens het be stuur worden geopend door den oud-voorzit ter, den heer A. G. Boes. terwijl ook het Hoofd bestuur door zijn voorzitter, vice-voorzittcr cn secretaris vertegenwoordigd zal zijn. VRIJHEID VAN ARBEID VOOR DE VROUW. HAARLEM Dinsdag. De afdeeling Haarlem van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie houdt hedenavond in Lido, Plein, haar tweewekelijk- schen clubavond, waar mevr. F. J. van Gelder Droste uit Den Haag zal spreken over het onderwerp: „Vrijheid van arbeid voor de vrouw". VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM J. VERKOREN. HAARLEM Dinsdag. Op 19 Maart a-s. hoopt de heer J. Verkoren, Commies bij de Gemeente-Waterleiding, alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst der gemeente trad. Reeds vóór dc inwerkingstelling der Waterleiding, welke op 1 Mei 1898 plaats had, was dc jubilaris ten kantoren van het bedrijf werkzaam en is na dien onafeebroken daaraan verbonden geble ven. Hij is thans de eenige nog in dienst zijnde ambtenaar, die het geheele wedervaren der Waterleiding heeft medegemaakt. De jubileerende, die gedurende vele iaren o.a. de personeelszaken van het bedrijf be handelde en daardoor met ieder lid van het personeeel meer persoonlijk in contact kwam droeg door zijn prettige wijze van ODtrcden zeer veel bij tot bevestiging der zeer goede onderlinge verstandhouding. Hij mag zich o.a ook daardoor verheugen in de achting cn waar deering, zoowel van zijn superieuren als van het overige personeel. Aangezien de heer Verkoren ook buiten zijn betrekking vele vrienden telt. zal het hem op dien dag zeker aan belangstelling niet ont breken. De huldiging door directie en personeel zal kan-worden, maar'waarop toch wef in de^^to're "KamoeKtascU."1015™ Maart tea

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9