Fa. Wisbrun en Liffmann 50 jaar. Hudson I12 6, 8 Mercedes Ed. Kimman&Co. (HF H.D. E' Rubriek voor Vragen WOENSDAG 16 MAART 1938 HAA'REEM'S DAGBLAD Receptie op Zaterdag 19 Maart. De vorige week hebben we er reeds de aan dacht op gevestigd, dat één van de bekendste firma's te Haarlem haar gouden jubileum gaat vieren, namelijk de firma Wisbrun en Liffmann, die vijftig jaar geleden door den heer A. Funke gesticht werd. Er is voor deze firma aanleiding genoeg om feest te vieren, want zij is in deze halve eeuw steeds haar principe: de allerbeste en eerste artikelen tegen matige prijzen, trouw gebleven, ook bij de economische inzinking van een tijd gele den. De vraag naar goede artikelen bij Wis brun en Liffmann bleef aanhouden. Zij heeft zich dan ook in Haarlem en omstreken een uitstekenden naam verworven en een heel grooten kring van trouwe klanten om zich heen gevormd. Families, die eenmaal klant werden, zijn het tot dusver gebleven. Het fraaie gebouw van de firma Wisbrun en Liffmann. Dit "moet vooral voor den 76-jarigen stich ter der zaak een groote voldoening wezen en tev/ns een groote geruststelling, dat zijn zoon, de heer F. Funke. die in 1919 in de zaak werd opgenomen, zoozeer het vertrouwen van de cliëntèle gewonnen heeft. Dat kan niet an ders, dan aan de zaak ten goede komen. Nog eiken dag gaat de heer Funke Sr. van zijn woning aan de Heemsteedsche Dreef naar het groote, fraaie winkelgebouw aan de Groote Houtstraat. Hij neemt niet aan het openbare leven deel: de zaak is bij hem nummer één en dat blijft zij. Hij kan dan ook met trots terugzien op wat hij tot stand heeft gebracht. De eenige liefhebberij, die hij er op na houdt, is het trouw bijwonen van voetbalwedstrij den: veertig jaar geleden bezocht hij al het terrein van „Haarlem", van welke vereeniging hij al dien tijd lid is. Hij begon vijftig jaar geleden de zaak in een kleinen winkel met slechts één etalage aan de Anegang. Toen werden hoofdzakelijk kleine artikelen, zooals garneeringen, kant enz., verkocht. De toestanden zijn nu wel heel anders dan een halve eeuw geleden. Toen bleef de winkel tot 's avonds tien uur ge opend en ook op Zondagmorgen kon men er nog tot twaalf uur terecht! Omstreeks 1900 werd de zaak in de Anegang uitgebreid en toen kwam de eerste groote verbouwing tot stand. Gedurende dien tijd was de zaak in een perceel aan de Barteljo- risstraat gevestigd. Toen werden ook meer ar tikelen verkocht, o.a. in een perceel aan de overzijde wollen stoffen. In 1918 kwam er wederom een uitbreiding; toen kwam het perceel Groote Houtstraat 31 er bij. Dit werd de tweede groote verbouwing. En het ging nog steeds crescendo! De uit breiding van het aantal cliënten maakte het noodzakelijk, naar een ruimere behuizing uit te zien. De heeren Funke hakten toen den knoop maar door; in 1930 kochten zij een paar perceelen in de Groote Houtstraat hoek Anegang. o.a. dat van de hoedenfirma Lip- pits. Deze perceelen werden gesloopt en op het vrij gekomen groote stuk grond werd naai de plannen van architect K. Jonkheid het prachtige tegenwoordige modehuis in de Groote Houtstraat, een waar sieraad van den winkelstand, gebouwd. Het werd onder veel belangstelling in Maart 1932 geopend. Eenigen tijd later kon een reeds lang gekoesterde wensch van de heeren Funke vervuld wor den: alle afdeelingen gecentraliseerd in het nieuwe gebouw. Intusschen had de firma in 1918 in een ruim perceel aan den Bloemendaalscheweg 62 een mooie nieuwe zaak geopend, die bij de dames in deze omgeving ook in een behoefte bleek te voorzien; deze winkel, die zeer ge makkelijk in het centrum ligt, is daar onont beerlijk geworden. Als het een zaak goed gaat, zoo wordt wel eens beweerd, gaat het ook met het personeel goed. Dit is bij de firma Wisbrun en Liffmann eveneens het geval. Hoevele dames zullen bij voorbeeld den ouden, trouwen portier niet kennen? Die is daar al 42 jaar in dienst; de chef-boekhoudster 33 jaar. en vele andere le den van het personeel hebben er ai hun zil veren jubileum mogen vieren. Het is dan ook te begrijpen, dat het de wensch van de hee ren Funke is, a.s. Zaterdagmorgen (de eigen lijke datum is Zondag 20 Maart) het feest om tien uur te beginnen met een gezamenlijke herdenking met het personeel. En Zaterdag middag van drie uur tot half vijf bestaat er voor de cliëntèle en vrienden gelegenheid, op de receptie in het' gebouw aan de Groote .Houtstraat de heeren Funke te complimentee- 'ren. We vermoeden, dat er velen gebruik van zullen maken. Onzerzijds wenschen we de firma van harte geluk met dit mooie jubileum. JAARVERGADERING LAND- EN TUIN BOUW ARBEIDERS. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Bond van Arbeiders in het Landbouw Tuinbouw- en Zuivelbedrijf heeft Maandag in het gebouw Roxy een goed bezochte jaarver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. D. Aarts. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter, waarin hij een overzicht gaf over de belangrijkste gebeurte nissen in het afgeloopen jaar, wei-den de jaar verslagen behandeld en goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende be stuurders A. Th. van Loenen, A. M. Tholen en H. C. v. d. Colk herkozen, terwijl de heer Otte werd gekozen in de plaats van den heer Aarts als voorzitter der afdeeling. Hierna werd door den heer A. Mars, voor zitter van den Haarlemschen Bestuurdersbond een uiteenzetting gegeven omtrent de be langrijkste bepalingen van de steunregeling en de werking daarvan, waarbij spreker met eenige voorbeelden een en ander verduidelijk te. In het bijzonder werd door spreker het ver schil tusschen de steunregeling en Armen zorg uiteengezet en hierbij gewezen op het gevaar dat bestaat tegen de vestiging van werkloozen uit andere gemeenten in Haarlem. Niet alleen dat de betreffende werkloozen niet in aanmerking komen voor ondersteuning doch voor de hier wonende werkloozen zit er ook een gevaarlijke kant aan. De rede van den heer Mars werd door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd en na afloop bracht de voorzitter den spreker dank voor zijn duidelijke uiteenzetting, waar op de vergadering werd gesloten. Terraplane 2 cyl. D K W 4 cyl. N.V. Haarl. Rijwiel Automobiel Mij. Zijlweg 35 - Haarlem -Telef. 11906 (Adv. Ingez. Mea.j VEREENIGING VRIENDEN DER SOVJET-UNIE. Vrijdagavond 18 Maart a.s. zal dr. Frenny de Graaff voor de afd. Haarlem der Vereeni ging Vrienden der Sovjet-Unie in het gebouw ..Odeon", Jansstraat, spreken over het onder werp: „De processen te Moskou, een slag tegen de fascistische oorlogsdrijvers". FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 15 Maart 1938. 1. Helge Aasted, koopman in tabak, wonen de te Heemstede, Herman Heyermanslaan 12. Curator Mr. M. Schorlesheim, wonende te Amsterdam. 2. W. van Nes,, vroeger koopman, hande lende, onder den naam Bibliotheek Centrale Opgang, thans reiziger, wonende te Haarlem. Romeinenstraat 14. Curator Mr. J. c. Y. Nieuwenhuys te Haar lem. 3. A. Foppele, filiaalhouder, wonende te Haarlem, Ternatestraat 47. Curator mr. Julius Hoog te Haarlem. 4. A. P, Langendijk, veehouder, wonende te Beverwijk. Breestraat 91. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. P. Koning, smid, wonende te Haarlem, de Witstraat 37. Cui-ator mr. W. G. J. Veenhoven, te Haar lem. 6. J. Verheyden. landbouwer en fabrieksar beider, wonende Nauerna no. 1089. gem. As sendelft. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs te Haar lem. 7. F. H. G. L. de Wan. koopman in manu facturen, wonende te Lisse. Heerenweg 145. Curator mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 8. G. Bas, winkelier in tabak en sigaren, wonende te Krommenie, Oranjeplein 4. Curator mr..J, A. B, Sanders te Bever wijk. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van N. Mudde, timmerman, wonende te Haarlem. Leeuwerikstraat 50. Curator mr. W. Veniet te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- üngslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. G. A. de Beer. reiziger, wonende te Haar lem. Curator mr. K. van Giffen te Haarlem. 2. E. Keur, kok, wonende te Haarlem, Wil- helminastraat 66. Curator mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer. 3. E. Dooyeweerd, landbouwer, wonende Rijk gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haar lem. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Een vast secretariaat te Haarlem gevestigd. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem verzoekt ons de aandacht erop te vestigen dat de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Afdeeling Haarlem, thans een vast secretariaat heeft gevestigd aan de Prins Hendrikstraat 1, telefoon 19502. Het secretariaat is geopend iederen Maan dag. Woensdag, Vrijdag van 1012 en van 24 uur en is de secretaris, de heer B. J. Albcrti, dan aanwezig. Iedereen kan aldaar alle gewenschte in lichtingen op luchtbeschermingsgebied ver krijgen, terwijl men zich voor het lidmaat schap der vereeniging. voor de opleiding zelfbescherming (gezinsbescherming) en voor de cursussen voor de opleiding-hulpgroepen mondeling of schriftelijk aan het secretariaat kan opgeven. De hulpgroepen moeten, na grondige oplei ding, dienen om de Gemeentelijke Overheid bij haar zeer uitgebreide luchtbeschermings- taak behulpzaam te zijn en deze hulp betreft de volgende diensten: waarschuwings- en alarmeeringsdienst, brandweer, geneesk. dienst, ontsmettingsdienst, techn. dienst, np- ruimings- en herstellingsdienst, chemische dienst (gasverkenner). Hulp en medewerking van de geheele bur gerij is voor de Overheid een eerste eisch tot het slagen van een goede organisatie, waar mede in tijden van gevaar in alle stadsdeelen hulp verleend kan worden, zoodat het in het eigen belang van alle burgers is krachtig met de Overheid samen te werken. Uit den aard der zaak komen voor de hulp groepen uitsluitend mannen in aanmerking, die geen militaire plichten te vervullen heb ben. en vrouwen (geneesk.dienst). Vooral op de vrouw zal een groote taak in de luchtbescherming komen te rusten. Iedere Haarlemsche burger, man of vrouw, is in de gelegenheid zich thans als lid van de Afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming op te geven. De Vereeniging streeft alleen het doel na de burgers te organiseeren en op te leiden, opdat zij onverhoopt in tijden van gevaar die maatregelen kunnen treffen, die noodig zijn om het gezin en zichzelf zooveel moge lijk tegen de gevaren uit de lucht te be schermen. Een goed georganiseerde luchtbescherming kan zeer veel onheil voorkomen, maar daartoe zijn daadwerkelijke voorbereidingen noodig. Degene, die zich aan dezen plicht tracht te onttrekken, is niet alleen nalatig tegenover zichzelf, maar ook tegenover zijn naaste om geving, want nalatigheid van één kan in tij den van gevaar tot rampzalige gevolgen voor de geheele omgeving leiden. Eerst wanneer men goed bekend is met de te treffen maatregelen, kan men beoordeelen, hoe nuttig en heilzaam en eenvoudig deze zijn. Daarom is opleiding voor iedereen nood zakelijk en na opleiding zal bij menigeen veel dwaling op het luchtbeschermingsgebied tot klaarheid en tot juiste verhouding gebracht zijn. Sluit U dus aan bij de Afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. De jaarlijksche contributie bedraagt mi nimum f0,25. Voor het houden van besprekingen zal het secretariaat ook 's avonds geopend zijn vol gens afspraak. I ebt U iets te vragen? Licht zijn er onder de lezers van Haar lem's Dagblad, die U er aan kunnen en willen helpen. Zoek contact met hen door middel van een Groentje in Haarlem's Dagblad. BRIDGECLUB „HAARLEM". De R.K. bridgeclub „Haarlem" organiseerde een paling-drive; niet minder dan 34 koppels namen er aan deel. Gespeeld werd volgens Höwell-systeem, in 3 groepen. Wit, geel en groen, bestaande uit 2x12 en 1x10 koppels. Onder leiding van den heer B. Hommes had de wedstrijd een prettig en vlot verloop. De prijzen werden als volgt behaald: Groep: Wit: 1. de heeren Krouwels en van Bosse met 66 match-punten; 2. de heer Wig man en mevr. Handgraaf met 63 match- punten; 3. de heeren van Bakkum en Hoge- slag Jr. met 62 match-punten. Groep: Geel: 1. de heeren van der Aar en Ruigrok met 72 match-punten; 2. de heeren Westerman en Windt met 64 y2 match-punt; 3. de heer J. Verkroost en mevr. Marchant met 62 match-punten. Groep: Groen: 1. mevr. Essers en mej. v. Oploo met 44 matchpunten: 2. mej. v. Straa- ten en mej. Dames met 391 '2 match-punt: 3. de heeren Mens en Hogeslag Sr. met 38 match- punten. KORPS MOTORDIENST. Motortechnischen cursus. Tot 23 April aanstaande wordt bij het korps Motordienst een motortechnische cursus gehouden voor beroepspersoneel t.w. voor de le luitenants J. Deknatel van het R. Gr.; M. Raebel 22 R. I.; G. A. v. d. Bergh 9 R. I.; P. de Rooij 8 R. I.; J. W. G. Cor net 2 R. I.; J. F. A. Kersjes 3 R. I.; J. van Dormolen 20 R. I. en D. Blanken 5 R. I. en de 2e luitenant A. A. C. Colenbrander van het 2e half R. H. en de sergeant-majoor-instruc teur J. Meestra 9 R. I.; C. van der Plank 14 R. I.; H. Veldhuis 6 R. I.; de sergeanten le klasse M. C. v. d. Linde R. J.; J. Ph. v. d. Wei de 15 R. I.; J. v. d. Vecht 10 R. I.; J. ter Maat 19 R. I.; J. W. Smal 21 R. I.; J. J. Mathijssen 17 R. I.; J. F. Rooders 18 R. I.; H. Veldhuis 7 R. I.; A. Jenner 16 R. I.; D. A. J. W. de Haan 21 R. I.; de sergeanten J. v. Unen 4 R. I.; J. Snoek 1 R. I.; W. L. Toonen 11 R. I. en de wachtmeesters N. Boltong le half R. H.; J. Huisson 3e half R. H. en B. Krist van het 4e half R. H. VEREENIGING DANTE ALIGHIERI FILMAVOND Velen waren gekomen om den avond van films over Italië in Huize Domi te Overveen bij te wonen. Mevr. L. Vandervelde—Vijgh verwelkomde den spreker dr. Giacomo Ferra- rio die toelichtingen over de films zou geven en prees den vruchtbaren arbeid van dezen ijverigen directeur van het vreemdelingen verkeer-bureau ,de E.N.T.T. te Amsterdam. Dr. Ferrario wees op de belangrijkheid van het wüxterseizoen in de Dolomieten. De daarna vertoonde film gaf niet alleen een breed beeld van de genoegens der Ski- sport, doch ook van het gezellig en afwisselend leven in de hotels. Daarna volgde een zeer kunstzinnig ver vaardigde film over de fonteinen van Rome, waarbij men behalve de overbekende fontei nen van Trevi, Piazza Navona, Barbe- rini en Piassa di Spagna, ook de sier lijke, kleinere fonteinen op de Pincio en Gi- anicolo te Sien kreeg en enkele treffende stadsbeelden van Rome. Onderwijl werd op gramofoonplaten het orkestwerk van Ottorino Rspighi: Le Fontane di Roma ten gehoore gebracht. Na de pauze leidde dr. Ferrario de film in over Littoria en wees op het eerbied af dwingend werk dat in enkele jaren tot stand werd gebracht door de eertijds door Maloria geteisterde Pontij nsche moerassen droog te leggen en voor den landbouw vruchtbaar te maken. Van de drie stedenLittoria, Sabaudia en Pontinia werd de opbouw van de eerste cn grootste stad op het doek vertoond nadat men eerst een overzicht gekregen had der moerassen en het droogleggen. Terecht noemt men deze prestatie het Zuiderzeewerk van Italië. Tot slot volgde nog een film over Venetië en bracht dr. Ferrario aan het einde zijner toelichtingen in gevoelige woorden dank aan de Nederlandsche touristen en aan alle be woners van ons land in wier midden hij met zooveel sympathie ontvangen werd en in de gelegenheid gesteld werd prettig te wer ken. MeSivraqgtvan U /I/—' Uwer werkkracht. Wilt gij die steeds kunnen geven, dan hebt U be hoefte aan een dage lijks middel ter opwek king en verkwikking. Dan kunt U KING pepermunt eenvoudig niet missen. P* - \t-<' s-wimm FIRMA TONNEMA Cie FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK (Adv. Ingez Med.) De beige vier-cylinder. door HANS DE LA RIVE BOX. RGENS in het midden van April waren Bea en ik overtuigd, dat wij zonder auto niet verder zouden kunnen leven. Alle kennissen waren in het bezit van een wagen, al dan niet op afbetaling en wij sleten onze vrije uren nog steeds op fietsen. Dus gingen wij op zoek naar een koopje in den vorm van een behoorlijk tweede-handsch auto'tje. We liepen en fietsten minstens een dozijn garages en zelfs automobielslooperijen af, doch kwamen allengs tot de bittere ontgoo cheling en overtuiging, dat er op de geheele wereld geen geschikt wagentje van omstreeks drie honderd gulden te bemachtigen viel. Tot het noodlot ons in contact bracht met een man, wiens bijnaam Autokoning" was. Deze man beheerde een soort onderstuk, waar eeuwige duisternis heerschte en waar nage noeg alle automerken van de wereld vertegen woordigd waren in volslagen auto's en deszelfs onderdeelen. Deze man loodste ons binnen en begon prijzen te noemen van omstreeks zes honderd guldens. Deze man bezat alleen prima eersteklas tweedehandsch wagens en verkocht geen rommel. Deze man was een koopman, want hij hield ons als een reuzenspin in zijn web gevangen en tenslotte zetten wij ons achter het volant van een beige tweezitter met een vier-cylinder motor, min of meer gekreu kelde spatschermen en een electrische ruiten- wisscher. Het deed Bea zichtbaar genoegen, dat er ook een bloemenvaasje aanwezig was en dat de bekleeding harmonieerde met haar veulen jasje. De man rook koopers en begon met de ver schillende pedalen en knoppen te manipulee- ren. Hij deed den motor gonzen en de tree planken trillen. Hij vertelde van nieuwe fusée- pennen en dito remvoering en er was een splin ternieuwe accu geplaatst en de banden waren nog zoo best en meer technische dingen, waar noch Bea. noch ik verstand van hadden. Wij hadden alleen verstand van het besturen van een auto en als het moest kon ik ook een lek bandje verwisselen. De man legde ons in reeksen weloverdachte woorden uit. dat er in de heele stad niet zoo'n best wagentje als dit te koop was en dat vijf honderd gulden een spotprijs was. Hij werd een beetje kwaad, toen ik min of meer bedeesd een bod van vier honderd en vijftig zilveren guldens deed, wat precies de helft meer was dan onze begrooting. Tenslotte waren wij vast overtuigd, dat wij dit koopje onmogelijk moch ten laten schieten, dat het eigenlijk een mis daad was om te trachten nog enkele tientjes af te dingen. En zoo gebeurde het. dat Bea en ik het beige geval kochten en den volgenden dag toerden wij door de stad en wij verlustig den ons aan de bewonderende blikken van vrienden en kennissen, die beige een opval lende maar mooie teint voor een tweezitter vonden. En wij waren gelukkig en verheugd en lieten onze argwaan schieten ten opzichte van den man met den bijnaam omdat het motortje wérkelijk als een wekkertje liep en inderdaad weinig olie gebruikte. Alleen was het jammer, dat wij nog niet een weekje gewacht hadden, want oom Adolf uit Vancouver kwam plotseling te sterven en wij erfden een kleine ton gouds en in een op welling van vreugde gaf ik den beigen twee zitter aan mijn vried Cs'us cadeau die in car bon papier en kleefstof doet en moeite heeft het hoofd boven water t,e houden. Guus krabde zich achter hafc oor en toonde zakelijk inzicht. Hij besloot den wagen zoo vlug mogelijk te verkoopen en ik gaf hem schoon gelijk, want menschen als Guus heb ben veel meer aan eenige honderden guldens in hun portefeuille, dan aan een auto. waar van zij de wegenbelasting niet kunnen op brengen. Ook was Guus verstandig. Hij liet den beigen tweezitter hemelsblauw spuiten, wat vijftig gulden kostte, maar daarna was de car werkelijk als nieuw. En omdat Bea en ik die week in Parijs de bloemetjes gingen buiten zetten en het'con tact met hem tijdelijk verloren, kwam hij op het idee naar een garage in tweede-handsch auto's te gaan, waar een onaangenaam mensch directeur was en honderd gulden bood. Na een hartige woordenwisseling nam Guus de bee- nen en een andere heer, die er verstand van had, ried hem aan daar-en-daar te probee- ren, waar je steeds een auto kon verkoopen. Daar-en-daar was de man met den bijnaam. ,.'n Prima, beste wagen, mankeert niets aan. nieuwe accu. nieuwe remvoering, alles nieuw, loopt een op zestien en gebruikt géén olie,' zei Guus opgewonden. De man met den bijnaam-opende de motor kap. herkende de car en bood in ernst zeven tig gulden. ..Geen cent méér waard", zei hij „Wie betaalt er nog wat voor zoo'n oud karre tje? Goed voor de sloop. Waarom de car blauw gespoten? Beige is tenminste een mode kleur. Beige wagens kan ik kwijt raken." Guus kreeg een zenuwinzinking en deed drie dagen moeite de auto kwijt te raken. Toen nam het „onaangename mensch" hem ten slotte voor negentig gulden, zoodat Guus ten minste veertig gulden over hield. En het „on aangename mensch" verkocht hem met 'n tientje winst aan den man met den bijnaam en laat een andere kennis van Bea en mij hem nu op den dag van onze thuiskomst weer voor vier honderd vijl en zeventig gulden hebben gekocht! Ik geloof waarempel, dat auto's ver koopen een Kunst is! N.V. LEVENSVERZEKERING MIJ. „UTRECHT" TE UTRECHT (Adv. Ingez. Med.) BRIDGECLUB „HAARLEM 1932". De Bridgeclub „Haarlem 1932" hield Zater dagavond haar jaarlijksche Vastenavond- drive in café „Lido" voor haar leden en enkele familie- of adspirantleden. Toen de voorzitter, de heer Noordhoff, den avond opende men een toepasselijke carnaval- speech, zat de stemming er al direct in, aan gezien de feestcommissie onder leiding van de heeren Jolink en Bakker de zaal feestelijk had versierd. Eerst werd begonnen met een serieuze drive volgens Howell-systeem, met 't volgende resultaat: Groep „Kleveren": le prijs: heer en mevr. van Eyk 13 >4 m.p.; 2e prijs heeren de Bock en Smit 10 l/z m.p. Groep „Ruiten": le prijs: heer en mevr. van Halem Sr. 12VÓ m.p.; 2e prijs: heer en mevr. de Wreede ll'/2 m.p. Groep „Harten": le prijs: heer en mevr. de Wijs 151/2 m.p.; 2e prijs: heer en mevr. Bakker 101/2 m.p. Groep „Schoppen": le prijs heer en mevr. Hoepermans 13 m.p.; 2e prijs heer en mevr. Burger IIV2 m.p. Hierna had een wilde drive plaats, die gees tig was gearrangeerd met ongeziene, ver plichte biedingen, waarbij het doublet en ré-doublet niet van de lucht waren. Het resul taat hiervan was als volgt: le prijs: mevr. Jo- ling en heer Sengers; 2e pr.: heer en mevr. van Halem Sr.; 3e pr.: heer en mevr. De Wijs. E5en geanimeerd bal, met vele verrassingen, was een waardig slot van dezen geslaagden avond. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antiooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. All&en die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijnworden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Aan mijn clivia zitten 3 stekken. Kan ik die verplanten? Wat voor niest moet lk ceven en hoeveel water per dag? ANTWOORD: Met een scherp mesje de stukken afsnijden, zóó dat er onderaan nog een of meer worteltjes aan blijven. Deze dan in een potje zetten in aarde, bestaande uit half tuinaarde en half scherp zand. De planten dan binnen zetten. Vooral zorgen dat er flink potscherven op het potgaatje liggen. Ongeveer 3 maanden daarna, als ze beginnen door te wortelen, kunt u wat mest geven: nu hebben ze dat niet noodig. De hoeveelheid water hangt af van de standplaats en de vochtigheid van de lucht. Als de pot of de aarde groen wordt, dan is dat een bewijs dat u te veel water hebt gegeven. VRAAG: Wij hebben een groote horlensia in den tuin staan. Kan die gesplitst worden? Iloe en wanneer moet dat geschieden? ANTWOORD: Ja. maar dan zoo spoedig moge lijk. Tracht leder gedeelte zoo weinig mogelijk te beschadigen. Met een flink scherp mes kunt u veel goeds bereiken. VRAAG: 1 Is het nu tijd om planten nieuwe aarde te geven? 2. Hoe behandel ik een witte begonia die al eenigen tijd is uitgebloeid? 3. Mijn gloxinia begon in zijn kistje al uit t.e loopen; na het oppotten stond hij misschien Ie koud en nu werden de blaadjes geel. Hij staat nu warmer maar loopt niet verder uit, terwijl er witte plekken komen op den knol en de aarde. T-Toe moet ik de plant behandelen? ANTWOORD: 1. Ja, doch niet iedere plant, b.v. bloeiende Azalea, Cyclame, Cineraria enz. Deze moeten eerst uitgebloeid zijn en dan is grondverversching niet ieder jaar noodig: met bemesting is ook veel te bereiken. 2. Wi.1 weten niet welke Begonia u bedoelt, doch als het een variëteit stengel-begonia is, moet zij in een verwarmde kamer staan, flink in het licht. Geef voldoende water en wat kunstmest. 3. Uw veronderstelling is juist geweest. De knol had nog niet tot ontwikkeling gebracht moeten worden. Wij vermoeden, dat u haar nu te koud gezet hebt en daarbij nog te veel water hebt ge geven. Zet haar warm. maakt den grond goed los en geef de eerste dagen weinig water. Het is de vraag of de knol niet te veel heeft geleden. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik flanel dat van het liggen geel geworden is, weer wit? ANTWOORD: 24 uur ln waterstofperox.vde zet ten, in emaille vaatwerk, en goed afgedekt. RECHTSZAKEN VRAAG: Moet een werkster den dag inhalen als zij ziek is geweest en moet haar loon betaald worden? ANTWOORD: Zij behoeft den dag niet In te halen en het loon moet worden doorbetaald, ten zij ze zonder bezwaat een anderen dag zou kun nen komen Ier vervanging. VRAAG: Ik kreeg van mijn man voor mijn ver jaardag een naaimachine. Nu ik van hem ge scheiden ben blijkt dat de machine nog niet af betaald is. Wie moet hel restant betalen? ANTWOORD: Uw man. DIVERSEN. VRAAG: 1. Hoe krijg ik geelgeworden piano- toetsen wit? 2. Hoe krijg ik houtworm uit meubelen? ANTWOORD: 1. Afwrijven met waterstofsuper- ■xyde en een poos laten inwerken. 2. Met benzine eenige keeren inspuRen. Den volgenden dag ln- en uitwrijven met goede was.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10