Haarlem's Dagblad REEDS NU LANGER DIENSTTIJD. Groentjestijd Colijn's Mededeeling. In verband met internationale politieke situatie. Televisie. Z.H.P. BEHANGSELS De groote Schoonmaaktijd jlaaeéehi's J)a^Uad SINGERTAX Tel 15013 GEEN FOOIEN Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16789 Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant-Kitgaven en Algem. Drukkerij N.V. BureauxGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14823. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK'J PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woenstlag 16 Maart 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.23- franco per poet f3.55. losse nununer» 6 cent per ex. Advertcntiëm 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. De gisteren plotseling aangekondigde radio rede van den minister-president heeft zich in hoofdzaak beperkt tot een mededeeling en dr Colijn sprak in het geheel maar vijf minuten. Zijn van tijd tot tijd gehouden financiëel-eco- nomische beschouwingen plegen een weinig opwekkenden invloed te hebben en geladen te zijn met de zwaartillendheid, die men ge woonlijk als een der kenmerken van onzen landaard pleegt te beschouwen. Maar deze korte toespraak droeg dit kenmerk niet. Dat de regeering in de huidige zeer ernstige inter nationale omstandigheden gebruik maakt van haar bevoegdheid, den oefentijd van het eer ste deel der lichting-1938 reeds van 5tot 11 maanden te verlengen en deze 8400 man dus in dienst te houden kan niemand verbazen. Maar evenmin bijzonder ontstellen, want in Maart 1936, toen Duitschland de her-militairi- seering van de Rijnprovincies ten uitvoer bracht, besloot de regeering eveneens, het eer ste deel der toen in dienst zijnde lichting nog eenige maanden onder de wapenen te houden, Het verschil is alleen dat er toen nog geen wet tot verlenging van den dienstplicht bestond. De lichting-1938 zal nu in elk geval nog 5yz maand onder de wapenen moeten blijven en de volgende lichtingen zullen alle elf maanden moeten dienen. Minister Colijn's commentaar was sober en zakelijk. Het is noodzakelijk, zei hij, het ge- heele jaar door te kunnen beschikken over een, zij het niet zeer sterke, voldoende geoefen de troepenmacht die in staat is het eerste ver zet te bieden tegen aantasting van ons grond gebied. En hij citeerde met instemming den Britschen premier Neville Chamberlain, die dezer dagen opmerkte dat het gevoel van on zekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is, dat men zich weliswaar be hoort te onthouden van al te haastige beslui ten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de noodzakelijke voorzorgen. Het is begrijpelijk dat dr. Colijn dergelijke uitlatingen overneemt. Zij wekken ook bij den Nederlander vertrouwen door hun rust en be zadigdheid en zij geven tegelijk het een en ander tusschen de regels te lezen. Immers, wij weten allen dat het gevaar in den interna tionalen toestand, voorzoover dat ons land geldt, de mogelijkheid van een Engelsch- Duitsch conflict betreft. Door Chamberlain te citeeren vestigt dr. Colijn er de aandacht op, dat de Engelsche premier zich zeer rustig heeft uitgelaten. Het wil mij ^althans voorko men dat deze overweging bij de samenstelling van de korte toespraak van onzen minister zal hebben gegolden. Blijkbaar zal de in dienst gehouden halve lichting thans als grensbataljons worden ge bezigd/De N. R. Crt. bevatte gisteravond een militair-deskundige beschouwing, waarin aan dacht werd gewijd aan het uiterst-snelle bin nenrukken van een Duitsch leger, gesteund door gemotoriseerde afdeelingen en een groot aantal vliegtuigen, in Oostenrijk. Dat leger was geformeerd in een aantal parallel-opruk- k.mde, elk onafhankelijk ageerende colonnes, die tegelijkertijd op verschillende punten de grens overschreden. De schrijver in de N.R.Crt. herinnerde eraan dat voor 1914 de aanval op Luik in een manoeuvre, tegen de vesting Posen gericht, werd gerepeteerd. Dit binnentrekken in Oostenrijk zag hij eveneens als oefening immers ook zonder tegenstand te ontmoeten van een stelsel-van-overval. Waarmee hij natuurlijk niet wilde zeggen dat hij verwacht te, dat de toepassing nu op Nederland zou ge schieden. Dat moet men er inderdaad niet uit afleiden maar wel in het algemeen be schouwd er de zekerheid uit halen dat de moderne militaire overval op dergelijke zeer snelle wijze kan worden uitgevoerd en dat ieder iand daarmee in tijden van groote span ning rekening dient te houden. Die spanning blijft zeer zeker aanwezig en geldt thans Tsjecho-Slowakije. In het parle ment van dat land heeft Frank namens de Sudeten-Duitschers gisteren uitdagende woorden gesproken. Hij kondigde feller strijd aan en zeide, dat zij zich niet tevreden stel len met het „schijn-accoord" van Februari 1937. Zijn rede krijgt een veel ernstiger be- teekenis als men er bij waarneemt, dat de Duitsche pers inmiddels al bezig is de auto nomie van de Sudeten-Duitschers te eischen en dat de Fransche regeering zich zoowel tegenover Tsjecho-Slowakije als jegens de andere staten der Kleine Entente opnieuw verplicht heeft, Tsjecho-Slowakije te helpen als het mocht worden aangevallen. In Praag zou men natuurlijk niets liever hebben dan een dergelijke toezegging van Engeland. Dje is nog niet gegeven en het is zeer de vraag of die gegeven zal worden. Wel wordt overleg met Parijs gepleegd. Inmiddels meldt Reuter uit Moskou dat van „bevoegde zijde" in de hoofdstad der Sovjet-Unie wordt verklaard dat deze Tsje cho-Slowakije te hulp zal komen indien het wordt aangevallen, mits Frankrijk dat ook doet. Opgemerkt dient te worden dat noch Frankrijk, noch Rusland aan Tsjecho-Slo wakije grenzen zoodat een dergelijke hulp verleening door andere landen zou moeten geschieden. Dit alles schept een dreigend beeld dat levendig aan 1914 herinnert. Men moet zich evenwel rekenschap geven van de geruststel lende verklaringen die de Duitsche regeering jegens Tsjecho-Slowakije heeft afgelegd en daarbij wel beseffen dat de Duitsche pers geen annexatie van het gebied der Sudeten-Duit- E minister-president, dr. H. Colijn, heeft Dinsdagavond in een radiorede medegedeeld, dat de regeering besloten heeft den verlengden eersten oefentijd van 11 maan den reeds te doen gelden voor dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn terug gekeerd. Dit omvat 8000 man infanterie en 400 man wiel rijders. Deze maatregel is door de regeering genomen in verband met de internationale politieke situatie. (Of) de Jaarbeurs te Utrecht wordt voor de eerste maal in Nederland, televisie-uitzending gedemonstreerd) Wanneer u het misschien op prijs mocht stellen, Als u nu eens precies werd uitgelegd. Hoe televisie werkt, kort te vertellen En bovenal heel populair gezegd; Wanneer u zoo maar in een vrij halfuurtje Bescheid verlangt op dit speciaal terrein, Zoo rustig zittend bij een smeulend vuurtje, Moet u. ronduit gezegd, bij mij niet zijn. Mijn arbeid is het dageiijksche rijmen, Als televisionair ben ik een leek, Wat ik niet weet van radiogeheimen. Vult niet één boek, maar een bibliotheek. Men kan nu beelden zenden door den aether. Niet slechts 't gesproken woord en de muziek, Ik zeg alleen (misschien snapt u het beter) Zij staat voor niets die radiotechniek. Men is zoo ver nu met het proeven nemen, Dat men in Utrecht demonstraties geeft. Al blijven er nog moeilijke problemen, Die men ook thans niet overwonnen heeft. Waar 't in de toekomst nog op uit zal loop'en. Op dit zoo wonderbaarlijke gebied, Of wij eens allen zulk een toestel koopen, Als nu de radio ik weet het niet. Wordt in de toekomst uit de lucht gegrepen, Het beeld van wat wij t' allen tijde doen? Met dat vooruitzicht kan ik nog niet dwepen, Dat lijkt een angstig tele visioen. Maar dat terzijde, mag men vurig wenschen, Dat men perfectie vindt voor een maschien, Waarmee de thans zoozeer verwarde menschen, Eens ver en duidlijk zullen kunnen zien. P. GASUS. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) schers maar hun autonomie recht tot zelf bestuur vraagt. Ook de rede van Frank in het Tsjecho-Slowaaksehe parlement gaat zeker niet verder dan dit punt; hij heeft ove rigens blijkbaar niet aangedurfd, het woord autonomie te bezigen. Voort-s herinner ik eraan, dat oorlogsgevaar in Europa zich in de laatste tien jaar al bij herhaling heeft voorgedaan en dat in dien tijd ook van velerlei zijden oorlogsvoorspellingen voor bepaalde tijdstippen zijn geuit, die nooit bewaarheid zijn. Terwijl men tenslotte toch de hoop wel mag koesteren dat de verantwoor delijke ministers der groote mogendheden, onderteekenaars van het Kellogg' Pact dat den oorlog uitbande en als misdaad brandmerkte, him verantwoordelijkheid zullen beseffen. R. P. Sudeten Duitschers zullen strijden voor politieke rechten. PRAAG, 15 Maart (Havas). De afge- aardigden der partij van Henlein. Frank, heeft in de Kamer een verklaring afgelegd na mens de partij der Sudeten DuïtschersT Frank zeide o.m. dat het volk der Sude ten den zeer sterken wil heeft te leven en zich door de Sudetenpartij een instrument heeft ge ichapen voor zijn politieken strijd. De leiders van den Tsjecho-Slowaakschen staat blijven voortgaan zich over deze rea liteit een illusie te maken. In plaats van de wettige eischen van het Sudetenvolk in te willigen en het aldus voor den staat te win nen, voeren zij een politiek, die de ethi sche en politieke betrekkingen steeds meer gespannen en onstabieler maakt. De partij der Sudeten-Duitschers verklaart, dat het ealistiseher zou zijn en daarom een be tere staatspolitiek zich minder bezig te hou den met het lot van het Duitsche Rijk en met het lot van dat deel van het Duitsche volk, dat buiten de grenzen van Tsjecho Slo wakije woont en een stand van zaken te scheppen welke geen enkel motief voor Wach ten overlaat. Wij verklaren plechtig, dat wij het niet al leen niet eens zijn met den Tsjecho Slo- waakschen nationalen staat, doch ook, dat wij ons niet tevreden stellen met den schijn van de overeenkomst van 18 Februari 1937 en dat wij gedwongen en vastbesloten zijn op nog grooter schaal te strijden voor onze politieke rechten, voor onze cultureele vrij heid en voor onze sociale en économische waarborgen. ~"A Een verklaring van kardinaal Innitzer. De Kerk zal haar taak kunnen vervullen. WEENEN, 15 Maart (Havas). Na een on derhoud met Adolf Hitler heeft kardinaal Innitzer een mandement uitgevaardigd, waar in hij het volgende verklaart: De katholieken moeten zich het woord van Christus herinneren, dat men den keizer moet geven wat des keizers is en Gode wat Godes is. Priesters en geloovigen moeten zon der voorbehoud den Groot-Duitsehen staat steunen en ook den Fuehrer, wiens strijd te gen het bolsjewisme en voor de macht en de eer en de eenheid van Duitschland beant woordt aan de bedoelingen van de voorzie nigheid. De priesters moeten zich van iedere poli tiek onthouden en zich alleen met hun relï- gieuse taak bezig houden. De kardinaal noodigt verdere leiders van de Christelijke jeugdorganisaties uit hun in lijving in de staatsjeugdbeweging te verge makkelijken. „De kerk zal haar trouw jegens den staat niet berouwen, deze woorden heeft de Fuehrer tot den kardinaal gericht. Dit is voor den kardinaal een garantie dat de kerk haar taak zal kunnen vervullen. Het mandement draagt tot titel „eed van trouw van de kerk aan het Duitsche volk". De „Anschluss'door de Ver- eenigde Staten niet erkend. WASHINGTON, 15 Maai't (Reuter) Roose velt heeft medegedeeld, dat een handelsver drag tusschen de Vereenigde Staten en Tsjecho-Slowakije is gesloten. De president zonderde Duitschland uit van de voordeelen van lagere douanerechten, welke 87 landen genieten. Oostenrijk is zonder commentaar opgeno men in de lijst van staten, die van deze voor deelen genieten, hoewel de verklaring van den president is gedateerd 15 Maart, na het ontvangen van de Duitsche nota, waarin werd medegedeeld, dat Oostenrijk een deel van Duitschland was geworden. Waarnemers zijn van meening', dat de Ver eenigde Staten officieel den nieuwen stand van zaken niet erkennen. Olympische Spelen in Japan gaan definitief door. OAIRO. 16 Maart (A.N.P.) Het Internationaal Olympisch Comité heeft heden in zijn vergadering te Cairo definitief besloten, de twaalfde Olympische Spelen in Japan te doen houden. In verband met de bijzon dere klimatologische omstandighe den in Japan zullen de spelen te Tokio worden gehouden in de perio de van 21 September tot 6 October 1940. is ook de groote Omdat duizenden huis vrouwen weten dat zij door het plaatsen van een Groentje in het snelst en eenvoudigst opruimen, wat er op te ruimen valt. De tekst van de door dr. Colijn gehouden radiorede luidt als volgt: De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Nederland- sche volk een diepen indruk gemaakt. Ook ónze zorgen en moeiten zijn er door vermeer derd. Want al is het nu zóó. dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbijdreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche mi nister-president Dinsdag in het Lagerhuis ge tuigde, dat de jongste gebeurtenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauwkeurigheid bepalen kan. maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Dr. Colijn bij het uitspreken van zijn radioredevoering. Juist is ook wat de heer Chamberlain op merkte, dat men zich weliswaar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de noodzake lijke voorzorgen. Het is niet nu voor het eerst, dat óók de Nederlandsche regeering zich verplicht achtte om rekening te houden met de politieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen die noodig werden geacht. Het feit, dat we niet het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende mili tairen noopte reeds éénmaal nu 2 jaren geleden tot een buitengewone voorziening van tijdelijken aard. Daarna heeft de regee ring een wijziging van ons legerstelsel in over weging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensiestelsel te doen ver dwijnen en in gemeen overleg met de Staten- Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand gekomen, waarbij de duur van de eerste oefening voor de infanterie van 5Yz maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewijzig de dienstplichtwet is 5 Maart j.l. in werking getreden en daarvoor is de weg gebaand om het geheele jaar te kunnen beschikken over een. zij het niet zeer sterke, voldoend geoefen de troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aantasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotse linge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek mag zulk een toestand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het is daarom, dat de regeering be sloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de ge wijzigde dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel er van, dat in het be gin van October 1937 voor eerste oefe ning onder de wapenen is gekomen. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal b 1 ij v e n. Aanvankelijk was dit de bedoeling der re geering niet. Zij hoopte, om allerlei rede nen, dat zij de verlenging van den eersten oefentijd zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in Oc tober a.s. onder de wapenen moet komen. De omstandigheden dwingen ons thans dat voornemen prijs te geven. De hoogste belan gen van het land nopen daartoe. Voor sommi gen zal dit regeeringsbesluit ongetwijfeld een teleurstelling zijn, maar ook zij zullen begrij pen, dat de algemeene politieke toestand niet toelaat om op-zien-komen te spelen: ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van defensie om met ernstige persoonlijke belangen met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toe laat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het geheele vaderland om kracht te toonen door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede. dat de almachtige God ons werelddeel en daardoor ook ons vaderland behoede voor een nieuw Armageddon. Winkler Prins zegt omtrent „Armaged don": Armageddon of Harmageddon is de naam van een plaats, waar demonen in den strijd tegen God zich verzamelen (Apoc Joh. 16:16) waarschijnlijk gaat dit terug op een oude sage van de bijeenkomst der booze geesten te Megiddo op den berg Karmel. In later tijd verbindt men met dit woord alle ontzetting betreffende den dag van het laatste oordeel en de naam speelt zelfs nog een rol in mo* derne secten. Het woord is aan Brougham De oorlog is een misdaad, die alle andere misdaden in zich bevat. Regeering stelde Staten-Generaal in kennis van voorgenomen maatregel. Een brief van dr. Colijn aan de voorzitters der Kamers. De voorzitter van den Raad van Ministers, dr. H. Colijn heeft reeds gistermiddag de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal door middel van het volgende schrijven op de hoogte gesteld van het be sluit der regeering tot het onder de wapenen houden der dienende lichting: „De regeering heeft in de gebeurtenissen der laatste dagen in het buitenland aanlei ding gevonden, bepaalde voorzieningen te treffen op het gebied van de landsverdedi ging. Weliswaar is de regeering van mee ning. dat op dit oogenblik geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, maar zij ontveinst zich niet. dat de jongste gebeurtenissen een ef fect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauwkeurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in zeer sterke mate is verhoogd. Rekening houdende met de omstandigheid, dat het deel der lichting, dat aanvang Octo ber van het vorig jaar voor eerste oefening onder de wapenen kwam. den 25sten Maart a.s. onder normale omstandigheden met groot verlof zou worden gezonden, zou dien dag de toestand intreden, dat ge u rende eenige maanden over geen geoefe: militairen zal kunnen worden beschikt. Gezien de snelheid waarmede de gebeur tenissen in Oostenxijk zich hebben afge speeld. acht de regeering zulk een toestand niet toelaatbaar. Zij is daarom te rade ge worden. gebruik te maken van de bepalingen van de op 5 Maart jl. in werking getreden gewijzigde dienstplichtwet om den oefentijd van 11 maanden ook van toepassing te doen zijn op de lichting 1938. Daardoor ziet de re geering dus af van de bevoegdheid, die zij zich had voorbehouden en die met hare aan vankelijke bedoelingen overeenstemde, om den verlengden oefentijd eerst toe te passen op de lichting 1939. Waar de beide Kamers der Staten-Gene raal thans niet bijeen zijn. brengt de regee ring langs dezen weg haar voornemen ter kennis der Staten-Generaal". NATIIAN DE WIJZE" EN „DE WIJZE KATER". Gezelschap Jan Musch geeft op Zaterdag 19 Maart in den Stadsschouwburg te Haarlem nog één opvoering van Lessings .Nablian de Wijze". De rol verdeeling is geheel gelijk aan de oorspronkelijke bezetting. Op Zondag 20 Maart gaat in den Stads schouwburg De Wijze Kater", welke werk kortelings voor de 500ste maal met groot succes te Haarlem werd opgevoerd. EEN NIEUW BEHANG Waarom wacht U daar langer mee? Bij HART vindt men toch keus voor iedere portemonnaie. HART'S Ëehangselpapierhandel, KLEINE HOUTSTRAAT 49 TELEF. 11279. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Dc regeering besluit den oefentijd voor mi litairen voor de thans onder de wapenen zijnde lichting te laten gelden. I Te Rotterdam is een groote zwendelaffairc ontdekt. 3 Het besluit van minister van Dijk inzake de verlenging van den eersten oefentijd 3 Hitler is gisteren te München teruggekeerd 4 De 18 doodvonnissen in het Moskousche proces zijn voltrokken. 4 Een Engelsch schip is gisteren bij Tarra gona door bommen getroffen en in brand geraakt. 4 Paul Boncour verklaart, dat Frankrijk Tsjecho-Slovakije onder alle omstandig heden hulp zal verleenen. 4 De vroegere vice-kanselier van Oostenrijk, Fey, heeft zelfmoord gepleegd. 4 Polen zou een ultimatum aan Litaucn ge steld hebben. 5 De heer Zaalberg over de kwestie met dc „Arnoud". 5 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Colijn's mededeeling. J. II. dc Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten Van een specialen verslaggever: Weenen kalmeert thans weer. Van onzen Londenschen correspondent: Engeland terug naar de „isolatie"? H. D. Vertelling: De beige vier cylinder. J. B. Schuil: „Parfumerie". K. de Jong: Zevende Bachconcert. L. S.: Leverbloempjes. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1