HAARLEM EN UTRECHT. fSb H.D.'Vertelling DONDERDAG 17 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Een nieuwe reeks financiëele vergelijkingen. Over de verlies- en winstgeven de bedrijven. De Utrechtenaren betalen meer voor gas en elec- triciteit dan de Haarlemmers. In onze eerste twee artikelen hebben wij geconstateerd, dat de Haarlemsche begroo ting, vergeleken bij de .Utreehtsche, extra belast is met f 145.000 voor Armenzorg, f 182.600 voor Werkloozensteun en f 96.000 voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Haarlem haalt bovendien f 90.000 min der uit de Waterleiding. Tezamen f 513.600. Daartegenover staat dat Utrecht in verhou ding tot zijn bevolking f 106.000 meer uit geeft aan Politie en Brandweer. Daarmede is dus f 407.600 verklaard van het bedrag van f 1.067.000 dat de Haarlemsche begrooting als te kort aanwijst en waarvoor extra uit- keeringen van het rijk gevraagd zijn. De bedrijven De winst en het verlies van de bedrijven heeft natuurlijk zeer veel invloed op de fi- nancieele positie van een gemeente. Haar lem haalt, op zich zelf beschouwd, groote sommen uit de winstgevende bedrijven, maarUtrecht spant de kroon. Om dit in het licht te stellen is het beter de f 90.000 minder winst die Haarlem uit de Waterleiding „put" en die Utrecht "bij het hoofdstuk Volksgezondheid heeft verwerkt," bij de bedrij ven-rekening te betrekken. Dan komen de zaken zuiverder te staan. Voor de vier winst-gevende bedrijven zijn de cijfers dan: Electriciteit: Haarlem. Winst f 960.000, retributies f 164.000, totaal f 1.124.000. Utrecht: Winst f 1.484.500, retributies f 311.500 totaal f 1.796.000. Utrecht dus meer f 672.000. Gas: Haarlem: winst f 187.000, retributies f 161.000, totaal f 348.000. Utrecht: winst f 155.000, retributies f 315.000. totaal f 470.500. Utrecht dus meer f 122.500 Water: Utrecht f 90.000 meer winst Slachthuis: Utrecht f 97.000 winst, Haarlem f 51.500: Utrecht meer f 45.500. Utrecht maakt dus op de bedrijven veel meer winst dan Haarlem, de be dragen zijn: electriciteit f 672.000. gas f 122.500, water f 90.000 en slacht huis f 45.500. Totaal f 930.000. Daarbij moet natuurlijk rekening gehouden worden met het feit, dat Utrecht grooter is dan Haarlem, maar als wij berekenen, dat Utrecht per inwoner f 5.70 meer winst uit deze bedrijven haalt, beteekent dit, dat Haarlem met zijn 135.356 inwoners wat de winst uit de bedrijven betreft, er f 771.500 ongunstiger voorstaat dan Utrecht. Een vergelijking der verschillende exploi tatie-rekeningen toont aan dat het groote verschil niet zit in de inkomsten maar wel in de uitgaven. Dat de financieele uitkomsten van de gas fabrieken en het electriciteitsbedrijf in Utrecht gunstiger zijn dan te Haarlem komt voor een belangrijk deel omdat beide bedrij ven de exploitatierekeningen behoeven te be stemmen voor rente en aflossing. Te Utrecht betalen beide bedrijven daaraan voor 1938 f 930.900, terwijl de begrootingen te Haar lem daarvoor f 1.220.400 aanwijzen. Een vesrchïl van f 289.500, terwijl Haarlem wilde het in dezelfde positie zijn als Utrecht, in verband met het kleiner aantal inwoners daarvoor juist f 170.000 minder zou moeten uitgeven. Een verschil dus van niet minder dan f 289.500 en f 170.000 is f 459.700. Het Haarlemsche Slachthuis moet voor rente en aflossing opbrengen f 50.600, het Utreehtsche f 43.400. Ook dat geeft voor de vergelijkende berekening een ongunstig ver schil voor Haarlem van f 15.600. Voor de drie bedrijven tezamen dus f 475.300. Van de f 771.500 die Utrecht in verhouding meer uit die drie bedrijven ontvangt dan Haarlem wordt dus alleen f 475.300 verklaard uit het feit dat de Haarlemsche bedrijven meer moeten opbrengen voor rente en af schrijving. Er blijft dus f 296.200 over. Daarvan gaat nog de f 90.000 af die Utrecht meer uit de Waterleiding haalt. Er blijft dus f 206.200 over waarvoor een verklaring gezocht moet worden in de gunstiger ontvangsten te Utrecht of andere hoogere uitgaven te Haarlem. Nu zal de belangstelende lezer natuurlijk vragen hoe het komt dat de Haarlemsche bedrijven zooveel meer voor rente en aflos sing moeten opbrengen. Wat het G.E.B be treft is de verklaring eenvoudig. De Haar lemsche Centrale wekt zijn stroom zelf op, waardoor natuurlijk een kostbare installatie noodig is. terwijl Utrecht zijn stroom van een ander betrekt. Voorts heeft Haarlem een modern ingericht Slachthuis, terwijl Utrecht een verouderde slachtplaats heeft, zoodat Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000, overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger 60 één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinge^ ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5, arm of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15, polsbreuk ƒ15 Alles indier het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijr eveneens bij de administratie verkrijgbaar men daar voor de noodzakelijkheid zal staan om een nieuwe inrichting te bouwen. Nu moet men ook nog met een andere om standigheid rekening houden. De gemeente Haarlem berekend aan de bedrijven een hoo gere rente dan zij zelf betaalt. Wij gelooven niet ver van de waarheid af te zijn, als wij zeggen, dat door die rente-besparing de ge meente Haarlem zich boven de winst en re tributies in de begrooting opgenomen uit de bedrijven nog iy ton haalt. 1-Iet hier bovengemelde bedrag van f 771.500 dat Haarlem in verhouding minder winst uit de bedrijven haalt kan dus veilig tot f 620.000 teruggebracht worden, maar dit voordeel op de rente-berekening is over de begrooting zelf verwerkt. Hst batig slot van de rekening van het Haarlemsche grondbedrijf is voor 1938 gesteld op f 126.900, van het Utreehtsche op f 51.000. Daardoor vermindert de achterstand van Haarlem wat de resultaten der bedrijven be treft met f 75.900. zoodat het van f 771.500 tot f 695.400 daalt. Er moet evenwel ook rekening gehouden worden met de verliesgevende bedrijven. De Reiniging te Haarlem kost f 338.500, die te Utrecht f 398.700. Dit ontloopt elkaar dus niet veel als de onkosten per inwoner omgesla gen worden. Wel heeft invloed op de cijfers het feit, dat Utrecht een eigen trambedrijf heeft waarvan het verlies voor 1938 op f 78.000 geraamd is. Haarlem heeft het ver voer geheel aan particuliere ondernemingen overgelaten. Voor de verliesgevende bedrijven moet Utrecht per inwoner f 2.93 op brengen èn Haarlem f 2.51. In dit ge val staat Haarlem er dus f 57.000 gunstiger voor. Dan blijft er van de f 695.400 dus nog ongeveer f 638.400 over dat Utrecht meer uit de bedrijven haalt. Nu de financieele resultaten van de gas fabrieken en de electriclteitsbedrijven sterk verschillen is het van belang kennis te ne men van de tarieven. De gastarieven. Utrecht. a. Bij gebruik over een gewonen meter voor de eerste 60 M3. 10 cent per M3., voor het meerdere verbruik per maand van 61 tot en met 200 M3. 8 cent per M3. Boven 200 M3. 6 cent per M3. b. Bij verbruik over een penningmeter voor de eerste 40 M3. per 2 maanden 11 cent per M3.. voor het meerdere verbruik in 2 maan den van 41 tot en met 120 M3. 10 cent per M3.; voor het meerdere verbruik 120 tot en met 400 M3. in 2 maanden 8 cent per M3; voor het meerdere verbruik in 2 maanden boven 400 M3. 6 cent per M3. Prijs der pen ningen 11 cent. Vastrechttarief kent 4 klassen gebruikers: Minimum Maandelijks Gasprijs maand- verschuldigd verbruik vastrecht Klasse I 30 M3. f 1.20 6_ ct. per M3. II 60 2.55 d ni 100 4.35 4y3„ IV 200 8.85 4 Voor tusschenliggende maandverbrui-ken wordt het vastrecht door interpolatie vastge steld, waarbij het verbruik naar boven op een veelvoud van 10 M3. afgerond wordt. Boven 200 M3. maandverbruik wordt het bedrag van het vastrecht per 10 M3. met f 0.20 verhoogd. Haarlem. Haarlem berekent voor het gewone ver bruik 9 cent per M3. (Muntgasverbruikers betalen niets extra). Voor vastrecht wordt betaald f 7.20 of f 24 UW KUNSTGEBIT Door 10.000 tandartsen aanbevolen (Adv. Ingez. Med.) per jaar (kleine en grootere gebruikers) plus respectievelijk 7 en 5 cent per M3. Het zal ieder duidelijk zijn dat de gasta rieven te Utrecht belangrijk hooger zijn. Utrecht levert aan de gewone gebruikers 12.200.000 M3. gas die gemiddeld 9.67 cent per M3. kosten. Een zeer groot deel van de gasverbruikers betaalt namelijk 10 en 11 cent per M3., wat 1 of 2 centen meer is dan te Haarlem. Haarlem krijgt voor de 7.400.000 M3. die naar het gewone tarief verkocht worden 9 cent per M3. Het vastrecht blijkt in Utrecht ook niet voordeelig te zijn, want er worden slechts 2.900.000 M3. volgens vastreehttarief verkocht Als Haarlem dezelfde prijzen voor het gas naar het gewone tarief kon berekenen, als Utrecht, zou dat een meerdere ontvangst op leveren van minstens f 75.000. Maar men weet dat dit voor de Haarlem sche fabriek onmogelijk is. Deze heeft in deze crisisjaren haar omzet zeer belangrijk zien achteruitgaan, eenige jaren geleden is het tarief noodgedwongen verlaagd om verderen achteruitgang zooveel mogelijk tegen te gaan Tarieven voor electriciteit. Voor electriciteit gelden te Utrecht de volgende tarieven: A. 1. Bij verbruik over een gewonen meter: voor de eerste K.W.H. per kalenderjaar 23 ct. per K.W.H.. voor dé volgende K.W.H. tot en met 2500 K.W.H. per kalenderjaar 22 ct. per K.W.H., voor alle daarop volgende K.W.H. per kalenderjaar 21 ct. per K.W.H.; 2. bij verbruik over een penningmeter (en geen vastrecht) ten eerste voor verbruikers in wier perceelen een kostelooze installatie aanwezig is 28 cent per K.W.H. ten tweede voor verbruikers zonder kostelooze installatie 25 ct. per K.W.H. B. Voor verlichting en huishoudelijke doel einden volgens vastrecht: een maandelijksch vastrecht, benevens 4 ct. per verbruikte K.W.H. Het vastrecht bedraagt f 2.52 per jaar per 10 M2. vloeroppervlakte. Te Haarlem wordt voor het gewone ge bruik 21 cent per K.W.U. berekend: Voor vast recht f 2.64 per jaar per 10 M2. vloeroppervlakte, plus 5 cent per K.W.U. Als wij het resultaat van de beide tarieven naast elkaar leggen, dan blijkt er veel ver schil te bestaan. De Utrechtenaren verbruiken (industrie en grootverbruik uitgezonderd) oer jaar 15.850.000 K.W.U.. wat neerkomt op gemiddeld 389 K.W.U. per jaar per gezin. Voor Haarlem zijn die per jaar per gezin. Voor Haarlem is het cij fer moeilijk vast te stellen. Wel vinden wij 2 posten op de begrooting die tezamen 10.185.000 KWU. bedragen, maar ook onder den derden post „particulieren woonachtig in de gemeente Haarlem, waarmede over eenkomsten zijn afgesloten" en die 11.535.000 KWU. beloopt zitten (behalve fabrieken) ook veel particuliere verbruikers. Zonder dien derden post mede te rekenen zou het gebruik per gezin te Haarlem 301 KWU. zijn. Het Utreehtsche vastrechttarief (1 cent per KWU. goedkooper dan te Haarlem) maakt dat er te Utrecht in vele gezinnen meer elec triciteit gebruikt wordt. Toch zouden wij niet kunnen aanbevelen het Utreehtsche tarief zonder meer over te nemen, want de consequentie daarvan is, dat de kleine gebruikers ongeveer 10% meer voor liun electriciteit zouden moeten betalen dan thans. Het vastrechttarief is daar namelijk zoo gemaakt dat iemand met een huis van 100 M2. vloeroppervlakte ongeveer 135 K.W.U. in het* jaar moet gebruiken om voordeel boven het gewone tarief te hebben. Alle gebruikers die niet aan een behoorlijk jaarverbruik komen, moeten dus 23 cent per K.W.U. beta len. wat 2 cent hooger is dan te Haarlem. Voor iemand die 130 KWU. verbruikt zou dit be- teekenen f 2.60 per jaar meer betalen. Nie mand zal er te Haarlem iets voor gevoelen om het vastrecht goedkooper te maken ten koste van de kleine gebruikers, over het alge meen de minst-draagkrachtigen. Integendeel er is uit de discussies bij de begrooting gebleken dat velen in den Haar- lemschen raad er voorstander van waren om, als het practïsch mogelijk was, de tarieven voor de minst-draagkrachtigen te verlagen. Toch toonen de cijfers over het gebruik te Utrecht aan dat de omzet van het Haarlem sche G.E.B, belangrijk zou kunnen toénemen als het vastrechttarief verlaagd werd. De omzet van het Haarlemsche G.E.B. is kleiner dan in Utrecht. In Haarlem denkt men in 1938 in totaal te ontvangen f 2.513.675, tegen f 3.313.065 in Utrecht. Utrecht verkoopt aan de buitengemeenten voor f 424.500, Haarlem daarentegen slechts voor f 126.150. De N.Z.H.T.M. betaalt aan Haarlem voor 4.600.000 K.W.U. f 123.500. het Utreehtsche trambedrijf voor 2.462.883 K.W.U. f 37.300. Onze derde conclusie. De stand van onze vergelijkingen is dus nu: Haarlem moet meer opbrengen voor Armenzorg f 145.000 Haarlem meer voor Werkloozen steun f 182.600 Haarlem meer voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen f 96.000 Haarlem krijgt in verhouding een lagere winst uit de bedrijven van f 638:400 SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER Op Zaterdag 19 Maart geven de afdeelingen Jeugdfanfare en Gymnastiek van bovenge noemde Vereeniging een gecombineerde uit voering in het gebouw „St. Bavo" in de Sme- destraat. Het Jeugdfanfarecorps zal 4 num mers spelen, en verleent medewerking bij de oefeningen gemaakt door de dames en meisjes van de Gymnastiekafdeeling. De hee- ren en jongens zullen het hunne er toe bij dragen om den avond te doen slagen. De kleutergroep is als altijd ook aanwezig. Een bal zal dezen avond besluiten. Totaal f 1.062.000 Haarlem minder aan Politie en Brandweer f 106.000 Blijft f 956.000 In ons volgend artikel zullen wij nog eenige hoofdstukken behandelen. xy HOE IS HET MOGELUK DAT JIJ NOG NOOIT VAN VAN BREEMEN'S ANTHRACIET GEHOORD HEBT 11 (Adv. Ingëè. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, fietspomp, jasje, hondenpenning, portemonnaie met in houd. Politiebureau. Smedestraat; hondje, v. Os, Z. Buiten Spaarne 62: muts, Tholen. De Clercqstraat 164, portemonnaie. Milder, Bis schop Callierstraat 2; rijwielplaatje. Lom mens, Oude Posthuisstraat 31; rijwielplaatje, Eekhout, Westerstraat 29; rolschaatsen, Mas- sop, Bantamstraat 106; tooneelkijker. Dollee, Middenweg 6; tasch, Vijn, Anegang 7; tasch met inhoud; Abeele, Grebberstraat 43; tasch, Valbracht, Casteleijnstraat 4. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Schoonmaak, schoonmaak, allerwegen, Denk toch aan Weldadigheid. Wat gij opruimt in deez' dagen. Aanvaarden we in dankbaarheid. Postgiro 212793 Telefoon 12255 De diefstal. ALICE, die den scepter zwaaide in het voor kantoor van Jenkins' tandheel- kundige-apparaten-maatschappij neu riede opgewekt, terwijl haar vingers over de toetsen van de schrijfmachine vlogen. En er bestond reden voor haar vroolijkheid Jim zou dien dag uit Chicago terugkeeren! Als vertegenwoordiger van de firma was hij veertien dagen op reis geweest om verschillen de tandartsen te bezoeken. Uit zijn brieven aan Alice bleek, dat hij in die twee weken niets anders had gedaan dan gewerkt en aan geen enkele oxitspanning' had gedacht. De avonden had hij doorgebracht op zijn hotel kamer, beweerde hij, en vooral in die uren voelde hij zich geweldig eenzaam. Alice kende dit gevoel, want pas een paar dagen voor hij naar Chicago vertrok, hadden ze zich verloofd. De deur ging open en er trad een zwaarge bouwd man binnen, die kennelijk in een zeer opgewonden toestand verkeerde. „Ik wil Jim Dickson spreken", deelde hij op barschen toon mede. „Die die is er niet", stamelde Alice ver schrikt. „Dan moet ik den directeur hebben!" „Hoe is uw naam? En waar komt u voor?" „Ik ben dokter Smith uit Chicago. En ik kom om dien Jim Dickson z'n nek om te draaien!" Hij kreeg de deur van mijnheer Jenkins' privékantoor in het oog en stormde onaange diend naar binnen. Met een vervaarlijken slag sloeg deur achter hem dicht. Hij stelde zich kortaf aan directeur Jenkins voor en vervolgde op woedenden toon: „Ik ben een geslagen man! Ik kan niet heb ben dat de menschen me iets dierbaars ont futselen!" Mijnheer Jenkins keek zijn bezoeker met open mond aan. „Gaat u zitten en vertelt u me eerst wat er eigenlijk aan de hand is", verzocht hij. „Die vertegenwoordiger van u. Jim Dickson, heeft me letterlijk bestolen. Gisteren werd me een kostbare Diana gebracht een beeldje van meer dan vijfduizend dollars waarde. Die Dickson was erbij, toen het werd afgeleverd. Hij zag, dat ik 't uitpakte en heel voorzichtig in mijn bureau legde Even later liet ik hem een paar minuten alleen om iets voor hem te halen. Toen ik later op den dag het beeldje nog eens wilde bewonderen en mijn la #jpen deed. was het spoorloos verdwenen. Ik weet zeker, dat, hij 't moet hebben gestolen. Ik liet t er natuurlijk niet bij zitten en kwam er ach ter, dat hij Chicago al had verlaten. Ik begon met onmiddellijk de politie in Chicago te waarschuwen en pakte zelf den eersten trein hierheen. En waar zit die schurk nou?" Mijnheer Jenkins belde Alice. „Ik zal even informeeren of mijn vertegenwoordiger, Jim Dickson, er al is", sprak hij bedaard. „Intus- schen ben ik bang, dat u zich vergist. Ik weet zeker, dat Jim tot zooiets niet in staat is". Alice kwam juist op tijd binnen om bij een hernieuwde woede-uitbarsting van dokter Smith tegenwoordig te zijn. „Wat u van hem denkt, kan mij geen zier schelen! Als ik 'm te pakken krijg, draai ik 'm zijn nek om. Ik zeg u, dat hij er met mijn Diana van door is ge gaan!" Mijnheer Jenkins wendde zich tot Alice. „Is Jim er al?" vroeg hij. Alice keek eerst den bezoeker ontsteld aan en antwoordde toen haar patroon. „N-nee, mijnheer, nog niet". Dokter Smith stond op en stapte naar de deur. „Ik ben gekomen om dien snuiter in zijn kraag te nemen en als 't me lukt Alice zat achter de schrijfmachine, toen Jim arriveerde. Ze neuriede niet meer onder haar werk. „Dag, schat!" groette hij opgewekt. „Hier ben ik weer!" Ze keek hem strak aan. „Prettig gehad in Chicago?" „Praat er niet van. Ik heb jou voortdurend gemist", was het spontane antwoord. Alice vertrok spottend haar mond. „Maar Alice wat is er aan de hand?" „Een van je cliënten uit Chicago was zoo' even hier. Hij moest jou dringend spreken". Alice ging door met haar werk. „Mijnheer Jen kins zal je alles wel vertellen". Jim keek haar een oogenblik verbaasd aan en verdween toen in het privékantoor. Eenige minuten later keerde hij terug. „Luister. Alice", zei hij. „je gelooft 't toch niet? Waarom 't is belachelijk!" Alice ging onverstoorbaar verder met haar werk. .,'t Interesseert me werkelijk niet". „Alice je denkt toch niet Ze keek hem minachtend aan. ,,'t Is beter, dat we ons van nu af aan niet meer met el kaar bemoeien". „Maar Alice! Ik dacht, dat je veel meer ver trouwen in me had. Je houdt van me dat weet ik! Hoor eens. schat 't is nu tijd om te lunchen. We gaan samen eten en dan „Ik van jou houden?" Ze lachte. „Ik heb een hekel aan je! Hoor je ik haat je!" Alice lunchte alleen, dat wil zeggen, ze had 'n een cafetaria )pt<- besteld maar raakte het niet aan. Terwijl ze in de lift stond, die haar weer naar dc verdieping moest brengen waar het kantoor lag, zag Alice den strijdlustigen en zwaar gebouwden tandarts uit Chicago in looppas de hal binnenkomen. Ze uitte een ver schrikten kreet, schoof met bewonderenswaar dige tegenwoordigheid van geest den lift- jongen opzij en sloeg de liftdeur voor den neus van den man dicht. „Naar boven!" riep ze uit. „Vooruit n boven!" Een minuut later rende ze ademloos het kantoor binnen. Jim zat op haar te wachten. „Verberg je!" schreeuwde ze hem toe. „Hij komt er aan! Verberg je!" Jim sloeg geen acht op haar waarschuwin|_ „Luister, Alice wil je me nu een kans ge ven om uit te leggen „Vooruit, schiet op!" viel ze hem in de rede. „Hij kan ieder oogenblik binnenkomen! Ver berg je!" Te laat! de tandarts stond reeds in de deuropening. Alice plaatste zich vlak voor Jim. „Raak 'm niet aan", sprak ze uitdagend. „Ik waar schuw u". De man toonde zich uit het veld geslagen. „Ik zal 'm niet aanraken", antwoordde hij lichtelijk bedeesd. „Ik kwam hier om mijn ver ontschuldiging aan te bieden". Hij overhandigde Jim een telegram. Het was afkomstig van de politie uit Chicago en er stond in, dat de portier van het gebouw, waar in de tandarts zitting hield, dien ochtend was gearresteerd, op het oogenblik, dat hij bij een handelaar het gestolen Diana-beeldje pro beerde te verkoopen. „Het spijt mij buitengewoon", zei dokter Smith. „Ik geloof dat ik een beetje te heet ge bakerd ben geweest" Zoodra hij was vertrokken, wendde Jim zich tot Alice. „Jij jij probeerde me te beschermen' sprak hij zacht. „Je hebt dus géén hekel aan me. Je houdt van me dat blijkt uit alles". Alice slikte iets weg. „Ik geloof - 't wel". „En je stelt vertrouwen in me", ging Jim voort. „Je voelt zelf. dat je innerlijk van die heele geschiedenis geen woord geloofde". Het meisje beet op haar lip. „En toch", mom pelde ze. „toch begrijp ik niet enfin, 't doet niets ter zake". „Maar Alice, je moet in 't vervolg werkelijk meer vertrouwen in me stellen. Hoe kon je nu gelooven, dat ik 't in mijn hoofd had gehaald om zoo'n kostbaar beeldje te stelen?" „Beeldje?" herhaalde ze verbaasd. „Ja, natuurlijk! Dokter Smith is behalve tandarts ook verzamelaar van oudheden. Het was hem gelukt een uiterst zeldzaam beeldje van de Grieksche godin Diana op den kop te tikken. En daarom was hij zoo woedend, dat hem int.stolev) werd" „O snikte Alice bijna, terwijl ze zich tegen Jim aanvlijde. „Ik dacht, dat Diana de naam was van zijn verloofde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RAD.TOCENTRALE OP VRIJDAG 18 MAART Progr. 1: Hilversum H. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 10.35 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen 2.20 Radio P. T. T. Nord 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droit- wich 4.50 Keulen 5.20 Fransch Brussel 6/20 Keulen 8.20 Fransch Brussel 9.20 Boedapest 9.40 Weenen 10.50 Keulen 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 10.50 Londen Regional 11.35 Droitwich Progx. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7'.—Eigen gra- mofoonplatenconcert: Dansmuziek, l. Sing a new song, Bilfy Cotton; 2, Drink up, Sydney Kyte; 3. Pullman Porter Sam, Krakajax; 4. La Sietiera. Cuban Boys: 5. Caravan of dreams, Henry Hall; 6. My tiog loves your dog. Eliot Everott; 7. The click of her heels, Eldorado Band; 8. I'll stand by. Victor Sylvester; 9. Sin ti, Cuban Boys; 10. I do like to* see. Sydney Kyte; 11. Mi Madrid, B. Bachicha: 12. Here's to you and love, Henry Hall; 13. The clouds will soon roll by. Billy Cotton; 14. Spanish love. Eldorado Band; 14. So nice, Eliot Everett; 16. Sweetheart let's grow old together, Victor Sylvester; 17. Yuo' re in Kentucky, Krakajax; 18. Tus ojos Negros, B. Bachicha. S.OO—12.00 Diversen. KORPS MOTORDDENST. Bij Kon. besluit is de le luitenant H. Slager van het K.MD., met ingang van 12 Maart j.l. benoemd tot kapitein. GEREFORMEERDE KERK. De classis Haarlem der Geref. Kerken, heeft prepatatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer W. II. Wamsteeker te IJmuiden, cand. aan de Vrije Universiteit. BEGRAFENIS GEP. LUITENANT-GENERAAL C. J. H. VAN DER HARST. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. Onder zeer groote belangstelling, vooral van militaire zijde, is hedenmiddag op Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den gep. luitenant-generaal C. J. H. van der Harst, oud-gouvemeur der Koninklijke mili taire academie. Nadat de stoet op het kerkhof was aange komen en de aanwezigen zich in de aula hadden verzameld, schetste luitenant-gene raal I. H. Reynders, chef van den generalen staf de uitnemende diensten van generaal Van der Harst voor de Kon. Landmacht en den generalen staf, waarbij hij tevens herinnerde aan de zeer goede persoonlijke betrekkingen t-usschen hem en den thans ontslapene. De gouverneur van de K.M.A., kolonel baron van Lawick bracht vervolgens een afscheids groet namens officieren en leerlingen van de Academie, welke de thans ontslapene zulk een warm hart toedroeg. Vervolgens sprak nog de voorzitter der com missie van onderzoek der bezwaarschriften, gep. luitenant-generaal W. E. van Dam van Isselt namens de leden dier commissie, waar van generaal Van der Harst na zijn pension-: neering het secretarisambt bekleedde. De laatste spreker was generaal C. J. Snij ders, die in den stoet was medegekomen en als oudste lid van de familie Van. der Harst en Snijders den thans ontslapene een afscheid toeriep waarbij hij hem prees als een open hartig en trouw vriend. Ten slotte bedankte een familielid waarop de organis gewijde muziek ten gehoore bracht. NED. VEREEN. VOOR LIEFHEBBERS VAN CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De Kring Haarlem van de Nederl. Vereeni- planten houdt Vrijdagavond a.s. te 8 uur in ging van liefhebbers van Cactussen en Vet- Hotel Lion d'Or, Kruisweg, haar maande- lijksche vereenigingsavond.. Verdtoond zal worden: „Een tochtje door de Bloemenvel den", een gekleurde Bollenfilm door mevr. Grullemans. ITALIAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DR. M. J. J. DE VISSER. De secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel in Italië, dr. M. J. J. de Visser te Milaan, is benoemd tot ridder in de Kroon orde van Italië. MOORE'S SCHOOL OF COMMERCE. Voor de examens'in stenografie en machine schrijven, slaagden de volgende candidaten, allen leerlingen van het bovenvermelde in stituut: Steno-Typiste: de dames D. Muller (steno 130, typen 45), L. Teulings (130—65). N. M. Otter (130—65>. M. van der Waal (130—45), C. Plant (130—65), en J. Kwak (130—05), Stenografie (130 lettergr. p. m.jde dames F. Spetter en M. C. Otter. Machineschrijvende dames M. Jager (60 lettergr. p. m.), T. Heidstra (55), J. H. Gei.il (50). C M. Zeebuit (50) en de heer J. v. d. Water <50>. Voor het privé-examen typen slaagde de heer Y. Prins. MARKT GUMMIN MARKT ROTTERDAM. Aardappelen Drielingen Eigenheimers f 2—f 2.25 per H.L Zeeuwsche Eigenheimers f 2.40—f 2.75 per H.L. Zeeuwsche Bonte f 2.80—f 3.20 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1.60f 1.80 per H.L. Beve landers f 2.10—f 2.40 per II.L. Bintjes f 2.00— f 2.35 per H.L. Red Star f 2.30—f 2.45 p. H.L. Westlandsche ronde zand 4 ct. per kilo. West- 'andsche kleine f 3.40 p. H.L. Redelijken aanvoer, kalrnen handel. Vlas-aanvoer: 9785 kilo blauw .schoon f 0.64—f 0.75 per <il°- 3000 kilo wit Zeeuwsch f 0.64—f 0.72 per kilo. 9000 kilo Gronigsch f 0.64—f 0.75 per kilo. 200 kilo Dauwroot f 0.55—f 0.60 per kilo. Handel zeer kalm, geringe kooplust, prijzen eenigszins dalende, vooral voor mindere soor ten, gedeeltelijk onverkocht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14