Uit liet leven van Mietje en May Terbaeghen. (m) I WEENEN PAST ZICH AAN. KtemeJi'd 7A&& H' KRUSCHENSALTS Matthaus-Passion. „ERESOINKA." 28 25 28 30 ALBERT HEIJN VRIJDAG 18 MAART 1913 HAARLEM'S DAGBLAD Het dagelijksche leven gaat weer zijn gewonen gang. (Van onzen specialen verslaggever). WEENEN, Donderdagavond. ET beeld van Weenen zooaLs het van daag baadde in de fonkelende lente zon en het normale zakenleven op straat, wezen er duidelijk op, dat Weenen weer z-ijn oude aanzien herkrijgt. Men is al gewend geraakt aan de Duitschers en naar het aflossen van de schildwachten voor de hotels aan den Ring blijft thans bijna nie mand meer staan kijken. Het dagelijksche leven herneemt weer zijn loop en men moet bewondering hebben voor de charmante spor tiviteit, waarmee de Oostenrijker zich aan past aan al het nieuwe en al het andere. Er moet intusschen nog heel wat geregeld worden en talrijke conferenties vinden nog voortdurend plaats, voornamelijk in de ho tels. tusschen de Duitsche autoriteiten en de ex-Oostenrijksche dito's, teneinde al de nieuwe maatregelen af te kondigen en ze zoo soepel en voortreffelijk mogelijk te laten inwerken. En de Weeners zijn er de anenschen niet naar con het zich noodeloos moeilijk te maken. Alom bespeurt men, dat zij naar beste weten trach ten mee te werken om den natuurlijk nog zeer verwarden toestand zooveel mogelijk te ega- liseeren. Daarin zijn de Weeners.Weeners gebleven! Hirn luchthartigheid hebben zij door deze ingrijpende veranderingen niet ver loren en men wacht rustig met een groote dosis optimisme thans allerwege, welke van de vele schoone beloften er nu in vervulling zullen gaan. Men kon heden voor het eerst iets van te leurstelling beaüerken bij verschillende Oos- tenrijksche nationaal-socialisten, die moesten f ervaren en nog gereede angst daarvoor koeste ren. dat Duitschers in hun plaatsen worden aangesteld. Intusschen zijn kennelijk alle thans geno men maatregelen erop gericht om de stem ming van 10 April een zoo groot mogelijk succes te doen zijn en wat dit aangaat be hoeven de nationaal-socialistische bewind voerders waarlijk niet in ongerustheid te ver- keeren. Vandaag zijn de verschillende biosco pen van de groote nationaal-socialistische propagandafilms voorzien. De groote zaken en bedrijven worden gestimuleerd, het per soneel een halve maand salaris extra uit te betalen en zoo i§ men er op uit om het gewij zigde regime populair te maken. Het brengt uiteraard ook een drukkere ne ring met zich mee, omdat in de stad tallooze soldaten hun geld verteeren. Weliswaar heb ben zij van hun zakgeld van 1 Shilling per dag- niet veel te missen, maar ieder pikt er toch een graantje van mee, terwijl de officieren uit een wat ruimere beurs tasten en van de auto riteiten kan men zeggen, dat zij het geld nogal laten rollen. De taxis zijn hier zeer goed koop en altijd te vinden een voorbeeld, waaraan Amsterdam zich wel eens mag spie gelen— en zij hebben druk werk. Ook in de winkels is de opleving wel degelijk merkbaar. Ik sprak verschillende winkeliers, die profi- teeren van het feit. dat de buitenlanders niet meer dan 20 Schilling over de grens mee mo gen nemen, en die gaan nu maar voor het restant van hun financiën winkelen en inkoo- pen doen. Hel monetaire vraagstuk. Toch is het mét die Oostenrijksche Schilling nog een raar geval! Wanneer men hier f 10 wisselt, of via de posterijen uit het buiten land geld ontvangt, wordt de Schilling tegen een koers van 36 centen omgerekend. Maar de Hollanders, die hier na de annexatie zijn aangekomen en Schillingen hebben meege bracht, betaalden daarvoor niet meer dan 20 cent en soms nog minder. Voor die laatsten is het hier een luilekkerland! Maar voor de anderen is alles peperduur. Hoe nu precies het monetaire vraagstuk zal worden opgelost, weet nog niemand. Men schijnt zich nog steeds te beraden. Vanavond sprak ik hier een der hoogste K. L. M. officials, die speciaal naar Weenen toe gekomen was om uit te vin den bij de Oostenrijksche Mij. op welke wijze men bedragen zou kunnen verrekenen, het geen verband houdt met het thans zeer om vangrijke passagiersvervoer van hieruit naar ons land. Alle machines, op dezen dienst, zijn al ongeveer tot half April volgeboekt. Wie hier vlug weg wil, behoeft het per vliegtuig Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) AGENDA niet te probeeren! Dagelijks worden reeds twee a drie extra toestellen naar ons land in gelegd, hetgeen nog onvoldoende blijkt voor het groote aantal passagiers. Er zijn vele buitenlanders, waaronder naar ik verneem ook heel wat Hollanders, naar hier gekomen om vaste goederen te koopen. In de kringen der autoriteiten lacht men om deze speculatiezucht en men laat duidelijk blij ken, dat men niet van plan is, om voor wei nig geld het oude Oostenrijk te laten opkoo- pen. Ongetwijfeld zullen daartegen maat regelen worden genomen. Opmerkelijk is, dat vele groote hotels, ook die waarin de Führer, de Generale Staf, en de officieren hun intrek hadden genomen, thans voorzien zijn van borden, waarop te le zen staat, dat de bedrijven gereorganiseerd zijn en onder arische leiding zijn komen te staan. Wonderlijk genoeg is dat ook het geval met Hotel Imperial, dat, zooals men weet, het tijdelijk verblijf van Hitier geweest is. De be treffende borden zijn vandaag pas aange bracht, uit welke omstandigheid men geneigd zou zijn af te leiden, dat de hoogste Duitsche autoriteiten in een niet-arisch hotel hebben gelogeerd! De buitenlanders hier beijveren zich, zoo spoedig mogelijk zichzelf te voorzien van strikjes, linten en vlaggen in de nationale kleuren van hun land. hetgeen overigens zeer begrijpelijk is, omdat ieder, die hier zonder hakenkruis rondloopt, al heel gek wordt aan gekeken. Boekhandel G. Wernik heropend. De lezer zal misschien verbaasd opkijken, als hij leest dat de bekende Oude en Nieuwe Boekhandel van den heer G. Wernik aan de Groote Markt 16 verbouwd is. Hij kan gerust zijn, want aan het prachtige oude geveltje, dat zoo mooi aanpast aan den beroemden ge vel van de Vleeschhal, is niets veranderd. De heer Wernik zou daarvoor van het ge meentebestuur geen toestemming hebben ver kregen, maar hij zelf zou het ook niet gewild hebben. Integendeel, hij heeft het oude ka rakter van de zaak (de familie Wernik be heert haar al 32 jaar) zooveel mogelijk be waard en zelfs bevorderd, want hij heeft in het midden van den winkel een prachtige lichtkroon van geslagen ijzer doen aanbren gen, die doet denken aan de oude kaarsen kronen van vroeger. Wie aan den buitenkant de vrij smalle étalage bekijkt, zal niet vermoeden dat daar achter zulk een groote winkel gekomen is. De heer Wernik heeft achter het vroegere win keltje een huiskamer en bedsteden laten weg breken. waardoor hij een enorme ruimte ver kregen heeft. Natuurlijk is ook het intérieur geheel veranderd. Aan de wanden zijn lange en hooge rekken aangebracht, waar de onge veer 12.000 nieuwe en tweede hands boeken goed overzichtelijk naast elkaar staan. De be schildering is ook geheel in overeenstemming met het karakter van de zaak: rustig en stemmig. Er is ook een nieuwe vloerbedekking geko men. Kortom, het oude winkeltje is onher kenbaar veranderd en enorm verbeterd. Hedenmiddag twee uur is de boekhandel onder veel belangstelling heropend. Reeds in den loop van den morgen werden ontelbare bloemstukken bezorgd. We wenschen den heer en mevrouw Wernik met hun vernieuwde zaak veel succes toe. VRIJDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Gala-voorstelling Lady Windermere's Waaier", 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Beethovencyclus. Solist Willem Andriessen, piano 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Remonstrantenhuis. Wilhelminastraat 22: Voordracht over astrologie. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mr. Moto slaat toe" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Onder gele vlag". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gasparone". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Manege". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het gevaar in den tun nel" en ,De trots van de Marine". Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 19 MAART Stadsschouwburg, WilsonspleinGezelschap Jan Musch met „Nathan de Wijze", 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wex-eldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. TIJDSCHRIFTEN. Bulletin van het Koloniaal en het Nederlandsch Pacific Instituut. Heden is de nieuwe aflevering verschenen' van het bulletin, dat door het Koloniaal In stituut te Amsterdam wordt uitgegeven in samenwerking met het Nederlandsch Pacific Instituut, onaer redactie van den heer J. Th. Moll. Dit tijdschrift stelt zich ten doel om ook in het buitenland kennis omtrent Neder - landsch-Indië te verspreiden en tevens in Nederland en Indië voorlichting te verschaffen omtrent belangrijke ontwikkelin gen in den Pacific. In verband met dit dubbele doel verschijnt het bulletin gedeeltelijk in het Engelsch en voor een deel in het Hollandsch. Met het oog op de telkens weer blij kende steeds toenemende behoefte aan behoorlijke voorlichting over Indië in het buitenland, ver dient het streven der beide instellingen, die deze publicatie verzorgen, bijzondere aan dacht. In de aflevering die voor ons ligt behandelt Prof. de Langen, thans te Utrecht, vroeger rector der Medische Hoogeschool te Batavia, hetgeen in Indië wordt gepresteerd op het ge bied der opleiding van geneeskundigen en de principes, die aan deze opleiding ten grond slag liggen. Voorts vinden wij een interes sante studie van dr. I. J. Brugmans, secretaris van onderwijs en Eeredienst in Indië, over de verbreiding van de Nederlandsche taal in on zen Oost. De heer M. M. Merens, luitenant ter Zee le klasse geeft een overzicht van de zeeroutes in en door Indië en van het scheepvaartver keer, dat deze verbindingswegen benut. Dr. F. D. K. Bosch, gewezen chef van den Oud heidkundigen dienst en oud-directeur van het bekende museum te Weltevreden, behandelt het Koninklijk Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, een particuliere instelling die nu reeds 160 jaar lang zulk een belangrijke rol speelt in het cultureele leven van onzen Oost en die nog steeds blijk geeft van groote vitaliteit. De Koffie-selectie wordt besproken door dr. C. J. J. van Hall, een der bekende plantkundigen van het Koloniaal In stituut. Verder is er het eerste deel van een artikel van Mr. Th. A. Fruin over het Volkscrediet- wezen. De schrijver, die, als oud-chef van den betreffenden dienst in Indië, bij uitstek be voegd is, geeft hier een pakkend en zeer ver helderend beeld van den aard der credietbe- hoefte speciaal ten plattelande. in de dessa. De onvermijdelijkheid van het conflict tusschen Japan en China wordt door den oud-adviseur voor Oost-Aziatische Zaken H. Mouw ontleed in een studie, die zeer diep doordringt in dit actueele probleem, dat voor de gansche Pacificwereld en dus ook voor Nederland en Indië van zoo groot belang is. Het Nederlandsche gedeelte van deze af levering is gewijd aan de internationale studie conferentie van Pacific-problemen, gehouden in 1936 in Californië, waar ook Nederland eri Indië vertegenwoordigd waren. De zoo juis' verschenen handelingen van dit congres wor den door den heer J, Th. Moll, een cler Ne derlandsche ged 'egeerden, grondig bespro ken. Bril gebroken, glas of montuur? Weber maakt't vlug,niet duur! Gr. Houtstr. 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen, in het Noorden en Wes ten later wellicht toenemenden Zuid westelijken tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, of betrokken, aan vankelijk droog weer, later in het Noor den eenige kans op lichte regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 775.1 m.M. te München. Laagste 735.3 m.M. te Seydisfjord. In Frankrijk en Centraal-Europa blijft het weer rustig en mooi, behoudens plaatselijk ochtendnevels. Het maximum van den lucht druk wordt thans in de omgeving van Mün chen gevonden. In de Alpen is het weer prach tig en boven geheel Zwitserland en Duitsch- land is het in de bovenlucht zomersch warm. In het Westen en Noorden nam het luchtdruk- verval toe en op de Noorsche zee en langs de Noorsche kust kwam de wind weer boven de stormgrens. Op de Britsche eilanden en in Midden-Zweden werd het zachter, in de Bal- tische staten en in Polen kouder. Op den Oceaan ligt een uitgestrekt gebied dat reikt tot de Azoren. Op de Noordzee en in Schot land is de luchtdruk stijgende, in Ierland dalende. In Noord-Scandinavië is de luchtdruk na de stijging van gisteren thans weer dalende. Het is te verwachten, dat het karakter van het weer in onze omgeving weinig zal veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 5.19 uur; n.m. 17.37 uur. Strand berijdbaar van 10.1515.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. De Theevisite. 3!n no i6 32e ^eperïïabcïi 77 De groote gangklok sloeg drie uren na den noen, toen Mietje's gasten het theesalet bin nen traden. Zij werden met veel complimen ten en buigingen ontvangen, die statig en stijf beantwoord werden. Daarna zette men zich om de ronde tafel. Nu nam Mietje eenige zilveren filegraïnen theebusjes, allen met verschillende soorten thee gevuld, schudde deze in de kleine porseleinen thee potjes en vulde met de getrokken thee, de kleine kopjes, opdat „de vrinden keuren mogten, welk soort ze begeerden". May was in den tuin bezig bloemen te plukken, toen om vier uur de eerste gast kwam. Zij wipte vlug de kamer in om haar gast te begroeten. „Hallo, Bé, wat wil je, hier of in den tuin, buiten? Goed, wacht ik zal de serveer-boy naar buiten rollen". „Kind, ik snak naar een kopje geurige thee!" „Nu, je boft, want je krijgt bij mij de geurigste. die er te vinden is, (Wordt vervolgd). (Adv. Ingez. Med.) R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING HAARLEM. Dinsdagavond 22 Maart zal in café-rest. Brinkmann de heer E. J. M. Stumpel, lid van de Tweede Kamer, over verschillende ondèr- wcrpen van actueel belang een lezing houden. Deze avond wordt georganiseerd door de R.K. Middenstandsvereeniging. JUBILEUM MR. A. BRUCH. Men schrijft ons: 27 Februari j.l. was het 25 jaren geleden, dat Mr. A. Bruch werd gekozen tot voorzitter van de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. Alhoewel toen de jubilaris op jeugdigen leeftijd werd geroepen om de leiding der Antirevolutionaire Kiesvereeniging op zich te nemen, zoo heeft niettemin de uitkomst bewe zen, dat de keuze der vereeniging een goede is geweest. 25 jaren lang mocht Mr. Bruch de vereeni ging leiden, en hij is daarin uitnemend ge slaagd. ook meer malen in moeilijke omstan digheden. In dien tijd heeft hij veel tijd vragende ambten in het openbare leven bekleed, zooals Wethouder van Haarlem en thans Gedepu teerde van de provincie Noord-Holland, maar trots alles is hij de Kiesvereeniging als voor zitter trouw gebleven. Dit wordt door die vereeniging op hoogen prijs gesteld en aan deze waardeering zal uiting worden gegeven op een feestelijke bij eenkomst op 29 Maart a.s. in het gebouw van den Kegelbond, in de Tempeliersstraat, al waar de vereeniging den Jubilaris hare hulde hoopt te brengen |MM/T IN lITTERIN^j MUZIEK Christ. Oraforium-vereeniging De jaarlijksche uitvoering van Bach's Mat thaus-Passion door de C.O.V. had dit jaar wel bijzonder vroeg plaats, n.l. een maand vóór Paschen. We moeten veronderstellen dat voor deze vervroeging zeer dwingende rede nen bestaan hebben. Want, al is Bach's gi gantisch werk aan geen tijd of mode gebonden en al zal een waardige uitvoering ervan ten allen tijde grooten indruk maken: het is toch niet alleen de traditie geweest, die de meeste -uitvoeringen in of onmiddellijk vóór de Lij densweek deed vast stellen. De hoorder anag immers juist dan het meest ontvankelijk ge acht worden om de tragiek van het geweldige drama mede te beleven. De lijst der uitvoerenden week niet af van die van verleden jaar: het koor der C.O.V., het Utrechtsch Stedelijk orkest, de vocale so listen T. v. d. Siuys, Annie Woud, Louis van Tulder, Max Kloos en Lourens Bogtman. de organist Piet Halsema, de clavecinist Hans Brandts Buys en het jongenskoor van „Zang- lust" uit Amsterdam onder hun dirigent Wil lem Hespe; het geheel onder leiding van George Robert. Dit zijn alle beproefde krachten, ten deele zelfs de allerbeste die men in ons land voor de uitvoering der Matth. Pass. kan nemen. Voor de vertolking zou men ook in het buiten land nauwelijks een evenknie van Max Kloos kunnen vinden, en Louis van Tulder kan ge rust met Karl Erbb op één lijn gesteld worden. De uitvoering zelve verliep in stijgende lijn. In den aanvang waren er eenige minder ge lukkige momenten. Het jongenskoor viel, door een vergissing van Hespe in het groote ope ningskoor één keer eenige maten te vroeg in, waardoor tijdelijk een onaangename kako- phonie ontstond. In de eerste altaria bracht George Robert eenige rhythme verstorende rekkingen a la Mengelberg aan, die gelukkig de eenige van den avond bleven. Max Kloos verbreedde in 't begin zijn zeggingen wel wat al te veel, waar door ze slepend klonken. To v. d. Sluys scheen in 't begin iets minder zeker in haar toonaan- zetting en stembeheersching dan we van haar gewend zijn. In het duet van sopraan en alt (no. 33) was de onderlinge zuiverheid der beide solostemmen niet steeds volmaakt. Ik heb gemeend deze enkele kleine tekort komingen te moeten vermelden, maar wil daar terstond tegenover stellen, dat het grootste deel der uitvoering prachtig was. De koren lieten vooral in de vele koralen weer volop van den beschaafden, soepelen klank genieten. Max Kloos had in zijn zang momenten van ver stilling, die haast tot tranen roerden. Het reine sopraangeluid van To v. d. Sluys en de mach tige door temperament gestuwde altstem van Annie Woud oefenden weer bekoring en soms aangrijpende werking uit, Van Tulder was prachtig bij stem; zijn duidelijke dictie maakte weer het volgen van het Evangelie in alle détails gemakkelijk. Bogtman werd in 't begin even door ongesteldheid bevangen, die geluk kig geen nadeelige gevolgen voor de rest van den avond had: hij zong zijn partijen zeer goed: slechts zou ik in zijn zang gaarne een scherper en duidelijker uitspraak der sisklan ken hooren. Jean Oellers speelde de obligate vioolpartij in de heerlijke (en heerlijk gezon gen) altaria van het 2de Deel (no. 47) heel mooi en het uitstekende secondeeren der flui ten en hobo's in de eveneens prachtig gezon gen sopraanaria no. 57 mag ook in 't bijzonder vermeld worden. Het orgel ondersteunde be scheiden en sonoor. De clavecin-partij klonk echter in de zaal zeer ongelijk: nu te zwak en dan weer tame lijk sterk. De totaal-indruk van het machtige werk is weer zeer groot geweest, zoowel op hen die het voor het eerst als op hen die het voor de zoo- veelste maal hoorden, zoodat we alle reden hebben om den uitvoerenden, vooral den diri gent George Robert dankbaar te zijn. K. DE JONG. Baskische Kunst. Hoe vele door oorlog of revolutie uitgewe kenen hebben wij in den loop der jaren reeds op onze planken gezien! Eerst waren het En- gelschen de „Follies" en Belgen, toen volgden na den oorlog de Russen met hun cabarets, balletten, tooneeltroepen en zangkoren, weer later kwamen de verdreven niet-arische Duitschers en nu zagen wij gis teren als één der meest tragische groepen de Basken, die ons nader wilden brengen tot de kunst van hun zwaar geteisterd land. Zij lijken mij geen beroepsartisten. deze Basken, met uitzondering dan van de leiders. Hun sympathiek, eenvoudig, zelfs min of meer verlegen danken voor het applaus, zoo volko men vreemd aan eenige pretentie, wijst er op. En ook de door hen gegeven kunst, die voornamelijk folkloristisch van aard is. Ver edelde volkskunst zouden wij het kunnen noemen. Vooral in hun dansen herkenden wij den dans van het volk. Het waren althans vóór de pauze voornamelijk volksdansen, maar dan uitgevoerd in zulk een perfectie en met zoo'n raffinement, dat dit dansen wel degelijk tot kunst werd. In het programma lazen wij, dat een Franschman van de Basken heeft geschre ven: „Een kind kan al dansen, voordat het zelfs zijn vader kan roepen. De vroolijkheid begint in dit land met het leven en eindigt niet voor den dood", en een legende vertelt, dat de Baskische dans zijn oorsprong gevon den heeft in het Paradijs, bij Adam en Eva. Het is een bewijs, dat het dansen bij de Basken evenals bij de Javanen van zeer oude cultuur is. Wanneer wij de uitvoering van deze Baski sche dansen vergelijken met de volksdansen welke wij nu en dan in ons eigen land zien, dan blijkt wel overtuigend, op welk een hooge trap de danskunst in dat Zuidelijk land staat. Deze dansers want het zijn voornamelijk de mannen, die dansen voeren de moeilijke fouettes en entre-chats uit met een gemak, vlugheid en zekerheid als de meest gerouti neerde balletdansers. Hun been- en voetbe wegingen zijn sterk ontwikkeld meer dan die der armen, welke zelfs doorgaans in rust blijven hun dansen is van een veerkracht en zwevende lichtheid en tegelijk van een ge disciplineerdheid, virtuositeit en rhytme, zooals wij alleen bij volleerde dansers zien. En daarbij is er bij deze Basken een ongetemper de dansvreugde, die nu en dan zooals in de fandango tot extase stijgt. Er was ook een groote verscheidenheid in dezen volksdansen. Van den eenvoudigen echt Yolkschen „zevensprong" dien ik eens,-jaren. I MAAKT HlïlËVEN COEDKOOPERJ Belgische Doperwten de allerfijnste p. groot blik Paling in Gelei per flacon 100 - 55 - Kerry Crosse Blackwell, p. flacon 35- Samballans per flacon Fijnste Mayonnaise per flacon43-1 65c Voorde c lig ste Kruideniersbe drijf in Nederland (Adv. Ingez. Med.) geleden, voor het mooie kerkje van Asselt in Limburg van kinderen onder leiding' van een pastoor zag tot prachtige, verbluffend vlug en gracieus uitgevoerde zwaarddansen gaf het programma. Hoe zeker en virtuoos dit dansen vooral van de voeten is, zagen wij wel het best in den dans met een glas, waarbij de dansers om beurten om een op den grond geplaatst glas dansten, zonder het om te gooien al mislukte het dan ook eenmaal. Ik schreef reeds, dat de dans bij de man nen veel sterker ontwikkeld is dan bij de vrouwen. In den Satan-dans trad zelfs een man en travesti op. En de appeldans, enkel door vrouwen uitgevoerd, was wel zeer een voudig. Maar in de fandango bewezen ook de vrouwen, dat zij van Zuidelijk bloed zijn. In den eersten dans den vaandelgroet zagen wij verwantschap met het vendel- zwaaien der Brabanders. Maar in dit ven- delzwaaien was de Bask de mindere van onze landgenooten. Na de pauze kregen wij meer „ballet" te zien. Het tableau van Kaxarranka, dat in een pittoresk decor van een visschershaven zich afspeelde, deed in haar kleurigheid en fleurigheid denken aan het Russisch ballet, al was het eenvoudiger van opzet. Scrimeri gaf ons een beeld van het nachtelijk leven te Bilbao en bij de verschijning van den nachtwaker met de sleutels, dacht ik terug aan mijn verblijf te Barcelona, waar ik pre cies zoo'n waker met zijn sleutels in een don kere straat onder een Maria-beeldje had zien staan. In het laatste Akerlanda kregen wij volmaakt ballet, vurig en met op zwepend entrain gedanst. Hierin vooral ga ven zdee Basken bewijzen van geperfection- neerde, hoogstaande danskunst. Deze balleten werden althans voor een deel begeleid door de H.O.V. op Baskische muziek, bij de volksdansen waren het enkel eenige fluitspelers en trommelslagers, die voor de muziek, welke nu en dan aan de Schotsche doedelzakken deed denken, zorg den. Ook in hun zang gaven deze Basken blijk van groote virtuositeit. Welk een prachtig ensemble was dat groote, gemengde koor, dat onder leiding van den in een zwierigen zwar ten mantel gehulden dirigent M. Gabriel de Olaizola de Baskische liederen zong. Waarlijk, niet alleen de Kozakken kunnen bogen op wonderbaarlijk -sonore bassen; ook de Basken blijken die te bezitten. En met welk een élan, welk een geestdrift werd er gezongen, zonder dat dit schade deed aan de nuanceering. Hoe fijn en teer was van dat groote koor het wiegeliedje, dat zooals de vriendelijke conferencier, die zelfs in het Hollandsch ons had begroet, aardig op merkte, voor onze Prinses Beatrix was be stemd. Onze H.O.V. werkte aan dit programma mede onder leiding van den heer M. J. de Callastegi en voerde Baskische muziek uit en een Baskische boerendans en rondo van Lully. Een een mannenkwartet zong volles- melodieën, waarvan het geestig uitgevoerde hekellied even herinnerde aan het bekende „O. Pepita". Het was een avond van prachtige, pure volkskunst. Jammer, dat de zaal althans op de dure rangen niet beter bezet was. Wij hadden de uitgeweken Basken gaarne een grootere belangstelling toegewenscht. Maar aan succes heeft het deze ballingen allerminst ontbroken. Na het laatste nummer, dat evenals eenige andere dansen en zangen gebis seerd moest worden, heeft de zaal staande den uitvoerenden een enthousiaste, lang durige ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. DE RECORDVLIEGER BROADBENT GEVONDEN BATAVIA, 18 Maart. (Aneta) De record- vlieger Broadbent, van wien sinds 16 Maart te 21.15 niets meer was vernomen, is ongedeerd door een toestel van de Qantas gevonden op het strand 25 km. Noord-Noord-West van Waingapu. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Boek- en Bibliotheekwezen: A Catalogue of British scientific and tech nical books GreveExamenoostellen assistent-cursussen 1923—1937. Handschriften und Frühdrucke in deutscher Sprache. Manuscripts: Valuable, of the middle-ages. Musters: Handboek voor den zetter. Sociale Wetenschappen: Handboek voor den middenstand samen gesteld door Jansen, Kropveld, Mollerus e.a. Huishoudrekeningen van 598 gezinnen uit verschillende deelen van Nederland over de perioden 29 Juni '35 t/m 26 Juni 1936 en 28 Sept. 1935 t/m 25 September 1936. Noordenbos: Religie en nationaalsocialisme. Rundschau über Politik. Wirtschaft und Arbeiterbewegung (Sowjet-Unie-nummer Werkloosheidsonderzoekwerkloosheidson- derzoek in 29 gemeenten op 16 Januari 1937. Natuurlijke historie. Alders: Zelf aan de microscoop. Chemische en mechanische technologie. Van der Linden: De Nederlandsche^ hoog ovens te IJmuiden. Engelsche romans: Boyle: Death of a man. Lee, The hunted. Steinbeck: In dubious battle Italiaansche romans: Bontempelli: Gente nel tempo, Brocchi: II posta nel mondo. Deledda, Annalena Bilsini. Garsia: Giovinezza. Pirandello: La giara. Vivanti: "Perdonate Eglantinal,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2