Haarlem's Dagblad Gevonden WEEKBERICHT Haarlem's Dagblad 25S Groentjes Het belangrijkste §5e Jaargang No. 16793 Uitgave Loureus Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algena. Drukkerij IV. V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodieust 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 150S4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBER] PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 21 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25, p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel, Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* rie rubriek. Werk in de Haarlemmermeer belemmerd. handbouwer door den Kanton rechter veroordeeld. Obstructie tegen werkverschaffing zal niet worden geduld, aldus Ambtenaar van het O. M. De Nederlandsche Heidemaatschappij tracht door het uitvoeren van werken de werkloos heid eenigszins te bestrijden. Nu zou men denken dat het uitvoeren van dergelijke werk verschaffingsobjecten de onverdeelde sym pathie van eiken Nederlander zou genieten. Een 28 jarige landbouwer uit den Haarlem mermeer dacht er echter anders over. De Heide Maatscchappij had op verzoek van de dijkgraven en de hoogheemraden van de Haarlemmermeer de IJ-tocht laten uitbagge ren. Dit werk werd in gedeelten verricht. Op den .IJ-tocht kwamen een vijftal slooten uit die, daar de tocht moest worden drooggelegd, werden afgedamd. De landbouwer was nu be vreesd dat bij eventueel vriezend weer dooi den hoogen waterstand zijn winterkoren zou bedorven worden. Hij probeerde daarom op 24 Januari om de dammen door te steken doch dit werd hem belemmerd door een op perman die tevens het polderbestuur verwit tigde. Drie dagen later was de bevreesde land bouwer echter gelukkiger want toen stak hij de dammen van drie slooten door. Bij de vierde werd hij net door een opperman ge snapt die hem de drietand waarmede de man de dammen doorprikte, ontrukte. Het water stroomde nu in de IJ-tocht en het had niet veel gescheeld of het heele werik had stop ge legd moeten worden. Veertig werkloozen waren dan wee^ naar lxuis teruggekeerd. Voor deize feiten moest hij thans voor den Haarlemschen kantonrechter terechtstaan. Als eerste getuige in deze zaak werd een opzichter gehoord, die verklaarde dat door een en ander "veel ongerief was cveroorzaakt. Ambtenaar van het O.M.: Is het inderdaad waar dat bij vriezend weer aan 't Winter koren sChade zou wórden toegebracht? Getuige: Als er vorst optreedt is dit zeer wel mogelijk, verdachte had dan echter bij het polderbestuur een verzoek tot schadevergoe ding kunnen indienen. Is er misschien ani mositeit onder de landbouwers tegen de te- werkgestelden. omdat deze niet uit de Haar lemmermeer zijn Getuige: Neen, want de meeste tewerkge- fitelden zijn werkloozen uit de Haarlemmer meer. Vervolgens werden nog de twee voormannen gehoord die verdachte belemmerd hadden de dijken door te steken. Een getuige a décharge wilde alle schuld op zich nemen doch er kwam alleen vast te staan dat hij meegeholpen had. De ambtenaar van het OM. mr. Broersen zeide in zijn requisitoir voortaan iedere land bouwer te vervolgen die het werk van dezen werkloozen belemmerd. Wordt er schade geleden, dan is men altijd geneigd om die te vergoeden. Een dergelijke obstructie kan niet worden geduld. Spr.- eischte een geldboete van f 20 of 10 dagen. De kantonrechter zeide dat het algemeen belang voor het persoonlijk gaat en veroor deelde verdachte tot f 15 of 10 dagen. Leening van Centraal Woning- beheer. Tegen een lager rente. Krachtens besluiten van 7 October 1931 en 2 Maart 1932 heeft de gemeente Haarlem zich garant gesteld voor de betalingen, welke de alhier gevestigde Stichting „Centraal Wo- ningbeheer" schuldig zou worden wegens een door die stichting bij derden te sluiten geld- leening tot een bedrag van f 200.000 rentende 5V2 pet. 'sjaars. De raadsbesluiten van 14 April 1937 en 28 Juli d.a.v., waarbij bedoelde garantie voor het restant dier leening, ad f 195.000, doch tegen een rente van resp. 4 en 3 3/4 pet., wederom werd verleend, konden de vereischte goedkeu ring niet verkrijgen. Ten einde de' Stichting niet langer den zwa- ren last van genoemd hoog rentepercentage te doen ondervinden, is het restant der lee rling op 10 December 1937 met kasgeld van de gemeente voor de Stichting afgelost. Genoemd bedrag ad f 195.000 is opgenomen in de 12 Februari j.l. aangegane geldleening. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor het bedrag ad f 195.000 aan de Stichting als voorschot te verstrekken. De tarieven der N. Z. H. Ervaringen met de verlaging te Leiden. In den zomer van het vorig jaar werd dooi de N.Z.H. te Leiden een tariefsverlaging in gevoerd 71/?. cent per rit, 10 cent voor een retour). De directie deelde mede, dat als die proef in financieel opzicht zou slagen overwo gen zou worden of ook aanleiding bestaat op andere lijnen (o.a. te Haarlem) tot tariefsver laging over te gaan. Begin October deelden wij mede, dat na de tariefsverlaging te Leiden het vervoer met 30 pet. was toegenomen. Er werd bij gemeld, dat als het vervoer 40 pet. zou stijgen dezelfde ontvangsten zouden binnenkomen, terwijl het vervoer 50 pet. moest vooruit gaan om over een beter financieel resultaat te kunnen spreken, omdat meer vervoer ook meer uitga ven medebrengt. De maand Januari gaf een vervoerstijging te zien van van 43.8 pet. en de maand Fe bruari van 44.7 pet., vergeleken bij dezelfde maanden van 1937. De opbrengst exclusief de abonnementen was 2 pet. en 2.7 pet. meer. maar met inbegrip van de abonnementen 0.8 en 1 pet. minder. Daaruit blijkt, zoo con cludeerde de directie dat de tariefsverlaging te Leiden uit financieel oogpunt geen succes is geweest, - Het vlaggesehip van de HollandAmerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", heeft Maandagmoj-gexx om half vier de Rotterdamsche haven ver laten voor het maken van een driedaagsche technische px-oefvaart tusschen Plymouth en Boulogne. Het schip op den Nieuwen Waterweg. (Oncler de gemeente Alkmaar is Zaterdag het eerste kievitsei ge- vonden). Het eerste is weder gevonden, De tijding doet weer door het land Van monden tot monden de ronde. Met algemeen watergetand. De kievit was alweer een tijdje Terug op het laaglandsche nest, En 't vrouwtje deed weer op een eitje Haar groen zwartgespikkelde best. De lekkerbek likt zich de lippen, Er schittert iets warms in zijn oog, Dat 's .anders dan 't werk van de kippen, Al is nu de prijsnog wat hoog. 't Idee doet zijn neusvleugels krullen, Ze worden wel lager in prijs. Wat zal hij er dan weer van smullen, Met zout en een hapje radijs. Het voorjaar, dat altijd attente, Heeft ook weer voor hem iets gebracht, Lang leev' de lieftallige lente, Waarop hij zoo lang heeft gewacht. Daar bouwde een kievit op 't weitje Een nestje voor zich en gezin, Zijn vrouw legde daarin een eitje En tevens veel eer ermee in. Dat zij dan haar kievitenglorie Al ziet z' ook niet in dien geest, Van Alkmaar begint de victorie, Zooals het al meer is geweest. P. GASUS. Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond 75 ct. EIEREN stuk 3 ct. SPERCIEBOONEN blik 16 ct. STOOFSLA 16 ct. ANDIJVIE 16 ct. ZEEP pond 7 ct. HUISHOUDZEEP p. stang 12 ct. DADELS 9 ct. BAK- en BRAADVET 35 ct. MAÏZENA pakje 6ct. JAVA THEEons 23 ct. KOFFIE Va pond 12 ct. GEDR. APPELEN pond 25 ct. GEDR. ABRIKOZEN 30 ct. GEDR. PRUIMEN 18 ct. LUNCHWORST ons 8 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Het 50-jarig bestaan van den Alg. Ned. Typografen-Bond. Een geslaagd kinderfeest. 1 April zal het 50 jaar geleden zijn, dat de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typo grafenbond werd opgericht. Dit feit zal de af deeling herdenken door een feestavond op Za terdag 26 Maart a.s. en een kinderfeest voor de kinderen van de leden, dat Zaterdag is ge houden. Bovendien zal het bestuur der afdee ling recipieeren Zaterdagmiddag 26 Maart in de bovenzaal van café Brinkmann, Groote Markt van 3 tot 5 uur. Het kinderfeest is uitstekend geslaagd. Ruim 200 kinderen waren om 3 uur verzameld in de bovenzalen van Brinkmann, toen de heer Alex Wins met een gezellig praatje er al direct de goede stemming in wist te brengen. De oud- Hollandsche Poppenkast werd met. veel succes vertoond. Het aardige poppenspel „Leve de Vacantie", was beschaafd en oogstte natuur lijk veel succes. Daarna ontpopte de heer Wins zich als een handig goochelaar. De assistentie door jeug dige toeschouwers uit de zaal werd gaarne ver leend, en de verbazing over verdwenen eieren, glazen melk etc. was natuurlijk groot. „De Wonderdaden van het kleine Chineesje", zang en dans en „Tante Net in het Frans Hals Museum" beide door Lotte en Alex Wins vielen eveneens zeer in den smaak. In de pauze en na afloop werden de kinderen getracteerd en zeer voldaan keerde men huis waarts. Gelclleenmgen van Haarlem. I Zil veren jubileum H. Meeusen. Tegen 2Va en 2?4 pCt. De gemeente Haarlem heeft aanbiedingen ontvangen om aan te gaan geldleeningen van f 560.000 tegen pet. (ooptijd 8 jaar) en f 1.090.000 tegen 2 3/4 pet. (ooptijd 13 jaar. B. en W. stellen aan den raad voor deze aanbiedingen te aanvaarden. Dan kunnen afgelost worden restanten van leeningen a 3y2 en 4 1/4 pet., maar de aflossing daarvan moet geschieden tegen 101 pet. PRINS BERNHARD WOONT VERGADERING VAN DEN ECONOMISCHE RAAD BIJ. Prins Brenhard heeft de werkvergadering van den Economischen Raad. welke Zater dagochtend gehouden is, bijgewoond. De Middenstands woningen. Regeling dei- tekorten. B. en W. deelen den Raad mede, dat de ex ploitatie van de hieronder vermelde com plexen middenstandswoningen over 1935 de daarbij vermelde nadeelige saldi heeft opge leverd: Woningbouwver. „Huis ter Cleef". 70 woningen 7-592,09 Woningst. „Patrimonium", 81 wo ningen 14.904,98 Woningbouwver. „Tuinwijk Noord" 65 woningen 13.741,30 Coöp. Woningver. „Onder Dak", 52 woningen 5.152, Haarl. Stichting voor Woningb.. 74 woningen „26.217,85 Totaal 67.608,22 Tengevolge van deze nadeelige saldi zijn in de rekeningen-courant der betreffende vereenigingen bij de centrale kas der gemeen te groote debetsaldi ontstaan. B. en W. achten het gewenscht deze debet-saldi te doen af lossen. Ten einde de vereenigingen daartoe in staat te stellen, stellen B. en W. den raad voor haar tot wederopzeggens rentelooze voor schotten uit de gemeentekas te verstrekken tot de bedragen van de voormelde nadeelige saldi. Het verstrekken van de voorschotten „tot wederopzeggens" noodig om, indien b.v. te eeniger tijd de exploi tatie der woningen het betalen van rente zou mogelijk maken, door opzegging van de voor schotten en het eventueel opnieuw verleenen daarvan, rentebetaling te verkrijgen. In verband met de voorgenomen overne ming van de woningen der Woningbouwver. „Tuinwijk" (Zuid) is het treffen van een re geling omtrent het nadeelig saldo dezer vei* eeniging overbodig. van ZATERDAG bevatte Hebt U met deze rubriek in schoonmaaktijd Uw voordeel reeds gedaan U ziet, hoe velen U het goede voorbeeld geven. H. Meeuseix. Op 1 April a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer H. Meeusen, administrateur ter gemeente-secretarie, Chef van de 7e af deeling (Openbare werken, volkshuisvesting en bedrijven) in dienst trad bij de gemeen te Haarlem. Het zal dezen algemeen geachten ambte naar op genoemden datum zeker niet aan be langstelling ontbreken. De heer Meeusen begon zijn loopbaan Augustus 1908 als volontair ter gemeente- secretax-ie te Oostenhout (N.-Br.) Op 1 April 1910 werd hij ambtenaar ter gemeente secretarie vaxi Steenbergen (N.Br.) en juist drie jaar later kwam hij naar Haarlem, om hier de betrekking te aanvaarden van adj.- commies der 7e afdeeling. Met ingang van 1 Juli 1917 zag hij zich benoemd tot chef-com mies der afdeeling, als opvolger van wijlen den heer J. W. van Bilderbeek. Op 1 Januari 1918 werd hij tot hoofdcom mies bevorderd; 1 Januari 1919 werd hij referendaris en 1 Januari 1930 administra teur. De heer Meeusen heeft verschillende amb tenaren ten Stadhuize opgeleid voor de akte van bekwaamheid in de gemeenteadmi nistratie. Het zal den algemeen geachten ambtenaar op 1 April a.s.. zeker niet aan belangstelling- ontbreken. „Ons eigen huis'' Verlaging van rexxte. Ingevolge raadsbesluit vaxx 27 Augustus 1921 werd aan de Woningbouwvereeniging „Ons Eigen Huis" een voorschot gi-oot f 233.400 verstrekt voor den houw van 38 middenstandswoningen. Na voltooiing der woningen is het voor schot in overleg met de oud-leden der ver- eeniging gesplitst en een gedeelte daarvan ten name van ieder hunner gesteld. Een dergelijk voorschot werd eveneens ver strekt door de gemeente Bloemendaal. De te dezer zake bestaande vordering is bij de an nexatie aan de gemeente Haarlem overge gaan. Het; restant dezer vorderingen bedraagt thans nog f 74.312.50. terwijl een rente daar van verschuldigd is, berekend naar 4 3/4 pet. 's jaars. Het komt B. en W. gewenscht voor dit ren tepercentage tot 4 1/4 pet. te verlagen. Ten einde de eventueel uit het hebben van bedoelde vorderingen voortvloeiende schade te kunnen dekken, zou aan het gemeentelijk Wonhigbedrijf een rente van 3pet. over het te dezer zake verstrekt kapitaal in rekening kunnen worden gebracht, Een daartoe strekkend ontwerp-besluit bieden B. en W. den Raad ter bekrachtiging aan I Het woord is aan Dryden De kunst kan dwalende natuur niet. Het batig saldo van de Frans Halsteiitoonstelliiig. Bestemd als fonds voor Kunsten en Wetenschappen. De rekening van ontvangsten en uitgaven van de Frans Halstentoonstelling, sluitende met een batig saldo van f 20.000. is voor de raadsleden ter inzage nedergelegd. B. en W. stellen voor dit saldo te storten in een in te stellen Ronds voor Kunsten en Wetenschap pen". Over de bestemming van deze gelden wenschen B, enW. zich nader te beraden, teneinde den raad te zijner tijd daarover een voorstel te doen. Onderwijsbenoemingen. De laatste xvaclxtgelders. B. en W. hebben de volgende voordrachten ter benoeming van een onderwijzer(es) aan den ï-aad gezonden: I. School no. 19 (Prins Hendrikstraat), ter voor-ziening in de vacature mej. F. J. M. W. Vrijer: le. de heer D. H. Quex-ner. te Haarlem, mej. P. den Baars, te Zuid-Scharwoude, en 3e. mevr. A. Bunte-van Amstel, te Haarlem. n. School no. 36 (Soendastraat)ter voor ziening in de vaacture H. Rosenberg: le mevr. A. Bunte-van Amstel, te Haarlem. 2e mej. P. den Baars, te Zuid-Sc'harwoude en 3e. de heer D. H. Querner. te Haarlem. TTT- de Van Zeggelenschool (School no. 41) (Allard Piersonstraat)ter voorziening in de vacature ontstaande door overplaatsing van den heer N. Dijkstra: le. mej. P. den Baars, te Zuid-Scharwoude. 2e mevr. A. Bunte-van Amstel, te Haarem. en 3e. de heer D. H. Qxierner, te Haarlem. De voorgedragenen zijxx allen wachtgel ders, afkomstig van het openbaar lager on derwijs te Haarlem. Van het tijdstip af, dat zij alhier zullen zijn herbenoemd, is de ge meente voor zooveel het openhaar ge woon lager onderwijs betreft vrij in haar keuze van te benoemen leerkrachten. De strijd in liet Verre Oosten. Chineesclxe tegenaanvallen. PEKING. 21 Maart (D.N.B.'1 Chineesche te genaanvallen ten Oosten en ten Westen van den spoorweg Tientsin-Poekau toonen dat de Chineezen een beslissenden slag willen uitlok ken. Volgens mededeelingen van Japansche zijde hebben de Chixxeezen tot dit doel aan dexx Loeixghai-spoorweg de volgende troepen massa's geconcentreerd: 16 divisies tusschen Haitsjau en Kweiteh, 20 divisies tusschen Kweiteh en Loyang, en 10 divisies tusschen Loyang en Sianfoe. Al deze divisies zouden echter slechts halve sterkte hebben en het zonder moderne bewapening moeten stellen, trwijl de numeriek veel zwakkere Japansche troepen over alle moderne wapens met inbe grip van zwaar geschut beschikken. HANKAU, 21 Mi-t. (D.N.B.) Van Chinee sche zijde wordt over de tegenwoordige posi tie medegedeeld dat Chineesche troepen, welke aanvankelijk voor den Japanschen opmarsch geweken waren, thans de Japansche achter hoede aanvallen. Bij den strijd om Tehsien is een commandant van een Chineesche divisie en de chef van den staf gevallen. Modern uit geruste Chineesche troepen zijn opgerukt tot bij de stad Tsinïng. Japansche versterkingen zijn onderweg. Domei verneemt uit Peking, dat Japansche afdeelingen uit Lintsjeng reeds in Soetsjaufoe zouden zijn binnengedrongen. Een Chineesche tegenaanval in de provincie Wangwei werd met reusachtige verliezen voor de aanvallers afgeslagen. De Japansche troepen berichten dat zij zich meester hebben gemaakt van Hantsjwang. 25 Mijl ten Noorden van Soetsjau. HEDEN: 14 PAGINA'S. Geldleenixxgen van Haarlem. 1 Leening van Centraal Woningbeheer. 1 Te Oss is wederom een opzienbarende ar restatie verricht, 3 Rotterdam krijgt een xxieuwe petroleum haven. 3 Geexx blijvende finaxxcieele steunmaatre gelen voor het landbouwbedrijf. 3 De Poolsch-Litausche spaixixiixg is thans geweken. 4 De Amerikaaxxsche regeering erkent den „Anschluss" de facto. 4 De Mexicaansche regeeriixg heeft besloten tot onteigening der buitenlaxxdsche pc- troleummaatschappijen. 4 De hockey-wedstrijd NederlandBelgië (heeren) werd door de Nederlanders xnel 32 gewonixen. 5 De danxes hockeywedstrijd Nedei'land- Duitsehlaixd eixxdigde met een 21 ovcr- wixxnixxg voor de Dxiitsclxe dames. 5 ARTIKELEN, ENZ. J. B. Schuil over Het Droomschip door het Centraal Tooneel. 2 K. de Joxxg: Symphonie-enscmble „Or pheus" 2 H. D. Vertelling: „Mannen in 't wit" door Hans de la Rive Box. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1