Haarlem's Dagblad Britsclie Afzondering. Aethervogels. Wenscht Catalonië BERICHT WANDGEDIERTE Het belangrijkste 55c Jaargang No. 16794 Uitgave Louretis Coster, Maatschappij voor Courant-llitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus:: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurHUBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 22 Maart 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per esc. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per cegeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Sinds de Duitsche annexatie van Oostenrijk is duidelijk gebleken dat in Engeland de voor standers van afzondering, van hetgeen men vóór 1914 „Britain's splendid isolation'" noem de, weer sterk op den voorgrond zijn getreden. Uit den aard der zaak vindt men hen in de thans regeerende Conservatieve Partij, al wil dat nog niet zeggen dat die partij in meerder heid hun standpunt is toegedaan. Zij zeggen: „Laten wij ons terugtrekken in onze eigen wereld, die groot en ook machtig is in de vele en geweldige vertakkingen van het Britsche Keizerrijk. Laten wij het vasteland van Europa aan zijn lot overlaten. Het moet zijn eigen boontjes maar doppen. Als Hitier op dat vas teland een overheerschende positie gaat in nemen, behoeven wij ons dat niet aan te trek ken. Wij zijn sterk en groot genoeg om door hem ontzien te worden en wij kunnen heel genoegelijk ons eigen leven leiden". Wie zich in den Britschen gedachtengang tracht te verplaatsen zal niet al te veel moeite hebben om dit standpunt te begrijpen. Er zul len ongetwijfeld Hollanders zijn die zij het dan alleen maar tot zichzelf zeggen: ja, waarom zouden de Engelschen er eigenlijk ooit anders over denken? Zij zijn als volk allesbe halve militairistisch, zoo weinig dat ze zelfs in dezen tijd nog niet tot invoering' van dienst plicht zijn overgegaan ofschoon zij zelfs onder heel mooie salaris-voorwaarden, met uitge breide propaganda-middelen en bij heerschen- de groote werkloosheid hun vrijwilligers leger niet op volle sterkte kunnen krijgen. Zij zijn vrijwel nooit tot verovering in Europa geneigd geweest en hebben zich altijd beperkt tot koloniale veroveringen, waartoe zij altijd beschikken konden over een voldoend aantal van hun meer avontuurlijke en strijdlustiger aangelegde landslieden, terwijl de bedaarde groote meerderheid rustig thuis bleef en be- hagelijk genoot van de gouden vruchten van deze ondernemingen. Zij hebben, ten aanzien van Europa, nooit een Caesar, een Lodewijk XIV, een Napoleon, een Wilhelm II en ook geen Hitier voortgebracht. De cultus van den krijgsroem heeft hen nimmer bekoord zooals die andere volken op verschillende tijdstippen in de wereldgeschiedenis meesleurde. Londen kent geen equivalent van de Siegesallee, den Heldenplatz, den Are de Triomphe. Engeland's veroverings-expedities in het verleden zijn, evenals trouwens de Nederlandsehe, immer be ïnvloed geworden door handelsbelangen in- stede van door opgezweepte zucht naar krijgs roem. Dat is allemaal waar. Maar Engeland heeft niettemin, ondanks den sterken invloed van de „isolationists", telkens weer zijn macht in de schaal geworpen om het evenwicht in Euro pa te bewaren en te. voorkomen dat één mo gendheid daar blijvend zou gaan overheer- schen. Het heeft Lodewijk XIV ter zee en te land bestreden, Napoleon eveneens was zelfs de opperbevelhebber der gealliëerde legers bij Waterloo, de Duke of Wellington, niet een Engelschman en was Nelson niet Napoleon's grootste tegenstander ter zee? en in 1914, na tegen Wilhelm II ten strijde getrokken te zijn, heeft het zelfs zijn afkeer van den dienst plicht overwonnen en dien voor den duur van den oorlog ingevoerd en toegepast. Natuurlijk herinnert dus de Manchester Guardian, een der invloedrijkste Engelsehe bladen, in een hoofdartikel onder den titel „Toekomst en Vrijheid", waarin het zich tegen de isolationisten keert, aan de historie. De Manchester Guardian somt daarbij evenwel overwegingen op, die ten tijde van Lodewijk XIV, Napoleon en Wilhelm II niet golden en die nu de houding der „afzonderaars" sterk beïnvloeden. Die overwegingen gelden het communisme, waarvoor de Engelsehe isola tionisten beducht zijn, hetgeen hun sympa thie doet koesteren voor het streven van Hitler en Mussolini voorzoo ver die als bestrij ders van dit communisme optreden. „De Engel sehe upper class beschouwt Hitler en Musso lini als verdedigers van den particulieren eigendom", zegt het blad en citeert er een voornaam geestelijke van de Engelsehe Staats kerk bij die dezer dagen verklaard heeft: „ik wil Hitier niet critiseeren wegens zijn onbe schaamd optreden tegen den Christelijken godsdienst omdat ik hem zoo dankbaar ben voor zijn bewonderenswaardige oplossing van het sociale vraagstuk". De Manchester Guardian merkt op dat vrees een slechte raadgever is maar consta teert ronduit dat de hoogste klassen der Engelsehe bevolking bereid zijn een verlies van macht en prestige te slikken en beleedigingen te verduren die in iederen anderen tijd een uitbarsting veroorzaakt zouden hebben, alleen om de boven aangeduide redenen. Het blad zelf is het met deze opvattingen niet eens. Het preciseert de beleedigingen en zegt dat de mannen van Franco evenveel Brit sche zeelieden verdrinken als hun behaagt. Het wil de non-interventie-comedie beëindigen en vraagt: Met hoeveel vertrouwen zouden wij ons bezit verdedigen tegen dictators die niet over een of twee staten maar over een vaste land beschikken? „Als de argumenten van de isolationisten zouden overwegen, zou de plaats die de Oostenrijksche Bondskanselier heeft ingenomen morgen door den premier van Frankrijk en overmorgen door den premier van Groot-Brittannië worden bezet". Een betoog als dit is ook voor ons Neder landers zeer belangwekkend. In ons land, uit zelfbehouds-overwegingen. hoopt men dat Engeland zeer veel verduren zal eer het Duitschland te lijf zou gaan, Want wij liggen (Na den Nachtegaalis nu een hoeede geheime radiozender ver schenen, die zich „Goudvink" noemt.) Met de lente, zegt de dichter, Komt ook weer het nieuw geluid, Vogels zenden door den aether Weer hun hoogste liedren uit. Ik bedoel nu echte vogels, In het bosch en in het duin, In de heide, op de weide En in onzen steedschen tuin. Maar die vogels van nature Zijn niet enkel aan den slag, Ook van menschlijke allure Treden vogels aan den dag. Eerst kwam er een aethervogel Als de Nachtegaal bekend, Terwijl nu ook al een Goudvink Lente aetherklanken zendt. Deze vogelaars beschouwen 't Vraagstuk van hun vogelvlucht Als: veel beter een in 't handje, Dan tien vogels- in de lucht. Slimme vogels die zoo stiekum Zingen, mogen weliswaar Doorgaans lang niet voor de poes zijn, Maar toch zijn zij in gevaar. Want die nachtegaal zingt strafbaar, Ook al klinkt het wellicht mooi En op 't vinketouw gezeten, Logrt men op zoo'n goudvinkprooi. Vogelvrij is een positie Vrij als vogels in de lucht Is een tweede, 't lijkt hetzelfde. Maar toch is 't verschil geducht. P. GASUS. SMAAKVOL EN TOCH GOEDKOOP? KROON - BEHANGSELS. Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179 - TELEF. 14269 (Adv. Ingcz Mea.j tusschen Duitschland en Engeland in. An derzijds hoopt men dat Engeland tenslotte niet verduren zou dat Duitschland eventueel Nederland zou aantasten. Maar zoo'n even tualiteit schijnt nog vrij verre. En dus zou den velen hopen dat in den tusschentïjd Rusland ongevaarlijk werd, door Stalin's val bijvoorbeeld Ik citeer hier veler opinies. En zeg erbij: Wat zijn wij ver. droevig ver afgedwaald van den geest- Van Locarno, van den Volkenbond, van de Ontwapeningsconferentie. Het is alsof mijn generatie haar jeugd ziet herleven, vlak voor 1914. Toen waren de redeneeringen precies zoo. R. P. Mislukte luchtaanval op Barcelona. Aanvallend vliegtuig neergeschoten. Uit Barcelona: Maandagmorgen om half vijf werd gemeld, dat rechtsche luchtstrijd krachten in de omgeving van Reus versche nen waren. Een jachttoestel der regeering ging de vijandelijke vliegtuigen tegemoet en trof hen aan ter hoogte van Cambrils. Het waren twee watervliegtuigen. De strijd werd aangebonden en een der twee bombarde mentstoestellen werd neergeschoten. Bran dende stortte het neer op den weg van Cam brils. Van de vijf inzittenden kwamen vier om het leven, de vijfde is met zware brand wonden in het ziekenhuis opgenomen. Het tweede bombardementstoestel verdween in de richting van Palma de Majorca. Aange zien het getroffen was, liet het onderweg zijn bommenlast in zee vallen. Het regee- ringstoestel, dat al zijn munitie verschoten had, keerde ongedeerd naar zijn basis terug. De Mexicaansche president Cardenas voert op het oogenblik een „petroluempolitiek" die ernstige gevolgen kan hebben. Gewapende Mexicaansche arbeiders hebben verschillende raffinaderijen bezet en de buitenlanders, waar onder ook Hollanders, verdreven. Hierdoor worden echter niet alleen de ondernemingen doch ook de Engelsehe vloot bedreigd, daar de petroleumvoorziening hierdoor in gevaar kómt. aansluiting bij Frankrijk? Volgens de Belgische ,,Gazetta" zou regeering te Barcelona hierom binnenkort verzoeken. BRUSSEL 22 Maart. Het liberale dagblad „Gazetta" dat verwijst naar een onlangs door Van der Velde over den toestand in Spanje geschreven artikel, meldt, dat de regeering te Barcelona, overstelpt door de jongste gebeur tenissen en in het nauw gedreven door een voor haar wanhopig geworden situatie, zeer binnenkort er toe zou overgaan om de aan sluiting van Catalonië hij Frankrijk te verzoe ken. Reeds deze week. of wellicht de volgende week zou dit voornemen verwezenlijkt kunnen worden. Een neutraal Statenblok van Oostzee naar Zwarte Zee? Initiatief zal van Polen uitgaan. Verklaring van den Poolschen Ambassadeur te Washington. WASHINGTON, 22 Maart (Reuter) De Poolscbe ambassadeur, Potocki, heeft tegen over journalisten als zijn meening te kennen gegeven, dat Hitier eerlijke bedoelingen heeft, en tevens verklaard, dat Polen niet zal toe laten, dat Sovjet-Russische troepen zijn grondgebied passeeren om een aanval op Duitschland te doen. Potocki zeide voorts, dat de bij legging van het geschil tusschen Polen en Litaucn het mogelijk maakt, dat Polen het initiatief neemt tot het vormen van een neutraal statenblok, dat zich uitstrekt van de Witte Zee tot de Zwarte Zee, en waarvan Fin land, Estland, Letland, Litauen, Polen en Roemenië deel uitmaken. Naar de New-York Times meldt, heeft de Poolsche ambassadeur Potocki in zijn ver klaringen voor de pers voorts gezegd, dat Polen zal streven naar uitbreiding van het net van verdragen waarvan het partij is, o.a. met Roemenië, en naar totstandkoming van nauwe betrekkingen met Finland, Estland en Letland, doch alleen door tweezijdige ver dragen, want, zoo voegde de ambassadeur er aan toe „Wij hebben nooit aan de doeltref fendheid van de collectieve veiligheid ge loofd". Potocki verklaarde bovendien, dat Polen in Litauen niet naar gebiedsuitbreiding streeft, want het is tevreden met zijn tegenwoordige grenzen. De ambtenaar sprak formeel de ge ruchten tegen, volgens welke Polen in overleg met Duitschland zijü rechten op Dantzig zou prijsgeven, in ruil voor Duitsch hulp voor het annexeeren van het gebied van Klaipeda. Buitenlanders verlaten Mexicaan sche petroleum velden. Door gewapende arbeiders bedreigd. Naar de New-York Times uit Mexicostad meldt, zijn 35 Amerikanen en 54 Engelschen, meerendeels opzichters en andere werkne mers, van de petroleumvelden te Tehuante- pec per vliegtuig naar de Mexicaansche hoofd stad en naar Vera Cruz vertrokken, omdat hun leven door Mexicaansche petroleumar- beiders bedreigd zou zijn. Andere Engelsehe en Amerikaansche gezinnen van personeel der Standard Oil of New-Yersey bij Tampico en van de British Mexican Eagle raffinade rijen, hebben zich te Puerto Mexico, met ach terlating van hun bezittingen, ingescheept naar Vera Cruz. Groepen gewapende Mexi caansche arbeiders, zoo vervolgt het bericht, oefenen een onbeperkte controle op de petro leumvelden, alsook over de bezittingen der petroleuramaatschappijen uit. De werkloosheid te Haarlem. Een belangrijke daling door het vroege voorjaar. In de afgeloopen week is het aantal werk loozen te Haarlem gedaald met niet minder dan 235. Dezelfde week van 1937 gaf een daling- van slechts 92 te zien. Het aantal werkloozen is nu gezakt tot 5857. Voor het eerst sinds langen tijd zijn we dus weer onder de zes duizend. Dit is 433 minder dan in 1937 en 924 minder dan in 1936. Maar helaas kan nog niet van een bepaalde verbetering op de arbeidsmarkt te Haarlem gesproken worden, want het is gebleken dat de vermindering van het aantal werkloozen in de afgeloopen week in het bijzonder te danken is aan het feit dat veel schilders en behangers aan den arbeid gekomen zijn. Dit is een zuiver verschijnsel dat zich elk voorjaar voordoet, alleen is het nu. blijkbaar door het zachte weer, wat vroeger gekomen dan andere jaren. Als de voorjaarsdrukte nu ook maar niet eerder afgeloopen is, zoo vreest men op den Werkloosheidsdienst. In het vorige jaar heeft de daling, hoewel die wat later begon, zich voortgezet tot den zomer. Toen was bijna het aantal tot 5000 ge zakt. In de komende maanden zullen er dus nog vele honderden werkloozen aan het werk moeteir gaan om te bereiken dat de statistiek niet slechter wordt dan over 1937. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis DE ADMINISTRATIE. De troepen van Franco zetten opmarscli voort. Ondanks hardnekkïgen tegenstand. SALAMANCA. 21 Maart .Ilavas) Radio Nacional heeft medegedeeld, dat na een groo te voorbereiding door artillerie en luchtmacht, de nationalistische troepen wederom zijn op gerukt en zich meester hebben gemaakt van een aantal dorpen in het gebied ten oosten van de Quadaloupe. De vijand bood hardnek kig tegenstand', doch moest tenslotte terug trekken. De bombardementen op Barcelona. Gistermiddag om 6 uur was het aantal dooden tengevolge van de jongste bombarde menten op Barcelona tot 820 gestegen. Ei' liggen echter nog- talrijke slachtoffers onder de puinhoopen. Het blijft onrustig in Palestina. Gevechten tusschen Joodsche kolonisten en Arabieren. HAIFA, 22 Maart (Reuter) In een afge legen streek nabij de Libaneesche grens heb ben Joodsche kolonisten volgens hier ont vangen berichten een groote troep gewapen de Arabieren na een verbeten strijd, die een half uur duurde, gisteravond teruggeslagen. Tijdens het gevecht werd een Jood gedood en een tweede gewond. Men gelooft, dat ook ver scheidene Arabieren verwondingen hebben be komen. Dit kon echter niet vastgesteld wor den aangezien de gewonden door de terugtrek kende Arabieren meegenomen zijn. plaatst een Groentje in Haarlem's Dagblad. Dat is het eenvoudige. U betaalt 30 cent (voor drie regels). Dat is het goedkoope. U hebt succes. Dat is het voordeelige. En het geheel is de ideale combinatie. Hoofdbestuur van de Hanze te Den Haag bijeen. Rapport inzake vacantie-oorden aanvaard. Een dezer dagen kwam het hoofdbestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem ter maandelijksche vergadering te 's-Graven- hage bijeen. O.m. werden besproken de'agenda en dag orde voor den a.s. voorjaars-centralen raad, v/elke op Woensdag 18 Mei te Den Haag zal worden gehouden. Vervolgens kwamen ter sprake re voorontwerpen van de wet van minister Romme inzake kindierbijslagverze kering tegen geldelijke gevolgen van werk loosheid. De conclusie van deze bespreking zal aan den Ned. R.K. Middenstandsbond wor den kenbaar gemaakt. Hierna kwamen aan de orde twee rapporten van de door het hoofdbestuur ingestelde com missies betreffende het oprichten en of ex- ploiteeren van vacantieoorden en betreffen de ziektekostenverzekering. Beide commissies werden ingesteld naar aanleiding van voor stellen, behandeld in den voorjaars-centra len raad over 1937. Het rapport inzake vacantieoorden werd door het hoofdbestuur aanvaard en zal met be langrijke financieele offers door den bond worden gestuwd, terwijl het rapport inzake ziektekostenverzekering in de volgende hoofd bestuursvergadering' nag nader zal worden be sproken. De propaganda voor het vacantieoord zal met spoed ter hand worden genomen. Eenheid Door Democratie. Het conflict in het Hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van de Ned. Beweging- voor Eenheid door Democratie heeft te Am sterdam een bijeenkomst gehouden met de voorzitters der af deelingen. De vergadering werd gepresideerd door prof. dr. ir. J. Gou- driaan Jr. Deze bracht in zijn openingswoord allereerst verslag uit over de tevoren gehou den vergadering van het hoofdbestuur. Hier in is een brief ter sprake gekomen van den vice-voorzitter de heer H. D. Louwes, waarin deze schrijft, dat hij, nu ir. W. Ritmeester niet bereid is op de in de vorige hoofdbestuursver gadering' gestelde voorwaarden, zijn taak op het secretariaat voort te zetten, besloten is, zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur neer te leggen, met den dag van de eerstkomende algemeene ledenvergadering, dus 14 Mei a.s. Het hoofdbestuur heeft tevergeefs getracht den heer Louwes op dit besluit te doen terug komen, Toen evenwel vaststond, dat de heer Louwes bij zijn besluit tot aftreden wenschte te blijven, sprak de grootst mogelijke meer derheid van het hoofdbestuur als haar oor deel uit, dat de leiding van de vereeniging niet twee maanden lang kon blijven berusten bij een persoon, die het met de gevolgde koers oneens is. Zij noodigde dus den heer Louwes uit, het vice-voorzittersehap neer te leggen. De heer Louwes, hieraan gevolg gevend, vond' in dit verzoek tevens aanleiding terstond te bedanken voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur. Prof. Goudriaan heeft zich daarop bereid verklaard, het vice-voorzitterschap op zich te nemen tot 14 Mei a.s. Spr. gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzet ting van de motieven, die tot het aftreden vn de heeren Ritmeester en Faber hebben geleid. Spr.'s indruk is, dat de kern van het con flict ligt in een in den loop van vele maanden steeds slechter geworden persoonlijke verhou ding tusschen den heer Ritmeester en vele af- deelingsbestuurders. Van eenig zakelijk ver schil ten aanzien van het door E. D. D. te voe ren beleid, is daarbij niets gebleken. In de vacature-Louwes zal worden candidaat gesteld de heer D. W. Stork Jr. te Hengelo. Ds. A. van der Heide te Voorburg zal voor- loopig het secretariaat blijven waarnemen. Tot tweemaal toe heeft de vergadering haar vertrouwen uitgesproken in het thans zitten de hoofdbestuur. Het woord is aan Inayat Kharv. De waarde van het offer ligt in de gewilligheid waar mee het gébracht wordt. Hel drama in de Schaerwijder bosschen te Zeist. Zoon doodde zijn vader met een jachtgeweer. Vier jaar geëischt. Eenige maanden geleden speelde zich in de stille boschwacht.erswoning, gelegen in de Schaerweijder bosschen te Zeist, een huise lijk drama af, waarbij de 28-jarige zoon van den boschwachter G. L., zijn vader van het leven beroofde. Vanmorgen stond L. voor de Utrechtsche rechthbank terecht. Hij bekende volmondig. De psychiater dr. H. v. d. Hoeven uit Utrecht was van meening, dat hier geen ter men aanwezig waren om te adviseeren ver dachte ter beschikking' te stellen van de re- geering. In het rapport werd verdachte, ge zien de bijzondere omstandigheden op het oogenblik van den moord, niet geheel toere keningsvatbaar geacht. De officier van Justitie, mr. J. F. Kamphuis Ik eld rekening met de omstandigheden, waarnder de verdachte leefde en zijn daad beging en eischte vier jaren gevangenisstraf. De verdedigste. mevr. mr. Beelaerts van Blokland uit Amsterdam, bepleitte de uiter ste clementie. Uitspraak Dinsdag 5 April. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN AUSTRALIë BRENGT BEZOEK AAN NED.-INDIë. SYDNEY. 22 Maart. De Gouverneur- Generaal van Australië en mevrouw Gowrie zijn vandaag met het s.s. „Nieuw Zeeland" naar Batavia vertrokken om een bezoek te brengen aan Nederlandsch-Indië. Uitkeeringen uit liet Gemeente fonds. Haarlem ontvangt 1.235.400. Over het tijdvak 19361937 zullen de vol gende uitkeeringen uit het Gemeentefonds worden verstrekt aan Haarlem en gemeenten in de omgeving: Haarlem f 1.235.400. Bevei'wijk f 158.100. Bloemendaal f 176.000. Haarlemmermeer f 252.800 Velsen f 380.900 Zandvoort f 113.600 en Hillegom f 101.000. De nieuwe vleugel van liet Haarlemsclie Stadhuis. Over enkele maanden is de aanbesteding' te verwachten. De plannen voor den bouw van den nieuwen vleugel van het Haarlemsche Stadhuis in de Koningstraat zijn thans zoo goed als gereed. Het is te verwachten, dat binnenkort deze aangelegenheid in den Raad aan de orde komt; voor de aanbesteding kan plaats heb ben, moet de Raad nog, na kennisneming van de definitieve plannen, een crediet voor de uitvoering van bet werk toestaan. Inderdaad is slechts een zeer voorloopig besluit genomen. Zooals men weet is de bedoeling voor de uitvoering van dit werk der financieele mede medewerking van het Werkfonds in te roepen. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimh. en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „R A D I C A A L" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN12 PAGINA'S pag. Polen wenscht een neutraal statenblok van Oostzee tot Zwarte Zee. 1 Nog meer arrestaties worden te Oss ver wacht. 3: Dalende werkloosheid te Haarlem 1 Nentraliteits- en onafhankelijkheidsver klaring van de Zwitsersche regeering. 4 Oostenrijk verlaat den Volkenbond. 4 De regeering van Litauen is afgetreden. 4 ARTIKELENENZ. R. P.: Britsche afzondering. 1 Van onzen Weenschen correspondent: De stemming te Weenen. 2 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Landverhuizingsconferentie te Genève. 4 H. D. Vertelling: Ski-idylle. g v. II.Cinematografische inventaris. 7 J. B. Schuil: Voordrachtavond Anton Verheyen. 7 K. de Jong over het concert van het Resi dentieorkest onder leiding van Toscanini. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1