Voor fijnproevers Sympalliie 8c(. VICTOR HUGO De Groote Houtstraat Vereeniging vergadert. VRIJDAG 25 MAART M. VISSERS Het nieuwe merk: nnxnF.RDAr, 24 maart 193s H A ART EM'S DAGBLAD 6 Een vlaggenweek in Mei? Straatschenderij zal worden tegengegaan. In rest. Brinkmann hield de Groote Hout- straatverëeniging gisteravond haar jaarverga dering. De voorzitter de heer H. van Weerden opende de vergadering en deelde mede dat de vereeniging 25 Juni het 30ste jaar in zal gaan. De Groote Houtstraat is nog steeds een win kelstraat waarop Haarlem Irotsch kan zijn, De etalages zijn keurig verzorgd. Spr. me moreerde de viaggenparade die tijdens de Jamboree de Groote Houtstraat sierde en die bij vele buitenlanders een prettigen indruk zal hebben nagelalen. De voorzitter deelde voorts mede dat de ver eeniging tijdens de Jamboree veel medewer king had ondervonden Van den heer M. C. de Jong Jr., districtscommissaris van de Ned. Padv. Vereeniging. De vereeniging staat in contact met den Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. Uit de vergadering werd gevraagd of er nu bom vrije kelders in de Groote Houtstraat zijn. De voorzitter antwoordde dat er wel enkele kel ders zijn die zich voor een dergelijk doel zou den leenen. Het initiatief hierin moet echter van de autoriteiten uitgaan. De heer Kolderie vraagt of er geen reden is om het gemeentebestuur eens te vragen hoe het nu met de luchtbescherming staat. De voorzitter antwoordde dat hij hiertoe nog geen aanleiding vond, De zaak is nu in bespreking. De heer Kolderie kan zich met dit antwoord bevredigen. De tulpenweek die Haarlem's Bloei in Mei denkt te houden heeft de aandacht van het bestuur getrokken. De voorzitter vindt het jammer dat de ver- eenging hiervan uit de dagbladen kennis heeft genomen. Waarom is er geen mededee- ling aan de Gr. Houtstraatvereeniging ge zonden? Van den fotohandel v. d. Werff was een schrij ven ingekomen om te trachten de straat- „De Pygmeeën in Equatoriaal Afrika". Dr. Paul Jutten, de Nederlandsche ontdekkings reiziger, vertelt in woord en beeld. schenderijen en het herriemaken in de Groote Houtstraat tegen te gaan. De vergade ring kon zich met dit voorstel volkomen ver eenigen. De voorzitter zal zich hierover met den Commissaris van politie in verbinding stellen. Vele sprekers voerden over dit punt nog het woord. De propagandawaarde van de etalages gaat door rondslenterende en in portieken hangende jongelui verloren, meent de heer Wevers Bettink. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer .T. E. Voet bleek dat het ledental van 99 tot 105 was gestegen. Het totaalbezit der vereeniging bedraagt f 181,77. aldus deelde de penningmeester de heer W. J. van Bilderbeek mede. De aftredende bestuursleden de he eren J. E. Voet en W. J. van Bilderbeek werden vervol gens herkozen. Over het houden van een propagandaweek of andere actie in Mei deelde de voorzitter mede dat het bestuur voorstelde 132 nationale vlaggen uit te hangen en het publiek de vraag te stellén welke lauden bij deze viag genparade vertegenwoordigd zijn. Aan deze internationale vlaggenprijsvraag zullen dan eenige aardige prijzen worden ver bonden. De heer Kolderie meende' dat de vlaggen te veel de aandacht van de etalages zouden afleiden. Spr. stelde voor dat de leden van de vereeniging een foto of maquette van hun zaak in de etalage zouden zetten van 10 jaar geleden en dan het publiek te vragen welke gevel in den loop der jaren het mooist ver fraaid was. De vlaggenprijsvraag zal hoofdzakelijk de kinderen trekken. De heer van Oord is van meening dat het voorstel van liet bestuur allen steun verdient-. Indien de kinderen komen dan wordt ook wel de belangstelling der ouderen opgewekt. Het voorstel van den heer Kolderie acht spr. om financieele redenen onuitvoerbaar. De voorzitter antwoordde dat de vlaggen- versiering uitsluitend de bedoeling had 0111 het publiek erop attent te maken dat er in de Groote Houtstraat „iets te doen is". Dat dè vlaggen de aandacht van de etalage af zou leiden achtte spr. onjuist. Het 'is een ontwik kelende prijsvraag. Besloten werd tenslotte de internationale vlaggen in de etalages teexpos'eeren en de nationale vlaggen uit te hangen. Getracht zal worden om deze propagandaweek samen te doen gaan met de tulpeiiweek van Haarlem's Bloei. De heer Kolderie vestigt er bij de rond vraag de aandacht op dat de tramrails in slechten toestand verkeeren waardoor de lampen herhaaldelijk springen. De heer Wevers Bettink zegt dat de N. Z. H. T. M. trams van 30.000 kilo op rails laat rijden die slechts op wagens van 12.000 kilo zijn be rekend. De voorzitter deelt mede dat er 'n belang rijke strooming ontstaat om de trams geheel uit het straatbeeld te doen verdwijnen en te laten vervangen door autobussen. De voorzitter sloot hierop de vergadering. Dr. Paul Julien met een Pygmee. Zondagmorgen a.s. zal de bekende Neder landsche ontdekkingsreiziger Dr. Paul Julien het auditorium in het Rembrandttheater mee nemen voor een tocht naar de Pygmeeën in equatoriaal West-Afrika. In de beelden van eenige lantaarnplaatjes en van een voortref felijk opgenomen film, en in de woorden van de begeleidende causerie van dr. Julien zal iets van het duistere Afrika voor onze oogen worden onthuld. Dr. Julien trekt steeds, zon der door andere Eurppeanen begeleid te wor den, met een karavaan van lastdragers-in boorlingen het oerwoud van Afrika in om daar wetenschappelijke bloedonderzoekingen te verrichten, die ertoe kunnen dienen om de ge schiedenis van de daar levende volken te ver duidelijken. Dr. Julien vergeet echter niet, naast zijn wetenschappelijke instrumenten, zijn camera en filmtoestel mee te nemen. Met het resultaat dat het publiek thans mee kan profiteeren van de door Dr. Julien, buiten zijn wetenschappelijke werk om, opgedane erva ringen. De Pygmeeën vormen inderdaad het kleinst# volk ter aarde, en alleen daarom reeds zijn zij zeer interessant. Zij leven van de jacht en het zoeken van plantaardige voeding. Van landbouw willen zij niets weten, en wanneer ze al eens daartoe overgaan onder pressie van de negers wordt de roep naar het oer woud hen toch steeds weer te machtig. De Pyg meeën zwerven. Zij vestigen zich in de nabij heid der negers en leven voor hen als jagers. In den regentijd leven zij in hutten, die van bladeren gemaakt worden, maar na verloop van eenige maanden trekken zij weer verder om nooit op de oude plaats weer te keef en. Vermenging met de negers vindt uiteraard plaats. Er is echter niet zoozeer sprake van een overheersching door de negers. Het gevaar dat de Pygmeeën loopen uit te sterven wordt veroorzaakt door het feit dat vele Pygmeeën- vrouwen naar de negers gaan. Moreel staan de Pygmeeën die Dr. Julien op zijn verschil lende tochten ontdekt heeft, op een merk waardig hoog peil. Diefstal komt onder hen niet voor. Hun zeden zijn streng. Hun gods dienst is monotheïstisch. Hun jachtmethoden zijn zeer eigenaardig. Hun dansen zijn uiter aard primitief, maar niet ontbloot van schoon heid. Dr. Julien heeft ons in een persvertooning een voorproefje gegeven van al hetgeen hij het publiek Zondagochtend in woord en beeld za.l toonen over het Pygmeeënleven. Wij heb ben kunnen constateeren dat deze Nederland sche ontdekkingsreiziger een alleraange naamst causeur is; wij hebben een kleine greep gedaan uit hetgeen hij op zijn repertoire heeft en uiteraard talrijke details achterwege moeten laten (de Pygmeeëndans, waarin de Gorilla geïmiteerd wordt, is op zichzelf al een gang naar Dr. Julien's film waard!). De direc tie van het Rembrandtheater heeft goede pijlen op do boog van haar Zondagochtend- voorstellingen. Ook Zondagochtend a.s. belooft het zeer interessant te worsen in Rembrandt Druk vervoer bij Je K. L. M. Zondag een rondvlucht van 5 toestellen boven 3 provincies. 's-GRAVENHAiGE, 23 Maart. In de laatste weken van den winterdienst van de KL.M. geniet het Europeesche luchtnet groote be langstelling. Op de meeste lijnen wordt druk gevlogen; de Blauwe Donau Expres, welke Maandag a.s. weer tot Boedapest wordt door getrokken, bereikte de vorige week een bezet tingspercentage van 78 pCt. (wat neerkomt op dagelijks uitverkochte toestellen), terwijl ook het verkeer naar Londen, Berlijn en Scandi navië een grooten omvang heeft. Dagelijks worden gemiddeld. 250 passagiers op de Euro peesche lijnen vervoerd en 6000 Kilo vracht en post. In vergelijking met het vorige jaar be- teekent dit rond 50 tot 100 passagiers en duizend kilo vracht meer per dag. De seizoenwisseling' treedt Zondag a.s. in. Dan wordt de zomerdienst van kracht en om dit feit luister bij te zetten kiest een vloot van vijf Douglasvliegtuigen het luchtruim voor een rondvlucht boven de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht. Hiet vertrek van Schiphol is bepaald op 15 uur uur.. De vol gende route wordt gekozen: SchipholAm sterdam (15.05), Muiden (15.09), Naarden (15.11), Bussum (15.12), Hilversum (15.14), Utrecht (15.19), Gouda (15:29),'Waalhaven (15.35, hier wordt geen tusschenlan- ding gemaakt), Rotterdam (15.38), Den Haag 15.45), Leiden (15.49), Haarlem (15.57) en Schiphol (16,00). Tussohen haak jes zijn de tijden vermeld, waarop de vloot zich boven de steden zal vertoonen. De gezagvoerders van de vijf vliegtuigen, die aan deze vlucht deelnemen, zijn de heeren Scholte, Brugman, Schreij, Van Montfoort en Steensma. De vliegtuigen, welke aan de vlucht deel nemen zijn de Douglas 3 „Hop" en de DC 2- toestellen „Kievit", „Rietvink", „Sperwer" en „Edelvalk". KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTÏTUUT. '-GRAVENHAGE, 23 Maart. Koersen voor stortingen op 24 Maart 1938 tegen verplich tingen luidende in: Reichsmarken f 72,53, Lires f 9,389, Peseta's f 10.50 en Turksche pon den f 1.44. Het nationale weerbaarheids- geschenk. Aanschaffing van licht afweergeschut voor luchtverdediging? 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. Zooals reeds is medegedeeld hebben de initiatiefnemers voor een nationaal weerbaarheidsgeschenk zich in verbinding gesteld met de Vereeniging' Voor nationale Veiligheid, om met behulp van deze over het geheele land vertakte orga nisatie, tot een verwezenlijking van het denk beeld te komen. 'Hiervoor bestond temeer reden omdat de ver eeniging voor Nationale Veiligheid reeds een jaar bezig is met het inzamelen van vrijwilli ge bijdragen voor 's lands veiligheid. Deze gelden, door 3500 personen, in bedra gen, wisselend van 0.50 tot lii.OOO bijeenge bracht, werden gestort in het luchtverdedi gingsfonds. Bij de stichting van dit fonds werd van den beginne aan een veel omvattende doelstelling gekozen. Om echter terstond tot een nuttig effect van de ontvangen bijdragen te komen word het geld tót dusverre alleen besteed aan de opleiding van sportvliegers, tot een bepaal den graad van veiligheid, door de militaire autoriteiten vastgesteld, Zoodoende konden ook reeds veertig jonge mannen in opleiding worden genomen en werd aan achttien hunner reeds het M-brevet loor den Minister van Defensie uitgereikt. Nu echter door-een spontane opwelling van het Nederlandsche volk zeer velen bereid blij ken een vrijwillige bijdrage beschikbaar te stellen voor 's lands defensie, is door het be stuur terstónd gedacht aan de verwezenlijking van de breedere doelstelling. Daarom roept het alle landgenooten zonder uitzondering op om hun bedragen, groot en klein, te zenden aan de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. In dien de verwachtingen van het bestuur wer kelijkheid worden, zal onverwijld in overleg worden getreden met de autoriteiten om de be stemming te bepalen, waarbij bijvoorbeeld ge dacht wordt aan licht afweergeschut voor de plaatselijke actieve luchtverdediging. Bijdragen, groot en klein, worden gaarne ingewacht bij de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, postgiro 287177, 's-Gravenhage. Speciale aan biedingen we gens 25 jaar bestaan der zaak in Hoe den, Overhem den, Dassen, enz. enz. enz. heropenen wij onze ge heel naar de eischen des tijds verbouwde zaak in HEEREN MODE ARTIKELEN Kruisstraat 2 h. N. Gracht (Adv. Ivgez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 25 MAART Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr, 3: 8.Keulen 10.35 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ned. Brussel 1.30 Keulen, 2.20 Radio P. T, T. Nord, 3.05 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 4.50 Deutsch- landsender of Diversen 5.20 Ned. Brussel 6.05 Fransch Brussel 6,20 Keulen 8.20 Ned. Brussel 8.50 Beromunster of Diversen 9.20 London Re gional 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brus sel 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 2.20 London Regional 5.20 Droitwich 11.Londen Regional, 11.20 Droitwich Progr. 5: 8.00—7.— Diversen. 7.— Eigen gramofoonplaten concerts Operette frag menten. 1. Les Cloches de Corneville. Solisten koor en orkest; 2. Potpourri uit der Bettelstu- dent, Solisten, koor en orkest; 3. Selectie uit Rose Mary. Henry Davidson; 4. Trame vom Dreimaderlhaus. Hiimoresk Melodios; 5, Ball im Savoy, Edith Lorand6. Lilac Times, Harry Davidson; 7. Offenbaohiana, Orkest van Her man finck; 8. Ein Walzertraum, Solisten, koor en orkest. 8.00—12.00 Diversen, De nieuwe brug te Loenersloot. Een welkome verbetering. Het gereedkomen van de nieuwe hooggelegen brug over het Merwèdekanaal in den Rijks wég Amsterdam—Utrecht bij Loenersloot, waarvan de openstelling op 23 Maart a.s. mag wórden verwacht, beteekent voor het verkeer van de Rijkshoofdstad naar het Sticht een welkome verbetering, schrijft ons de K:NA.C. De bestaande weg van Amsterdam naar U trecht is, vooral door de geringe breedte en de afwezigheid van vrijliggende rijwielpaden over het grootste gedeelte van zijn lengte momenteel ten eenenmale onvoldoende voor het drukke verkeer. Een en ander demonstreert zich helaas wel in het groot aantal aanrijdingen, dat op de zen weg plaats vindt. Voor een afdoende verbetering, welke in verband met de aan liggende bebouwing schatten gelds zou gaan kosten is echter geen reden meer, aangezien tusschen Amsterdam en Utrecht een geheel nieuwe weg is ontworpen aan de Westzijde van het Merwedekanaal, waarvoor op de Ver- keersfonsbegrooting een eerste post van f 500.000 is uitgetrokken. Het heeft er daarom de schijn van, dat zich met het bouwen van de fraaie nieuwe brug te Loenersloot, waardoor de lage draaibrug ter plaatse kan komen te vervallen, een ge val van geldverkwisting voordoet, daar de gelden van deze brug beter voor den nieuwen weg besteed zouden kunnen zijn. Toch is dit allerminst het geval. Want behalve in den weg AmsterdamUtrecht ligt de brug tevens in den voor de toekomst zoo belangrijken weg HaarlemAalsmeerHilversum, een van de twee Oost-West verbindingen ten Zuiden van Amsterdam, die het verkeer van de kust streek met het Gooi, Noord-Oost en Oost- Nederland de mogelijkheid zullen bieden de bebouwde kom van Amsterdam te vermijden. De noordelijkste verbinding loopt van Haar- dem langs Schiphol en Ouderkerk naar Die- merbrug, waar zij op den weg Amsterdam-La ren uitkomt. Een nieuw gedeelte bij Haar lem ter vervanging van den bestaanden weg moet nog tot uitvoering komen; een nieuwe brug over de Amstel bij Ouderkerk nadert haar voltooiing, terwijl aan het gedeelte van Ouderkerk tot Duivendrecht wordt gewerkt. Van de tweede verbinding van Heemstede over Aalsmeer naar Loenersloot en Hilver sum is het gedeelte AalsmeerUithoorn in uitvoering. Het wachten is nü nog op het weg vale door de Vinkeveensche plassen. Aange zien een aansluiting zal worden gemaakt van den nieuwen autosnelweg Amsterdam- Utrecht op den weg AalsmeerHilversum zal in de toekomst ook een groot gedeelte van het verkeer van Amsterdam naar Hilversum over Loenersloot plaats vinden, De nieuwe brug te Loenersloot, die thans een der zeer vele obstakels uit den bestaanden weg AmsterdamUtrecht opheft, zal dus in de komende jaren ook van groot belang blij ven. In kistjes van 50-15 stuks In met cederhout gevoelde blikken van 10 stuks a 80 ets. (Adv. Ingez. Med.) ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN H.P.C. Op Maandagavond 28 Maart a.s. zal H.P.C. wederom in het Sportfondsenbad onder linge wedstrijden houden. Het programma vermeldt 21 nummers. De adspirantjes tot en met 12 jaar zwemmen 25 Meter; verder worden de afstanden grooter naar gelang de deelnemers ouder zijn. De zwemnummers bestaan uit borstcrawl, rug- crawl en schoolslag banen w.o. 100 M. borst crawl dames en heeren, 100 M. schoolslag da mes en heeren. Tenslotte volgt het nummer schoonsprin- gen. Voor de nummers 100 M. borstcrawl dames en de 66 M. idem jongens adspiranten zijn 2 bekers beschikbaar gesteld; ongetwijfeld zal dit een aanmoediging zijn voor de deelne mers om hun uiterste best te doen. Als bijzondere attractie vermeldt het pro gramma ook het nummer 400 M. borstcrawl heeren, aangezien hier de mogelijkheid be staat dat A. Sipkema, die thans in buitenge woon goeden vorm is, het Nederlandsch re cord, dat op naam staat van P. Stam (Ban doeng met 5 m. 0.2 sec., zal verbeteren. Een zeldzame betrekking d 0 0 r J. B. AALBERS. In het lage land bij de zee met zijn vele stroomen, is ook een rivier die den naam draagt van ,,d e L e k". Reeds van oude tijden af waren de oevers van deze rivier beroemd om hun vrucht baarheid. Dit nu was de oorzaak dat vele mensehen zich daar vestigden om. geholpen door die vruchtbaarheid, in hun stoffelijke behoeften te' voorzien. Maar niet alleen de stoffelijke belangen, neen, ook de geestelijke waarden der men- schen hadden de belangstelling van deze eerste bewoners. Zoo werd door vereende krachten een be dehuis gebouwd aan de oevers van de Lek. Natuurlijk kreeg deze kerk den naam van .,Leklcerkerk". In het vervolg werd deze geheele landstreek aldus genoemd. Maar het waren niet alleen brave lieden die zich hier vestigden. De rijkdom van deze streek was oorzaak dat ook vele booswichten en dieven daar hun tenten opsloegen. Het aantal van deze wetsovertreders nam steeds toe, zoodat noodzakelijk werd om daar een gevangenis te bouwen. Deze kerker kreeg den naam van de „L e k- k e r k e r k e r k e r k e r". Maar de brave burgers lieten het hier niet bij, men wendde alle beschikbare middelen aan om de verdoolden die daar gevangen zaten weer op het goede pad terug te bren gen. Daarom werd ten behoeve van deze on maatschappelijke menschen een kerk ge bouwd binnen het hoogommuurde gevange nisterrein. Het spreekt van zelf dat deze genoemd werd de „Lekkerkerkerkerkerkerk". Toen dit gebouw klaar was bleek dat door de hooge ommuring te weinig daglicht tot 't binnenste van dit bede-huis kon doordrin gen. Om dit euvel te verhelpen werd er een hooggebouwde glazen erker aan een der wanden aangebracht. Dit werd nu de Lekkerkerkerkerkerkerk - erker". Het bleek dat deze voor onderhoud en schoonmaak extra veel zorg vereischte, daar om werd er een kerkeknecht aangesteld die met de zorg voor dezen erker werd belast. Sprak men nu over dezen man in verband met zijn werk dan werd over hem gesproken zooals te begrijpen is als over de .Lekker- kerkerkerkerkerkerkerkerkeknecht". Zijn' we wel ingelicht dan bestaat een der gelijke betrekking op de heele wereld niet. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden) OOST-WEST VERB! NDINGEN TEN .ZUIDEN VAN AMSTERDAM Utrecht GROOTE LUCHTBESCHERMING»- TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Het ligt in de bedoeling om in October a.s. te Amsterdam een groote tentoonstelling op het gebied van luchtbescherming te órgani- seeren. Deze tentoonstelling, de A,L.U.B,A., zal worden gehouden in het gebouw van het voormalige Tesselsohade Ziekenhuis te Am sterdam. STEUN AAN DE VREDESBEWEGING. Gift van f 500 's GRAVENHAGE, 23 Maart. Men meldt ons: Een dame, die onbekend wenscht te blij ven, heeft f 500 doen toekomen aan het Cen traal Vredesbureau in Den Haag. De geefster hoopt, dat haar voorbeeld, evenals dat het geval is met de giften voor onze' defensie, navolging' zal vinden. Vooi den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Bellamy's Stelsel. Eiken dag opnieuw brengt de pers berich ten over oorlogen en geruchten van oorlogen, over het groote leger werkloozén en de groote steunbedragen, over diefstallen door notabelen en voorheen plichtsgetrouwe amb tenaren, over den strijd tusschen werkgevers en vakvereenigingen om hoogere salarissen, over den ongunstigen toestand van tuinders en kweekers, over conversie van leeiiingen tegen lager rentetype en kapitale bedragen, die niet belegd kunnen worden, over ver plichten verkoop en verkaveling van groot grondbezit, over gebrek aan koopkracht bij de groote massa, over demoraliseering, enz. enz. Steun, armenzorg', werkverschaffing en werkverruiming, crisiswetten en contingen- teeringsmaatregelen, en verdere „lapmid delen" helpen niet, brengen geen verbetering, bieden geen oplossing'. Erkende vakeconomen, zich vasthoudende aan het huidige economische stelsel, betuigen hun „onkunde" door de verklaring, dat zij geen middel weten voor de groote problemen van dezen tijd. Dat is geen wonder, want met handhaving van dit stelsel, dat immers niet in de eerste plaats dient om in de be hoeften des menschen te voorzien, maar uit sluitend het maken van winst beoogt, kómen wij er nooit uit. Bellamy echter, wiens geboortedag 26 Maart thans herdacht wordt, toont op meester lijke wijze in zijn werken aan hoe toepassing' van concurrentie- en winstsysteem leiden moet eenerzijds tot ophooping van onpersoonlijk geld, kapitaal en bezittingen, anderzijds tot den chaqtischen, mensehonteerenden, degene- eerenden toestand van heden, waarin o.m. honderdduizenden in ons land de middelen ontberen om in hun meest elementairèle vensbehoeften te voorzien. Hij doet echter meer; hij geeft de oplossing van het pro bleem: stel de regeling der productie, zoo be toogt hij, in handen der Regeering en regel haar naar de behoeften der gansche bevol king, geef ieder lid der bevolking naar_ de mate zijner krachten arbeidsplicht en krach tens zijn menschzijn recht op een" gelijk aan deel in de productie, stel in de plaats van het onpersoonlijk geld een geperfectioneerd giraal verrekenmiddel en de basis voor een maat schappij, waar welvaart zal heerschen voor iedereen van wieg tot graf, is gelegd. Feit is, dat wat der menschheid tot zegen had moeten strekken: de rijkdommen der aar de, steeds stijgende porductie, enz. enz., haar thans tot vloek is! En het kan anders! Vele onderdeden van Bellamy's stelsel zijn reeds nu in verschillende landen onder ver schillende regeringsvormen ook in ons land dikwijls ongewild maar door de harde tijden gedwongen, ter hand genomen. Dit wijst er mede op, dat de door hem voor ziene maatschappij komen zal. Teréchtiaat hij echter uitkomen, hoe het nieuwe slechts komen kan en zal op het daarvoor gerijpte tijdstip, doordat de menschheid zich meer en meer zal bezinnen en verdiepen, doordat men, voorgelicht door hen, die het groote licht reeds vermogen uit te stralen, al meer bewust zal gaan reageeren op de groote schrijnende tegenstellingen en den weedom van de steeds in aantal toenemende „overbodigen" eh „stille armën". Al met al is er, dunkt ons, alle aanleiding om, daar Bellamy's geboortedag wederom wordt herdacht,, zich den toestand van heden met nog grooteren ernst te realiseeren om de werken van dezen grooten menschenvriend te lezen en te bestudeeren, om, gedreven door liefde, mede te werken aan den opbouw van een maatschappij, waarin, danik zij ook de vorderingen op het gebied van wetenschap en techniek, Welvaart, Vrede en Geluk voor ieder mensch zijn rechtmatig deel zal zijn, waarin Goedheid, Waarheid en Gerechtigheid zullen zegevieren, waar het in wezen zijn zal: Allen voor één en één voor allen. J. E. H. A. De exploitatie der Autobussen. Geachte redactie! Voor niet-Haarlemmers vooral is het onge looflijk, dat het gemeentebestuur nog langer de exploitatie toestaat van oude rammelkas ten, zooals de meeste autobussen van lijn 2 en 3 der Broekway Mij. zijn. En waarom is de te volgen weg van genoemde lijnen niet wat nuttiger gekozen? Voor een groot gedeel te toch loopen zij parallel of het zelfde traject. Wat voor bezwaar kan er bestaan om lijn 2 uit de stad komende, door de Transvaalbuurt te laten loopen zooals nu, maar daarna niet linksaf den Rijksstraatweg, maar rechtsom of door de Indische buurt en dan langs het Spaarne en Jan Gijzenkade naar den Rijks straatweg en retour denzelfden weg? Mij komt het voor een verbetering te zijn en voor de bewoners van die sterk uitbreiden de wijk zeker gewenschter. Meer verlichting langs de Jan Gijzenkade is ook zeker niet overbodig', evenals een brievenbus en tele fooncel op of nabij het Dietsveld. Met dank voor de plaatsruimte, uw a'bonné. D. ZUIDER HOEK (.Wij teekenen hierbij aan dat de nieuwe Brockwaybussen nu spoedig in aantocht zijn. Wat de route der bussen betreft deze is her haaldelijk gewijzigd om een zoo goed moge lijke exploitatie mogelijk te maken. Wat na tuurlijk niet wily zeggen, dat het geen aanbe veling kan verdienen om ook dc door dezen inzender aanbevolen route te bekijken 0x daar exploitatiemogelijkheden in zitten. Redactie)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10