AMATEUR-FILMAUTEUR. Aspirin RUBBER IN DEN WEGENBOUW, D T N S D A 'G 29 M A" ART 1938 HS'AREEM'S DAGBEAD Hoe schrijft en verkoopt men filmverhalen? Ik kom uit de bioscoop en ik peins. De film die ik heb gezien was dwaas en toch boeiend. Mij ti verstand zei mij dat het een onzinnig ding was en toch is mijn aandacht gespannen gebleven. De intrigue was geenszins nieuw en toch hield ze mij anderhalf uur bezig Ik peins over de acteurs, over de regisseur, over den schrijver van het scenario. Zou het moeilijk zijn een verhaal voor de film te schrijven? Moeilijker dan een tooneel- stu'k? Anders natuurlijk, maar moeilijker? Hoe schrijf je zoo'n ding eigenlijk? Hoe bouw je het op? Hoe teeken je de karakters? Hoe verdeel je de tooneelen? Thuis ligt een nieuw boek: hoe schrijft en verkoopt men filmverhalen? Duizend films per jaar wrrden door de ge zamenlijke filmimaatschapp* en op de wereld uitgebracht. Duizend per jaar. Dat wil zeg gen: ongeveer drie per dag. Is het verwon derlijk dat bij de Metro-Goldwyn, bij de Pa ramount, de Ufa en Warner Bros en nu noem ik maar een paar van de grootste dag in dag uit een gansche staf achter mate riaal aanjaagt dat zich leent voor een goede rolprent? Dat voor een geschikt filmverhaal vaak meer dan 20.000 dollar wordt betaald? Elke dag, elk uur, elke minuut door dure ster ren, dure regisseurs, dure directeuren, dure technici en musici werkeloos doorgebracht kost geld. Handen vol geld. Niet draaien is bankbiljetten wegsmijten. En heel wat maat schappijen hebben in arren moede een twee derangs film gemaakt, liever dan te blijven wachten op de geniale inval van mijnheer X of mejuffrouw Y. De markt is er. Een goed verhaal wordt niet terzijde gelegd. Er is een vraag die het aan bod verre overtreft. Maar het verhaal moet goed zijn. Het moet voldoen aan vele en hooge eischen. Welke dat zijn, zet Frances Marion in haar belang wekkende boek uiteen. Evenmin als een tooneelschrijver hoeft te weten hoe het voetlicht werkte en hoe een acteur een neus plakt, he,ft de filmacteur verstand te hebben van de arbeid die in de studio verricht wordt. Maar wie nooit goede stukken ziet zal nooit goede stukken kunnen schrijven. Eerste eisch iis dus: films zien en liever driemaal dezelfde dan drie verschillende De eerste maal let u op 't verhaal; het boeit en amuseert u, het houdt u zoo bezig dat u op niets anders let. Maar de tweede en derde maal ontwaart u hoe het verhaal is opge bouwd. hoe tragedie en comedie afwisselen herinnert u zich de kleine scène in Marie Walewska. waarin Napoleon kaart speelt met de oude Poolsche gravin, vlak voor de groote liefdesscène? u bespeurt hoe het karakter der hoofdpersonen u wordt geopenbaard, hoe en waar de dialoog is ingevoerd, hoe de han deling stijgt tot een climaxin het kort, u leert door de film heen zien. Zooals u door het filmverhaal heenziet. moet u door uw medemenschen heenzien. De tijden zijn voorbij dat de film werd beschouwd als een amusement voor leeghoofden en niets nutten. Het filmpubliek bestaat uit menschen als u en ik. Wat ons interesseert, interesseert de groote massa der toeschouwers: Wij willen eens even onze dagelij ksche zorgen vergeten en dat kunnen we alleen als de rolprent onze belangstelling anderhalf uur voortdurend gaande houdt. De meeste menschen denken dat te kun nen bereiken door een interessante intrigue. Maar veel belangrijker dan de intrigue is: het karakter der hoofdpersonen. Natuurlijk moet er actie zijn, voortdurende en stijgende actie Maar als de menschen op het doek, die acteeren ons geen belang inboezemen, is de film een mislukking. En de ergste fout die de filmauteur kan maken is dan ook: dat hij zijn karakters aan zijn intrigue opoffert. In een roman kan de schrijver ons vertel- len wat voor individu zijn held is: een avontuurlijke vrijbuiter, een kamergeleerde, een wreedaard of een zakenman. In de film moeten wij zien hoe hij is. En een schurk die geen schurkenstreken uithaalt is even onaannemelijk als een lafaard die geen laffe dingen doet. In een filmverhaal moogt u dus nooit uw karakters beschrijven. U moet ze zulke han delingen laten verrichten, dat hun karakter daaruit blijkt. Schrijf dus nooit: Jim was door het dolle heen, maar: Jim smeet een stoel door de kamer. Vertel nooit dat Harry een stijfkop was, maar laat hem stijfkoppige dingen doen. En als James een bruut moet zijn, laat hem dan zijn vrouw mishandelen. Het klinkt misschien vreemd, maar een doodgewone fout van filmauteurs is, dat zij het karakter van hun hoofdpersoon niet dooi de heele film heen vasthouden. Zij hebben bijvoorbeeld in hun verhaal een kind noodig dat van huis wegloopt en maken daarom van den vader een tyran. Maar 20 pagina's ver der laten zij dienzelfden tyran aardappelen schillen voor zijn vrouw. Het publiek dat den man zijn kind tyranniek heeft zien be handelen raakt van de wijs. Of liever: de man die*het filmverhaal zit te lezen haalt zijn schouders op en gooit uw manuscript op de stapel „afilleurd". Het publiek wil sympathie hebben voor de hoofdpersoon, wat niet zeggen wil dat hij al leen goede eigenschappen mag- bezitten. De hoofdrol uit de bekende film „Muiterij op de Bounty" was een wreedaard, maar wekte toch bewondering. Was hij behalve wreed ook laf geweest, dan had hij niet gedeugd voor hoofd persoon. Zelfs de afzichtelijkste schurk moet iets menschelijks hebben. Als is hij in een tafereeltje van een paar seconden maar even vriendelijk voor zijn oude moeder, dat kan hem redden in de oogen van het publiek. Denk er om dat u den personen passende namen geeft. De toeschouwers willen in iede- ren „Bob" een goeien kerel zien, in iederen „Martha" een practische vrouw. „Suzanna" schijnt een naam te zijn voor ietwat wufte da mes en een bokser die „Percy" heet is een volslagen onmogelijkheid. Behalve eerste- en tweedeplans acteurs (en actrices) heeft iedere film een reeks bij rollen. Hoe klein die rollen ook zijn. iedere auteur is verplicht er de noodige aandacht aan te schenken. De held. een aristocratische jonkman, is al zijn geld kwijtgeraakt, en gaat overnacht in 'n obscuur hotelletje.Het hotelletje is belangrijk, niet de waard ervan. Maar er moet BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR JHR. MR. DR. VAN RIJCKEVORSEL. 's-HERTOGENBOSCH, 28 Maart. Naar wij vernemen, heeft de Koning van België den Commissaris van de Koningin in Noord-Bra bant. jhr. mi', dr. A. B. M. van Rijckevoorsel, benoemd tot Grootofficier in de Kroonorde yan België. toch een waard zijn. Verwaarloos dien man niet. Maak er een kerel van die even de aandacht trekt, die even boeit. Als het moge lijk is hem tot een humoristisch type te ma ken, zooveel te beter. Maar laat hij in ieder geval éven interessant zijn. Wilt u dus voor de film schrijven, begin dan niet een boeiend verhaal te bedenken, maar begin met een boeienden man of boeiende vrouw. Schrijf echter geen rol voor Garbo, Mae West of Luise Rainer. U verkleint daarmee uw kans. Er is nu eenmaal maar één Garbo en er zijn tientallen filmmaat schappijen. Frances Marion: How to write and sell film stories (John Miles Ltd. London). P. H. SCHRODER. Spoorbaan bij Utreclit Mas niet in orde. Vertraging in treinverkeer Tegenwoordigheid van geest van een burger. UTRECHT, 28 Maart. Vanochtend omstreeks kwart voor negen passeerde ter hoogte van den overweg aan de Inundatiekade te Utrecht een trein. De heer W. Jongerius, eigenaar van den thee- en attractietuin „Buitenkist", wo nende aan den kant van de spoorbaan Amers foortUtrecht, hoorde voor zijn geoefende ooren een ongewoon verdacht geluid, toen de trein zijn woning voorbijreed. Bijna vijftig jaar op deze plaats wonende, kent de heer J. het geluid van passeerende treinen door en door. zoodat het ongewone geluid voor hem aanlei ding was een onderzoek te gaan instellen op de spoorbaan. Daar ontdekte hij, dat uit een der spoorstaven een stuk van ruim dertig cen timeter lengte was verdwenen. Op ongeveer 500 meter afstand zag hij een locaaltrein, uit Baam komende, naderen. Hij had de tegen woordigheid van geest, den trein tegemoet te snellen en den machinist te waarschuwen, die den trein op ongeveer twintig meter af stand van de gevaarlijke plek tot stilstand bracht. In den trein zat een Inspecteur van Vervoer der Ned. Spoorwegen, die terstond maatregelen trof. zoodat de D.-trein uit Duitschland te Blauwkapel, op 600 meter af stand van Utrecht, tot staan kon worden ge bracht. De situatie ter plaatse bleek zoo ge vaarlijk, dat men het raadzamer achtte, de reizigers uit den locaaltrein te laten stappen. Zelfs achtte men het raadzamer, alvorens den trein te laten passeeren, eerst een hulpstuk aan te brengen. De D.-trein werd te Blauwka pel op het verkeerde spoor geleid en nabij de Inimdatiekade tot stilstand gebracht. Op deze wijze konden de reizigers van den locaaltrein plaats nemen in den D-trein en na een half uur oponthoud hun reis naar Utrecht voort zetten. Nadat het hulpstuk op de plaats van de breuk was aangebracht, konden de treinen wederom zeer langzaam rijdend, passeeren. Om twaalf uur werd de nieuwe spoorstaaf geplaatst, waarna het treinverkeer zonder stagnatie normaal doorgang kon vinden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin in huis te hebben! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. (Adv. Ingez. inea.j INTELLECTUEELE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN ENGELAND. LEIDEN, 28 Maart. Door samenwerking van de Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen, afd. Natuurkunde en de Anglo-Batavian Society te Londen, is een regeling tot stand gekomen om Engelsche geleerden in Neder land en Nederlandsche geleerden in Enge land voordrachten te doen houden. Als eer ste spreker van Engelsche zijde treedt aan de Leidsche Universiteit dr. W. R. G. Atkins op, hoofd der .v.fdeeling voor de algemeene physio- logie aan het biologisch station te Plymouth. Deze zal Maandagavond 4 April een lezing houden in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 'S-GRAVENHAGE, 28 Maart. Koersen voor stortingen op 29 Maart 1938 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken f 72.54, Lires f 9.30. Peseta's f 10.50 en Turksche ponden f 1.44, ZEVENJARIG MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. 's-GRAVENHAGE. 28 Maart. Op de plaats waar lijn 11 den Westduinweg kruist, is een zevenjarig meisje hedenmiddag om streeks kwart over een door eigen onvoor zichtigheid onder een H.T.M.-bus gekomen. Het meisje kwam met een autoped van den heuvel af. Zij was vrijwel op slag dood, Het stoffelijk overschot van het meisje is naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht-. PRU1MENB O OMEN IN ZEELAND IN BLOEI. 's-Gravenhage, 28 Maart. De K.N.A.C. bericht, dat de vroege pruimenboomen op Zuid-Beveland en Walcheren thans in vollen bloei staan. De eerste kersenbloesem is ook al gezien, zoodat de verwachting is gerechtvaardigd dat de Zeeuwsche kersen- en perenboomen tegen Pasc-hen zullen bloeien. JONGETJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. MIDWOLDA. 28 Maart. Vanmiddag om vier uur is het vijfjarig zoontje van de familie Engherts te Oostwoud door een vrachtauto, welke geladen was met cement, overreden. Het knaapje was op slag dood. De chauffeur heeft geen schuld aan dit on geluk ALBERT VAN DALSUM ONGESTELD. Naar wij vernemen is de heer Albert van Dalsum vrij ernstig ongesteld. Hij zal waar schijnlijk voorloopïg het bed moeten houden. PROEFVAKKEN van ASFALT-RUBBER IN NEDERLAND OP 1 MAARt 1Q38. Reeds eenige jaren treft men in Neder land, zoowel op rijks- als op provinciale- en gemeentewegen, proefvakken aan van asfalt- rubber. Het initiatief hiertoe werd reeds in 1933 genomen door de toenmalige technische af- deeling van de Internationale Vereeniging voor de Rubbercultuur in Nederlandsch-In- dië, welker werkzaamheden voortgezet zijn door de in 1936 in het leven geroepen „Rub ber-Stichting', die zich ten doel stelt het gebruik van rubber te bevorderen. Nadat laboratoriumproeven den gunstigen invloed van rubber op asfalt aan het licht hadden gebracht, was het wenschelïjk de ge vonden resultaten aan de practijk te toetsen. Voor den wegenbouw en dus voor den auto mobilist zijn deze proeven uiteraard van veel belang. Aangezien het rubber-asfalt meng sel echter uiterlijk niet van het gewone as- faltdek valt te onderscheiden zijn de meeste weggebruikers onbekend met de plaatsen waar deze proefvakken zich bevinden. Door bemiddeling van de „Rubber-Stich ting" kan de K.N.A.C. thans mededeelen, waar de betreffende weggedeelten worden aangetroffen. Op Rijkswegen zijn dit; 1. Weg Amsterdam—Laren onder Bussum van de tramkruising tot ongeveer 600 M. verder in de richting Laren. 2. Weg AmsterdamSassenheim door den Haarlemmermeerpolder, 3 vakken in de oostelijke rijbaan van resp. 400, 300 en 200 M. lengte tusschen den Vijfhuizerdwarsweg en de kruising met de spoorlijn Hoofddorp— Aalsmeer, ten Noorden van deze kruising. 3 Weg MaastrichtSmeermaes (Belg. grens)Maaseyck een wegvak van 100 M. tusschen den zijweg naar Hasselt en den zij weg naar Kaberg. Op provinciale wegen: 4. Weg BorculoLoc-hem. oij de Kleinebeek en bij de Wengersteeg. 5. Weg St. Oedenrode—Son. aansluitend aan de gemeentebestrating van St. Oeden rode. 6. Aalsmeerderweg (oostelijke weg langs de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder ten Zuiden van den Geniedijk). 7. Op Gemeentewege te 's-Gravenhage. t.w. in de Laan van Meerdervoort van het Ver- verschingskanaal tot de Archimedesstraat: in den Benoordenhoutscheweg van de Neu- huyskade tot de van Alkeihadelaan; in den Stationsweg van perceel 3244 en in de Spuistraat van perceel 10—38 De toelating van ond-Oostenrijkers De heer Albarda vraagt een internationale regeling. 's-GRAVENHAGE. 28 Maart. Het Twee de-Kamerlid Albarda heeft aan den Minis ter van Algemeene Zaken. Voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen ge steld: Is de regeering niet van oordeel, dat aan de voorwaarden, aie in den brief van den minister van Justitie aan de procureurs-ge neraal zijn bepaald voor de toelating in Ne derland van z.g. oud-Oostenrijkers, bijna nooit kan worden voldaan door een Oosten rijker. die. wegens den jongsten staatkundi gen omkeer, als vluchteling zijn land heeft verlaten om elders asyl te zoeken? Heeft de regeering niet vernomen, dat menigmaal aan een Oostenrijker, die zijn land wilde verlaten, zijn paspoort is ontno men. zoodat hij reeds daarom aan de boven bedoelde voorwaarden niet kan voldoen? Is de regeex-ing niet van oordeel, dat juist zij. die niet beschikken over een verklaring, dat zij „ongehinderd" naar Duitschland. resp. Oostenrijk, mogen terugkeeren. be hoefte hebben aan asyl? Is het de regeering bekend, dat het in het algemeen onmogelijk is. bij het verlaten van Oostenrijk een bedrag van 500 schellingen of daarmee gelijkstaande mede te nemen en nog veel meer een bedrag gelijkstaande met 10.000 gulden over de grens te brengen, ten zij op slinksche en voor den vluchteling uiterst gevaarlijke wijze? Welke reden heeft de regeering om te vree zen. dat uit Oostenrijk, dat niet aan Neder land grenst, vluchtelingen in zoo grooten getale zich naar Nederland zullen begeven, dat het aloude asylrecht zou moeten wor den opgeheven? Is de regeering niet van gevoelen, dat. ten einde op voor geen enkel land te bezwaarlijke wijze asyl te kunnen verleenen aan hen. die wegens gevaren voor vrijheid of leven Oos tenrijk verlaten, ten spoedigste een interna tionale regeling moet tot stand komen en heeft zij reeds op de uitnoodigine van de re geering der Vereenigde Staten, om over zulk een regeling te beraadslagen, toestemmend geantwoord? Is de regeering bereid, in afwachting van de totstandkoming van een zoodanige rege ling. de in den brief aan de procureurs-ge neraal bepaalde voorwaarden in een milden zin te herzien en een ruime toepassing te geven aan het sub 5e in dien brief bepaalde, waardoor het mogelijk is gemaakt, personen toe te laten, die aan de gestelde voorwaar den niet kunnen voldoen? VOOR HET TOONEEL TE AMSTERDAM NOG f 10.000? Naar de Tel. verneemt zullen B. en W. van Amsterdam binnenkort bij de gemeente raad een voordracht indienen om 10.000 gul den beschikbaar te stellen als subsidies voor tooneelgezelschappen en voor bijzondere ge beurtenissen op kunstgebied gedurende het seizoen 19381939. Deze subsidies worden ge geven ongerekend het subsidie, onlangs aan den vasten bespeler toegekend. Van een valsclien reispas gebruik gemaakt. De zaak tegen dr. Friedrich Adler. 'S-GRAVENHAGE, 28 Maart. Het Haag- sche Gerechtshof behandelde heden de straf zaak tegen dr. Friedrich Wolfgang Adler, se cretaris van de socialistische Arbeiders-Inter nationale, die hier te lande van een valschen reispas heeft gebruik gemaakt en daarvoor door de Rotterdamsche Rechtbank veroor deeld is tot vier maanden gevangenisstraf. De eisch van den officier van justitie was toen 250 boete. De feiten hebben zich als volgt toegedra gen. Met het vliegtuig de „Nachtegaal", dat uit Praag kwam, landde dr. Adler op 29 Augustus j.l. op het Vliegveld Waalhaven. Hij toonde toen een reispas ten name van een Franschman, op wiens naam ook het passage biljet stond. Later heeft hij zich te Rotterdam met zijn waren naam geïdentificeerd, omdat er voor hem geen reden bestond, dezen te verbergen. Hij had ook een echten pas, op zijn eigen naam, welke hij o.m. op het- politie bureau te Rotterdam toonde, toen hij aan gehouden werd, omdat hij in het politie-blad was gesignaleerd in verband met een politiek misdrijf. Men heeft hem daarna in vrijheid gesteld, doch later, op weg naar Brussel, bij Roozen- daal aangehouden, daar men toen bemerkt had. dat hij op Waalhaven een valschen pas had getoond. De reden, waarom dr. A. naast zijn echten pas een valschen bezat, was, dat hij van dien laatsten pas gebruik zou maken, wanneer het vliegtuig in Duitschland een noodlanding zou moeten uitvoeren. Wanneer dr. A. dan aan de Duitsche autoriteiten zijn identiteit zou be kend maken, zou men hem wellicht om poli tieke redenen arresteeren. De procureur-generaal achtte in zijn requi sitoir het ten laste gelegde feit bewezen. Wel iswaar is de pas materieel niet valsch van eenige onregelmatigheid ten aanzien van het ontstaan van den pas is niets gebleken doch de pas staat op een anderen naam dan dien van verdachte en toont verdachte's foto. Wat de strafmaat betreft was spr. het niet met het vonnis eens. Hoewel het feit zeer ernstig is en de staat ervoor moet waken, dat vreemdelingen met valsche legitimatie ons land binnen komen, vond spr. door de bij zondere omstandigheden van het geval geen aanleiding voor een gevangenisstraf. Gevor derd werd een geldboete van 250 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. L. A. Donker te Rotter dam, meende, dat de pas niet valsch was. Hij staat op een anderen naam .en dr. A. heeft vandien pas gebruik gemaakt, maar dat is niet strafbaar en zeker niet ten laste gelegd. President: „Maar de foto van dr. A. staat toch op dien pas". Mr. Donker: „Dat staat niet vast". President: „Dr. A. heeft dat zelf toege geven". Mr. Donker: ..Dat blijkt nergens uit. Mis schien heeft men dat bij vergissing zoo be grepen". President tot dr. Adler: „Is dat uw foto, die op den pas staat, of is dat de foto van een ander?" Dr. Adler: „Ik wensch mij over het ont staan van den pas niet uit te laten, ook niet over de kwestie of mijn foto er op staat". Bij repliek vorderde de procureur-generaal nog. dat de pas onbruikbaar zou worden ge maakt in plaats van vernietigd. Na dupliek werd de uitspraak bepaald op 11 April. Jongeren zullen de Koningin huldigen. Bijeenkomsteenig in de geschiedenis van de Jeugd beweging. Algemeene samenwerking. Zaterdagmiddag had in de groote verga derzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht onder voorzitter schap van mr. L. J. A. Trip, voorzitter van het nationale comité tot viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van HM. de Koningin een zeer druk bezochte vergadering van vertegenwoordigers van jongerenorgani saties plaats. Aanwezig waren op deze vergadering ver tegenwoordigers van de jonge wacht uit het bisdom Roermond, de R.K. studenten vereeni ging „Veritas", de B.B.T.B.B.A., Unitas Stu- diosorum Rheno-Trajectina, de federatie van Christelijke Historische jongeren groepen, de bond van Luthersche jongens, de bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie, de bond van Ned. Herv. Knapen op Gereformeerden grond slag, het Nederlandsch Christelijk Gymnastiek Verbond, de Nederlandsche bond van Jonge lingsver. op Gereformeerden grondslag, de Jonge Boeren en Tuinders, het Nederlandsch Padvindersgilde. de Kon. Ned. Athletiek Unie, de Nationale Jeugdstorm, de Kruisvaart, de Anti-Revolutionaire Jongeren Actie, de afd. Utrecht van het Dietsch Studenten Verbond, het Wageningsch Studentencorps, de Oranje Garde, de bond van Herv. meisjes vereeni- gingen, de bond van Landelijke rijvereeni- gingen van de N.-Brabantschen Christelijken Boerenbond, de bond van Ned. Herv Jonge- lingsvereenigingen, de Oud-Katholieke stu denten vereeniging Batavia, het Nederlandsch Jongelingsverbond ,de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie, het Leger des Heils. de Calvinis tische Studenten-Beweging, de Ned. Chr. Ver eeniging van Padvinders, de Ned. Ver. van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjes, de Centrale Raad voor Vrijz. Chr. Jeugdwerk. de Rijzende Kerk, de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale, de Vrijz. Chr. Studentenbond. de Vrijz. Chr. Jongeren Bond, de Geref. Jeugdraad van Amsterdam, de Bond van Vrouwelijke Studenten Vereeni- gingen, de Katholieke Jongens Centrale, de Interdiocesane Jeugdcommissie, de Agrarische Jeugdclubs uit den Bond van Landbouw en Maatschappij, de Societas Studiosorum Refor- matorum, de Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, de Bond van Meisjes op Ger. Grondslag, de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes, het Jeugd- secretariaat van de Heilige Familie in Neder land. de Bond van Chr. Ger. Meisjesver. in Nederland, het hoofdbestuur van het Dietsch Studentenverbond, de Arbeiders Jeugd Cenr trale. De Ned. Chr. Jongelieden Geheeionthou- dersver. ..De Schakel", de Jeugd Derde Orde, de Landelijke Rijvereenigingen van den Lim- burgschen Land en Tuinbouwbond, de Bond van Chr. Ger. Jongelingsvereenigingen in Nederland, de Geref. Jeugdraad Den Haag, het het Nationaal Jongeren Verbond. De Graal, de Ned. Chr. Studenten Vereeniging, de R.K. Jonge Boeren en Tuinders, het Utrechtsch Studentencorps, de K.J.V. in het Aartsbisdom, de Kath. Jonge Meisjes in het Aartsbisdom, het Amsterdamsche Studentencorps, de Bond van Jong-liberalen, de Bond van Jongelings ver. op Ger. Grondslag, de Ned. Padvinders, de Katholieke Verkenners, de Padvindersver- eeniging Nederland, de Doopsgezinde Jonge- renbond. de Unie van R.K. Sludentenver., de Tandheelkundige Studentenvereeniging „John Tomes", de Fed. van Kath. Jeugdver., de Bond van Kath. Jongemannen in het Aartsbisdom, het Centraal Verband der St. Josephsgezellen in Nederland, de Kath. Jeugdver, in het Bisdom Breda, de Technische Commissie van de Jonge Wacht, de Ned. Ver. „Hoop der Toekomst". De navolgende organisaties waren verhin derd aanwezig te zijn, maar hadden wel hun instemming betuigd: De Ned. Joodsche Jongeren Bond. de Rot terdamsche Liberale Studentenvereeniging. de Bond van Joodsche Vereenigingen in Neder land, de Bond van Luthersche Jongeren, de Ver. Beis Jisroel, de Jonge Werkman, het Gro- ningsch Studentencorps en de Portugeesch Israëlitische Jeugdclub Tirado. Het Leidsch Studentencorps en de Zionisti sche Studentenorganisatie hadden bericht van verhindering gezonden. Mr. Trip opende deze bijeenkomst, die wel eenig in de geschiedenis van de jeugdbe weging in Nederland genoemd mag worden. Hij deelde mede, dat het denkbeeld van een algemeene hulde van Jong Nederland aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar veertigjarig regeeringsjublileum op 6 Septem ber van dit jaar was gerezen bij het Nationaal Jongeren Verbond en gaf verder een uiteen zetting van de juiste beteekenis dezer hulde en het doel der bijeenkomst; te weten: het doen van den eersten stap tot het verkrijgen van de algemeene samenwerking om de be doeling tot haar volle recht te doen komen. De Koningin heeft in beginsel haar goed keuring gehecht aan een hulde van de Neder landsche Jongeren, en het Nationale Comité en het Amsterdamsche Comité hebben in het programma een plaats ingeruimd voor deze hulde. Op voorstel van mr. Trip zullen de samen werkende vereenigingen binnen veertien da gen mededeelen, welke twee vertegenwoordi gers zij in een te vormen landelijk comité zul len aanwijzen. Er zal een kleiner uitvoerend comité ge vormd worden, bestaande uit een twaalf per sonen. Te zijner tijd zullen uitvoerige mededeelm- gen gedaan worden over den vorm en het karakter van deze jeugdhulde. Het voorloopige adres van het Comité is Javastraat 44a, Den Haag. DOODELIJKK AANRIJDING TE ROTTERDAM ROTTERDAM. 23 Maart. Omstreeks half- twaalf vanochtend is op den Nieuwen Binnen weg ter hoogte van de Jongkindstraat een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 15-jarigen loopjongen A. C. Belooys het leven heeft ge kost. In de richting Westersingel reden omstreeks genoemd tijdstip twee wielrijders. Zij werden ingehaald en gepasseerd door een zwaar met kolen geladen vrachtauto, bestuurd door den 33-jarigen B. J., wonende in de Boomgaard straat. Op het moment, dat de vrachtauto de fietsers passeerde, wilde de loopjongen met zijn fiets op zijn beurt de beide wielrijders weer voorbijrijden, waartoe hij zich links van ae fietsers en rechts van den vrachtauto be vond. De tusschenruimte was echter te gering, zoodat hij met den meest linkschen fietser in aanraking kwam, Hierdoor raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, hij begon te slin geren en viel met fiets en al om, waarbij hij juist voor het rechterachterwiel van den vrachtauto terechtkwam. Dit ging den jongen over de buik. Met zware inwendige kwetsuren is de gewonde per auto van den Geneeskun digen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aan komst is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5