HET BOEK HJD.'V ertellmi JEUGD he eren- ^confectie- u's- kleedinc heerencostuums 29.50 32.50 37.50 Rubriek voor Vragen donderdag 31 maart 193s TTAAREEM'S D AGBE'AD 9 Ledenvergadering „Hel Witte Kruis". De afdeeling Haarlem van de Noord-Hol- lands'ché Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Woensdagavond 'een. ledenvergadering in het Nutsgebouw aan de Lange Veerstraat. De voorzitter, de heer C. van der Velden, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. De secretaris, de heer B. Schnitger, bracht het jaarverslag'uit.-Hieraan ontleenen we het volgende; De penningmeester, de heer H. Brunink, werd op zijn 80sten verjaardag door het ge- heele bestuur gecomplimenteerd; hem werd een aandenken aangeboden als blijk van waar deering voor het vele werk, dat hij nog op dezen leeftijd met zooveel .opgewektheid en accuratesse vervult. Met betrekking tot dé samenwerking met de ziekenfondsen, waarover in voorgaande ver slagen tér loops werd melding gemaakt, kunnen wij mededeelen, dat in 1938 een uiteindelijke beslissing zal worden genomen. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1937: Jaarcontribuanten 2463. Kwartaalcon tribuanten 164, Maandcontribuanten 302, totaal 2929. Er traden in den loop van het vereenigings- jaar 292 nieuwe leden toe; 320 leden moesten worden afgevoerd. Het ledental daalde dien tengevolge in 1937 met 28, tegen 64 in 1936 en 87 in 1935. Ook dit jaar is dus nog een kléine achteruitgang te constateeren. Het is echter een hoopvol verschijnsel, dat deze achteruit gang elk jaar vermindert. In deCommissie voor Wijkverpleging kwam dit jaar geen verandering en is zij nog als volgt samengesteld: C. v. d. Velden, voorzitter; B. Schnitger, secretaris; H, Brunink, Dr. O. H. Dijkstra, Mevr. Hagebout—Wensing en Dr. A. Melchior, leden. De Commissie hield geregeld contact met de Wijkverpleegsters; er werden op diverse bijeen komsten besprekingen gevoerd ter bevordering van een goeden gang' van zaken ten bate van de hulpbehoevenden en zieken. Met voldoening mag de Commissie op de werkzaamheden van de zusters in het afgeloopen jaar terug zien. De drie verpleegsters bleven ook dit jaar voortdurend werkzaam in het belang hunner patiënten. In 1937 werd door de Zusters het volgende aantal bezoeken afgelegd: Zr. West 5685 tegen 5368 in 1986; Zr. Baarbé 5076 tegen 4953 in 1936; Zr. Schouten 6093 tegen 5297 in 1936. Hieronder zijn begrijpen respectievelijk 255, 386 en 168 afgelegde bezoeken bij onvermo gende, geen lid der afdeeling zijnde personen. Het bestuur heeft de ondeiwinding opge daan, dat bij sommige leden de meening heerscht, dat de hulp der Zusters ook kan worden ingeroepen na het overlijden van een lid, voor het z.g.n, afleggen. Nadrukkelijk wordt de aandacht er op ge vestigd, dat deze meening verkeerd is. De hulp van het Witte Kruis strékt zich alleen uit tot de zieken en hulpbehoevenden en niet verder. Op verzoek van de Commissie voor Kindér- hygiëne in Noord-Holland verleende het Be stuur in het najaar van 1937 medewerking tot het organiseeren van een moedercursus. Te dien einde werd in de Haarlemsche bla den een advertentie geplaatst met als resul taat, dat met het maximum van 30 leerlingen de cursus kon worden begonnen. De Directrice van het St. Elisabeths Gasthuis verleende haar ze.er gewaardeerde medewerking door het af staan van een leerkamer, zoodat in een pret tige omgeving, onder de beproefde leiding van Zr. Nieuwpoort de cursus kon worden gegeven. Uit de magazijnen werden uitgeleendMaga zijn Soendaplein; 682 artikelen; Magazijn Frankstraat: 322; Magazijn Godfried van Bouillonstraat 106. De verplegingsartikelen wérden' regelmatig aangevuld en zoo noodig vernieuwd. In het jaar 1937 verleende de afdeeling haar bemiddeling en financieelen steun voor het opnemen van één patiënt in het Herstel lingsoord „Heideheuvel", Aan het onderhoud der badhuizen werd ook dit jaar de noodige aandacht besteed. Het badhuis aan den Schotersingel werd van bin nen geheel opnieuw geschilderd; het badhuis aan het Leidschepleïn werd van buiten geverfd. Werden gedurende het tijdvak MeiDe cember 1936 in totaal 12656 10 cents baden genomen of gemiddeld 1582 per maand, over het jaar 1937 bedroeg dit 23037 baden of 1920 per maand, alzoo een vermeerdering, over 12 maanden genomen, van 4053 baden. Het aantal gebruikte baden in de badhuizen gedurende 1937 bedroeg-als volgt: School- Werkl. Vr. baden baden Tot. 5061 1434 18757 8186 6390 2721 34440 9165 11424 2703 44384 7758 10925 4119 421 M. 12262 17143 21092 19807 23344 11873 11974 5461 52652 Koudenliorn Leidscheplein Schotersingel Hofdijkplein v. Egmondstr. Totalen 93648 42043 40513 16438 192842 In 1937 werden (inclusief schoolbaden) in totaal 192842 baden genomen, tegen 184322 in 1936, alzoo een vermeerdering van 8520 baden. In tegenstelling met het vorig jaar steeg het aantal schoolbaden van 38062 in 1936 tot 40713 in 1937 of met 2651 baden, terwijl daar entegen het aantal werkloozenbaden terugliep van 18343 in 1936 tot 16438 in 1937. Mag het grooter aantal genomen baden een reden zijn tot meer optimisme wat betreft het gebruik der badhuizen, toch vreest het bestuur, 'dat dit niet opgaat ten opzichte van de in komsten. De post onderhoud zal toch, nu ge bouwen en installaties van jaar tot jaar ouder worden, steeds hooger moeten worden opge voerd. Éen verlaging van de tarieven zal dan ook wel tot de vrome wenschen blijven be- hooren. Het verlies op de badhuizen bedroeg in 1937 f 8995.39 tegen f 8796,32 in 1936, aldus rond f 200 meer. Tenslotte worden de leden opgewekt ieder in eigen omgeving, propaganda te maken voor het belangrijke sociale werk van „Het Wittp Kruis". Dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Ook het financieel verslag van den penning meester, den heer H. Brunink, werd met dank goedgekeurd. Aan den heer Brunink werd dé charge verleend. De rekening over 1937 sluit met een eindcijfer van f 9332.70; de balans per 31 December 1937 f 16.316.60; rekening over 1937 der wijkverpleging met f 8262.06; de balans per 31 December 1937 f 1285.82. De totaal balans per 31 December 1937 sluit met een eindcijfers van f 93.545.43. Ook ide begrooting voor 1939 werd goedge keurd. Bij de rondvraag werd door een der leden dank gebracht aan het bestuur voor de be toonde activiteit. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Donderdag 21 April houdt de afd. Haar lem een excursie naar Zaaliberg's fabrieken te Leiden en de Bloemententoonstelling te Boskoop. Dinsdag 26 en Woensdag 27 April vindt de alg. vergadering van de Ned. Ver. van Huis vrouwen te Rotterdam plaats. Het seizoen wordt Vrijdag 29 April besloten met een middag in de Tuinzaal van het Con certgebouw. Het koortje onder leiding van mej. Cor Igesz met aan den vleugel mej. Bets Nederkoorn. het orkestje o.l.v. mevrouw Rie van Eden en mej. Regina Tuininga voor drachten, zullen medewerking verleenen. Haarlem heeft weer een Bureau voor Beroepskeuze. Vrijdag voor publick opengesteld. Vrijdag zullen de nieuwe lokaliteiten van het Haarlemsche bureau voor beroepskeuze in het gebouw aan het Nassauplein 2 voor het publiek wórden opengesteld, Gisteren werden de lokaliteiten van gemeentewege reeds in ge bruik genomen. De wethouder van bedrijven en werkloosheidszorg W. van Liemt, was daar toe aanwezig. De heer J. Vader, directeur van den Dienst van de gemeentelijke werkloos heidsbestrijding deelde het een en ander mede over de voorlichting inzake beroepskeuze. Voor de crisis bestond er een centraal co mité voor beroepskeuze, de subsidieering waarvan echter door de regeering werd ge staakt. Op de begrooting voor '38 heeft de minis ter van sociale zaken echter een bedrag van f 3500 uitgetrokken om een secretariaat in te stelen van een centrale commissie voor be roepskeuze. De minister zegt in zijn toelich ting dat het nut van goede voorlichting onbe twistbaar is, en dat 't in een tijd als deze meer dan ooit noodig is het werk tot zijn recht te dqen komen. De heer Vader onderstreepte dat juist in dezen tijd van laagconjunctuur het temeer dringend is voor de menschen op de plaats te komen waar zij krachtens bekwaam heid behooren. Het Amsterdamsche en Rotterdamsche bu reau voor beroepskeuze werden door gebrek aan financiën opgeheven alleen in den Haag is een zuiver gemeentelijk bureau gebleven. Haarlem- heeft ook het bureau voor beroeps keuze door de tijdsomstandigheden voorloo- pig moeten sluiten. Thans wordt het bureau zij het op bescheiden voet, heropend. In het gebouw Nassauplein 2 zijn twee groote kamers voor dit doel ingericht. Het eene vertrek is de wachtkamer, het andere is de kamer waar de ambtenaar voor beroepskeuze, de heer W. F. Jansen, zijn werk verricht; hier is het psycho technisch materiaal ondergebracht. De heer Jansen heeft gisteren dit psycho technisch materiaal voor de pers gedemon streerd, De bedoeling van het psychotechnisch onderzoek is om in samenwerking met de scholen te bepalen voor welk beroep kin deren het best geschikt zijn. Ouderen kunnen zich uiteraard ook tot het bureau wenden. Vrijdagavond van 79 uur, Maandagavond en Woensdagmiddag van half 2 tot half 5 houdt de ambtenaar voor beroepskeuze spreekuur. Men kan op die tijden inlichtingen krijgen en eventueel afspraken maken voor een nader onderzoek inzake de bepaling der beroeps keuze. De inlichtingen betreffen de vraag: „Hoe moet ik handelen om mijn kind, waarvoor ik het beroep reeds bepaald heb, inderdaad dit beroep te laten vervullen?" De adviezen be treffen de vraag: Welke richting moet het kind gaan om het best aan zijn eigenschappen te beantwoorden?" Het is de bedoeling om t.a.v. de adviezen vooral met de lagere scholen sa men te werken. De adviezen worden echter uiteraard ook ten aanzien van oudere perso nen verstrekt. De hiervoor geldende tarieven worden in verhouding tot het inkomen be rekend. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCSHOOL. A.s. Zaterdagavond organiseert de vereeni ging van reünisten der Handelsavondschool in de feestzaal van hotel „De Leeuwerik" een feestavond onder motto: Reuze Reünisten Rariteiten, terwijl,, geïnspireerd door. een isa* dio-omroep- 'en Bonte-avond-programma, op- voerd zal .worden een radiorevue: „Per Bonte Rhythm Express", waaraan ruim 20 personen, hoofdzakelijk bestaande uit leden der vereeniging, medewerken. Voorts verlee nen „The Rhythm Maniacs" o.l.v. Tom Ree rink, hunne medewerking. Op Zondag 10 April gaat men naar Hillegom per fiets, ter bezichtiging van de bloembollen- velden van een bekenden bloembolkweeker aldaar. Schen JAAP BEKKERS. ZES-EN-TWINTIG jaar lang lag de flesch in den kelder. Een dikke laag grauw-wit stof bedekte haar slanke lijf. Eigenlijk was de flesch de altijd durende rust moe. Ze voelden den nimmer wijkenden druk van de harde latten van het flesschenrek en diep in haar binnenste ziedde en gistte het roode leven. In den loop der jaren had ze geleidelijk haar zusters, die alle gelijk met haar geboren waren, zien verdwij nen. Ze waren weggehaald door een man, een rijzige figuur, met lange, grijze, achterover gekamde haren en diepliggende, donkere oogen. De man was niet altijd grijs geweest en ook hadden zijn oogen niet steeds weemoe dig gekeken. Soms was hij vroolijk lachend met de wap perende kaarsvlam afgekomen en had hij overmoedig gebarend, twee, drie flesschen meegenomen. Andere keeren neuriede hij zacht voor zich heen en zorgvuldig deed hij een keus uit den voorraad. Een enkele maal waren er nieuwe flesschen bijgekomen. De flesch had er al heel wat zien komen en gaan. En nu lag zij eenzaam als laatste in het rek. Ze was niet in haar humeur. Misschien was zij alleen maar beleedigd omdat men haar blijkbaar niet goed genoeg vond, misschien ook stemde het haar verdrietig, dat er geen enkele flesch meer was om haar lot te deelen, Zeker was het onrechtvaardig, dat men haar het leven onthield, dat haar niets anders gegund werd dan het troos- telooze duister van het kelderhol, terwijl er toch blank-gedekte tafels bestonden, waarop de purperen wijn in kristallen bokalen fon kelde. Was haar inhoud soms niet edel genoeg? Het piepen der scharnieren van de smalle kelderdeur onderbrak haar overdenkingen. Met een kandelaar in de hand daalde de man de trap af. Woelige schaduwen dansten langs grijze muren en onder het spinrag, dat de flesch bedekte, flikkerden vage glim lichten. De man bleef staan en keek peinzend naar de flesch. „De laatste", prevelde hij. En dan ineens begon hij tegen de flesch te spreken, alsof zij een levend wezen was. „Ik kom je halen", zei hij en zijn oogen schenen in de verte te staren, „jij en ik, wij hooren bij elkander, beiden zijn we eenzaam achtergebleven". Hij nam een doek en wreef zorgvuldig het stof van de flesch. Nu gaat het beginnen dacht de flesch, het groote leven. Even latei- stond zij op een kleine tafel. In den hoek van de kamer .brandde een schemerlamp, die het ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOUW- ARBEIDERSBOND. Verschenen is het jaarverslag der afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond, welk verslag begint met een overzicht van de werkloosheid over het afgeloopen jaar. Van de 679 leden welke de afdeeling telt Is het werkloozencijfer niet be neden de 250 geweest, doch was het gemiddeld 345 of .52 pet., hetwelk een weinig gunstiger beeld is dan over 1936 daar toen 't gemiddel de' 390 was of 61 pet. Het ledental bedroeg bij het begin van het jaar 635 en 31 December 679, een groei dus van 44 leden. Als gevolg van de weinige werkgelegenheid waren er in het verslagjaar weinig acties en onder deze enkele waren er een tweetal van eenigen omvang voor het werk aan den Rijks weg HaarlemHalfweg en die bij den aan bouw van het Diaconessenhuis. De afsluiting van de nieuwe landelijke contracten bracht voor de afdeeling hier ter stede geen moei lijkheden. Het financieel verslag sluit met een bedrag- van totaal f 58.991,10. Aan de werklooze leden werd uitgekeerd over het jaar 1937: uit de werkloozenkas 33.458,68 Uitkeering Gemeentelijke Steun- verleening 116.738,67 Uitkeering Maatschappelijk Hulpbetoon 37.587,27 In totaal wérd uitgekeerd 187.784,62 Geef Uw kinderen een geschenk voor hun leven, geef hun Het Boek voor de Jeugd! Het bevat meer dan 200 illustra= ties, spannende verhalen, mooie vertellingen, geestige, gevoelige gedichten en sprookjes, die de kinderen boeien, waarnaar zij ademloos luisteren, die zij altijd in spanning zullen lezen en ,hèr= lezen. De herinnering aan déze mooie verhalen zullen zij altijd dankbaar meedragen en later zullen zij hun eigen kinderen er weer van laten genieten, want dit boek wordt nooit oud 768 bladzijden druks 276 tekeningen en illustraties 80 schrijvers Uw boekverkoper heeft 't! VOOR DE (Adv. Ingez. Med.) vertrek zwak verlichtte en de meubels en de dingen, die er op stonden, wierpen vreemde, lange schaduwen. In de kamer brandde geen vuur en het was er bijna even koud als in den kelder. De man huiverde. „Herinner je je nog den dag, dat je hier in huis kwam? Dat is, laat eens kijkenzes- en-twintig jaar geleden. Edith en ik waren een maand of vier getrouwd, toen mijn schoon vader ons een kist wijn zond. Ja, ja, dat waren mooie dagen". Even glimlachte de man, dan streek hij met een moe gebaar zijn haren weg van het hooge voorhoofd. „Wat waren we jong", vervolgde hij, „en wat verwachtten wij veel van het leven. Wat is er van onze illusies overgebleven? Edith stierf bij de geboorte van Joan. En Karei, onze zoon, reed zes jaar geleden met zijn motor tegen een boom. Daarna kwam Maria in mijn leven. Wij kregen elkaar lief en we trouwden. Ik dacht, dat alles weer goed zou worden. Maar Maria en Joan harmonieerden niet, en mijn plichts gevoel zei mij, dat mijn dochtertje de oudste rechten had. Na eenigen tijd gingen Maria en ik uit elkaar. Dikwijls vraag ik mij af, of mijn offer zin had. Kinderen verstaan dat zoo niet, ze beseffen nauwelijks wat hun ouders zich om hunnentwil ontzeggen". De kurk verliet met een klap den hals van de flesch en klokkend vloeide de wijn in het waterglas. Ik had me alles heel anders voorgesteld, mijmerde de flesch. Een rijke tafel en licht, veel licht en lachende, gelukkige gezichten. Dit lijkt wel een begrafenismaal. De man proefde van den wijn. Hij had een vreemde, afwezige uitdrukking in zijn oogen en het scheen of de herinnering hem het spreken onmogelijk maakten. Langen tijd zweeg bij. Toen hij weer wat zei, was de flesch half leeg. „Ja. voor Joan offerde ik alles op. Maria' liefde, geluk, alles. En wat is mij gebleven'. Een leeg, kil huis, waarin de schimmen van het verleden rondwaren en één enkele goede, Vacanticboziglieden voor Haar lemsche schoolkinderen. De vereeniging „Vacantiebezigheden voor schoolkinderen te Haarlem" stelt zich ten doel de kinderen van alle scholen en alle ge zindten gedurende de groote vacanfcie op de eerste vijf werkdagen der week nuttig en aan genaam bezig te houden. De voorbereidende maatregelen voor dit werk zijn thans reeds in vollen gang. Aan de schooljeugd zullen dezer dagen 12.000 aanmeldingsformulieren worden uitgereikt die door de ouders ingevuld moeten worden. BALLET TILLY SYLON. Vrijdag 1 April a.s. geeft Tilly Sylon met haar dansgroep een avond in den Stads schouwburg, onder auspiciën van de Haarl. Orkest Ver. Het orkest o.l.v. Marinus Adam zal de balletten begeleiden. Het programma is rijk aan afwisseling en bevat o.m. een nieuw komisch dansspel naar een ontwerp van Tilly Sylon, muziekvan Marinus Adam, waarin ge bruik is gemaakt van. het Io Vivat, n.m. de „Universiteit". Na het enorme succes dat de School en het Pensionaat mocht ten deel vallen zal ook dit zeer komische dansspel zeker bij het publiek'in den smaak vallen. Op enkele kleine werken na, worden uitslui tend noviteiten opgevoerd. Une nuit sur le mont chauve, (Een nacht op den kalen berg) van Moussorgsky, is een zeer fantastisch ballet. Schouwburgbezoekers en Dans der come- dianten, muziek van Smetana, Ballet uit de Opera „Faust" van' Gounod, en- tenslotte de beroemde wals van Johan Strauss, met nog twee kleine werken van Liadow en Bizet, coni- pleteeren dit zeer gevarieerde programma. Het orkest speelt tusschen enkele Balletten .een paar entr'actes. Zooals altijd zijn de choreographieën en de costumes ontwerpen van Tilly Sylon. KAMPEEREN. De kampeervereeniging „Licht en Vrijheid' houdt Vrijdagavond 1 April een ledenvergade ring in het gebouw Ooms, Jansstraat 55. Punten van behandeling zijn: Uitbrengen van het verslag van het afgeloopen jaar en bespreking van de vraag: hoe kampeeren wij in het a.s. seizoen? PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 1 APRIL 1938 Progr. 1Hilversum II Progr. 2: Hilversum I Progr. 3: 8.— Keulen 9.20 Parijs Radio 11.05 Radio P. T. T. Nord 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brussel, 12.30 Fransch Brussel 1.20 Keulen 2.20 Danmar.k Radio of Div. 3.20 Keulen 4.20 Droit- wich 4.50 Keulen, 5.20 Fransch Brussel 6.20 Keulen 8.20 Ned. Brussel 8.30 Pauze 8.35 Fransch Brussel 9.20 Ned. Brussel 9.30 Pauze 9.35 Keulen 10.20.Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 7.50 London Regional 8.20 Droitwich 10.55 London Regio nal 11.35 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra mmofoonplaten concert: Zangprogramma. 1. La Foletta, Erna Sack; 2. Ay, ay, ay, Luigi Fort; 3. Gebundene Hande, Zarah Leander; 4. Wien, du Stadt meiner Traume, Richard Tau- ber; 5. La Fille du Regiment, Claire C.lairbert; 6. La Campagna di San Guisto, Chor Belmont, 7. Mignon, Hëlène Cals; 8. Russische potpourri Oeral Kozakkenkoor; 9. Im Prater blüh'n wieder die B'aume, Richard Tauber; 10. Can zonetta, Erna Sack; 11. Amor di Pastorello, Chor Belmont; 12. Eine Frau von Heut', Zarah Leander; 13. Si vous l'aviez compris, Luigi Fort 14. Lucia di Lammermoör, Claire Clairbert., 15. Der Frühling naht mit Brausen, Emmy Bettendorf; 16. Frühlingsstimmenwalzer, Hé- lène Cals. 8.0012.Diversen. :l-|: 11' 'I'!:1 il-l'v -III '''.II oude flesch wijn, de laatste uit het kisje van Edith's vader. Joan is, getrouwd, woont in Amerika: op mijn verjaardag en met Kerst mis stuurt ze me een mooi bedrukte kaart en van tijd tot tijd ontvang ik tien dollar voor sigaren en ze denkt, geloof ik, dat ze mij hier mede mijn gemis kan vergoeden, dat ik op een cadeautje van haar zit te wachten. „Waarom liet ik Maria gaan?" De flesch voelde zich duizelig worden. Naarmate de wijn uit haar binnenste weg vloeide, werd ze melancholieker en slaperiger. Bovendien maakte de eentonige cadans van de stem haar wee. „Mijn zaken verwaarloosde ik", mompelde de man. Hij sprak nu niet meer speciaal tot de flesch, hij philosopheerde maar zoo wat verder, een beetje tegen de dingen om hem heen, een beetje' tegen zichzelf. „Voor wie móest ik nog langer geld ver dienen? En toch ben.ik pas even vijftig, een man in de kracht van zijn leven. Var Maria hoorde ik niets meer. Ze zal haar weg en haar geluk wel gevonden hebben, ze was mooi en begaafd. Ze ging naar Parijs. Geld vroeg ze ms niet, haar familie was rijk". De man was steeds luider gaan spreken, zijn onderwerp wond hem op en hij had niet ge geten en steeds maar gedronken. „Hoor je me, flesch?" hij schreeuwde bijna, „ze was mooi en begaafd en ze had me lief. En ik.ik liet haar gaan!" Maar de flesch was nu leeg en leege fles schen zijn dood, als alle dingen, die leeg zijn. En de man were steeds heftiger en ineens nam hij de flesch van het tafeltje en smeet haar óp de ijzeren kachelplaat, vlak voor den haard, waarin geen vuur was. Nu was hij niet langer .driftig. „Het is uit met ons, met jou en met mij, flesch", sprak hij somber. En dan barstte hij in lachen uit, een maca- beren lach. „Ha, ha, scherven! Scherven zijn geluk, nietwaar?" Er werd gebeld. Luid en vreemd klonk het luiden door het eenzame huis. Even bleef de man bewegingloos staan. Ver dwaasd staarde hij naar de kamerdeur. Dan ging hij onzeker door de lange marmeren gang. Het gerinkel van de deurketting bracht, hem tot de werkelijkheid terug. „Frans" zei Maria, „Frans" en niets meer dan dit enkele woord en toch lag hierin het geheele drama van hun scheiding verborgen. Een wijle stonden ze zoo tegenover elkaar en Maria keek onderzoekend naar zijn verma gerd, bleek gezicht, waarin de oogen hol don kerden „Dus toch" fluisterde de man, „dus scher ven brengen tóch geluk". Maar de flesch lag in stukken op de haard plaat en daar is iets onrechtvaardigs in. Want zij had zes-en-twintig jaren met meer berusting gewacht dan de man. En zelfs de glorie vp -ren eereplaats op den feestdiscb was ha ithóudên. udMik verboden. Auteursrecht voorbehouden). ENCELSCHE is U NIET TE EVENAREN! in 3 Serie Prijzen Pasvorm, Afwerking en Kwaliteiten onder VOLLE GARANTIE. Vanaf heden tot einde April ontvangt elke 25e kooper als bijzondere attractie 'n Heerencostuum n. keuze CADEAU!! ONZE ETALAGES zeggen U de rest! J. VAN DAM WINDSOR HOUSE 78 GED. OUDE GRACHT 78 (Adv. IngezMed.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden De namen der vragers blijven redactie- De antwoorden ivorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan Ik het voordeeligst marme lade maken? ANTWOORD; Men kan marmelade van ver schillende' "vruehten maken, die alle een eigen be- x-eiding eisehen. Als voorbeeld nemen wij; Bessejimarmelade: 1. kg. zwarte; roode of witte v bessen; 600 gr. suiker. Stroop de bessen -van de steeltjes met een Vork. Wascb ze en bereid ze verder geheel als het volgende recept. Aardbeienmarmelade. 1 kg. aardbeien; GOO gr. suiker, 1/2 L. citroensap. Laat de aardbeien on der voortdurend roeren inkoken tot ze met de suiker nog slechts 10 min. behoeven te koken. Voeg dan de suiker toe en laat het inkoken. Daarna de citroensap toevoegen en zoo heet mo gelijk in de potten of flesschen gieten. Sluit deze af met vochtig perkamentpapier. VRAAG; Er zitten veel keldermotten in mijn kelder. Wat is daartegen afdoende te doen? ANTWOORD: Met Flit spuiten of een andere insecten- en. ongediertevloeistof, die in een zgn. verstuiver gebracht wordt. Vraag uw drogist. VR^AAG: Hoe moet een parketvloer, waarin vetvlekken zitten, behandeld worden? I-Ioe moeten die vetvlekkenverwijderd worden ANTWOORD: Een papje van perchlooraethy- leen .én magnesia op de vlek leggen en rustig ia.- ten drogen. Is de vlek nog niet geheel verdwenen, dan met horstel en sterke soda-oplossing goed afschuieren, doch de kleur van het hout zal daar door lichter worden. Dit trekt echter na een paar maal in de was zetten wel bij. VRAAG: Hoe kan ik de randen van een duren slappen hoed, die te slap geworden zijn, wat stij ver maken? ANTWOORD: Onder een vochtigen doek ste vig uitstrijken. Oppassen dat u den hoed niet uit het model perst. VRAAG: 1. Hoe moet ik vruchtenbowl maken? 2. En hoe advocaa.t? ANTWOORD: 1. Vruchtenbowl. 1. fl. Meiwijn, halve fl. spuitwater, basterdsuiker, vruchten (frambozen, kersen, aardbeien, perziken, peren, abrikozen) zooveel, dat de Meiwijn voldoende ge vuld is. Wa-seh de vruchten, die goed rijp moeten zijn, laat ze uitlekken, snijd de groote in stukjes en vermeng ze met den Meiwijn en de basterdsuiker. (Deze hoeveelheid kan moeilijk worden opge geven en is afhankelijk van. de vruchten.). Ma.alc de bowl niet lang voor het gebruik klaar, de vruchten worden anders leelijk van kleur. Voeg op het laatst 1/2 flesehje spuitwater toe. In de plaats van versche perziken, peren en abrikozen kunnen ook ingemaakte genomen worden. 2. Advocaat. 12 groote of 14 kleine eieren. 400 gr. suiker, 1 stokje vanille, 1 L. brandewijn. Klop met een garde in een,goed geëmailleerde pan de eieren met een gespleten stokje vanille en dé suiker, tot deze zoo goed mogelijk opgelost is. Voeg er dan langzamerhand den brandewijn bij en laat de advocaat au bain-marie of op een zac-lit vuur, steeds roerende met de garde, lainv-warm worden, maar zorg, dat ze niet schift. Giet ze in goed schoongemaakte karaffen of flesschen en sluit deze stevig af. VRAAG: Kan ik nu al eieren in waterglas in leggen en kan ik er dagelijks nieuwe eieren aan toevoegen ANTWOORD: De tijd is Augustus. U kunt het ook nu doen, hoewel het de moeite niet loont, want de eieren zijn thans goedkoop. De eerste •eertien dagen moogt u er eieren aan toevoegen; daarna niet meer. DIVERSEN. VRAAG: Is het geoorloofd een meisje, dat van school af, maar nog geen 14 jaar is, te laten wer ken als dienstmeisje? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik ben in vasten dienst. Nu gaat mijn zuster trouwen. 1. Moet mijn patroon mij nu een dag vrij geven? 2. Onder welken graad valt een zuster ANTWOORD: 1. Neen. 2. Tweede graad. VRAAG. Wanneer van een echtpaar eerst de •ouw is overleden en daarna de man, wie zijn in de erfgenamen als ér geen testament is? ANTWOORD; De naaste bloedverwanten van den man.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10