Haarlem's Dagblad Een Abdicatie. Een Ooievaarscanard. Televisie te Haarlem. ge ld besp areu Ik voel geen neiging dictator te zijn. BABYZAAK 55e Jaargang No. 16802 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algctn. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Donderdag 31 Maart 1938 Abonnementen per wreek f0.25. p- maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco pe* post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenliëm l-S regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnenientstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek Tegelijk met de tekst van een extra-schal lende rede van Mussolini, waarin hij zich op zijn leger van acht millioen man, zijn gewel- dig-groeiende vloot, zijn tweeëndertigduizend getrainde vliegtuigbestuurders en zijn nieu wen maarschalksstaf beroept, bereikt ons een mededeeling van Franz I, Vorst van Liech tenstein. Mij gesteld ziende voor de keus, over Benito I's super-daverende betoog of over Franz' eenvoudige mededeeling te schrij ven, kies ik het laatste. Want zij ademt een zoo weldadige, vriendelijke fust. En die doet mij zoo behagelijk aan temidden van het oor- verdoovende wapengekletter, dat de interna tionale berichtgeving beheerscht. Ook wordt dit laatste zoo eentonig. We we ten het nou wel: de bewapeningen van alle groote mogendheden zijn geweldig, Musso lini's superlatieven zijn haast nog geweldiger, alle talen schieten tekort in woordenrijkdom om de vervaarlijkheid der bewapeningen tot nog geestdriftiger redevoeringen op te zwie pen Dan doet het lezen over Liechtenstein mij bijzonder goed. Franz I doet de simpele mededeeling dat hij afstand doet van den troon ten bate van zijn zoon en erfgenaam, den eenendertig jarigen prins Franz Joseph. Hij zelf is vierentachtig en hij vindt dat het genoeg geweest is na een vredig bewind van 29 jaar, waarin zijn goede Liechtensteiners rustig en tevreden onder zijn weldadig bewind hebben geleefd. Franz I gaat niet heen uit vrees voor Mus solini of eenigen anderen geweldenaar. Daar kunt u zeker van zijn. Als men 84 jaar is en zijn landje in vrede heeft bestuurd gedurende een generatie kan men bedaard aftreden, met een glimlach, en tevreden zijn en wachten op het einde dat niet ver meer kan wezen. Men kan Mussolineesche en andere zwaarbewapen de, dreigende redevoeringen lezen en zacht jes het hoofd schudden en zich even bezorgd voelen over de toekomst van het kleine landje. Maar niet te lang en niet te diep, want men is zoo oud en strijdensmoe. Franz Joseph moet dat allemaal maar zien te verwerken. Moge het meevallen. Vele toeristen, auto-toeristen vooral ken nen het vorstendom Liechtenstein. Zij hebben het bezocht omdat het zoo mooi en zoo vrien delijk is. Daar kan Mussolini zich niet op be roemen, dat hij mooi en vriendelijk is. Het zelfstandige vorstendom beheerscht een ge bied van 159 K.M.2. Dat is dus wel heel klein. Stelt u zich in onze omgeving maar eens een terrein voor van 12'/2 K.M. lang en 12!/2 K.M. breed. Maar het lijkt verder heelemaal niet op onze omgeving. Het is bergachtig. Er ligt een bergtop in van 2547 M. hoogte, de Naas- kopf. Het klimaat is zacht en heel gezond. Er zijn ruim tienduizend inwoners, ze leven van landbouw, wijnbouw, veeteelt, aardewerk en lederindustrie, katoenspinnerij en -weve rij, Dat is dus heel wat: een mooie verschei denheid. En er is heelemaal geen oorlogs industrie bij. Er is ook geen leger, evenmin een luchtvloot. Dat begrijpt u wel. En het landsbestuur zit eenvoudig in elkaar. De vorst regeert met den Landdag, die vijftien leden telt waarvan drie door hem en twaalf door de kiezers benoemd worden. En dan zijn er nog een instelling die „land- schoolraad" en een tweede die „vorstelijke domeinraad" heet En de hoofdplaats heet Vaduz. Er zijn 1400 inwoners in. Ze hebben het ook goed. Het grootestadsleven kan hen, in deze Europeesche hoofdstad, niet deren. Zij zijn vriendelijk je gens de toeristen en eerbiedig jegens Franz. Nu zal Franz Joseph hem opvolgen. Zijn naam klinkt wat Habsburgsch. Maar hij is geen Habsburger en hopelijk zal zijn naam geen der wapenkletteraars zoo irriteeren, dat hij hem opslokt. Het zou trouwens geen imp: rialistisch succes zijn en zelfs in dezen tijd niet voor een heldenfeit kunnen doorgaan. Er zit geen reclame in zooiets. Franz Joseph -heeft dus wel een aardige kans dat zijn vorstendom blijft bestaan. Hij zal er niet eens een vertoond voor behoeven te sluiten met San Marino en Monaco, ofschoon zoo'n onbewapende Kleuter-Entente wel grap pig zou zijn. Maar het is verstandiger stil te wezen. Wellicht zullen we niets meer van hem vernemen totdat hij, over een halve eeuw of zoo, abdiceert ten bate van zijn zoon. Ik weet niét hoe die heet. Misschien wel Caesar of Napoleon. Gelukkige volken hebben geen geschiedenis. Verlangt u er ook wel eens naar, Liechten steiner te zijn? R. P. Amerikaansche Staten door tornado's geteisterd. Vele personen verongelukt. COLUMBUS (Kansas!. 31 Maart. De tornado's die de staten Kansas, Missouri. Oklahoma en Arkansas hebben geteisterd, hebben tot dusver reeds 27 menschenlevens geëischt, terwijl honderden menschen gewond zijn. Alleen te Columbus zijn reeds 200 gebouwen vernield. O.a. stortte daar een school in, waarin zich om streeks honderd kinderen bevonden. Vier hunner kwamen om het leven. (Reuter) (Een ooievaarsnest te Sassenheim dat jaren onbeivoond xoas geble ven, doch in de hoop op terugkeer geregeld vei'zorgd was, bleek dezer dagen bezet door een eendenpaar, dat er aanstonds weer uit verdre ven werd.) Het Sassenheimsche eibernest Bleef onbewoond een reeks van jaren. Al deed er men nog zoo z'n best Voor 't lokken van de ooievaren. Het bedje werd met zorg gespreid Voor Langbeen en voor zijn familie, Maar geen koos, alle zorg ten spijt In Sassenheim zijn domicilie. Wel scheen onlangs de zorg beloond. Tot aller dorpelingen vreugde. Het oude nest bleek weer bewoond. Voor 't eerst sinds velen hunner heugde. Maar toen men nader kijken ging. Is 't ware aan het licht gekomen. Een stomme eend. de listeling, Had van het nest bezit genomen. Nu is het paar het nest weer kwijt, Men talmde niet. het te verdrijven, Een vreemde eend hoort in de bijt, En nergens anders, te verblijven. 't Bericht omtrent den ooievaar. Dat Sassenheim met vreugd vervulde. Bleek een verrassende „canard" En dat kon Sassenheim niet dulden. Voor eenden schuilt hier vast iets raars, Daar zij toch 't nest beschikbaar meenden. Maar ooievaars zijn ooievaars En eenden zijn alleen maar eenden. P. GASUS. De aanrijding van Mr. Dr. A. baron Röell. Een vervolging van den dader. Zooals men weet werd Mr. Dr. A. Baron Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, ongeveer een maand geleden op de Groote Markt bij den ingang van het Stadhuis door een fietsrijder aangereden. De Commissaris werd daarbij ernstig aan een been verwond, zoodat hij nog steeds in de Mariastichting verpleegd wordt. Eenige dagen geleden deel den wij mede. dat de patiënt goed vooruit gaat. zoodat te verwachten is dat hij over enkele weken zijn werkzaamheden volledij zal kunnen hervatten. Indertijd werd medegedeeld, dat de fiets rijder onbekend gebleven was omdat hij na het ongeluk doorgereden is. De Haarlemsche politie heeft hem evenwel opgespoord. Uit het onderzoek is gebleken dat het ongeluk geheel aan hem te wijten is. zoodat proces-verbaal tegen hem is opgemaakt wegens het veroor zaken van- zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het is een 17 a 18-jarige jongen wo nende te Haarlem. De parkeer-terreiiien te Haarlem. Reorganisatie Oude Groenmarkt. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad besloten ook op de Oude Groenmarkt een be hoorlijke parkeergelegenheid voor auto's te laten maken, teneinde de parkeerplaats op de Groote Markt wat te ontlasten. Thans is van wege Openbare Werken met de voorbereidende werkzaamheden hiervoor begonnen. Liedertafel „Haarlem's Zang- genot". Het zeventigjarig bestaan. Op 12 Augustus a-s. zal het 70 jaar geleden zijn, dat de Liedertafel ..Haarlem's Zan: genot-' (Mannenkoor! werd opgericht. De Liedertafel wenscht dit heugelijk feit te herdenken door het houden van een Natio- nalen zangwedstrijd voor Mannen-, Vrouwen- Gemengde- en Kinderkoren, benevens voor kwartetten, in de maanden Juni en Juli. De wedstrijd zal gevolgd worden door een groot feestconcert in September of October. Het aantal inschrijvingen, waaronder die van de grootste koren in Nederland, wettigt het vermoeden, dat de wedstrijd in alle op zichten uitstekend zal slagen. De burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap van het eere-comité te aanvaarden De fruitautomaten te Haarlem. Worden reeds in cafés geweerd. Een lezeres schrijft ons: „Zou het mogelijk zijn de fruitautoma ten uit de cafés te doen verdwijnen. Veel man nen zijn te zwak om de verleiding te weer staan, zij verspelen er veel geld mee en dat heeft tengevolge, dat er in de huisgezinnen financieele zorgen komen. Met mij zullen vele huismoeders dankbaar zijn als deze en an dere automaten waarmee gespeeld kan wor den, zullen verdwijnen. Een huismoeder die er veel last van ondervindt." Wij hebben bij de politie te Haarlem onder zocht. Deze deelde ons mede, dat de caféhou ders reeds weken geleden de aanzegging heb ben ontvangen dat zij de fruitautomaten uit hun zaken moeten verwijderen. Er zal worden toegezien dat daaraan ook gevolg gegeven wordt: Klachten waren sindsdien niet meer bij de politie igekomen. Op de Jaarbeurs te Utrecht heeft wij gaven daarvan een uitvoerig verslag de eerste televisie-uitzending in Nederland plaats gehad. Er kon van een succes gesproken wor den. Eindelijk is het dus zoover, dat men op een afstand genieten kan van het aanschou wen van een gebeurtenis die elders plaats heeft. Colporteerende dames aan gehouden. Waarschuwing tegen de organisatie van het „Nationaal Reddingslegcr". Gisteren om half twaalf zijn te onzer stede twee vrouwen aangehouden, die colporteer den met het blaadje ..Nationaal reddingsle- ger" redactie Tuinen Leeuwarden, comman dant J. Voortman. .Een der dames, had om haar hoed een wit te band met ..Nationaal reddingsleger". Beide dames werden naar het bureau van politie gebracht en na verhoor vrijgelaten. De opbrengst van de colportage was be stemd voor de afdeeling Amsterdam van het Nationaal reddingsleger. gevestigd Rapen burg 19. beneden de woning van één der aan gehouden dames, moeder van 9 kinderen, wier man werkloos is. Reeds in 1923 is er in het rapport van de Armenraad te'Amsterdam gewaarschuwd te gen de activiteit van het „Nationaal reddings leger", een organisatie, die naar het voor beeld van het Leger des Heils werkt, en daar vaak mede verward wordt. In 1923 reeds werd de instelling geschrapt van de lijst van liefdadigheidsvereenigingen, aangezien ze niet bonafide bleek te zijn. Nu blijkt dat deze vereeniging haar activiteit hernomen heeft wordt door de politie ge waarschuwd tegen het koopen van lectuur van het „Nationaal reddingsleger" en het schenken van giften aan deze vereeniging. De Loterij „Haarlem's Bloei''. Een volledig succes geworden. Het bestuur van „Haarlems Bloei" schrijft ons: De eerste loterij van .Haarlem's Bloei" is een volledig succes geworden. Reeds vele uren voor de trekking een aanvang nam, waren alle loten uitverkocht. Voor het bestuur van ..Haarlem's Bloei", dat met deze loterij zulk een succes mocht boeken, zal dit resultaat zeker een aansporing- zijn volgend jaar wederom de ministerieele toestemming te vragen voor een loterij. „Haarlem's Bloei" heeft voor deze loterij op zoo volledige wijze de medewerking o.a. van den Haarlemschen handeldrijvenden midden stand mogen ondervinden, dat het bestuur zich zeker gesterkt gevoeld weer nieuwe plannen uit te werken. Voorloopig staat als eerste on het program ma de in de eerste week in Mei te Haarlem te houden bloemenweek. welke ditmaal een tulpenweek zal zijn. Mooier, moderner en sterker behang in Uw kamers en tegelijk: geld besparen bij den inkoop, wilt U dat? Koop dan Uw behang bij: H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,Tel.TI657 Vertrouwd vakkundig personeel beschikbaar. rAdv. Ingez. Med.) Operaties in Aragon worden door Franco zelf geleid- Nieuwe dorpen en steden veroverd. Val van Lerida verwacht. SARAGOSSA. Generaal Franco' heeft per soonlijk het opperbevel op zich genomen over de nationalistische strijdkrachten in Aragon. Volgens het legerbericht van gisteren heb ben zijn troepen aan het front van Aragon hun opmarsch voortgezet. Hun linkervleugel trok de Rio Cinca over en bezette daar eenige dor pen. Meer naar het zuiden bezetten de natio nalistische troepen Binaced en Zaidin, Zij om singelden met behulp van ruiterij Nonaspe. Nog verder naar het zuiden staken zij de Rio Matarrana over en bezetten de dorpen Maella en Fabara. Zij bereikten voorts de Rio Algas, die zij op verscheidene plaatsen overtrokken. De legionnaires bezetten Valdetormo en sta ken vervolgens tusschen dit dorp en Caso de Rio Matarrana over. Zij veroverden nog ver scheidene belangrijke stellingen ten zuiden van het dorp Belmonte de Mesquin. dat even eens ingenomen werd. Op den rechtervleugel werd La Cordonera be zet, terwijl talrijke krijgsgevangenen werden gemaakt. De vijand liet meer dan 300 dooden achter. Naar in het communiqué van het ministerie van landsverdediging wordt gezegd, gaat de strijd in den oostelijken sector met hevigheid voort. In den sector vaij Barbastro schoven de nationalisten hun linies vooruit tot Mondon en Binaced, dank zij den steun van hun ar tillerie en luchtmacht. Zij bezetten Alcarras in den sector van Fraga. Geen ernstige tegenstand te Lerida. De troepen van Franco onder bevel van ge neraal Yague zijn bij Lerida op tegenstand van de regeeringstroepen gestuit. De regeeringstroepen hebben de sluizen van de Cinca geopend en de dijken doorgestoken, zoodat de rivier gezwollen is en de in der haast geslagen brug bij Fraga kon tijdelijk niet ge bruikt worden. Toch zijn de laatste 36 uur voldoende aanhangers van Franco toege stroomd om den opmarsch voort te zetten. In den middag waxen de nationalisten tot drie kilometer afstand van Lerida genaderd en met veel voorzorg nikten zij op tusschen de olijfboomen en alleenstaande huizen toen plotseling geweer- en mitrailleurvuur het voor- waartsgaan belette. In de richting van Barcelona waren de we gen van Lerida overvuld met vluchtelingen. Zeventig kilometer naar het zuiden, ten oosten van Caspe hebben de regeeringstroe pen Maella bezet en zonder tegenstand te ontmoeten rukken zij thans op langs de grens van Tarragon. Tegen het vallen van den avond waren dr troepen van Franco Lerida aan het omsinge len. doch de voorste huizen der stad hadde- zii nog niet bereikt. De tegenstand, welke de regeerings troepen nog bieden schijnt bedoeld te zijn om de uittocht uit Lerida te dek ken. Men gelooft niet in een ernsti- gen tegenstand.te Lerida. Andere een heden van de troepen van Yague ruk ken langs' secundaire wegen op naar Lerida en hebben een aantal dorpen ingenomen. Een huwelijk in de filmwereld wordt uitgezonden". Stokowski-Garbo. Greta Garbo. Geen wonder dat het bestuur van „Haar lems Bloei" getracht heeft Haarlem onmid dellijk na Utrecht de primeur te geven van het televisie-wonder van Philips. Daarvoor was trouwens een bijzondere aanleiding. In deze dagen van beroeringen in het buitenland ko men er veel vreemdelingen in ons land. Hun aankomst wordt meestal geheim gehouden, alleen de politie weet van hun doen en laten. De Haarlemsche politie had ambtelijk kennis gekregen van het feit. dat dezer dagen met een vliegmachine der K.L.M. op Schiphol aan gekomen zijn de bekende Zweedsche film actrice Greta Garbo en de Amerikaansche mu sicus Leopold Stokowski. In de pers werden reeds eenige weken geruchten verspreid over een voorgenomen huwelijk tusschen beide bekende persoonlijkheden. Het blijkt nu, dat die geruchten toch waarheid tot grond hadden. De twee kunstenaars zijn naar Nederland ge komen om hier in het huwelijk te treden. Dat zij daarvoor ons land uitgezocht hebben heeft een bijzondere reden. Huwelijken in Nederland gesloten hebben volgens de Volkenbonds statistiek de grootste duurzaamheid. Door zich nu te onderwerpen aan de Nederlandsche hu- welijksregelen willen beiden te verstaan geven, dat zij de bedoeling hebben een huwelijk voor eeuwig te sluiten. Leopold Stokowsky. Het huwelijk zal morgen, Vrijdag 10 V2 uur in een kleine gemeente in Kennemerland vol trokken worden. Alle maatregelen zijn even wel getroffen om deze plaats absoluut geheim te houden. Wel is toestemming gegeven om de huwelijksplechtigheid per televisie naar Haarlem uit te zenden, mits de omroeper van Philips verzwijgt waar hij zich op dat oogen blik bevindt. Anders is men toch nog bang, dat film-vereerders per auto naar het betrok ken dorp snellen. ..Haarlem's Bloei" heeft van het gemeente bestuur medewerking verkregen de Vleesch- hal 'die ontruimd is in verband met de res tauratie der muren i in te richten om de uit zending te volgen. Ongeveer 1000 personen zullen er dus getuige van kunnen zijn. De huwelijksplechtigheid begint om 10:-_- uur, maar de deuren van de Vleeschhal gaan om kwart over tien open. Er wordt geen toegangsprijs geheven, maar .Haarlem's Bloei" is overtuigd dat de bezoe kers na het genieten van dit evenement vrij willig hun gaven van dankbaarheid voor deze nuttige Haarlemsche stichting zullen depo- neeren in een collecte-bus die in de Vleesch hal wordt gezet. Het woord is aan Alfred de Musset: Ik wil, dat men, als men mij gelezen heeft, mij kan herlezen. E. ten Broeke. Woensdag is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer .E ten Broeke, oud-hoofd eener school alhier en oud-directeur der Fijks- normaallessen te Haarlem. De heer ten Broeke werd 22 Jaili 1869 te Neede geboren en begon zijn loopbaan bij het O.L.O. als onderwijzer te Waddinxveen op 1 Mei 1889, waarna hij achtereenvolgens als onderwijzer werkzaam was te Markelo, Baarn, Zwolle en Groningen. Op 21 September 1903 werd hij hoofd eener school te Assen, waar hij 1 Augustus 1907 ook directeur der Rijks normaallessen werd. Op 1 September 1908 kwam hij naar Haar lem als hoofd der toenmalige „eerste burger school" aan het- Klein Heiligland (later U.L.O.-school A) en met ingang van 24 Augustus 1926 werd hij overgeplaatst als hoofd naar school 32 in de Karolingenstraat, welke functie hij bleef vervullen tot het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd. Op .1 Augustus 1934 ging hij met pen sioen. De heer ten Broeke was van 1 September 1922 tot 1 October 1925 leeraar aan de Han delsavondschool en volgde op laatstgenoemde datum den hee». Wieringa als directeur dier inrichting op. Met ingang van 1 September 1933 vroeg en verkreeg hij eervol ontslag uit deze functie. Dat de heer ten Broeke een zeer werkzaam leven achter den rug had, toen hij de wel verdiende rust ging nemen, blijkt wel uit het feit, dat hij van 1 Juli 1910 tot dc opheffing in 1921 ook nog di 'eteur der Rijksnormaal lessen alhier is geweest. Het vertrouwen van zijn collega's riep hem tot de functie van voorzitter der Ambtelijke Vereen, van Hoofden van Scholen alhier, die hij jaren lang ver vulde. Bovendien had hij sinds 1920 tot zijn over lijden zitting in het districtsbestuur van „Eigen Hulp": sedert 1 September 1921 was hij secretaris van dat bestuur. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 2 April a.s. te Driehuis—Westerveld. na aankomst van trein 13.14 uur. President Roosevelt: WARMSPRINGS, 31 Maart Dc afkeerig- heid van Roosevelt, dictator van dc Vereenig- de Staten te worden komt tot uiting in een door den secretaris van den president gepu- bliceerden brief aan een niet met name ge noemden correspondent, luidende als volgt: ..Zooals gij wel weet. ben ik tegen een Ame rikaansche dictatuur, om drie eenvoudige redenen: Ten eerste voel ik geen neiging, dictator te zijn. Ten tweede mis ik de eigenschappen, die mij een succesvollen dictator zouden doen zijn, en ten derde heb ik teveel historischen achtex-- gx-ond en te veel kennis van bestaande dicta turen dan dat ik eenigei-lei vorm van dicta tuur voor een democratie als de Verecnigde Staten zou wenschen. De brief wordt uitgelegd als een antwoord op hen. die kritiek leveren op het wetsont werp inzake de hervorming der departemen ten. VAN WEERT is heden verhuisd van Gierstraat 20 naar ANEGANG 46 JAC. VAN WEERT (Adv. Ingez. Med./ HEDEN: PAGINA'S. r Franco maakt nieuwe veroveringen in Aragon. 1 Roosevelt wenscht geen dictatorschap over de Ver. Staten. 1 Televisie te Haarlem. 1 De voorjaarbeurs van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen geopend. 2 Waar liggen de mooiste bollenvelden? 3 Het Iandbquwcrisisfonds ter sprake in de Eerste Kamer. 3 Mussolini over de Italiaansche weer macht. 4 Het nieuwe Roemeenschc kabinet-Chris- tea heeft alle partijen ontbonden. 4 Haarlem heeft weer een bureau voor be roepskeuze. 6 Het werk van Het Witte Kruis in 1937. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een abdicatie. 1 Thr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: I.udwig Quidde. 4 Hoe de spoorlijn HaarlemAmsterdam ontstond. 5 J. B. Schuil: „Zijne Eminentie doet zaken." g Rubriek voor vragen. g H. D. Vertelling: „Scherven" door Jaap Bekkers. g Dam rubriek. 3 Voor de Vrouw. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1