SCHUDT UW LEVER WAKKER HET BLOEMENFESTIJN BEGINT WEER. Economische Zaken Landbouwcrisisfonds. DONDERDAG 31 MAART 1938 HAAREEM'S DAGBLAD S Waar liggen de mooiste bollenvelden? De K.N.A.C. schrijft ons: De bollen bloeien weer! Schuchter vertoon den zich de crocusjes. Eerst enkelen, als ver trouwden zij het nog niet recht. Het was ook nog zoo vroeg in het jaar. Maar niet zoodra hadden zij de koestering gevoeld van de lente- zonaestralen of het was alsof zij de nog sla- penden toefluisterden toch wakker te worden om mede te helpen het voorjaar in te luiden. Ook de narcissen talmden niet lang en nu komt de beurt van de hyacinten en de vroege tulpen. Hoewel de bollenvelden a.s. Zondag nog niet op hun mooist zullen zijn zal er voor den liefhebber toch voldoende te genieten vallen. Te genieten vooral in de streek tus- schen Sassenheim en Bennebroek, vanouds het centrum van onze wereldvermaarde cultuur. Langs den straatweg rijdende van de Haagsche Schouw naar Haarlem, ziet men reeds links en rechts de hyacinten- en tulpenvelden. Men „GOEDSeP'.OBARE BINNENWEGEN .BERIJDBARE BINNENWEGEN tulpenvelden. Een bezoek aan Bovenkarspel, de Koog, Breezand, Middenmeer, Medemblik, Andijk en Enkhuizen is een bezoek meer dan waard. Hier en daar zal men den wagen echter aan den kant moeten zetten, daar voortzetting van den tocht per automobiel ondoenlijk zal blijken, want om in deze streken intens van de bloemen te genieten moet men zich vele over gangen met bootjes en tochtjes over smalle paden getroosten. Ook in de streek tusschen Haarlem en Alk maar, langs de binnenwegen bij Beverwijk en Santpoort treft men bloembollenvelden aan. Maar het centrum van onze Hollandsche bol- lencultuur ligt toch nog steeds tusschen Sas senheim en Bennebroek. Tot slot nog dit. Indien men zich de luxe kan permitteeren om op een door-de-weeksche-dag er tusschen uit te gaan, zoo doe dat dan! Men behoeft dan niet beangst te zijn voor het raken in verkeersknoopen. men rijdt niet in files en men heeft de illusie alleen te zijn alleen met die onbeschrijfelijke pracht van het Hollandsche kleurpalet, waarvan men tin ten en schakeeringen in volkomen rust kan genieten. Is men echter gedwongen het bezoek op een Zondag te bepalen, dus op den dag dat het uit den aard der zaak veel drukker is, rijdt dan voorzichtiger. Erger U niet als gij niet kunt opschieten. Per slot van rekening bent U toch niet naar de bollenvelden getogen om er door heen te vliegen. Elk oponthoud kan slechts winst beteekenen, al is het dan ook soms ge dwongen. geniet weer van het eeuwig schoone schouw spel van dit voorjaarsbloemenfeest en onwil lekeurig rijdt men iets langzamer om het in tenser te beleven. Maar dieper onder den in druk komt men als men langs de binnenwegen rijdt, die zich Westelijk van den straatweg be vinden. Hier is het pas mogelijk om de pracht van de velden volkomen op den geest te laten inwerken. Talrijk zijn de binnenwegen. Vele zijn zeer goed te berijden, niet smal en voor zien van een fraai wegdek. Bij andere is het iets minder best, maar gaarne heeft men deze ongemakken van den rit over voor de belooning die te wachten staat. Want deze wegen leiden den natuurliefhebber dwars door de velden. Men dringt door tot in het hart van de cultuur waarop wij Nederlanders terecht zeer trotsch zijn. Een kleine moeilijkheid is om in de grootere plaatsen den juisten weg te vinden die toegang tot het dorado der binnenwegen geeft. In Sassenheim bereikt men dit door on geveer midden in het dorp de Teylingerlaan in te slaan (richting Noordwijk). Deze laan voert langs de ruïne Teylingen en verder naar Noordwijkerhout. In Lisse is het de Stationsweg of de Achter weg, die men in de richting Ruigenhoek moet volgen om op het binnen wegennet te belan den terwijl men in Hillegom de tijdens den bloei onzegbaar mooie Veenenburgerlaan moet opzoeken die aan het Zuideinde van het dorp t.o. de R.K. Kerk westwaarts afbuigt. Bezuiden Bennebroek leidt de Nieuwe weg langs tal van bijzonder mooie velden waarover men een weidsch uitzicht krijgt doordat het in den weg aanwezige bruggetje den automobi list als het ware op een podium plaatst. Wil men genieten van een buitengewoon mooi uitzicht over de bollenvelden dan ver- zuime men niet een bezoek te brengen aan den watertoren te Noordwijk aan Zee. Om toegang tot den toren te verkrijgen zal men een kleinigheid moeten betalen. Als er niemand aanwezig is, vervoege men zich bij den pach ter; Kerkhofpad 15 te Noordwijk. Behalve de streek tusschen Haarlem en Lei den bezit Nederland nog een centrum voor de bollencultuur, voornamelijk de tulpenbollen. Ten noorden van Alkmaar in de richting den Helder rijdende, ziet men aan de rechterzijde van het Noord-Hollandsch kanaal reeds vele Werkspoor. De Vestigingswet op het Klein bedrijf. Dc eerste examens voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis. De drie Nederlandsohe middenstandsbon den brengen ter algemeene kennis, dat in Juni a.s. voor het eerst de examens voor het middenstandsdiploma algemeene handels kennis zullen worden afgenomen. De deel neming aan deze examens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiding, welke werd genoten. Het afnemen der examens geschiedt onder redhtstreeksch toezicht van het depar tement van Economische Zaken. Deze examens bestaan uit het normaal examen (a), waaraan door ^en ieder vrij kan worden deelgenomen, en het speciaal examen (b), waaraan alleen kunnen deelne men zij die op 1 Juil 1938 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn. Het normale examen bestaat uit een schrif telijk en een mondeling gedeelte, af te ne men resp. op 1 Juni en van 22 Juni a.s. af. De examens worden bij voldoende deelne ming namens de middenstandsbonden afge nomen in de navolgende plaatsen des lands: Leeuwarden, Groningen. Enimen, Apel doorn. Amsterdam en Rotterdam door het Instituut voor Middenstandsontwikkelin; Kon. Ned. Middenstandsbond). Zwolle, Enschedé, Nijmegen, Roermond, Tilburg, Utrecht, Alkmaar en 's Gravenhage, door de Onderwijscentrale N.R'KM. (Ned R.K. Middenstandsbond). Arnhem. Middelburg, Amersfoort en Dordrecht door de onderwijscommissie van de Christelijke Middenstandsbond. Voor de inschrijvingen voor het examen, welke tot 15 April e.k. kunnen geschieden is door de Middenstandsbonden met mede werking van het departement van Economi sche Zaken een centraal secretariaat der examens gevormd, dat gevestigd is 2de Van den Boschstraat 40 te 's Gravenhage. VONDEL-HULDIGING UIT DE PROVINCIE DRENTE. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft Woensdagmiddag te twee uur een sobere plechtigheid plaats gevonden bij het graf van Joost van den Vondel. Het Vondel-comité Zuid-Oost-Drente heeft, als uitvloeisel van de eenigszins verlate Vondel-herdenking te Emmen, een krans gevoegd bij de kransen, die sedert 17 November j.l. hangen aan den zuil nabij Vondels graf. Een kleine delegatie was daarvoor overge komen uit Drente o.a. bestaande uit den ini tiatiefnemer tot deze huldiging, mr. J. L. Bouma. burgemeester van Emmen, den voor zitter van het Vondelcomité pastoor H. C. Bruggeman uit Zwartemeer. den inspecteur van het L.O. te Emmen en de vertegenwoor digers der plaatselijke afdeelingen van de vier onderwijzersorganisaties. Op uitnoodiging van het comité was in de Nieuwe Kei'k aanwezig de voortreffelijke Von del-kenner, prof dr. B. H. Molkenboer O.P. ZWEEFVLIEGTOESTEL TER BESCHIKKING GESTELD DEVENTER, 30 Maart. Een bekend indus trieel heeft een voor enkele weken in ons land geimporteerd zweefvliegtoestel met hulpmo tor, type Motorbaby, de P.H.-A.S.V. ten be hoeve van de voortgezette opleiding van zweef vliegers, ter beschikking van het Ned. insti tuut voor zweefvliegers gesteld Over enkele dagen zal het toestel in gebruik worden genomen. Nog" geen beslissing over reorganisatie. AMSTERDAM 30 Maart. Hier ter stede is hedenmiddag de algemeene vergadering van aandeelhouders van Werkspoor N.V. ge houden. Ter vergadering waren aanwezig of verte genwoordigd 70 aandeelhouders, vertegen woordigende 404 aandeelen, recht gevende tot het uitbrengen van 211 stemmen. Dit aantal was niet voldoende om in deze vergadering te beslissen over een vooi'stel van directie en commissarissen nopens wijziging der statuten, welke noodzakelijk is in verband met een plan tot financieele reorganisatie der N. V. Deze reox-gaxiisatie schept de mogelijkheid voor de aaxxtx-ekking van nieuwe middelen op langen termijn. Zij bestaat in het afschrijven op het aandeelenkapitaal van het verliessaldo van vorige jaren, vermindex-d met de wixxst over 1937 f 501.406,54en vermeerderd met 'n bedrag, dat noodig is voor reductie van de te hooge boekwaarde van enkel activa. Voorge steld wordt een totaal bedi'ag van f 4.875.000 af te schrijven op het aandeelenkapitaal en wel 60 pet. op de aandeelen a. en b., welke dienovereenkomstig van f 1000 tot f 400 moe ten worden afgestempeld. In een tweede algemeene aandeelhouders vergadering op 8 Apx'il a.s. zal omtx'ent deze voorstellen een beslissixig worden genomen. KOERSEN NEDERLANDSCH CLF.ARING- INSTITUUT. 's GRAVENHAGE 30 Maart. Koersen voor stortingen op 31 Maart 1938 tegen verplich tingen luidende in: Reichsmarken f72,48; lires f9,39; peseta's f 10,50; Turksche ponden fl,44. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten spoorwegovergang te Emmikhuizen (gemeente Renswoude) heeft zich Woensdagmiddag omsti'eeks half vijf een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de 53- jarige landbouwer A. v. d. Brandhof uit Rens woude het leven heeft gelaten. Deze fietste nabij den overgang, toen enkele arbeiders, die in de nabijheid werkten, hem attent maakten op een naderenden trein. De man. die naar later is komen vast te staan, onder den invloed van sterken drank ver keerde, scheen de gebaren en de waarschu wende woorden van de arbeiders niet te heb ben verstaan, met het gevolg dat de trein, welke uit Arnhem kwam en in de richting Utrecht reed, den landbouwer greep. De onge lukkige was op slag dood Het stoffelijk over schot is naar het lijkenhuisje te Renswoude overgebracht. De trein heeft xxa tien minuten vertraging zijn reis voortgezet. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever pilletjes bij apothekers cn drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Noodlanding van een militair vliegtuig. Geen persoonlijke ongelukken. ZEIST, 30 Maart. Een militair vliegtuig uit Soesterberg, dat vanochtend boven Zeist koerste, werd gedwongen een noodlanding te maken op een terrein bij Blikkenburg. Door de drassigheid van den grond sloeg de machine over den kop. De inzittenden: luitenant-vlie ger Van den Bosch en de luitenant-waar nemer Molenaar bleven zonder letsel. Het toe stel werd licht beschadigd. DE MOEILIJKHEDEN IN HET VEEN- BEDRIJF. EMMEN, 30 Maart. In de heden gehouden vergadering van de Fedei-atie van Ned. Ver- venersbonden, gevestigd te Emmen. werd be sloten, de werkzaamheden voor het veenbe- drijf, zoowel wat betreft de fabrieksturf, als de haardbrandturf, te doen voortzetten en. voorver deze nog niet is begonnen, aan te vangen voor de loontarieven, geldende voor het contract jaar 1937 BIJZONDERE SCHOOL TE ZWIJNDRECHT. 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. Bij Kon. Be sluit is ongegrond verklaard het beroep, inge steld door B. en W. van Zwijndrecht tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 21 September 1937, waarbij met vei-nietiging van het besluit van den Raad der gemeente Zwijndrecht van 30 September 1936 is be paald dat de door het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding eener Chris telijke school in de Groote Lindt, aan ge noemde gemeente, gevraagde medewerking voor de stichting eener bijzondere school voor gewoon lager ondeiwijs in de wijk Meerder- voort aldaar, alsnog moet worden verleend. Rijksweg Utrecht—Vreeswijk. Tollen bij Jutfaas en Vreeswijk kunnen na Mei a.s. vermeden worden. De K.N.A.C. schrijft ons: AI zijn in de laatste jaren in de verbinding van Utrecht met het Zuiden belangrijke ver beteringen ontstaan, dank zij den bouw der verkeersbruggen te Vianen. Zaltbommel Hedel en den aanleg van eën rechtstreekschen autoweg van Vianen naar 's-Hertogenbosch een belangrijke schakel, n.l. een behoorlijke verbinding van Utrecht met de brug te Via nen. ontbrak. Over enkele maanden echter, vermoedelijk in Mei van dit jaar. zal de in aanleg zijnde autoweg, welke eenerzijds op den weg Utrecht-Woerden nabij de Hommel anderzijds op genoemde brug aansluit, voor het verkeer worden opengesteld. Dan zullen de beruchte tollen bij Jutphaas en Vreeswijk kunnen worden vermeden en zullen de in- haalverboden op den ouden weg geen pro- cessen-vei-baal meer kunnen veroorzaken. Voorloopig is alleen de meest Oostelijke rij baan voorzien van een betorxverharding en be stemd voor op- en afgaand vei'keer, ter breedte van 6.25 m. aangelegd, terwijl de verhardinL van de Westelijke rijbaan later na gebleken behoefte op het reeds bestaande aardebaan lichaam zal worden aangebracht. Beide banen zullen dan zijn gescheiden door een middenberm met beplanting. In verband met den aanleg van het Am sterdam-Rijnkanaal zal de weg Utrecht-Woer den ter plaatse van de kruising met dit ka naal naar het Zuiden worden verlegd, waar door de toegang tot den nieuwen weg van Utrecht uit via een aan te leggen weg vanaf de Hommel en een daarin hooggelegen brug over het toekomstige kanaal plaats heeft. Het eerste gedeelte van den autoweg Utrecht- Vreeswijk is van een vooiioopige klinkeroe- strating voorzien, aangezien in de toekomst na den aanleg van den weg Utrecht-Amster- dam, welke eveneens zal aansluiten nabij ae kruising met. den verlegden weg Utrecht- Woerden, een hooggelegen verkeersplein zal worden gemaakt, teneinde de kruising met den thans bestaanden weg Utrecht-Woerden door middel van een viaduct tot stand te kunnen brengen. Dit verkeersplein zal dan tevens aan de Westzijde met den weg Utrecht-Woerden verbonden worden voor het verkeer van de richting Woerden naar Amsterdam. Even ten Zuiden van dit kruispunt wordt de in aanleg zijnde autoweg Den Haag-Utrecht gekruist, waarbij deze weg door middel van een viaduct (boogbrug) over den weg Utrecht- Vianen zal worden gevoerd, terwijl de eexxige km. zuidelijker gelegen kruising met den Ne- dereindschen weg plaats heeft door den auto weg over dezen weg te voeren. Even voor de brug van Vianen wordt be reikt. zijn beide verkeersbanen aangelegd, zoodat het uit het Noorden komende verkeer de oostelijke xüjbaan moet verlaten om via de westelijke de brug te bereiken. Wanneer straks deze weg in gebruik is ge nomen zal voor het doorgaande verkeer van Den Haag en omgeving uit naar 's-Hertogen bosch wellicht de vlugste route leiden via Gou da, de Meern, Vianen. Zaltbommel en Hedel, aangezien de route via Moerdijk leidt door Rotterdam en een der Dordtsche veren, waar door veel tijdvexdies kan ontstaan. De K. L. >1. iu West-Imlic. Uitbreiding en verbetering der verbindingen. Deze maand heeft de dienstregeling van de KL.M. in West-Indië een aantal wijzi gingen ondergaan, die op de eerste plaats een goede aansluiting op de diensten der Pan American Aix-ways verzekeren en ten tweede de gelegenheid tot het gebruik maken van een dagretour CuracaoAruba verruimen. De dienst CuracaoArbabaMaracaibo zal in plaats van Maandag, Woensdag en Vrijdag voortaan Dinsdag, Donderdag en Zaterdag woixien uitgevoerd, zoodat het mogelijk is. dat men in 32 uren vliegens de Vereenigde Staten, en in 44 uur New York bereikt. De verbinding met La Guaira is zoodanig ver legd, dat men Maandag en Vrijdag onmiddel lijk doorverbinding naar Tx-inidad heeft, vanwaar de P. A. A. de reizigers verder voeren naar Zuid-Amerika, de Gx*oote An tillen en Miami, en des Zatex-dags naar de Vereenigde Staten. en Op deze wijze is men er in geslaagd vier maal per week een tweedaagsche vex'binding met de Vereenigde Staten tot stand te bren gen. Een nieuwe dienst van Curacao naar Aruba heeft thans de dagelijksohe verbinding tus schen de beide plaatsen tot stand gebx-acht. PRINS BERNHARD NAAR HET BUITENLAND. 's GRAVENHAGE, 30 Maart. Men meldt ons. dat Prins Bern hard heden, in gezelschap van Prins Aschwin, voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken, ter bevordering van zijn definitief herstel. Bakens bij onbewaakte overwegen. Proeven met een nieuw waarschuwings systeem. In verschillende landen, o.m. in Duitsch- land. België en Zwitserland wordt bij krui sing van verkeerswegen met spoorwegen een zeer duidelijk waarschuwingssysteem toege past door het aanbrengen langs den ver keersweg van een serie laaggeplaatste ba kens op ondexiing gelijken afstand. Het verst is dit systeem doorgevoerd in Duitschland, waar de bakens thans op alle belangrijke we gen worden aangetroffen ter weerszijden van den weg op afstanden van resp. 240. 160 en 80 M. van den overweg. Het op den grootsten afstand van de spoorwegkruising gelegen ba ken vertoont 3 schuine dwarsstrepen, de an dere borden x-espectievelijk 2 en 1. Vooral wanneer de dwarsstrepen zijn uitgevoerd met reflectoren vormen deze bakens, ook bij duis ternis. een uitstekend voor-waarschuwings systeem. Naar aanleiding van de gunstige ex-varin- gen in het buitenland en mede ingevolge van den uitstekenden indruk verkregen bij een hier te lande in begin 1937 gehouden demon stratie met deze bakens hebben de vier ver- keei-sbonden, de A.N.W.B.. de B.B.N., de KK. A.C. en de K.N.M.V. zich in Maart 1937 tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek dit nuttige systeem in Nederland toepassing te doen vinden. Kort geleden heeft de N.V. E. Lehner's Handelsonderneming. vertegenwoordigster van de Fairylite-reflectox-en hier te lande voor een proef gratis een compleet stel ba kens ter beschikking gesteld. De minister heeft thans beslist, dat met deze bakens een proef zal worden genomen bij den onbewaakten overweg te Raalte in den Rijksweg no. 35 van Zwolle naar Almelo. TWEEJARIG KIND IN EEN TEIL WATER VERDRONKEN Woensdagmiddag is het tweejarig dochter tje van het gezin Jansen te Twello in een on bewaakt oogenblik in een teil met water ge vallen. Toen de oudei's het ongeluk bemei'kten. was het- kind reeds verdronken Aanvulling van bet officierskader der marine. Noodig geworden door vlootuitbreiding. 's GRAVENHAGE. 30 Maart. Naar wij ver nemen, wordt op het Departement van De fensie naar een modus gezocht om te voor zien in het tekort aan officieren bij de Kon. Marine, dat zonder bijzondere maatregelen van het inhalen van den achterstand aan ma terieel het gevolg zal zijn. De leeftijdsklasse, waarin zich het grootste tekort aan officie ren voordoet, is die, welke ongeveer samenvalt met de groep der luitenants ter zee der eerste klasse. Er wordt in verband hiermede thans gezocht naar een oplossing in dier voege, dat reserve officieren van de marine voor langei'en tijd in actieven dienst worden genomen. Bovendien zal de opleiding te Willems oord op de huidige uitgebreide schaal worden voortgezet. Kansen op snellere promotie voor het jongere officiex-enkader zullen van een en ander vermoedelijk niet het gevolg zijn. Naar wij tevens vernemen, ligt het in de be doeling de artillerie-opleiding te intensiveeren door als regel het artilleri-opleidingsschip Hr. M. Gelderland in de wintermaanden naar Cux-acao te dirigeex*en. Wat den aanbouw van het nieuwe artillei*ie- opleidingsschip Hr. M. van Kinsbergen betreft, kan worden gemeld, dat dit schip, thans bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij op sta pel staande, in het najaar van 1939 te water zal worden gelaten. De bouw van den mijnenlegger. tevens in structieschip, Willem van der Zaan, bij de Ned. Dokmaatschappij te Amsterdam, verkeert nog in het allereerste stadium. Het schip zal in het midden van den komenden winter van stapel moeten loopen. EERSTE KAMER. Exportmogelijkheid moet verruimd worden. Mr. v. Rappard (lib.die het al jammer genoeg vond. dat we een Kabinet op enge basis hebben, bleek in den afgeloopen zomer een tweede teleurstelling ondervonden te hebben. Hij treurde over de opheffing van een afzonderlijk Departement van Landbouw. Voorts bepleitte hij meer contact met het bui tenland voor uniforme bestrijding van het mond- en klauwzeer, terwijl hij verder voor emigratie naar Argentinië en Brazilië was en o.m. klaagde over de lage roggeprijzen: het ver- schil tusschen de belooning in agrarische cn in industrieele bedrijven moet verdwijnen. Hiermee bleek ook de heer Hiemstra (s.d.) het eens te zijn: alleen had de liberale woordvoer der daling der loonen in de industrie; de s.d. spreker daarentegen stijging van de loonen in den landbouw bepleit. Diens partijgenoot de la Bella liet den landbouw x-usten om nog eens met een ordeningsx-ede van wal te steken, waarin hij er op aandrong onze wetgeving dusdanig te gaan wijzigen, dat ook de arbei ders en eventueel de Regeering op ordenings- gebied het initiatief zullen kunnen nemen. Na de koffie kwam de heer Hiemstra terecht bij de margarine, waarvoor 'n hooge prijs noodig is ten einde een vlucht uit de boter daarheen zooveel mogelijk tegen te gaan. Maar daarmee wordt tevens het armste deel van de bevolking zwaar getroffen en hierom is verstrekking van extra-goedkoope margarine aan deze groep ten zeerste gewenscht. Spr. betreurt het dat de Regeering zich in hoofdzaak bepaalt tot door sukkelen met wat crisismaatregelen en dit is dan nog met mondjesmaat: zulks is niét vol doende voor het benarde platteland. Dit mocht eveneens 'n kampioen hebben in den heer Kolff (c.h.), die loonen en winsten in den landbouw op beter peil gebracht wilde zien. Decentralisatie van de crisisdiensten en inschakeling van de particuliere organisaties stond voorts op z'n verlanglijstje, de huidige centrale regeling bevalt hem niet. Wat den tuinbouw betreft moet de Minister meer doen voor den uitvoer. Met sprekende cijfers toont deze afgevaardigde nader aan, welke moei lijkheden ons bij export naar allerlei landen in den weg worden gelegd. De eertijds zoo bloeiende tuinbouw is geheel lam geslagen. Welnu, deze Minister, die actieve handels politiek voorstaat, zorge spoedig voor ruimere exportmogelijkheden. Ook de kleine boeren bedrijfjes werden in de liefderijke bemoeiin gen van de Regeering aanbevolen. De laatste spreker de heer v. Voorst t. Voorst (RK.) van den middag had het. alweer over de wanverhouding tusschen de belooning in de industrie en in den landbouw. Verhooging van 't prijspeil der landbouwpro ducten en aldus verhooging van de belooning van de agrarische werkers, zoo luidde het hier aangeprezen recept, terwijl deze afgevaardig de voorts eveneens bevrijding van de land bouwbedrijven uit de vele knellende banden bepleitte. Dat de heeren senatoren heden erg econo misch t.a.v. den spreektijd te werk gingen, kan niet bepaald gezegd worden. Het voorzit- terlijk standje van de vorige week heeft he laas nog niet gebaat! E. v. R. DE NIEUWE REMBRANDTTENTOONSTEL- LING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam voteerde Woensdag een bedrag van f 6000 voor het Ga rantiefonds voor een nieuwe Rcmbrandtten- toonstelling, die ter gelegenheid van het Re- geeringsjubileum van de Koningin in het Rijksmuseum zal worden geox-ganiseerd. Meting van geluidsbronnen. Toestel van prof. Zwikker door de Rechtbank goedgekeurd. AMSTERDAM 29 Maart. De Vijfde Kamer der Rechtbank behandelde vandaag bij ver stek een strafzaak tegen een automobilist, waarbij het toestel van prof. Zwikker aan het oordeel van de Rechtbank wex-d onderworpen. Zooals men weet is het met dit toestel mo gelijk de geluidssterkte te meten van claxons en signaalhorens. Deze sterkte moet binnen bepaalde grenzen blijven en wordt uitgedrukt in decibels. De automobilist, wonende in Den Haag, was door een Amsterdamschen verkeersagent ge verbaliseerd omdat zijn hoorn een te sterk geluid maakte, n.l. 99 decibels. De Kantonrechter had hem tot f 6 boete veroordeeld, waardoor hooger bei'oep bij dc rechtbank mogelijk was, in tegensteling met de verleden jaar behandelde pi'oefprocessen, waarbij de opgelegde boete beneden f 5 was, zoodat geen appèl kon worden aangeteekend. De rechtbank hoorde eerst deskundige prof. Holst van het laboratorium van Philips, die het toestel had onderzocht. De president merkte op. dat het toestel ook de andere geluiden op straat registreert. Desk.: ..Bij een juiste toepassing zal de in vloed uitermate gering zijn." Officier: ..De verbalisant heeft geen be voegdheid den automobilist, van wien hij ver moedt. dat hij in overtreding is, mee te nemen naar een stil plekje om zijn signaalapparaat te onderzoeken." Prof. Holst was van meening. dat het toe stel. dat hij heeft onderzocht zeer nauwkeurig werkt, temeer wanneer men het toestel op den juisten afstand(pl.m. 7 m.) van de geluids bron houdt. Prof. Zwikker. hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft gaf een verkla ring van zijn geestesproduct. Het toestel is speciaal voor het constateeren van overtre dingen van de motor- en rijwielwet gecon strueerd op vex-zoek van het Departement van Waterstaat. Pres.: ..Ls dit toestel in het gewone verkeer, op een druk punt b.v. ook bruikbaar9" Desk.: .De rest van het geluid heeft niet veel invloed, doch het hangt ook af van de verhouding van het storende geluid tot het te meten geluid. Een kleine afwijking enkele decibels kan optreden en daarom is het be ter den overtreder mee te nemen naar een stil plekje, om daar opmetingen te doen. De toestellen zullen eens in het half jaar geijkt moeten wox-den." De verbalisant vertelde, dat hij met zijn toe stel 99 decibels had gemeten, wat boven het toegestane maximum is. De officier van Justitie was van meening, dat nu wel vast staat, dat het toestel van orof. Zwikker volkomen juiste aanwijzingen geeft. Hij vorderde bevestiging van het veroordee- lende vonnis Uitspraak 12 April.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5