LUCHTBESCHERMING. KENNERS "ri Y cT Costuum naar maat O®»0*" bi' he' WINDSOR HOUSE DE WEDSTRIJD TEGEN DE BELGEN. VRIJDAG 1 APRIL 193S HAARLEM'S DAGBLAD 13 De stand van zaken in ons land. Vrijwel alles aan de gemeenten overgelaten, die er geen geld voor hebben. In dezen lijd krijgt men, helaas, meer en meer den indruk dat het dwaasheid is, van vooruitgang van de beschaving te spreken. De techniek, het wetenschappelijk vernuft, die hebben vorderingen gemaakt, doch met de be schaving is het uiterst treurig gesteld. Vandaar dat het zaak is er rekening mee te houden, dat ingeval van een oorlog bar- baarsch en bestiaal middel, door de menschen aangewend om een of ander verlangen bevre digd te tongen de moderne techniek in al haar verschrikkingen zal worden aangewend, om te trachten het gewenschte oorlogs-succes te behalen. Het luchtwapen, 't vliegtuig, voor zien van gifgassen, brandbommen en dierge lijke zal men hiertoe in belangrijke mate trach ten aan te wenden en dat niet slechts tegen den militairen maar tevens tegen den burger lijken tegenstander. Aantasting van den vijand achter het front, van de burgerbevol king en aldus ondermijning van den weer stand van het volk, het land. als zoodanig waartegen de strijd wordt aangebonden is het doel. Nu kan. dunkt me. niet genoeg gezegd wor den dat men er derhalve naar dient te stre ven de bevolking in haar geheel tegenover de gevaren, die haar bedreigen, zooveel mogelijk te besehermen. Men is er heusch niet met 'n behoorlijk geoefende, goed uitgeruste en zoo talrijk mogelijke militaire weermacht. Want het mikpunt van den eventueelen aanvaller tegenstander zal ook en vooral: het geheele volk zijn. Hoe nu kan de burgerij eenige bescherming krijgen tegen de gevaren uit de lucht, tegen gasaanvallen van vliegtuigen uit en tegen luchtbombardementen, waarbij brand-grana- ten enz een aanvalsmiddel zijn? Een poging om iets in die richting te onder nemen ligt opgesloten in de twee jaar geleden tot stand gekomen ..wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen". Als men die wet bekijkt en tevens wat er verder op gevolgd is dan blijkt, dat het Rijk nog altijd in overwegende mate de financieeie lasten van de luchtbescherming legt op de, toch al niet sterke schouders van de gemeen ten. Met een practisch voorbéeld kunnen we dit duidelijk maken. De gemeenten zijn, naar ge lang theoretisch het risico dat ze loopen grooler is. in 'n drietal gevarenklassen inge deeld. En nu is de situatie, wat gratis ver strekking van gasmaskers betreft deze. dat de gemeenten van klasse I (de gevaarlijk ste) op den duur van het Rijk een aantal gasmaskers kosteloos zullen ontvangen, ten getale gelijk aan 2% van haar totaal aantal inwoners: dit geldt dus o.m. voor Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlemmer meer, Velsen, welke in klasse I vallen. De ge meenten van klasse II. zooals Haarlem, Arnhem, Leeuwarden. Maastricht, Alkmaar (om er slechts een paar te noemen) krijgen alweer, op den duur een aantal gasmaskers van 't Rijk cadeau, gelijk aan V2van het aantal inwoners. Overigens moeten zij dan maar zelf gasmas kers voor de overige 99 "2% van de burgerij koopen, hetzij om deze gratis uit te reiken (wat ze echter niet kunnen betalen), hetzij opdat de burgers zelf die beschermende mid delen afnemen. Bij aankoop in groote hoeveel heden bedraagt de prijs van één gasmasker f 18. Intusschen wordt er thans naar we evenals veel van wat hier verder wordt ver meld van de zijde der inspectie van de luchtbescherming voor de burgerbevolking vernamen, een volksgasmasker (ook op de Hembrug) gemaakt. Het model daarvan is klaar, doch dit zal nog verder geprobeerd en eventueel verbeterd moeten worden, zoodat dus de fabricage nog in voorbereiding is. De kosten hiervan zullen aanmerkelijk geringer zijn, vermoedelijk f 4 a f 4.50. En het is na tuurlijk mogelijk, dat men van wege het Rijk nog 'n bepaalde methode van distributie ter hand gaat nemen, waardoor de prijs misschien nog zou kunnen dalen. Op onze vraag in hoeverre bescherming tegen gasaanvallen bereikbaar is. kregen we te hoo- ren, dat, als voor sluiten van ramen en deuren zorg wordt gedragen, een vrij groot percentage van de burgerij tegen gasaanvallen wel be schermd zou zijn. Intusschen merkte onze zegsman tevens op, dat het nu voor allen zaak is te streven naar collectieve bescherming, terwijl hij tevens t.a.v. het gevaar van vergassing van gx-oote groepen der bevolking een zeker optimisme aan den dag legde. Hij wees er nl. op, dat er met gif gassen van uit de lucht in Spanje en in China, wat tenminste aanvallen op steden betreft, nauwelijks iets bereikt is en dan ook vrijwel niets wordt ondernomen. Zeker, in Abessynië had men dit middel wél gehanteerd, doch tegen legers, en niet zoozeer tegen burgerbe volking in de steden. Nog eens, zoo zei men ons, in de steden zou men door afsluiting van de buitenlucht bin nenshuis een heel eind komen, ook al doordat de dampen niet zoo spoedig de huizen binnen dringen en de wind een gunstigen verdrijvings factor kan uitmaken. Met dat al moest men ons toegeven, dat op het oogenblik toch ook de bescherming tegen gasaanvallen te wen- schen overlaat, dat de aanbouw van gasvrije schuilplaatsen, waar men behalve natuur lijk tegen een voltreffer wel genoegzaam veilig is, maar matig vordert. Wat meer in "t bijzonder schuilplaatsen tegen gas en niet te vergeten brand bommen betreft (de gevaren daarvan zou den n.l. heel wat grooter zijn, zoo lieten we ons vertellen.', dient er op gewezen, dat men deze in twee groepen kan indeelen. te weten: a. dc openbare schuilplaatsen in te richten door de gemeenten, welke dan tijdelijk be scherming aan de passanten op straat moe ten verlecnen. b) schuilplaatsen (bomvrije kelders) in de particuliere huizen. Nu kan het Rijk in sommige gevallen voor zieningen t.a.v. openbare schuilplaatsen eischen en dan ook 'n gedeelte van de kos ten op zich nemen, hetgeen voornamelijk geldt met betrekking tot gemeenten in de gevaren-klassen I en II, welke zoodoende van dc schatkist eenige tegemoetkomin; kunnen krijgen. Reeds is er iets van dien aard in sommige gemeenten ondernomen en zulks voor 1V2 a 2 ton. Dit geldt, voor Rotterdam, verder voor Am sterdam. Groningen, Roosendaal, waar men bezig is met het maken van een paar van zulke openbare schuilplaatsen, die normaal aan niet meer dan 150 menschen onderdak bieden. Toen we dit alles zoo hoorden, slaakten we de verzuchting, dat dus ook maar eenigszins hulp biedende luchtbescherming zoo duur is dat men waarlhk niet kan verwachten, dat de gemeenten bij machte zijn om dit alles te bekostigen. „Inderdaad", zoo luidde het ant woord. ..luchtbescherming is, wil ze eenige waarde hebben, niet met tonnen, maar alleen met millioenen te betalen". Massaal valt er misschien in dezen iets te bereiken. Maar hiervan is men, naar we te hooren kregen, ten onzent nog veel te wei nig doordrongen. De z.g.n. particuliere zelf bescherming van de burgers staat bij ons op "n heel laag peii. Zoo telt de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, die zich op dit gebied beweegt, sleohts 22000 leden op 8 millioen inwoners, terwijl de analoge orga nisatie in Duitschland op 'n bevolking van 71 millioen liefst 13 millioen leden heeft. Wat nu verder de overheidsbescherming betreft, die aan de burgerij wordt verleend, deze is ontegenzeggelijk grootendeels niet Rijks-, doch gemeente-zaak. En tenslotte zijn. bij 't huidige stelsel, aangezien er geen wettelijk voorgeschreven oefenplicht voor de burgers bestaat, de gemeenten wer afhanke lijk van vrijwillige oefening der burgers op 't terrein van de luchtbescherming. Juist als men bedenkt onder welke omstandigheden toepassing van de bescherming eventueel zou dienen plaats te vinden, ware het naar onze zegsman onderstreepte bepaald ge- we nsc hl als er in dezen wél persoonlijke oefenplicht voor mannen èn voor vrouwen bestond. Op onze vraag in welke mate men meent, dat openbare schuilplaatsen moeten worden aangebouwd, kregen we te hooren, dat men in de groote steden rekening dient te houden met het waarschijnlijke feit, dat 3 a 5 pet. der bevolking tijdens 'n aanval, op straat en niet in de huizen is. Bij 'n bevolking van 135.000 inwoners (Haarlem) zouden er dus schuilplaatsen moeten zijn voor 4050 a 6750 personen, oftewel 27 a 45 openbare schuil plaatsen. Nadat nog even was aangevoerd, dat de gratis-verschaffing van gasmaskers, waarvan in den aanvang dezer bijdrage is gerept, voor namelijk bestemd is voor het gemeente-per soneel, erkende onze deskundige voorlichter, dat er aan een goede luchtbescherming van de Nederlandsche bevolking nog ontzaggelijk veel ontbreekt. Hij gaf toe, dat op de be grooting van Binnenlandsche zaken zeer wei nig voor dit doel is uitgetrokken, hetgeen echter bovenal z'n oorzaak vindt in de om standigheid, dat niet het Rijk maar de ge meenten op dit gebied een taak opgedragen hebben gekregen. Goed beschouwd, zoo zeide hij nog, moet eigenlijk het geheele land. moet als het ware gansch het volk te samen als fort tegen lucht aanvallen georganiseerd worden, want het luchtfront strekt zich over gansch 't land uit. Niet genoeg kan men zich voor oogen stellen de afgrijselijkheid van het luchtge- vaar in al zijn vormen en daarom de nood zaak tot bescherming hiertegen van alle in woners. wil men in geval van "n oorlog Ineenstorting van het ^burger-front" en daarmee te loor gaan van 's lands onaf hankelijkheid kunnen voorkomen. Dit is, zoo meenen we, reden te meer om tot de conclusie te komen, dat het in de al lereerste plaats de taak niet van de gemeen ten, maar van 's lands overheid is, zelf het noodige te doen èn te bekostigen voor de bescherming van de burgerbevolking. Deze taak klemt helaas evenzeer als die van verzorging der militaire defensie. Moge overigens de wetenschap, alom in de wereld, dat de macht van het vliegtuig geen grenzen meer kent en dus dit wapen zich tegen elk land op zijn beurt kan keeren. ten slotte, eer het te laat is. de beste bescherming tegen de gruwelen van een oorlog vormen, in dien zin. dat niemand het zal wagen een krijg, met al zijn verschrikkingen te ontkete nen. DR. E. VAN RAALTE. Sa Ow met goeden smaak m.bestellen hun ''ousfc Windsor House Huis voor betere maatkleeding. Steeds voorradig een groote collectie prima Engelsche Stoffen 'n Propaganda Maatcostuum reeds vanaf f 40.- J. VAN DAM 78 GED. OUDE GRACHT 78 (Adv. lngez. Med.) EEN WELGEMEENDE RAAD VOOR IEDEREEN onVEHIoeiWhs06" DE wnTE'i^'ruETS POEDERS OE CACHET U h«b< i"" Ldpif, Aw»** .n „OIHEKEM EN 0,OO,S,EN.oi<*— SSL-SBiS (Adv. lngez. Med.) DAMES-HOCKEY. ENGELAND—NEDERLAND. Zaterdagmiddag zal te Folkestone de lan den wedstrijd Engeland—Nederland gespeeld worden. Met buitengewone belangstelling ziet men dezen wedstrijd tegemoet Pas éénmaal heeft een ontmoeting tusschen deze twee lan den plaats gehad en wel 17 April 1935 op het terrein van het Kennemer Lyceum te Over- veen. Het elftal, dat toen met 50 (rust 30) verloor, was als volgt samengesteld: Andreas (doel). Rollin Couquerque en Dubois (back', Leendertz, v. d. Velde en de Vletter (half), de Ruiter—Hofland. Teilegen. v. Grinsven. Th. Broese v. Groenou en Faber ivoor). De ploeg is dus wel gewijzigd, slechts de dames Rollin Couquerque en De Vletter zijn overgebleven. In vergelijking met den eersten wedstrijd tegen Engeland 9 andere in ver gelijking met den laatsten internationalen wedstrijd tegen Duitschland op 20 Maart j.l. 3 andere speelsters. Van deze 3 is mej. Leeuwenberg (Rood Wit) verhinderd mede te spelen. Het elftal is thans als volg: I. Heutink (P.W.) D. Roos (B.D.H.C.). M. Rollin Couquerque (H.O.C.) A. de Vletter (BJD.H.C'. H. Vreede (Rood en Wit), W. Ófferhaus (H.D.M.). S. Kruize (A'damS. Broese v. Groenou "Kie viten). W. van Bueren. (B.D.H.C.), E. Kruize (A'dam». E. Exalto 'H.H.IJ.C ReserveJ. Goeting 'Rood en Wit). Scheidsrechter voor Nederland: Simmers. Van deze ploeg zal mejuffrouw S. Kruize debuteeren. terwijl mej. Ófferhaus haar 2de. de dames Broese v. Groenou. E. Kruize en I Heutink. haar 3de, E. Exalto haar 4de. Roos de 9de. v. Bueren de 11de. de Vletter de 13de, H. Vreede de 18de en mej. Rollin Couquerque haar 32ste wedstrijd spelen. Volledigheidshalve voor de statistiek zij vermeld, dat mej. v Bue ren reeds 15 doelpunten maakte, terwijl S. Broese v. Groenou. H. Vreede en E. Kruize er ieder 1 voor hun rekening namen. Wat het elftal zal presteeren, is moeilijk te zeggen. De eerste maal in 1935 werd zooals ge zegd verloren met 50. Tegen Duitschland uit won Engeland in 1935 met 64. de return match in Engeland tegen Duitschland wonnen de Engelsche dames met 53. De Epgelsche dames die bij voorkeur het korte spel spelen, moeten wel als iets sterker beschouwd worden. Misschien, dat echter open spel een verrassing kan opleveren Behalve dezen wedstrijd speelt het Neder landsche elftal Maandag. 4 April as. tegen Wales te Neath Het is de eerste maal. dat Nederland tegen Wales speelt. De verwachtin gen zijn ook hier hoog gespannen Wel is Wale< veel zwakker 'de laatste ontmoeting tusschen Engeland en Wales eindigde in een 11—0 over winning voor Engeland', doch daar Nederland haar tweeden internationalen wedstrijd speelt en een lange, vermoeiende reis achter den rug heeft, is een voorspelling gewaagd! Moge een eervolle nederlaag en een verdien de overwinning het resultaat van de reis worden HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG EN ZONDAG. 3 April: Heeren: D.O.S.—Rapiditas '21 10.50 uur LijndenAalsmeer 2 uur SimsonZaandam 11.30 uur TurnoOlympia 9.20 uur Dames; Zaterdag 2 April- G.V.A.A.D.A 2.45 uur D.O.S.—Turno 3.45 uur SimsonNiloe 3.45 uur Zondag' 3 April; Concordia I—Rapiditas I 9.30 Uur (Van Oosten de Bruijnstraat Turno—Zeeburg 9.30 uur Simson—G.V.A. 10.30 uur A.D.A.D.O.S. 12 uur Promotie-Degradatie le klasse. Heeren Concordia—Atlas, 10.30 u. (W. Sitter). Deze belangrijke wedstrijd, die misschen reeds de beslissing kan brengen, wordt Zon dagmorgen a.s. op het Gem. terrein Van Oos ten de Bruijnstraat gespeeld. Dames: 2e klasse: Carna 2—Rapiditas 2 11 uur A.V. ZaanlandLijnden 10 urr WIELRIJDEN. ACHILLES Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag a.s. haar tweeden rit der wintercompetitie over een afstand van pl.m. 40 KM. Vertrek te 10 uur van café Bruggink, aan de Koningstraat KORFBAL. HAARL. KOR1 BALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG MIDDAG. Het volgende programma wordt Zaterdag middag gespeeld Competitie: 2e kl.Onder OnsT.H.B. 3. Na-competitie: A: Haarlem 1—Zwaluwen. OosterkwartierPatrimonium. B: Watervliet 2—Meerle'oosch 1. C: Haarlem 3—Animo 2. S. V. 2—Aurora 2. CHRIST. KORFBALBOND. H. C. K. V. „ONDER ONS". Wedstrijdsecretaris: J. H. v. d. Hoeven. Ursulastraat 11. Voor Zaterdag 2 April is vastgesteld in klasse A: Ijsvogels 3O. O. I. Na het goede resultaat van verleden week is het waarschijnlijk, dat de Haarlemmers pun- tenwinst meebrengen uit Den Haag. O. O. 2 traint aan de Zanderij vaart te Overveen. O. O.-adspiranten—T. H. B, adspiranten om 3 uur aan de Zanderij vaart, Dc competitiestand in klasse II A is: gesp. eew. gel. verl. punten Pernix II 3 2 0 0 6 15- 3 Fiks n 5 3 117 10—11 Ijsvogels III 4 1 0 3 2 14-13 Tonego II 3 1 0 2 2 5—8 O. O- I 3 0 12 1 1—12 VOETBAL. De 27ste wedstrijd om den Coupe van den Abeele Een wedstrijdenreeks met afwisselende resultaten. Jour nalistiek voorheen en thans. Een geheel gereorganiseerd Belgisch elftal. VOOR de 27ste maal trekt onze ploeg naar België voor een officiëelen wed strijd tegen de Belgen, waaronder wij in dit geval verstaan den jaarlijk- schen wedstrijd om den coupe van den Abeele. Reeds 26 maal trok ons vertegenwoordigend elftal naar België voor een landenwedslrijd om dien beker. Twaalf maal hebben we in België gewonnen. 5 maal bleef de strijd onbe slist en 9 maal zegevierden de Belgen Dat overwicht hebben we voor een groot deel te danken gehad aan het goede spel van onze ploeg in de jaren vóór den oorlog. Van de 10 wedstrijden vóór den oorlog gespeeld, won Ne derland er 7. Na den oorlog hebben we in een pteriode van 10 jaren het in België slechts tot een enkele overwinning kunnen brengen! Toen kwam het. tijdperk Lotsy, dat ons 4 fraaie overwinningen in successie bracht. Doch thans is het al weer bijna 3 jaar geleden, dat we onze laatste over winning in België hebben kunnen toejuichen Op eigen terrein heeft onze ploeg in den laat sten tijd tegen de Belgen heel wat beter ge speeld. Ze behaalde achter elkaar 5 overwin ningen. waaronder er zijn met sprekende cij fers. Die 5 wedstrijden leverden ons 29 doel punten op! Een eigenaardigheid van de Belgische wed strijden is. dat men nooit met eenige zeker heid iets omtrent het resultaat kan voorspel len. Fraaie overwinningen werden vaak kor ten tijd daarna door sprekende nederlagen gevolgd. In 1905 b.v. won ons elftal met 5-0 om daarna met 4-0 geslagen te worden. Op de 8-0 overwinning te Amsterdam in 1936 volgde een zwaar bevochten 1-1 te Brussel. In 1926 speelde onze ploeg te Antwerpen gelijk, om een maand later te Amsterdam met 5-1 te verliezen! Aan die groote wisselvalligheid danken waar schijnlijk de Belgische wedstrijden hun gewel dige populariteit. Er is nog geen kentering te bespeuren, ondanks het feit. dat de radio wel eenige concurrentie veroorzaakt. Bij den jongsten wedstrijd te Rotterdam waren er nog eenige duizenden onbezette plaatsen, die niet onbezet geweest zouden zijn, indien niet velen de warme huiskamer met de radio hadden ver kozen boven de natte tribunes. Die belangstelling is natuurlijk geleidelijk gegroeid. In 1905 waren een paar extra wag gons voldoende om de belangstellenden naar Antwerpen te brengen. Ook bij de spelers was de liefhebberij voor internationale wedstrij den niet dadelijk overweldigend, Teekenend was het b.v., dat niet minder dan 5 spëlers, gekozen voor den wedstrijd in 1905. zonder meer afschreven en dat een zesde vóór den wedstrijd had laten weten, dat hij zich niet beschikbaar stelde. Ook de voetbaljournalistiek heeft met de toenemende belangstelling voor internationaal voetbal gelijken tred gehouden. In 1905 werd in het nummer van het officieel orgaan van den N.V.B. toen nog niet ..Koninklijk" met geen enkel woord van den komenden wedstrijd tegen de Belgen gerept In het num mer na den wedstrijd, dat op Donderdag ver scheen, vonden we wel een verslag van de hand van din heer D. Hans, die vele jaren voorzitter va,n den Nederl. Journalistenkring is geweest, dodh naar de opstelling van de ploe gen zochten we tevergeefs. Van plaatjes was heelemaal geen sprake. Het eerste geïllustreer de verslag van een voetbalwedstrijd verscheen in 1907 in de Revue der Sporten, welk blad toen tweemaal per maand uit kwam! Men kon het dus treffen, dat men het verslag" eerst een dag of 10 na den wedstrijd te zien kreeg. Tegenwoordig kan men Zondagavond reeds het verslag lezen en dat is dan voor velen reeds oud, daar door de radio de geheele wedstrijd, trap voor trap, reeds is beschreven. Zelfs het gejuich van her. publiek en het fluitsignaal van den scheidsrechter, dringen door in de huiskamers van Nederland en zijn koloniën! Maar de radio zal toch niet kunnen beletten dat er Zondag ongeveer 20.000 Nederlanders rondom het fraaie veld van de Antwerp F. C. zullen zitten om met eigen oogen het spel te volgen en straks een eigen meening over het spel ten beste te kunnen geven. Er zijn redenen te over voor onze spelers om morgen te Antwerpen met een extra goede prestatie voor den dag te komen, al was het alleen maar om revanche te nemen voor de ongelukkige nederlaag, die de F.I.F.A. onze ploeg in den vorigen wedstrijd heeft bezorgd. Het was te wijten aan het beruchte invallers- besluit van de F.I.F.A.dat we dezen wedstrijd verloren, daar onze ploeg het grootste ge deelte van den wedstrijd zonder Wilders cn daardoor met 10 man moest spelen. Die nederlaag maakte een einde aan een fraai record in onze uitwedstrijden. Onze ploeg was n.l. in 12 achtereenvolgende wedstrij den op het terrein van de tegenpartij ongesla gen gebleven. De dertiende werd ons nood lottig. Het elftal voor morgen. Het kiezen van het elftal voor den wedstrijd van a.s. Zondag is een gemakkelijke taak ge weest, daar het vooraf reeds vrijwel vast stond dat men geen wijziging zou brengen in de ploeg, die te Rotterdam zoo'n fraaie overwin ning op de Belgen had behaald. Men zal zich herinneren, hoe krachtig er vóór den wedstrijd tegen de Belgen te Rotter dam, geroepen werd om verjonging van dc ploeg. Van Heel. Anderiesen, Wels, Bas Paauwe cn Weber waren te oud, zoo meende men ten minste. In den wedstrijd deden de oudjes het echter nog heel goed De 7-2 bewees dat wel Die overwinning heeft plotseling alle critiek doen verstommen. Vrijwel eenstemmig is dc herkiezing van de ploeg toegejuicht. Het was gelukkig, dat alle spelers weer be schikbaar waren. Daardoor waren proefne mingen niet noodig en kan men een goed :.i- gespeelde ploeg in het veld sturen. Voor de- buutkoorts of gebrek aan routine behoeft men ditmaal zeker niet bevreesd te zijn. Van Heel onze aanvoerder, speelt Zondag immers reeds zijn 61sten internationalen wedstrijd! Op hem volgt Anderiesen met 37. Wels met 33. Weber met 22. Smit met 20. Bas Paauwe met 19. Cal- denhove met 18. Vente met 12. Van Male met 7. Mijnders met 6 en van Spaandonck, de baby van de ploeg. met. 5 wedstrijden. Dit lijstje spreekt voor zich zelf. Al die spe lers zijn hun plaats ten volle waard. Van Male heeft zich in de beide kampioenswedstrijden van Feyenoord onderscheiden Caldenhove spéelde in den laatsten tijd wat minder zeker, maar hij is een van dip spelers, die hun beste spel weten te geven als het noodig is. De Bel gen hebben uit. den vorigen wedstrijd blijk baar leering getrokken Ze hebben ook gebruik gemaakt van de gegevens, die de wedstrijd van de Zwaluwen te Luik heeft verschaft, en zoo hebben ze een geheel nieuwe ploeg samen gesteld. waarin slechts 4 spelers van de ploeg, die hier met 7-2 werd geslagen, zijn gehand haafd. Vooral de voorhoede is versterkt. Men heeft in Buyle en van de Wouwer een paar uitstekende vleugelspelers. Braine zal links binnen sDelen naast Buyle. zoodat 't rechter gedeelte van onze verdediging voor een lasti ge taak zal staan. Ook het binnentrio van den Belgischen aanval ls ontegenzeggelijk zeer versterkt. De vervanging van Braet tusschen de palen door Badjou acht men in België een groote verbetering Dat is zeker ook het geval met het opnemeji van Petit als achterspeler. Van dezen speler evenals van de beide vleugelspelers zagen we te Luik voortreffelijk werk. Dat het krachtsverschil veel en veel minder zal zijn dan te Rotterdam, staat thans wel vast. Met belangstelling zal men dan ook den uitslag, waarvan op het oogenblik maar heel weinig te zeggen is, tegemoet zien. C. J. GROOTHOFF. BELGIë—N E1)ER LAND. Stijnen spil van liet Bolsriscb elftal. Uit Antwerpen: Zooals wel te verwachten was heeft de Belgische keuze-commissie Stijnen van Oiympiquc Charleroi tot spil van het Belgi sche elftal uitverkoren, dat. Zondag a.s. te Antwerpen tegen Nederland zal spelen. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. Wedstrijd tusschen twee proefelftallcn der Zaterdagmiddagcompetitie. 3 uur. Kennemer- land-terrein. J. Joosten. Grensrechters: J. Steffens en J West, Afd. C: V. J. B.2—Johez 2 4 uur, M. Bioe- mink. .HAARLEM 2BI.OEM END AAL. Zondagmorgen half elf wordt, op het terrein aan den Schoterweg een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen BÏoemcndaal en Haarlem II. Laatstgenoemd elftal is versterkt met eenige spelers uit het eerste. KAMPIOENSCHAP VAN DEN H. V. B. VLIEGENDE VOGELS—ZANDVOORT II. Zondagmorgen 10 uur wordt bovengenoemde wedstrijd gespeeld op het terrein van VI. Vo gels aan den Vergierdeweg. Een mooie ge legenheid. om het spel van deze 1ste klasse kampioenen eens te gaan zien. ROEIEN. HET LANGE-AFSTANDSKAMPIOENSCHAP VAN DEN AMSTEL. Zondagmiddag drie uur wordt het roeisei- zoen geopend met een roeiwedstrijd voor achten op den Amstel, van Ouderkerk naar Amsterdam, den wedstrijd om het lange-af- standskampioenschap van den Amstel. Te drie uur Ls de start bij Ouderkerk. 'Daar vertrokken de ploegen met vijftien seconden onderling verschil: eerst de oude achten, de seniores, daarna de nieuwelingen. Men zal op verschillende plaatsen langs den Amstel den wedstrijd uitstekend kunnen volgen. De volgorde van starten is: 3 uur: ploeg 1 Nereus; 15 seconden later 2. Etuf uit Essen, dan weer 15 seconden later 3. Argo, vervolgens telkens met een tussehen- rulmte van 15 seconden: 4. De Hoop. 5 De Amstel en 6. Willem III. Dan volgt, de tweede divisie: 7. Njord 1, 8. Laga, 9. Njord II. 10 Het Spaarne. 11. Triton. De eindstreep ls bij het clubhuis van De Hoop." BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND le KL. DRIEBANDEN. Onder auspiciën van den Ned. Biljartbond is Donderdagavond te Amsterdam een begin gemaakt met het toumooi om het Neder- landsch kampioenschap biljarten driebanden. De heer A. Deen, voorzitter van de Biljartclub .Rembrandt", heette de deelnemers en be langstellenden welkom Hij gaf uiting aan dp hoop, dat In de komende dagen van boeiend en op hoog peil staand biljartspel mag worden genoten en dat dc beste speler moge winnen. In het bijzonder richtte dc heer Deen een woord'van welkom tot den voorzitter van den Ned. Biljartbond, jhr. dr. J C. Mollerus. In herinnering wordt gebracht dat de vol gende acht spelers aan het tournooi deel nemen: A. Bos. N Gobits, P. J, M, Geestman, J H. Sweering en Ph. Schmidt, allen te Am sterdam; J. A N. Lambermont te Middelburg: H. Petersen te VGravenhage en A. Scngcrs te Rotterdam. Begonnen werd met de partijen Ph. Schmidt—N Gobits en H. Petersen—A Sengers. Dc uitslagen van Donderdagavond waren pnt. brt. h-s. gcm. Schmidt 50 90 4 0.555 Gobits 48 90 5 0.533 Sengers 50 71 5 0.704 Petersen 26 71 6 0.366 Bos 50 54 5 0.925 Geestman 27 54 3 0 500 Lambermont 50 76 5 0.657 Sweering 22 76 2 0285 DE ZILVEREN FRl 1T.MAND. Donderdagavond zijn de jaarlijkxche invita tie-wedstrijden om bovengenoemde» wissel- prijs bij de B. C. Haarlem In haar clublokaal café Metz. in de Barteljorisstraat begonnen. Hei verloop,van de twee partijen was ats volgt: C. de Bruyn en F. v Leeuwarden openden deze wedstrijden. Zij speelden een zeer span nende partij, die door den eersten gewonnen werd met klein verschil. Daarna maakte Dc Bruyn nog een partij tegen G. Met/.. Ook dit werd een gelijk op gaande strijd, welke in het voordeel van Metz eindigde. De uitslagen luiden: pnt. brt h.s gem C de Bruyn 350 26 102 13 44 F. v. Leeuwarden 323 26 38 12 42 C. de Bruyn 321 22 63 14.59 G Metz 350 22 85 15.90 Hedenavond worden dc volgende partijen gespeeld: W. Damman-F v. Leeuwarden en G. MetzW. Damman.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15